[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2017

Koutsigio

Νεοφερμένος

Ο Koutsigio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ιατρικη θεσνικης 19029 να τα αφησω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσο μόρια λέτε φέτος να έχει η οδοντιατρική?
Έχω 18667 άλλα από ότι βλέπω υπάρχει μεγάλος αριθμός υποψηφίων από 18600-1900,έτσι πιστεύετε ότι έχω ελπίδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panakeia

Νεοφερμένος

Η Panakeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πόσο μόρια λέτε φέτος να έχει η οδοντιατρική?
Έχω 18667 άλλα από ότι βλέπω υπάρχει μεγάλος αριθμός υποψηφίων από 18600-1900,έτσι πιστεύετε ότι έχω ελπίδες?

Πιστεύω εισαι μεσα τουλάχιστον Θεσσαλονίκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Αθήνα με την Θεσσαλονίκη ως βάσεις έχουν μικρή διαφορά,οπότε λες ότι θα κριθεί στα 5-10 μόρια?
Πάντως η έκθεση με κατέστρεψε και τα πήγα πολύ άσχημα και οι υπόλοιποι τα πήγαν πολύ καλά,διπλό χτύπημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panakeia

Νεοφερμένος

Η Panakeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Η Αθήνα με την Θεσσαλονίκη ως βάσεις έχουν μικρή διαφορά,οπότε λες ότι θα κριθεί στα 5-10 μόρια?
Πάντως η έκθεση με κατέστρεψε και τα πήγα πολύ άσχημα και οι υπόλοιποι τα πήγαν πολύ καλά,διπλό χτύπημα

Ναι κατι τέτοιο πιστεύω. Θα έλεγα οτι πιανεις και Αθήνα βέβαια, αλλα κανεις δεν το ξέρει ακομα αυτο.
Ασε, συμπάσχω! Απόφοιτος ησουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bored

Νεοφερμένος

Η Bored αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η βάση στο Μαθηματικό Αθήνας παίζει να πάει πάνω από 17000;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Η βάση στο Μαθηματικό Αθήνας παίζει να πάει πάνω από 17000;

Λογικά θα πέσει άρα θα είναι >16000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bored

Νεοφερμένος

Η Bored αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λογικά θα πέσει άρα θα είναι >16000

Λογικά ναι, αλλά είναι και η μείωση των θέσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Στατιστικη πα.πει μου φαινεται πολυ μικρη η πτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι,όμως και πέρσι τα ίδια(άριστα στα άλλα σχεδόν 11 έκθεση).Άσε από που έκανα όνειρα για ιατρική τώρα χάνω και οδοντιατρική,εντέλει βιολογία με βλέπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ναι,όμως και πέρσι τα ίδια(άριστα στα άλλα σχεδόν 11 έκθεση).Άσε από που έκανα όνειρα για ιατρική τώρα χάνω και οδοντιατρική,εντέλει βιολογία με βλέπω
Mε 18670 δύσκολα θα χάσεις την οδοντιατρική,χαλάρωσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supernaturalskg

Νεοφερμένος

Ο supernaturalskg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο...με 18.670 όχι κιόλας ότι έχασες την Ιατρική...επειδή δηλαδή ο Στρατηγάκης είπε Ιατρική Αλεξανδρούπολης 18.750 το δέσαμε κόμπο?? Υπάρχουν άλλοι πόσοι έγκυροι, αξιόπιστοι και έμπειροι αναλυτές που είπανε Ιατρική Αλεξανδρούπολης γύρω στα 18.650! Εκτός και αν ο φίλος μας έβαλε πχ μόνο Ιατρική Αθήνα-Θεσσαλονίκη,οπότε ναι έχει δίκιο ότι δεν έχει ελπίδες. Επιπλέον, οκ έστω ότι χάνει την Ιατρική με αυτά τα μόρια, δε σημαίνει ότι χάνει την Οδοντιατική, ελεοοοοοος η κινδυνολογία πια! Είναι πάνω από την Αθήνα 90 μόρια και από τη Θεσσαλονίκη 100!! Ηρεμήστε σας παρακαλώ λίγο, κατευνάστε τα πνεύματα και τον πεσιμισμό και μην ακούτε την μπαρούφα του καθενός, μυαλό μπόλικο έχουμε όλοι, έχουμε στατιστικά αναλυτικά κι επίσημα με αριστούχους, θέσεις κτλ, ας κρίνουμε ψύχραιμα τι μέλλει γενέσθαι;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dior12

Νεοφερμένος

Ο dior12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ψυχραιμία, δες την παρακάτω μικρή μαθηματική ανάλυση

Πέρυσι στο μαθηματικό ΕΚΠΑ
• οι θέσεις ήταν 216
• ο πρώτος πήρε 19507 και
• ο τελευταίος 16060
Ας κάνουμε 2 παραδοχές ,υπέρ της ασφάλειας, ότι
1. Οι βάσεις στο μαθηματικό ΕΚΠΑ σε σχέση με πέρυσι δεν θα μεταβληθούν
2. Οι βαθμολογίες των επιτυχόντων του 2016 με το πλήθος τους απεικονίζονται με ευθεία γραμμή, δηλαδή ακολουθούν την σχέση ψ=19507-16,033*(x-1) όπου x είναι ο αύξων αριθμός του επιτυχόντα και ψ η βαθμολογία του
Δηλαδή για x=1 είναι ψ= 19507
και για x=216 είναι ψ=16060

Σύμφωνα με την σχέση αυτή, φέτος που οι θέσεις θα είναι 202 (νομίζω)
η βάση θα είναι περίπου ψ=19507-16,033*(202-1)=16284

Επειδή όμως σύμφωνα με τα στατιστικά του υπουργείου οι βάσεις δεν θα ανέβουν και επειδή η σχέση μεταξύ βαθμολογίας επιτυχόντων και πλήθους δεν είναι ευθεία γραμμή αλλά ευνοϊκότερη που δίνει μικρότερες βαθμολογίες
θεωρώ σίγουρα ότι η βάσηστο μαθηματικό ΕΚΠΑ θα είναι μικρότερη από 16284
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panakeia

Νεοφερμένος

Η Panakeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ναι,όμως και πέρσι τα ίδια(άριστα στα άλλα σχεδόν 11 έκθεση).Άσε από που έκανα όνειρα για ιατρική τώρα χάνω και οδοντιατρική,εντέλει βιολογία με βλέπω

Δεν την χάνεις την οδοντιατρική. Τσιλ. Οπως λέει και το παιδί απο πανω, επειδη ο Στρατηγάκης (αναξιόπιστος στο τερμα) ειπε μια μπαρούφα, δε σημαινει οτι ο λόγος του ειναι και η πραγματικότητα. Τον εχω γνωρίσει και απο κοντα και είχαμε συζητήσει για τις περσινές βάσεις (έδινα και πέρυσι εγω) και μου ελεγε οτι πέρυσι περίμενε την Αλεξανδρούπολη στα 18.700+ και να μην εχω ελπίδες ούτε καν για φαρμακευτική (εν τελεί περασα φαρμακευτική Αθήνας και η βάση στην Αλεξανδρούπολη εμεινε 18.648).
Μην ακούς τι λέει ο "ένας". Υπάρχουν παρά πολλοί άλλοι που κάνουν πολυ πιο σοβαρές μελέτες. Κάποιοι δίνουν Αλεξανδρούπολη στο 18.700 περιπου και οδοντιατρική Αθήνας στο 18.630 περιπου.
Γενικα, ψυχραιμία, μην χαλάς το καλοκαίρι σου με αναξιόπιστα δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bored

Νεοφερμένος

Η Bored αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ψυχραιμία, δες την παρακάτω μικρή μαθηματική ανάλυση

Πέρυσι στο μαθηματικό ΕΚΠΑ
• οι θέσεις ήταν 216
• ο πρώτος πήρε 19507 και
• ο τελευταίος 16060
Ας κάνουμε 2 παραδοχές ,υπέρ της ασφάλειας, ότι
1. Οι βάσεις στο μαθηματικό ΕΚΠΑ σε σχέση με πέρυσι δεν θα μεταβληθούν
2. Οι βαθμολογίες των επιτυχόντων του 2016 με το πλήθος τους απεικονίζονται με ευθεία γραμμή, δηλαδή ακολουθούν την σχέση ψ=19507-16,033*(x-1) όπου x είναι ο αύξων αριθμός του επιτυχόντα και ψ η βαθμολογία του
Δηλαδή για x=1 είναι ψ= 19507
και για x=216 είναι ψ=16060

Σύμφωνα με την σχέση αυτή, φέτος που οι θέσεις θα είναι 202 (νομίζω)
η βάση θα είναι περίπου ψ=19507-16,033*(202-1)=16284

Επειδή όμως σύμφωνα με τα στατιστικά του υπουργείου οι βάσεις δεν θα ανέβουν και επειδή η σχέση μεταξύ βαθμολογίας επιτυχόντων και πλήθους δεν είναι ευθεία γραμμή αλλά ευνοϊκότερη που δίνει μικρότερες βαθμολογίες
θεωρώ σίγουρα ότι η βάσηστο μαθηματικό ΕΚΠΑ θα είναι μικρότερη από 16284

Κοιτα κι εγω αυτο πιστευω,αν παρουμε υποψη μας ολους τους παραγοντες,απλα μια υποθεση εκανα.Ετσι κι αλλιως ειμαι 1500 μορια περισσοτερα απο την περυσινη βαση και 99% μπαινω,απλα υπεθεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supernaturalskg

Νεοφερμένος

Ο supernaturalskg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν την χάνεις την οδοντιατρική. Τσιλ. Οπως λέει και το παιδί απο πανω, επειδη ο Στρατηγάκης (αναξιόπιστος στο τερμα) ειπε μια μπαρούφα, δε σημαινει οτι ο λόγος του ειναι και η πραγματικότητα. Τον εχω γνωρίσει και απο κοντα και είχαμε συζητήσει για τις περσινές βάσεις (έδινα και πέρυσι εγω) και μου ελεγε οτι πέρυσι περίμενε την Αλεξανδρούπολη στα 18.700+ και να μην εχω ελπίδες ούτε καν για φαρμακευτική (εν τελεί περασα φαρμακευτική Αθήνας και η βάση στην Αλεξανδρούπολη εμεινε 18.648).
Μην ακούς τι λέει ο "ένας". Υπάρχουν παρά πολλοί άλλοι που κάνουν πολυ πιο σοβαρές μελέτες. Κάποιοι δίνουν Αλεξανδρούπολη στο 18.700 περιπου και οδοντιατρική Αθήνας στο 18.630 περιπου.
Γενικα, ψυχραιμία, μην χαλάς το καλοκαίρι σου με αναξιόπιστα δεδομένα.

Αν μου επιτρέπετε κι εμένα να πω τη γνώμη μου, θεωρώ ότι βάσει του μειωμένου αριθμού των 18.500+ σε συνδυασμό και με τη μείωση των θέσεων, αλλά και λαμβάνοντας υπόψιν άλλες παραμέτρους (οικονομικές, κοινωνικές συνθήκες) οι Ιατρικές σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη θα έχουν μια αύξηση της τάξης των 50-80 μορίων, στο περίπου πάντα, ενώ οι Ιατρικές στην περιφέρεια θα μείνουν σχετικά σταθερές, με μία αύξηση ή ακόμη και πτώση κοντά στα 10-20-30 μόρια...αυτό το συμπέρασμα εξάγεται από το γεγονός ότι ναι μεν έχουμε μείωση θέσεων (όχι βέβαια και τραγική) και αύξηση κατά περίπου 30 άτομα στους 19.000-19.500 αλλά ταυτόχρονα έχουμε μείωση κατά 80-90 άτομα στους 18.500-19.000. Οπότε δύσκολα να συμπαρασύρουν σε ανάλογη με Αθήνα-Θεσσαλονίκη άνοδο τις περιφερειακές σχολές (καλά το 18.750 του Στρατηγάκη για Ιατρική Αλεξανδρούπολης μου φαίνεται τουλάχιστον ουτοπικό και γελοίο) . Αυτή την άποψη την εκφράζω ύστερα από προσωπική μελέτη, ενδιαφέρον (γιατί κι εγώ αγωνιώ ως υποψήφιος:whistle: ) αλλά και από ανάγνωση άρθρων σε εφημερίδες, Ίντερνετ και συζητήσεις με κάποιους ειδικούς και έμπειρους φροντιστηριάρχες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Panakeia

Νεοφερμένος

Η Panakeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αν μου επιτρέπετε κι εμένα να πω τη γνώμη μου, θεωρώ ότι βάσει του μειωμένου αριθμού των 18.500+ σε συνδυασμό και με τη μείωση των θέσεων, αλλά και λαμβάνοντας υπόψιν άλλες παραμέτρους (οικονομικές, κοινωνικές συνθήκες) οι Ιατρικές σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη θα έχουν μια αύξηση της τάξης των 50-80 μορίων, στο περίπου πάντα, ενώ οι Ιατρικές στην περιφέρεια θα μείνουν σχετικά σταθερές, με μία αύξηση ή ακόμη και πτώση κοντά στα 10-20-30 μόρια...αυτό το συμπέρασμα εξάγεται από το γεγονός ότι ναι μεν έχουμε μείωση θέσεων (όχι βέβαια και τραγική) και αύξηση κατά περίπου 30 άτομα στους 19.000-19.500 αλλά ταυτόχρονα έχουμε μείωση κατά 80-90 άτομα στους 18.500-19.000. Οπότε δύσκολα να συμπαρασύρουν σε ανάλογη με Αθήνα-Θεσσαλονίκη άνοδο τις περιφερειακές σχολές (καλά το 18.750 του Στρατηγάκης για Ιατρική Αλεξανδρούπολης μου φαίνεται τουλάχιστον ουτοπικό και γελοίο) . Αυτή την άποψη την εκφράζω ύστερα από προσωπική μελέτη, ενδιαφέρον (γιατί κι εγώ αγωνιώ ως υποψήφιος:whistle: ) αλλά και από ανάγνωση άρθρων σε εφημερίδες, Ίντερνετ και συζητήσεις με κάποιους ειδικούς και έμπειρους φροντιστηριάρχες!

Συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supernaturalskg

Νεοφερμένος

Ο supernaturalskg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

Panakeia

Νεοφερμένος

Η Panakeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top