Michigan ECCE - Δεκέμβριος 2015

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
γεια σας, τι πιστεύετε ότι είναι λίγο πιο εύκολο (για λοουερ)από τα δυο πτυχία αγγλικών: Μίσιγκαν η Κέιμπριτζ. έχω πάρει λοουερ άλλα ένα άλλο( εσβ λέγεται στα αγγλικά βέβαια τα Γράμματα,άλλα δεν μπορώ να το γράψω).απλώς σκεφτόμουν να ξαναδώσω με ιδιαίτερα λογικά αν και έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ άλλα έχω αρχίσει να κάνω γραμματική για να τα ξαναθυμηθω..
Καλησπέρα!

Το ESB B2 δεν το έχω δώσει, όμως μια φίλη μου το έδωσε και μου είπε κάποια πράγματα. Γενικά είναι ένα εύκολο πτυχίο από ο,τι κατάλαβα. Η δομή μου, μοιάζει σε ορισμένα σημεία με αυτή του ECCE.

Προσωπικά, πιστεύω πως αν το διάβασμά σου και η απόδοσή σου είναι μέτρια, τότε καλύτερα να δώσεις το PTE Level 5 ή κάτι σχετικά εύκολο [μιας και το Michigan και το Cambridge έχουν μία ανεπτυγμένη δυσκολία (ειδικά το Cambridge)].

Αν έχεις αποφασίσει πως θέλεις ECPE ή CPE, τότε σου προτείνω το ECPE, το οποίο είναι λίγο πιο απλό από αυτό του Cambridge, όμως και πάλι χρειάζεται σωστό και μεθοδικό διάβασμα.

Καλή επιτυχία σε ο,τι και αν επιλέξεις! :)

Μμμ όχι απαραίτητα. Εγώ έγραψα καλύτερα στο ECPE απ'ότι το ECCE:)
Μακάρι να τα πάω και εγώ καλύτερα στο ECPE :spasiklas::rtfm::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
γεια σας, τι πιστεύετε ότι είναι λίγο πιο εύκολο (για λοουερ)από τα δυο πτυχία αγγλικών: Μίσιγκαν η Κέιμπριτζ. έχω πάρει λοουερ άλλα ένα άλλο( εσβ λέγεται στα αγγλικά βέβαια τα Γράμματα,άλλα δεν μπορώ να το γράψω).απλώς σκεφτόμουν να ξαναδώσω με ιδιαίτερα λογικά αν και έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ άλλα έχω αρχίσει να κάνω γραμματική για να τα ξαναθυμηθω..
To Michigan ECCE είναι πιο βατό. Δεν χρειάζεται να κάνεις ιδιαίτερα, μπορείς μια χαρά να παρακολουθήσεις ένα φροντιστηριακό τμήμα, εκτός πια αν έχεις ξεχάσει όοοοοολα τα αγγλικά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
To Michigan ECCE είναι πιο βατό. Δεν χρειάζεται να κάνεις ιδιαίτερα, μπορείς μια χαρά να παρακολουθήσεις ένα φροντιστηριακό τμήμα, εκτός πια αν έχεις ξεχάσει όοοοοολα τα αγγλικά σου.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το ECCE έχει γίνει υπερβολικά βατό. Αυτή την εντύπωση την έχω λάβει από παιδιά που το έχουν πάρει, ενώ μέσα στο σχολείο στο μάθημα των αγγλικών που κάνουμε γελοία πράγματα δεν ξέρουν να διαβάζουν σωστά, αγνοούν τη σημασία κοινών λέξεων της καθημερινότητας και δεν ξέρουν να σχηματίσουν ένα αναθεματισμένο ρήμα. Και μονίμως απορώ πως αυτά τα άτομα πέρασαν την εξέταση :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος πως πέρασαν αυτή την εξέταση (ECCE) και όχι κάποιο άλλο Lower;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Η PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
To Michigan ECCE είναι πιο βατό. Δεν χρειάζεται να κάνεις ιδιαίτερα, μπορείς μια χαρά να παρακολουθήσεις ένα φροντιστηριακό τμήμα, εκτός πια αν έχεις ξεχάσει όοοοοολα τα αγγλικά σου.

Οκ ευχαριστω πολυ!οχι δεν τα εχω ξεχασει.Εκανα και στη σχολη αγγλικα πριν δυο προηγουμενα εξαμηνα οποτε κατι θυμαμαι,εχω αρχισει να κανω και μονη μου μια επαναληψη.ΑΠλως σε φροντιστηριο πρεπει να ρωτησω αν υπαρχει τμημα για ενηλικους,και αν δεν υπαρχει πρεπεi ή να κανω μονη μου αν γινεται,ή καλυτερα ιδιαιτερα(Απλως ελεγα για ιδιαιτερα γιατι πιστευω ότι θα μου δινει σημειωσεις και δεν θα χρειαστει να παρω καποιο βιβλιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν υπάρχει προετοιμασία για εξετάσεις χωρίς βιβλίο.

Αν ο στόχος σου είναι να κάνεις ιδιαίτερα για να σκίζεται κάποιος άλλος να σου βγάζει υλικό και φωτοτυπίες χωρίς να πληρώνεις από την τσέπη σου, τότε συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτό είναι εκμετάλλευση.

Το πλεονέκτημα του φροντιστηρίου είναι ότι για τα ίδια χρήματα θα κάνεις περισσότερες ώρες μάθημα και αν επιλέξεις σωστά, θα μπορείς να έχεις πρόσβαση σε περισσότερους καθηγητές, σε φυσικούς ομιλητές της γλώσσας, σε computer lab για περισσότερη εξάσκηση στο listening, έξτρα ώρες προετοιμασίας για τα προφορικά, τεστ προσομοίωσης κλπ.

Τμήμα ενηλίκων δεν θα δυσκολευτείς να βρεις, πολλά φροντιστήρια έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το ECCE έχει γίνει υπερβολικά βατό. Αυτή την εντύπωση την έχω λάβει από παιδιά που το έχουν πάρει, ενώ μέσα στο σχολείο στο μάθημα των αγγλικών που κάνουμε γελοία πράγματα δεν ξέρουν να διαβάζουν σωστά, αγνοούν τη σημασία κοινών λέξεων της καθημερινότητας και δεν ξέρουν να σχηματίσουν ένα αναθεματισμένο ρήμα. Και μονίμως απορώ πως αυτά τα άτομα πέρασαν την εξέταση :hmm:
Όχι, δεν είναι υπερβολικά βατό. Όντως σε σχέση με πριν 2-3 χρόνια έχει γίνει λίγο πιο εύκολο. Όμως και πάλι για μαθητές επιπέδου B2 είναι εντάξει.

Επίσης, αυτό δεν γίνεται μόνο με αυτό το πτυχίο. Και με το Cambridge και όχι μόνο. Όταν τον άλλον δεν τον ενδιαφέρει να αποκτήσει κάποιες σημαντικές γνώσεις και θέλει απλώς να πάρει ένα πτυχίο για να λέει ''πήρα lower'', τότε δεν είναι το πιστοποιητικό βατό, αλλά ο εξεταζόμενος διαβάζει απλά με τον γνωστό τρόπο της παπαγαλίας, για να περάσει στο τεστ. Στα προφορικά θα περάσει ούτως ή άλλως, αρκεί να μιλήσει και να αποφύγει τις σύντομες απαντήσεις.

Το θέμα είναι και ο βαθμός που πέρασε κάποιος. Π.χ κάποιος που πέρασε με τη βάση, τότε καταλαβαίνεις πως ίσως να μην είναι γενικά από τους πραγματικά καλούς μαθητές. Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως κάποιος του 850 είναι καλύτερος. :hmm:

Τέλος, μην ξεχνάς τα παιδιά με καλοπληρωμένους γονείς... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το θέμα είναι και ο βαθμός που πέρασε κάποιος. Π.χ κάποιος που πέρασε με τη βάση, τότε καταλαβαίνεις πως ίσως να μην είναι γενικά από τους πραγματικά καλούς μαθητές. Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως κάποιος του 850 είναι καλύτερος.

Φυσικά και αυτός που πέρασε το ECCE με 850 είναι καλύτερος από αυτόν που το πέρασε στη βάση. Αν σκεφτείς πόσο δύσκολο είναι να βγάλεις 850 μέσο όρο, και πόσο βοηθιούνται από τους εξεταστές αυτοί που είναι κοντά στη βάση, θα έλεγα ότι αυτός με το 850 είναι de facto ΠΟΛΥ καλύτερος.

Αυτό για τους καλοπληρωμένους γονείς ομολογώ πως δεν το κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος πως πέρασαν αυτή την εξέταση (ECCE) και όχι κάποιο άλλο Lower;
Ναι απόλυτα. Έχω πάθει σοκ. Δεν ξέρω αν τα θέματα ήταν πιο εύκολα. Του ECPE που τα είδα πάντως, μου φάνηκαν πιο δύσκολα εν συγκρίσει με αυτά των προηγούμενων ετών.
Όχι, δεν είναι υπερβολικά βατό. Όντως σε σχέση με πριν 2-3 χρόνια έχει γίνει λίγο πιο εύκολο. Όμως και πάλι για μαθητές επιπέδου B2 είναι εντάξει.

Επίσης, αυτό δεν γίνεται μόνο με αυτό το πτυχίο. Και με το Cambridge και όχι μόνο. Όταν τον άλλον δεν τον ενδιαφέρει να αποκτήσει κάποιες σημαντικές γνώσεις και θέλει απλώς να πάρει ένα πτυχίο για να λέει ''πήρα lower'', τότε δεν είναι το πιστοποιητικό βατό, αλλά ο εξεταζόμενος διαβάζει απλά με τον γνωστό τρόπο της παπαγαλίας, για να περάσει στο τεστ. Στα προφορικά θα περάσει ούτως ή άλλως, αρκεί να μιλήσει και να αποφύγει τις σύντομες απαντήσεις.

Το θέμα είναι και ο βαθμός που πέρασε κάποιος. Π.χ κάποιος που πέρασε με τη βάση, τότε καταλαβαίνεις πως ίσως να μην είναι γενικά από τους πραγματικά καλούς μαθητές. Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως κάποιος του 850 είναι καλύτερος. :hmm:

Τέλος, μην ξεχνάς τα παιδιά με καλοπληρωμένους γονείς... :whistle:
Πραγματικά συγχαρητήρια σε αυτούς που περνάνε την εξέταση με τέτοιο βαθμό. Εγώ με Pass το πήρα, αλλά δεν διάβαζα κιόλας. Όσο για τους "καλοπληρωμένους γονείς" τι εννοείς; Ότι παίζει να βάζουν το χεράκι τους; Απίθανο μου ακούγεται. Όλα να τα περιμένεις, ωστόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Φυσικά και αυτός που πέρασε το ECCE με 850 είναι καλύτερος από αυτόν που το πέρασε στη βάση. Αν σκεφτείς πόσο δύσκολο είναι να βγάλεις 850 μέσο όρο, και πόσο βοηθιούνται από τους εξεταστές αυτοί που είναι κοντά στη βάση, θα έλεγα ότι αυτός με το 850 είναι de facto ΠΟΛΥ καλύτερος.

Αυτό για τους καλοπληρωμένους γονείς ομολογώ πως δεν το κατάλαβα.
Μπορεί κάποιος να πέρασε με 800 και να μην ξέρει τίποτα. Διάβασε ασταμάτητα για να περάσει με με πάρα πολύ καλό βαθμό και μετά τα ξέχασε. Από τις πιο συνηθισμένες περιπτώσεις νομίζω.

Εννοώ, πως πολλά παιδιά με καλοπληρωμένους γονείς, περνάνε όχι λόγω της αξίας τους, αλλά με βοήθεια από το πορτοφόλι των γονιών τους. Εγώ προσωπικά γνωρίζω κάποιες περιπτώσεις τέτοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να πέρασε με 800 και να μην ξέρει τίποτα. Διάβασε ασταμάτητα για να περάσει με με πάρα πολύ καλό βαθμό και μετά τα ξέχασε. Από τις πιο συνηθισμένες περιπτώσεις νομίζω.
Παρομοίως και αυτός που πέρασε με 650. Η εξέταση μετράει την ικανότητά σου στα αγγλικά τη στιγμή που έδωσες εξετάσεις, δεν κάνει πρόβλεψη για το τι θα γίνει μετά από 6 μήνες ή 10 χρόνια.

Τη στιγμή που έδωσαν εξετάσεις, αυτός που πήρε 850 είχε πολύ περισσότερες γνώσεις από αυτόν που πήρε 650. Δεν μπορείς να πάρεις 800+ (πολύ δε λιγότερο 850 που είναι και HP) χωρίς γνώσεις. Δεν φτάνει το ασταμάτητο διάβασμα για τις εξετάσεις.

Εννοώ, πως πολλά παιδιά με καλοπληρωμένους γονείς, περνάνε όχι λόγω της αξίας τους, αλλά με βοήθεια από το πορτοφόλι των γονιών τους. Εγώ προσωπικά γνωρίζω κάποιες περιπτώσεις τέτοιες.
Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να επηρεάσει τα αποτελέσματα του ECCE με χρήματα. Να δωροδοκίσει τους εξεταστές εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να επηρεάσει τα αποτελέσματα του ECCE με χρήματα. Να δωροδοκήσει τους εξεταστές εννοείς;
Ναι. Αλλά όχι μόνο. Για παράδειγμα μια φίλη της μαμάς μου, της είχε πει, ότι έδωσε κάποια χρήματα στην καθηγήτρια του παιδιού τους και εκείνη κατάφερε και έπεισε τους εξεταστές να περάσουν τον γιο της πελάτισσας της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι. Αλλά όχι μόνο. Για παράδειγμα μια φίλη της μαμάς μου, της είχε πει, ότι έδωσε κάποια χρήματα στην καθηγήτρια του παιδιού τους και εκείνη κατάφερε και έπεισε τους εξεταστές να περάσουν τον γιο της πελάτισσας της.

Χαχαχαχαχαχα :D

Αυτό που συνέβηκε στην πραγματικότητα είναι πως η καθηγήτρια πήρε ένα ωραίο πουρμπουάρ από τη μαμά του μαθητή της. Ίσως να μην την πλήρωναν καλά ή να της ακύρωσαν πολλά μαθήματα, οπότε βρήκε τρόπο να βγάλει τα χαμένα της λεφτάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Η PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν υπάρχει προετοιμασία για εξετάσεις χωρίς βιβλίο.

Αν ο στόχος σου είναι να κάνεις ιδιαίτερα για να σκίζεται κάποιος άλλος να σου βγάζει υλικό και φωτοτυπίες χωρίς να πληρώνεις από την τσέπη σου, τότε συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτό είναι εκμετάλλευση.

Το πλεονέκτημα του φροντιστηρίου είναι ότι για τα ίδια χρήματα θα κάνεις περισσότερες ώρες μάθημα και αν επιλέξεις σωστά, θα μπορείς να έχεις πρόσβαση σε περισσότερους καθηγητές, σε φυσικούς ομιλητές της γλώσσας, σε computer lab για περισσότερη εξάσκηση στο listening, έξτρα ώρες προετοιμασίας για τα προφορικά, τεστ προσομοίωσης κλπ.

Τμήμα ενηλίκων δεν θα δυσκολευτείς να βρεις, πολλά φροντιστήρια έχουν.

Οταν λεω να μου δινει σημειωσεις μπορω απο το βιβλιο της να βγαζω εγω φωτοτυπιες που εχω κιολας εκτυπωτη εννοειται πως δεν θα της ελεγα να μου βγαλει εκεινη φωτοτυπιες..(και επειδη ξερω μια κοπελα που κανει ιδιαιτερα αλλα γαλλικα δεν εχει καποιο βιβλιο αλλα πιο πολυ σημειωσεις..)καλα τ βιβλιο ειναι ας πουμε το λιγοτερο αν μου ζητηθει να παρω ενταξει θα παρω..;).Απλως στο φροντιστηριο με ενηλικους μπορει να εχουν ξεκινησει και εγω πχ να ειμαι πιο πισω..και να μην μπορω να παρακολουθησω...παντως θα ρωτησω...Τωρα περισσοτερες ωρες μπορω να κανω και σε ιδιαιτερα αν ζητησω...Τωρα αν υπαρχουν φυσικοι ομιλητες της γλωσσας πρεπει να ρωτησω...Βεβαια σπουδαζω και επαρχια για αυτο και δεν ξερω πολλα φροντιστηρια αγγλικων :P(θα ρωτησω ομως σε καποιο που πηγαινε μια κοπελα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Οταν λεω να μου δινει σημειωσεις μπορω απο το βιβλιο της να βγαζω εγω φωτοτυπιες που εχω κιολας εκτυπωτη εννοειται πως δεν θα της ελεγα να μου βγαλει εκεινη φωτοτυπιες..
Δεν έχω καταλάβει σε τι θα σε οφελήσουν οι φωτοτυπίες από το βιβλίο της καθηγήτριας, που έχει επάνω τις λύσεις και τις σημειώσεις της. Η ουσία είναι να κάτσεις να κάνεις μια πεντάρα δουλειά, όχι να κοιτάς έτοιμες τις λύσεις. Επιπλέον όλο τον κόπο και το χρόνο που θα χάσεις να φωτοτυπήσεις ολόκληρο βιβλίο με τεστ (φαντάζομαι θα έχεις πλάνο να κάνεις έστω ένα βιβλίο με τεστ πριν πας να δώσεις) και το μελάνι που θα πληρώσεις και τη φθορά του εκτυπωτή σου, γιατί να μη δώσεις 20 ευρώ και να πάρεις ένα βιβλίο ολοκαίνουριο; :confused:

Τμήματα σε φροντιστήρια ανοίγουν συνέχεια, ας πούμε στο φροντιστήριο που δουλεύω συνήθως ξεκινάει ένα τμήμα ενηλίκων κάθε Μάρτιο. Αλλά εν πάση περιπτώσει, το να επιλέξεις ιδιαίτερο επειδή δεν μπορείς να συμβαδίσεις με το τμήμα είναι μια λογική σκέψη, το να επιλέξεις ιδιαίτερο για να μην πάρεις βιβλίο είναι παραλογισμός.

Οι σημειώσεις επιπέδου εξετάσεων δεν βγαίνουν τόσο εύκολα για να τις μοιράζουν οι καθηγήτριες δεξιά-αριστερά σαν κουφέτα. Ειδικά επειδή οι εξετάσεις αναβαθμίζονται κάθε 3-4 χρόνια, οπότε δεν μπορείς να πεις ότι βγάζεις σημειώσεις τώρα και θα σου κρατήσουν μια ζωή. Ακόμα και στα χαμηλότερα επίπεδα τα πράγματα αλλάζουν. Εγώ έχω σημειώσεις που είχα φτιάξει πριν από 20 χρόνια για τις προκαταρκτικές τάξεις, και τώρα πλέον δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω γιατί έχει αλλάξει ο τρόπος που διδάσκουμε όπως και το λεξιλόγιο που καλύπτουμε στην κάθε τάξη.

Συμπέρασμα: σημειώσεις σημαίνει μπαγιάτικο ψάρι.

Τωρα περισσοτερες ωρες μπορω να κανω και σε ιδιαιτερα αν ζητησω...
Αν πρόσεξες, είπα περισσότερες ώρες με τα ίδια λεφτά. Σε ένα καλό φροντιστήριο που κάνει γκρουπάκια, η τιμή της ώρας είναι συνήθως από 5-8 ευρώ. Ένα καλό ιδιαίτερο θέλει 15-20. Do the math ;)

Ναι απόλυτα. Έχω πάθει σοκ. Δεν ξέρω αν τα θέματα ήταν πιο εύκολα. Του ECPE που τα είδα πάντως, μου φάνηκαν πιο δύσκολα εν συγκρίσει με αυτά των προηγούμενων ετών.
Καλά τα φετεινά θέματα. Τα προηγούμενων ετών, πού τα είδες??

Και κάτι άλλο: δεν έχει καμία σημασία αν τα φετινά θέματα ήταν πιο εύκολα ή πιο δύσκολα από τα προηγούμενα, αφού βαθμολογούνται έτσι ώστε η βάση να είναι ανάλογη της δυσκολίας. Με άλλα λόγια, αν τα θέματα είναι εύκολα χρειάζεσαι περισσότερες σωστές απαντήσεις για να περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καλά τα φετεινά θέματα. Τα προηγούμενων ετών, πού τα είδες??

Και κάτι άλλο: δεν έχει καμία σημασία αν τα φετινά θέματα ήταν πιο εύκολα ή πιο δύσκολα από τα προηγούμενα, αφού βαθμολογούνται έτσι ώστε η βάση να είναι ανάλογη της δυσκολίας. Με άλλα λόγια, αν τα θέματα είναι εύκολα χρειάζεσαι περισσότερες σωστές απαντήσεις για να περάσεις.
Έχω δει του Νοεμβρίου 2014, που ήταν τα δικά μου, του Μαίου 2015 και του Δεκεμβρίου 2015...και κατ'εμέ ήταν ευκολότερα τα του Δεκεμβρίου. Τι να πω..για άλλους ίσως να ήταν και πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχω δει του Νοεμβρίου 2014, που ήταν τα δικά μου, του Μαίου 2015 και του Δεκεμβρίου 2015...και κατ'εμέ ήταν ευκολότερα τα του Δεκεμβρίου. Τι να πω..για άλλους ίσως να ήταν και πιο εύκολα.
Πού τα είδες; Αφού τα θέματα δεν κυκλοφορούν.

Και επίσης, σου είπα, δεν παίζει ρόλο η ευκολία των θεμάτων γιατί αν υποθέσουμε ότι τα θέματα μιας εξεταστικής είναι εύκολα, οι σωστές απαντήσεις που χρειάζεσαι για να πιάσεις τη βάση είναι περισσότερες.

Σε κάθε εξεταστική υπάρχουν 3 διαφορετικά θέματα, οπότε φαντάσου τι θα γινόταν αν άλλοτε έπεφταν εύκολα και άλλοτε δύσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Η PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει σε τι θα σε οφελήσουν οι φωτοτυπίες από το βιβλίο της καθηγήτριας, που έχει επάνω τις λύσεις και τις σημειώσεις της. Η ουσία είναι να κάτσεις να κάνεις μια πεντάρα δουλειά, όχι να κοιτάς έτοιμες τις λύσεις. Επιπλέον όλο τον κόπο και το χρόνο που θα χάσεις να φωτοτυπήσεις ολόκληρο βιβλίο με τεστ (φαντάζομαι θα έχεις πλάνο να κάνεις έστω ένα βιβλίο με τεστ πριν πας να δώσεις) και το μελάνι που θα πληρώσεις και τη φθορά του εκτυπωτή σου, γιατί να μη δώσεις 20 ευρώ και να πάρεις ένα βιβλίο ολοκαίνουριο; :confused:

Τμήματα σε φροντιστήρια ανοίγουν συνέχεια, ας πούμε στο φροντιστήριο που δουλεύω συνήθως ξεκινάει ένα τμήμα ενηλίκων κάθε Μάρτιο. Αλλά εν πάση περιπτώσει, το να επιλέξεις ιδιαίτερο επειδή δεν μπορείς να συμβαδίσεις με το τμήμα είναι μια λογική σκέψη, το να επιλέξεις ιδιαίτερο για να μην πάρεις βιβλίο είναι παραλογισμός.

Οι σημειώσεις επιπέδου εξετάσεων δεν βγαίνουν τόσο εύκολα για να τις μοιράζουν οι καθηγήτριες δεξιά-αριστερά σαν κουφέτα. Ειδικά επειδή οι εξετάσεις αναβαθμίζονται κάθε 3-4 χρόνια, οπότε δεν μπορείς να πεις ότι βγάζεις σημειώσεις τώρα και θα σου κρατήσουν μια ζωή. Ακόμα και στα χαμηλότερα επίπεδα τα πράγματα αλλάζουν. Εγώ έχω σημειώσεις που είχα φτιάξει πριν από 20 χρόνια για τις προκαταρκτικές τάξεις, και τώρα πλέον δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω γιατί έχει αλλάξει ο τρόπος που διδάσκουμε όπως και το λεξιλόγιο που καλύπτουμε στην κάθε τάξη.

Συμπέρασμα: σημειώσεις σημαίνει μπαγιάτικο ψάρι.


Οκ ενταξει!Απλως με καποιες σημειωσεις γλυτωνεις καποια λεφτα...Και δεν θα παρεις μονο ενα βιβλιο πρεπει να παρεις δυο τρια...Θα πληρωσεις κανενα 50 και..χαχα(Βεβαια το βιβλιο που εχει το λεξιλογιο και των τεστ όπως του ΜΙΣΙΓΚΑΝ Η ΚΕΜΠΡΙΤΖ πρεπει να τα παρεις).Aλλα ενταξει και σε ιδιαιτερα πιστευω οτι θα ζητανε να παρεις καποιο βιβλια....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είσαι διατεθειμμένη να κάνεις ιδιαίτερο αντί να πας σε φροντιστήριο και σκέφτεσαι τα 50 ευρώ που θα δώσεις σε βιβλία; Άλλο και τούτο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Η PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλα και στα ιδιατερα δν θα δωσω και 200 ευρω το μηνα πιο λιγα θα ειναι...Τελος παντων ,θα κανω λογικα με μια αλλη κοπελα σε φροντιστηριο λογικα... Καλο βραδυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top