Πολιτική Ιατρική vs Στρατιωτική Ιατρική (ΣΣΑΣ)

Κώστας Σαμ.

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Σαμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια σας. Έφτασε και η σειρά μου πλέον να δώσω Πανελλήνιες. Οραματιζόμενος τη στιγμή της συμπλήρωσης του μηχανογραφικού μου (σε 12 μήνες περίπου), μου προκύπτει το εξής δίλημμα:
Στρατιωτική ή Πολιτική Ιατρική

Πρώτα από όλα να τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Γιατί γιατρός; Σίγουρα δεν θα απορρίψω το λόγο της οικονομικής αποκατάστασης. Ωστόσο, συντρέχουν και άλλοι λόγοι.
  • Μητέρα εργαζόμενη στο χώρος της υγείας
  • Ως συχνός θαμώνας των νοσοκομείων, παρατηρώντας τη κατάσταστη στην οποία βρίσκονται, επιθυμώ να την αλλάξω
  • Η ευχαρίστηση της προσφοράς
  • Επιθυμία επιστημονικού επιτεύγματος
  • Επιθυμία ανάπτυξης της Ιατρικής στην Ελλάδα

Ας έρθουμε τώρα στο κομμάτι που με καίει. Από τις αρχές του Λυκείου, παρατηρώντας τις βάσεις, έπεσα πάνω στη ΣΣΑΣ. Είδα υψηλή βάση και είπα: "Αυτή είναι η σχολή μου. Εγώ εδώ θα περάσω". Από ότι καταλαβαίνεται, μου αρέσουν οι προκλήσεις. Ίσως να μην υπάρχει μεγαλύτερη πρόκληση για να μπει κάποιος στη ΣΣΑΣ.
Ας αναλογιστούμε τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε σχολής, σύμφωνα πάντα με τη δική μου γνώμη
  • Η πολιτική Ιατρική σου προσφέρει φοιτητική ζωή
  • Στη ΣΣΑΣ η φοιτητική ζωή αποτελεί όνειρο
  • Περισσότερος χρόνος στην πολιτική για μελέτη
  • Η ΣΣΑΣ, σε συνδυασμό και με τη Στρατιωτική εκπαίδευση, σου καταναλώνει κάποιο χρόνο απο τη μελέτη
  • ΣΣΑΣ: Συνθήκες στρατού
  • Πολιτική: Ζεις το κλίμα της πιο ερωτικής πόλης (Θεσσαλονίκη!!)
  • ΣΣΑΣ: Συμβολικό επίδομα
  • Πολιτική: Ψάχνε να βρεις δουλεία για να βγάλεις κάνα φράγκο
  • ΣΣΑΣ: "Σίγουρη;" επαγγελματική αποκατάσταση
  • Πολιτική: Σίγουρα πιο δύσκολα τα πράγματα έπειτα από την αποφοίτηση

Γενικά, για τον εαυτό μου θεωρώ ότι εφόσον βάλω ως στόχο μου τη ΣΣΑΣ, αν δεν περάσω θα είμαι αποτυχημένος. Και δε φοβάμαι τόσο τα μόρια, όσο τις ΠΚΕ. Να σημειωθεί ότι έχω μυωπία, με την οπτική μου οξύτητα δεν γνωρίζω τι παίζει (σύντομα θα μάθω), και δεν υπάρχει περίπτωση διορθωτική επέμβασης στα μάτια. Ακόμη, η ΣΣΑΣ απαιτεί και κάποια αθλητική προετοιμασία, η οποία θα είναι δύσκολο να γίνει, λόγο έλλειψης χρόνου. Ένας λόγος που με απωθεί από την ΣΣΑΣ, είναι ότι θα υπάρχει πίεση, έχοντας κάνει πρωταθλητισμό για 6-7 χρόνια, θέλω το μεταίχμιο μεταξύ σχολείου και αποφοίτησης να περάσει όσο πιο χαλαρά γίνεται. Μάλιστα, με εξιτάρει η ιδέα να μένω μόνος μου, να είμαι οικονομικά ανεξάρτητος, και να διαμορφώνω μόνος μου το μέλλον.
Ακόμη, στην πολιτική ιατρική έχω και ένα πλεονέκτημα, καθώς μπορώ να αποκτήσω επιπλέον μόρια ως αθλητής. Πιο συγκεκριμένα, δικαιούμαι 7% προσαύξηση στα μόρια που θα συγκεντρώσω. Τα μόρια που προκύπτουν με την προσαύξηση, πρέπει να αποτελούν το 90% της βάσης της σχολής. Ακόμη, ο τελικός βαθμός μου με την προσαύξηση, πρέπει να είναι μέσα στους 30 καλύτερους (30 αθλητές περίπου δικαιούνται να περάσουν ιατρικό). Με άλλα λόγια, με βάση ιατρική 19000, υπάρχει πιθανότητα να περάσω και με 15981 μόρια ιατρική (με την προσαύξηση γίνεται 17100 που αποτελεί το 90% των 19000 μορίων).

Εν κατακλείδι, αυτό που με τραβάει στην πολιτική είναι η ζωή που θα κάνω, και αυτό που με απωθεί από αυτή είναι η επαγγελματική αποκατάσταση έπειτα.

Περιμένω και τις δικές σας απόψεις, παρατηρήσεις. Ευπρόσδεκτες οι απόψεις φοιτητών στρατιωτικών σχολών!
Ελπίζουμε, τέλος, να βοηθηθούν και άτομα που βρίσκονται σε παρόμοιο δίλημμα με μένα...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Χαλάρωσε καταρχάς φίλε μου. Μην παίρνεις τόσο στα σοβαρά το ψέμα των πανελληνίων ώστε να θεωρείται αποτυχία το ότι δε θα περάσεις ΣΣΑΣ.

Από αυτά που γράφεις, δε βλέπω λογο για να μπεις στη διαδικασία να κυνηγήσεις τη στρατιωτική. Κατ εμέ, η ΣΣΑΣ ιατρική "ειναι" για ανθρώπους που τους αρέσει ο στρατός και... δεν έχουν πρόβλημα με την ιατρική, όχι το αντίστροφο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι, χαλάρωσε κιόλας, θα καταλάβεις ότι σε αυτή τη διαδικασία δε κρίνονται οι ικανότητές σου ούτε στο ελάχιστο.

Προτείνω πολιτική ιατρική μιας και έχεις και φιλοδοξίες μεταξύ άλλων που ξεπερνούν τη στείρα αποκατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Χαλάρωσε καταρχάς φίλε μου. Μην παίρνεις τόσο στα σοβαρά το ψέμα των πανελληνίων ώστε να θεωρείται αποτυχία το ότι δε θα περάσεις ΣΣΑΣ.

Από αυτά που γράφεις, δε βλέπω λογο για να μπεις στη διαδικασία να κυνηγήσεις τη στρατιωτική. Κατ εμέ, η ΣΣΑΣ ιατρική "ειναι" για ανθρώπους που τους αρέσει ο στρατός και... δεν έχουν πρόβλημα με την ιατρική, όχι το αντίστροφο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι, χαλάρωσε κιόλας, θα καταλάβεις ότι σε αυτή τη διαδικασία δε κρίνονται οι ικανότητές σου ούτε στο ελάχιστο.

Προτείνω πολιτική ιατρική μιας και έχεις και φιλοδοξίες μεταξύ άλλων που ξεπερνούν τη στείρα αποκατάσταση

Οι στρατιωτικοι γιατροι ειναι πρωτα γιατροι και μετα στρατιωτικοι. Ισα τον μισθο παιρνουν απο καποιο σημειο και μετα. Καμια σχεση με αξιωματικους που αποφοιτουν απο τις αντιστοιχες σχολες του καθε σωματος...

Γεια σας. Έφτασε και η σειρά μου πλέον να δώσω Πανελλήνιες. Οραματιζόμενος τη στιγμή της συμπλήρωσης του μηχανογραφικού μου (σε 12 μήνες περίπου), μου προκύπτει το εξής δίλημμα:
Στρατιωτική ή Πολιτική Ιατρική

Πρώτα από όλα να τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Γιατί γιατρός; Σίγουρα δεν θα απορρίψω το λόγο της οικονομικής αποκατάστασης. Ωστόσο, συντρέχουν και άλλοι λόγοι.
  • Μητέρα εργαζόμενη στο χώρος της υγείας
  • Ως συχνός θαμώνας των νοσοκομείων, παρατηρώντας τη κατάσταστη στην οποία βρίσκονται, επιθυμώ να την αλλάξω
  • Η ευχαρίστηση της προσφοράς
  • Επιθυμία επιστημονικού επιτεύγματος
  • Επιθυμία ανάπτυξης της Ιατρικής στην Ελλάδα

Ας έρθουμε τώρα στο κομμάτι που με καίει. Από τις αρχές του Λυκείου, παρατηρώντας τις βάσεις, έπεσα πάνω στη ΣΣΑΣ. Είδα υψηλή βάση και είπα: "Αυτή είναι η σχολή μου. Εγώ εδώ θα περάσω". Από ότι καταλαβαίνεται, μου αρέσουν οι προκλήσεις. Ίσως να μην υπάρχει μεγαλύτερη πρόκληση για να μπει κάποιος στη ΣΣΑΣ.
Ας αναλογιστούμε τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε σχολής, σύμφωνα πάντα με τη δική μου γνώμη
  • Η πολιτική Ιατρική σου προσφέρει φοιτητική ζωή
  • Στη ΣΣΑΣ η φοιτητική ζωή αποτελεί όνειρο
  • Περισσότερος χρόνος στην πολιτική για μελέτη
  • Η ΣΣΑΣ, σε συνδυασμό και με τη Στρατιωτική εκπαίδευση, σου καταναλώνει κάποιο χρόνο απο τη μελέτη
  • ΣΣΑΣ: Συνθήκες στρατού
  • Πολιτική: Ζεις το κλίμα της πιο ερωτικής πόλης (Θεσσαλονίκη!!)
  • ΣΣΑΣ: Συμβολικό επίδομα
  • Πολιτική: Ψάχνε να βρεις δουλεία για να βγάλεις κάνα φράγκο
  • ΣΣΑΣ: "Σίγουρη;" επαγγελματική αποκατάσταση
  • Πολιτική: Σίγουρα πιο δύσκολα τα πράγματα έπειτα από την αποφοίτηση

Γενικά, για τον εαυτό μου θεωρώ ότι εφόσον βάλω ως στόχο μου τη ΣΣΑΣ, αν δεν περάσω θα είμαι αποτυχημένος. Και δε φοβάμαι τόσο τα μόρια, όσο τις ΠΚΕ. Να σημειωθεί ότι έχω μυωπία, με την οπτική μου οξύτητα δεν γνωρίζω τι παίζει (σύντομα θα μάθω), και δεν υπάρχει περίπτωση διορθωτική επέμβασης στα μάτια. Ακόμη, η ΣΣΑΣ απαιτεί και κάποια αθλητική προετοιμασία, η οποία θα είναι δύσκολο να γίνει, λόγο έλλειψης χρόνου. Ένας λόγος που με απωθεί από την ΣΣΑΣ, είναι ότι θα υπάρχει πίεση, έχοντας κάνει πρωταθλητισμό για 6-7 χρόνια, θέλω το μεταίχμιο μεταξύ σχολείου και αποφοίτησης να περάσει όσο πιο χαλαρά γίνεται. Μάλιστα, με εξιτάρει η ιδέα να μένω μόνος μου, να είμαι οικονομικά ανεξάρτητος, και να διαμορφώνω μόνος μου το μέλλον.
Ακόμη, στην πολιτική ιατρική έχω και ένα πλεονέκτημα, καθώς μπορώ να αποκτήσω επιπλέον μόρια ως αθλητής. Πιο συγκεκριμένα, δικαιούμαι 7% προσαύξηση στα μόρια που θα συγκεντρώσω. Τα μόρια που προκύπτουν με την προσαύξηση, πρέπει να αποτελούν το 90% της βάσης της σχολής. Ακόμη, ο τελικός βαθμός μου με την προσαύξηση, πρέπει να είναι μέσα στους 30 καλύτερους (30 αθλητές περίπου δικαιούνται να περάσουν ιατρικό). Με άλλα λόγια, με βάση ιατρική 19000, υπάρχει πιθανότητα να περάσω και με 15981 μόρια ιατρική (με την προσαύξηση γίνεται 17100 που αποτελεί το 90% των 19000 μορίων).

Εν κατακλείδι, αυτό που με τραβάει στην πολιτική είναι η ζωή που θα κάνω, και αυτό που με απωθεί από αυτή είναι η επαγγελματική αποκατάσταση έπειτα.

Περιμένω και τις δικές σας απόψεις, παρατηρήσεις. Ευπρόσδεκτες οι απόψεις φοιτητών στρατιωτικών σχολών!
Ελπίζουμε, τέλος, να βοηθηθούν και άτομα που βρίσκονται σε παρόμοιο δίλημμα με μένα...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Πρωτα απο ολα δεν σκεφτεσαι μονο με κριτηρια Ελλαδας. Δεν τελειωνει ο κοσμος στα συνορα μας. Και να μην εχεις την επιθυμητη αποκατασταση απο την πολιτικη ιατρικη στην Ελλαδα τουλαχιστον θα εχεις την δυνατοτητα να φτιαξεις την καριερα σου οπως επιθυμεις. Επισης μπαινοντας στο στρατο δενεσαι στην Ελλαδα για παντα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Ακομα και οταν μπορεις να φυγεις απο τις ΕΔ, εχεις φτασει σε μια ηλικια που εχεις φτιαξει καπως τη ζωη σου εδω και ειναι πολυ δυσκολο να την κανεις απο τη χωρα. Φιλος γιατρος στο ΠΝ αποτρεπει τα παιδια του απο το να δηλωσουν ΣΣΑΣ και ο ιδιος δηλωνει εχοντας περασει πλεον τα 50 οτι αν εκανε παλι μηχανογραφικο θα εβαζε πολιτικη ιατρικη.

Τα αθληματα ειναι της πλακας εκτος αν δεν εχεις γυμναστει ποτε ξερω γω. Κι επισης αλλες οι συνθηκες στη ΣΣΑΣ, αλλες στη ΣΣΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κώστας Σαμ.

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Σαμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
1)Πρωτα απο ολα δεν σκεφτεσαι μονο με κριτηρια Ελλαδας. Δεν τελειωνει ο κοσμος στα συνορα μας. Και να μην εχεις την επιθυμητη αποκατασταση απο την πολιτικη ιατρικη στην Ελλαδα τουλαχιστον θα εχεις την δυνατοτητα να φτιαξεις την καριερα σου οπως επιθυμεις. 2)Επισης μπαινοντας στο στρατο δενεσαι στην Ελλαδα για παντα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Ακομα και οταν μπορεις να φυγεις απο τις ΕΔ, εχεις φτασει σε μια ηλικια που εχεις φτιαξει καπως τη ζωη σου εδω και ειναι πολυ δυσκολο να την κανεις απο τη χωρα. Φιλος γιατρος στο ΠΝ αποτρεπει τα παιδια του απο το να δηλωσουν ΣΣΑΣ και ο ιδιος δηλωνει εχοντας περασει πλεον τα 50 οτι αν εκανε παλι μηχανογραφικο θα εβαζε πολιτικη ιατρικη.

3)Τα αθληματα ειναι της πλακας εκτος αν δεν εχεις γυμναστει ποτε ξερω γω. Κι επισης αλλες οι συνθηκες στη ΣΣΑΣ, αλλες στη ΣΣΕ.

1) Να σου πω την αλήθεια δεν αποτελεί όνειρό μου να φύγω από την Ελλάδα. Ωστόσο δεν το αποκλείω. Σε 7 χρόνια ίσως έχουν αλλάξει πολλά.
2) Μου δίνεις ένα ακόμη ισχυρό επιχείρημα να αποφύγω τη ΣΣΑΣ.
3) Δεν θεωρώ ότι θα έχω θέμα με τα αθλήματα καθώς ασχολούμουν με το πρωταθλητισμό και τα έπιανα άνετα τα όρια. Απλά αυτό που με φοβίζει είναι οι ΠΚΕ.

Από ότι συνειδητοποιώ, με βάση τα θέλω μου πιο πολύ μου κάνει η πολιτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά θα πω πρακτικά τα πλεονεκτήματα:
Στην στρατιωτική ιατρική ουσιαστικά σπουδάζεις τζάμπα και παίρνεις επιπλέον μισθό (300-400 μερικοί το λένε συμβολικό αλλά δε δεδομένου ότι δεν έχει εξοδα σπουδών και διαβίωσης το κέρδος είναι σημαντικό), χάνεις φοιτητική ζωή αλλα δε θεωρώ ότι θυσιάζεις χρόνο για διάβασμα το αντίθετο μάλιστα ο στρατό σε οργανώνει και σε κάνει να διαβάζεις συστηματικά γιατί απλά εκει δεν έχει δικαίωμα να κόβεσαι σε μαθήματα σαν να είναι ψωμοτύρι.

αρχίζεις ειδικότητα χωρίς αναμονή (αλλά όχι πάντα αυτή την ειδικότητα που θέλεις εσύ)., μετά το πτυχίο μπορείς να παραιτηθείς από το στρατό και να ακολουθήσεις την πορεία πολίτη, μετά την ειδικότητα μπορείς να δουλεύεις στο νοσοκομείο και να έχεις παράλληλα ιδιωτικό ιατρείο δικό σου (πράγμα που σημαίνει έτοιμη πελατεία και φτιάχνεις πελατεία από το 0 και πολλά λεφτά). Αυτό το τελευταίο είναι το κύριο προτέρημα των στρατιωτικών ιατρών εναντίον των πολίτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κώστας Σαμ.

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Σαμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά θα πω πρακτικά τα πλεονεκτήματα:
Στην στρατιωτική ιατρική ουσιαστικά σπουδάζεις τζάμπα και παίρνεις επιπλέον μισθό (300-400 μερικοί το λένε συμβολικό αλλά δε δεδομένου ότι δεν έχει εξοδα σπουδών και διαβίωσης το κέρδος είναι σημαντικό), χάνεις φοιτητική ζωή αλλα δε θεωρώ ότι θυσιάζεις χρόνο για διάβασμα το αντίθετο μάλιστα ο στρατό σε οργανώνει και σε κάνει να διαβάζεις συστηματικά γιατί απλά εκει δεν έχει δικαίωμα να κόβεσαι σε μαθήματα σαν να είναι ψωμοτύρι.

αρχίζεις ειδικότητα χωρίς αναμονή (αλλά όχι πάντα αυτή την ειδικότητα που θέλεις εσύ)., μετά το πτυχίο μπορείς να παραιτηθείς από το στρατό και να ακολουθήσεις την πορεία πολίτη, μετά την ειδικότητα μπορείς να δουλεύεις στο νοσοκομείο και να έχεις παράλληλα ιδιωτικό ιατρείο δικό σου (πράγμα που σημαίνει έτοιμη πελατεία και φτιάχνεις πελατεία από το 0 και πολλά λεφτά). Αυτό το τελευταίο είναι το κύριο προτέρημα των στρατιωτικών ιατρών εναντίον των πολίτων.


Φίλε. Ας κάνω συνειρμικά τις σκέψεις. Θα σπουδάζω τζάμπα, θα παίρνω ένα σημαντικό ποσό ως μισθό. Τελειώνω τη σχολή, κάνω ειδικότητα μπορεί να μην τη θέλω. Το να δουλεύεις σε ένα συγκεκριμένο νοσοκομείο προϋποθέτει να έχεις και μια οργανική κάπου. Αν παίρνεις μεταθέσεις, δεν δουλεύεις σε κάποια συγκεκριμένα πόλη, δεν μπορείς να έχεις σταθερό ιατρείο.
Άρα, αφού μπορεί να κάνω κάποια ειδικότητα που να μη θέλω, και να γυρίσω όλη την Ελλάδα, που πάλι δε θέλω, αξίζει να θυσιάσω τις τζάμπα σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
ως νεος φιλοδοξος σε καταλαβαινω τωρα εμεινα στο σημειο που θες να αλλαξεις την κατασταση...πολυ καλη η προθεση σου αλλα δυσκολα πραγματοποιησημη ακομα και αν πραγματικα το θες μεσολαβουνε πολλα πραγματα που σε εμποδιζουν δεν ειναι δηλαδη τοσο απλα τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
μπορει να μαι ασχετος ομως δε συγκρινονται οι 2 καταστασεις.στη μια περιπτωση εισαι φυλακισμενος σε ενα κλουβι και υποφερεις στην αλλη κανεις φοιτητικη ζωη.νομιζω ειναι αυτονοητο το διλημμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φίλε. Ας κάνω συνειρμικά τις σκέψεις. Θα σπουδάζω τζάμπα, θα παίρνω ένα σημαντικό ποσό ως μισθό. Τελειώνω τη σχολή, κάνω ειδικότητα μπορεί να μην τη θέλω. Το να δουλεύεις σε ένα συγκεκριμένο νοσοκομείο προϋποθέτει να έχεις και μια οργανική κάπου. Αν παίρνεις μεταθέσεις, δεν δουλεύεις σε κάποια συγκεκριμένα πόλη, δεν μπορείς να έχεις σταθερό ιατρείο.
Άρα, αφού μπορεί να κάνω κάποια ειδικότητα που να μη θέλω, και να γυρίσω όλη την Ελλάδα, που πάλι δε θέλω, αξίζει να θυσιάσω τις τζάμπα σπουδές.


Μπορείς μετά την σχολή να κάνεις παραίτηση από το στρατό και να είσαι ακριβώς στην ΄ίδια μοίρα με τα παιδιά που σπούδάσανε στο πολιτικό ΑΠΘ , να πας εξωτερικό κοκ και παράλληλα φυσικά γλυτώσεις και τον υποχρεωτικό στρατό που όλα τα αγόρια πρέπει να κάνουν υποχρεωτικά αφού θα τον έχεις κάνει ήδη.

Όσο αφορά τις μετακινήσεις αυτές από όσο γνωρίζω κρατάνε μια 5 ετία και μετά μπαίνεις σε σταερή βάση στο στρατιωτικό νοσοκομείο.

Επίσης και να μην ξεχνάμε το προτέρημα να βγαίνεις στην σύνταξη πολύ πιο νέος σε σχέση με την πολιτικη ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας Σαμ.

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Σαμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μπορείς μετά την σχολή να κάνεις παραίτηση από το στρατό και να είσαι ακριβώς στην ΄ίδια μοίρα με τα παιδιά που σπούδάσανε στο πολιτικό ΑΠΘ , να πας εξωτερικό κοκ και παράλληλα φυσικά γλυτώσεις και τον υποχρεωτικό στρατό που όλα τα αγόρια πρέπει να κάνουν υποχρεωτικά αφού θα τον έχεις κάνει ήδη.

Όσο αφορά τις μετακινήσεις αυτές από όσο γνωρίζω κρατάνε μια 5 ετία και μετά μπαίνεις σε σταερή βάση στο στρατιωτικό νοσοκομείο.

Επίσης και να μην ξεχνάμε το προτέρημα να βγαίνεις στην σύνταξη πολύ πιο νέος σε σχέση με την πολιτικη ιατρική.

Υπάρχει υποχρέωση παραμονής στο στράτευμα για μια 12ετια.. Αν παραιτηθείς πληρώνεις αποζημίωση στο Δημόσιο. Αντικρούονται τα επιχειρήματά σου, τα οποία όπως και να έχει αποτελούν πλεονεκτήματα για τη ΣΣΑΣ.

ως νεος φιλοδοξος σε καταλαβαινω τωρα εμεινα στο σημειο που θες να αλλαξεις την κατασταση...πολυ καλη η προθεση σου αλλα δυσκολα πραγματοποιησημη ακομα και αν πραγματικα το θες μεσολαβουνε πολλα πραγματα που σε εμποδιζουν δεν ειναι δηλαδη τοσο απλα τα πραγματα

Σε καμιά περίπτωση δεν σε κατηγορώ ότι λες κάτι τέτοιο, όμως δεν είναι κακό να κάνεις όνειρα. Ίσα ίσα, η σπίθα για οποιαδήποτε αλλαγή είναι η φαντασία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα πήγαινα πολιτική ιατρική αν είχα έτοιμο ιατρείο από συγγενή. Το κακό είναι ότι αν δουλεύεις σε δημόσιο νοσοκομείο δε μπορείς να έχεις ιδιωτικό ιατρείο. Πάντως πάντα μπορείς να πας εξωτερικό.
Οι στρατιωτικοί γιατροί έχω ακούσει ότι μπορούν να χουν ιδιωτικό ιατρείο αλλά περνάνε πιο ζόρι στην σχολή και επίσης δεν μπορούν να επιλέξουν μετά αν θα πάνε εξωτερικό ή αν θα χουν μόνο ιδιωτικό ιατρείο χωρίς να δουλεύουν.

Είναι αναλόγως λοιπόν το τι ψάχνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Λοιπον
ΣΣΑΣ
Θετικα
1)Σου προσφερει σιγουρη δουλεια με καλο μισθο για τα δεδομενα της χωρας μας
2)Εχεις συνταξιμα χρονια απο τα 18
3)Θα αποφυγεις την οκταμηνη στρατιωτικη θητεια (βεβαια θα κανεις πολυ παραπανω στη σχολη )

Αρνητικα
1)Θα πρεπει να θυσιασεις τη φοιτητικη σου ζωη λογω στρατιωτικων υποχρεωσεων
2)Θα πρεπει να ακολουθεις ενα συγκεκριμενο προγραμμα που οριζει η σχολη
3)Μετα την αποφοιτηση δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρεις την ειδικοτητα που θελεις


Καποια απο τα θετικα και αρνητικα της σσας
Εαν σαρεσει ο στρατος με οτι αυτος συνεπαγεται πηγαινε αλλιως προτιμησε την πολιτικη ιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχει υποχρέωση παραμονής στο στράτευμα για μια 12ετια.. Αν παραιτηθείς πληρώνεις αποζημίωση στο Δημόσιο. Αντικρούονται τα επιχειρήματά σου, τα οποία όπως και να έχει αποτελούν πλεονεκτήματα για τη ΣΣΑΣ.
.
ε φυσικά και πληρώνεις αποζημίωση σε σπουδάσανε για στρατιωτικό ιατρό και θα φύγεις έτσι απλά; Πάντως δεν είναι και λίγοι αυτοί που φεύγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας Σαμ.

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Σαμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Με άλλα λόγια προκύπτει το εξής δίλημμα:
Να περάσω 6 χρόνια (ίσως τα καλύτερα της ζωής μου) κλεισμένος μέσα σε ένα χώρο όπου θα υπάρχει πίεση, για να εξασφαλίσω επαγγελματική αποκατάσταση, μισθό, χωρίς να είναι σίγουρα αν κάνω αυτό που θέλω (ειδικότητα), περιορισμένος στον ελληνικό χώρο, ή να περάσω τα (ίσως) καλύτερα χρόνια της ζωή μου με δικό που πρόγραμμα και να κάνω αυτό που θέλω, όπου το θέλω, όταν το θέλω, απλά με μεγαλύτερη δυσκολία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με άλλα λόγια προκύπτει το εξής δίλημμα:
Να περάσω 6 χρόνια (ίσως τα καλύτερα της ζωής μου) κλεισμένος μέσα σε ένα χώρο όπου θα υπάρχει πίεση, για να εξασφαλίσω επαγγελματική αποκατάσταση, μισθό, χωρίς να είναι σίγουρα αν κάνω αυτό που θέλω (ειδικότητα), περιορισμένος στον ελληνικό χώρο, ή να περάσω τα (ίσως) καλύτερα χρόνια της ζωή μου με δικό που πρόγραμμα και να κάνω αυτό που θέλω, όπου το θέλω, όταν το θέλω, απλά με μεγαλύτερη δυσκολία;

Ποτέ στην ζωή σου μην επιλέγεις την σταθερότητα, διότι σε εγκλωβίζει σε έναν καταστροφικό τρόπο σκέψης. Το άτομο που επιλέγει την επαγγελματική σταθερότητα και τη σιγουριά πάντα χάνει στην ζωή του, ή καταλήγει να τα βγάζει πέρα με το ζόρι γιατί δεν έχει μάθει να αναγνωρίζει τις ευκαιρίες που του παρουσιάζοντα, αλλά ούτε έχει και τα προσόντα για να τις ακολουθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
3)Μετα την αποφοιτηση δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρεις την ειδικοτητα που θελεις

Επειδή είδα ότι αναφέρθηκε και πριν, τι σημαίνει ότι δεν είναι σίγουρο ότι μπορείς να πάρεις την ειδικότητα που θέλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Επειδή είδα ότι αναφέρθηκε και πριν, τι σημαίνει ότι δεν είναι σίγουρο ότι μπορείς να πάρεις την ειδικότητα που θέλεις;

Σημαίνει ότι ανάλογα με το ποιες ειδικότητες χρειάζονται αυτές υπάρχουν. Οι απόφοιτοι με τον μεγαλύτερο βαθμό μπορούν να επιλέξουν, όσοι ξεμείνουν μπαίνουν όπου τους βάλουν. Έχεις δικαίωμα να περιμένεις την επόμενη χρονιά αλλά αν πάλι μπεις κάπου που δε θες μετά πρέπει να κάτσεις. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ακόμη, στην πολιτική ιατρική έχω και ένα πλεονέκτημα, καθώς μπορώ να αποκτήσω επιπλέον μόρια ως αθλητής. Πιο συγκεκριμένα, δικαιούμαι 7% προσαύξηση στα μόρια που θα συγκεντρώσω. Τα μόρια που προκύπτουν με την προσαύξηση, πρέπει να αποτελούν το 90% της βάσης της σχολής. Ακόμη, ο τελικός βαθμός μου με την προσαύξηση, πρέπει να είναι μέσα στους 30 καλύτερους (30 αθλητές περίπου δικαιούνται να περάσουν ιατρικό). Με άλλα λόγια, με βάση ιατρική 19000, υπάρχει πιθανότητα να περάσω και με 15981 μόρια ιατρική (με την προσαύξηση γίνεται 17100 που αποτελεί το 90% των 19000 μορίων).

Εγω θα ήθελα να σε ενημερώσω σχετικα με το μορια που αναφερεις και για αυτο θα σου πρότεινα να ψαξεις τις βασεις αθλητων και τις αντίστοιχες των πανελληνιων και να κανεις μια σύγκριση των βαθμων -αφου πρωτα αφαιρεσεις απο τις βασεις των αθλητων τα επιπλεον μορια που εχουν.Θα παρατηρήσεις πως το 'Bonus' δεν ειναι σχεδον ποτέ το μέγιστο και πως ο βαθμος τους είναι λιγο χαμηλότερος απο τις κανονικες βασεις (κατι που συμβαίνει στις υψηλοβαθμες σχολές κατα κανονα)Αυτο που θέλω να πω είναι να μην στηρίζεσαι, εσυ και οποιοσδηποτε αλλος, στα επιπλεον μορια(εαν και απο οτι κατάλαβα δεν το κανεις) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Βάσεις Αθλητών

Ιατρική Αθήνας 19.842
Ιατρική ΔΠΘ 19.218
Οδονιατρική Αθήνας 18.998

Ακόμα και με κατάκτηση 3ης θέσης σε πανελλήνιους αγώνες, παίρνεις 7% προσαύξηση.

Αν βάλουμε αυτό το minimum οι βάσεις διαμορφώνονται ως κατωτέρω:

Ιατρική Αθήνας 18.544
Ιατρική ΔΠΘ 17.960
Οδοντιατρική Αθήνας 17.775

Και προσοχή, με το ΜΙΝΙΜΟΥΜ.
Και στην αφρόκρεμα των αθλητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας Σαμ.

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Σαμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Βάσεις Αθλητών

Ιατρική Αθήνας 19.842
Ιατρική ΔΠΘ 19.218
Οδονιατρική Αθήνας 18.998

Ακόμα και με κατάκτηση 3ης θέσης σε πανελλήνιους αγώνες, παίρνεις 7% προσαύξηση.

Αν βάλουμε αυτό το minimum οι βάσεις διαμορφώνονται ως κατωτέρω:

Ιατρική Αθήνας 18.544
Ιατρική ΔΠΘ 17.960
Οδοντιατρική Αθήνας 17.775

Και προσοχή, με το ΜΙΝΙΜΟΥΜ.
Και στην αφρόκρεμα των αθλητών.

Που μπορώ να βρω τις βάσεις των αθλητών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top