Ξεχνάτε κι εσείς τα βιβλία που διαβάζετε;

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Τον τελευταιο καιρο το ενδιαφερον μου για τα βιβλια και γενικα την αναγνωση εχει αυξηθει. Διαβαζω πολυ κι ενω υπαρχουν βιβλια που μου αρεσουν, παρατηρω οτι μετα απο λιγους μηνους θυμαμαι ελαχιστα κι αν ακομα περασουν χρονια τιποτα...συμβαινει και σε σας αυτο; κι αν ναι, τοτε ποιο το νοημα της αναγνωσης; σιγουρα δεν θα αλλαζα την απολαυση ενος καλου βιβλιου με τιποτα ομως απο την αλλη με στεναχωρει η διαπιστωση οτι μετα απο λιγο καιρο δεν θα το θυμαμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σε όλους συμβαίνει και δεν αφορά μόνο τα βιβλία, αλλά και τις ταινίες, τις γνώσεις και τις εμπειρίες γενικότερα. Η ανθρώπινη μνήμη έχει περιορισμούς, όσο περισσότερο τη φορτώνεις, τόσο κάποια πράγματα χάνονται για να κάνουν χώρο για τα καινούρια.

Οι λύσεις είναι δύο: ή σταματάς να διαβάζεις, ώστε τα 5-10 βιβλία που διάβασες να σου μείνουν στη μνήμη, ή κάνεις συχνή επανάλληψη διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας τα βιβλία που σου άρεσαν.

Ή απλά αποδέχεσαι πως δεν μπορείς να θυμάσαι όλα όσα διαβάζεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το να διαβάσεις πολλά βιβλία πολλών σελίδων και να θυμάσαι τα πάντα ειναι κάπως δύσκολο
Το να θυμάσαι όμως την βασική πλοκή και κάποια σημαντικά γεγονότα επιβάλετε.
Πάντως, δεν νομίζω πως ο στόχος των βιβλίων είναι αυτός. Κι εδώ κολλάει το κλασικό "ούτε τι έφαγες εχθές δεν θυμάσαι".

Αυτό που προσφέρει ένα βιβλίο είναι η στιγμή. Η μεταφορά σε έναν άλλο κόσμο με εικόνες μεσα απο τα μάτια άλλων ανθρώπων, ενδεχομένως κι άλλης εποχή κλπ. Μερικές στιγμές χαλάρωσης δίχως την έγνοια της καθημερινότητας, γνώσεις πάνω σε κάτι(όλα τα βιβλία περιέχουν), εξάσκηση στην ανάγνωση, ενδεχόμενος και στην ορθογραφία και γέμισμα του ελεύθερου σου χρόνου είναι ενδεικτικά κάποια πράγματα που σου προσφέρουν τα βιβλία.

Έχω έναν σελιδοδείκτη με επιγραφή «Ένας άνθρωπος που δεν διαβάζει βιβλία ζει μια ζωή. Ενώ ένας που διαβάζει, ζει πολλές».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top