Αλλαγή σχολής

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω τη τρελα του προγραμματισμου που εχουν οι περισσοτεροι συμφοιτητες μου :D, αλλα προσπαθω....

προσπαθείς να έχεις την τρέλα του προγραμματισμού; Δεν πάει έτσι..
Κάνε αυτό που σου αρέσει. Όπως είπε ο βασιλης πιο πάνω, δεν θα βγάλεις την σχολή αν δεν σαρέσει, αν τελικά την βγάλει δεν θα εχεις καλο βαθμό (ασε που θα σου βγει το λαδι).
Ενώ, αν κανεις αυτο που σου αρεσει, θα περάσεις καλά, θα βγάλει βαθμό, θα κανεις πιο εύκολα μεταπτυχιακό και θα έχεις καλύτερες γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εννοουσα οτι προσπαθω να εξοικιωθω περισσοτερο με το προγραμματισμο...Απλα σκεφτομαι αν θα ειναι ευκολοτερη η απορροφηση μου απο το τει αθηνας ειδικα και για μεταπτυχιακο μετα.(Σκεφτομουν εξωτερικο).Δεν εχει σημασια αν ειναι καποιος απο αει ή τει?Θα ηθελα να απαντησει και καποιος πιο ειδικος στο τομεα τροφιμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Είναι ρίσκο εγώ πιστεύω. Σκέψου γιατί δήλωσες στην αρχή την σχολή, τότε σου άρεσε?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Βασικα τοτε δεν ειχα καποια ιδιατερη προτιμηση σε σχολη οποτε το πηγα με τις προοπτικες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω τεχνολογία τροφίμων υπάρχει μόνο στα ΤΕΙ οπότε αυτά περί ανωτερότητας/κατωτερότητας και επαγγελματικών δικαιωμάτων δεν ισχύουν και πολύ. Οι επαγγελματικές προοπτικές, ακόμα κ στο εξωτερικό, δε νομίζω ότι είναι οι καλύτερες, καθώς υπάρχουν πολλές άλλες ειδικότητες που μπορούν να ασχοληθούν με το αντικείμενο, όπως (βιο)χημικοί, βιολόγοι κτλ. Αν οι προοπτικές είναι ο καθοριστικός σου παράγοντας, καλύτερα στη πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
υπαρχει και η διατροφολογία στο Χαροκόπειο δε ξέρω αν σε ενδιαφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
βγαλε πληροφορικη και μετα κατατακτηριες οπου θελεις . το πτυχιο αει μετραει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
η χημεία σου αρέσει όμως δεδομένου ότι η τεχνολογία τροφίμων παίζει πολύ με χημεία ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
η χημεία σου αρέσει όμως δεδομένου ότι η τεχνολογία τροφίμων παίζει πολύ με χημεία ?

Ναι, δεδομενου οτι ασχοληθηκα με αυτη και στη τριτη λυκειου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Εννοουσα οτι προσπαθω να εξοικιωθω περισσοτερο με το προγραμματισμο...Απλα σκεφτομαι αν θα ειναι ευκολοτερη η απορροφηση μου απο το τει αθηνας ειδικα και για μεταπτυχιακο μετα.(Σκεφτομουν εξωτερικο).Δεν εχει σημασια αν ειναι καποιος απο αει ή τει?Θα ηθελα να απαντησει και καποιος πιο ειδικος στο τομεα τροφιμων.


Ρωτάς αν έχει σημασία να πας σε ΤΕΙ και όχι ΑΕΙ; Πρέπει να ελέγξεις τα παρακάτω:
-Τι ΤΕΙ; Μερικά ΤΕΙ είναι καλύτερα από μερικά ΑΕΙ. Απο όλες τις απόψεις.
-Αν ασχολείσαι με πληροφορική και προγραμματισμό, δεν έχει σημασία από που θα πας. Αν περιμένεις να μαθεις προγραμματισμο χωρίς πρακτική εξάσκηση, δε θα μάθεις ποτέ. Το ΑΕΙ όσον αφορά την πληροφορική, είναι για όσους θέλουν ακαδημαικη καριέρα. Ποτε όμως, δεν θα γίνεις τόσο καλός όσο αυτός που δουλεύει πρακτικά πάνω στον προγραμματισμό.
Οι εταιρίες δεν θέλουν το χαρτί σου, θέλουν τις ικανότητές σου. Το χαρτί το θέλει το κράτος. Επομένως, μην αφήσεις κανέναν να σου πει ότι είναι καλύτερο να πας ΑΕΙ γιατί θα βρεις πιο εύκολα δουλειά. Μπρούρδες.

Τώρα, όσον αφορά τα τρόφιμα, επειδή υπάρχει χημεία, μπορεί τα πράγματα να είναι διαφορετικα. Ωστόσο, αν στοχεύεις στην ελεύθερη αγορά, οι ικανότητες σου μετράνε, όχι το χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εξαρτάται η πρακτική εξάσκηση. Στο χέρι του καθενός είναι αν στα 40 του καταλήξει CTO ή java code monkey. και ναι το πανεπιστήμιο βοηθά σε αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Κοίτα εγώ είμαι πλέον αναρμόδιος να σου προτείνω καθώς ήμουν θεωρητική κατεύθυνση , αλλά έχω την εντύπωση ότι η πληροφορική έχει άπειρες επαγγελματικές δυνατότητες να σου προσφέρει (εφόσον βέβαια είσαι επιμελής φοιτητής τουλάχιστον) ......................... εάν τώρα δεν την παλεύεις καθόλου με τα μαθήματα τότε άλλη συζήτηση .

Γενικότερα πάντως θεωρώ ότι καλύτερη επιλογή είναι το τμήμα χημείας αντί της τεχνολογίας τροφίμων λόγω εύρους επιλογών .

Τις δυνατότητες εξειδίκευσης σε τομείς άλλους έχοντας πτυχίο πληροφορικής τις εξέτασες ? Εάν υπάρχουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
εξαρτάται η πρακτική εξάσκηση. Στο χέρι του καθενός είναι αν στα 40 του καταλήξει CTO ή java code monkey. και ναι το πανεπιστήμιο βοηθά σε αυτό

Το θέμα είναι πως δεν θα γίνεις CTO επειδή έχεις ένα χαρτί στο χέρι. Και αν γίνεις, δεν θα είσαι για πολύ. Η θέση του CTO είναι εξαρτημένη από την εργασία της εταιρίας που σημαίνει ότι πρέπει να κατανοείς τι γίνεται (πρακτικά) και όχι τι θα έπρεπε να γίνεται (στη θεωρία). Ο CTO, με λίγα λόγια, είναι ενας έξυπνος, έμπειρος άνθρωπος με θητεία στην πρακτική και όχι την θεωρία.
Εγώ, όμως, αναφέρθηκα στην πληροφορική. Αν έχουμε έναν έξυπνο άνθρωπο, σίγουρα θα κάνει καλά πράγματα όπου και αν πάει. Το θέμα είναι να ξέρει τι είδους καλά πράγματα θέλει να κάνει. Θέλει να γίνει ακαδημαικός και να κάνει μάθημα; Ή θέλει να είναι μέσα στην αγορά εργασίας, μέσα στην τεχνολογία; Για το δέυτερο, σημασία έχει η πρακτική εξάσκηση, είτε είσαι ΑΕΙ είτε ΤΕΙ.
Η διαφορά είναι πως, στο ΤΕΙ σου μαθαίνουν να εργάζεσαι πρακτικά και δεν έχεις επιλογή. Στο ΑΕΙ πρέπει να το αποφασίσεις μόνος σου και ίσως να μην το κανεις και σωστά.

Τις δυνατότητες εξειδίκευσης σε τομείς άλλους έχοντας πτυχίο πληροφορικής τις εξέτασες ? Εάν υπάρχουν ?

Υπάρχουν. Μπορείς να κανεις μεταπτυχιακά σε μαθηματικά, οικονομικά ή ξανά πληροφορική. Συγκεκριμένα από το ΤΕΙ αθηνών μπορείς να τα κάνεις ολα αυτά τα μεταπτυχιακά στο ΑΕΙ αθηνών ή ξανά στο ΤΕΙ. Επίσης, το εξωτερικό είναι μονόδρομος για τους έχοντες φαιά ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αν δεν την παλεύεις καθόλου, φύγε. Το di, αν δε στρωθείς έστω και λίγο, δε βγαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως δεν θα γίνεις CTO επειδή έχεις ένα χαρτί στο χέρι. Και αν γίνεις, δεν θα είσαι για πολύ. Η θέση του CTO είναι εξαρτημένη από την εργασία της εταιρίας που σημαίνει ότι πρέπει να κατανοείς τι γίνεται (πρακτικά) και όχι τι θα έπρεπε να γίνεται (στη θεωρία). Ο CTO, με λίγα λόγια, είναι ενας έξυπνος, έμπειρος άνθρωπος με θητεία στην πρακτική και όχι την θεωρία.
Εγώ, όμως, αναφέρθηκα στην πληροφορική. Αν έχουμε έναν έξυπνο άνθρωπο, σίγουρα θα κάνει καλά πράγματα όπου και αν πάει. Το θέμα είναι να ξέρει τι είδους καλά πράγματα θέλει να κάνει. Θέλει να γίνει ακαδημαικός και να κάνει μάθημα; Ή θέλει να είναι μέσα στην αγορά εργασίας, μέσα στην τεχνολογία; Για το δέυτερο, σημασία έχει η πρακτική εξάσκηση, είτε είσαι ΑΕΙ είτε ΤΕΙ.
Η διαφορά είναι πως, στο ΤΕΙ σου μαθαίνουν να εργάζεσαι πρακτικά και δεν έχεις επιλογή. Στο ΑΕΙ πρέπει να το αποφασίσεις μόνος σου και ίσως να μην το κανεις και σωστά.

Δε ξέρω πού τα βγαλες αυτά τα συμπεράσματα πρώτον διαφορά μεταξύ πανεπιστημίων-ΤΕΙ γενικότερα δεν υπάρχει τουλάχιστον όσον αφορά το αντικείμενο και τη προσέγγιση. Τώρα αυτό το διαχωρισμό θεωρητικά/πρακτικά δε το καταλαβαίνω δηλαδή υπάρχει θεωρητικός και πρακτικός προγραμματισμός; θεωρητικά και πρακτικά μαθηματικά; μήπως νομίζεις πως υπάρχει προγραμματιστής που σέβεται τον εαυτό του και δεν έχει στοιχειώδεις γνώσεις πολυπλοκότητας και αλγορίθμων; ή μήπως όσοι ασχολούνται με μαθηματικές και θεωρητικές εφαρμογές δεν ξέρουν να γράψουν κώδικα και να παράξουν κάτι;

Η σχολή σε βοηθά γενικά να δεις και πράγματα που πιθανότατα μόνος σου δε θα έβλεπες και να τα δεις και με σωστό τρόπο. Πράγματα που θα καλλιεργήσουν τα skill σου και θα σε βοηθήσουν και ως επιστημονα και ως επαγγελματία μετ έπειτα εκεί είναι το θέμα. Αυτά περί επαγγελματικής εμπειρίας κλπ δεν έχουν καμία σχέση με τις όποιες σπουδές κι απ' το di έχω συμφοιτητές που παράτησαν τη σχολή απ' το 2ο έτος και έπιασαν δουλειά ως προγραμματιστές ( ενώ τρέχουν να συμμαζέψουν τα ασυμάζευτα πλέον μπας και πάρουν πτυχίο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ) τα πάντα έχουν να σου προσφέρουν κάτι αρκεί να είσαι σε θέση να φιλτράρεις ό,τι κάνεις και να μαθαίνεις να μην αναλώνεσαι σε ανούσια πράγματα. Το να κάνεις την ιδια χαμαλοδουλειά μέχρι τα 30 σου δε πρόκειται να σε βελτιώσει σε καμία πτυχή της πορείας σου ως επαγγελματίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ο μόνος τρόπος να γίνεις CTO είναι να φτιάξεις δική σου εταιρία ή να μπεις σε κάποια μικρή startup. Ελπίζω να μην νομίζει κανείς εδώ πως επειδή έχει πτυχίο θα γίνει CTO σε κάποια μεσαία/μεγάλη εταιρία πληροφορικής. Και αν μετά από πολλά χρόνια κάποιος φτάσει σε αυτή τη θέση σε μια μεσαία/μεγάλη εταιρία το σίγουρο είναι πως αυτό δεν θα έχει σχέση με το αν είχε ή όχι πτυχίο αλλά με το τι έκανε όλα αυτά τα χρόνια εκεί μέσα, τι γνώσεις έχει και ποιους ξέρει φυσικά. :P

Το μόνο που βοηθά το πτυχίο είναι να πάρει κανείς πιο εύκολα την πρώτη του δουλειά. Τις πολυπλοκότητες και του αλγορίθμους μπορείς να τα μάθεις και εκτός πανεπιστημίου από βιβλία, e-books, youtube κτλ. Και φυσικά το αν θα μίνεις για πάντα ένα java code monkey δεν έχει καμία σχέση με τον αν έχεις πτυχίο ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά το CTO ήταν λίγο σχήμα λόγου προφανώς το point είναι πως αν κάποιος δουλέψει όπως πρέπει δε θα κάτσει να γράφει κώδικα μεχρι να βγει στη σύνταξη θα εξελιχθεί σε άλλους ρόλους.

Είπαμε πως το πτυχίο δε συνδέεται με τίποτα άμεσα αλλά θα σου δώσει εφόδια σε γνώσεις και σε mindset που θα σε ωφελήσουν μακροπρόθεσμα. Τώρα το "αν θες τα μαθαίνεις όλα μόνος σου" οκ είναι λίγο να χαμε να λέγαμε στη πράξη αυτό δε γίνεται και ο καθένας μένει στη σφαίρα των γνώσεων που του είναι πιο οικίες και δε ψάχνεται παρακάτω. τέλος πάντων την έχουμε ξανά κάνει αυτή τη κουβέντα είναι γνωστή η άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι ο Βασίλης θέλει να πει πως είναι πολύ πιο βολικό να αφιερώσεις λίγα χρόνια στο να μάθεις λίγα πράγματα. Αυτά τα πράγματα είναι πιο εύκολο να μαθευτούν μέσα σε ακαδημαικό πλαίσιο και, μάλιστα, κάποιος που δεν είναι ας πούμε εκτεθειμένος σε STEM(ή τσίμπησε πτυχιάκι <7) πολύ δύσκολα θα πιάσει τα πιο δύσκολα κομμάτια από μόνος του. Επίσης, έχεις την ευκαιρία να αποφύγεις καμιά χαζοδουλειά που δε σου προσφέρει τίποτα πέρα από λίγα χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top