Τα πάντα για τα Μεταπτυχιακά στο Ανοιχτό πανεπιστήμιο

suia1977

Νεοφερμένος

Η suia1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Η προσωπική μου εμπειρία από το ΕΑΠ είναι άριστη.

Θα ήθελα να αντικρούσω έναν ισχυρισμό που προηγήθηκε, ότι στο ΕΑΠ μπαίνεις με κλήρωση κι αυτό προφανώς δεν είναι αξιοκρατικό , σε αντίθεση με τα άλλα μεταπτυχιακά, που μπαίνεις αξιοκρατικά.

Συγνώμη για την έκφραση, αλλά %$^&*() αξιοκρατία! Αν δεν ξέρεις τον καθηγητή, αν δεν είσαι από τα δικά μας παιδιά, ή ο γνωστός και δοκιμασμένος μ...ς που θα κάνει τη δουλειά και τη λάντζα, για να πάρει ο καθηγητής και μερικοί ακόμη ημέτεροι εργασίες, διατριβή, και τα λοιπά, @@@#%$^%$# αξιοκρατικά θα μπεις σε μεταπτυχιακό του δωρεάν δημοσίου πανεπιστημίου. Σας μιλάω εκ πείρας. Οκ, ας μη γενικεύω, σίγουρα αρκετοί μπαίνουν και αξιοκρατικά. Αλλά πολλοί περισσότεροι μπαίνουν έτσι όπως λέω εγώ. Γι' αυτό και προτιμώ να έχω σαν κριτήριο επιλογής την τύχη, παρά να φιλάω κατουρημένες ποδιές για να φτιαχτεί κάποιος καραγκιόζης.

Από την άλλη, το θέμα κόστους νομίζω δεν είναι προς συζήτηση, αφού και στα άλλα μεταπτυχιακά πληρώνεις τα ίδια σαν να έπαιρνες 2 θεματικές ενότητες το χρόνο. Από κει και πέρα, δεν είναι καθόλου εύκολο, ούτε παραλία. Διαβάζεις, γράφεις εργασίες, κι οι καθηγητές ξέρουν πολύ καλά ποιες εργασίες είναι φασόν. Αφήστε που τελευταία βάλανε και έλεγχο μέσω λογισμικού για λογοκλοπή.
Όσο για τα προπτυχιακά, μακάρι τα παιδιά μου αν το θελήσουν, να τους δοθεί ευκαιρία να σπουδάσουν στο ΕΑΠ. Εκτός από το πολύ καλό επίπεδο σπουδών, ειλικρινά, θα μου στοιχίσει πολύ λιγότερο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
H κάθε θεματική ενότητα σε πόση ύλη μαθημάτων αντιστοιχεί; Πώς είναι δομημένο το μεταπτ.πρόγραμμα σπουδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ως μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΕΑΠ στο ΠΜΣ "Σεισμική Μηχανική και Αντισεισμικές Κατασκευές" μόνο καλά λόγια έχω να πω.

Το πανεπιστήμιο λειτουργεί κανονικά (δεν γίνονται καταλήψεις και όλα αυτά τα παρατράγουδα) και δεν υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις. Το επίπεδο σπουδών είναι εξαιρετικά υψηλό και πολύ απαιτητικό. Σε καμία περίπτωση το επίπεδο δεν είναι χαμηλότερο από τα προγράμματα σπουδών στα άλλα πανεπιστήμια. Το μόνο αρνητικό είναι ότι τα βιβλία των εκδόσεων ΕΑΠ που χορηγούνται στους φοιτητές είναι σχετικά παλιά (πριν από το 2003) και δεν είναι αισθητικά προσεγμένα ώστε να προσελκύσουν τον φοιτητή.

Οι καθηγητές είναι συνεργάσιμοι. Όποτε έχω στείλει mail σε καθηγητή για διευκρίνιση έχω λάβει απάντηση εντός 3 ημερών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο λειτουργεί κανονικά (δεν γίνονται καταλήψεις και όλα αυτά τα παρατράγουδα) και δεν υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις.


Λογικό, επειδή πληρώνεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Είναι τόσο μεγάλη η σαπίλα chaos, που ακόμη και να πλήρωνες δίδακτρα στα κανονικά Πανεπιστήμια οι παρατάξεις πάλι θα υπήρχαν. Δες τι συμβαίνει στα δημόσια Νοσοκομεία. Ενώ ο κάθε φορολογούμενος (πλην εξαιρέσεων) πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές για δημόσια υγεία, δηλ., δωρεάν υπηρεσίες παρ' όλα αυτά είναι υποχρεωμένος να πληρώσει είσοδο είτε στα εξωτερικά γιατρεία είτε στα κανονικά γιατρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suia1977

Νεοφερμένος

Η suia1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τι να σας πω;
Το σωτήριον έτος 2007 έκανα αίτηση στην Ιατρική, να περάσω από συνέντευξη για ένα μεταπτυχιακό (με δίδακτρα, εννοείται), και αντικείμενο κάτι σχετικό με το Περιβάλλον. Υπεύθυνη του μεταπτυχιακού, μια καθηγήτρια εργαστηριακής ειδικότητας (εκ των πραγμάτων, σχέση με το αντικείμενο: καμία, αλλά προφανώς, της άρεσε, ασχολήθηκε, και πρόκοψε).
Μερικές μέρες πριν την συνέντευξη, μαθαίνω ότι είμαι έγκυος και σχεδόν ταυτόχρονα, παθαίνω αιμορραγία και κρεβατώνομαι. Ωστόσο, προκειμένου να μη χάσω την τρελή ευκαιρία (!!!!!!!!), σηκώνομαι παρά τις εντολές γιατρού και πάω...
Της προσκομίζω ένα φάκελο με όλο μου το βιογραφικό, περί τις 50 ανακοινώσεις σε συνέδρια ελληνικά και ξένα, και ό,τι άλλο είχα κάνει (με πολύ-πάρα πολύ!- προσωπικό μόχθο).
Δε νομίζω ότι έχω δει πιο μεγάλη σκύλα, ever.
Δεν της άρεσε η ειδικότητά μου (είμαι μικροβιολόγος)-γιατί ήταν εργαστηριακή και συνεπώς άσχετη με το μεταπτυχιακό (!!!!!!!!!!!!!!!!!)
Δεν της άρεσε που είχα Proficiency -το απαξίωσε πλήρως.
Δεν της άρεσε που είχα ECDL-παρομοίως το απαξίωσε.
Δεν της άρεσε που είχα κάνει τόσες εργασίες-ήταν όλες άχρηστες.
Δεν της άρεσε και τίποτα.
Δεν της άρεσε που σκοπό είχα να επιστρέψω στην γενέτειρά μου με το τέλος των σπουδών μου-πού θα εφάρμοζα τα τόσα χρήσιμα που θα μάθαινα απ' αυτήν;
Δεν της άρεσε ούτε κι όταν άρχισα να ωρύομαι, μέσα στο γραφείο της (η γραμματέας πήγε να πάθει εγκεφαλικό από το σοκ), λέγοντάς της:
"Αφού ούτως ή άλλως θα με κόψετε, δε μου το λέτε από τώρα να τελειώνουμε;"
Οπότε άλλαξε τροπάρι, του στιλ: "Μα, γιατί το λες αυτό;", "Μα όχι, με παρεξήγησες!"

Ακόμα γελάω, όταν θυμάμαι τις φάτσες όσων καλών παιδιών (σίγουρα, μιλημένων, όταν έχεις δει πολλούς, κόβεις το αυτάρεσκο ύφος τους και την θρασύτατη αυτοπεποίθηση που έχουν) περίμεναν απ' έξω, οι οποίοι άκουγαν τον καυγά και δεν πίστευαν στα αυτιά τους, και στα μάτια τους (μάλλον περίμεναν να βγω κραδαίνοντας κανένα αιμοσταγές μαχαίρι), και τον άντρα μου που με ρώτησε: Μα καλά, τι κάνατε εκεί μέσα;]

Λοιπόν,έχει να πει κανείς τίποτα για το ΕΑΠ και την κλήρωση και τα δίδακτρά του; (πού,ούτως ή άλλως θα τα σκάσει κι όποιος κάνει μεταπτυχιακό και στο δημόσιο πανεπιστήμιο, τουλάχιστο στα περισσότερα...)

Γιατί εγώ γουστάρω πολύ, που δεν έχω μπλέξει με ένα μάτσο κομπλεξικούς, και άλλα συναφή νούμερα. Γιατί πλέον αισθάνομαι να έχω κάποια απόσταση από αυτό τον βούρκο-γιατί έτσι το αισθανόμουν το πανεπιστήμιο, σαν ένα μεγάλο βούρκο, όπου προσπαθούσαν να με πείσουν ότι ήμουν κι εγώ ένα γουρούνι, σαν κι αυτά που μας έφερναν εισαγόμενα οι καθηγητάδες και σαν τα πουλέν των παρατάξεων, που πήραν θέσεις και περγαμηνές, πριν καν τελειώσουν ειδικότητα, και το χειρότερο, ότι τα γουρούνια αυτά, ήταν πάντα σε καλύτερη μοίρα από μένα, όσο κι αν προσπαθούσα, ό,τι κι αν έκανα.


Άντε τώρα, μη σας πω και για τις προσπάθειες να κάνω διατριβή. Πρόκειται για μια ιστορία που θυμίζει Κάφκα...


nPb τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών του ΕΑΠ περιλαμβάνουν την παρακολούθηση 4 θεματικών ενοτήτων και την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας.
Η ελάχιστη διάρκεια σπουδών είναι 3 έτη (αν πάρει κανεις 2 ΘΕ ανά έτος και τέλος τη διπλωματική). Μπορεί όμως να παίρνει κανένας και μόνο μια ΘΕ ανα έτος.
Κάθε Θεματική ενότητα αντιστοιχεί σε 3-4 συμβατικά μαθήματα, η δε διδασκαλία περιλαμβάνει την αποστολή διδακτικού υλικού και τις ΟΣΣ(Ομαδικές Συμβουλευτικές Συναντήσεις), ενώ ο φοιτητής πρέπει να γράψει 4-5 γραπτές εργασίες και να δώσει και γραπτές εξετάσεις στο τέλος του έτους.
Οι ΟΣΣ είναι 5-6 κάθε χρόνο, ανάλογα με το μεταπτυχιακό, και περιλαμβάνουν συζήτηση με τον καθηγητή πάνω στα θέματα των γραπτών εργασιών, διορθώσεις και παρατηρήσεις. Ο φοιτητής μπορεί να μην δώσει ΜΟΝΟ μια γραπτή εργασία καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς, αν δεν παραδώσει περισσότερες, χάνει το δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις. Ο μέσος όρος των βαθμών των εργασιών συμμετέχει κατά 30% στον τελικό βαθμό της ΘΕ ενώ ο βαθμός των εξετάσεων κατά 70%.
Η υποβολή των εργασιών γίνεται πλέον μέσω ψηφιακής πλατφόρμας, οπότε δεν υπάρχει δυνατότητα για εκπρόθεσμη υποβολή εργασίας. Επίσης γίνεται έλεγχος με ειδικό λογισμικό για λογοκλοπή.
Αν κοπείς στις εξετάσεις στο τέλος του χρόνου, ξαναδίνεις στις επαναληπτικές. Αν κοπείς και σε αυτές, επαναλαμβάνεις τη θεματική ενότητα, αλλά καταβάλλοντας τα μισά χρήματα.
Η διπλωματική εργασία έχει βαθμολογική βαρύτητα μιας θεματικής ενότητας (εκτός αν ορίζει διαφορετικά ο κανονισμός του μεταπτυχιακού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Προπτυχιακά στο ΕΑΠ:
Σπουδές στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό--->Δεν έχεις επαγγελματικά δικαιώματα=άνεργος
Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό--->Δεν έχεις επαγγελματικά δικαιώματα=άνεργος
Ισπανική Γλώσσα και Πολιτισμός --->Που να πιάσεις δουλειά; Δε ξέρω πολλά άτομα που να ψάχνουν τέτοιους καθηγητές. Ασε που υπάρχει αντίστοιχο τμήμα στα ΑΕΙ. Και επίσης, οι περισσότεροι στα φροντιστήρια προτιμούν αυτούς που έχουν μεγαλώσει Ισπανία, παρά εναν που σπούδασε μέσα απο εργασίες.
Διοίκηση Επιχειρήσεων & Οργανισμών--->Τις εκατοντάδες επιχειρήσεις που έχουμε στην Ελλάδα... ναι οκ συμφωνώ. Δεν ξέρω αν αυτός που έχει το σουβλατζίδικο στην γωνία χρειάζεται κάποιον με πτυχίο για αυτή τη δουλειά. Και ας μη βαυκαλιζόμαστε. Οι επιχειρηματίες θα κοιτάξουν να πάρουν έναν συγγενή τους, γι' αυτό συνήθως τα παιδιά τους τα στέλνουν να σπουδάσουν οικονομικά και όλα τα σχετικά.
Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες---> Βγαίνεις φυσικός, ίσως αυτό το τμήμα να είναι καλό, αλλά δε ξέρω κατα πόσο είναι αντάξιο των ΑΕΙ. Γιατί στα ΑΕΙ έχεις εργαστήρια, δε σπουδάζεις μόνο με εργασίες που τις στέλνεις στο τέλος της χρονιάς. Το θέμα είναι οτι στα φροντιστήρια θα προτιμήσουν έναν του ΕΑΠ ή έναν του ΕΚΠΑ/ΑΠΘ/Ιωαννίνων/Κρήτης/Πάτρας ?
Πληροφορική--->Το ίδιο με το απο πάνω.

Συμπέρασμά μου; Για πρώτο πτυχίο ΟΧΙ στο ΕΑΠ. Καλύτερα για ενα 2ο πτυχίο, ή για κανένα μεταπτυχιακό για να μαζέψεις μόρια στον ΑΣΕΠ (Αν ξαναγίνει ποτέ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Προπτυχιακά στο ΕΑΠ:
Σπουδές στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό--->Δεν έχεις επαγγελματικά δικαιώματα=άνεργος
Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό--->Δεν έχεις επαγγελματικά δικαιώματα=άνεργος
Ισπανική Γλώσσα και Πολιτισμός --->Που να πιάσεις δουλειά; Δε ξέρω πολλά άτομα που να ψάχνουν τέτοιους καθηγητές. Ασε που υπάρχει αντίστοιχο τμήμα στα ΑΕΙ. Και επίσης, οι περισσότεροι στα φροντιστήρια προτιμούν αυτούς που έχουν μεγαλώσει Ισπανία, παρά εναν που σπούδασε μέσα απο εργασίες.

Δεν είναι έτσι!

ΠΔ 66/2009: Επαγγελματική κατοχύρωση των πτυχιούχων προγραμμάτων σπουδών της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών του ΕΑΠ
https://kesyp.flo.sch.gr/www/images/stories/documents/20090100089.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suia1977

Νεοφερμένος

Η suia1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ενώ όλα τα δημόσια πανεπιστήμια, μας έχουν εξασφαλίσει επαγγελματικά δικαιώματα, ε;

Ας το καταλάβουμε καλά: στο χώρο της εκπαίδευσης δεν υπήρξε τα τελευταία 30 χρόνια ούτε επαγγελματικός προσανατολισμός ούτε πρόβλεψη ούτε ενδιαφέρον από την πολιτεία για το πώς να αξιοποιήσει το δυναμικό της. Έφτιαχνε πανεπιστήμια και ΤΕΙ, μάζευε κατατρεγμένους ΔΙΚΑΤΣΑδες, αλλά το τι θα τους έκανε τόσους απόφοιτους, Κύριος οίδε.

Και τώρα, θα έρθει και θα σου πει, το ίδιο αυτό Κράτος:"Σου είπα εγώ, ρε φίλε να γίνεις γιατρός , δικηγόρος , μηχανικός, φιλόλογος, δάσκαλος, γεωπόνος;Για το γούστο σου σπούδασες. Για το κέφι σου κουράστηκες, ξοδεύτηκες, βασανίστηκες. Εγώ ποτέ δε σου υποσχέθηκα επαγγελματική αποκατάσταση. "
Και θα έχει και δίκιο. Γιατί αν το Κράτος έφτιαχνε μόνο όσους χρειάζονται, θα έπρεπε να κλείσει τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ για καμιά 50αριά χρόνια. Αλλά δεν το έχει κάνει.Οπότε:

Συμπέρασμα: Αν δεν το έχετε εννοήσει, σπουδάζετε για το γούστο σας. Αν σας κάτσει, μπορεί και να βρείτε δουλειά σχετική με τις σπουδές σας.
Αν δεν το έχετε εννοήσει και νιώσει αυτό, είστε εκτός τόπου και χρόνου, και λυπάμαι αν σας πικραίνω.

2ο Συμπέρασμα: Αφού λοιπόν σπουδάζουμε για την προσωπική μας μόρφωση, καλλιέργεια , ικανοποίηση, και για να μαζέψουμε χαρτάκια, το ΕΑΠ είναι άριστο. Τα τμήματα που προσφέρει έχουν επαγγελματικά δικαιώματα, απλά περιορισμένα. Αλλά ποια σχολή υπόσχεται αποκατάσταση; Ποια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
H κάθε θεματική ενότητα σε πόση ύλη μαθημάτων αντιστοιχεί; Πώς είναι δομημένο το μεταπτ.πρόγραμμα σπουδών;

Α) 4 θεματικές ενότητες (2 χρόνια) + διπλωματική (1 χρόνο) = Λήψη πτυχίου

Β) Σε κάθε θεματική ενότητα απαιτείται η εκπόνηση 4 εργασιών. Αν συγκεντρώσεις τουλάχιστον τη βάση σ' αυτές τις εργασίες, έχεις δικαίωμα να συμμετέχεις στις εξετάσεις, διαφορετικά χάνεις το μάθημα.

Γ) Η κάθε θεματική ενότητα (και η διπλωματική) κοστίζει 700 ευρώ (5 * 700 = 3.500 ευρώ) .

Δ) Αν κάποιος έχει περιορισμένο χρόνο ή είναι παντρεμένος, έχει το δικαίωμα να επιλέξει μια ενότητα και να ολοκληρώσει το πρόγραμμα με πιο αργό ρυθμό. Όσοι/ες είμαστε ανύπαντροι/ες μπορούμε να επιλέγουμε δύο θεματικές. Ξέρω, βέβαια, και παντρεμένους/ες που έχουν επιλέξει δύο ενότητες και τα καταφέρνουν μια χαρά. Τι να πω; Αυτό είναι υποκειμενικό (κυρίως θέμα χρόνου και χρημάτων).

Ήταν το ένα απόσπασμα από την εκπομπή "ακαδημαϊκό κοκορέτσι".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος που φοιτεί στα μεταπτυχιακά ''σπουδές στην εκπαίδευση '' ή ''διοίκηση πολιτισμικών μονάδων'' να μου δώσει οποιαδήποτε πληροφορία για το επίπεδο σπουδών και αν είναι ικανοποιημένος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πιθανές ερωτήσεις κατά την υποστήριξη της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας στο ΕΑΠ (κι όχι μόνο)

 Γιατί επιλέξατε το θέμα σας (= αρχικός προβληματισμός).
 Σε ποια θεωρητική περιοχή εντάσσεται, ποιοι οι κύριοι όροι που το «περικλείουν» (όχι φλυαρίες και άσκοπους πλατειασμούς, γιατί εδώ μπορείτε να μιλάτε για ώρες= θα κάνετε απλές αναφορές στα πεδία και τους όρους).
 Τι έχουν πει άλλοι ερευνητές σχετικά με το θέμα αυτό (σύντομα και με δυο κουβέντες).
 Ποια θεωρητική προσέγγιση επιλέξατε εσείς και γιατί.
 Τι ψάχνατε εσείς να βρείτε (σκοπός + στόχοι έρευνας + ερευνητικά ερωτήματα/υποθέσεις) = αυτό είναι η «καρδιά» κάθε έρευνας και κατά συνέπεια, και της παρουσίασης που κάνετε.
 Πώς αποφασίσατε να το προσεγγίσετε και γιατί κάνατε τις συγκεκριμένες μεθοδολογικές επιλογές που κάνατε (μέθοδος/ δείγμα/ εργαλείο/ τόπος/τρόπος συλλογής δεδομένων).
 Ποια είναι τα δικά σας ευρήματα, Τι βρήκατε; Δηλ πώς απαντήθηκαν από το δείγμα σας τα ερευνητικά ερωτήματα/ υποθέσεις που είχατε κάνει στο ξεκίνημα της έρευνας.
 Πώς ερμηνεύετε εσείς, πώς τα εξηγείτε, αυτά που βρήκατε, σε σχέση/σύγκριση και με τα ευρήματα των άλλων ερευνητών.
 Σε ποια 2-3 συμπεράσματα καταλήγετε.
 Ποια υπήρξαν τα «επικίνδυνα» σημεία της έρευνας σε σχέση με την εγκυρότητα κι αξιοπιστία της έρευνας, τους περιορισμούς της και ποια μέτρα λάβατε ώστε να τις εξασφαλίσετε;
 Τι θα προτείνατε ώστε να διευρυνθεί η δική σας ερευνητική προσπάθεια.
 Τι αποκομίσατε εσείς ως ερευνητές, μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία που κάνατε έναν ολόκληρο χρόνο, (αυτοκριτική σας, κριτικός αναστοχασμός του ερευνητή).

Πρόσκληση για την Εκδήλωση Ενδιαφέροντος Φοιτητών σε 6 Προπτυχιακά και 26 Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών
https://www.eap.gr/view.php?artid=4832

Υποβολή αίτησης ενδιαφέροντος για τα Προγράμματα Σπουδών του Ε.Α.Π. 2016-2017
https://www.eap.gr/view.php?artid=4841
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Καλησπέρα.Μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες για τα μεταπτυχιακα του ΕΑΠ;Δεν ξέρω άν το έβαλα σε σωστό σημείο αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο παρόμοιο.Ποιό είναι το επίπεδο σπουδών,αν είναι αντίστοιχα των υπολοιπων πανεπιστημίων και αναγνωρίζονται και ότι αλλο γνωρίζει κάποιος.Θεωρούνται κατώτερα μεταπτυχιακά απο τα υπόλοιπα δημόσια ώς προς το κύρος τους;Ενδιαφέρομαι για σπουδές στην εκπαίδευση η επιστήμες της αγωγής όπως μετονομάστηκε πρόσφατα.Αυτό είναι ισότιμο ενός μεταπτυχιακού ειδικής αγωγής;Εχει καλή αποκατάσταση το συγκεκριμένο;Γενικώς έχω πολλές απορίες ακόμα αλλά στην πορεία τα συζητάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα.Μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες για τα μεταπτυχιακα του ΕΑΠ;Δεν ξέρω άν το έβαλα σε σωστό σημείο αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο παρόμοιο.Ποιό είναι το επίπεδο σπουδών,αν είναι αντίστοιχα των υπολοιπων πανεπιστημίων και αναγνωρίζονται και ότι αλλο γνωρίζει κάποιος.Θεωρούνται κατώτερα μεταπτυχιακά απο τα υπόλοιπα δημόσια ώς προς το κύρος τους;Ενδιαφέρομαι για σπουδές στην εκπαίδευση η επιστήμες της αγωγής όπως μετονομάστηκε πρόσφατα.Αυτό είναι ισότιμο ενός μεταπτυχιακού ειδικής αγωγής;Εχει καλή αποκατάσταση το συγκεκριμένο;Γενικώς έχω πολλές απορίες ακόμα αλλά στην πορεία τα συζητάμε.


Οπως μπορείς να διαβάσεις και απο προηγούμενα σχόλια και μπορείς να δεις και εδώ https://www.eap.gr/el/to-eap/istoria/apostoli το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο είναι το 19ο Ελληνικό ΑΕΙ. Όπως και τα άλλα ΑΕΙ, είναι ΝΠΔΔ, αυτοτελές και αυτοδιοικούμενο. Στους σκοπούς του ΕΑΠ εντάσσεται η προαγωγή της επιστημονικής έρευνας, καθώς και η ανάπτυξη τεχνολογίας και μεθοδολογίας στο πεδίο της μετάδοσης της γνώσης από απόσταση.

Φυσικά και είναι ένα Πανεπιστήμιο ισότιμο με τα άλλα Πανεπιστήμια δεν είναι Κολλέγιο για να μην είναι ισότιμο (αν και τα πτυχία απο Κολλέγια πάνε να τα αναγνωρίσουν πλήρως).Επιπλέον ο μεταπτυχιακός τίτλος αναγνωρίζεται το ίδιο με αυτόν των λοιπών πανεπιστημίων καθώς δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση στο ΑΣΕΠ που να αναφέρει πως οι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης απο ΕΑΠ βαθμολογούνται λιγότερο.Απορώ πως τα σκέφτεστε κάποιοι όλα αυτά.Μόνο στην φαντασία ορισμένων τίθεται θέμα ισοτιμίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Για το μεταπτυχιακο στην διοικηση πολιτισμικων μοναδων του εαπ υπαρχει καμια γνωμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Για το μεταπτυχιακο στην διοικηση πολιτισμικων μοναδων του εαπ υπαρχει καμια γνωμη;

-Σπουδάζω εγώ σ' αυτό και είμαι αρκετά ευχαριστημένη. Οι βασικοί τομείς με τους οποίους ασχολούμαστε είναι: η πολιτιστική πολιτική, η πολιτισμική επικοινωνία, η οικονομική διαχείριση και ανάπτυξη πολιτισμικών μονάδων, τα μέσα προώθησης του πολιτισμού στην κοινωνία των πληροφοριών και της γνώσης, αρχές, μέθοδοι και τεχνικές εκπαιδευτικών προγραμμάτων στα μουσεία κ.ά.

Η Διάρθρωση των θεματικών ενοτήτων είναι η ακόλουθη:

1o έτος σπουδών

ΔΠΜ50 Οι Διαστάσεις των Πολιτισμικών Φαινομένων

ΔΠΜ51 Πολιτιστική Πολιτική και Διοίκηση


2o έτος σπουδών

ΔΠΜ60 Οικονομία του Πολιτισμού

ΔΠΜ61 Πολιτιστική Επικοινωνία

3ο έτος
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ (24 ECTS)

-Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να παρακολουθήσεις δύο θεματικές ανά έτος, έχεις την ευχέρεια να επιλέγεις μια κάθε χρόνο.
- Η τιμή είναι 650 Ε/ανά θεματική.
-Κάνεις 4 εργασίες ανά δίμηνο και δίνεις στο τέλος εξετάσεις.
-Οι συναντήσεις με τον επιβλέποντα καθηγητή είναι 5 ανά έτος και γίνονται πάντοτε Σαββατοκύριακο.
-9 μήνες πριν ξεκινήσεις διπλωματική συμπληρώνεις το έντυπο Α: Σ' αυτό περιλαμβάνονται πολύ συνοπτικά τα βασικά σημεία της διπλωματικής που θα εκπονήσεις: Βασικό θεωρητικό πλαίσιο, βασικά ερευνητικά ερωτήματα, μεθοδολογία, συνοπτική βιβλιογραφία.

Σου συνιστώ το τμήμα ανεπιφύλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναι αλλα 3 χρονια ρε συ;Παρα πολλα δεν καταλαβαινω γιατι τοσο πολυ.Επαγγελματικα ειναι αναγνωρισμενο δηλαδη κοιτας μετα για δημοσιο τι ακριβως ισχυει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Υποβολής Αίτησης σε Προγράμματα Σπουδών του ΕΑΠ (Μεταπτυχιακά και προπτυχιακά)

https://www.eap.gr/el/anakoinwseis/...οβολής-αίτησης-σε-προγράμματα-σπουδών-του-εαπ
Σας ενημερώνουμε ότι την 14η Νοεμβρίου 2016 και ώρα 00:01 θα ενεργοποιηθεί η φόρμα υποβολής αίτησης για τα ακόλουθα Προπτυχιακά και Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών με έτος εισαγωγής 2017-2018, η οποία θα παραμείνει ανοικτή μέχρι την 20η Δεκεμβρίου και ώρα 23:59.

ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες
Πληροφορική
Διοίκηση Επιχειρήσεων και Οργανισμών
Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό
Σπουδές στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό
Ισπανική Γλώσσα και Πολιτισμός


ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ

Κοινό ΜΠΣ «Master in Business Administration» (ΜΒΑ) ΕΑΠ-Wroclaw
Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων
Διοίκηση Μονάδων Υγείας
Τραπεζική
Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων
Περιβαλλοντικός Σχεδιασμός Πόλεων και Κτιρίων
Περιβαλλοντικός Σχεδιασμός Έργων Υποδομής
Διαχείριση και Τεχνολογία Ποιότητας
Σεισμική Μηχανική και Αντισεισμικές Κατασκευές
Διαχείριση Τεχνικών Έργων
Μεταπτυχιακή Εξειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα
Διαχείριση Αποβλήτων
Προχωρημένες Σπουδές στη Φυσική
Περιβαλλοντική Κατάλυση για Αντιρρύπανση και Παραγωγή Καθαρής Ενέργειας
Μεταπτυχιακή Ειδίκευση Καθηγητών Φυσικών Επιστημών
Μεταπτυχιακές Σπουδές στα Μαθηματικά
Συστήματα Κινητού και Διάχυτου Υπολογισμού
Γραφικές Τέχνες – Πολυμέσα
Σχεδιασμός Φωτισμού
Ακουστικός Σχεδιασμός και Ψηφιακός Ήχος
Διδακτική της Αγγλικής ως Ξένης/Διεθνούς Γλώσσας
Διδακτική της Γερμανικής ως Ξένης Γλώσσας
Διδακτική της Γαλλικής ως Ξένης Γλώσσας
Επιστήμες της Αγωγής
Εκπαίδευση Ενηλίκων
Σπουδές στην Ορθόδοξη Θεολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ξέρει κανένας από το μεταπτυχιακό "Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού"? Έχει επίπεδο? Αξίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Επανερχομαι για την διοικηση πολιτσμικων μονάδων.Οταν λέμε 4 εργασίες ανα δίμηνο;Μήπως εννοείς 4 εργασίες συνολικά.Γενικά στις εργασίες με ποιά θέματα ασχολεισαι πχ με κάποιο μουσείο συγκεκριμένο η μπορείς να ασχοληθείς με κάποιο καλλιτεχνικό φαινόμενο η κάποιο ζωγράφο η κίνημα;Μπορείς να κάνεις πρακτική σε αυτό το μεταπτυχιακό;

Κατι ακόμα.Αν το επιλέξω μπορώ να δώσω εξετάσεις και για κάποιο άλλο μεταπτυχιακό σε δημόσιο ΑΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top