Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ghri21

Νεοφερμένος

Ο ghri21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οι διαρροές είναι ασφαλώς ήδη υπολογισμένες.
Και όχι κουμπώνει στο 18.650-18.660, αν υπολογίσουμε τους αποτυχόντες.

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια πληροφόρηση που δεν γνωρίζω για το παλιο συστημα???Το λέω αυτό γιατί μου είπαν ότι περνάω στους πολιτικούς μηχανικους ΕΜΠ,ενώ μέχρι τώρα δεν γνωρίζαμε απολύτως τίποτα. Τελικά τι γίνεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια πληροφόρηση που δεν γνωρίζω για το παλιο συστημα???Το λέω αυτό γιατί μου είπαν ότι περνάω στους πολιτικούς μηχανικους ΕΜΠ,ενώ μέχρι τώρα δεν γνωρίζαμε απολύτως τίποτα. Τελικά τι γίνεται???

Έχεις γράψει ήδη κοντά 100 μηνύματα κάνοντας την ίδια ακριβώς ερώτηση! Δεν έχεις βαρεθεί πραγματικά? 20 μέρες υπομονή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μήπως γίνετε το αντίθετο ; Δηλαδή αν δεν παίζουν οι στρατιωτικές τους βάζουν στις άλλες ιατρικές ,ενώ όταν τρέχει με τις στρατιωτικές ξανατρέχει το σύστημα; Τότε οι βάσεις θα είναι πολύ χαμηλότερες ,γιατί θα είναι σαν να λείπουν 30 άτομα.:hmm:

Εννοείται - έχεις δίκιο - ότι όταν μπουν και οι επιτυχόντες των ΣΣΑΣ η βάση θα είναι χαμηλότερη, αφού θα "αδειάσουν" περίπου 40 θέσεις ιατρικών προκειμένου οι υποψήφιοι που φαίνεται τώρα ότι περνούν σε αυτές να καταλάβουν αυτές της ΣΣΑΣ, οπότε μιλάμε για μία πτώση περίπου 20 συν μορίων για να καλυφούν αυτές οι θέσεις και βάση, αν υποθέσουμε ότι το 18.650 περίπου στα 18.630-18.620 - καθόλου παράλογο.


... μα Chris, ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι κάποιοι (και πόσοι πια να είναι αυτοί στους 40;) θα αποτύχουν σίγουρα αυτοί που θα κληθούν να καλύψουν τις θέσεις τους στις στρατιωτικές θα είναι πάλι πολύ υψηλόβαθμοι και άρα πάλι στα ίδια θα καταλήξουμε όσοι φύγουν τόσοι θα μπουν άρα δεν αλλάζει κάτι, δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι είναι ακριβής η πληροφορία, στα 18.650, σωστά δε λέω, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Έχεις γράψει ήδη κοντά 100 μηνύματα κάνοντας την ίδια ακριβώς ερώτηση! Δεν έχεις βαρεθεί πραγματικά? 20 μέρες υπομονή

Οποτε κάνω μια ερώτηση, γίνεται πανικός. Εσείς που μιλάτε συνέχεια για τα ποσοστά και τις διαρροές, τι είστε???Θα σας πω εγώ, ΒΑΡΕΤΟΙ.Εκανα αυτήν την ερώτηση πολλές φορές επειδή δεν είχα πάρει μια απάντηση. Ένα άτομο σε αυτό το forum μου είπε ότι παιρναω σίγουρα ενώ δεν είχε ανακοινωθεί κάτι, γι'αυτό το λόγο θέλησα να μάθω αν υπάρχει κάτι καινούργιο. Με αντιμετωπιζεται λες και είμαι κανένας παράλογος.Γνωριζω ότι οι βάσεις θα βγουν σε είκοσι μέρες και υπάρχει λόγος που θέλω να μάθω αν υπάρχουν πληροφορίες πιο νωρίς. Δεν χρειάζεται να μου μιλατε έτσι. Ήμαρτον :mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Οι διαρροές είναι ασφαλώς ήδη υπολογισμένες.
Και όχι κουμπώνει στο 18.650-18.660, αν υπολογίσουμε τους αποτυχόντες.


Τώρα που παρατήρησα αυτό που γράφετε παραπάνω, σκέφτηκα ότι εσείς λέτε ότι ξέρετε τη βάση της ιατρικής από την πιο έγκυρη πηγή που θα μπορούσε να υπάρξει τη δεδομένη στιγμή, άρα γιατί θέλετε να προκαλέσετε συζήτηση και σχόλια, υποτίθεται ξέρετε τη βάση που λέτε ότι είναι 18.650 ...τέρμα και τελείωσε... μία είναι η βάση, τί περιμένετε λοιπόν να αλλάξει από τη συζήτηση - να ανέβει ή να κατέβει - λίγο περίεργο μου φαίνεται όλο αυτό.:hmm:...

στον κ. ghri21 απευθύνομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cpap

Νεοφερμένος

Ο cpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Χρήστο καλημέρα


απο εσωτερική πληροφόριση του υπουργείου (δε κάνω πλάκα) η ιατρική ΔΠΘ θα είναι 18650.
Hθελα να ρωτήσω σε ποιό ποσοστό διαρροών σε άλλες σχολές αντιστοιχεί καθώς και ποιο ήταν

το αντίστοιχο πέρυσι.
ελπίζω να μη κούρασα

γιώργος ,παΤέρας υποψήφιας με 18616 ...
Έχει δίκαιο το παιδί... Ασχολούμαστε κατά 90% σε αυτό το forum (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) με τις βάσεις τις ιατρικής παραγνωρίζοντας ότι υπάρχουν πολλοί άλλοι που δεν θέλουν να γίνουν γιατροί και έχουν τον δικό τους πόνο. Πρέπει να το σεβαστούμε...

Αν δεχθούμε ως δεδομένο (που δεν έχω λόγω να μην το πιστέψω) βάση Ιατρ.ΔΠΘ τα 18660, τότε λαμβάνοντας υπόψη:
1. Τις βάσεις από το 2000 μέχρι σήμερα από τις οποίες προκύπτεί ότι σε αυτά τα επίπεδα η διαφορά μορίων μεταξύ βάσεων Ιατρ. Αθηνας- Αλεξ/λης είναι 450-500, και Αθήνας-Θεσ/νικης μεταξύ 100-110 μόρια και
2. Τα στοιχεία πρώτων προτιμήσεων ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ (όχι υποψηφίων) του 2015 από το site aeitei.gr που αν αναλυθούν στατιστικά δίνουν μία καλή εκτίμηση των πιθανών "διαρροών"από τις υψηλοβαθμες κεντρικές (Αθήνα, Θεσ/νικη) τόσο πρός τρίτες σχολές όσο και προς τις περιφερειακές ιατρικές, πιστεύω ότι οι βάσεις θα κυμανθούν:

ΑΘΗΝΑ 19140 +/- 20
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 19050 +/- 20
ΠΑΤΡΑ 18950 +/- 20
ΓΙΑΝΝΕΝΑ 18850 +/- 20
ΛΑΡΙΣΑ 18800 +/- 20
ΗΡΑΚΛΕΙΟ 18750 +/- 20

Πολλές προβλέψεις έχουν γίνει γενικώς, δε βλάπτει ακόμα μία.
Κοντός ψαλμός αλληλούια...

Οποτε κάνω μια ερώτηση, γίνεται πανικός. Εσείς που μιλάτε συνέχεια για τα ποσοστά και τις διαρροές, τι είστε???Θα σας πω εγώ, ΒΑΡΕΤΟΙ.Εκανα αυτήν την ερώτηση πολλές φορές επειδή δεν είχα πάρει μια απάντηση. Ένα άτομο σε αυτό το forum μου είπε ότι παιρναω σίγουρα ενώ δεν είχε ανακοινωθεί κάτι, γι'αυτό το λόγο θέλησα να μάθω αν υπάρχει κάτι καινούργιο. Με αντιμετωπιζεται λες και είμαι κανένας παράλογος.Γνωριζω ότι οι βάσεις θα βγουν σε είκοσι μέρες και υπάρχει λόγος που θέλω να μάθω αν υπάρχουν πληροφορίες πιο νωρίς. Δεν χρειάζεται να μου μιλατε έτσι. Ήμαρτον :mad::mad:
Έχει δίκαιο το παιδί... Ασχολούμαστε κατά 90% σε αυτό το forum (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) με τις βάσεις τις ιατρικής παραγνωρίζοντας ότι υπάρχουν πολλοί άλλοι που δεν θέλουν να γίνουν γιατροί και έχουν τον δικό τους πόνο. Πρέπει να το σεβαστούμε...

Η απάντηση από το προηγούμενο post πήγαινε εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Οποτε κάνω μια ερώτηση, γίνεται πανικός. Εσείς που μιλάτε συνέχεια για τα ποσοστά και τις διαρροές, τι είστε???Θα σας πω εγώ, ΒΑΡΕΤΟΙ.Εκανα αυτήν την ερώτηση πολλές φορές επειδή δεν είχα πάρει μια απάντηση. Ένα άτομο σε αυτό το forum μου είπε ότι παιρναω σίγουρα ενώ δεν είχε ανακοινωθεί κάτι, γι'αυτό το λόγο θέλησα να μάθω αν υπάρχει κάτι καινούργιο. Με αντιμετωπιζεται λες και είμαι κανένας παράλογος.Γνωριζω ότι οι βάσεις θα βγουν σε είκοσι μέρες και υπάρχει λόγος που θέλω να μάθω αν υπάρχουν πληροφορίες πιο νωρίς. Δεν χρειάζεται να μου μιλατε έτσι. Ήμαρτον :mad::mad:

Χαλάρωσε λίγο ρε ;)
Σου ανέφερα την προσωπική μου άποψη !
τι πληροφόρηση κλπ λες;
-δυστυχώς δεν έχω θείο στο υπουργείο:P
κάνε υπομονή 3 βδομαδούλες και θα τελειώσει η ιστορία :)
καλά μπάνια dragon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Χαλάρωσε λίγο ρε ;)
Σου ανέφερα την προσωπική μου άποψη !
τι πληροφόρηση κλπ λες;
-δυστυχώς δεν έχω θείο στο υπουργείο:P
κάνε υπομονή 3 βδομαδούλες και θα τελειώσει η ιστορία :)
καλά μπάνια dragon

Νόμιζα ότι είχαν βγει καινούργιες πληροφορίες. Επρεπε να είχες πει "εγώ πιστευω".Προφανώς και δεν έχεις κανέναν γνωστό στο υπουργείο, ούτε αυτό ζητάω. Αυτό που εννοώ όταν λέω "πληροφοριες" είναι διάφορες εκτιμήσεις όσο δυνατόν πιο ακριβείς. Βέβαια θα συμφωνήσω ότι δεν είμαι χαλαρός,γιατί τα πράγματα δεν έχουν πάει όπως τα περίμενα.Τελοσπαντων απ'οτι φαίνεται πρεπει να περιμενω ως τα τέλη Αυγούστου.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εννοείται - έχεις δίκιο - ότι όταν μπουν και οι επιτυχόντες των ΣΣΑΣ η βάση θα είναι χαμηλότερη, αφού θα "αδειάσουν" περίπου 40 θέσεις ιατρικών προκειμένου οι υποψήφιοι που φαίνεται τώρα ότι περνούν σε αυτές να καταλάβουν αυτές της ΣΣΑΣ, οπότε μιλάμε για μία πτώση περίπου 20 συν μορίων για να καλυφούν αυτές οι θέσεις και βάση, αν υποθέσουμε ότι το 18.650 περίπου στα 18.630-18.620 - καθόλου παράλογο.



... μα Chris, ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι κάποιοι (και πόσοι πια να είναι αυτοί στους 40;) θα αποτύχουν σίγουρα αυτοί που θα κληθούν να καλύψουν τις θέσεις τους στις στρατιωτικές θα είναι πάλι πολύ υψηλόβαθμοι και άρα πάλι στα ίδια θα καταλήξουμε όσοι φύγουν τόσοι θα μπουν άρα δεν αλλάζει κάτι, δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι είναι ακριβής η πληροφορία, στα 18.650, σωστά δε λέω, ευχαριστώ!
Έτσι είναι ....άνοδος δεν υπάρχει.ή πτώση ή στα ίδια.
Αν και η παραπάνω πληροφόρηση από το υπουργείο ......:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Νόμιζα ότι είχαν βγει καινούργιες πληροφορίες. Επρεπε να είχες πει "εγώ πιστευω".Προφανώς και δεν έχεις κανέναν γνωστό στο υπουργείο, ούτε αυτό ζητάω. Αυτό που εννοώ όταν λέω "πληροφοριες" είναι διάφορες εκτιμήσεις όσο δυνατόν πιο ακριβείς. Βέβαια θα συμφωνήσω ότι δεν είμαι χαλαρός,γιατί τα πράγματα δεν έχουν πάει όπως τα περίμενα.Τελοσπαντων απ'οτι φαίνεται πρεπει να περιμενω ως τα τέλη Αυγούστου.:confused:
1)νομίζω<πιστεύω[ ως προς την βεβαιότητα]
2)έχει αναφερθεί πολλάκις πως δεν μπορούν να γίνουν εκτιμήσεις γιατί δεν είναι εφικτό να γνωρίζουμε τη ζήτηση
3)όσες φορές και να ρωτήσεις το αποτέλεσμα έχει κριθεί
οπότε θα καταλήξουμε στο ίδιο συμπέρασμα
καλά μπάνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έχει δίκαιο το παιδί... Ασχολούμαστε κατά 90% σε αυτό το forum (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) με τις βάσεις τις ιατρικής παραγνωρίζοντας ότι υπάρχουν πολλοί άλλοι που δεν θέλουν να γίνουν γιατροί και έχουν τον δικό τους πόνο. Πρέπει να το σεβαστούμε...

Η απάντηση από το προηγούμενο post πήγαινε εδώ...

Αρχικά, δεν καταλαβαίνω αυτό το "παραγνωρίζουμε όλους τους υπόλοιπους".
Το topic αφορά εκτιμήσεις μου και σχολιασμούς αυτών.
Έχω ετοιμάσει 18σελιδη έκθεση, όσο πιο ενδελεχώς και κατανοητώς μπορούσα για να καλύψω την συντριπτική πλειοψηφία των υποψηφίων. Το ότι οι περισσότεροι εκφράζουν ενδιαφέρον για τις Ιατρικές σχολές, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κάτι που περιθωριοποιεί η αδικεί τους άλλους. Έχω κάνει ολόκληρες εξατομικευμένες αναλύσεις από ξένες φιλολογίες μέχρι μουσικές σπουδές, από οικονομικά μέχρι παιδαγωγικά τμήματα και πολυτεχνεία. Δεν καταλαβαίνω αυτή την "παραγνώριση".

Επίσης, με λίγη έρευνα θα έβλεπες ότι στον dragon έχω προσωπικά απαντήσει 30 φορές, προσπαθώντας να του σκιαγραφίσω αυτό το αχανές τοπίο, αλλά δεν λέει με τίποτα να το καταλάβει. Άρα, ποιός έχει το δίκαιο ακριβώς;;;;;

Και στα λεω εγώ που έχω ασχοληθεί τόσο με την αρχική ανάλυση, όσο απαντώντας στο κάθε τι, άπειρων ατόμων σχετικό η άσχετο με τις βάσεις, τόσο με post όσο και με προσωπικά μηνύματα.

ΥΓ1. Έστω ότι έχω μπακάλικο με όλα τα διαφορετικά φρούτα για να καλύψω τη ζήτηση. Πρέπει να νιώθει παραγνωρισμένος αυτός που θέλει ανανά, γιατί το 80% των πελατών ενδιαφέρεται και αγοράζει πορτοκάλια? ενώ έχω και ανανά.
Η θα σταματήσω να φέρνω τις διάφορες ποικιλίες πορτοκαλιών και να έχω μόνο τα κλασσικά πορτοκάλια για να μην νιώθει άσχημα ο ανανοφάγος επειδή του έχω μόνο 1 είδος?
ΥΓ2. Να προσέχουμε τι λέμε.
ΥΓ3. Καλές διακοπές και καλά μπανάκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Αρχικά, δεν καταλαβαίνω αυτό το "παραγνωρίζουμε όλους τους υπόλοιπους".
Το topic αφορά εκτιμήσεις μου και σχολιασμούς αυτών.
Έχω ετοιμάσει 18σελιδη έκθεση, όσο πιο ενδελεχώς και κατανοητώς μπορούσα για να καλύψω την συντριπτική πλειοψηφία των υποψηφίων. Το ότι οι περισσότεροι εκφράζουν ενδιαφέρον για τις Ιατρικές σχολές, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κάτι που περιθωριοποιεί η αδικεί τους άλλους. Έχω κάνει ολόκληρες εξατομικευμένες αναλύσεις από ξένες φιλολογίες μέχρι μουσικές σπουδές, από οικονομικά μέχρι παιδαγωγικά τμήματα και πολυτεχνεία. Δεν καταλαβαίνω αυτή την "παραγνώριση".

Επίσης, με λίγη έρευνα θα έβλεπες ότι στον dragon έχω προσωπικά απαντήσει 30 φορές, προσπαθώντας να του σκιαγραφίσω αυτό το αχανές τοπίο, αλλά δεν λέει με τίποτα να το καταλάβει. Άρα, ποιός έχει το δίκαιο ακριβώς;;;;;

Και στα λεω εγώ που έχω ασχοληθεί τόσο με την αρχική ανάλυση, όσο απαντώντας στο κάθε τι, άπειρων ατόμων σχετικό η άσχετο με τις βάσεις, τόσο με post όσο και με προσωπικά μηνύματα.

ΥΓ1. Έστω ότι έχω μπακάλικο με όλα τα διαφορετικά φρούτα για να καλύψω τη ζήτηση. Πρέπει να νιώθει παραγνωρισμένος αυτός που θέλει ανανά, γιατί το 80% των πελατών ενδιαφέρεται και αγοράζει πορτοκάλια? ενώ έχω και ανανά.
Η θα σταματήσω να φέρνω τις διάφορες ποικιλίες πορτοκαλιών και να έχω μόνο τα κλασσικά πορτοκάλια για να μην νιώθει άσχημα ο ανανοφάγος επειδή του έχω μόνο 1 είδος?
ΥΓ2. Να προσέχουμε τι λέμε.
ΥΓ3. Καλές διακοπές και καλά μπανάκια;
Πολύ σωστα:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cpap

Νεοφερμένος

Ο cpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Επίσης, με λίγη έρευνα θα έβλεπες ότι στον dragon έχω προσωπικά απαντήσει 30 φορές, προσπαθώντας να του σκιαγραφίσω αυτό το αχανές τοπίο, αλλά δεν λέει με τίποτα να το καταλάβει. Άρα, ποιός έχει το δίκαιο ακριβώς;;;;;

Αν είναι έτσι πάω πάσο ... 'Εκρινα μόνο από τις τελευταίες αναρτήσεις του dragon2097 που έβλεπα να κάνει συνεχώς την ιδια ερωτηση και να μην του απαντά κανείς...

Και στα λεω εγώ που έχω ασχοληθεί τόσο με την αρχική ανάλυση, όσο απαντώντας στο κάθε τι, άπειρων ατόμων σχετικό η άσχετο με τις βάσεις, τόσο με post όσο και με προσωπικά μηνύματα.

Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τη δουλειά που έκανες από τις 13/7 μέχρι σήμερα. Η προβλεψή σου είναι -το έχω ξαναπεί- η πιο εμπεριστατωμένη από όσες έχω δει στο διαδίκτυο και τη σέβομαι -άσχετα αν δε συμφωνώ απόλυτα - κυρίως γιατί είσαι ο μόνος που δεν την έβγαλε και εξαφανίστικε όπως κάνουν τα άλλα ηχηρά ονόματα των "βασεολόγων".
Για τις ιατρικές -με τις οποίες έχω ασχοληθεί και μπορώ να μιλήσω- πιστεύω ότι τις έχεις λίγο υποεκτιμήσει (εννοώ τη βαθμολογική τους βάση). Μακάρι να βγεις αληθινός προς όφελος των παιδιών που είναι κοντά στα 18600...

Πες μου όμως κάτι chris:
1. Πώς εξηγείται στατιστικά το γεγονός ότι τουλάχιστον 5 παιδιά έχουν ακριβώς 19128 μόρια στο 3ο πεδίο?
2. Έχεις λάβει υπόψη σου κατά την εκτίμηση των λεγόμενων "διαρροών" της ιατρικής τα ενδιαφέροντα στοιχεία των δηλώσεων 1ης προτίμησης των επιτυχόντων στις ιατρικές σχολές του 2015 απο το aeitei.gr?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Επίσης, με λίγη έρευνα θα έβλεπες ότι στον dragon έχω προσωπικά απαντήσει 30 φορές, προσπαθώντας να του σκιαγραφίσω αυτό το αχανές τοπίο, αλλά δεν λέει με τίποτα να το καταλάβει. Άρα, ποιός έχει το δίκαιο ακριβώς;;;;;

Αν είναι έτσι πάω πάσο ... 'Εκρινα μόνο από τις τελευταίες αναρτήσεις του dragon2097 που έβλεπα να κάνει συνεχώς την ιδια ερωτηση και να μην του απαντά κανείς...

Και στα λεω εγώ που έχω ασχοληθεί τόσο με την αρχική ανάλυση, όσο απαντώντας στο κάθε τι, άπειρων ατόμων σχετικό η άσχετο με τις βάσεις, τόσο με post όσο και με προσωπικά μηνύματα.

Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τη δουλειά που έκανες από τις 13/7 μέχρι σήμερα. Η προβλεψή σου είναι -το έχω ξαναπεί- η πιο εμπεριστατωμένη από όσες έχω δει στο διαδίκτυο και τη σέβομαι -άσχετα αν δε συμφωνώ απόλυτα - κυρίως γιατί είσαι ο μόνος που δεν την έβγαλε και εξαφανίστικε όπως κάνουν τα άλλα ηχηρά ονόματα των "βασεολόγων".
Για τις ιατρικές -με τις οποίες έχω ασχοληθεί και μπορώ να μιλήσω- πιστεύω ότι τις έχεις λίγο υποεκτιμήσει (εννοώ τη βαθμολογική τους βάση). Μακάρι να βγεις αληθινός προς όφελος των παιδιών που είναι κοντά στα 18600...

Πες μου όμως κάτι chris:
1. Πώς εξηγείται στατιστικά το γεγονός ότι τουλάχιστον 5 παιδιά έχουν ακριβώς 19128 μόρια στο 3ο πεδίο?
2. Έχεις λάβει υπόψη σου κατά την εκτίμηση των λεγόμενων "διαρροών" της ιατρικής τα ενδιαφέροντα στοιχεία των δηλώσεων 1ης προτίμησης των επιτυχόντων στις ιατρικές σχολές του 2015 απο το aeitei.gr?

Εντάξει το κατάλαβα, δεν πρόκειται να βγουν εκτιμήσεις. Είναι αρκετά αδικο, αλλά θα το δεχτώ. Τι άλλο μένει να κάνω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Επίσης, με λίγη έρευνα θα έβλεπες ότι στον dragon έχω προσωπικά απαντήσει 30 φορές, προσπαθώντας να του σκιαγραφίσω αυτό το αχανές τοπίο, αλλά δεν λέει με τίποτα να το καταλάβει. Άρα, ποιός έχει το δίκαιο ακριβώς;;;;;

Αν είναι έτσι πάω πάσο ... 'Εκρινα μόνο από τις τελευταίες αναρτήσεις του dragon2097 που έβλεπα να κάνει συνεχώς την ιδια ερωτηση και να μην του απαντά κανείς...

Και στα λεω εγώ που έχω ασχοληθεί τόσο με την αρχική ανάλυση, όσο απαντώντας στο κάθε τι, άπειρων ατόμων σχετικό η άσχετο με τις βάσεις, τόσο με post όσο και με προσωπικά μηνύματα.

Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τη δουλειά που έκανες από τις 13/7 μέχρι σήμερα. Η προβλεψή σου είναι -το έχω ξαναπεί- η πιο εμπεριστατωμένη από όσες έχω δει στο διαδίκτυο και τη σέβομαι -άσχετα αν δε συμφωνώ απόλυτα - κυρίως γιατί είσαι ο μόνος που δεν την έβγαλε και εξαφανίστικε όπως κάνουν τα άλλα ηχηρά ονόματα των "βασεολόγων".
Για τις ιατρικές -με τις οποίες έχω ασχοληθεί και μπορώ να μιλήσω- πιστεύω ότι τις έχεις λίγο υποεκτιμήσει (εννοώ τη βαθμολογική τους βάση). Μακάρι να βγεις αληθινός προς όφελος των παιδιών που είναι κοντά στα 18600...

Πες μου όμως κάτι chris:
1. Πώς εξηγείται στατιστικά το γεγονός ότι τουλάχιστον 5 παιδιά έχουν ακριβώς 19128 μόρια στο 3ο πεδίο?
2. Έχεις λάβει υπόψη σου κατά την εκτίμηση των λεγόμενων "διαρροών" της ιατρικής τα ενδιαφέροντα στοιχεία των δηλώσεων 1ης προτίμησης των επιτυχόντων στις ιατρικές σχολές του 2015 απο το aeitei.gr?

1. Είναι απολύτως πιθανό αλλά συγχρόνως τυχαίο (όπως το να φέρεις 3 συνεχόμενες φορές 6αρες στο τάβλι) - δεν είναι κάτι που ισχύει καθολικά, ειδικά όταν μελετάμε έναν τόσο μεγάλο πληθυσμό.
2. Δεν έχουν σχέση οι πρώτες προτιμήσεις, ούτε γενικά και αόριστα οι προτιμήσεις.
Αυτό που έχει σχέση είναι ΠΟΣΟΙ ζητάνε και με ΠΟΣΑ μόρια έναντι ΑΛΛΩΝ τμημάτων στα ίδια η όμοια μηχανογραφικά δελτία υποψηφίων.

Λχ. Πόσοι ενώ έπιαναν Ιατρική ΔΠΘ δήλωσαν άλλα τμήματα. Αυτά είναι ποσοτικά δεδομένα που είναι πολύ δύσκολο να διερευνηθούν αλλά ευτυχώς εκεί η κλιμάκωση ΓΒΠ μας βοηθάει.
Πέρσυ ήξερες ότι μπορούσες και με 17,93 ΓΒΠ να περάσεις Ιατρική, άρα χοντρικά όσοι είχαν πάνω από 18 ΓΒΠ πέρασαν.
Άρα, 1420 περίπου άτομα ενώ έπιαναν Ιατρική ΔΠΘ, την δήλωσαν και πέρασαν 980 άτομα. (+ ΣΣΑΣ), άρα διαρροή 31% περίπου.

Αν φέτος έχουμε 30% διαρροή όπως πέρσυ τότε η βάση της Ιατρική ΔΠΘ φτάνει σε επίπεδα 18.540 ενώ αν είναι η μισή 15% τότε φτάνουμε στα 18.640.

Θεωρώ ότι θα κάτσει στη μέση. Άρα, 18.580-18.600!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cpap

Νεοφερμένος

Ο cpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλά γιατί δεν μας βοηθάει αν ξέρουμε ότι στην Ιατρική Πάτρας πχ. 47 παιδιά πέρισυ που είχαν >18494 την δήλωσαν πρώτη, και άρα ένας αριθμός x εξ αυτών κατ αναλογία με μόρια >18924, που μπορεί πιθανώς στατιστικά να υπολογιστεί, αφαιρέθηκε από την Ιατρική Αθήνας ρίχνοντας κατά το μέρος που του αναλογεί τη βάση της? (και να κάνουμε το ίδιο και για τις άλλες όμορες σχολές)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλά γιατί δεν μας βοηθάει αν ξέρουμε ότι στην Ιατρική Πάτρας πχ. 47 παιδιά πέρισυ που είχαν >18494 την δήλωσαν πρώτη, και άρα ένας αριθμός x εξ αυτών κατ αναλογία με μόρια >18924, που μπορεί πιθανώς στατιστικά να υπολογιστεί, αφαιρέθηκε από την Ιατρική Αθήνας ρίχνοντας κατά το μέρος που του αναλογεί τη βάση της? (και να κάνουμε το ίδιο και για τις άλλες όμορες σχολές)?

Αυτό το στοιχείο που ανέφερες υπάρχει κάπου που δεν το γνωρίζω?
Είναι ακριβώς αυτό που λεω:

"Αυτό που έχει σχέση είναι ΠΟΣΟΙ ζητάνε και με ΠΟΣΑ μόρια έναντι ΑΛΛΩΝ τμημάτων στα ίδια η όμοια μηχανογραφικά δελτία υποψηφίων. "

Aπό το υπουργείο κοινοποιείται μόνο η ζήτηση γενικά και αόριστα (ανάλογα με τις επιλογές) και οι επιτυχόντες (ανάλογα με τις επιλογές). Κάτι το οποίο δεν μας χρησιμεύει παρά μόνο γενικά όσο αφορά την τάση ζήτησης.

Μόνο από την κλιμάκωση ΓΒΠ μπορούμε προσεγγιστικά να βγάλουμε συμπεράσματα.

Καταλαβαίνω που το πας με τις προτιμήσεις αλλά δεν πρόκειται να βρείς ικανά στοιχεία για να προσεγγίσεις. Αυτό το 47 δεν λέει κάτι. Το θέμα είναι πόσοι εξ'αυτών είχαν τα μόρια για Αθήνα!
Επίσης όσο κατεβαίνεις προς τα κάτω είναι ακόμα πιο σύνθετο και χαοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αυτό το στοιχείο που ανέφερες υπάρχει κάπου που δεν το γνωρίζω?
Είναι ακριβώς αυτό που λεω:

"Αυτό που έχει σχέση είναι ΠΟΣΟΙ ζητάνε και με ΠΟΣΑ μόρια έναντι ΑΛΛΩΝ τμημάτων στα ίδια η όμοια μηχανογραφικά δελτία υποψηφίων. "

Aπό το υπουργείο κοινοποιείται μόνο η ζήτηση γενικά και αόριστα (ανάλογα με τις επιλογές) και οι επιτυχόντες (ανάλογα με τις επιλογές). Κάτι το οποίο δεν μας χρησιμεύει παρά μόνο γενικά όσο αφορά την τάση ζήτησης.

Μόνο από την κλιμάκωση ΓΒΠ μπορούμε προσεγγιστικά να βγάλουμε συμπεράσματα.

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω που προσπαθούμε να καταλήξουμε με τον προβληματισμό γύρω από το αν υπάρχουν ισοβαθμίες ή όχι ή με το πόσοι από μία πόλη δήλωσαν Αθήνα ή όχι, νομίζω ότι ο κεντρικός προβληματισμός είναι η βάση της ιατρικής Αλεξανδρούπολης, δικό μου συμπέρασμα ότι όσοι είναι πάνω από 18.700 ανήκουν σε αυτούς που περνούν άμεσα με 0 διαρροές (960:2 480 συν 462 : 942), στη συνέχεια κάθε 5 τοις εκατό διαρροή οδηγεί σε πτώση 30 μορίων, επειδή κάτω από 15 τοις εκατό (μισές από πέρισυ) δεν πρόκειται να είναι οι διαρροές, όσοι είναι πάνω από 18.650 πρέπει να αισθάνονται σίγουροι και περιμένουμε να δούμε που, μεταξύ 18.600-18.650 θα κάτσει η βάση, ελπίζω να μην κούρασα, καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cpap

Νεοφερμένος

Ο cpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Υπάρχει στο https://aeitei.gr/sxoli.php?sxoli=299.

Η κλιμάκωση ΓΒΠ είναι ο ένας καθοριστικός παράγοντας. Ο άλλος είναι η προτίμηση. Όπως ακριβώς το είπες:
ΠΟΣΟΙ ζητάνε και με ΠΟΣΑ μόρια.
Αυτό ακριβώς προσπαθώ να προσεγγίσω: το ΠΟΣΟΙ ζητάνε ως ΠΡΩΤΗ προτίμηση μια όμορη σχολή και δη από αυτούς που είχαν ΑΡΚΕΤΑ μόρια για κάτι υψηλότερο.
Αλλωστε η τάση ζήτησης καθορίζει (αντιστρόφως ανάλογα με τον αριθμό των προσφερόμενων θέσεων) τις βάσεις. Απλά η 1η προτίμηση/ζήτηση είναι πιο απτή για να την προσεγγίσει κανείς. Μετά το πράγμα αρχίζει και μπερδευεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top