Η υποκρισία ως κοινωνική λειτουργία

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Στην πρώτη περίπτωση υποκρίνονται αναγκαστικά για να γίνονται αποδεχτοί από τους άλλους.

Τι τους αναγκάζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ο φόβος της απόρριψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο φόβος της απόρριψης.

Οταν κάποιος υποκρίνεται κάτι που δεν είναι σημαίνει αυτόματα δυο πράγματα:

1) οτι δεν είναι (νοιώθει, σκέφτεται) σαν κι αυτούς που φοβάται ότι θα τον απορρίψουν, γι'αυτό άλλωστε και υποκρίνεται
2) τους εξαπατά

Οπότε πρός τί ο φόβος και η υποκρισία επίσης; Ποιό είναι το τελικό κέρδος; Δέχομαι ότι ο κάθε ένας δεν θέλει να τον απορρίπτουν όμως πάλι, αν είσαι ολυμπιακός και σε δέχτουν οι παναθηναικοί επειδη όταν είσαι μαζί τους παριστάνεις τον παναθηναικό, ποιό είναι το κέρδος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αν εγώ σαν πεθερά δεν γουστάρω τον γαμπρό μου καθόλου μα καθόλου, ωστόσο η κόρη μου τον επιλέγει, τον αγαπά και είναι ευτυχισμένη, εγώ πρέπει να δείξω ότι δεν τον γουστάρω για να μην ξαναπατήσει στο σπίτι μου, κάνοντας αμέσως αμέσως δυστυχισμένο το παιδί μου?

Αν η καλύτερή μου φίλη με ρωτάει «πώς είμαι?» και είναι κακάσχημη, εγώ θα της πω… «είσαι κακάσχημη?» ή θα της πω: «καλούτσικη είσαι?».
Όταν αγαπάς προστατεύεις τον άλλον, δεν τον πληγώνεις. Μπορεί να μην υπερβάλλω με το ψέμα
λέγοντας της «είσαι θεά» αλλά δεν θα την αποστείλω μιλώντας της με 100% ειλικρίνεια. Για την συγκεκριμένη ερώτηση δεν είναι απαραίτητη.


Για το πότε είναι και πότε δεν είναι απαραίτητη η ειλικρίνεια, η κουλτούρα του καθενός το καθορίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ετσι όπως τίθεται το θέμα όλα είναι υποκρισία ... όμως αναρωτιέμαι ... αν δεν συγκρατούσαμε τα αισθήματά μας κάποιες φορές - δηλαδή αν δεν "υποκρινόμαστε" όπως το θέτετε τι αποτελέσμα θα είχαμε. Λες κάτι και θυμώνω πάρα πολύ, η πρώτη αντίδραση θα ήταν να σε βρίσω, όμως "υποκρίνομαι" μια πιο ήπια αντίδραση η οποία δίνει και σε εσένα και σε εμένα το χρόνο να ηρεμήσουμε και να δούμε τα πράγματα πιο αντικειμενικά, να καταλάβουμε ο ένας τι εννοεί ο άλλος, να ...., να ...., να ....
Υποκρισία επίσης είναι και κάθε συμπεριφορά ανθρώπου που δεν βλέπει αντικειμενικά τον εαυτό του και πόσοι από μας έχουμε κάνει πράξη το γνωθεις εαυτόν. Εγώ πάντως όχι.
Για μένα λοιπόν το να ορίσω κάτι σαν υποκρισία, λέξη που έχει αρνητική έννοια, καθορίζεται από την κακή πρόθεση και την ιδιοτέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν εγώ σαν πεθερά δεν γουστάρω τον γαμπρό μου καθόλου μα καθόλου, ωστόσο η κόρη μου τον επιλέγει, τον αγαπά και είναι ευτυχισμένη, εγώ πρέπει να δείξω ότι δεν τον γουστάρω για να μην ξαναπατήσει στο σπίτι μου, κάνοντας αμέσως αμέσως δυστυχισμένο το παιδί μου?

Αν υποκρίνεσαι οταν είναι μπροστά η κόρη σου, θα υποκρινεσαι και όταν είσαι μόνη με το γαμπρό σου; Θα υποκρίνεσαι διαρκως; Ακόμη και όταν θα ζητάνε την γνώμη σου για το οτιδήποτε; Οποτε λεει εκείνος μια ιδέα, όποτε αργότερα έχει κάποια άποψη, δεν θα πάς ποτέ μα ποτέ κόντρα, για να μη πάρουν χαμπάρι πόσο δεν τον γουστάρεις; Εν τέλει αν, όλη σου η συμπεριφορά, έστω δια της υποκρισίας, για όλη σας την κοινή ζωή, μαζί και με τα εγγόνια σου, μπορεί να δείχνει ότι είσαι παναθηναικός ενώ είσαι ολυμπιακός, ε εντάξει τότε ναι η κορη σου δεν θα είναι δυστυχισμένη και η υποκρισία σου θα τηνέχει προσατατέψει.

Γιατί αλλιώς, καλύτερα θα είναι από κάθε άποψη η κόρη σου να ξέρει τί σκεφτεσαι με το νι και με το σίγμα και με το γιατί. Ωστε αν συμφωνεί μαζί σου να χωρίσει, αν όχι, κι εσύ δεν λές να αλλάξεις γνώμη, να σε βγάλει απο την ζωή της, για να μη της διαλύσεις, όποτε δεν θα υποκρίνεσαι και απο πίσω απο την πλάτη της, όλη της την οικογένεια και το γάμο της.


Αν η καλύτερή μου φίλη με ρωτάει «πώς είμαι?» και είναι κακάσχημη, εγώ θα της πω… «είσαι κακάσχημη?» ή θα της πω: «καλούτσικη είσαι?».
Το κακάσχημη είναι μέρος του λόγου. Κακάσχημη σχετικά με ποιόν, με σένα; Εκτός και άν είναι σαν τον κουασιμόδο η φιλη σου, πιστεύω οτι είναι παραπλανητικό να την αφήνεις να νοιώθει πιο όμορφη απο οτι είναι. Γιατί έτσι δεν θα επικεντρώσει στα άλλα της ατού στο κοινωνικό παιχνίδι.


Για το πότε είναι και πότε δεν είναι απαραίτητη η ειλικρίνεια, η κουλτούρα του καθενός το καθορίζει.
Το καθορίζει επίσης και ότι αισθανόμαστε για τον άλλον. Το να στέλνεις κάποιον/α, έστω και με τις καλύτερες προθέσεις, να ακολουθήσει ένα ανύπαρκτο μονοπάτι, δεν ξέρεις πόσο μπορεί να του κοστίσει. Κι αυτό θα έχει γίνει εξ αιτίας σου.



Ετσι όπως τίθεται το θέμα όλα είναι υποκρισία ... όμως αναρωτιέμαι ... αν δεν συγκρατούσαμε τα αισθήματά μας κάποιες φορές - δηλαδή αν δεν "υποκρινόμαστε" όπως το θέτετε τι αποτελέσμα θα είχαμε.
Δόθηκαν δυο χαρακτηριστικα σενάρια σ'αυτό το ποστ. Είναι απλά μια διαφορετική εξέλιξη της καθε κατάστασης, όμως δεν ειναι απαραίτητα ζημιογόνα. Η εντύπωση δηλαδή ότι υποκρινόμενοι καταλήγουμε να απαλύνουμε, να διευκολύνουμε ή να εξυπηρετούμε μία κατάσταση, δεν αποδεικνύεται συχνά έτσι, αφού στην πράξη το αποτέλεσμα, σ'αυτους προς τους οποίους υποκρινόμαστε είναι συχνότατα ζημιογόνο.

Υποκρισία επίσης είναι και κάθε συμπεριφορά ανθρώπου που δεν βλέπει αντικειμενικά τον εαυτό του και πόσοι από μας έχουμε κάνει πράξη το γνωθεις εαυτόν. Εγώ πάντως όχι.
Η υποκρισια των άλλων σίγουρα δεν μας διευκολύνει και πολύ να δούμε αντικειμενικα τον εαυτό μας.

Για μένα λοιπόν το να ορίσω κάτι σαν υποκρισία, λέξη που έχει αρνητική έννοια, καθορίζεται από την κακή πρόθεση και την ιδιοτέλεια.
Δεν είναι απαραίτητο να έχουμε μια κακή πρόθεση. Οταν μας μαθαίνουν απο μωρά ότι η υποκρισία κάνει τα πράγματα ευκολότερα, υποκρινόμαστε πραγματικά νομίζοντας ότι κάνουμε το καλύτερο. Αυτό διερευνούμε εδώ, δεν κόβουμε κεφάλια. Κατα πόσο είναι τελικά το καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γιατί αλλιώς, καλύτερα θα είναι από κάθε άποψη η κόρη σου να ξέρει τί σκεφτεσαι με το νι και με το σίγμα και με το γιατί.
Η κόρη μου θα ήξερε πάντα τι σκέφτομαι. Ο γαμπρός μου δεν θα το μάθαινε ποτέ. :PΑπομακρυνόμαστε από την ουσία του τοπικ. Μην μπούμε σε βαρετές λεπτομέρειες για το πώς θα αντιδρούσα εγώ σε ένα υποτιθέμενο αντιπαθητικό γαμπρό.

Η υποκρισια των άλλων σίγουρα δεν μας διευκολύνει και πολύ να δούμε αντικειμενικα τον εαυτό μας.
Έχεις δίκιο. Η υποκρισία δεν μας βοηθάει να γνωρίσουμε καλά τον εαυτό μας. Την χρησιμοποιούμε για να επιβιώσουμε αλλά ουσιαστικά μας σκοτώνει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαστε και οι καλυτεροι αποδέχτες της αλήθειας (των άλλων) .
Τόσα και τόσα σοφά λόγια γράψανε κατά καιρούς για το πώς να προχωράς και να μην ακούς τους άλλους…:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η κόρη μου θα ήξερε πάντα τι σκέφτομαι. Ο γαμπρός μου δεν θα το μάθαινε ποτέ. :PΑπομακρυνόμαστε από την ουσία του τοπικ. Μην μπούμε σε βαρετές λεπτομέρειες για το πώς θα αντιδρούσα εγώ σε ένα υποτιθέμενο αντιπαθητικό γαμπρό.

Δεν θα μιλησω για σενα και καλύτερα να το δείς κι εσύ εξωτερικά γιατί το παράδειγμα που έφερες είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Η μητέρα και η κόρη λοιπόν μιλάνε για το πόσο η μάνα μισει το γαμπρό. Στον γαμπρό και οι δυο υποκρινονται. Σε τί θα ωφελούσε αυτό;

Έχεις δίκιο. Η υποκρισία δεν μας βοηθάει να γνωρίσουμε καλά τον εαυτό μας. Την χρησιμοποιούμε για να επιβιώσουμε αλλά ουσιαστικά μας σκοτώνει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαστε και οι καλυτεροι αποδέχτες της αλήθειας (των άλλων) .

Άρα η υποκρισία δεν είναι επιλογή μόνο συμπεριφοράς δικής μας, αλλά και επιλογή του πώς θέλουμε να μας φέρονται. Αυτός που λέει την αλήθεια την ζητάει κιόλας και ίσως έχοντας το γνώθι σ'αυτόν, βγαινει τελικά κερδισμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν θα μιλησω για σενα και καλύτερα να το δείς κι εσύ εξωτερικά γιατί το παράδειγμα που έφερες είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Η μητέρα και η κόρη λοιπόν μιλάνε για το πόσο η μάνα μισει το γαμπρό. Στον γαμπρό και οι δυο υποκρινονται. Σε τί θα ωφελούσε αυτό;

Στο να μπορουν, οταν χρειαζεται, να συνυπαρχουν και οι τρεις μαζι....
Η ευτυχια της κορης της ειναι πιο σημαντικη, απο το πως εκεινη μπορει να αισθανεται για το γαμπρο της...ειναι απλα τα πραγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Στο να μπορουν, οταν χρειαζεται, να συνυπαρχουν και οι τρεις μαζι....
Η ευτυχια της κορης της ειναι πιο σημαντικη, απο το πως εκεινη μπορει να αισθανεται για το γαμπρο της...ειναι απλα τα πραγματα....

Μα είναι όλο ενα ψέμα. Σαν να κτίζεις πανω στην άμμο... Θα πέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μπαγκς, ο ανθρωπος την κορη εχει παντρευτει...οχι τη μανα....δε ζουν ολοι μαζι, ωστε να καθισταται δυσκολη η συμβιωση, γιατι εκ των πραγματων η μητερα θα πιεζεται και θα προσποιειται μπροστα του...
Γιατι εαν η μητερα προτιμησει να ειναι ευθυς, το μονο που θα καταφερει (αν καταφερει κατι) ειναι να απομακρυνθει απο το παιδι της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μπαγκς, ο ανθρωπος την κορη εχει παντρευτει...οχι τη μανα....δε ζουν ολοι μαζι, ωστε να καθισταται δυσκολη η συμβιωση, γιατι εκ των πραγματων η μητερα θα πιεζεται και θα προσποιειται μπροστα του... Γιατι εαν η μητερα προτιμησει να ειναι ευθυς, το μονο που θα καταφερει (αν καταφερει κατι) ειναι να απομακρυνθει απο το παιδι της...

Η αντιπαθεια της μάνας έχει μια ριζα. Ας υποθέσουμε ότι αυτή είναι η ζήλια. Η κόρη της έχει ξεσκιστεί στο σέξ με τον αγαπημένο της και το χαίρεται. Τη μάνα αντίθετα ο μπαμπας την κανόνισε με το ζόρι όσες φορές την κανόνισε, που ήταν ελαχιστες δεν τις χάρηκε καθόλου και φυσικά εκείνη έτσι το βλέπει ότι "την κανόνισε".

Η μάνα λοιπόν υποκρίνεται στην κόρη, όμως απο μέσα της θεωρεί πως η κόρη της έπεσε θυμα των σεξουαλικών της ορμών μ'αυτόν τον άθλιο. Οτι την παρέσυρε σε σκοτεινές και αμαρτωλές τυχόν διαδρομές και οτι πάει στράφι. Όλα αυτά τα όμορφα συναισθήματα και σκέψεις που ξεκινάνε απο τον γαμπρό της μέν, αντανακλούν δε εκ των πργμάτων και στην κόρη της, τα κρύβει απο υποτιθέμενη αγάπη για την κόρη της;

Σαν αυτό μπορώ να σου βρώ χιλια παραδείγματα που η μάνα μισεί το γαμπρό και, αυτό αντανακλά φυσικά και στην κόρη της. Οπότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οριστε?
Πλακα με κανεις...
Αnyway, πες οτι παιζει ενα τετοιο σκηνικο...τι σχεση εχει με το εαν πρεπει να υποκριθει, εαν υποκρινεται για να μη διαταραχτει η σχεση μανας-κορης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οριστε?
Πλακα με κανεις...
Αnyway, πες οτι παιζει ενα τετοιο σκηνικο...τι σχεση εχει με το εαν πρεπει να υποκριθει, εαν υποκρινεται για να μη διαταραχτει η σχεση μανας-κορης?

Α τώρα καταλαβαίνω, σχέση μάνας-κόρης εσύ εννοείς την υποτιθέμενη σχέση μάνας - κορης. Αυτήν που και οι δυο νομίζουν ότι έχουν υποκρινόμενες η μία απέναντι στην άλλη. Αυτήν δεν πρέπει να διαταράξουμε, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρε ματια μου, η κορη θα γνωριζει τα συναισθηματα της μανας..το χουμε πει αυτο...
Για μενα θα ηταν απαραδεκτο να βαλει καποια μανα τις δικες τις προτιμησεις πανω απο την ευτυχια του παιδιου της...
Τωρα εαν εσυ το βλεπεις αλλιως, αυτο ειναι αλλο θεμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Βρε ματια μου, η κορη θα γνωριζει τα συναισθηματα της μανας..το χουμε πει αυτο...

Μα πώς θα τα γνωρίζει; Θα πάει πχ στο παράδειγμα μας και θα της πεί, ξέρεις κόρη μου εγώ το σέξ το έκανα με το στανιό, και νομίζω ότι ο άντρας σου σε έχει παρασύρει σε διαβολεμένες κατευθύνσεις, αλλα μην του το πείς οκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το παραδειγμα αυτο καλο μου για μενα προσωπικα ειναι αρρωστο...και δεν το σχολιαζω καν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το παραδειγμα αυτο καλο μου για μενα προσωπικα ειναι αρρωστο...και δεν το σχολιαζω καν....

Μα τι άρρωαστο; Ξέρεις πόσες απο τις γυναίκες παντρεμένες το εξήντα-εβδομήντα, ελληνίδες, ήταν ανοργασμικές; Εδώ είναι ακόμη ενα τεράστιο ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο τωρα τι σχεση εχει παλι?!
Και τωρα πολλες γυναικες ειναι ανοργασμικες...δεν ειναι αυτο το θεμα μας..
Το παραδειγμα σου δεν αντικατοπτριζει το μεσο ορο των γυναικων που εχουν προβλημα με το γαμπρο τους....ειναι υπερβολικο...
Και το θεμα μας ειναι αλλο και εχουμε ξεφυγει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτο τωρα τι σχεση εχει παλι?!


Οι μανες μωρε, οι μάνες ειναι αυτές του παραδείγματος μας, οχι οι νύφες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top