Αλλαγή σχολής

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ωχ!Είσαι αρκετά προβληματισμένη........:/:
Το Πολυτεχνείο είναι αναμφισβήτητα μια σχολή με μεγάλο κύρος,το κύρος όμως ενός πτυχίου έχει αντίκρυσμα όταν ασχοληθείς και με το συγκεκριμένο αντικείμενο.
Προσπαθώ να είμαι πολύ προσεχτική στην απάντηση μου γιατί κατανοώ πόσο σημαντικό είναι για σένα.
Υπάρχουν δύο εκδοχές:
1.Θεωρεις τον εαυτό σου τουλάχιστον ανόητο που ενώ τα κατάφερε να μπει σε μια απο τις τοπ σχολές (πράγμα παραδεκτό ακόμη κι απο τους "ανταγωνιστές") να την αφήσει για κάποια υποδεέστερη ακόμη κι αν αυτή είναι ακριβώς αυτό που θέλει(κι αυτό το συμπεραίνω μετά τη συζήτηση σου με τον giostau).
Έτσι παραμένεις στην σχολή που είσαι.
Ποιος σου εγγυάται ότι όταν αποφοιτήσεις με το ίδιο σκεπτικό δεν θα βρεθείς στο δίλημμα:και γιατί να μη γίνω μηχανικός υπολογιστών(έτσι δεν λέγεσαι) που έχει μεγαλύτερο κύρος απο απλός προγραμματιστής;
Και έτσι λοιπόν να ένα νέο δίλημμα(ξέρω,ξέρω έχεις δηλώσει ότι δεν θα το ακολουθήσεις όμως μην ξεχνάς την "περιβαλλοντική πιεση" -όχι της φυσικής στην οποία είσαι επιρρεπής).
Ακόμη κι αν τότε επαναστατήσεις και πεις ότι θα γίνω αυτό που θέλω τότε το μόνο που θα σου απομείνει είναι να έχεις να λες πως τελείωσες το Πολυτεχνείο.Αν αυτό και μόνο αυτό εσένα σε ικανοποιεί κάνε το.
Αν πάλι θες οπωσδήποτε να τελειώσεις τη σχολή σου τότε παλεψέ το με νύχια και με δόντια και αργότερα βρες ένα μεταπτυχιακό πάνω στον προγραμματισμό.
2.Αλλάζεις σχολή,σπουδάζεις αυτό που θες.Ακούς απο όλους πόσο ανόητη είσαι που έφυγες απο την αρχική σου σχολή.Η μαμά σου κουνάει υποτιμητικά το κεφάλι της για το μέλλον σου που κατέστρεψες(μαζί της το κουνούν θείες-θείοι και λοιποί συγγενείς).Εσύ συνεχώς σκέφτεσαι διαρκώς την βλακεία σου να αφήσεις την αναγνώριση που σου προσφέρει μια τέτοια σχολή απο το τεχνικό επιμ/ριο,απο τον περίγυρο σου............ουπς,μισό λεπτό λάθος....δεν έχεις χρόνο να σκεφτείς κάτι τέτοιο γιατί είσαι πολύ απασχολημένη με κάτι που πραγματικά αγαπάς και σε γεμίζει και δεν μπορει κανείς να το μειώσει μέσα σου ό,τι κι αν λέει ό,τι κι αν γράφει.

Τι προσπαθώ να σου πω;
Είχε πολύ μεγαλύτερο κύρος να διευθύνω την επιχείρηση του μπαμπα μου(μικρή αλλα θα ήμουν αφεντικό ή τουλάχιστον 12 υπάλληλοι θα με φωνάζαν έτσι) όμως είμαι μακράν πιο ικανοποιημένη με αυτό που κάνω τώρα κι ας φωνάζω εγώ κάποιον προιστάμενο.
Επίσης θα είχε μεγαλύτερο κύρος αν ήμουν οικονομολόγος κι όχι λογίστρια όμως αυτό μου αρέσει.
Τέλος το να έχεις σχέση με έναν 25χρονο φοιτητή ιατρικής έχει μεγαλύτερο κύρος απο το να έχεις σχέση με ένα 16χρονο μαθητή (που έχω βάσιμες πληροφορίες ότι την ώρα της γυμναστικής σερφάρει στο ίντερνετ) όμως εσένα τι σε κάνει πιο ευτυχισμένη;

Η συμβουλή μου είναι να σιγουρευτείς πρώτα ότι η συγκεκριμένη σχολή είναι αυτό που θες.Δες αν μπορείς να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα ως ακροάτρια.Το πρόγραμμα σπουδών μπορεί να σου φαινεται ελκυστικό όμως αν στην πράξη δεν είναι έτσι τότε μην μπεις στον κόπο.Αν όμως νοιώσεις πως είσαι στο φυσικό σου περιβάλλον τότε τι περιμένεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Eυχαριστώ πάρα πολύ κλέφτρα!!! Θα κολουθήσω τις συμβουλές σου!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Eυχαριστώ πάρα πολύ κλέφτρα!!! Θα κολουθήσω τις συμβουλές σου!! :D

Θέλω να θυμάσαι κάτι:
Στην περίπτωση που όλα σου πάνε καλά να θυμάσαι ότι εγώ σε παρότρυνα
Στην περίπτωση που δεν σου πάνε καλά να θυμάσαι ότι όλοι σε παρότρυναν
Μπορείς να τα θυμάσαι κατά αυτόν τον τρόπο;:P :P

Δεν θέλω να ακολουθήσεις ούτε τις δικές μου ούτε κανενος τις συμβουλές,θέλω να ακολουθήσεις αυτό που εσύ θες πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα αυτό εννοώ βρε κλεφτρα!
Δεν εννοώ οτι θα παω ξυπόλητη στα 'μπέλια επειδή μου είπες να παω! Λολ, είπαμε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ να πω κατιτις που είμαι στην απέξω (έχω πάρει πτυχίο εδώ και 5 χρόνια :clapup:... καλά κάνω και χαίρομαι ή να το ξανασκεφτώ:P)?
η δουλειά μου είναι σχεδιασμός/προγραμματισμός εφαρμογών με λίγο από web design (το backend+middleware ομως, όχι τα καλλιτεχνικά), με μπόλικο consulting, άντε και στο τσακίρ κέφι, στήνω σερβερς για την πλάκα μου:P

Ολα αυτά (εκτός βέβαια από τον προγραμματισμό-με τον οποίο, με δική μου πρωτοβουλία αποφάσισα να ασχοληθώ,...άντε και λόγω των χρημάτων που έπαιρνα από τα ερευνητικά προγράμματα:P) ΔΕΝ τα έμαθα στο πολυτεχνείο, αλλά πάνω στη δουλειά. Εκεί είναι το μεγάλο πτυχίο.

Το πολυτεχνείο μου προσέφερε ένα μεγάλο αγαθό. Την κρίση του μηχανικού. Αυτό με βοήθησε και με βοηθά να τα βγάλω πέρα σε κάτι που ΔΕΝ έχω σπουδάσει. Και τα πάω μια χαρά:)

Δεν τέλιωσα ηλεκτρολόγος μηχανικός/μηχ. ηλ. υπολογιστών (που πλησιάζουν προς το επάγγελμα που θέλεις). Κάνω τη δουλειά ενός di-ήτη (μου θυμίζει το δρουϊδη αυτό:P), αλλά πληρώνομαι πολύ καλύτερα γιατί είμαι στο τεε, και επομένως, έχω κερδίσει το δικαίωμα στη συλλογική συμβαση των μηχανικών (μετά από αγώνες, θυσίες, σώπα όπου να'ναι θα σημάνουν οι καμπάνες, κλπ).


Δεν ξέρω τι θα καταφέρεις εσύ, όποια σχολή κι αν τελιώσεις. Ο καθένας παλεύει για τον εαυτό του. Όσα λεει το κλεφτρόνι είναι άψογα.
Πραγματικά.
Δεν κάνω πλάκα.
Σοβαρά τώρα.
Φτάνει:P


Απλά είπα να βάλω ένα πολύυυυυ μικρό βαρίδιο από την άλλη πλευρά της ζυγαριάς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Δεν τέλιωσα ηλεκτρολόγος μηχανικός/μηχ. ηλ. υπολογιστών (που πλησιάζουν προς το επάγγελμα που θέλεις). Κάνω τη δουλειά ενός di-ήτη (μου θυμίζει το δρουϊδη αυτό:P), αλλά πληρώνομαι πολύ καλύτερα γιατί είμαι στο τεε, και επομένως, έχω κερδίσει το δικαίωμα στη συλλογική συμβαση των μηχανικών (μετά από αγώνες, θυσίες, σώπα όπου να'ναι θα σημάνουν οι καμπάνες, κλπ).
Oυφφφ ωραία, πάνω που πάω να αποφασίσω ακουω κι ένα τέτοιο :(
Όχι οτι με νοιάζει τόσο το πόσα θα παίρνω αλλά θα μου τη σπάει να κάνει κάποιος την ίδια δουλειά με μένα και να παίρνει περισσότερα επειδή είναι μηχανικός :mad:

Πωωω ρε γμτ αντε να αποφασίσω τώρα... :/::hmm::(

Πάντως επειδή ανέκαθεν, απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου την ακαδημαική καριέρα, στη σχολή που είμαι είναι αδύνατον πλέον να το πετύχω. Ενώ στη νέα, πολύ πιο πιθανό...

Α κάντε βρε παιδιά και καμία πρόβλεψη για τις βάσεις :P
Να πάρω την αυξηση ώς "αυξάνονται ραγδαία ρε γμτ" ή ως "μόνο μια χρονιά ήταν πάνω απο 18250" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Πάντως εγώ όταν ήταν να δηλώσω δέχτηκα ισχυρές πιέσεις για το ΕΜΠ λόγω ΤΕΕ κλπ. αλλά δεν ενέδωσα... δεν ήθελα να φύγω από την αθήνα, ούτε να μην μπω ΗΜΜΥ και να μπω κάτι άλλο στο ΕΜΠ. Πιστεύω πως θα κατοχυρώσουμε δικαιώματα οι πληροφορικάριοι σε 4-5 χρόνια (ενδεχομένως και πιο σύντομα)... Μέχρι τότε, ναι, οι μαθηματικοί με ένα σεμιναριάκι θα μας τρώνε τις δουλειές και η dooo θα παίρνει παραπάνω λέφτα :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
.. θα μας τρώνε τις δουλειές και η dooo θα παίρνει παραπάνω λέφτα :P :P

έχω έξοδα, είμαι μπιζνιγούμα, νι :panwkatw:

μακάρι να ανεβάσετε και εσεις τον πήχη σε ότι αφορά τις συλλογικές συμβάσεις, γιατί από μισθούς δεν πάει καλά η αγορά (πολύ περισσότερο στους πληροφορικάριους):/:

Τώρα που'πα πληροφορικάριους..μισέλ, η πληροφορική δεν σου κάνει κούκου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα ντου για την Πληροφορική μιλάμε! Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών μετονομάστηκε μόλις το 2000. Μέχρι τότε ήταν η γνωστή σε όλους Πληροφορική του Καποδιστριακού ;)
Και απο τις άλλες 2 πληροφορικές που υπάρχουν στην Αθήνα, πιστευω οτι γίνεται πιο σοβαρή δουλειά εκεί :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
έχω μείνει πίσω μισέλ μου...δεν το'ξερα αυτό:)

ποιες είναι οι άλλες δύο πληροφορικές? ΤΕΙ, γιου μιν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι πάντα για ΑΕΙ μιλάμε :)
Η μία είναι της ΑΣΟΕΕ και η άλλη του ΠΑ.ΠΕΙ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Koριτσια,σορρυ που επεμβαινω αλλα πρεπει να καταλαβεται κατι βασικο...στην πληροφορικη δεν μετραει το πτυχιο αλλα μονο τι ξερεις...δεν παει να εχεις 100 πτυχια,αν η γκλαβα σου δεν κοβει ΔΕΝ γινεται δουλεια.

Δεν ειναι ιατρικη οπου εκει δεν εχει να κανει μπακαλιες και τετοια,αλλιως πεθαινει ανθρωπος.Αλλο να μαθεις κατι το οποιο δεν αλλαζει τοσο ραγδαια και δεν καταργουνται οι θεμελιωδης αρχες (ιατρικη) και αλλο στην πληροφορικη που εκει μετραει ποσα απιδια πιανει ο σακος...

Απλα για να μην το σκεφτεστε με τις σχολες τοσο,το παν ειναι η προσωπικη προσπαθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εννοείται αυτό βρε Covenant αλλά έχει σημασία πιστευω και τι βάσεις θα πάρεις απο την κάθε σχολή. Ε μην τις βγάζουμε και τελείως άχρηστες βρε παιδιά!
Αλλιώς με την ίδια λογική γιατί να μην παω και ΤΕΙ χαρτοκοπτικής για να έχω περισσότερο χρόνο να ασχολούμαι μόνη μου? :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
συνεφωνώ cov... αν προσπαθείς, πάντα κάτι πετυχαίνεις:)

μισελ, έχω φιλαράκια και στην πληροφορική της ΑΣΟΕΕ, και του ΠΑΠΕΙ.. (πως μου διέφυγαν? μη πεις η ηλικία:bleh:).. Πολύ καλές σχολές σε διαβεβαιώ. Όπως επίσης να σου θυμίσω, ότι την ίδια βαρύτητα έχουν τα τρία ιδρύματα στην αγορά εργασίας και το επίπεδο είναι ακριβώς το ίδιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
..
Αλλιώς με την ίδια λογική γιατί να μην παω και ΤΕΙ χαρτοκοπτικής για να έχω περισσότερο χρόνο να ασχολούμαι μόνη μου? :P :P

θα μου φτιάξεις έναν αγιοβασίλη που κουνάει χεράκια/ποδαράκια?:vroum::vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εννοείται αυτό βρε Covenant αλλά έχει σημασία πιστευω και τι βάσεις θα πάρεις απο την κάθε σχολή.
Για το ιδιο πραγμα μιλαμε...μονο που εσυ εχεις ηδη τις βασεις...δεν νομιζω να εχουν πολλες συμφοιτητριες σου φορουμ....:P:clapup:

Δες το αλλιως,εσυ εχεις την σπιθα ,τις βασεις και τις πρωταρχικες γνωσεις για αυτο που θελεις μονο να κανεις,το μονο απλα που πρεπει ειναι να αλλαξεις σχολη.

Αυτο που θελω να πω,δεν παει να εισαι και στην καλυτερη σχολη πληροφορικης στον κοσμο,δεν σημαινει οτι θα γινει και κορυφαιος...αν δεν στρωθεις και δειξεις τι αξιζεις τοτε ειναι δωρο αδωρον...

Θελει κοπους η επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα Covenant :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Σαφώς καλύτερη δουλειά και πληρέστερο πρόγραμμα σπουδών στο Di από το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ. Η επόμενη πληροφορική στην Ελλάδα μετά το Di είναι στο Ηράκλειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αν και τα ειπαμε msn Mισελιο γραφω κι εδώ να σχολιάσω κα΄τι που ακούστηκε...
Ναι βρε παιδιά ο,τι επάγγελμα και να ακολουθήσεις η επιτυχία έρχεται μετά τη σχολή ,μέσα από την προσωπική σου προσπάθεια και αναζήτηση.Συμφωνώ.
Όμως παρ'όλα αυτά υπάρχει και μια διαφοροποίηση όσον αφορά τις σχολές που πραγματεύονται το ίδιο αντικείμενο.Παράδειγμα και η Φιλολογία και η Φ.Π.Ψ. τυπικά σου δίνουν τις ίδιες δυνατότητες να εργασ΄τείς ως φιλόλογος.Όμως η διαφορά στο πρόγραμμα σπουδών είναι εμφανής και παίζει ρόλοΗ Φιλολογία δίνει μεγαλύτερη έμφαση στις φιλολογικές γνώσεις ενώ η Φ.Π.Ψ. στη φιλοσοφία της διδασκαλίας γενικά.Στο παιδαγωγικό κομμάτι της διδασκαλίας.
Ε κάτι ανάλογο θα ισχύει και για τις σχολές πληροφορικής υποθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κορίτσι μου, ξέρεις τι σημαίνει πολυτεχνείο;;

α)Πολυτεχνείο είναι μόνο το Μετσόβιο, όλα τα άλλα είναι πολυτεχνικές σχολές. Εν τούτοις αυτό δεν έχει και τόση σημασία :P

β)Πολύ λογικό μου ακούγεται να μη σου αρέσουν οι ηλεκτρολόγοι. Οι ηλεκτρολόγοι δεν είναι πληροφορικάριοι. Είναι μηχανικοί. Μπορείς να ξεχωρίσεις τις δύο έννοιες; Ο μηχανικός έχει βάσεις. Και όταν λέω βάσεις, αυτό πρακτικά μεταφράζεται σε κορμό μαθηματικών και φυσικής, που δεν είναι καθόλου λίγα. Το ζήτημα όμως είναι:

γ)Ότι, μα ότι, μα ότι και να σπουδάσεις, από τη στιγμή που αυτό δεν είναι νοσηλευτική ή φυσιοθεραπεία ή ΠΤΔΕ, σου υπογράφω ότι αποκλείεται να βρεις δουλειά εύκολα, ή να έχεις "έυκολη αποκατάσταση" όπως είπες πριν μερικές σελίδες. Επομένως, δεν είναι μ@λ@κία να σπουδάσεις κάτι που δεν σου αρέσει; Από τη στιγμή που θα το κάνεις, και δεν θα το γουστάρεις, η ζωή σου (φοιτιτική και εργασιακή) θα ναι κόλαση. "ΛΑΘΟΣ Η ΙΑΤΡΙΚΗ. ΛΑΘΟΣ,ΛΑΘΟΣ,ΛΑΘΟΣ!!!" (quote συγγενούς μου γιατρού).

δ) Κάνε μηχανογραφικό και έλα Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες στην Αθήνα, ή στην Τρίπολη Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων. Πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη, οι ηλεκτρολόγοι δεν είναι για σένα. Τι σε νοιάζουν εθένα οι άλγεβρες, οι γεωμετρίες, οι συναρτήσεις πολλών μεταβλητών και η Κυματική;;;;

Good Luck...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top