Ιατρική στη Σερβία

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι μετά; :P Ω ρε φίλε, σε τι κοινωνία ζούμε. Βγάλε λεφτά με κάθε τρόπο, πάρε ουσίες αν χρειαστεί που μπορεί να σε σκοτώσουν, αλλά μετά... Μετά θα είσαι άρχοντας. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Μα παίρνουν αμφεταμίνες για να τα βγάλουν πέρα, άρα είναι παράλογο το σύστημα :P

Κανείς δεν τους ανάγκασε. Μάλιστα, είμαι σίγουρος ότι αυτοί που παίρνουν αμφεταμίνες είναι η μειοψηφία, και δεν μπορούμε να κρίνουμε την επιτυχία του εκπαιδευτικού συστήματος από τους λίγους που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν. Και όντως, όπως και αν βγουν, στο τέλος έχουν απείρως καλύτερες προοπτικές από τον ευρωπαίο απόφοιτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killer777

Νεοφερμένος

Ο killer777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τι μετά; :P Ω ρε φίλε, σε τι κοινωνία ζούμε. Βγάλε λεφτά με κάθε τρόπο, πάρε ουσίες αν χρειαστεί που μπορεί να σε σκοτώσουν, αλλά μετά... Μετά θα είσαι άρχοντας. 8)

Οντως θα συμφωνησω εχεις δικιο. Θεωρω σημειο κλειδι καποιος να κοιταει το μακροποθεσμο οφελος του, ομως πρεπει να υπαρχει και ενα μετρο. Το να χασεις πιθανον τα καλυτερα χρονια της ζωης σου μεσα στο αγχος, τα φαρμακα και την μιζερια για να βγαζεις χιλιαδες δολλαρια στο μελλον ειναι ανωμαλη συμπεριφορα. Αμα καποιος βεβαια απο την φυση του εχει μανια με την μελετη και το αντικειμενο του ειναι απολυτως σεβαστο να αφιερωνει 23 ωρες την μερα να διαβαζει. Ομως επειδη δεν ειναι ο γενικος κανονας θα ελεγα οτι ειναι υπερβολικο το συστημα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ας μην προσθέσουμε burnout κτλ κτλ γιατί δε θα τελειώσουμε ποτέ.

Cognitive Enhancement Drug Use Among Medical Students and Concerns About Medical Student Well-Being

Μια χαρά είναι η ιατρική στο US, τουλάχιστον εκεί τους σέβονται και αναγνωρίζουν τους κόπους τους, εν συγκρίσει με το μπανανιστάν. Λες και εδώ δεν υπάρχουν τρελαμένοι. Θα τα δεις κι εσύ στην πορεία, καλό κουράγιο και υπομονή πάνω απ'όλα. Ας μας έδιναν, τουλάχιστον, τη δυνατότητα να ζήσουμε αξιοπρεπώς και οι περισσότεροι, υποθέτω, θα ήμασταν ευχαριστημένοι και θα μέναμε να προσφέρουμε στον τόπο μας. Εγώ, καλώς ή κακώς, θα μείνω, αλλά φαντάζομαι ξέρεις πολλά παιδιά που θέλουν να την κάνουν για έξω. Πολλοί οι λόγοι, μην επαναλαμβανόμαστε, υπαρκτοί ωστόσο και δύσκολα αναστρέψιμοι. Ας ελπίσουμε να βελτιώσουμε κάπως την κατάσταση για τις επόμενες γενιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκείνο που λέω είναι ότι έξω δεν είναι και ό,τι πιο ιδανικό πάντα. Επειδή τείνουμε να εξιδανικεύουμε κάποιες μάλλον άγνωστες καταστάσεις, χωρίς να μπαίνουμε στον κόπο να πάρουμε άλλες πληροφορίες. Ο καθένας βέβαια αποφασίζει για τον εαυτό του, υψηλός μεν ο μισθός, αλλά υπάρχουν υψηλά ασφάλιστρα, φορολογία κτλ, που δε λαμβάνονται υπόψιν από κάποιον που δε γνωρίζει. Εκτός βέβαια από άλλες κοινωνικές συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Σους εσύ, δεν είχα δει το 18 από δίπλα, είδα το "Ιατρική Αθηνών" μόνο.:redface:
Καλησπέρα! :)



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • iatr.jpg
    iatr.jpg
    26.6 KB · Εμφανίσεις: 603

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι, θα έλεγα και γω ότι υπάρχει μια τάση εξιδανίκευσης και νοοτροπία "Αααα, βγείτε έξω, τι να κάνετε στην Μπανανία". Το αστείο είναι ότι λέγεται πολλές φορές από ανθρώπους άσχετους με τον κλάδο που απλά αναπαράγουν κλασικά στερεότυπα. Το πιο αστείο είναι ότι πολλοί δικοί μας επηρεάζονται από την γνώμη της κάθε θείτσας ενώ είναι μέσα στα πράγματα, λες και δεν έχουν δικιά τους κρίση να τα ζυγίσουν!

Έχω 2 περιπτώσεις από γνωστούς φίλων που πήγαν και οι 2 στην Γερμανία για ειδικότητα. Γύρισαν και οι 2 στο εξάμηνο πίσω. Δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να προσαρμοστούν με την γλώσσα παρότι έκαναν υπερεντατικά μαθήματα και είχαν ήδη πτυχίο C2, γιατί οκ αν δεν είσαι native speaker το πρώτο διάστημα είσαι στα χαμένα μέχρι να προσαρμοστείς. Επίσης είναι και πού θα πας να δουλέψεις. Ακούμε "πήγαινε στην Γερμανία" ας πούμε. Ένα κάρο πόλεις μεγέθους Τρικάλων και Λάρισας έχει η Γερμανία. Δηλαδή να ξεριζωθώ, για να βρεθώ σε μια σχετικά μικρή πόλη, με αντίστοιχο αριθμό περιστατικών αφού εξυπηρετεί περίπου ίδιο αριθμό ανθρώπων, να προσπαθώ να συνεννοηθώ και να μάθω σε μία γλώσσα που δεν είναι η μητρική μου, επειδή είναι Γερμανία; (ή βάλτε Γαλλία, Σουηδία, Ολλανδία αντίστοιχα. Μην κολλήσουμε εκεί).

Τώρα συγκεκριμένα για τις ΗΠΑ δεν έχω να εκφέρω άποψη. Έχω μιλήσει με άνθρωπο που έκανε ειδικότητα στην Βιρτζίνια και μου είπε ότι για τις χειρουργικές ειδικότητες βγάζουν ο ένας τα μάτια του άλλου και είναι σαν αγώνας επιβίωσης. Για ειδικότητες όπως Νευρολογία, Παθολογία και Παιδιατρική, τα πράγματα είναι πολύ πιο light και τα σκορ στα USMLE δεν είναι τόσο απαιτητικά γιατί δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός. Μπορείς με ένα μέτριο σκορ σε χειρουργική ειδικότητα να βρεθείς σε νοσοκομείο στο Ν.Μεξικό και αν θες Παιδιατρική να σε πάρει η Mayo Clinic, μιλάμε για τέτοιες διαφορές. Ομολογώ ότι κάποια στιγμή φλέρταρα με την ιδέα να διαβάσω για USMLE όσο κάνω αγροτικό και μεταπτυχιακό και να φύγω, γιατί επίσης μιλώντας μαζί του απομυθοποίησα αρκετά αυτές τις εξετάσεις (άλλωστε θέλω παθολογική ειδικότητα), αλλά δεν ξέρω, δυσκολεύομαι και γω να αφήσω την Ελλάδα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ και επαυξάνω για τα παραπάνω! Γιατί να πάμε στην Κοζάνη της Γερμανίας και να μη μείνουμε στην Κοζάνη της Ελλάδας, άμα είναι να πάμε σε Κοζάνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Γιατί στην Κοζάνη της Γερμανίας ο μισθός είναι σαφώς μεγαλύτερος, η εκπαίδευση πιο οργανωμένη και επαρκής, και η ποιότητα ζωής σίγουρα καλύτερη, ενώ η δυσκολία του επαγγέλματος εκτιμάται από τον κόσμο. Εγώ το έχω πάρει ήδη απόφαση ότι θα συνεχίσω έξω, το θέμα είναι πόσο σύντομα και σε ποιά χώρα.

Άσε που δεν αντέχω το κλίμα εδώ. Πολύ ζέστη για τα γούστα μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γιατί στην Κοζάνη της Γερμανίας ο μισθός είναι σαφώς μεγαλύτερος, η εκπαίδευση πιο οργανωμένη και επαρκής, και η ποιότητα ζωής σίγουρα καλύτερη, ενώ η δυσκολία του επαγγέλματος εκτιμάται από τον κόσμο. Εγώ το έχω πάρει ήδη απόφαση ότι θα συνεχίσω έξω, το θέμα είναι πόσο σύντομα και σε ποιά χώρα.

Άσε που δεν αντέχω το κλίμα εδώ. Πολύ ζέστη για τα γούστα μου. :P

Στην Κοζάνη της Γερμανίας επίσης το κόστος ζωής είναι σίγουρα μεγαλύτερο, και όσο για την εκπαίδευση, μπορεί το νοσοκομείο να μην είναι υποστελεχωμένο όπως πολλά της Ελλάδας, αλλά παραμένει ένα επαρχιακό νοσοκομείο. Δεν ξέρω πώς μπορεί να μιλάει κάποιος για επαρκή εκπαίδευση αν η ποικιλία των περιστατικών είναι ίδια με την ποικιλία των περιστατικών στην Κοζάνη της Ελλάδας. Που η νοοτροπία στην Ελλάδα απ' όσο ξέρω είναι να κάνεις μαξ 1-2 χρόνια σε μικρά νοσοκομεία, και μετά να επιστρέφεις στις μεγάλες πόλεις για να τελειώσεις την ειδικότητα. Στην Γερμανία δεν νομίζω ότι εφαρμόζουν αυτό το σύστημα.
Συν ότι το ένα από τα παραδείγματα που ανέφερα ότι επέστρεψαν, επέστρεψε επειδή η οργάνωση και η εκπαίδευση μόνο επαρκείς δεν ήταν. Τώρα κάνει το γενικό κομμάτι της ειδικότητας στην Δράμα νομίζω, και θεωρεί ότι η κατάσταση είναι ίδια ως ελαφρώς καλύτερη εδώ. Θα μου πεις, ένα μεμονωμένο παράδειγμα; Σύμφωνοι. Απλά μην βάζουμε στον ουρανό το "ΘΑ ΠΑΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ" και θεωρούμε ότι μικρές πόλεις με νοσοκομεία με μέτριο δυναμικό είναι εξίσου γαμάτες με τις μεγαλουπόλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Άσε που δεν αντέχω το κλίμα εδώ. Πολύ ζέστη για τα γούστα μου. :P
Θα λατρέψεις τη Σιβηρία, τότε.
МатHэр Яцssiа is шаiтiиg фор уоц!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smi1977

Νεοφερμένος

Ο Smi1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να απευθυνθώ σε όλους αυτούς που επειδή πέτυχαν στις Πανελλήνιες (μαγκιά τους εννοείται και μπράβο) και τελείωσαν την Ιατρική στην Ελλάδα, νομίζουν ότι έχουν το δικαίωμα να ακυρώνουν και να χλευάζουν ανθρώπους με τίτλους και διδακτορικά και περγαμηνές στην Ευρώπη και στην Αμερική, οι οποίοι έχουν αποφοιτήσει από σχολές που για αυτούς τους κομπλεξικούς Ελληνάρες, είναι υποδεέστερες. Εγώ πέρασα από τις Πανελλήνιες και σπούδασα όντως στην Ελλάδα. Αυτή τη στιγμή δουλέυω στην Ελβετία και έχω εργασθεί και στη Νορβηγία. Καθημερινά συνεργάζομαι με ιατρούς από όλες αυτές τις χώρες που εσείς χλευάζετε και έχω να σας πω ότι πρόκειται για εξαίρετους επιστήμονες, καταρτισμένους, με ευγένεια, ήθος και ακομπλεξάριστους, σε αντίθεση με εσάς! Πραγματικά θα πέφτατε από τα σύννεφα αν βλέπατε πώς αντιμετωπίζουν οι ευρωπαίοι τα ελληνικά πανεπιστήμια και πώς αυτά της ανατολικής Ευρώπης! Το ελληνικό πανεπιστήμιο που εσείς νομίζετε ξεκάθαρα λόγω προσωπικών συμπλεγμάτων ότι είναι κάτι σαν το Harvard, το ΜΙΤ και την Οξφόρδη, απλά δεν τους λέει τίποτα!!! Υπάρχει πολύ μεγαλύτερος σεβασμός στα ιδρύματα της Σερβίας, Ρουμανίας, Τσεχίας, Ουγγαρίας κλπ. Και όπως λέει και ο λαός: Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!. Πηγαίνετε κι εσείς αν έχετε τα κότσια να σπουδάσετε έξω. Αλλά είστε βολεμένοι στην Αθήνα, κοντά στη μαμάκα σας, έτσι δεν είναι;;; Αυτά και ξεκαβαλήστε λίγο! Καλή συνέχεια!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ ως απόφοιτος ελληνικού Πανεπιστημίου της Ελλαδας και εργαζόμενος σε ελληνικό Πανεπιστήμιο θα συμφωνήσω με τον φίλο πάνω και το πιο καλό που έχουν τα παιδιά από το να δίνουν λεφτά για φροντιστήρια με όνειρο να περάσουν ιατρική αποκομίζοντας άχρηστες γνώσεις να τα δίνουν στην Βουλγαρία, στην Ρουμανία κοκ
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα να απευθυνθώ σε όλους αυτούς που επειδή πέτυχαν στις Πανελλήνιες (μαγκιά τους εννοείται και μπράβο) και τελείωσαν την Ιατρική στην Ελλάδα, νομίζουν ότι έχουν το δικαίωμα να ακυρώνουν και να χλευάζουν ανθρώπους με τίτλους και διδακτορικά και περγαμηνές στην Ευρώπη και στην Αμερική, οι οποίοι έχουν αποφοιτήσει από σχολές που για αυτούς τους κομπλεξικούς Ελληνάρες, είναι υποδεέστερες. Εγώ πέρασα από τις Πανελλήνιες και σπούδασα όντως στην Ελλάδα. Αυτή τη στιγμή δουλέυω στην Ελβετία και έχω εργασθεί και στη Νορβηγία. Καθημερινά συνεργάζομαι με ιατρούς από όλες αυτές τις χώρες που εσείς χλευάζετε και έχω να σας πω ότι πρόκειται για εξαίρετους επιστήμονες, καταρτισμένους, με ευγένεια, ήθος και ακομπλεξάριστους, σε αντίθεση με εσάς! Πραγματικά θα πέφτατε από τα σύννεφα αν βλέπατε πώς αντιμετωπίζουν οι ευρωπαίοι τα ελληνικά πανεπιστήμια και πώς αυτά της ανατολικής Ευρώπης! Το ελληνικό πανεπιστήμιο που εσείς νομίζετε ξεκάθαρα λόγω προσωπικών συμπλεγμάτων ότι είναι κάτι σαν το Harvard, το ΜΙΤ και την Οξφόρδη, απλά δεν τους λέει τίποτα!!! Υπάρχει πολύ μεγαλύτερος σεβασμός στα ιδρύματα της Σερβίας, Ρουμανίας, Τσεχίας, Ουγγαρίας κλπ. Και όπως λέει και ο λαός: Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!. Πηγαίνετε κι εσείς αν έχετε τα κότσια να σπουδάσετε έξω. Αλλά είστε βολεμένοι στην Αθήνα, κοντά στη μαμάκα σας, έτσι δεν είναι;;; Αυτά και ξεκαβαλήστε λίγο! Καλή συνέχεια!
Εμείς φταίμε ρε που δε σε αγαπάει η μαμάκα σου και σε έχει στείλει στην Ελβετία? Πού το ξέθαψες αυτό το θέμα?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ήθελα να απευθυνθώ σε όλους αυτούς που επειδή πέτυχαν στις Πανελλήνιες (μαγκιά τους εννοείται και μπράβο) και τελείωσαν την Ιατρική στην Ελλάδα, νομίζουν ότι έχουν το δικαίωμα να ακυρώνουν και να χλευάζουν ανθρώπους με τίτλους και διδακτορικά και περγαμηνές στην Ευρώπη και στην Αμερική, οι οποίοι έχουν αποφοιτήσει από σχολές που για αυτούς τους κομπλεξικούς Ελληνάρες, είναι υποδεέστερες. Εγώ πέρασα από τις Πανελλήνιες και σπούδασα όντως στην Ελλάδα. Αυτή τη στιγμή δουλέυω στην Ελβετία και έχω εργασθεί και στη Νορβηγία. Καθημερινά συνεργάζομαι με ιατρούς από όλες αυτές τις χώρες που εσείς χλευάζετε και έχω να σας πω ότι πρόκειται για εξαίρετους επιστήμονες, καταρτισμένους, με ευγένεια, ήθος και ακομπλεξάριστους, σε αντίθεση με εσάς! Πραγματικά θα πέφτατε από τα σύννεφα αν βλέπατε πώς αντιμετωπίζουν οι ευρωπαίοι τα ελληνικά πανεπιστήμια και πώς αυτά της ανατολικής Ευρώπης! Το ελληνικό πανεπιστήμιο που εσείς νομίζετε ξεκάθαρα λόγω προσωπικών συμπλεγμάτων ότι είναι κάτι σαν το Harvard, το ΜΙΤ και την Οξφόρδη, απλά δεν τους λέει τίποτα!!! Υπάρχει πολύ μεγαλύτερος σεβασμός στα ιδρύματα της Σερβίας, Ρουμανίας, Τσεχίας, Ουγγαρίας κλπ. Και όπως λέει και ο λαός: Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!. Πηγαίνετε κι εσείς αν έχετε τα κότσια να σπουδάσετε έξω. Αλλά είστε βολεμένοι στην Αθήνα, κοντά στη μαμάκα σας, έτσι δεν είναι;;; Αυτά και ξεκαβαλήστε λίγο! Καλή συνέχεια!

Σαφώς και οι Ευρωπαίοι, φοιτητές και λοιπός κόσμος δεν έχουν ιδέα για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια! Δεν έχουν αρνητική εικόνα, απλά δεν έχουν εικόνα γιατί λόγω γλώσσας δεν μπορούν να έχουν προσωπική άποψη για την ακαδημαϊκή γνώση της Ελλάδας ενώ το σύστημα εισαγωγής είναι αρκετά κλειστό για πολίτες άλλων εθνικοτήτων (και χωρών). Αυτό έχει μεγάλη διαφορά με την παραμύθα που μας ξεφουρνίζεις.

Μάλιστα στη Δ.Ευρώπη ο κόσμος δεν δίνει σημασία στα φούμαρα περί "μοδάτων" Πανεπιστημίων αλλά στην ουσία του πράγματος, που είναι οι σπουδές. Επειδή στην Ελλάδα είναι μάλλον δεδομένο ότι ο μαθητής λυκείου θα μπει στο Πανεπιστήμιο και ότι θα πάρει και πτυχίο (αυτά πάνε μαζί) η νοοτροπία των Ελλήνων είναι λιγάκι ρομαντική για να μην πω την άλλη λέξη και έτσι το έχουν ρίξει στην σύγκριση μεγέθους. Στη Δ.Ευρώπη ή τελοσπάντων Ευρώπη εκτός Ελλάδας, επειδή η διαδικασία των σπουδών δεν είναι όπως στην Ελλάδα, ο κόσμος δίνει αξία στην προσπάθεια και στην αποφοίτηση καθώς τα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια δεν εγγυώνται ορκωμοσίες είτε μιλάμε για τη Βουλγαρία είτε για την Σουηδία. Γνωρίζω πολλούς Αυστριακούς (και όχι μόνο) που δεν κατάφεραν να πάρουν απολυτήριο λυκείου (παρακολουθούν σχολείο δεύτερης ευκαιρίας), δεν κατάφεραν να πάρουν πτυχίο γιατί υπερέβησαν το όριο εξεταστικών ή γιατί δεν περνούσαν τα μαθήματα με συνέπειες στα εργαστήρια / φροντιστήρια του μαθήματος (UE, PS, SE ενότητες).

Προς τους Έλληνες: Επίσης Ευρώπη δεν είναι μόνο η Αγγλία. Η Αγγλία κινείται με παράξενη λογική στις σπουδές από τα παραδοσιακά Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια άλλων χωρών όπως Αυστρία, Ολλανδία, Γερμανία, Ελβετία, Πολωνία, Τσεχία, Ιταλία, Ισπανία, Βέλγιο, ...κλπ εκτός Ελλάδας πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ωραια δεν διαφωνω σε αυτα που λες αλλα καλο ειναι να αναφερομαστε και τα αρνητικα μη λεμε κι οτι θελουμε... Θα πω ενα παραδειγμα και βγαλτε συμπερασματα αλλα και παλι αυτη τωρα ειναι μια περιπτωση στις χιλιαδες.

Απο εμπειρια φιλης που χε παει Σερβια για Ιατρικη εχω να πω οτι σε μερικα (αρκετα) πανεπιστημια οι καθηγητες ζητανε "φακελακι" για να σε περασουν οσο καλος και να σαι. Η κοπελα εχασε 2 χρονια εκει περα πανω απο 15 χιλιαρικα σε διδακτρα και... τα αλλα "εξοδα" που ειχε και τελικα τα παρατησε αφου εβλεπε οτι διαβαζε δε διαβαζε το ιδιο πραμα ηταν. Δεν γινεται τιποτα γι'αυτο και συμβαινει χρονια, δεν το αναφερει κανεις γιατι δεν τους συμφερει και μονο το μπελα σου θα βρεις αμα το κυνηγησεις. Γι'αυτο το λογο και μονο ναι σε αυτον τον τομεα για μενα ειναι "υποδεεστερα" εκει περα τα εκπαιδευτικα ιδρυματα, ισως οχι σε ποιοτητα γνωσεων αλλα τι νοημα εχει αυτο αμα γινονται τετοια εξαλλα;(προφανως δεν ειναι ετσι ολα τα πανεπιστημια αλλα συμβαινουν και τετοια και ειδικα σε χωρες που κριτηριο προσβασης ειναι ειτε απολυτηριο με βαθμο 15 ειτε μια εξεταση σε χημεια πρωτης λυκειου και βιολογια που καναμε στο γυμνασιο ειναι πιο συχνο το φαινομενο). Πληρωνεις το πανεπιστημιο ξερωγωποσα χιλιαρικα και εχεις να δινεις και ενα εκατοσταρι-διακοσαρι για καθε μαθημα για να σε περασει ο καθηγητης. Οσο καλοι γιατροι και να βγαινουν, αξιζει τον κοπο και το χρημα που θα σκασεις τελικα; Εγω αμα πηγαινα σε ενα πανεπιστημιο και κυριολεκτικα πληρωνα αναγκαστικα για να περναω τα μαθηματα μετα δεν θα ενιωθα οτι αξιζα να τα περασω κι ας ημουν διαβασμενη.


Και εδω οχι δεν ειμαστε Harvard ουτε πιστευω κανενας ανθρωπος με παραπανω απο 3 εγκεφαλικα κυτταρα πιστευει πραγματικα οτι αμα καταφερει καποιος να τελειωσει την οποιαδηποτε ιατρικη απο αυτες τις χωρες αυτοματως δεν ειναι καλος γιατρος, απλα μη κοροιδευομαστε εχει πηξει ο τοπος απο γιατρους και οδοντιατρους απο τη ρουμανια και τη βουλγαρια που κυριολεκτικα πας στο πανεπιστημιο με σχεδον κανενα προσον, αντε να ριξουν μια ματια στο απολυτηριο σου για τυπικους λογους και πουφ μπηκες μεσα. Υπαρχει λογος που δινουμε πανελληνιες και υπαρχουν τα κριτηρια εισαγωγης σε ολες τις σχολες του κοσμου. Αμα ειναι ετσι να καταργησουμε και τις πανελληνιες να μπαινει οποιος ναναι μεσα να τελειωνουμε, να γινει ο μισος πληθυσμος της ελλαδας γιατροι.

Ο παθολογος μου παντως παιδια ρουμανια εχει σπουδασει μια χαρα ειναι ο ανθρωπος, εξαιρετικος επιστημονας και πραγματικα ξεκολλατε λιγο με την υποτιθεμενη ανωτερωτητα των ελληνικων πανεπιστημιων γιατι το χουμε παραχεσει. Εγω παντως οταν μπαινω στο γραφειο του γιατρου δεν κοιταω τα πτυχια που χει στον τοιχο, να με κανει καλα με νοιαζει κυριως. Προς το παρον δεν εχω ψοφισει αρα πιστευω σε καλο δρομο ειμαι.

Συμπερασμα, καλοι και κακοι γιατροι βγαινουν απο παντου
Οπου θελετε πηγαιντε ο καθενας, σε ελληνες/αγγλους/βουλγαρους/πακιστανους/απτην ακτη ελεφαντοστου αλλα το να υποτιμαμε καποιους επιστημονες επειδη εχουν σπουδασει σε χωρα την οποια θεωρειτε "κατωτερη" κυριως δειχνει τη δικη σας κατωτερωτητα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στο Μαθηματικό Τμήμα σε Βουλγαρικό Πανεπιστήμιο (νομίζω στη Σόφια) δεν παίζει το φακελάκι. Μάλιστα από συζητήσεις με γνωστούς που σπούδασαν εκεί, η φυσιογνωμία των σπουδών είναι σοβιετικού τύπου (εποχής ΕΣΣΔ για όσους ξέρουν τι σήμαιναν τα Μαθηματικά επί εποχής Στάλιν). Η Οδοντιατρική ΑΠΘ νομίζω έχει κάποια σκάνδαλα για σεξουαλική βια σε φοιτήτριες προκειμένου να πάρουν το ταπεινό 5. Βέβαια "κλειστά τα στόματα" γιατί μάλλον γουστάρουν τη φάση.
 

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ναι παιδια εννοειται μην παρεξηγηθω δεν υπονοοω οτι παιζει το φακελωμα παντου, απλα σας λεω οτι παιζουν και τετοια για να μην τα εξιδανικευουμε τα πραγματα τελειως. Και γω εχω φιλη βουλγαρια και μια χαρα ειναι εκει περα και πολυ υψηλο το επιπεδο των γνωσεων που παιρνεις και τμηματα στα αγγλικα εχουν αρχισει τα τελευταια χρονια ειδικα να βγαζουν(γιατι μεχρι τωρα ηταν λιγα απ' οτι εχω καταλαβει) και εξαιρετικοι καθηγητες (ε οπως και εδω ομως υπαρχουν και κατι πυροβολημενοι) και οι εγκαταστασεις, τα εργαστηρια κλπ ειναι ανωτερα απο τα δικα μας σε απελπιστικο βαθμο.

Πιστευω ειδικα τα τελευταια χρονια το επιπεδο αυτων των πανεπιστημιων εχει ανεβει αρκετα. Δεν ξερω ομως παλιοτερα τι γινοταν για να συγκρινω.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Nαι και μόνο από τα "ανακτορικού" τύπου κτίρια που έχουν για Πανεπιστήμια φτάνει. Ανεβαίνει το ηθικό των φοιτητών και η διάθεση από το να μπαίνεις σε προ-κατ κατασκευή για σεισμοπαθείς ως αίθουσα πανεπιστημίου!

Πανεπιστήμιο Σόφιας, Βουλγαρία



Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Ελλάδα

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top