Διεθνών, Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών (Πάντειο) vs Νομική (Καποδιστριακό)

BillDaGreek

Νεοφερμένος

Ο BillDaGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τι μού προτείνετε αφού λάβετε υπ'όψιν τα εξής:
α) Τα αντικείμενα με τα οποία ασχολείται το Διεθνών με ενδιαφέρουν αρκετά περισσότερο σίγουρα. ενώ ο περίγυρος μου μού λέει ότι ξέρω πολλά και φαίνεται ότι θα είμαι καλός σε αυτόν τον τομέα όταν συζητώ.
β) Δεν αποκλείω για το μέλλον μεταπτυχιακό σχετικά με την περιφερειακή ανάπτυξη, την αντιμετώπιση της ανθρωπιστικής κρίσης και γενικά τα συναφή αντικείμενα, ακόμα και την Επικοινωνιολογία και σε αρκετά χρόνια από τώρα και μετά από πολύ διάβασμα τις εξετάσεις για το Διπλωματικό Σώμα.
γ) Δεν αποκλείω την απόπειρα (ανάλογα με τις συνθήκες) να κατέβω στο Δήμο ή την Περιφέρεια γιατί όχι και υψηλότερα (να πω ότι τα κοινά με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, ενώ σκοπεύω με το καλό να συμμετάσχω στις εργασίες της Βουλής των Εφήβων.
δ) Το Πάντειο με όλες τους τις δράσεις, σεμινάρια κλ.π. με ελκύει γενικώς...
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Αν εισαι μεταξυ αυτων των δυο, εγω θα πω κατι που δεν το συνηθιζω (και μπορει μερικες φορες να φαινομαι και αρνητικος): Νομικη με τα χιλια. Ολα αυτα τα τμηματα, περιφερειακων, διεθνων, ευρωπαικων κτλ σπουδων, εαν δεν ειναι φιλολογικα* ή δεν παρεχουν αρκετη εξειδικευση στα οικονομικα**, δεν οδηγουν καπου συγκεκριμενα. Εαν οπως λες σε ενδιαφερουν τα αντικειμενα αυτα, μπορεις να παιρνεις σχετικα μαθηματα επιλογης μεσα στη Σχολη. Επίσης μπορεις καλλιστα να κατσεις να διαβασεις για διεθνες και ευρωπαικο δικαιο και θεσμους, οχι μονο απο νομικη αλλα και απο ευρυτερη σκοπια και να ενημερωνεσαι διαρκως. Ουτε κανεις σε εμποδιζει να κανεις ενα σχετικο μεταπτυχιακο που σε ενδιαφερει και να αποκτησεις παραπανω εξειδικευση. Στην τελικη μπορει να μη θες να ασχοληθεις ως δικηγορος ή να πας στο δικαστικο, αλλα να ψαξεις να απασχοληθεις σε διεθνεις και ευρωπαικους οργανισμους. Μια χαρα μπορεις και με το πτυχιο της Νομικης. Αλλα εχεις και απο την αλλη, και κατι πιο στανταρ....


*Οπως πχ το Παρευξεινιων φιλολογιων στην Κομοτηνη
**Οπως νομιζω οτι κανει το αντιστοιχο τμημα στο Παπει, που ειναι πιο ''οικονομικο'', αλλα με πασα επιφυλαξη, δεν ειμαι και ειδημων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τι μού προτείνετε αφού λάβετε υπ'όψιν τα εξής:
α) Τα αντικείμενα με τα οποία ασχολείται το Διεθνών με ενδιαφέρουν αρκετά περισσότερο σίγουρα. ενώ ο περίγυρος μου μού λέει ότι ξέρω πολλά και φαίνεται ότι θα είμαι καλός σε αυτόν τον τομέα όταν συζητώ.
β) Δεν αποκλείω για το μέλλον μεταπτυχιακό σχετικά με την περιφερειακή ανάπτυξη, την αντιμετώπιση της ανθρωπιστικής κρίσης και γενικά τα συναφή αντικείμενα, ακόμα και την Επικοινωνιολογία και σε αρκετά χρόνια από τώρα και μετά από πολύ διάβασμα τις εξετάσεις για το Διπλωματικό Σώμα.
γ) Δεν αποκλείω την απόπειρα (ανάλογα με τις συνθήκες) να κατέβω στο Δήμο ή την Περιφέρεια γιατί όχι και υψηλότερα (να πω ότι τα κοινά με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, ενώ σκοπεύω με το καλό να συμμετάσχω στις εργασίες της Βουλής των Εφήβων.
δ) Το Πάντειο με όλες τους τις δράσεις, σεμινάρια κλ.π. με ελκύει γενικώς...
Ευχαριστώ
Βασικά και γω θα σου έλεγα νομική...πιο σίγουρα πράγματα. Αλλιώς, διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών οικονομικής φύσεως όμως, όπως αυτό του ΠΑ.ΠΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά και γω θα σου έλεγα νομική...πιο σίγουρα πράγματα. Αλλιώς, διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών οικονομικής φύσεως όμως, όπως αυτό του ΠΑ.ΠΕΙ.

Το τμήμα του Πα.Πει δεν είναι και τόσο οικονομικό. Τα τμήματα διεθνων σχέσεων που έχουν οικονομικές κατευθύνσεις ή είναι οικονομικής φύσεως με ποσοτικά μαθήματα,finance κ.α είναι τα αντίστοιχα τμήματα του Ο.Π.Α(που βασικά είναι τμήμα οικονομικής θεωρίας με κάποια μαθήματα πολιτικής/διεθνών σχέσεων) και του Πα.Μακ(λιγότερο σε σχέση με το Ο.Π.Α).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Mία συμβουλή από εμένα γιατί και εγώ κάποτε δήλωσα μηχανογραφικό με σχετικές ανησυχίες. Πρόσεχε τι θα διαλέξεις και μην ακούς κυρίως τους γύρω σου δίοτι οι περισσότεροι, θείοι, γιαγίαδες, ξαδέλφια κτλ δεν ξέρουν πως λειτουργεί το σύστημα σήμερα. Πρώτον το αντικείμενο των διεθνών σχέσεων είναι πολύ ευρή και θα χρειαστείς οπωσδήποτε γνώσεις από την οικονομία, την κοινωνιολογία, την πολιτική επιστήμη και με το να βγάλεις την Νομική δεν θα σου δώσει καλές βάσεις που σημαίνει ότι θα χρειαστεί από δικία σου πλευρά πολύ δίαβασμα για να καλύψεις τα κενά αυτά. Επιπλέον είσαι πολύ μικρός για να είσαι και απολύτος σίγουρος τι θέλεις. Εννοώ εδώ ότι τα τμήματα Διεθνών Σχέσεων είναι εξειδικευμένα και αργότερα θα σε περιορίσουν όχι μόνο στο γνωστικό αντικείμενο αλλά και επαγγελματικά. Φυσικά και μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό αν θες να στραφείς σε άλλες επιστήμες πχ. στην επικοινωνία αλλά θα μειονεκτείς σε σχέση με τους υπόλοιπους. Γνώμη μου δίαλεξε ένα τμήμα πολιτικών επιστημών πχ. του ΕΚΠΑ ή και το τμήμα της Κορίνθου που προσφέρουν τα δύο πρώτα χρόνια μαθήματα γενικά και μετά διαλέγεις κατεύθυνση (πολιτική ανάλυση, διεθνών σχέσεων, δημόσια διοίκηση). Το ίδιο πράγμα θα βγείς και από εκεί, δηλαδή Διεθνολόγος, αλλά θα έχεις δεί και το γενικότερο πλαίσιο και θα έχεις και καβάτζα τις άλλες κατευθύνσεις για μια στο εκατομύριο αποφασίσεις ότι δεν θες Διεθνείς Σχέσεις. Μπορεί να γίνει και αυτό γιατί ο σχολικός προσανατολισμός στα σχολεία είναι άφαντος, ωραία τα ακούμε για εξωτερική πολιτική και διπλωματία αλλά θα μάθαίνεις τι εστί διεθνείς σχέσεις πραγματικά μέσα στην σχολή μόνο.
Anyway, η απόφαση δική σου και καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Το τμήμα του Πα.Πει δεν είναι και τόσο οικονομικό. Τα τμήματα διεθνων σχέσεων που έχουν οικονομικές κατευθύνσεις με ποσοτικά μαθήματα,finance κ.α είναι τα αντίστοιχα τμήματα του Ο.Π.Α(που βασικά είναι τμήμα οικονομικής θεωρίας με κάποια μαθήματα πολιτικής/διεθνών σχέσεων) και του Πα.Μακ(λιγότερο σε σχέση με το Ο.Π.Α).
Φυσικά και είναι. Παίρνοντας την κατεύθυνση Διεθνούς και Ευρωπαϊκού Οικονομικού Πυλώνα βγαίνεις οικονομολόγος και έχεις δικαίωμα εγγραφής στο Ο.Ε.Ε. Όπως και από το Πάνειο, στο τμήμα Διεθνών, Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών (αυτό που σκέφτεται ο δημιουργός δηλαδή), έχεις δικαίωμα εγγραφής στο Ο.Ε.Ε. με προϋπόθεση να έχεις επιλέξει την κατεύθυνση Διεθνούς Πολιτικής, Οικονομίας και Πολιτισμικών σχέσεων και το 50% των μαθημάτων του κορμού να είναι οικονομικής κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι και τόσο οικονομικό βάσει προγράμματος σπουδών.Τεσπα,ο φίλος δεν ενδιαφέρεται για (διεθνή)οικονομικά οπότε δεν έχει και τόση σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι μού προτείνετε αφού λάβετε υπ'όψιν τα εξής:
α) Τα αντικείμενα με τα οποία ασχολείται το Διεθνών με ενδιαφέρουν αρκετά περισσότερο σίγουρα. ενώ ο περίγυρος μου μού λέει ότι ξέρω πολλά και φαίνεται ότι θα είμαι καλός σε αυτόν τον τομέα όταν συζητώ.
β) Δεν αποκλείω για το μέλλον μεταπτυχιακό σχετικά με την περιφερειακή ανάπτυξη, την αντιμετώπιση της ανθρωπιστικής κρίσης και γενικά τα συναφή αντικείμενα, ακόμα και την Επικοινωνιολογία και σε αρκετά χρόνια από τώρα και μετά από πολύ διάβασμα τις εξετάσεις για το Διπλωματικό Σώμα.
γ) Δεν αποκλείω την απόπειρα (ανάλογα με τις συνθήκες) να κατέβω στο Δήμο ή την Περιφέρεια γιατί όχι και υψηλότερα (να πω ότι τα κοινά με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, ενώ σκοπεύω με το καλό να συμμετάσχω στις εργασίες της Βουλής των Εφήβων.
δ) Το Πάντειο με όλες τους τις δράσεις, σεμινάρια κλ.π. με ελκύει γενικώς...
Ευχαριστώ


Σύμφωνα με αυτά που σε ενδιαφέρουν και θέλεις να ασχοληθείς στη ζωή σου, θα σου πρότεινα σε προπτυχιακό επίπεδο τις σχολές Πολιτικής Επιστήμης, Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών και Κοινωνιολογίας. Αργότερα βλέπεις προς τα πού θα κινηθούν περισσότερο τα ενδιαφέροντά σου και αποφασίζεις για την εξειδίκευσή σου με αυτά στα πλαίσια ενός μεταπτυχιακού. Η Νομική δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτά που θέλεις (ελάχιστα σχετικά μαθήματα και αυτά όχι υποχρεωτικά. Για να πάρεις μια ιδέα κοίτα εδώ στις σελίδες 27, 28 και 29 https://www.law.uoa.gr/fileadmin/law.uoa.gr/uploads/PDFs/pdf_new/odigos2015-2016.pdf). Μπες στα sites των σχολών που σου είπα να πάρεις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BillDaGreek

Νεοφερμένος

Ο BillDaGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όχι, δεν ψήνομαι καθόλου για δικηγορίες και δικαστικά. Ακόμα, το γνωρίζω πως σχετικά μπορώ να ασχοληθώ και από τη Νομική παίρνοντας τα αντίστοιχα μαθήματα και κάνοντας το αντίστοιχο μεταπτυχιακό, ωστόσο δεν μπορώ να πω πως είμαι ιδαιέτερα ευχαριστημένος από το πρόγραμμα σπουδών της Νομικής σε αυτό το πεδίο καθώς προφανώς προσπαθεί να πιάσει όλα τις πτυχές του Δικαίου κλπ. Συνεπώς σε περίπτωση που θελήσω να ασχοληθώ αποκλειστικά με Δ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BillDaGreek

Νεοφερμένος

Ο BillDaGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όχι, δεν ψήνομαι καθόλου για δικηγορίες και δικαστικά. Ακόμα, το γνωρίζω πως σχετικά μπορώ να ασχοληθώ και από τη Νομική παίρνοντας τα αντίστοιχα μαθήματα και κάνοντας το αντίστοιχο μεταπτυχιακό, ωστόσο δεν μπορώ να πω πως είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από το πρόγραμμα σπουδών της Νομικής στα διεθνή μαθήματα καθώς νομίζω πως υστερεί σημαντικά. Και γιατί τέτοιος σάλος; Δεν καταλαβαίνω γιατί ακούω συχνά πως το Πτυχίο της Νομικής είναι πιο συγκεκριμένο... αφού ασχολείται με τόσα ζητήματα. Από την άλλη θεωρείτε πως με κάτι ''γενικότερο'' ας πούμε θα έχω περισσότερο χρόνο για να προσανατολιστώ; Να πω ακόμα πως σκέφτομαι τα μεγάλα ποσοστά εγκατάλειψης της Νομικής. Όχι πως φοβάμαι μην τα παρατήσω αλλά δε θέλω να έχω χαμηλό βαθμο πτυχίου σε καμμία περίπτωση, ιδιαίτερα στην Νομική καθώς δε θα είμαι και ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Ας μην πούμε βέβαια και το γεγονός πως πρέπει να τη θες πολύ για να τη βγάλεις ευχάριστα ας πούμε. Ακόμα μπορέι να μην είναι και ο καλύτερος δρόμος, ωστόσο όλα γίνονται... δε θα μπορούσα ως κατεύθυνση και ως μεταπτυχιακό μετά να εμβαθύνω σε κάποιο τμήμα του Δικαίου, της διεθνούς οικονομίας, την πολιτικής οικονομίας ή οτιδήποτε σχετικό με ενδιαφέρει; Επιπλέον δε θα έχω συγκριτικό πλεονέκτημα στο μακρινό μέλλον σε περίπτωση που το θελήσω πολύ για Δ.Σ. καθώς οι μισοί και πλέον του Σώματος προέρχονται από το Διεθνών; Τέλος να πω πως από τώρα ενδιαφέρμαι ιδιαίτερα και ψάχνω για σεμινάρια, συνέδρια, ημερίδες που οργανώνονται ενώ σκοπεύω και επιθυμώ πολύ να συμμετάσχω σε εθελοντικά προγράμματα και καλοκαιρινά πανεπιστήμια του εξωτερικού ιδιαίτερα σημαντικά λόγω της φύσης της Σχολής. Αυτά... Για πείτε μου τι πιστεύετε;

Αν εισαι μεταξυ αυτων των δυο, εγω θα πω κατι που δεν το συνηθιζω (και μπορει μερικες φορες να φαινομαι και αρνητικος): Νομικη με τα χιλια. Ολα αυτα τα τμηματα, περιφερειακων, διεθνων, ευρωπαικων κτλ σπουδων, εαν δεν ειναι φιλολογικα* ή δεν παρεχουν αρκετη εξειδικευση στα οικονομικα**, δεν οδηγουν καπου συγκεκριμενα. Εαν οπως λες σε ενδιαφερουν τα αντικειμενα αυτα, μπορεις να παιρνεις σχετικα μαθηματα επιλογης μεσα στη Σχολη. Επίσης μπορεις καλλιστα να κατσεις να διαβασεις για διεθνες και ευρωπαικο δικαιο και θεσμους, οχι μονο απο νομικη αλλα και απο ευρυτερη σκοπια και να ενημερωνεσαι διαρκως. Ουτε κανεις σε εμποδιζει να κανεις ενα σχετικο μεταπτυχιακο που σε ενδιαφερει και να αποκτησεις παραπανω εξειδικευση. Στην τελικη μπορει να μη θες να ασχοληθεις ως δικηγορος ή να πας στο δικαστικο, αλλα να ψαξεις να απασχοληθεις σε διεθνεις και ευρωπαικους οργανισμους. Μια χαρα μπορεις και με το πτυχιο της Νομικης. Αλλα εχεις και απο την αλλη, και κατι πιο στανταρ....


*Οπως πχ το Παρευξεινιων φιλολογιων στην Κομοτηνη
**Οπως νομιζω οτι κανει το αντιστοιχο τμημα στο Παπει, που ειναι πιο ''οικονομικο'', αλλα με πασα επιφυλαξη, δεν ειμαι και ειδημων
Αν μπορείς δες το μήνυμα μου πιο κάτω και πες μου... Το πιο στάνταρ νομίζω σχετικό είναι... χωρίς εξειδίκευση τίποτα δεν είναι στάνταρ.. και στο εξωτερικό ιδίως αυτή η ιδιαίτερη σχέση με τη Νομική δε νομίζω να υπάρχει τόσο... Δεν ξέρω... Καλά για ΠΑΠΕΙ και έτσι μόνο για μεταπτυχιακά και έτσι καθώς δε θα δώσω άλγεβρα...

Βασικά και γω θα σου έλεγα νομική...πιο σίγουρα πράγματα. Αλλιώς, διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών οικονομικής φύσεως όμως, όπως αυτό του ΠΑ.ΠΕΙ.
Εγώ έχω ακούσει πως αν είναι να κάνω σχετικό με οικονομικό να πάω κατευθείαν από τα οικονομικά και όχι έτσι... άσε που δεν θέλω και πάρα πολλά οικονομικά. Όχι τόσο...

Το τμήμα του Πα.Πει δεν είναι και τόσο οικονομικό. Τα τμήματα διεθνων σχέσεων που έχουν οικονομικές κατευθύνσεις ή είναι οικονομικής φύσεως με ποσοτικά μαθήματα,finance κ.α είναι τα αντίστοιχα τμήματα του Ο.Π.Α(που βασικά είναι τμήμα οικονομικής θεωρίας με κάποια μαθήματα πολιτικής/διεθνών σχέσεων) και του Πα.Μακ(λιγότερο σε σχέση με το Ο.Π.Α).
Α ευχαριστώ για την πληροφορία.... λοιπόν και του Πα.Πει λοιπόν δεν είναι τόσο συγκεκριμένα τα πράματα αν θέλετε να το θέσω με τέτοιους όρους. Και δε θέλω τόσα οικονομικά, παρά διεθνή και πολιτικά και κυρίως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BillDaGreek

Νεοφερμένος

Ο BillDaGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Mία συμβουλή από εμένα γιατί και εγώ κάποτε δήλωσα μηχανογραφικό με σχετικές ανησυχίες. Πρόσεχε τι θα διαλέξεις και μην ακούς κυρίως τους γύρω σου δίοτι οι περισσότεροι, θείοι, γιαγίαδες, ξαδέλφια κτλ δεν ξέρουν πως λειτουργεί το σύστημα σήμερα. Πρώτον το αντικείμενο των διεθνών σχέσεων είναι πολύ ευρή και θα χρειαστείς οπωσδήποτε γνώσεις από την οικονομία, την κοινωνιολογία, την πολιτική επιστήμη και με το να βγάλεις την Νομική δεν θα σου δώσει καλές βάσεις που σημαίνει ότι θα χρειαστεί από δικία σου πλευρά πολύ δίαβασμα για να καλύψεις τα κενά αυτά. Επιπλέον είσαι πολύ μικρός για να είσαι και απολύτος σίγουρος τι θέλεις. Εννοώ εδώ ότι τα τμήματα Διεθνών Σχέσεων είναι εξειδικευμένα και αργότερα θα σε περιορίσουν όχι μόνο στο γνωστικό αντικείμενο αλλά και επαγγελματικά. Φυσικά και μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό αν θες να στραφείς σε άλλες επιστήμες πχ. στην επικοινωνία αλλά θα μειονεκτείς σε σχέση με τους υπόλοιπους. Γνώμη μου δίαλεξε ένα τμήμα πολιτικών επιστημών πχ. του ΕΚΠΑ ή και το τμήμα της Κορίνθου που προσφέρουν τα δύο πρώτα χρόνια μαθήματα γενικά και μετά διαλέγεις κατεύθυνση (πολιτική ανάλυση, διεθνών σχέσεων, δημόσια διοίκηση). Το ίδιο πράγμα θα βγείς και από εκεί, δηλαδή Διεθνολόγος, αλλά θα έχεις δεί και το γενικότερο πλαίσιο και θα έχεις και καβάτζα τις άλλες κατευθύνσεις για μια στο εκατομύριο αποφασίσεις ότι δεν θες Διεθνείς Σχέσεις. Μπορεί να γίνει και αυτό γιατί ο σχολικός προσανατολισμός στα σχολεία είναι άφαντος, ωραία τα ακούμε για εξωτερική πολιτική και διπλωματία αλλά θα μάθαίνεις τι εστί διεθνείς σχέσεις πραγματικά μέσα στην σχολή μόνο.
Anyway, η απόφαση δική σου και καλή επιτυχία!
Να πω πως πραγματικά αν συγκριθώ με άλλους ξέρω αρκετά περισσότερο προς τα πού θέλω να κινηθώ. Οπότε δε νομίζω πως τίθεται τέτοιο ζήτημα. Για τη Νομική διατηρώ και εγώ αυτές τις επιφυλάξεις. Όχι δεν επηρεάζομαι ιδιαίτερα από οικογένεια κλπ. κλπ. οπότε μην ανησυχείς. Σκεεφτόμουν και το Πολιτικών Επιστημών Αθήνα μόνο αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα. Θα το κοιτάξω αν και δεν ξέρω αν θα με ικανοποιήσει. Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εγω απλα να προσθεσω κατι για να μην παρεξηγηθω. Οτι καθε ανθρωπος και η προσωπικη, επαγγελματικη και ακαδημαικη πορεια που χαραζει ειναι κατι το ξεχωριστο, ειναι κατι το αδιαμφησβητητο. Απο εκει και περα οταν απαντας σε ενα δημοσιο forum, δεν μπορεις να εχεις εικονα για τον αλλο και της ιδιαιτεροτητες του. Απαντας με βαση τον μεσο ορο και ο,τι εικονα εχεις με καποιες γενικες παραστασεις. Εχω πει πολλες φορες οτι χιλιες φορες να σπουδασει καποιος Φιλολογια ή Κοινωνιολογια παρα την καλπαζουσα ανεργια (ειδικα στο δευτερο), αν ειναι καλος σε αυτο εχει ορεξη και μπορει να παει μπροστα ακαδημαϊκα και επαγγελματικα στο αντικειμενο που διαλεξε, παρα να βγαζει με το ζορι μια Σχολη (πχ Νομικη) και να ειναι ενας ακομα μεσα στο πληθος των πτυχιουχων. Εννοειται οτι αμα μεινεις στο πτυχιο δεν πας πουθενα. Αυτο που εχει σημασια ειναι να κυνηγας διαρκως το αντικειμενο σου, ωστε να εχεις και προοπτικες να διακριθεις σε αυτο.

Απο εκει και περα... Υπαρχουν σχολες που λιγο ως πολυ εχουν μια πιο στανταρ ή αν θελει κανεις fail-safe διεξοδο. Αν πας σε Φιλολογιες, ελληνικες ή ξενογλωσσες, μπορει να κανει καποιος και ιδιαιτερα. Απο τη Νομικη μπορει να ασχοληθει κανεις με την δικηγορια. Ναι η κατασταση ειναι σκ..α, αλλα υπαρχει κατι συγκεκριμενο. Οι επιλογες απο σχολες οπως περιφερειακες σπουδες, αν δεν ειναι οικονομικες ή φιλολογικες επαναλαμβανω, ειναι στην Ελλαδα περιορισμενες. Το εξωτερικο ειναι κατι αλλο.

Επειδη πολλοι ξεκινουν με ονειρα για καριερα σε διεθνεις οργανισμους, εξωτερικό κτλ κτλ και φτανουν μετα απο 4 χρονια να ρωτουν δεξια και αριστερα για κατακτηριες σε αλλα τμηματα, η πρωτη σκεψη ειναι να πεις σε καποιον, καλυτερα εχε κατι πιο στανταρ και παραλληλα ασχολησου με αυτο που σου αρεσει. Η φοιτητικη ζωη ειδικα στις μεγαλες πολεις προσφερει απειρες ευκαιριες.

Επαναλαμβανω παλι οτι μιλω για τον μεσο ορο. Εαν καποιος επιλεξει μια πορεια η οποια δεν εχει αυτο το στανταρ και πετυχει, απο εμενα το εχω ξαναπει χιλια μπραβο και μαγκια. Αυτο ομως οταν εκφερεις μια γενικη κριση,σε ενα τετοιο ανωνυμο περιβαλλον, δεν μπορεις να το ξερεις, ουτε εχεις καποιο τροπο να το διαγνωσεις με καποια σχετικη ασφαλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω πως κάποιο από τα παρακάτω τμήματα θα καλύψει πλήρως τα ενδιαφέροντά σου. Κοίταξέ τα με την ησυχία σου και αποφάσισε (αν και όταν έρθει η ώρα του μηχανογραφικού σου προτείνω να τα δηλώσεις όλα):
1) Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών ΠΑΠΕΙ (για την εισαγωγή απαιτείται εξέταση σε ξένη γλώσσα) https://www.des.unipi.gr/
2) Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ (με επιλογή από το 3ο έτος του κύκλου σπουδών "Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών") https://www.pspa.uoa.gr/
3) Διεθνών, Ευρωπαικών και Περιφερειακών Σπουδών Παντείου (για την εισαγωγή απαιτείται εξέταση σε ξένη γλώσσα) https://deps.panteion.gr/index.php/el/
4) Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών Θεσσαλονίκης (για την εισαγωγή απαιτείται εξέταση σε ξένη γλώσσα)
https://www.uom.gr/index.php?tmima=4&categorymenu=2
5) Πολιτικής Επιστήμης Ρεθύμνου https://political.soc.uoc.gr/
6) Πολιτικών Επιστημών Θεσσαλονίκης https://www.polsci.auth.gr/index.php
7) Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων Κορίνθου https://pedis.uop.gr/
8- Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας Παντείου https://polhist.panteion.gr/
9) Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης Κομοτηνής-κατεύθυνση Πολιτικής Επιστήμης https://www.socadm.duth.gr/
10) Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών ΟΠΑ https://www.aueb.gr/pages/spoudes/spoudes_TMHMA.php?depid=3 (το έβαλα τελευταίο γιατί είπες παραπάνω ότι δεν θέλεις να εξειδικευτείς στο οικονομικό κομμάτι που έχει πολλά μαθηματικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Νομίζω πως κάποιο από τα παρακάτω τμήματα θα καλύψει πλήρως τα ενδιαφέροντά σου. Κοίταξέ τα με την ησυχία σου και αποφάσισε (αν και όταν έρθει η ώρα του μηχανογραφικού σου προτείνω να τα δηλώσεις όλα):
1) Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών ΠΑΠΕΙ (για την εισαγωγή απαιτείται εξέταση σε ξένη γλώσσα) https://www.des.unipi.gr/
2) Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ (με επιλογή από το 3ο έτος του κύκλου σπουδών "Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών") https://www.pspa.uoa.gr/
3) Διεθνών, Ευρωπαικών και Περιφερειακών Σπουδών Παντείου (για την εισαγωγή απαιτείται εξέταση σε ξένη γλώσσα) https://deps.panteion.gr/index.php/el/
4) Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών Θεσσαλονίκης (για την εισαγωγή απαιτείται εξέταση σε ξένη γλώσσα)
https://www.uom.gr/index.php?tmima=4&categorymenu=2
5) Πολιτικής Επιστήμης Ρεθύμνου https://www.uoc.gr/courses/faculty-social-sciences/political-science-intro.html
6) Πολιτικών Επιστημών Θεσσαλονίκης https://www.polsci.auth.gr/index.php
7) Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων Κορίνθου https://pedis.uop.gr/
8- Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας Παντείου https://polhist.panteion.gr/
9) Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης Κομοτηνής-κατεύθυνση Πολιτικής Επιστήμης https://www.socadm.duth.gr/
10) Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών ΟΠΑ https://www.aueb.gr/pages/spoudes/spoudes_TMHMA.php?depid=3 (το έβαλα τελευταίο γιατί είπες παραπάνω ότι δεν θέλεις να εξειδικευτείς στο οικονομικό κομμάτι που έχει πολλά μαθηματικά).
Γνώμη μου, επειδή σπουδάζω και εγώ πολιτικές επιστήμες και ξέρω πολλά πράγματα για τα σχετικά τμήματα πολιτικών επιστημών στην Ελλάδα, αν ο φίλος μας θελήσει να επιλέξει επαρχιακό τμήμα να επιλέξει της Κορίνθου το οποίο έχει κατεύθυνση Διεθνών σχέσεων και είναι απίστευτα οργανωμένο παρά τα λίγα χρόνια λειτουργίας του, πχ.πριν λίγες μέρες υπέγραψε συμφωνία σύνδεση με ένα κορυφαίο αμερικανικό πανεπιστήμιο. Πιστεύω αξίζει αν για οποιοδήποτε λόγο αν μένει στην Αθήνα δεν πίασει το τμήμα του ΕΚΠΑ ή τα υπόλοιπα τμήματα των Διεθνών Σχέσεων. Θα είναι πολύ καλή επιλογή!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Να πω πως πραγματικά αν συγκριθώ με άλλους ξέρω αρκετά περισσότερο προς τα πού θέλω να κινηθώ. Οπότε δε νομίζω πως τίθεται τέτοιο ζήτημα. Για τη Νομική διατηρώ και εγώ αυτές τις επιφυλάξεις. Όχι δεν επηρεάζομαι ιδιαίτερα από οικογένεια κλπ. κλπ. οπότε μην ανησυχείς. Σκεεφτόμουν και το Πολιτικών Επιστημών Αθήνα μόνο αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα. Θα το κοιτάξω αν και δεν ξέρω αν θα με ικανοποιήσει. Ευχαριστώ πολύ!
Όχι εγώ μιλάω καθαρά για σένα μην εφησυχάζεσαι ότι είσαι περισσότερο κατασταλαγμένος σε σχέση με τους συνομιλήκους σου, γιατί οι περισσότεροι είναι ότι να 'ναι, θα σκεφτούν μόνο ότι τους προτείνει ο καθηγητής ή η μαμά και ο μπαμπάς. Τεσπα, σαν τεταρτοετής φοιτήτρια πολιτικών επιστημών, έχοντας περάσει από ακριβώς την ίδια κατάσταση σου προτείνω ένα τμήμα πολιτικών επιστημών και όχι διεθνών σχέσεων για τους εξής λόγους: Καταρχάς οι διεθνείς σχέσεις είναι ένα αντικείμενο που έχει βγεί από τις πολιτικές επιστήμες οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις σχετικά μαθήματα σε τμήμα πολιτικών επιστημών. Απλά θα είσαι προπτυχιακός, και στο προπτυχιακό πρέπει να βλέπουμε το όλον και όχι το μέρος.Αν θέλεις μπορείς να επιλέξεις κάποιο τμήμα με κατευθύνσεις και από εκεί να βγείς Διεθνολόγος. Παρόλα αυτά κράτα και μια πισινή, μπορεί να γίνει μια στραβή και να ξενερώσεις με το αντικείμενο ή να δείς κάτι άλλο που να σου αρέσει περισσότερο όλα είναι πιθανά γιατί δεν υπάρχει σωστός επαγγελματικός προσανατολισμός στα σχολεία και επειδή την πολιτική εσωτερική και εξωτερική ο απλός κόσμος την αντιλαμβάνεται αλλίως και ειδικά εδώ στην Ελλάδα, οι περισσότεροι έχουν μια πολύ στρεβλή αντίληψη των πραγμάτων. Αυτή την στιγμή όσο ψαγμένος και να είσαι δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς πως λειτουργούν οι διεθνείς σχέσεις. Αν τυχόν αλλάξεις γνώμη σε τμήμα διεθνών σχέσεων δεν θα είσαι σε θέση να αλλάξεις πορεία, θα πρέπει να ξαναδώσεις.
Φυσικά δεν υποτιμώ την αξία των τμημάτων αυτών, απλά πιστεύω ότι δεν σου δίνουν ευελιξία. Τέσπα, η απόφαση δική σου. Αν θες κάτι να ρωτήσεις σχετικό με το αντικείμενο είμαι διαθέσιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγω απλα να προσθεσω κατι για να μην παρεξηγηθω. Οτι καθε ανθρωπος και η προσωπικη, επαγγελματικη και ακαδημαικη πορεια που χαραζει ειναι κατι το ξεχωριστο, ειναι κατι το αδιαμφησβητητο. Απο εκει και περα οταν απαντας σε ενα δημοσιο forum, δεν μπορεις να εχεις εικονα για τον αλλο και της ιδιαιτεροτητες του. Απαντας με βαση τον μεσο ορο και ο,τι εικονα εχεις με καποιες γενικες παραστασεις. Εχω πει πολλες φορες οτι χιλιες φορες να σπουδασει καποιος Φιλολογια ή Κοινωνιολογια παρα την καλπαζουσα ανεργια (ειδικα στο δευτερο), αν ειναι καλος σε αυτο εχει ορεξη και μπορει να παει μπροστα ακαδημαϊκα και επαγγελματικα στο αντικειμενο που διαλεξε, παρα να βγαζει με το ζορι μια Σχολη (πχ Νομικη) και να ειναι ενας ακομα μεσα στο πληθος των πτυχιουχων. Εννοειται οτι αμα μεινεις στο πτυχιο δεν πας πουθενα. Αυτο που εχει σημασια ειναι να κυνηγας διαρκως το αντικειμενο σου, ωστε να εχεις και προοπτικες να διακριθεις σε αυτο.

Απο εκει και περα... Υπαρχουν σχολες που λιγο ως πολυ εχουν μια πιο στανταρ ή αν θελει κανεις fail-safe διεξοδο. Αν πας σε Φιλολογιες, ελληνικες ή ξενογλωσσες, μπορει να κανει καποιος και ιδιαιτερα. Απο τη Νομικη μπορει να ασχοληθει κανεις με την δικηγορια. Ναι η κατασταση ειναι σκ..α, αλλα υπαρχει κατι συγκεκριμενο. Οι επιλογες απο σχολες οπως περιφερειακες σπουδες, αν δεν ειναι οικονομικες ή φιλολογικες επαναλαμβανω, ειναι στην Ελλαδα περιορισμενες. Το εξωτερικο ειναι κατι αλλο.

Επειδη πολλοι ξεκινουν με ονειρα για καριερα σε διεθνεις οργανισμους, εξωτερικό κτλ κτλ και φτανουν μετα απο 4 χρονια να ρωτουν δεξια και αριστερα για κατακτηριες σε αλλα τμηματα, η πρωτη σκεψη ειναι να πεις σε καποιον, καλυτερα εχε κατι πιο στανταρ και παραλληλα ασχολησου με αυτο που σου αρεσει. Η φοιτητικη ζωη ειδικα στις μεγαλες πολεις προσφερει απειρες ευκαιριες.

Επαναλαμβανω παλι οτι μιλω για τον μεσο ορο. Εαν καποιος επιλεξει μια πορεια η οποια δεν εχει αυτο το στανταρ και πετυχει, απο εμενα το εχω ξαναπει χιλια μπραβο και μαγκια. Αυτο ομως οταν εκφερεις μια γενικη κριση,σε ενα τετοιο ανωνυμο περιβαλλον, δεν μπορεις να το ξερεις, ουτε εχεις καποιο τροπο να το διαγνωσεις με καποια σχετικη ασφαλεια.
Συμφωνώ με όσα λες αλλά πέρα από το επίπεδο και την βοήθεια που μπορεί να σου προσφέρει το πανεπιστήμιο απαιτείται και από τον φοιτητή η μέγιστη προσπάθεια. Μεταξύ μας, πόσοι φοιτητές όντως ασχολούνται με αυτό που σπουδάζουν να έρθουν στην διάλεξη, να κάνουν εργασίες, να διαβάσουν κάτι επιπλέον? Όλοι τελευταία στιγμή στην εξεταστική. Πόσοι θα πάνε σε συνέδρια ή σεμινάρια να ακούσουν κάτι επιπλέον που να τους ενδιαφέρει και ίσως τους βοηθήσει να σκεφτούν πιθανές επαγγελματικές διεξόδους? Δυστυχώς το ελληνικό πανεπιστήμιο νοίαζεται μόνο για τις γνώσεις που θα πάρουν οι φοιτητές. Οπότε δυστυχώς πρέπει να βρούμε μόνοι μας την λύση. Και την λύση δεν την βρίσκεις από την καφετέρια.
Σπουδάστε λοιπόν αυτό που το λέει η καρδούλα σας και από εκεί και πέρα όλα είναι πιθανά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σου προτείνω ένα τμήμα πολιτικών επιστημών και όχι διεθνών σχέσεων για τους εξής λόγους: Καταρχάς οι διεθνείς σχέσεις είναι ένα αντικείμενο που έχει βγεί από τις πολιτικές επιστήμες οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις σχετικά μαθήματα σε τμήμα πολιτικών επιστημών. Απλά θα είσαι προπτυχιακός, και στο προπτυχιακό πρέπει να βλέπουμε το όλον και όχι το μέρος.Αν θέλεις μπορείς να επιλέξεις κάποιο τμήμα με κατευθύνσεις και από εκεί να βγείς Διεθνολόγος.

Συμφωνώ ότι στο προπτυχιακό πρέπει να βλέπουμε το όλον και όχι το μέρος αλλά η γνώμη μου είναι ότι ειδικά αυτές οι σχολές (Πολιτικών Επιστημών και Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών) εμπεριέχουν οι μεν τις δε. Αν συγκρίνει κάποιος τα διδασκόμενα μαθήματα θα βρει πολλές ομοιότητες. Τελειώνοντας μια σχολή Πολιτικών Επιστημών έχεις κατά ένα μεγάλο ποσοστό τις ίδιες γνώσεις με κάποιον που τελείωσε μια σχολή Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών και αντίστροφα. Αν προχωρήσουμε ακόμα περισσότερο στα προσφερόμενα μεταπτυχιακά προγράμματα εκεί οι ομοιότητες είναι ακόμα περισσότερες. Πανεύκολα μπορεί ο απόφοιτος της μιας σχολής να παρακολουθήσει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα της άλλης τη στιγμή που έχει το βασικό υπόβαθρο από τις προπτυχιακές του σπουδές. Θέλω να πω πως αν κάποιος έχει ξεκαθαρίσει ότι θέλει να ασχοληθεί με αυτό το αντικείμενο μπορεί να το κάνει κατευθείαν χωρίς να έχει ενδοιασμούς ότι πιθανόν να χάσει κάποια άλλη διέξοδο που θα είχε σπουδάζοντας Πολιτικές Επιστήμες. Πράγμα που δεν θα υποστήριζα για άλλες ειδικότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μμμ:hmm: για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, το παιδί που ρωτάει δεν το ξέρουμε προσωπικά για να του απαντήσουμε με ακρίβεια τι να κάνει για αυτό του προτείνω πολιτικές επιστήμες από προσωπική εμπειρία κίολας. Θυμάμαι τον εαυτό μου να θέλει την μισή χρονία πριν τις πανελλήνιες, να μπεί ΔΕΣ με το όνειρο να γίνω διπλωμάτης και λίγο καιρό πριν καταθέσουμε το μηχανογραφικό αποφασίζω πολιτικές επιστήμες γιατί λέω κάτσε μην πάει καμία στραβή να έχω εναλλακτικές μπροστά μου. Ε, το πρώτο μάθημα στο πανεπιστήμιο ήταν εισαγωγή στις διεθνείς σχέσεις πάω με μια χαρά να το παρακολουθήσω και τρώω μια απογοήτευση. Εν τέλει η διεπιστημονικότητα των πολιτικών επιστημών και οι επιλογές που είχα με έσωσαν. Γιατί να μην έχει και αυτός εναλλακτικές επιλογές ; Τέλος πάντων νομίζω ότι κανείς σε αυτό το φόρουμ δεν μπορεί να του απαντήσει με ακρίβεια αν θα επιλέξει διεθνείς σχέσεις ή πολιτικές επιστήμες. Εναπόκεινται στον ίδιο να το βρεί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν θέλει να γίνει Διεθνολόγος να μην δηλώσει Νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ μαζί σου, απλά αν δει κάποιος τα προσφερόμενα μαθήματα σ΄αυτές τις σχολές θα διαπιστώσει ότι είναι πολύ παρόμοια όπως πολιτική επιστήμη, διεθνείς σχέσεις και στρατηγική, διεθνείς οργανισμοί, κοινωνιολογία, οικονομία, μεθοδολογία έρευνας, ευρωπαική ένωση, ευρωπαική και παγκόσμια ιστορία, πολιτική φιλοσοφία, εισαγωγή σε δίκαια, ανθρώπινα δικαιώματα, μετανάστευση, μορφές διοίκησης, εκλογικά συστήματα κτλ. Οπότε πιστεύω ότι τελειώνοντας είτε τη μία είτε την άλλη σχολή, θα έχει τις ίδιες εναλλακτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Billokos1

Νεοφερμένος

Ο Billokos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Για πολιτική επιστήμη Ρεθύμνου έχετε καμία εικόνα?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top