Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Το πρώτο μου μήνυμα σε αυτήν την σχολική κοινότητα με ψυχολογικά ξεκίνησε οπότε ας συνεχίσω...την παράδοση!; :laugh: Πάνω κάτω πιστεύω πως ξέρω τι έχω γράψει...προβλέπω γύρω στα 15.500 μόρια αντε το πολύ 16.000 αν ο Θεός με αγαπάει τόσο πολύ. Το άγχος με έφαγε και έκανα λάθη για τα οποία χτυπάω ακόμη το κεφάλι μου στον τοίχο. Το καλό όμως είναι πως 3 σχολές μου αρέσουν και οι 2 είναι κάτω από 16.000 μόρια (έτυχε :playboy: ) ...αλλα ρε παιδιά μέχρι τον Αύγουστο αν με ρωτάνε πως τα πήγα αναγκαστικά θα πρέπει να πω την βαθμολογία μου. Όπως και αν ακουστεί...ντρέπομαι ήδη που θα βγάλω τόσα...πως θα λεω στον άλλον ότι έβγαλα 15.000+ μόρια; πιστευω πως μπροστά στα μόρια της αδελφης μου 17,500 (φιλολογία Αθήνας) θα λένε ότι δεν είμαι καλή μαθήτρια...αλλά τα όνειρα μας όπως φαίνεται είναι διαφορετικά και δεν στοχευα και σε σχολές με 16.000 μόρια και παραπάνω επειδή δεν μου άρεσε κάποια. Η μαμά μου πήγε στην δουλειά της και είπε ότι λογικά θα περάσω Πάντειο και μια συνάδελφος της είπε πως είναι η χειρότερη σχολή και να μην με στείλει εκεί με τίποτα....μετά από αυτά είναι λογικό να αισθάνομαι άσχημα. Λέτε να δώσω ξανά δεύτερη χρονιά ώστε να περάσω εκπα; δεν ξέρω τι να κάνω....

Για αρχή, μην σε ενδιαφέρει τι λέει (ή τι θα πει) ο περίγυρος. Εάν περνάς εσύ σε τμήμα που πραγματικά επιθυμείς, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς ή να αγχώνεσαι. Και σε εμένα πέρσι έλεγαν πράγματα για τη βαθμολογία μου (οτι ήταν χαμηλή και δεν περίμεναν απο μια τόσο καλή μαθήτρια να τα πάει τόσο άσχημα και άλλα τέτοια ανούσια φληναφήματα) και πραγματικά δε με ένοιαξε καθόλου, αφού μπήκα σε τμήμα που είχα σε πολύ υψηλή θέση των προτιμήσεών μου (ήταν η δεύτερη μου επιλογή) και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra_2000

Νεοφερμένος

Η Dimitra_2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τρομερό πρόβλημα στην ζωή σου αυτό με το πως θα πρέπει να λες πόσα μόρια έχεις βγάλει και ντρέπεσαι.
Νομίζω πρέπει να στείλεις μήνυμα στον υπουργό να παραπονεθείς.

Προβλήματα ζωής... :dance3:
Μωρέ εγώ να στείλω στον υπουργο μήνυμα αλλά τσάμπα το μελάνι που θα ξοδέψω :rtfm: εδώ δεν μπορεί να λύσει αλλά προβλήματα, θα βοηθήσει μια κακομοίρα; :help:
Πέρα από την πλάκα δεν πρέπει να ντρεπόμαστε για αυτά που έχουμε πετύχει αλλά ο κόσμος θα πει οτιδήποτε για να σε μειώσει...περισσότερο με φοβίζει η σύγκριση με την αδερφή μου...αν έχεις αδέλφια καταλαβαίνεις πολύ καλά. :worry:

Για αρχή, μην σε ενδιαφέρει τι λέει (ή τι θα πει) ο περίγυρος. Εάν περνάς εσύ σε τμήμα που πραγματικά επιθυμείς, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς ή να αγχώνεσαι. Και σε εμένα πέρσι έλεγαν πράγματα για τη βαθμολογία μου (οτι ήταν χαμηλή και δεν περίμεναν απο μια τόσο καλή μαθήτρια να τα πάει τόσο άσχημα και άλλα τέτοια ανούσια φληναφήματα) και πραγματικά δε με ένοιαξε καθόλου, αφού μπήκα σε τμήμα που είχα σε πολύ υψηλή θέση των προτιμήσεών μου (ήταν η δεύτερη μου επιλογή) και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένη.
Είναι λίγο ενοχλητικό οποιαδήποτε άλλη σχολή, εκτός αυτή της νομικής ή της φιλολογίας, να την θεωρούν κατώτερη. Όλοι σου λένε πέρνα εκεί ή εκεί και κανείς δεν σε ρωτάει τι θες. :dizzy2: Εε έτυχε να διαλέξω σχολή εκτός εκπα και που το θέμα; έχεις δίκιο, αφού μου αρέσει why not? Εγώ για τόσα μόρια το πάλεψα τι να κάνουμε; :king: :playboy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...αλλα ρε παιδιά μέχρι τον Αύγουστο αν με ρωτάνε πως τα πήγα αναγκαστικά θα πρέπει να πω την βαθμολογία μου. Όπως και αν ακουστεί...ντρέπομαι ήδη που θα βγάλω τόσα...πως θα λεω στον άλλον ότι έβγαλα 15.000+ μόρια; πιστευω πως μπροστά στα μόρια της αδελφης μου 17,500 (φιλολογία Αθήνας) θα λένε ότι δεν είμαι καλή μαθήτρια...αλλά τα όνειρα μας όπως φαίνεται είναι διαφορετικά και δεν στοχευα και σε σχολές με 16.000 μόρια και παραπάνω επειδή δεν μου άρεσε κάποια. Η μαμά μου πήγε στην δουλειά της και είπε ότι λογικά θα περάσω Πάντειο και μια συνάδελφος της είπε πως είναι η χειρότερη σχολή και να μην με στείλει εκεί με τίποτα....μετά από αυτά είναι λογικό να αισθάνομαι άσχημα. Λέτε να δώσω ξανά δεύτερη χρονιά ώστε να περάσω εκπα; δεν ξέρω τι να κάνω....

Ασφαλώς αστειεύεσαι! Το ξέρω πολύ καλά ότι συμβαίνει αυτό στην ελληνική κοινωνία αλλά πίστευα ότι τα νέα παιδιά σαν εσένα το έχουν ξεπεράσει και δεν του δίνουν σημασία! Μα τώρα αλήθεια σε προβληματίζει τι θα πει ο ένας και ο άλλος; Ας πει ο,τι θέλει, εσένα τι σε νοιάζει; Γράψτους στα παλιά σου τα παπούτσια! Δεν χαλάμε την ψυχολογία μας για τους άλλους! Το τι έκανες και το τι σε ενδιαφέρει το ξέρεις μόνο εσύ! Είναι καθαρά δικό σου θέμα και κανέναν άλλον δεν αφορά! Δεν θα ζεις τη ζωή σου σύμφωνα με τα πρότυπα των ξένων!΄Ακου ντρέπεσαι, γιατί τι έγκλημα διέπραξες και ντρέπεσαι; Αν όπως λες καταφέρεις να διεκδικήσεις τις σχολές που ήθελες με τα μόρια που θα βγάλεις τότε θα πρέπει να πετάς στα σύννεφα από τη χαρά σου γιατί θα έχεις πετύχει τον στόχο σου! Κι εσύ αντί ν΄απολαύσεις την επιτυχία σου, θα κάθεσαι να σκέφτεσαι τις γνώμες των συναδέλφων της μητέρας σου; (που την τύφλα τους ξέρουν γιατί το Πάντειο έχει εξαιρετικές σχολές). Αν μπεις σε κάποια από τις σχολές που σε ενδιαφέρουν, να πας και να μην ακούς τίποτα! Σιγά μην ξαναδιαβάζεις έναν χρόνο για να μπεις στο ΕΚΠΑ τη στιγμή που θα έχεις μπει σε μια σχολή που θέλεις. Αν δεν καταφέρεις να μπεις εκεί που θέλεις μπορείς να ξαναδώσεις ή να κάνεις αίτηση με το 10%. Αλλά μόνο επειδή θα το θέλεις και θα το αποφασίσεις εσύ και όχι ο περίγυρος! Σύνελθε κοριτσάκι μου και μην δίνεις σημασία στις βλακείες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οινοχοος

Νεοφερμένος

Ο Οινοχοος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μου θύμισε ιστορία παλιάς φίλης.
Δεν ήξερε λίγο πολύ τι ήθελε, οκ δεν είχε και τις τρομερές δυνατότητες και την είχα ψιλοψήσει να έρθει ακτινολογικό(τότε !) μια αναμφίβολα αρκετά δυνατή σχολή από άποψη αποκατάστασης ειδικά. Η απάντηση που πήρε απ'τον πατέρα της ήταν:

- Μα καλά, δε σε μεγαλώνω εγώ για να πας και σε ΤΕΙ!

Τελικά βρέθηκε σε κάποια ξενόγλωσση φιλολογία στο ΕΚΠΑ η οποία ούτε της άρεσε και τελικά δεν ξέρω αν τελείωσε κιόλας γιατί χαθήκαμε. Τουλάχιστον είναι ΑΕΙ!

Ακατάλληλοι(Για να μην πω άλλη λέξη) γονείς καταστρέφουν παιδιά vol: 35
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Το πρώτο μου μήνυμα σε αυτήν την σχολική κοινότητα με ψυχολογικά ξεκίνησε οπότε ας συνεχίσω...την παράδοση!; :laugh: Πάνω κάτω πιστεύω πως ξέρω τι έχω γράψει...προβλέπω γύρω στα 15.500 μόρια αντε το πολύ 16.000 αν ο Θεός με αγαπάει τόσο πολύ. Το άγχος με έφαγε και έκανα λάθη για τα οποία χτυπάω ακόμη το κεφάλι μου στον τοίχο. Το καλό όμως είναι πως 3 σχολές μου αρέσουν και οι 2 είναι κάτω από 16.000 μόρια (έτυχε :playboy: ) ...αλλα ρε παιδιά μέχρι τον Αύγουστο αν με ρωτάνε πως τα πήγα αναγκαστικά θα πρέπει να πω την βαθμολογία μου. Όπως και αν ακουστεί...ντρέπομαι ήδη που θα βγάλω τόσα...πως θα λεω στον άλλον ότι έβγαλα 15.000+ μόρια; πιστευω πως μπροστά στα μόρια της αδελφης μου 17,500 (φιλολογία Αθήνας) θα λένε ότι δεν είμαι καλή μαθήτρια...αλλά τα όνειρα μας όπως φαίνεται είναι διαφορετικά και δεν στοχευα και σε σχολές με 16.000 μόρια και παραπάνω επειδή δεν μου άρεσε κάποια. Η μαμά μου πήγε στην δουλειά της και είπε ότι λογικά θα περάσω Πάντειο και μια συνάδελφος της είπε πως είναι η χειρότερη σχολή και να μην με στείλει εκεί με τίποτα....μετά από αυτά είναι λογικό να αισθάνομαι άσχημα. Λέτε να δώσω ξανά δεύτερη χρονιά ώστε να περάσω εκπα; δεν ξέρω τι να κάνω....

Δήμητρα καλημέρα, τα μόρια που βγάζει ο καθένας πραγματικά δεν ανταποκρίνονται σε αυτό που λέμε αξία του ατόμου, ούτε το πόσο καλός μαθητής ήταν. Έχουμε δει μαθητές του 18 και του 19 να πατώνουν πανελλήνιες και μαθητές του 15 και και του 16 να γράφουν 18.000 μόρια. Αλλά όπως και να έχει οι πανελλήνιες κρίνουν την αποτύπωση των γνώσεων εκείνη την συγκεκριμένη περίοδο. Φυσικά ούτε τα μόρια τα υψηλά ή τα χαμηλά καθορίζουν την ποιότητα της σχολής σε καμία περίπτωση και δεν καταλαβαίνω την νοοτροπία που υπάρχει πρέπει ντε και καλά να βγάλω πολλά μόρια, όχι πρέπει να κοιτάμε τις σχολές που θέλουμε και είναι και χαμηλόβαθμες, τι σημαίνει μία των 12.000 πχ είναι καλύτερη των 15.000 ή των 18.000 ; φυσικά και όχι. !! Αν εσύ περνάς με τα μόρια που βγάλεις σε σχολή της επιθυμίας σου φτάνει , μην ακούς κανέναν!! Οπότε γιατί ντρέπεσαι;

Μισώ τις συγκρίσεις μαθητών και αδερφών τις μισώ !! γκρρρρ !! :rant:

Όλοι θα πουν κάτι αρνητικό , οι περισσότεροι από κακοντρέχεια και κόμπλεξ ! Γιατί να δώσεις επειδή περνάς κάπου που σου αρέσει αλλά ήθελες παραπάνω μόρια επειδή κάποιοι άλλοι έχουν βγάλει παραπάνω ; Λέω να περιμένεις τα αποτελέσματα την Παρασκευή να κάνεις το μηχανογραφικό και να δεις που θα περάσεις και καλή φοιτητική ζωή <3 !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Το πρώτο μου μήνυμα σε αυτήν την σχολική κοινότητα με ψυχολογικά ξεκίνησε οπότε ας συνεχίσω...την παράδοση!; :laugh: Πάνω κάτω πιστεύω πως ξέρω τι έχω γράψει...προβλέπω γύρω στα 15.500 μόρια αντε το πολύ 16.000 αν ο Θεός με αγαπάει τόσο πολύ. Το άγχος με έφαγε και έκανα λάθη για τα οποία χτυπάω ακόμη το κεφάλι μου στον τοίχο. Το καλό όμως είναι πως 3 σχολές μου αρέσουν και οι 2 είναι κάτω από 16.000 μόρια (έτυχε :playboy: ) ...αλλα ρε παιδιά μέχρι τον Αύγουστο αν με ρωτάνε πως τα πήγα αναγκαστικά θα πρέπει να πω την βαθμολογία μου. Όπως και αν ακουστεί...ντρέπομαι ήδη που θα βγάλω τόσα...πως θα λεω στον άλλον ότι έβγαλα 15.000+ μόρια; πιστευω πως μπροστά στα μόρια της αδελφης μου 17,500 (φιλολογία Αθήνας) θα λένε ότι δεν είμαι καλή μαθήτρια...αλλά τα όνειρα μας όπως φαίνεται είναι διαφορετικά και δεν στοχευα και σε σχολές με 16.000 μόρια και παραπάνω επειδή δεν μου άρεσε κάποια. Η μαμά μου πήγε στην δουλειά της και είπε ότι λογικά θα περάσω Πάντειο και μια συνάδελφος της είπε πως είναι η χειρότερη σχολή και να μην με στείλει εκεί με τίποτα....μετά από αυτά είναι λογικό να αισθάνομαι άσχημα. Λέτε να δώσω ξανά δεύτερη χρονιά ώστε να περάσω εκπα; δεν ξέρω τι να κάνω....
Νομίζω από όλων μας το μυαλό (τουλάχιστον των περισσότερων) έχει περάσει η σκέψη του πως θα αντιμετωπιστεί μία μέτρια ενδεχόμενη επίδοση από τον περίγυρο και τους συγγενείς. Καλώς ή κακώς, όλοι νομίζω έχουμε έναν γνωστό/οικογενειακό φίλο που το παίζει υψηλή κοινωνία και σνομπάρει οποιαδήποτε σχολή πέραν των μουράτων. Ε λογικό είναι μετά να σκεφτόμαστε και μεις ότι θα μας πιάσουν στο στόμα τους και όλοι θα μιλούν για αποτυχία και τα συναφή. Στην πραγματικότητα, κανένας πέρα από εσένα δεν ξέρει τι πέρασες όλη αυτή τη χρονιά, το άγχος σου, την πίεση που δεχόσουν και την υπερπροσπάθεια που κατέβαλες. Είναι πολύ εύκολο για κάποιον έξω απ'το χορό να λέει απλά "Ντάξει αυτός έγραψε σκατά! Τίποτα δεν έκανε". Ναι έλα εσύ να κάθεσαι επί 11 μήνες και να διαβάζεις σαν το σκυλί και μετά να μην έχεις και τα επιθυμητά αποτελέσματα και ύστερα μίλα. Όλα αυτά είναι ανούσια Δήμητρα. Αυτό που έχει σημασία είναι να νιώθεις εσύ καλά με τον εαυτό σου. Οκ, μπορεί να μην είσαι απόλυτα ικανοποιημένη με την απόδοσή σου, ξέρεις όμως πόσο προσπάθησες και τι έκανες. Και το γεγονός ότι έγραψες αρκετά ώστε να μπαίνεις σε σχολές που σε ενδιαφέρουν θα 'πρεπε να είναι η μόνη σου σκέψη. Οι συγκρίσεις με τα αδέρφια είναι γεγονός αναπόφευκτο, όμως αυτό είναι κάτι παροδικό, όπως παροδικά είναι και τα σχόλια δηκτικά ή μη. Ωραία μπαίνεις σε μια ουάου σχολή και νιώθεις υπερευτυχισμένος, όλοι οι συγγενείς είναι περήφανοι και σε επαινούν ή αντίστοιχα μπαίνεις σε μια υποτιμημένη σχολή και σε υποβαθμίζουν/περηφρονούν. Πόσο θα κρατήσει αυτό; Μία βδομάδα; Δύο; Ένα μήνα; Για τα υπόλοιπα 4-5 χρόνια εσύ είσαι αυτός/ή που θα λουστεί τη σχολή που επέλεξες και θα πορευτεί αναλόγως για την υπόλοιπη ζωή του. Ο κόσμος είναι κακός και πάντα κάτι θα βρει να πει για να σε μειώσει και να νιώσει καλύτερα και ακόμη κι αν κάποια στιγμή γίνεις μεγάλη και τρανή πάλι θα σε μειώσουν από ζήλεια αυτή τη φορά. Εσύ, όμως, οφείλεις στον εαυτό σου να επιλέξεις το καλύτερο (που θεωρείς) για σένα και να αφήσεις τα σχόλια των γύρω γιατί εν τέλει τη δική σου ζωή θα καθορίσει και όχι τη δική τους. Φιλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra_2000

Νεοφερμένος

Η Dimitra_2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Έχω μείνει άφωνη!! Γι' αυτό τον λόγο έγραψα τις σκέψεις μου σήμερα εδώ, επειδή όταν ξεκίνησα τις πανελλήνιες πάλι με κάνατε να νιώσω καλύτερα!! Όπως καταλάβατε δεν είμαι άτομο που έχω αυτοπεποίθηση και έχω αρκετές ανασφάλειες...σήμερα όμως μου απαντήσατε τόσοι πολλοί και η κάθε απάντηση μου έδωσε δύναμη! Ειδικά του PolGR1509. Σας ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Δήμητρα θα πω το εξής: ο καιρός που πρέπει να λες τους βαθμούς σου και να σε συγκρίνουν με την αδελφή σου κλπ κλπ + ο καιρός που θα περάσεις στη σχολή σπουδάζοντας με το καλό είναι απειροελάχιστος μπροστά στα 40 (πάνω κάτω) χρόνια εργασίας που έχεις μπροστά σου πρώτα ο Θεός. Δες τα πράγματα μακροπρόθεσμα, άσε τον κόσμο να λέει, σπούδασε αυτό που σού αρέσει ώστε να περάσεις τα 40 χρόνια εργασίας σου ευχάριστα. Ξέρω οτι στα 18 βλέπουμε τα πράγματα μέσα στο μικρόκοσμό μας αλλά σκέψου αυτό που σού λέω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Παιδιά..... Έχω φοβηθεί πολύ περισσότερο από πέρυσι. Ενώ έχω διαβάσει και έχω ξεσκίσει ένα χρόνο πάλι, φοβάμαι ότι δεν έχω γράψει καλά..... Φοβάμαι πολύ.... Εντάξει έχω τσαντιστηκα και έχω νευριάσει. Ακούω ότι οι βάσεις αλλού θα πέσουν και αλλού θα ανέβουν... Και λέω καλά αυτά αλλά εγώ πόσο γραψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αδιαφόρησε για το τι λένε!Θα ακούσουμε πολλά μέχρι να βγουν οι βάσεις τον Αύγουστο...Υπομονή,την Παρασκευή θα ξέρουμε τι έγινε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παιδιά..... Έχω φοβηθεί πολύ περισσότερο από πέρυσι. Ενώ έχω διαβάσει και έχω ξεσκίσει ένα χρόνο πάλι, φοβάμαι ότι δεν έχω γράψει καλά..... Φοβάμαι πολύ.... Εντάξει έχω τσαντιστηκα και έχω νευριάσει. Ακούω ότι οι βάσεις αλλού θα πέσουν και αλλού θα ανέβουν... Και λέω καλά αυτά αλλά εγώ πόσο γραψει
Δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεσαι τώρα. Ό,τι έγινε έγινε και δεν αλλάζει. Θα μάθουμε όλοι σε λίγες μέρες. Για την ώρα ψυχραιμία! Βγες λίγο έξω, κάνε άλλα πράγματα και προσπάθησε να μη το σκέφτεσαι μέχρι να έρθει η ώρα των αποτελεσμάτων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω ένα προαίσθημα ότι πολλοί θα δώσετε το 19 :P Μακάρι να διαψευσθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Εγώ θα δώσω έτσι κι αλλιώς κανένα 13.000 θα έχω γράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς από τους γνωστούς μου ο 1/3 θα ξαναδώσει πανελλήνιες. Αυτό Όχι τόσο επειδή δεν έγραψαν καλα αλλα επειδή πλέον εξαιτίας της κατάστασης στην Ελλάδα όλοι (σχεδόν) στοχεύουν σε σχολές με όσο το δυνατό καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Ήδη από φέτος πολλοί έδιναν για 2η φορά, του χρόνου πιστεύω θα είναι περίεργη η κατάσταση. Θεωρώ από του χρόνου θα δούμε τεράστιες διαφορές στις βάσεις στις σχολές που προσφέρουν σχετικά Καλή επαγγελματική αποκατάσταση και σε αυτές που σε βγάζουν σερβιτόρο με πτυχίο. Νομίζω πλέον οι δεύτερες παρεγκωνιζονται εντελώς ενώ τις πρώτες θα τις διεκδικούν και με 2η και με 3η χρόνια πανελλήνιες όσοι δεν τις πιάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Έχω ένα προαίσθημα ότι πολλοί θα δώσετε το 19 :P Μακάρι να διαψευσθώ.

Ούτε για πλάκα μη το λες. Ειλικρινά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εγω 9/10 που εχω ρωτησει θα ξαναδωσουν.Δεν ξερω τι παιζει.Εγω αποκλείεται.Εξάλλου θελω να πιστευω εχω γραψει γυρω στο 17000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra_2000

Νεοφερμένος

Η Dimitra_2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ακατάλληλοι(Για να μην πω άλλη λέξη) γονείς καταστρέφουν παιδιά vol: 35

Τώρα πρόσεξα τις δύο τελευταίες γραμμές...Ναι την κοπελιά την κατέστρεψε ο πατέρας της...στην δική μου περίπτωση όμως δεν φταίνε οι γονείς μου για τις ανασφάλειες που έχω...αντιθέτως χαίρονται πάρα πολύ για την προσπάθεια που κατέβαλα και εκείνοι είναι αυτοί που με ωθούν να διαλέξω μια σχολή που να ταιριαζει σε εμένα! Ποτέ δεν θα με έστελναν πχ νομική μόνο και μόνο για να έχουν να λένε. Δεν είναι τέτοιοι άνθρωποι. Απλώς το σχολίασα γιατι παρεξηγήθηκα λιγάκι.. :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aristea_2000

Νεοφερμένος

Η aristea_2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Έχω ένα προαίσθημα ότι πολλοί θα δώσετε το 19 :P Μακάρι να διαψευσθώ.

Ευτυχώς που έχουμε και σένα να μας ενθαρρύνεις..λες και δε μας έφτασε η ψυχολογία μας από μόνη της..

Εγώ θα δώσω έτσι κι αλλιώς κανένα 13.000 θα έχω γράψει.

Φαντάζομαι ξέρεις ότι υπάρχουν πολύ αξιόλογες σχολές με αυτά τα μόρια...αν και πιστεύω ότι έχεις γράψει πολύ παραπάνω από αυτό..

Οπως και να' χει θα ξέρουμε τους βαθμούς στο τέλος της εβδομάδας οπότε μέχρι τότε μην είμαστε απόλυτοι για τις βάσεις προς τη μία ή την άλλη πλευρά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexGoingYolo

Νεοφερμένος

Ο AlexGoingYolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πάντως πάρα πολλοί απο τους γνωστούς μου σκέφτονται να ξαναδώσουν εξετάσεις του χρόνου.Και για να πώ την αλήθεια, μου έχει περάσει και εμένα αυτή η ιδέα απο το μυαλό,όχι επειδή έγραψα χάλια άλλα επειδή η πολύ μέτρια επίδοση μου στα μαθηματικά θα μου στοιχήσει μια υψηλόβαθμη σχολή που θα κατοχύρωνε την επαγγελματική μου αποκατάσταση.Απο την άλλη μεριά, μου προσελκύει έντονα το ενδιαφέρον ο κλάδος της πληροφορικής,ένας τομέας με τεράστιες προοπτικές και σκέφτομαι να προσανατολιστώ προς τα εκεί.
Αν κάποιος ασχολείται με την πληροφορική-προγραμματισμό κτλ ,θα παρακαλούσα να καταθέσει την άποψη του στο ζήτημα μου γιατι προφανώς βρίσκομαι σε δίλλημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top