[16/5/2016] Νεοελληνική Γλώσσα

[16/5/2016] Νεοελληνική Γλώσσα
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 6 20.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 14 46.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 4 13.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 5 16.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 3.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Και εγω και τις δυο πλευρές θα υποστήριζα και στο τέλος ενα συμπέρασμα του τύπου οτι πρεπει να τα χρησιμοποιούμε σωστά και με μετρο or something. Αλλα εχω και κατι χρονια να κανω έκθεση,όποτε... Δεν ξερω,παντως αν χαντακώσουν όσους υποστήριξαν το αντίθετο θα ειναι παρα πολυ άδικο. Αυτο ειναι το κακό με το μάθημα της έκθεσης. Ας μην τρομάζουμε τα παιδια ομως,υπενθυμίζω οτι δεν είμαστε φιλόλογοι-διορθωτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μη λέτε ανοησίες. Αν υποστηρίξατε με επιχειρήματα τη θέση σας, τότε κανείς δε θα σας κόψει μόνο και μόνο επειδή διαφωνεί. Το μυαλό το χρησιμοποιούμε και λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
σωστα επιχειρηματα θελει το να υποστηριξεις τα μεσα κοιν. δικτυωσης και να μιλησεις για το μετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Η σύγκριση/αντίθεση ως δευτερος τρόπος ανάπτυξης της παραγράφου είναι λάθος ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Διαβάζω τα posts σας τόση ώρα και γύρισα 3 φορές να βεβαιωθώ πως είμαι στο σωστό thread :confused:
Προσωπικά τα θέματα τα βρήκα εντάξει, θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα. Το κείμενο κατανοητό και τα ζητούμενα της έκθεσης βατά. Δυσκολεύτηκα στην Β4.β και στο αντώνυμο της λέξης "αξία". Κατα τ'άλλα κομπλέ :thumbup:

@ultraviolence Στους τρόπους ανάπτυξης έβαλα με σιγουριά την διαίρεση και μετά κόλλησα. Έβαλα ως δεύτερο τρόπο τα παραδείγματα. Σύγκριση- αντίθεση δε βρήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Social Networks στην έκθεση; Επιτέλους οι φιλόλογοι ανακάλυψαν το Internet... άντε αύριο και στην Αμερική! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Social Networks στην έκθεση; Επιτέλους οι φιλόλογοι ανακάλυψαν το Internet... άντε αύριο και στην Αμερική! :P

:hmm:

το πρόβλημα είναι ότι μερικοί δε το ανακάλυψαν ακόμα και θα το διορθώσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Η σύγκριση/αντίθεση ως δευτερος τρόπος ανάπτυξης της παραγράφου είναι λάθος ε;

Εγώ έβαλα διαίρεση και παραδείγματα. Καθόλου δε μου ήρθε στο μυαλό το σύγκριση/αντίθεση. Τώρα που το σκέφτομαι λίγο, θυμάμαι ότι ανέλυε μόνο τις δύο από τις τρεις φιλίες σε εκείνη την παράγραφο οπότε ίσως να θεωρηθεί σωστό, αλλά από την άλλη δεν της διαχώριζε ιδιαίτερα αυτές τις δύο.

Στην έκθεση εγώ σε μία παράγραφο διαχώρισα την πραγματική φιλία από αυτό που γίνεται στο φμπ και έθαψα το φμπ. Στην επόμενη έγραψα ότι δεν υπάρχει λόγος για υπερβολές και σύγχυση των δύο που το μόνο που καταφέρνουν είναι να αποπροσανατολίζουν και στη τρίτη ανέδειξα τα θετικά συνοπτικά γιατί δεν είχα χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Πω ρε φίλε τι θέμα ήταν αυτόν , ρωτά με οτι θες θα έχω να εκφράσω κάποια άποψη ,αλλα οχι και φιλία ρε φίλε , στο τέλος της έκθεσης έπρεπε να ζητήσω εκ των προτέρων συγγνώμη απο αυτούς που θα τη διαβάσουν , πραγματικά το τι έγραψα απλα δεν περιγράφεται , τουλάχιστον οι ασκήσεις ήταν εύκολες έως γελοίες ,,οπως κ η έκθεση μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εμένα τα θέματα μου φάνηκαν πιο τσιμπημένα από τα δικά μας τα περσινά, αν και δε μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί έχω και ένα χρόνο να ασχοληθώ με την έκθεση και τα είδα και γρήγορα τα θέματα. Πάντως διαφωνώ ότι ήταν διαφορετικά, ήταν ίδιας φιλοσοφίας με πέρσι αλλά λίγο πιο δύσκολα, τουλάχιστον οι ασκήσεις , βέβαια όσο δύσκολες μπορεί να είναι οι ασκήσεις της έκθεσης . Τώρα η έκθεση έχει το ίδιο πρόβλημα που υπάρχει πάντα όταν πέφτουν τέτοια γενικά και καθημερινά θέματα. Σε αυτά τα θέματα ακόμα και ο τελείως αδιάβαστος μπορεί να γράψει κάτι αλλά ο διαβασμένος υπάρχει πιθανότητα να βγει εκτός θέματος. Πάντως ρε παιδιά μην υπερβάλλεται για το δεύτερο ζητούμενο και τις δυο απόψεις ήθελαν και να καταλήξεις στη μέση , όπως πάντα. Και μια άποψη να έβαλε κάποιος, αν χρησιμοποίησε αρκετά επιχειρήματα και αυτό σωστό είναι . Ξέρουν ότι αυτοί που γράφουν πανελλήνιες δεν είναι κοινωνιολόγοι και δεν περιμένουν να μάθουν από τα γραπτά τι πραγματικά συμβαίνει με τα κοινωνικά δίκτυα, το οποίο απαιτεί και έρευνα. Αυτό που θέλουν είναι σωστή δομή και επιχειρήματα. Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια, αν φύγει το πρώτο μάθημα όλα τα άλλα περνάνε πολύ γρήγορα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironborn

Νεοφερμένος

Ο Ironborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Οι ασκήσεις μου φάνηκαν ίδιου επιπέδου με τις δικές μας του 2014, αλλά θεωρώ ότι το θέμα της έκθεσης αλλά και το στυλ (ομιλία) είναι πολύ πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Τώρα η έκθεση έχει το ίδιο πρόβλημα που υπάρχει πάντα όταν πέφτουν τέτοια γενικά και καθημερινά θέματα. Σε αυτά τα θέματα ακόμα και ο τελείως αδιάβαστος μπορεί να γράψει κάτι αλλά ο διαβασμένος υπάρχει πιθανότητα να βγει εκτός θέματος.
Αυτό δεν ειναι απαραίτητα κακό. Εξαρτάται τι εννοείς βέβαια αδιαβαστος και διαβασμενος. Αν με το διαβασμενος εννοεις κάποιον που επί δύο χρόνια έλυνε θέματα παλιότερων ετών και μάθαινε παπαγαλια να γραφει επιχειρηματα χωρίς καμια κριτική σκέψη, τότε καλυτερα να βάζουν κάθε χρόνο γενικα θέματα όπου φαίνεται ποιος έχει διαμορφώσει άποψη και τρόπο να εκφράζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakibou

Νεοφερμένος

Η marakibou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια υπαρχει περιπτωση στο β1 επειδη δεν εγραφα ολογραφως αλλα εβαζα Σ και Λ να το κοψουν ολο?? :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τα θέματα μου φάνηκαν κατά γενική ομολογία περίεργα (και μιλάω από μέσα αφού συμμετείχα και εγώ).

Το κείμενο ήταν αρκετά δύσκολο για να κάνεις περίληψη, μιας και έπρεπε να κάνεις τρομερή σύμπτυξη εννοιών και νοημάτων. Θα χάσουν πολλοί αρκετές μονάδες.

Οι ασκήσεις ήταν ΟΚ, με κάποια δύσκολα συνώνυμα αντώνυμα και στον τρόπο ανάπτυξης χάθηκαν μοριάκια.
Δεν το συζητώ ότι τα Σ-Λ είναι πολύ πιο εύκολα από την ανάπτυξη της παραγράφου, αλλά είδα ότι 1 το κάνανε αρκετοί λάθος και δεν ξέρω γιατί.

Η έκθεση πολύ πολύ περίεργη. Το θέμα μη αναμενόμενο, η φιλία από το κείμενο είχε αναλυθεί τόσο αξιακά όσο και σημασιολογικά από τον συγγραφέα, οπότε στο 1ο ερώτημα θαρρώ ότι οι περισσότεροι έφυγαν εκτός θέματος η δεν επιχειρηματολογούν, απλά αναφέρουν.

Το 2ο υποερώτημα ήθελε προσοχή, πιο συγκεκριμένο θεωρώ από το α ερώτημα αλλά και πάλι είδα ότι παιδιά δεν το έπιασαν καλά.

Προσωπική εκτίμηση:

Περίληψη: 17-20/25
Ασκήσεις: 29-32/35
Έκθεση: 24-28/40

Σύνολο: 70-80/100 κατά προσέγγιση δηλαδή κινούμαι στο 15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
@ultraviolence Στους τρόπους ανάπτυξης έβαλα με σιγουριά την διαίρεση και μετά κόλλησα. Έβαλα ως δεύτερο τρόπο τα παραδείγματα. Σύγκριση- αντίθεση δε βρήκα.
Διαίρεση εβαλα και'γω.Τόσα επειδή είχε ρε γαμωτο γιατι δε μου εκοψε να βάλω αιτιολόγηση :P
Σύγκριση -αντιθεση εβαλα γιατι αναλυει το καθε μελος της διαίρεσης ξεχωριστά και μετά έβρισκε τα κοινα τους γνωρίσματα αλλα μάλλον λαθος ο συλλογισμός μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια υπαρχει περιπτωση στο β1 επειδη δεν εγραφα ολογραφως αλλα εβαζα Σ και Λ να το κοψουν ολο?? :eek:

΄Οχι βέβαια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εκθεση ειναι μην τρελλαινεστε.... Οσο ευκολα η δυσκολα ειναι πατε με 15 ταβανι...τ0 90%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakibou

Νεοφερμένος

Η marakibou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
΄Οχι βέβαια!:)

Σιγουρα?? Κι εγω παντως διαιρεση και παραδειγματα εβαλα! Και στο 2ο ερωτημα εγραψα κυριως τα θετικα και ελαχιστα αρνητικα... Αλλα κατα τ'αλλα πολυ καλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Σιγουρα?? Κι εγω παντως διαιρεση και παραδειγματα εβαλα! Και στο 2ο ερωτημα εγραψα κυριως τα θετικα και ελαχιστα αρνητικα... Αλλα κατα τ'αλλα πολυ καλα :)
Σιγουρα.Περσι στα μισα μαθηματα Σ/Λ εγραφα και τις ειχα παρει κανονικα τις μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top