Ύλη Sorbonne C1 / Sorbonne C2 (2017-2018)

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Programme 2017-2018

Paris - Sorbonne C1 :

1. Guy de Maupassant, Le Horla et autres contes d’angoisse, GF 2015
2. Jean Giraudoux, Électre, Garnier Flammarion, 2006 ou Gallimard Collection Folioplus classiques n°1, Paris 2003

A. Le Horla et autres contes d’angoisse (à étudier )

1. Lettre d’un fou
2. Le Horla (1)
3. La Main d’écorché
4. Le Docteur Héraclius Gloss
5. Sur l’eau
6. « Coco, coco, coco frais ! »
7. Le Loup
8. Conte de Noël

Paris - Sorbonne C2 :

1. Jean-Paul Sartre, Les mots, Éditions Gallimard, Collection Folio n°607, Paris 2015

2. Alfred de Musset, Lorenzaccio, Éditions Flammarion, Collection GF, Paris 2013, Dossier réalisé par Florence Naugrette
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ανοίγω το thread αυτό για όσους θα εξεταστείτε στην νέα ύλη στα πιστοποιητικά του Παν/μίου της Σορβόνης ;)
Και σας παραθέτω ευθύς αμέσως τα καινούρια λογοτεχνικά βιβλία για να αρχίσουμε να συζητάμε πάνω σε αυτά.
Sorbonne C1
1)Le Horla et autres histoires d’angoisse de Guy de Maupassant -εμβληματικός συγγραφέας αστυνομικών μυθιστορημάτων του 19ου αιώνα -disciple de G.Flaubert
2)Électre de Jean Giraudoux -θεατρικό έργο του 20ου αιώνα ο Giraudoux επαναφέρει στο ανανεωμένο θέατρο της εποχής του τον μύθο του Ορέστη
Sorbonne C2
1)Lorenzaccio d'Alfred de Musset -drame romantique du 19ième siècle
2)Les mots de Jean-Paul Sartre -les mots sont des pistolets chargés η περίφημη φράση του Σαρτρ στο εν λόγω έργο/philosophe existentialiste


Για το Sorbonne C3 θα γράψω λεπτομέρειες αν και εφόσον κάποιος εκδηλώσει ενδιαφέρον :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Τώρα είδα ότι είχε ήδη ανοιχτεί παρόμοιο θέμα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τώρα είδα ότι είχε ήδη ανοιχτεί παρόμοιο θέμα :worry:

No worries! :D

Μάλλον κανείς δεν θα δώσει με τα καινούρια βιβλία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

Όχι έχει κανονικά στα γραπτά το compte rendu όπως υπήρχε και στα προφορικά κάνεις το exposé oral τι σε μπέρδεψε επειδή λέει σύνθεση ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Essai argumenté ou de réflexion
SORBONNE C1 FOU - SYNTHÈSE

:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ποπη1

Νεοφερμένος

Η Ποπη1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με ενδιαφέρει να δώσω sorbonne c1 littèrature το δεκεμβριο του 17!! Ποιο βοήθημα μου προτεινετε για την ανάλυση; επίσης θα αλλάξει τελικά κάτι στις εξετάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει να δώσω sorbonne c1 littèrature το δεκεμβριο του 17!! Ποιο βοήθημα μου προτεινετε για την ανάλυση; επίσης θα αλλάξει τελικά κάτι στις εξετάσεις;



Καλησπέρα,

Καταρχάς θα πρέπει να έχεις πάρει το Sorbonne B2 για να δώσεις για Sorbonne C1 Lit.

Σχετικά με τη λογοτεχνία, κοίταξε αυτό: https://www.lelivreouvert.gr/3254-9786188149298.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Popii

Νεοφερμένος

Η Popii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
(Η ποπη ειμαι απο παραπανω) Εχω παρει το Sorbonne b2 γι'αυτο και θελω να δωσω Sorbonne c1 και επειδη μου αρεσει η λογοτεχνια!! Τωρα οσον αφορα τη στηλη που μου εστειλες ειναι χρησιμη και ευχαριστω πολυ αλλα εγω εννοουσα ποια απο ολα αυτα συμβουλευτηκες!! Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το πρηξιμο!!

Συγνωμη τελικα ενα μου εμφανιστηκε!! Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
(Η ποπη ειμαι απο παραπανω) Εχω παρει το Sorbonne b2 γι'αυτο και θελω να δωσω Sorbonne c1 και επειδη μου αρεσει η λογοτεχνια!! Τωρα οσον αφορα τη στηλη που μου εστειλες ειναι χρησιμη και ευχαριστω πολυ αλλα εγω εννοουσα ποια απο ολα αυτα συμβουλευτηκες!! Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το πρηξιμο!!

Συγνωμη τελικα ενα μου εμφανιστηκε!! Ευχαριστω

Ένα βιβλίο είναι αυτό που σου έστειλα καλέ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza93

Νεοφερμένος

Η eliza93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δινω και εγω τον Μαιο!! :) Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο 'βοηθημα' αναλυσης των εργων.. Εχω της Μαρκουιζου και δεν ειναι καθολουυυυ βοηθητικο για εμενα!! Θελω καποιο με περισσοτερη αναλυση, περισσοτερη επεξεργασια του πρωτοτυπου κειμενου και ισως με λεξιλογιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δινω και εγω τον Μαιο!! :) Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο 'βοηθημα' αναλυσης των εργων.. Εχω της Μαρκουιζου και δεν ειναι καθολουυυυ βοηθητικο για εμενα!! Θελω καποιο με περισσοτερη αναλυση, περισσοτερη επεξεργασια του πρωτοτυπου κειμενου και ισως με λεξιλογιο..

Για ποιο δίπλωμα δίνεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza93

Νεοφερμένος

Η eliza93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Aχ ναι δεν το ειπα.. sorbonne c2..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

Feny

Νεοφερμένος

Ο Feny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τον Μάη του 2018 αυτά τα λογοτεχνικά θα εξετάζονται ; Ρωτάω για να μην αρχίσω την προετοιμασία άδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimospap

Νεοφερμένος

Ο dimospap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδια δίνω αύριο Sorbonne C1 . Τι πιστευετε οτι θα πέσει Maupassant ή Giraudoux ;
Εχω πολύ αγχος . Δίνει κανένας άλλος αύριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top