Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SA1998

Νεοφερμένος

Η SA1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα
Μόλις τωρα είδα στο edu ότι κάποιος έχει πληροφόρηση εκ των εσω ..
Βάσεις ιατρικής
Αθήνα 19060
Θεσνικη 18995
Πατρα 18930
Ιωάννινα 18860
Λάρισα 18785
Ηράκλειο 18734
Αλεξπολη 18670 !!!!!
Chris την γνώμη σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Καλησπέρα
Μόλις τωρα είδα στο edu ότι κάποιος έχει πληροφόρηση εκ των εσω ..
Βάσεις ιατρικής
Αθήνα 19060
Θεσνικη 18995
Πατρα 18930
Ιωάννινα 18860
Λάρισα 18785
Ηράκλειο 18734
Αλεξπολη 18670 !!!!!
Chris την γνώμη σου ;)


Την Αλεξανδρούπολη τη δίνει 18.678.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπέρα
Μόλις τωρα είδα στο edu ότι κάποιος έχει πληροφόρηση εκ των εσω ..
Βάσεις ιατρικής
Αθήνα 19060
Θεσνικη 18995
Πατρα 18930
Ιωάννινα 18860
Λάρισα 18785
Ηράκλειο 18734
Αλεξπολη 18670 !!!!!
Chris την γνώμη σου ;)

Ναι, τυχαία όλες εκτός του Ηρακλείου λήγουν σε 5 η 0 :P
Σας έχω για έξυπνους εσάς τους υποψήφιους Ιατρικής...
Μην με κάνετε να αναθεωρήσω! :whistle:

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γνωρίζει ακόμα βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
:D
Ναι, τυχαία όλες εκτός του Ηρακλείου λήγουν σε 5 η 0 :P
Σας έχω για έξυπνους εσάς τους υποψήφιους Ιατρικής...
Μην με κάνετε να αναθεωρήσω! :whistle:

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γνωρίζει ακόμα βάσεις.

;):clapup::clapup::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ναι, τυχαία όλες εκτός του Ηρακλείου λήγουν σε 5 η 0 :P
Σας έχω για έξυπνους εσάς τους υποψήφιους Ιατρικής...
Μην με κάνετε να αναθεωρήσω! :whistle:

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γνωρίζει ακόμα βάσεις.

Ξαναλέω την Αλεξανδρούπολη τη δίνει 18.678, πώς μπορούμε να είμαστε τόσο απόλυτοι ότι δεν έχουν γίνει δοκιμές, έχουν περάσει αρκετές μέρες, σας θυμίζω ότι το 19.060 για Αθήνα το είχε αναφέρει προ ημέρων ως πληροφορία και κάποιος άλλος, ακόμα κάποιος άλλος δίνει πιθανές βάσεις από το 2ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ξαναλέω την Αλεξανδρούπολη τη δίνει 18.678, πώς μπορούμε να είμαστε τόσο απόλυτοι ότι δεν έχουν γίνει δοκιμές, έχουν περάσει αρκετές μέρες, σας θυμίζω ότι το 19.060 για Αθήνα το είχε αναφέρει προ ημέρων ως πληροφορία και κάποιος άλλος, ακόμα κάποιος άλλος δίνει πιθανές βάσεις από το 2ο πεδίο.

Δίνει όμως και άλλες βάσεις που τυχαία λήγουν σε 0 η 5.
Ανώνυμα ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

Γράφω και εγώ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ

Αθήνα 19.066
Θεσσαλονίκη 18.948
Πάτρα 18.819
Ιωάννινα 18.712
Λάρισα 18.691
Κρήτη 18.657
Αλεξανδρούπολη 18.605

ΚΑΙ? Σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να βασιστεί σε αυτές?
Και πόσο μάλλον εγώ αν μετά από 5 ημέρες αναφέρω πάλι τις ίδιες βάσεις, επικαλούμενος πάλι εκ των έσω πληροφόρηση, για άλλη μια φορά ανώνυμα?


HINT: Εντωμεταξύ, οι αποστάσεις του είναι απλά fail. Απέχουν όλες 65 (+-10) μόρια μεταξύ τους.

Αθήνα 19060
Θεσνικη 18995 (-65)
Πατρα 18930 (-65)
Ιωάννινα 18860 (-70)
Λάρισα 18785 (-75) ΕΝΤΕΛΩΣ FAIL
Ηράκλειο 18734 (-51)
Αλεξπολη 18678 (-56)

ΑΠΟΡΩ πως γίνεται να τα παίρνεται στα σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lude

Νεοφερμένος

Ο Lude αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Υπάρχει γενικά κάπου καμιά πρόβλεψη ή τελος πάντων γενικες εκτιμήσεις σχετικά με τις βασεις με 10% ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Υπάρχει γενικά κάπου καμιά πρόβλεψη ή τελος πάντων γενικες εκτιμήσεις σχετικά με τις βασεις με 10% ;

Καμία απολύτως, ούτε πρόκειται και ούτε θα μπορούσε.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις την διαφορά της περσινής βάσης 10% για ένα τμήμα με την προπέρσνη βάση 2014.

Δηλαδή, έστω ότι θέλω εγώ το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Βόλου.

Είχε βάση το 2015 με το 10% 17.131 μόρια ενώ το 2014 είχε κανονική βάση 16.194 μόρια.
Άρα, αφού το 2015 είχε κανονική βάση 14.698 τότε λογικά δεν θα την δούμε πάνω 15.700 (λόγω του ότι και οι βαθμολογίες ήταν συμπιεσμένες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια.μ

Νεοφερμένος

Η Μαρια.μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σου χρηστο. Τι γνωμη εχεις για τα ναυτιλιακα στον πειραια; επειδη εχουν ειδικο μαθημα θα ηθελα να μου πεις την αποψη σου. Εχω 16263 μορια με τα αγγλικα, πιστευεις οτι περναω; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lude

Νεοφερμένος

Ο Lude αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καμία απολύτως, ούτε πρόκειται και ούτε θα μπορούσε.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις την διαφορά της περσινής βάσης 10% για ένα τμήμα με την προπέρσνη βάση 2014.

Δηλαδή, έστω ότι θέλω εγώ το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Βόλου.

Είχε βάση το 2015 με το 10% 17.131 μόρια ενώ το 2014 είχε κανονική βάση 16.194 μόρια.
Άρα, αφού το 2015 είχε κανονική βάση 14.698 τότε λογικά δεν θα την δούμε πάνω 15.700 (λόγω του ότι και οι βαθμολογίες ήταν συμπιεσμένες).
Περα απο το καποιος να αλλαξε τελειως γνωμη, κατα τ αλλα πως ειναι λογικο να ειναι πιο ψηλα η βαση 10% του 2015 απο τις κανονικες βασεις του 2014;
Και η κανονικη βαση του 2015 γιατι να παιζει καποιο ρολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυρ Νίκ

Νεοφερμένος

Ο Κυρ Νίκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ

Βεβαίως, όπως κάθε χρόνο θα υπάρξουν μεταβολές στις προτιμήσεις των υποψηφίων, δηλαδή τις σχολές τις οποίες θα επιλέξουν και τη σειρά με την οποία θα τις επιλέξουν, κυρίως λόγω αλλαγών στις προσδοκίες για μελλοντική Επαγγελματική Απασχόληση στην Ελλάδα ή/και το Εξωτερικό με βάση τις οικονομικές εξελίξεις. Οι μεταβολές στις προτιμήσεις των υποψηφίων, οι οποίες και θα διαμορφώσουν τελικά τις φετινές βάσεις, δεν μπορούν να εκτιμηθούν εκ των προτέρων και να ποσοτικοποιηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ

Βεβαίως, όπως κάθε χρόνο θα υπάρξουν μεταβολές στις προτιμήσεις των υποψηφίων, δηλαδή τις σχολές τις οποίες θα επιλέξουν και τη σειρά με την οποία θα τις επιλέξουν, κυρίως λόγω αλλαγών στις προσδοκίες για μελλοντική Επαγγελματική Απασχόληση στην Ελλάδα ή/και το Εξωτερικό με βάση τις οικονομικές εξελίξεις. Οι μεταβολές στις προτιμήσεις των υποψηφίων, οι οποίες και θα διαμορφώσουν τελικά τις φετινές βάσεις, δεν μπορούν να εκτιμηθούν εκ των προτέρων και να ποσοτικοποιηθούν.
Αρκετά καλή η ανάλυση, όμως την βρίσκω καθαρά ποσοτική και ελάχιστα ποιοτική.
Υπάρχουν κάποια πολύ σημαντικά στοιχεία τα οποία παραλείπονται και προκαλούν ατοπήματα (λχ στο 3ο πεδίο)
Καμία μελέτη της κλιμάκωσης των μορίων 2016 και σύγκρισής του με τη κλιμάκωση ΓΒΠ 2015 στο μέτρο που μπορούμε ασφαλώς.
Τα εξαγόμενα συμπεράσματα είναι ελάχιστα και γενικά εν σχέσει με την τόση ενδελεχή ανάλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαρια.μ

Νεοφερμένος

Η Μαρια.μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συγνωμη αν σε ενοχλω αλλα θα μπορουσες να μου δωσεις μια απαντηση; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συγνωμη αν σε ενοχλω αλλα θα μπορουσες να μου δωσεις μια απαντηση; ;)

Δεν με ενοχλείς καθόλου.
Δεν είχα δει το μήνυμά σου.

Είσαι άνετα μέσα θαρρώ!
Καλή ακαδημαική σταδιοδρομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aPerfectCircle9

Νεοφερμένος

Ο aPerfectCircle9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα. Με 15.740 μόρια περνάω στο Φυσικό ΑΠΘ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TDESILLA

Νεοφερμένος

Η TDESILLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Kαλησπερα Χρηστο...μια ερωτησουλα... με 14998 μορια στο 2ο πεδιο εχω καμμια πιθανοτητα να πεσει απο περυσι τοσο η βαση στο ΣΕΜΦΕ κ να περασω εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis83

Νεοφερμένος

Ο antonis83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
φιλολογια πατρας ή λογοθεραπεια για 6% τι βλεπετε παιδια;; Ξερω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολη καποια εκτιμηση για το 10% αλλα θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τραπ

Νεοφερμένος

Ο τραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα κυριε Πατση
Μπορει να γινει καποια προβλεψη για το τμημα διοίκησης τουριστικων επιχειρησεων του πειραια(περυσι ειχε 12195 και εγω βρισκομαι στα 12085)καθως με ενδιαφερει και αν σας ειναι ευκολο και εχετε τη διαθεση να μου πειτε πως σας φαινεται σαν τμημα.
Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anipomonos

Νεοφερμένος

Ο anipomonos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μην αποκλείεται ευχάριστες εκπλήξεις παιδιά στην Ιατρική....ας κάνετε λίγη υπομονή και κυρίως μην απογοητεύεστε και όσοι έχετε κάτω από 18.600......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μην αποκλείεται ευχάριστες εκπλήξεις παιδιά στην Ιατρική....ας κάνετε λίγη υπομονή και κυρίως μην απογοητεύεστε και όσοι έχετε κάτω από 18.600......
Υπάρχει λόγος που το λες ή απλά ελπίζεις;:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top