Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία και αγάπη;

Yπάρχει στις μέρες μας φιλία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Ναι

    Ψήφοι: 53 71.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 21 28.4%

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Πιστευω και τα δυο υπαρχουν. Υπαρχουν σχεσεις ανθρωπινες πολυ ειλικρινεις και δεμενες. Τουλαχιστον στη φιλια το εχω βρει. Ναι ισως ειναι πραγματι δυσκολο να βρεθουν οι ανθρωποι εκεινοι που θα ριξουν μια παραπανω ματια και θα δουν οτι ισως υπαρχει και κατι αλλο σε αυτον τον ανθρωπο που αξιζει να περναω χρονο μαζι του. Απο την αλλη παλι οταν καποιος μετα απο αποτυχημενες σχεσεις παψει να επενδυει ισως να γινει ο ιδιος αυτος που προσπερασε εναν ανθρωπο που αξιζε, και ετσι να διαιωνισει το φαινομενο που τοσο κακο μας κανει. Γιατι ο ανθρωπος χωρις σχεσεις ανθρωπινες βαθιες δεν νομιζω οτι μπορει πραγματι να ειναι ευτυχισμενος. Ισως να κρυβει εντεχνα την θλιψη αλλα θα ερθει η στιγμη να μην αντεχει αλλο. Οποτε για μενα το σημαντικο ειναι να μην τυφλωνομαστε απο την απογοητευση. Και αν καποιος σε προδωσε θα το ξεπερασεις. Κοιτα να εχεις καθαρη ψυχη και ματια ανοιχτα για να μην προσπερασεις αυτον τον ανθρωπο που αξιζει οταν ερθει στην ζωη σου :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστευω και τα δυο υπαρχουν. Υπαρχουν σχεσεις ανθρωπινες πολυ ειλικρινεις και δεμενες. Τουλαχιστον στη φιλια το εχω βρει. Ναι ισως ειναι πραγματι δυσκολο να βρεθουν οι ανθρωποι εκεινοι που θα ριξουν μια παραπανω ματια και θα δουν οτι ισως υπαρχει και κατι αλλο σε αυτον τον ανθρωπο που αξιζει να περναω χρονο μαζι του. Απο την αλλη παλι οταν καποιος μετα απο αποτυχημενες σχεσεις παψει να επενδυει ισως να γινει ο ιδιος αυτος που προσπερασε εναν ανθρωπο που αξιζε, και ετσι να διαιωνισει το φαινομενο που τοσο κακο μας κανει. Γιατι ο ανθρωπος χωρις σχεσεις ανθρωπινες βαθιες δεν νομιζω οτι μπορει πραγματι να ειναι ευτυχισμενος. Ισως να κρυβει εντεχνα την θλιψη αλλα θα ερθει η στιγμη να μην αντεχει αλλο. Οποτε για μενα το σημαντικο ειναι να μην τυφλωνομαστε απο την απογοητευση. Και αν καποιος σε προδωσε θα το ξεπερασεις. Κοιτα να εχεις καθαρη ψυχη και ματια ανοιχτα για να μην προσπερασεις αυτον τον ανθρωπο που αξιζει οταν ερθει στην ζωη σου :hug:

Απόλυτα σωστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Φιλια οχι υπαρχει βεβαια αναλογα με την περιπτωση αλλα εχω παρατηρησει ενα πραγμα και διορθωστε με αν κανω λαθος . Πλεον ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καποιον ΑΛΗΘΙΝΟ ΦΙΛΟ (για μενα τουλαχιστον ειναι) , επισης αν θεωρειται φιλια το να βγαινεις απλα με τν αλλο/-η ή το να της λες καποια πραγματα προσωπικα και μονο, αυτο δεν το θεωρω φιλια .. τωρα εγω μονο αυτα σκεφτομαι τωρα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Και έρχομαι ώς θεματοθέτης ,4 χρόνια μετά και με περισσότερη εμπειρία στην πλάτη μου (με χρόνια τα οποία οι φιλίες? είναι στο peak) να επιβεβαιώσω αυτά που είχα γράψει και τότε..
Δεν υπάρχουν αληθινές σχέσεις στις μέρες μας, ούτε φιλίες, ούτε αγάπες, ούτε λουλούδια. Εγώ το αποδέχτηκα και προχώρησα. Δεν νομίζω ότι είναι είναι προσωπικό φαινόμενο βλέποντας γύρω μου και γνωρίζοντας νέους ανθρώπους και καταστάσεις. Κάποιοι το έχουν αποδεχτεί προτύτερα κάποιοι θα το πράξουν αργότερα αλλά αργά η γρήγορα όλοι νομίζω εκεί θα καταλήξουμε.

Παρόλα αυτά πιστεύω στην παιδική φιλία, εκεί είναι αγνά τα αισθήματα και δεν υπάρχει ίχνος υστεροβουλίας από τα περισσότερα παιδιά. Γιαυτό και όταν ένα παιδί λέει "θα πάω στον φίλο μου" εννοεί "θα πάω στον ΦΙΛΟ μου".

Υ.Γ. Θα άλλαζα τον τίτλο παρεπιπτόντως. Δεν πιστεύω ότι είναι φαινόμενο των ημερών αλλά καθολικό στοιχείο της φύσης του ανθρώπου. Λογικό, όλοι δυστιχώς στο τέλος βάζουμε το εγώ πάνω απο το εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ΠΦΦ αυτες τις μερες επρεπε να περναω καλα με τους φιλους μου,υστερα απο τη δυσκολη χρονιε των πανελληνιων αλλα δυστυχως οι ιδιοι με διεψευσαν..ουτε ενε τηλεφωνο...πικρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
ΠΦΦ αυτες τις μερες επρεπε να περναω καλα με τους φιλους μου,υστερα απο τη δυσκολη χρονιε των πανελληνιων αλλα δυστυχως οι ιδιοι με διεψευσαν..ουτε ενε τηλεφωνο...πικρα

Είχε συμβεί και σ εμένα αυτό. Στεναχωρήθηκα, τις έπερνα 7 τηλέφωνα την ημέρα, έσκαγα τον εαυτό μου με θεωρίες για τον λόγο που δεν μου έδιναν σημασία και μετά μου την σβούρηξε και τις έγραψα κι εγώ!!!!

Βρήκα και καλύτερη παρέα!! Οι φιλίες του σχολείου δύσκολα κρατάνε μετά από αυτό, κυρίως γιατί το μόνο κοινό που έχεις μ αυτά τα άτομα είναι ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, το φροντιστήριο, τους ίδιους καθηγητές να σας κάνουν μανούρες και πάει λέγοντας. Οταν σπάσει αυτός ο συνδετικός κρίκος πάει και η παρέα..... Φυσιολογικότατο είναι.

Και για να προσγειωθώ και στο θέμα έρωτας πραγματικός υπάρχει όπως και φιλία αλλά όλα έρχονται μετά από κάποια ζήμωση. Περνάνε τα χρόνια ζείς πέντε καταστάσεις με ένα άτομο και μετά από όλα αυτά καταλαβαίνεις οτι είναι φίλος ή ένας έρωτας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ο Εγωισμός και το Συμφέρον κυριαρχεί τόσο πολυ στις μέρες μας που δεν θέλουμε να καταλάβουμε ότι είμαστε Αδικοι σε αυτόν που φερόμαστε με άσχημο τρόπο.Οταν ο άλλος μας κάνει παρατήρηση και μας διευκρινίζει ξεκάθαρα ότι είμαστε Ασεβείς απένατι του εμείς όχι μόνο δεν παραδεχόμαστε τα λάθη μας αλλά λεμε και στον φίλο μας που του φερόμαστε με άσχημο τρόπο και που μας κάνει ο φίλος μας παρατήρηση ότι αν δεν του αρέσουμε να σηκωθεί και να φύγει.Είμαστε τοσο Εγιωστές και Αναίδεις που όταν ένας φίλος μας μας κάνει παρατήρηση για τα λάθη και την άσχημη συμπεριφορά εμείς ενω γνωρίζουμε τα λάθη και τον Ασχημο τρόπο Συμπεριφοράς όχι μόνον δεν παραδεχόμαστε τα λάθη στον φίλο μας αλλά έχουμε και το θράσος να του λέμε ότι ανδεν του αρέσουμε να φύγει.Τόσο Αναίσθητοι είμαστε.Υπαρχουν φυσικά Ανθρωποι που όταν καταλαβαίνουν τα λαθη τους και αναγνωρίζουν ότι έσφαλλαν ζητόυν συγνώμη και προσπαθούν να βελτιώσουν τον Χαρακτήρα και την Αντίδραση τους και να γίνουν πιο σωστοί και δίκαιοι Ανθρωποι.

Σε αρκετούς Ανθρώπους παρατηρω ότι όταν ενας Ανθρωπος συμπειφέρεται με άσχημο τρόπο στον φίλο του και ο φίλος του κάνει παρατήρηση για τον ασχημο τροπο συμπεριφοράς δεν αναγνωρίζει τα λάθη του και όχι μόνο δεν τα αναγνωρίζει αλλα έχει καιτο Θράσος και την Αναίδεια να τον προσβάλλει τον φίλο του την στιγμή που ο φίλος του του κάνει παρατηρηση και του διευκρινίζει τα λάθη.

Διαπιστώνω ότι υπάρχει Εγωισμός,Συμφέρον και Ζήλεια.

Θλεω να τονίσω ότι αν έχετε κάποιον φίλο σα ο οποίος σας ζηλεύει και κάνει αρκετούς τρόπους για να σας προσβάλλει και εξευτελίζει τότε μακρία απο τέτοιους ζηλοφθονές και Ασεβείς Ανθρωπους γιατι τετοιοι Ανθρωποι μόνο φίλοι δεν μπορεί να είναι και στο τελος μπορεί να σας κανει να είστε σε Απαγοηήτευση και με την άσχημη συμπεριφορά τους να επηρεάσουν αρνητικά τον συναισθηματικό σας κόσμο.

Να προσέχουμε με ποιους κάνουμε παρέα και σε ποια όρια πρεπει να συμβιβαζόμαστε με τις ιδιοτροπίες των άλλων Ανθρώπων και εμείς πρέπει να προσεχουμε την Συμπεριφορά μας,την Αντίδραση και τις Απόψεις.

Μπορεί στη ζωή να φταίνε κάποιοι Ανθρωποι που μας φέρονται με ασχημο τρόπο αλλά σε κάποιες στιγμές της Ζωής μπορεί να φταίμε και εμείς που με το παραμικρό αντιδρούμε με επιθετικότητα απένατι σε έναν Ανθρωπο.

Κανενας Ανθρωπος δεν είναι τέλειος,γιατί όλοι κάνουμε λάθη και αναγνωρίζω και πιστεύω πως πρέπει ως ενα βαθμό να γίνονται λάθη για να ξερουμε τι είναι Καλό και τι είναι Κακό ωστοσο όταν κανουμε λαθη και βλέπουμε ότι προσβάλλουμε έναν Ανθρωπο καλό είναι να αναγνωρίζουμε τα λάθη και τα όρια και να ομολογούμε ότι σφάλαμε και δεν είμαστε σωστόι και μετα απο το λαθος και την παρατήρηση να ανελισσόμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι Ανθρωποι.

Ανησυχω στο γεγονός ότι όταν ο δυο και τρεις φίλοι μεγαλωνουν και βρίσκονται στο στάδιο της Εφηβείας όπου ο καθένας απο τους τρεις θα εχει κοινα αλλα και ταυτοχρονα και διαφορετικά ενδιαφέροντα μεταξυ τους οι φιλίες καπου εκει σε αυτην την ηλικία χαλάνε.Οταν βλεπεις κατα την διάρκεια της εφηβείας ότι ενας φίλος σου που είστε ας πούμε απο μικροί μαζι και φίλοι ότι τωρα που είναι έφηβος σου φέρεται άσχημα και αντιδράει με ασχημο τροπο απένατι σου και προσβάλλει την Αξιοπρέπεια δεν χαίρεσαι και δεν λες ότι περνας ωραία και ευχάριστα και ο φίλος που τόσα χρόνια είστε μαζί είναι πραγματικός φίλος.

Η φιλία κυρίως στην περίοδο της Εφηβίας είναι μια σημαντική περίοδος όπου βλεπεις ότι δυο και τρεις φίλοι μεταξύ τους πάνε καλά η δεν πάνε και καθορίζει το μέλλον όπου αργότερα αυτοι οι φίλοι θα συνεχισουν να κάνουν παρέα για πάντα ή θα σταματήσουν την φιλία.



Στην κοινωνία που ζούμε παρατηρώ ότι οι περισσότερες μακροχρόνιες φιλίες έχουν ημερομηνία λήξης και καταστρέφονται και η κοινωνια αν δεν συκγροτείται απο Ανθρώπους που να είναι σωστοι και να εκτιμούν την Αξίας της Φίλιας η ελλειψη πραγματικής Φιλίας στο μέλλον θα αποτελεσει τεράστιο κοινωνικο και ανθρωπολογικό προβλημα στην Κοινωνία και στην Ανθρωπότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Yπαρχει και αληθινη φιλία ,ΣΑΦΩΣ και υπαρχει και αληθινή αγαπη.Απλα λόγω εγωκεντρισμού και λόγω της σύγχρονης τάσης της εποχής στο να κοιτάμε το καλύτερο για τον εαυτούλη μας εχουμε γίνει αδύναμοι στο να αγαπάμε(γιατι ποιος δεν κρατάει μια πισινή σε καποια φιλία ή σχέση?ποιός δεν αγαπά βάσει δικών του όρων?ποιός ειναι διατεθειμένος να θίξει ελαχιστα το συμφέρον του για το άτομο που δύναται να αγαπήσει?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ets32katerina

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Υπαρχει αληθινη φιλια και αγαπη. Απλα υπαρχουν πολλοι υποκριτες και ψευτες, με αποτελεσμα να μην μπορουμε να την δουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raopi

Νεοφερμένος

Η raopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Θα είμαι σύντομη. Αληθινή φιλια και τονίζω ΑΛΗΘΙΝΗ, πιστευεται υπαρχει; Η πεποιηθηση μου λογω εμπειριας ειναι πως δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
αληθινη φιλία...; για πες μας τι θεωρείς ΕΣΥ αληθινή φιλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
επιφανειακές σχέσεις παρατηρώ εγώ δυστυχώς, που έρχονται και παρέρχονται, και ανθρώπους φοβισμένους και καχύποπτους...οπότε δύσκολο να δημιουργηθεί αληθινή φιλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra.k.

Νεοφερμένος

Η αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε θετικοι . υπαρχει αληθινη φιλια, βεβαια υπαρχουν βεβαια αυτες οι εξαιρεσεις που μας κανουν να την αμφισβητουμε. το να ειμαστε προκατειλημμενοι δεν μας βοηθαει σε τιποτα! τι δηλαδη νομιζεται οτι παντα θα υπαρχουν χαρουμενες στιγμες? το βρισκω πολυ μονοτονο.. αν δεν υπαρχει λιγο παθος, πονος , κλαμα στην ζωηη δεν λεει..
ο ερωτας και η φιλια παντα θα τα συμπεριλαμβανουν ολααα αυτα και με το παραπανω.. αμα δεν τα συμπεριλαμβανουν τοτε ειναι που φοβομαστε.. θα σας αρεσε να ζειτε καθε μερα ετσι μονοτονα? πρεπει να αρχισουμε να εμπιστευομαστε.. κατι το οποιοο εχουμε ξεχασει και λογω της εποχης και λογω των ανασφαλειων και λογω των κακων εμπειριων μας..
και εκεινη την στιγμη που σκεφτομαστε αν υπαρχει αληθινη φιλια/αγαπη, μηπως πρεπει ταυτοχρονα να σκεφτουμαι οτι λογω των ανασφαλειων,ελλειψης εμπιστοσυνης, εμπειριων εχουμε συμβαλλει εμεις οι ιδιοι στην "εξαφανιση" της φιλιας/αγαπης?
πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε ανοιχτοι στους ανθρωπους(εχω αναφερει ομως και τις εξαιρεσεις!), να τους αγαπαμε , να τους βοηθαμε, να τους εμπιστευομαστε, να τους εκτιμαμε! να τους κανουμε μερος της ζωης μας :D :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
αληθινη φιλια πλεον σπανια μπορει να υπαρξει....αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ο καθενας κοιτα τον εαυτο του..οπως ολοι μας!!!!ακομα και στις παρεες θα σε θυμηθουν οταν θα θελουν να καλυψουν πχ τον αριθμο των ατομων σε ενα κλαμπ και σε παιρνουν για αυτο..οχι οτι πραγματικα σε νοιαζονται.ολα για το συμφερον.δυστυχως καλως η κακως αυτη ειναι η αληθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων έχουν γίνει επιφανειακές. Όμως πιστεύω ότι και αληθινή φιλία υπάρχει και αγάπη. Δεν είμαι της άποψης ότι αυτές οι δύο έννοιες έχουν χαθεί εντελώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Εκτίμηση μου είναι ότι αληθινή φιλία υπάρχει απλά είναι δύσκολο να εμφανιστεί από κάποια ηλικία και μετά. Θεωρώ δηλαδή ότι είναι δυνατό να δημιουργηθεί πραγματική φιλία μέχρι το δημοτικό. Και αυτό γιατί τα παιδιά μέχρι αυτές τις ηλικίες διαμορφώνουν το χαρακτήρα τους, πλάθονται μαζί και δημιουργούνται τα βασικά γνωρίσματα του εαυτού τους. Από το γυμνάσιο και μετά είναι ιδιαίτερα δύσκολο να δημιουργηθεί πραγματική φιλία καθώς τα ενδιαφέροντα είναι διαφορετικά, οι αξίες επίσης καθώς έχουν διαμορφωθεί χαρακτήρες.

Τα παραπάνω προκύπτουν από προσωπική εμπειρία. Έχω 3 ΦΙΛΕΣ από τα παιδικά μου χρόνια, με τις οποίες είμαστε μαζί από 5 - 6 χρονών. Όσα παιδιά κι αν γνώρισα από το γυμνάσιο και μετά δεν κατάφερα να κρατήσω σταθερή φιλία. Με κάποιους κάνουμε απλά παρέα, με άλλους χαθήκαμε μετά από κάποιο διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εκτίμηση μου είναι ότι αληθινή φιλία υπάρχει απλά είναι δύσκολο να εμφανιστεί από κάποια ηλικία και μετά. Θεωρώ δηλαδή ότι είναι δυνατό να δημιουργηθεί πραγματική φιλία μέχρι το δημοτικό. Και αυτό γιατί τα παιδιά μέχρι αυτές τις ηλικίες διαμορφώνουν το χαρακτήρα τους, πλάθονται μαζί και δημιουργούνται τα βασικά γνωρίσματα του εαυτού τους. Από το γυμνάσιο και μετά είναι ιδιαίτερα δύσκολο να δημιουργηθεί πραγματική φιλία καθώς τα ενδιαφέροντα είναι διαφορετικά, οι αξίες επίσης καθώς έχουν διαμορφωθεί χαρακτήρες.

Τα παραπάνω προκύπτουν από προσωπική εμπειρία. Έχω 3 ΦΙΛΕΣ από τα παιδικά μου χρόνια, με τις οποίες είμαστε μαζί από 5 - 6 χρονών. Όσα παιδιά κι αν γνώρισα από το γυμνάσιο και μετά δεν κατάφερα να κρατήσω σταθερή φιλία. Με κάποιους κάνουμε απλά παρέα, με άλλους χαθήκαμε μετά από κάποιο διάστημα.

Διαφωνώ με αυτό που λες για τις φιλίες του Δημοτικού. Από ότι βλέπω και από τον εαυτό μου και από άλλους, στο δημοτικό έχουμε μία κολλητή ή έναν κολλητό, αλλά η φιλία αυτή αργότερα συνήθως χαλάει, διότι ανακαλύπτει ο καθένας περισσότερα πράγματα για τον εαυτό του, και μπορεί να συνειδητοποιήσει ότι δεν ταιριάζει τόσο με το άτομο μου έκανε κολλητή παρέα από μικρή ηλικία. Έχω δει ελάχιστες φορές φίλες από το Δημοτικό, να συνεχίζουν να είναι κολλητές μέχρι μεγάλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Διαφωνώ με αυτό που λες για τις φιλίες του Δημοτικού. Από ότι βλέπω και από τον εαυτό μου και από άλλους, στο δημοτικό έχουμε μία κολλητή ή έναν κολλητό, αλλά η φιλία αυτή αργότερα συνήθως χαλάει, διότι ανακαλύπτει ο καθένας περισσότερα πράγματα για τον εαυτό του, και μπορεί να συνειδητοποιήσει ότι δεν ταιριάζει τόσο με το άτομο μου έκανε κολλητή παρέα από μικρή ηλικία. Έχω δει ελάχιστες φορές φίλες από το Δημοτικό, να συνεχίζουν να είναι κολλητές μέχρι μεγάλες.
True story. Εγώ με την κολλητή μου από το δημοτικό είμαστε λίγο πολύ η έρα με τη νύχτα και δεν έχουμε πια ιδιαίτερη σχέση όπως παλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
True story. Εγώ με την κολλητή μου από το δημοτικό είμαστε λίγο πολύ η έρα με τη νύχτα και δεν έχουμε πια ιδιαίτερη σχέση όπως παλιά!

Και εγώ τα ίδια.

Και για να απαντήσω στο αν υπάρχει αληθινή φιλία ή όχι, με βάση κάποια πράγματα που έχω ζήσει μέχρι τώρα, θα έλεγα όχι, αλλά επειδή είμαι αισιόδοξος άνθρωπος, πιστεύω και ελπίζω πως υπάρχει, απλά δεν είναι εύκολο να την βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top