Σχέση χωρίς σεξ, γίνεται;

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γενικά στις σχέσεις μου είμαι πολύ επιλεκτική. Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλο ιστορικό αλλά ότι έκανα το έκανα με άτομα που πραγματικά νοιαζόμουν κι όχι απλά για να λέω ότι είμαι σε σχέση. Δεν είμαι από τα άτομα που παθαίνουν κρίση ταυτότητας άμα δεν έχουν αγόρι/κορίτσι. Βέβαια, μέχρι τώρα όλες μου οι σχέσεις έφταναν μέχρι ένα ορισμένο σημείο, το φυσιολογικό για την ηλικία. Το θέμα είναι πως αυτή την στιγμή υπάρχει κάτι με ένα αγόρι -απλό φλερτ που πιστεύω θα οδηγήσει σε σχέση- αλλά εγώ έχω ένα μεγάλο πρόβλημα. Δε θέλω να ολοκληρώσω. Κι αν μέχρι πρότινως αυτό το έσωζε η ηλικία, τώρα πια το πράγμα αλλάζει. Ο λόγος που φοβάμαι να ολοκληρώσω δεν είναι για την πράξη αυτή καθ'αυτή αλλά για τις συνέπειές της. Με άλλα λόγια, φοβάμαι πάρα πολύ το ενδεχόμενο μιας εγκυμοσύνης. Ναι, ξέρω για τις προφυλάξεις και όλα αυτά, μάλιστα τις τελευταίες μέρες έχω ψάξει να δω όλους τους τρόπους αντισύλληψης, αλλά κανείς δεν προφυλάσσει 100% και αντισυλληπτικά δεν θέλω να πάρω για να μην καταστρέψω το όλο "σύστημα". Με έχει αγχώσει πολύ αυτή η κατάσταση. Μια εγκυμοσύνη θα κατέστρεφε το μέλλον μου και δεν θέλω ούτε να την σκέφτομαι. Τι θα γίνει όμως την ώρα που κάποιος θα μου ζητήσει να προχωρήσουμε; Αν του πω ότι δεν είμαι έτοιμη για πόσο θα περιμένει; Είναι τόσο σημαντικό το σεξ σε μια σχέση; Δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα "κομφόρ" αυτής χωρίς αυτή την "λεπτομέρεια"; Λέτε να φρικάρει ο άλλος αν του πω ότι δεν θέλω γι'αυτό τον λόγο; Και στην τελική μήπως είμαι κι εγώ υπερβολική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γενικά στις σχέσεις μου είμαι πολύ επιλεκτική. Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλο ιστορικό αλλά ότι έκανα το έκανα με άτομα που πραγματικά νοιαζόμουν κι όχι απλά για να λέω ότι είμαι σε σχέση. Δεν είμαι από τα άτομα που παθαίνουν κρίση ταυτότητας άμα δεν έχουν αγόρι/κορίτσι. Βέβαια, μέχρι τώρα όλες μου οι σχέσεις έφταναν μέχρι ένα ορισμένο σημείο, το φυσιολογικό για την ηλικία. Το θέμα είναι πως αυτή την στιγμή υπάρχει κάτι με ένα αγόρι -απλό φλερτ που πιστεύω θα οδηγήσει σε σχέση- αλλά εγώ έχω ένα μεγάλο πρόβλημα. Δε θέλω να ολοκληρώσω. Κι αν μέχρι πρότινως αυτό το έσωζε η ηλικία, τώρα πια το πράγμα αλλάζει. Ο λόγος που φοβάμαι να ολοκληρώσω δεν είναι για την πράξη αυτή καθ'αυτή αλλά για τις συνέπειές της. Με άλλα λόγια, φοβάμαι πάρα πολύ το ενδεχόμενο μιας εγκυμοσύνης. Ναι, ξέρω για τις προφυλάξεις και όλα αυτά, μάλιστα τις τελευταίες μέρες έχω ψάξει να δω όλους τους τρόπους αντισύλληψης, αλλά κανείς δεν προφυλάσσει 100% και αντισυλληπτικά δεν θέλω να πάρω για να μην καταστρέψω το όλο "σύστημα". Με έχει αγχώσει πολύ αυτή η κατάσταση. Μια εγκυμοσύνη θα κατέστρεφε το μέλλον μου και δεν θέλω ούτε να την σκέφτομαι. Τι θα γίνει όμως την ώρα που κάποιος θα μου ζητήσει να προχωρήσουμε; Αν του πω ότι δεν είμαι έτοιμη για πόσο θα περιμένει; Είναι τόσο σημαντικό το σεξ σε μια σχέση; Δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα "κομφόρ" αυτής χωρίς αυτή την "λεπτομέρεια"; Λέτε να φρικάρει ο άλλος αν του πω ότι δεν θέλω γι'αυτό τον λόγο; Και στην τελική μήπως είμαι κι εγώ υπερβολική;

Ε είσαι λίγο υπερβολική είναι η αλήθεια :P
Την ζωή σου μπορεί επίσης να την καταστρέψει ένα ατύχημα με αυτοκίνητο εκεί που περνάς αμέριμνη την διάβαση, μια γλάστρα που σου πέφτει στο κεφάλι από τον 4ο όροφο ενώ περνάς από κάτω, μια τρικοποδιά στις σκάλες...καμία απολύτως κατάσταση και κανένα απολύτως μέτρο δεν σε προφυλάσσει 100% από όλα. Αλλά υποθέτω περνάς τους δρόμους, περπατάς στα πεζοδρόμια που υπάρχουν πολυκατοικίες και κατεβαίνεις τις σκάλες.
Η πιθανότητα να σου συμβεί κάποιο από τα προαναφερθέντα? Μπορούμε να παίξουμε με τις πιθανότητες, όλη μας η ζωή μια σειρά από πιθανότητες είναι, πάντως είναι μικρή.

Η πιθανότητα να είσαι και εσύ και ο σύντροφός σου πλήρως ενημερωμένοι για τις προφυλάξεις, να παίρνετε τα απαραίτητα αντισυλληπτικά μέτρα πριν και μετά το σεξ και παρ' όλα αυτά να μείνεις έγκυος? Ίσως μικρότερη από τις πιθανότητες να σου συμβεί κάποιο από τα παραπάνω.
Γι' αυτό χαλάρωσε και απόλαυσε (με υπευθυνότητα βέβαια), την στιγμή. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά στις σχέσεις μου είμαι πολύ επιλεκτική. Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλο ιστορικό αλλά ότι έκανα το έκανα με άτομα που πραγματικά νοιαζόμουν κι όχι απλά για να λέω ότι είμαι σε σχέση. Δεν είμαι από τα άτομα που παθαίνουν κρίση ταυτότητας άμα δεν έχουν αγόρι/κορίτσι. Βέβαια, μέχρι τώρα όλες μου οι σχέσεις έφταναν μέχρι ένα ορισμένο σημείο, το φυσιολογικό για την ηλικία. Το θέμα είναι πως αυτή την στιγμή υπάρχει κάτι με ένα αγόρι -απλό φλερτ που πιστεύω θα οδηγήσει σε σχέση- αλλά εγώ έχω ένα μεγάλο πρόβλημα. Δε θέλω να ολοκληρώσω. Κι αν μέχρι πρότινως αυτό το έσωζε η ηλικία, τώρα πια το πράγμα αλλάζει. Ο λόγος που φοβάμαι να ολοκληρώσω δεν είναι για την πράξη αυτή καθ'αυτή αλλά για τις συνέπειές της. Με άλλα λόγια, φοβάμαι πάρα πολύ το ενδεχόμενο μιας εγκυμοσύνης. Ναι, ξέρω για τις προφυλάξεις και όλα αυτά, μάλιστα τις τελευταίες μέρες έχω ψάξει να δω όλους τους τρόπους αντισύλληψης, αλλά κανείς δεν προφυλάσσει 100% και αντισυλληπτικά δεν θέλω να πάρω για να μην καταστρέψω το όλο "σύστημα". Με έχει αγχώσει πολύ αυτή η κατάσταση. Μια εγκυμοσύνη θα κατέστρεφε το μέλλον μου και δεν θέλω ούτε να την σκέφτομαι. Τι θα γίνει όμως την ώρα που κάποιος θα μου ζητήσει να προχωρήσουμε; Αν του πω ότι δεν είμαι έτοιμη για πόσο θα περιμένει; Είναι τόσο σημαντικό το σεξ σε μια σχέση; Δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα "κομφόρ" αυτής χωρίς αυτή την "λεπτομέρεια"; Λέτε να φρικάρει ο άλλος αν του πω ότι δεν θέλω γι'αυτό τον λόγο; Και στην τελική μήπως είμαι κι εγώ υπερβολική;

Νομίζω πως χρησιμοποιείς την πιθανή εγκυμοσύνη σαν δικαιολογία για να μην προχωρήσεις. Πρέπει να σταματήσεις να το κάνεις αυτό, όχι γιατί πρέπει να κάνεις σεξ ( στατιστικά όσο λιγότερους συντρόφους έχει μια γυναίκα τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να κάνει έναν επιτυχημένο γάμο) αλλά για να μπορέσεις να βρεις τον πραγματικό λόγο. Το κακό με τις δικαιολογίες είναι πως σταματάνε και την περιέργεια. Αν θέλεις μια σχέση δίχως σεξ γιατί δεν είσαι ακόμη έτοιμη τότε απλά πες το στον άλλο. Αν φύγει γιατί δεν μπορεί να περιμένει τότε απλά δεν είναι αυτό που έψαχνες. Στην τελική είναι πολύ καλύτερο να μην έχεις σχέση, απ'το να έχεις μια σχέση που θα σε πιέζει να κάνεις πράγματα που δεν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γενικά στις σχέσεις μου είμαι πολύ επιλεκτική. Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλο ιστορικό αλλά ότι έκανα το έκανα με άτομα που πραγματικά νοιαζόμουν κι όχι απλά για να λέω ότι είμαι σε σχέση. Δεν είμαι από τα άτομα που παθαίνουν κρίση ταυτότητας άμα δεν έχουν αγόρι/κορίτσι. Βέβαια, μέχρι τώρα όλες μου οι σχέσεις έφταναν μέχρι ένα ορισμένο σημείο, το φυσιολογικό για την ηλικία. Το θέμα είναι πως αυτή την στιγμή υπάρχει κάτι με ένα αγόρι -απλό φλερτ που πιστεύω θα οδηγήσει σε σχέση- αλλά εγώ έχω ένα μεγάλο πρόβλημα. Δε θέλω να ολοκληρώσω. Κι αν μέχρι πρότινως αυτό το έσωζε η ηλικία, τώρα πια το πράγμα αλλάζει. Ο λόγος που φοβάμαι να ολοκληρώσω δεν είναι για την πράξη αυτή καθ'αυτή αλλά για τις συνέπειές της. Με άλλα λόγια, φοβάμαι πάρα πολύ το ενδεχόμενο μιας εγκυμοσύνης. Ναι, ξέρω για τις προφυλάξεις και όλα αυτά, μάλιστα τις τελευταίες μέρες έχω ψάξει να δω όλους τους τρόπους αντισύλληψης, αλλά κανείς δεν προφυλάσσει 100% και αντισυλληπτικά δεν θέλω να πάρω για να μην καταστρέψω το όλο "σύστημα". Με έχει αγχώσει πολύ αυτή η κατάσταση. Μια εγκυμοσύνη θα κατέστρεφε το μέλλον μου και δεν θέλω ούτε να την σκέφτομαι. Τι θα γίνει όμως την ώρα που κάποιος θα μου ζητήσει να προχωρήσουμε; Αν του πω ότι δεν είμαι έτοιμη για πόσο θα περιμένει; Είναι τόσο σημαντικό το σεξ σε μια σχέση; Δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα "κομφόρ" αυτής χωρίς αυτή την "λεπτομέρεια"; Λέτε να φρικάρει ο άλλος αν του πω ότι δεν θέλω γι'αυτό τον λόγο; Και στην τελική μήπως είμαι κι εγώ υπερβολική;
1) Το να είσαι 19 χρονών και να κάνεις τέτοιες σκέψεις, με πρώτη ματιά δεν φαίνεται λογικό.
2) Είσαι σίγουρη ότι αισθάνεσαι πραγματικά "κάτι" για τον άλλο;
3) Ο φόβος της εγκυμοσύνης ακούγεται αστείος με τα μέσα αντισύλληψης που υπάρχουν και τη σωστή χρήση τους.
4) Ναι, το σεξ είναι πολύ σημαντικό σε μια σχέση. Δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα "κομφόρ" αυτής χωρίς αυτή την "λεπτομέρεια", στην ηλικία που βρίσκεσαι (και δεν είναι "λεπτομέρεια"). Αυτό θα μπορούσε να γίνει αν ήσουν 14, 15, 16.
5) Σίγουρα, αν το πεις στον άλλο, αυτός θα φρικάρει. Εντάξει, αν του πεις ότι δεν αισθάνεσαι "έτοιμη" θα περιμένει, όχι όμως και για πολύ.
6) Το ότι φαίνεσαι υπερβολική, ισχύει.
7) Τείνω να συμφωνήσω με τον προπληκτρολογήσαντα, δηλαδή ότι τα περί εγκυμοσύνης είναι απλά δικαιολογίες. Πρέπει να ψάξεις μέσα σου, ώστε να βρεις ποια είναι η πραγματική αιτία για την οποία δεν θέλεις να κάνεις ολοκληρωμένο σεξ.
8.) Καλή τύχη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Με κάτι τέτοια ποστ γίνεται ακόμα πιο κατανοητή η ανάγκη εισαγωγής σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία.

Κοπέλα μου κάνε άφοβα σεξ με το αγόρι σου δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μείνεις έγγυος αν πάρετε προφυλαξεις, όλα είναι στο μυαλό σου και δεν μπορώ να καταλάβω απο ποιον εγγληματία άκουσες τέτοια πράγματα. Ξεπέρασε τον φόβο σου και θα δεις που σου σε λίγο καιρό θα απορείς και εσύ με τις έμμονες ιδέες που είχες. Το σεξ είναι υγεία, σεβάσου το σώμα και τον ψυχισμό σου :)


btw η υπογραφή σου πρέπει να έκαψε τον εγκέφαλο του ξεχασμένου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εγω νομιζω πως το σεξ δεν ειναι απαραιτητο,σιγουρα το αγορι σου θα θελει πολυ να κανει σεξ μαζι σου ειναι βασικη αναγκη για εναν αντρα αλλα πολλα αγορια δεν θα ειχαν προβλημα να μην εκαναν και στο λεω με βαση περιπτωσεις γνωστων μου.
Η δικαιολογια που εχεις στο μυαλο σου οντως ειναι χαζη το προβλημα ειναι πως φοβασαι η απλα δεν θες ακομα δεν ειναι κακο αυτο θες τον χρονο σου αν και νομιζω πως η θελσηση για σεξ θα σου ερθει οταν βρεις καποιον που γουσταρεις παρα πολυ σε ελεκει τρελα ρε παιδι μου εκει θα πεις για παμε να δουμε.
Η ηλικια σου δεν παιζει καποιο ρολο νομιζω μεχρι μια ηλικια 23-24 να μην εχεις κανει ειναι οκ μετα ομως δυσκολευουν τα πραγματα γιατι κατι πρεπει να φταει μετα απο αυτο το οριο στο περιπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σεξ χωρις σχεση ΝΑΙ
Σχεση χωρις σεξ ΟΧΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΛΑΜΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Το σεξ να το κοιτάς, ή καλύτερα να το νιώθεις, σαν έρωτας και όχι μόνο διείσδυση. Κάποιες φορές το σ'αγαπάω δεν αρκεί και θέλεις να μεταφέρεις αυτό το συναίσθημα με άλλο τρόπο στον άλλον. Ένας τρόπος λοιπόν είναι αυτός, και θα το καταλάβεις σε μακροχρόνιες σχέσεις.
Το ότι μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό, και βέβαια μπορείς, αλλά για πόσο?! Όπως είπα μην το βλέπεις μόνο σαν σωματική ανάγκη, αλλά κυρίως συναισθηματική.
Το ότι θα τύχη εγκυμοσύνη κλπ. πιστέυω είναι μία δικαιολογία που είπες στον εαυτό σου για να τον πείσεις. Εάν προσέχεις, τίποτα δεν θα γίνει. Ίσως δεν βρέθηκε αυτό που πραγματικά θέλεις και έχεις ανάγκη, σε όλους τους τομείς. Πιστεύω όταν βρεις τον πιο καταλληλότερο, θα σε κάνει να αλλάξεις γνώμη και να το θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται οτι όχι μόνο δεν είσαι έτοιμη να κάνεις έρωτα με τον τωρινό σύντροφό σου (και βέβαια δεν θα πιέσεις τον εαυτό σου εφ'όσον είναι κάτι που δεν το θες πραγματικά), αλλά γενικώς δεν είσαι έτοιμη να προχωρήσεις στο "επόμενο βήμα".
Το θέμα είναι αν η αιτία είναι η φοβία σου για μια πιθανή εγκυμοσύνη ή για το ίδιο το σεξ.
Από την άλλη, ούσα σίγουρη οτι το σημερινό φλερτ θα οδηγήσει σε σοβαρή σχέση, πώς βιάζεσαι να προκαταβάλεις οτι τα συναισθήματά σου γι αυτόν τον άνθρωπο δεν θα είναι τόσο ισχυρά ώστε να σε κάνουν να αναθεωρήσεις τον "όρκο αγνότητας" (όποια κι αν είναι η αιτία του) που έδωσες στον εαυτό σου;
Πάντως σχέση χωρίς σεξ σε αυτή την ηλικία που οι ορμόνες αμφότερων των φύλων "βράζουν" φυσιολογικά, δεν είναι εύκολο να διατηρηθεί (ακόμα κι αν βαφτιστεί "σχέση").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
οφείλω να πω πως υπάρχει μια δόση αλήθειας σε όλες σας τις απαντήσεις. Προφανώς και δεν είμαι έτοιμη για το επόμενο βήμα, βέβαια το κεφάλαιο εγκυμοσύνη με ανησυχεί υπερβολικά, ίσως όμως είναι και μια δικαιολογία. Μάλλον βιάζομαι να προκαταβάλω τα συναισθήματα μου κι αυτό ίσως καταστρέψει την πιθανή σχέση, που στην τελική δεν ξέρω καν αν θα γίνει! Όπως προείπα είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική με τις σχέσεις μου ποτέ δεν προχωράω αν δεν είμαι σίγουρη και πιθανόν ο φόβος μου να κρύβεται στο ότι υποψιάζομαι πως πολλά αγόρια -ίσως και το μελλοντικό μου- θέλουν κοπέλα μόνο για το σεξ και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να είμαι το πιόνι τους. Κι αυτά τα λέω με βάση γεγονότα, αφού έχω ακούσει αγόρι να ομολογεί, και να χαίρεται μάλιστα, πως έχει πει "σ'αγαπώ" σε κοπέλα απλά για να την ρίξει στο κρεβάτι!!! Είναι να μην ανησυχείς μετά μη σε εκμεταλλευτούν και μετά σε παρατήσουν στα κρύα του λουτρού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
οφείλω να πω πως υπάρχει μια δόση αλήθειας σε όλες σας τις απαντήσεις. Προφανώς και δεν είμαι έτοιμη για το επόμενο βήμα, βέβαια το κεφάλαιο εγκυμοσύνη με ανησυχεί υπερβολικά, ίσως όμως είναι και μια δικαιολογία. Μάλλον βιάζομαι να προκαταβάλω τα συναισθήματα μου κι αυτό ίσως καταστρέψει την πιθανή σχέση, που στην τελική δεν ξέρω καν αν θα γίνει! Όπως προείπα είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική με τις σχέσεις μου ποτέ δεν προχωράω αν δεν είμαι σίγουρη και πιθανόν ο φόβος μου να κρύβεται στο ότι υποψιάζομαι πως πολλά αγόρια -ίσως και το μελλοντικό μου- θέλουν κοπέλα μόνο για το σεξ και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να είμαι το πιόνι τους. Κι αυτά τα λέω με βάση γεγονότα, αφού έχω ακούσει αγόρι να ομολογεί, και να χαίρεται μάλιστα, πως έχει πει "σ'αγαπώ" σε κοπέλα απλά για να την ρίξει στο κρεβάτι!!! Είναι να μην ανησυχείς μετά μη σε εκμεταλλευτούν και μετά σε παρατήσουν στα κρύα του λουτρού;

μπορεις να καταλαβεις αν καποιος σε θελει μονο για σεξ, σκεψου ενα παιδι που προσπαθει να σε προσεγγισει πολυ καιρο και επιμενει πιστευεις αυτος θα θελει μονο το σεξ? αν ηθελε μονο αυτο θα εψαχνε μια που θα του καθοταν στο τσακ μπαμ, ενα απλο παραδειγμα σου εφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
......υποψιάζομαι πως πολλά αγόρια -ίσως και το μελλοντικό μου- θέλουν κοπέλα μόνο για το σεξ .......έχω ακούσει αγόρι να ομολογεί, και να χαίρεται μάλιστα, πως έχει πει "σ'αγαπώ" σε κοπέλα απλά για να την ρίξει στο κρεβάτι!!! Είναι να μην ανησυχείς μετά μη σε εκμεταλλευτούν και μετά σε παρατήσουν στα κρύα του λουτρού;
Ζούμε πλέον στον 21ο αιώνα και είχα την εντύπωση ότι κάποια παλιά στερεότυπα έχουν ξεπεραστεί. Σίγουρα καμιά κοπέλα δεν περιμένει τον πρίγκηπα του παραμυθιού, όμως πολλές έχουν ακόμα στο μυαλό τους τα αισθηματικορομαντικά μυθιστορήματα, στα οποία ο νέος και η νέα συναντιούνται στη γέφυρα, ακαριαία αγαπιούνται παράφορα και (αφού ξεπεράσουν κάποιες δυσκολίες) τελικά παντρεύονται και ζουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.
Πιστεύω ότι η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Οι σχέσεις σήμερα δημιουργούνται από μια απλή αμοιβαία έλξη. Ένας πολύ βασικός σκοπός της σχέσης είναι και (διατί να το κρύψωμεν άλλωστε; ) το σεξ. Η φυσική ανάγκη για σεξ, αφορά εξίσου και τους άντρες και τις γυναίκες, άσχετα τι πιστεύουν οι γιαγιάδες μας. Έτσι η σχέση ξεκινά με σεξ και συμπάθεια. Στην πορεία, ο ένας γνωρίζει τον άλλο σε βάθος και ίσως με το πέρασμα του χρόνου έρθει και η αγάπη. Μπορεί και να μην έρθει και είναι πιθανόν η σχέση να διαλυθεί. Και τι έγινε; Μπορεί να πληγωθούμε, αλλά θα δοκιμάσουμε ξανά και ξανά, μέχρι να βρούμε αυτό που θέλουμε.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον βιάζομαι να προκαταβάλω τα συναισθήματα μου κι αυτό ίσως καταστρέψει την πιθανή σχέση, που στην τελική δεν ξέρω καν αν θα γίνει! Όπως προείπα είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική με τις σχέσεις μου ποτέ δεν προχωράω αν δεν είμαι σίγουρη και πιθανόν ο φόβος μου να κρύβεται στο ότι υποψιάζομαι πως πολλά αγόρια -ίσως και το μελλοντικό μου- θέλουν κοπέλα μόνο για το σεξ και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να είμαι το πιόνι τους. Κι αυτά τα λέω με βάση γεγονότα, αφού έχω ακούσει αγόρι να ομολογεί, και να χαίρεται μάλιστα, πως έχει πει "σ'αγαπώ" σε κοπέλα απλά για να την ρίξει στο κρεβάτι!!! Είναι να μην ανησυχείς μετά μη σε εκμεταλλευτούν και μετά σε παρατήσουν στα κρύα του λουτρού;

Οι σχέσεις που ξεκινάνε με βάση τη σωματική έλξη, που συνήθως συνοδεύονται από πάρα πολύ σεξ είναι καταδικασμένες να έχουν μικρή χρονική διάρκεια. Μια γυναίκα που χρησιμοποιεί το σεξ για να προσελκύσει έναν άντρα σε μία σχέση δηλώνει πρωταρχικά την χαμηλή αυτοπεποίθησή της. Επειδή η ίδια γνωρίζει πως δεν έχει κάποια αξία να προσφέρει στον άντρα, όπως αρχές (ειλικρίνεια, εντιμότητα, ακεραιότητα, λογική σκέψη) προσπαθεί να προσφέρει αξία δίνοντας σεξ. Φυσικά μια τέτοια γυναίκα δεν πρόκειται να την επιλέξει ένας άντρας με αξίες, αλλά θα την επιλέξει ένας άντρας αντίστοιχος της. Η σχέση αυτού του ζευγαριού θα ακολουθήσει κάποια σταθερές φάσεις. Πρώτη είναι η φάση του πόθου όπου το ζευγάρι εξαφανίζεται από τον κόσμο, κάνει συνεχώς σεξ και γενικά παραβλέπει όλες τις αρνητικές συμπεριφορές του άλλου καθώς οι ορμόνες κάνουν πάρτι. Μετά από μερικούς μήνες που σταματά αυτή η φάση και το ζευγάρι ξαναέρχεται στον κόσμο αρχίζουν να φαίνονται τα πρώτα προβλήματα τα οποία το ζευγάρι δεν πρόκειται να συζητήσει (γιατί η σχέση του όπως είπαμε δεν είναι βασισμένη σε αρχές όπως η ειλικρίνεια αλλά στο σεξ) τα οποία θα εξελιχθούν σε αγκάθια. Με τον χρόνο αυτά τα αγκάθια θα μεγαλώνουν όλο και περισσότερο, μέχρι να διαλύσουν τελείως αυτή τη σχέση.

Το να προσπαθείς δηλαδή να χτίσεις μια σταθερή και σωστή σχέση με βάση το σεξ είναι σαν να χτίζεις κάστρα στην άμμο. Αντιθέτως το να προσπαθείς να φτιάξεις μια σχέση χωρίς να προσφέρεις σεξ προτού σιγουρευτείς για τον άλλο είναι ο πιο υγιής δρόμος για μια σωστή σχέση. Φιλτράρεις έτσι παράλληλα και τους άντρες χωρίς αξίες που πιστεύω δεν σου ταιριάζουν. Και μην ακούς ανοησίες τύπου "για να βρεις τον σωστό άντρα πρέπει πρώτα να περάσεις από δέκα μαλάκες". Αυτά θα στα πούνε γυναίκες κυρίως αλλά και άντρες με μηδενική αυτογνωσία. Όταν ξέρεις τον εαυτό σου και ξέρεις τι θέλεις οι σκάρτοι άνθρωποι φαίνονται κατευθείαν. Δε χρειάζεται να βάλεις το χέρι σου στη φωτιά για να καταλάβεις ότι θα καείς, γι' αυτό έχουμε τη λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
συμφωνώ με ξεχασμένο.
οι γυναίκες που προσφέρουν εύκολο και γρήγορο σεξ αυτόματα στο υποσυνείδητο μας μπαίνουν στην κατηγορία του χαβαλέ και της ξεπέτας.
αν θέλεις να χτίσεις κάτι σταθερό που θα μείνει τότε βάλε κάποια όρια και κράτησε εσύ τον έλενχο του πότε θα κάνεις σέξ πρώτη φορά.

τελικά ο άλλος θα σε εκτιμήσει παραπάνω και αν τελικά κάτσει μαζί σου, θα είναι για σένα και όχι για το σεξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ναι ζούμε στον 21ο αιώνα, αλλά σε ορισμένα θέματα τα πράγματα έχουν φτάσει από το ένα άκρο (μεσαιωνικές αντιλήψεις) στο άλλο.
Μου προκαλεί αηδία η συνεχής αλλαγή συντρόφων και η δημιουργία σχέσεων μόνο για το σεξ.
Για να προχωρήσεις (προσωπικά πιστεύω πως) πρέπει να ξέρεις τον άλλο όχι λίγους μήνες, αλλά πολύ περισσότερο καιρό. (χρόνια)
Το να μείνει μια γυναίκα έγκυος ίσως να μην είναι τόσο πιθανό, όμως το να κολλήσει κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα όταν έρθει σε επαφή με άντρα που αλλάζει συντρόφους σαν τα ρούχα, είναι πολύ πιθανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δεν είναι ωραίο να υπάρχει μια σχέση μόνο και μόνο για το σεξ...
Υπάρχουν και άλλα ωραία στην σχέση, όχι μόνο αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ναι ζούμε στον 21ο αιώνα, αλλά σε ορισμένα θέματα τα πράγματα έχουν φτάσει από το ένα άκρο (μεσαιωνικές αντιλήψεις) στο άλλο.
Μου προκαλεί αηδία η συνεχής αλλαγή συντρόφων και η δημιουργία σχέσεων μόνο για το σεξ.
Για να προχωρήσεις (προσωπικά πιστεύω πως) πρέπει να ξέρεις τον άλλο όχι λίγους μήνες, αλλά πολύ περισσότερο καιρό. (χρόνια)
Το να μείνει μια γυναίκα έγκυος ίσως να μην είναι τόσο πιθανό, όμως το να κολλήσει κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα όταν έρθει σε επαφή με άντρα που αλλάζει συντρόφους σαν τα ρούχα, είναι πολύ πιθανό.

δεκαετίες βάλε να είσαι και σίγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εσύ γαμιά άλλαζε γκόμενα κάθε εβδομάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ναι ζούμε στον 21ο αιώνα, αλλά σε ορισμένα θέματα τα πράγματα έχουν φτάσει από το ένα άκρο (μεσαιωνικές αντιλήψεις) στο άλλο.
Πράγματι, υπάρχουν ακόμα άτομα με μεσαιωνικές αντιλήψεις. Μια από τις αιτίες είναι και οι "θρησκείες".
Μου προκαλεί αηδία η συνεχής αλλαγή συντρόφων και η δημιουργία σχέσεων μόνο για το σεξ.
Δεν νομίζω ότι μίλησε κάποιος για σχέσεις μόνο για το σεξ. Όμως το σεξ είναι κάτι πολύ βασικό σε μια σχέση. Άσεξοι εραστές υπάρχουν μόνο στα μυθιστορήματα του 18ου αιώνα.
Το να μείνει μια γυναίκα έγκυος ίσως να μην είναι τόσο πιθανό, όμως το να κολλήσει κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα όταν έρθει σε επαφή με άντρα που αλλάζει συντρόφους σαν τα ρούχα, είναι πολύ πιθανό.
Πρώτον: και για τα ΣΜΝ υπάρχουν εξετάσεις και προφυλάξεις. Δεύτερον: Μπορεί κάποιος ή κάποια να κολλήσει ΣΜΝ ακόμα και από άτομο με μία ή και καμία προηγούμενη επαφή.
Για να προχωρήσεις (προσωπικά πιστεύω πως) πρέπει να ξέρεις τον άλλο όχι λίγους μήνες, αλλά πολύ περισσότερο καιρό. (χρόνια).
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που θα περιμένουν χρόνια για να προχωρήσουν. Οποιοσδήποτε κάποια στιγμή θα ξενερώσει και...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Γενικά στις σχέσεις μου είμαι πολύ επιλεκτική. Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλο ιστορικό αλλά ότι έκανα το έκανα με άτομα που πραγματικά νοιαζόμουν κι όχι απλά για να λέω ότι είμαι σε σχέση. Δεν είμαι από τα άτομα που παθαίνουν κρίση ταυτότητας άμα δεν έχουν αγόρι/κορίτσι. Βέβαια, μέχρι τώρα όλες μου οι σχέσεις έφταναν μέχρι ένα ορισμένο σημείο, το φυσιολογικό για την ηλικία. Το θέμα είναι πως αυτή την στιγμή υπάρχει κάτι με ένα αγόρι -απλό φλερτ που πιστεύω θα οδηγήσει σε σχέση- αλλά εγώ έχω ένα μεγάλο πρόβλημα. Δε θέλω να ολοκληρώσω. Κι αν μέχρι πρότινως αυτό το έσωζε η ηλικία, τώρα πια το πράγμα αλλάζει. Ο λόγος που φοβάμαι να ολοκληρώσω δεν είναι για την πράξη αυτή καθ'αυτή αλλά για τις συνέπειές της. Με άλλα λόγια, φοβάμαι πάρα πολύ το ενδεχόμενο μιας εγκυμοσύνης. Ναι, ξέρω για τις προφυλάξεις και όλα αυτά, μάλιστα τις τελευταίες μέρες έχω ψάξει να δω όλους τους τρόπους αντισύλληψης, αλλά κανείς δεν προφυλάσσει 100% και αντισυλληπτικά δεν θέλω να πάρω για να μην καταστρέψω το όλο "σύστημα". Με έχει αγχώσει πολύ αυτή η κατάσταση. Μια εγκυμοσύνη θα κατέστρεφε το μέλλον μου και δεν θέλω ούτε να την σκέφτομαι. Τι θα γίνει όμως την ώρα που κάποιος θα μου ζητήσει να προχωρήσουμε; Αν του πω ότι δεν είμαι έτοιμη για πόσο θα περιμένει; Είναι τόσο σημαντικό το σεξ σε μια σχέση; Δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα "κομφόρ" αυτής χωρίς αυτή την "λεπτομέρεια"; Λέτε να φρικάρει ο άλλος αν του πω ότι δεν θέλω γι'αυτό τον λόγο; Και στην τελική μήπως είμαι κι εγώ υπερβολική;

Νομίζω πως χρησιμοποιείς την πιθανή εγκυμοσύνη σαν δικαιολογία για να μην προχωρήσεις. Πρέπει να σταματήσεις να το κάνεις αυτό, όχι γιατί πρέπει να κάνεις σεξ ( στατιστικά όσο λιγότερους συντρόφους έχει μια γυναίκα τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να κάνει έναν επιτυχημένο γάμο) αλλά για να μπορέσεις να βρεις τον πραγματικό λόγο. Το κακό με τις δικαιολογίες είναι πως σταματάνε και την περιέργεια. Αν θέλεις μια σχέση δίχως σεξ γιατί δεν είσαι ακόμη έτοιμη τότε απλά πες το στον άλλο. Αν φύγει γιατί δεν μπορεί να περιμένει τότε απλά δεν είναι αυτό που έψαχνες. Στην τελική είναι πολύ καλύτερο να μην έχεις σχέση, απ'το να έχεις μια σχέση που θα σε πιέζει να κάνεις πράγματα που δεν θες.

Νομίζω κι εγώ πως ίσως ο φόβος της εγκυμοσύνης αποτελεί μια πρόφαση.
Αυτό που θα ήθελα να αναρωτηθείς είναι το ενδεχόμενο να είσαι asexual. Ναι θα βγουν πολλοί να βροντοφωνάξουν ''μα πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να ζει χωρίς επιθυμία σεξουαλικής επαφής;'' ή να αποδώσουν τα πάντα στα ''ψυχολογικά προβλήματα''. Όπως υπάρχουν ομοφυλόφιλοι άνθρωποι (homosexual) και bisexual, υπάρχουν και pansexual, demi-sexual και asexual. Σκέψου εάν έχεις αισθανθεί ποτέ σεξουαλική έλξη προς κάποιον/κάτι. Asexual δε σημαίνει ότι δεν επιθυμεί το άτομο να συνάψει σχέση με κάποιον/α απλά δεν επιθυμεί τη σεξουαλική επαφή. Όχι από φοβο απλά δε το θέλει, δεν αισθάνεται αυτή την ανάγκη.

Μετά αφου αποκλειστεί το ενδεχόμενο αυτό, σκέψου εάν υπήρχαν ποτέ συγκεκριμένα περιστατικά ή άνθρωποι στη ζωή σου που να είχαν ως αποτέλεσμα να έχεις καταπιεσμένη σεξουαλικότητα φερ' ειπείν να αποφεύγεις αντίστοιχες σκέψεις ή να νιώθεις ενοχές όταν και εάν αυτές έρχονται στο νου.

Ζούμε πλέον στον 21ο αιώνα και είχα την εντύπωση ότι κάποια παλιά στερεότυπα έχουν ξεπεραστεί. Σίγουρα καμιά κοπέλα δεν περιμένει τον πρίγκηπα του παραμυθιού, όμως πολλές έχουν ακόμα στο μυαλό τους τα αισθηματικορομαντικά μυθιστορήματα, στα οποία ο νέος και η νέα συναντιούνται στη γέφυρα, ακαριαία αγαπιούνται παράφορα και (αφού ξεπεράσουν κάποιες δυσκολίες) τελικά παντρεύονται και ζουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.
Πιστεύω ότι η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Οι σχέσεις σήμερα δημιουργούνται από μια απλή αμοιβαία έλξη. Ένας πολύ βασικός σκοπός της σχέσης είναι και (διατί να το κρύψωμεν άλλωστε; ) το σεξ. Η φυσική ανάγκη για σεξ, αφορά εξίσου και τους άντρες και τις γυναίκες, άσχετα τι πιστεύουν οι γιαγιάδες μας. Έτσι η σχέση ξεκινά με σεξ και συμπάθεια. Στην πορεία, ο ένας γνωρίζει τον άλλο σε βάθος και ίσως με το πέρασμα του χρόνου έρθει και η αγάπη. Μπορεί και να μην έρθει και είναι πιθανόν η σχέση να διαλυθεί. Και τι έγινε; Μπορεί να πληγωθούμε, αλλά θα δοκιμάσουμε ξανά και ξανά, μέχρι να βρούμε αυτό που θέλουμε.



Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά νομίζω πας από το ένα άκρο στο άλλο. Πράγματι, δε χρειάζεται να αναζητεί κανείς τον πρίγκιπα ούτε χρειάζεται να κάνουμε πρώτη φορά σεξ με τον απόλυτο έρωτα της ζωής μας εφόσον πραγματικά θέλουμε να το κάνουμε και με κάποιον που απλά μας ελκύει σεξουαλικά. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει πως δεν έχει κάποιος το δικαίωμα να έχει την ανασφάλεια οτι κάποιος τον/την κοροιδεύει. Νομίζω είναι απόλυτα ανθρώπινο είτε εμείς έχουμε έντονα αισθήματα για κάποιον είτε όχι, να φοβόμαστε πως κάποιος δε μας επιθυμεί πραγματικά αλλά υποκινείται από κριτήρια τα οποία εμείς δεν εγκρίνουμε. Ούτε εγώ θα ήθελα κάποιος να με θεωρεί τελείως χαζή ή τελείως άσχημη αλλά παρ' όλα αυτά να κάνει σεξ μαζί μου επειδή δε μπορεί να βρει κάτι καλύτερο, θέλει να χώσει κάπου το πουλί του κλπ.
Ίσως λοιπόν πρόκειται για ανασφάλεια όπου δεν εκτιμάει το ίδιο το άτομο τον εαυτό του νομίζοντας πως και οι άλλοι δεν το εκτιμούν και επομένως δε μπορεί να αποδεχτεί εύκολα πως κάποιος το επιλέγει γιατί ελκύεται από αυτό κι όχι γιατί δεν είχε καλύτερη επιλογή. Αλλά ίσως να οφείλεται και σε αντίστοιχη φοβία εξαιτίας παρεθοντικών προσωπικών και μη εμπειριών όπως ανέφερε και η ίδια η κοπέλα που έφτιαξε το θέμα. Και οι δυο περιπτώσεις μου φαίνονται φυσιολογικές και ας μην σπεύσουν οι αφ'υψηλού βλέποντες να μας πουν ποσο ακομπλεξάριστοι είναι και πως όλα αυτά είναι δικό μας πρόβλημα και δεν αφορούν κανέναν αλλό και blah blah bli blah blah blo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top