Προπτυχιακό στην Αμερική

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ερχεσε απο αλlο πλανητη μου φενεται,στο σχολειο δεν προκειται καν να τον βοηθησουν γιατι αν τους πεις θελω να παω yale,caltech,berkley θα νομιζουν οτι θες να πας σε καποιο κλαμπ στην μυκονο,ας ειμαστε λιγο σοβαροι.

Δεν έρχομαι από άλλο πλανήτη, έρχομια από σχολείο με καταρτισμένους καθηγητές :) Οι καθηγητές που περιγράφεις εσύ είναι συνήθως αυτοί που οτιδήποτε και να τους ρωτήσεις θα έχουν την αντίδραση που περιγράφεις, συνεπώς οι ανενημέρωτοι, αδιάφοροι καθηγητές. Σε πληροφορώ ότι από τους 10 καθηγητές μου φέτος οι 6 είχαν/έκαναν μεταπτυχιακό στον κλάδο τους, οι δύο εκ των οποίων σε πολύ καλά αμερικανικά πανεπιστήμια και είχαμε πλήρη ενημέρωση από την αρχή σχεδόν για τις σχετικές διαδικασίες, και πάω σε απλό δημόσιο σχολείο.

Το λεω γιατι εχω ηδη ρωτησει καποιους και εγω ημουν καλυτερα ενημερωμενη απο αυτους. Μου δοθηκε η εντυπωση οτι οι καθηγητες δεν γνωριζουν τοσα πραγματα, τουλαχιστον για προπτυχιακα που με ενδιαφερουν εμενα τωρα. Αντιθετα σε πολλα ιδιωτικα κανουν ib και οι μαθητες κανουν τις αιτησεις μεσα απο το σχολειο. Ειναι λογικο οι καθηγητες να ξερουν περισσοτερα πραγματα..

Τότε διάλεξες λάθος καθηγητή :) Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι σε έχουν συμβουλέψει να απευθυνθείς σε εκπαιδευτικό, μιας και ένας σωστά ενημερωμένος-ορεξάτος καθηγητής μπορεί να παίξει καταλυτικό ρόλο στην πορεία σου...
Ακολούθησε όμως και τις συμβουλές που σου έδωσα και εγώ και οι άλλοι πιο πάνω, κάνε μία βόλτα σε κάποια ιστοσελίδα πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει, στείλε κανένα mail, ρώτα όμορφα όμορφα τι χρειάζονται αντί να ψάχνεις από δω κι από 'κει σε ανθρώπους που καθένας θα σου πει κάτι διαφορετικό ανάλογα με τις εμπειρίες ή τις φήμες που έχει ακούσει... Ρώτα στην αμερικανική πρεσβεία, σε κάποιον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού!!
Ιδια ηλικία έχουμε, κι εγώ με αυτά ψάχνομαι όπως και άλλα 5.000 παιδιά, ρωτώντας πας στην Πόλη, αλλά ρωτώντας στα σωστά μέρη!
Σου εύχομαι πραγματικά να πετύχεις ό,τι έχεις βάλει στόχο και όλοι είμαστε στη διάθεσή σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
:hehe::hehe::hehe:Σωστο και αυτο.Παντως ειναι μια βαση το Πανεπιστημιο εδω οπως και να το κανουμε.Αρκετες σχολες ειναι μεσα στα QS Rakings σε παγκοσμιο επειπεδο.
Εγινα λιγο οφ τοπικ αλλα τελος παντων.:P

Αν και λίγο off topic, ακόμη και σε rankings, που προσωπικά δεν μου λένε και τίποτε ιδιαίτερο, κάποια πανεπιστήμια έχουν πέσει αρκετά τα τελευταία χρόνια, όταν βρισκόταν σε πολύ υψηλές θέσεις σε διάφορους τομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vcha

Νεοφερμένος

Η vcha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εν μερει εννοω και αυτο συν οτι για Αγγλια πρεπει να δωσεις και ielts.Aπλως αναφερω πως απο την στιγμη που αποφασισεις να στειλεις αιτησεις σε πανεπιστημια του εξωτερικου πρεπει να καταληξεις στην χωρα.Δεν μπορει να ειναι πχ και Αγγλια και Αμερικη ταυτοχρονα.
Παντως λογω των οικονομικων συνθηκων που αντιμετωπιζουμε ολοι μας θα μπορουσες να ακολουθησεις τις προπτυχιακες σπουδες στην Ελλαδα και μετεπειτα να καταφυγεις για μεταπτυχιακο στην Αμερικη ή οπου αλλου θες.Η Αμερικη εκει ειναι δεν φευγει,ευχομαι καποτε να πας και να ακολουθησεις μια λαμπρη καριερα.:P

Νομιζω οτι επειδη εχω το proficiency του cambridge, δε χρειαζομαι ielts. Δεν καταλαβαινω γι;τι δεν μπορεις να στειλεις αιτησεις και αγγλια και αμερικη κι οπου σε παρουνε. Επισης, επειδη σκοπευω οχι μονο να παω για σπουδες αλλα και να μεινω στο εξωτερικο, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο για λογους προσαρμογης.

:hehe::hehe::hehe:Σωστο και αυτο.Παντως ειναι μια βαση το Πανεπιστημιο εδω οπως και να το κανουμε.Αρκετες σχολες ειναι μεσα στα QS Rakings σε παγκοσμιο επειπεδο.
Εγινα λιγο οφ τοπικ αλλα τελος παντων.:P

Συμφωνω, καποιες σχολες ειναι παρα πολυ καλες, ομως εγω θελω να παω σε καποια καλα πανεπιστημοα του εξωτερικου, οχι σε οποιαδηποτε και φυσικα αμα δεν τα καταφερω, θα μεινω στην ελλαδα. Βεβαια, μετα το μελλον θα ειναι η ανεργια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Νομιζω οτι επειδη εχω το proficiency του cambridge, δε χρειαζομαι ielts. Δεν καταλαβαινω γι;τι δεν μπορεις να στειλεις αιτησεις και αγγλια και αμερικη κι οπου σε παρουνε. Επισης, επειδη σκοπευω οχι μονο να παω για σπουδες αλλα και να μεινω στο εξωτερικο, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο για λογους προσαρμογης.

Ielts η toefl και σε ελαχιστες περιπτωσεις συνηθως εντος uk δεχονται προσπφατο cambridge με καλο βαθμο αλλα αυτο ειναι το τελευταιο προβλημα που θα αντιμετοπισεις διοτι αυτα τα δινεις σε υπολογιστη καθε εβδομαδα και απο οσο γνωριζω ειναι λιγο πιο πανω απο επιπεδο lower.Καποιος πεταξε την μπαρουφα τουε οτι δεν μπορεις να κανεις αιτησεις αγγλια και αμερικη ταυτοχρονα και εσυ το δεχτηκες?Φυσικα και μπορεις να κανεις,για αγγλια θα κανεις μεσο του συστηματος ucas,αμερικη δεν γνωριζω.
Επισης μιας και ειπες οτι τιθετε οικομομικο προβλημα να ξερεις στην αγγλια μπορεις να παρεις φοιτητικο δανειο που προσφερει η κυβερνση και το αποπληρωνεις αν εχεις εισοδημα στο μελλον πανω απο 21.000 στερλινες καπου εκει μπορει και παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vcha

Νεοφερμένος

Η vcha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν έρχομαι από άλλο πλανήτη, έρχομια από σχολείο με καταρτισμένους καθηγητές :) Οι καθηγητές που περιγράφεις εσύ είναι συνήθως αυτοί που οτιδήποτε και να τους ρωτήσεις θα έχουν την αντίδραση που περιγράφεις, συνεπώς οι ανενημέρωτοι, αδιάφοροι καθηγητές. Σε πληροφορώ ότι από τους 10 καθηγητές μου φέτος οι 6 είχαν/έκαναν μεταπτυχιακό στον κλάδο τους, οι δύο εκ των οποίων σε πολύ καλά αμερικανικά πανεπιστήμια και είχαμε πλήρη ενημέρωση από την αρχή σχεδόν για τις σχετικές διαδικασίες, και πάω σε απλό δημόσιο σχολείο.



Τότε διάλεξες λάθος καθηγητή :) Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι σε έχουν συμβουλέψει να απευθυνθείς σε εκπαιδευτικό, μιας και ένας σωστά ενημερωμένος-ορεξάτος καθηγητής μπορεί να παίξει καταλυτικό ρόλο στην πορεία σου...
Ακολούθησε όμως και τις συμβουλές που σου έδωσα και εγώ και οι άλλοι πιο πάνω, κάνε μία βόλτα σε κάποια ιστοσελίδα πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει, στείλε κανένα mail, ρώτα όμορφα όμορφα τι χρειάζονται αντί να ψάχνεις από δω κι από 'κει σε ανθρώπους που καθένας θα σου πει κάτι διαφορετικό ανάλογα με τις εμπειρίες ή τις φήμες που έχει ακούσει... Ρώτα στην αμερικανική πρεσβεία, σε κάποιον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού!!
Ιδια ηλικία έχουμε, κι εγώ με αυτά ψάχνομαι όπως και άλλα 5.000 παιδιά, ρωτώντας πας στην Πόλη, αλλά ρωτώντας στα σωστά μέρη!
Σου εύχομαι πραγματικά να πετύχεις ό,τι έχεις βάλει στόχο και όλοι είμαστε στη διάθεσή σου!!!

Μα δεν προσπαθω να πληροφοεηθω αποκλειστικα απο το φορουμ, απλα να ακουσω καποιες αποψεις. Εννοειται οτι πριν αποφασισω να ασχοληθω ζεστα, θα κανω κι αυτα που λες.

Ielts η toefl και σε ελαχιστες περιπτωσεις συνηθως εντος uk δεχονται προσπφατο cambridge με καλο βαθμο αλλα αυτο ειναι το τελευταιο προβλημα που θα αντιμετοπισεις διοτι αυτα τα δινεις σε υπολογιστη καθε εβδομαδα και απο οσο γνωριζω ειναι λιγο πιο πανω απο επιπεδο lower.Καποιος πεταξε την μπαρουφα τουε οτι δεν μπορεις να κανεις αιτησεις αγγλια και αμερικη ταυτοχρονα και εσυ το δεχτηκες?Φυσικα και μπορεις να κανεις,για αγγλια θα κανεις μεσο του συστηματος ucas,αμερικη δεν γνωριζω.
Επισης μιας και ειπες οτι τιθετε οικομομικο προβλημα να ξερεις στην αγγλια μπορεις να παρεις φοιτητικο δανειο που προσφερει η κυβερνση και το αποπληρωνεις αν εχεις εισοδημα στο μελλον πανω απο 21.000 στερλινες καπου εκει μπορει και παραπανω.

Ναι, το ξερω για το δανειο και ειναι πραγματικα πολυ εξυπηρετικο. Γι αυτο γενικα η αγγλια μου φαινεται πολυ πιο προσιτη, μα αν μου ελεγες να διαλεξω, χιλιες φορες αμερικη. Οχι για τα πανεπιστημια, απλα εγω την προτιμω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Νομιζω οτι επειδη εχω το proficiency του cambridge, δε χρειαζομαι ielts. Δεν καταλαβαινω γι;τι δεν μπορεις να στειλεις αιτησεις και αγγλια και αμερικη κι οπου σε παρουνε. Επισης, επειδη σκοπευω οχι μονο να παω για σπουδες αλλα και να μεινω στο εξωτερικο, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο για λογους προσαρμογης.



Συμφωνω, καποιες σχολες ειναι παρα πολυ καλες, ομως εγω θελω να παω σε καποια καλα πανεπιστημοα του εξωτερικου, οχι σε οποιαδηποτε και φυσικα αμα δεν τα καταφερω, θα μεινω στην ελλαδα. Βεβαια, μετα το μελλον θα ειναι η ανεργια..
Απλως ετσι ειχα ακουσει και στο μετεφερα για τις χωρες.Αν δεν ειναι εγκυρο το παιρνω πισω.Συμφωνω στην αποψη σου οτι θελεις να φυγεις νωριτερα,γιατι οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα.Εξαλλου μικρη εισαι ακομα μπορεις να αρχισεις ανετα προετοιμασια.Αλλα αν αρχισεις και εδω τις σπουδες σου (οπως πολλα ατομα απο μας) δεν θα χασεις κατι.Η πλειοψηφια μετα την κατοχη ενος πτυχιου καταφευγει σε χωρες του εξωτερικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι, το ξερω για το δανειο και ειναι πραγματικα πολυ εξυπηρετικο. Γι αυτο γενικα η αγγλια μου φαινεται πολυ πιο προσιτη, μα αν μου ελεγες να διαλεξω, χιλιες φορες αμερικη. Οχι για τα πανεπιστημια, απλα εγω την προτιμω

Μου φαίνεται ότι απλά θες να ζήσεις το "αμερικάνικο όνειρο", το να πας εκεί να σε εκτιμούν, να συμφοιτήσεις με τοπ συμμαθητές, να γνωρίσεις τοπ καθηγητές, να βρεις μια δουλειά με πολλά λεφτά όπου λεφτά στην Αμερική σε κάνουν να ζεις ονειρεμένη ζωή κλπ... Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Γιατί το πιστεύω αυτό? Δεν μας έχεις πει κανένα επιχείρημα του γιατί θες να πας Αμερική αντί για Αγγλία πχ. Που η Αγγλία, τα μεγάλα της (και ακριβά) πανεπιστήμια είναι εξίσου καλά με αυτά τις Αμερικής αλλά πιο προσιτά με την έννοια ότι βρίσκονται στην Ευρώπη. Απλώς λες... "θέλω Αμερική". Το όλο σύστημα που σου διαφημίζουν μάλλον το κάνουν να φαίνεται το κάτι άλλο ενώ δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vcha

Νεοφερμένος

Η vcha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι απλά θες να ζήσεις το "αμερικάνικο όνειρο", το να πας εκεί να σε εκτιμούν, να συμφοιτήσεις με τοπ συμμαθητές, να γνωρίσεις τοπ καθηγητές, να βρεις μια δουλειά με πολλά λεφτά όπου λεφτά στην Αμερική σε κάνουν να ζεις ονειρεμένη ζωή κλπ... Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Γιατί το πιστεύω αυτό? Δεν μας έχεις πει κανένα επιχείρημα του γιατί θες να πας Αμερική αντί για Αγγλία πχ. Που η Αγγλία, τα μεγάλα της (και ακριβά) πανεπιστήμια είναι εξίσου καλά με αυτά τις Αμερικής αλλά πιο προσιτά με την έννοια ότι βρίσκονται στην Ευρώπη. Απλώς λες... "θέλω Αμερική". Το όλο σύστημα που σου διαφημίζουν μάλλον το κάνουν να φαίνεται το κάτι άλλο ενώ δεν είναι.

Γιατι να γνωρισω τοπ συμφοιτητες καθηγητες, λεφτα μονο στην αμερικη. Για ολα αυτα τι cambridge τι harvard... Επισης δε νομιζω οτι τα καλυτερα πανεπιστημια της αγγλιας ειναι κατωτερα της αμερικης. Απλα εγω δε θελω οπου παω να παω μονο για σπουδες, αλλα και για να μεινω μετα. Γι αυτο, προτιμω την Αμερικη, επειδη μου φαινεται οτι ο τροπος ζωης ειναιπιο χαλαρος. Στην ΑΑγγλια ο καιρος ειναι μονιμα μουντος, εισαι σπιτακι σου στις 11. Η Αμερικη ειναι μεγαλυτερη, εχει περισσοτερες ευκαιριες. Βλεπεις και κανενα ματς nba:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν έχεις καλή δουλειά στην Αμερική έχεις όντως καλύτερο μισθό αλλά δουλεύεις και περισσότερες ώρες, οι υπερωρίες είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Πιο χαλαρή θα έβαζα την ζωή στην Ευρώπη, όπου είναι πολύ αυστηροί για τις ώρες εργασίας. Φυσικά, αν είχα καλή δουλειά και εγώ θα σκεφτόμουν να πάω Αμερική. Αν με έπαιρναν κάπου που θα έβγαζα καλό μισθό θα πήγαινα σίγουρα. Καλό μισθό ανάλογα και την πολιτεία πάντα γιατί υπάρχουν πελώριες διαφορές στο κόστος ζωής από μια πολιτεία σε μια άλλη. Μπορεί να παίρνεις 4-5 χιλιάδες δολάρια τον μήνα και να μην ζεις καλύτερα από ότι με 1500 ευρώ Ελλάδα, εξαρτάται που ζεις και σε τι διαμέρισμα ζεις κλπ.

Όσον για το μέρος που θες να μείνεις, δεν είναι ανάγκη να σπουδάσεις εκεί. Πλέον η αγορά εργασίας είναι όλος ο κόσμος. Αν σε θέλουν και έχεις τα προσόντα θα σε πάρουν απ' 'οπου και να ζεις. Σου ξαναλέω πάντως, ότι όλα εντάξει να πας και να σπουδάσεις Αμερική και εύχομαι να σε πάρουν και σε κάποιο ivy εφόσον δηλώσεις, αλλά να ξέρεις ότι το κόστος σπουδών θα είναι πολλαπλάσιο από το να σπουδάσεις Ελλάδα. Δηλαδή αν δεν το αντέχεις καλύτερα να κοιτάξεις εναλλακτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vcha

Νεοφερμένος

Η vcha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αν έχεις καλή δουλειά στην Αμερική έχεις όντως καλύτερο μισθό αλλά δουλεύεις και περισσότερες ώρες, οι υπερωρίες είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Πιο χαλαρή θα έβαζα την ζωή στην Ευρώπη, όπου είναι πολύ αυστηροί για τις ώρες εργασίας. Φυσικά, αν είχα καλή δουλειά και εγώ θα σκεφτόμουν να πάω Αμερική. Αν με έπαιρναν κάπου που θα έβγαζα καλό μισθό θα πήγαινα σίγουρα. Καλό μισθό ανάλογα και την πολιτεία πάντα γιατί υπάρχουν πελώριες διαφορές στο κόστος ζωής από μια πολιτεία σε μια άλλη. Μπορεί να παίρνεις 4-5 χιλιάδες δολάρια τον μήνα και να μην ζεις καλύτερα από ότι με 1500 ευρώ Ελλάδα, εξαρτάται που ζεις και σε τι διαμέρισμα ζεις κλπ.

Όσον για το μέρος που θες να μείνεις, δεν είναι ανάγκη να σπουδάσεις εκεί. Πλέον η αγορά εργασίας είναι όλος ο κόσμος. Αν σε θέλουν και έχεις τα προσόντα θα σε πάρουν απ' 'οπου και να ζεις. Σου ξαναλέω πάντως, ότι όλα εντάξει να πας και να σπουδάσεις Αμερική και εύχομαι να σε πάρουν και σε κάποιο ivy εφόσον δηλώσεις, αλλά να ξέρεις ότι το κόστος σπουδών θα είναι πολλαπλάσιο από το να σπουδάσεις Ελλάδα. Δηλαδή αν δεν το αντέχεις καλύτερα να κοιτάξεις εναλλακτικές.

Εννοειται οτι αμα εισαι πολυ καλος θεωρητικα μπορεις να πας οπου θελεις, ομως για να εχεις καλη ποιοτητα ζωης σε μια ξενη χωρα και να εισαι ευτυχισμενος εκει, πρεπει να εχεις φιλους, τον ιδιο τροπο ζωης. Δεν ειναι το ιδιο να πας στη Νεα Υορκη στα 18 και στα 25+. Αν σπουδαζεις σε ivy, πιστευω οτι με πληρη υποτροφια για τα διδακτρα οσο και να ειναι το κοστος ζωης, αξιζει να πας γιατι μετα θα παιρνεις σιγουρα καλο μισθο. Εξαλλου, οι περισσοτεροι αμερικανοι χρωστανε ολη τους τη ζωη για τις σπουδες τους. Το ιδιο ισχυει και για oxbridge, imperial...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση; Όταν λες πλήρη υποτροφία τι θεωρείς πως καλύπτει; Δεν το έψαξα ποτέ γιατί δεν με ενδιέφερε και ποτέ, αλλά έχοντας μια γενικότερη αντίληψη της πραγματικότητας, θα πω πως έστω ότι καλύπτει το 100% των διδάκτρων. Την διαμονή πώς θα την καλύψεις (και μιλάμε για αστρονομικά ποσά); Τα αεροπορικά από/προς Ελλάδα; Εδώ τα παιδιά παραπάνω λένε πως είναι τεράστια τα ποσά μόνο και μόνο για να κάνεις αίτηση που δεν ξέρεις καν αν θα σε πάρουν.

Καλό θα ήταν να αρχίσεις να ψάχνεις τι υποτροφίες μπορείς να βρεις επιπλέον και από Ελλάδα για προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό. Αφού λες πως είσαι από επαρχία ψάξε τα τοπικά κληροδοτήματα μήπως και βρεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ας δούμε λιγάκι με αριθμούς το σχετικά ακριβοθώρητο όνειρό σου. Θα αφήσω στην άκρη λεφτά για αιτήσεις, ιστορίες μπλα μπλα, ας πούμε ότι είσαι διατεθειμένη να τα δώσεις και ας πούμε ότι παίρνεις την υποτροφία.

100% υποτροφία λοιπόν. Άρα γιοκ δίδακτρα. Πού θα μένεις? Ας πούμε μέσα στο πανεπιστήμιο ή ας πούμε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσεις ούτε για την διαμονή σου στις εστίες. Πού θα τρως? Αν μένεις μέσα στο πανεπιστήμιο προφανώς δεν έχεις τα "κομφόρ" ενός σπιτιού για να μαγειρεύεις/ψωνίζεις τα βασικά, οπότε προφανώς τρως σε καντίνες/εστιατόρια/παραγγέλνετε όλοι μαζί σε μια καφετέρια κλπ. Ένα σεβαστό λοιπόν ποσό το μήνα πηγαίνει εκεί. Δεν θα βγαίνεις? Οκ δεν λέω να γίνεις party animal, αλλά κάποιες εξόδους εβδομαδιαία-μηνιαία θα τις έχεις. Ύστερα τα ταξίδια, εκδρομές τα Σαββατοκύριακα? Θα ξενιτευτείς χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά και θα περιοριστείς επί 3-4 χρόνια μόνο στην πανεπιστημιούπολη? Προσωπικές ανάγκες (ρούχα, παπούτσια, κλπ)?

Στο τελείως ιδανικό λοιπόν σενάριο που δεν χρειάζεται να ψάξεις πού θα μείνεις και να πληρώσεις γι' αυτό (μαζί με λογαριασμούς κλπ), χρειάζεσαι γύρω στα 400 δολλάρια τον μήνα και ίσως λέω και λίγα (τα μισά από αυτά θα πηγαίνουν στο φαγητό σου και θα είναι σαν να έχουν τρύπες οι τσέπες σου). Αυτό μας κάνει γύρω στα 5000 δολλάρια τον χρόνο μόνο για να τρως και να βγαίνεις. Θέλεις τουλάχιστον άλλα 1000 δολλάρια για ένα πήγαινε έλα σου στην Ελλάδα και πιθανόν αν κάποια στιγμή ξεχαστείς ή δεν μπορέσεις να προγραμματίσεις την επιστροφή σου μήνες πριν, να σου βγει πολύ πολύ περισσότερο.
Τα συγγράμματα εκεί δεν παρέχονται δωρεάν, οπότε θα σκας άλλο ένα 1000ρικο τον χρόνο για να τα αποκτήσεις.
Πρέπει να έχεις υποχρεωτικά ιατρική ασφάλιση η οποία επίσης κοστίζει αρκετά κατοστάρικα (ας πω γύρω στα 600 ευρώ τον χρόνο αν και παραείμαι αισιόδοξη) και δεν είμαι σίγουρη ότι αυτό σου το καλύπτει το πανεπιστήμιο.

Και φυσικά υπάρχει πάντα το σενάριο το πανεπιστήμιο να ΜΗΝ σου καλύψει την διαμονή, οπότε να χρειαστεί να σκάσεις γύρω στα 5000-6000 δολλάρια τον χρόνο για να νοικιάσεις μια τρύπα εκτός πανεπιστημιούπολης και να πληρώνεις και τα εισιτήρια των λεωφορείων/τραμ/μετρό.

Έχεις και ένα εφάπαξ έξοδο βίζας το οποίο είναι αρκετά υψηλό.
Για όποιον αμφισβητεί τα ποσά θεωρώντας τα τρελά, ας κάνει ένα search τον οδηγό του ιδρύματος Fulbright που γράφει τα προβλεπόμενα έξοδα αναλυτικά. Και εγώ τα κατέβασα κι άλλο για να μην ανατιναχτεί το κεφάλι μου. Ενδεικτικά να σας πω ότι ο αδερφός μου πριν κάποια χρόνια επιλέχτηκε με υποτροφία από το CTY (center for talented youth), στο Franklin&Marshall για θερινά μαθήματα 3 εβδομάδων, πλήρωσε μόνο βίζα και εισιτήρια (τα οποία κόστισαν γύρω στο 1,5 χιλιάρικο), και γυρνώντας μας είπε ότι υπήρχαν Αμερικάνοι που για 3 εβδομάδες έσκασαν 7000 ευρώ για να στείλουν τα 16χρονα παιδιά τους στο πρόγραμμα. All included αλλά φίλε, ήταν 7 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ.

Καταλαβαίνω το όνειρο για το Αμέρικα που έχεις, αλλά αν σκέφτεσαι τα 500 ευρώ που θα δώσεις για να κάνεις την αίτηση, πώς ακριβώς θα ανταπεξέλθεις μετά σε ένα πρόγραμμα που απαιτεί κάτι άπειρες χιλιάδες ευρώ τον χρόνο τον χρόνο για να σε μορφώσει? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Συγγνώμη όμως, να ρωτήσω κάτι κι εγώ, γιατί έχετε πέσει όλοι να φάτε την κοπέλα λες και σας περιέγραψε το όνειρό της να δουλέψει ως αναπληρωτής αστροναύτης για αποστολές στο Δία, για λογαριασμό της ΝASA? Λίγα είναι δηλαδή τα "ελληνάκια" που σπουδάζουν κάθε χρόνο στην Αμερική, ή έστω κάνουν αίτηση/προετοιμάζονται για υποτροφίες; Μήπως είναι η πρώτη στην Ελλάδα που "είχε το θράσσος/αφέλεια" να ζητήσει πληροφορίες για τις μελλοντικές του σπουδές;
Για να το ψάχνει τόσο στενά προφανώς έχει γίνει συζήτηση με τους γονείς και υπάρχει το περιθώριο, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να πέφτουμε να τσακίσουμε ένα άτομο για του οποίου την οικονομική/οικογενειακή κατάσταση δεν ξέρουμε τίποτα, και με αφορμή μία απλή ερώτηση!!
Εγώ προσωπικά ξέρω παιδιά που έφυγαν Αμερική με υποτροφία και παιδιά που αυτή τη στιγμή προετοιμάζονται, πέρσυ μία ελληνίδα μπήκε στο Yale από ελληνικό δημόσιο σχολείο! Γιατί λοιπόν απλά να μην απαντήσουμε στην ερωτηση της κοπέλας, να τη βοηθήσουμε όσο μπορούμε, χωρίς να παριστάνουμε τους πτυχιούχους οικονομολόγους/σωτήρες;;

Αν όλοι λειτουργούσαν με αυτή την "εκ-του-ασφαλούς" αντίληψη, ακόμα θα ήμασταν σε συνθήκες Νεάτερνταλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η κοπέλα πιο πάνω είπε ότι έχει οικονομικό πρόβλημα, δεν της το φόρτωσα εν αγνοία της. Δεν ανέφερα πουθενά επιχείρημα τύπου "μείνε στην Ελλάδα έχει καλά πανεπιστήμια, τι να την κάνεις την Αμερική είναι μακριά". Αν το θέλει ας το κάνει, αλλά άνοιξε θέμα και ρώτησε απόψεις και με την σειρά μου άνοιξα οδηγό σπουδών για Αμερική για να της απαντήσω όσο πιο ορθολογιστικά γίνεται. Δεν νομίζω ότι αμφισβήτησα τις ικανότητές της να τα καταφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Η κοπέλα πιο πάνω είπε ότι έχει οικονομικό πρόβλημα, δεν της το φόρτωσα εν αγνοία της. Δεν ανέφερα πουθενά επιχείρημα τύπου "μείνε στην Ελλάδα έχει καλά πανεπιστήμια, τι να την κάνεις την Αμερική είναι μακριά". Αν το θέλει ας το κάνει, αλλά άνοιξε θέμα και ρώτησε απόψεις και με την σειρά μου άνοιξα οδηγό σπουδών για Αμερική για να της απαντήσω όσο πιο ορθολογιστικά γίνεται. Δεν νομίζω ότι αμφισβήτησα τις ικανότητές της να τα καταφέρει...

Δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε εσένα, ίσα ίσα η δική σου απάντηση ήταν πληρέστατη.
Πολλοί όμως χρησιμοποίησαν (μόνο) το επιχείρημα που ανέφερες, και μάλιστα το υποστήριξαν σθεναρά, αντιμετωπίστηκε η πρότασή της ως άλιεν, άγνωστη μορφή ζωής! Ο χαμός μάλιστα άρχισε πριν η κοπέλα αναφέρει κάτι για την οικονομική της κατάσταση -και, αν θες τη γνώμη μου, και τίποτα να μην έλεγε πάλι αυτό θα γινόταν.

Απλά έτσι είναι η νοοτροπία σε αυτό το φόρουμ, ό,τι και να ρωτήσεις, ό,τι και να πεις, και για τιμές Χάσκι να ανοίξεις θέμα θα εμφανίζονται οι "από μηχανής Θεοί" ο ένας πίσω από τον άλλον για να σε σώσουν από το αμάρτημα στο οποίο πας να υποπέσεις. Μόνο στην αρχική σου ερώτηση δεν θα πάρεις απάντηση, ούτε για πλάκα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vcha

Νεοφερμένος

Η vcha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ας δούμε λιγάκι με αριθμούς το σχετικά ακριβοθώρητο όνειρό σου. Θα αφήσω στην άκρη λεφτά για αιτήσεις, ιστορίες μπλα μπλα, ας πούμε ότι είσαι διατεθειμένη να τα δώσεις και ας πούμε ότι παίρνεις την υποτροφία.

100% υποτροφία λοιπόν. Άρα γιοκ δίδακτρα. Πού θα μένεις? Ας πούμε μέσα στο πανεπιστήμιο ή ας πούμε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσεις ούτε για την διαμονή σου στις εστίες. Πού θα τρως? Αν μένεις μέσα στο πανεπιστήμιο προφανώς δεν έχεις τα "κομφόρ" ενός σπιτιού για να μαγειρεύεις/ψωνίζεις τα βασικά, οπότε προφανώς τρως σε καντίνες/εστιατόρια/παραγγέλνετε όλοι μαζί σε μια καφετέρια κλπ. Ένα σεβαστό λοιπόν ποσό το μήνα πηγαίνει εκεί. Δεν θα βγαίνεις? Οκ δεν λέω να γίνεις party animal, αλλά κάποιες εξόδους εβδομαδιαία-μηνιαία θα τις έχεις. Ύστερα τα ταξίδια, εκδρομές τα Σαββατοκύριακα? Θα ξενιτευτείς χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά και θα περιοριστείς επί 3-4 χρόνια μόνο στην πανεπιστημιούπολη? Προσωπικές ανάγκες (ρούχα, παπούτσια, κλπ)?

Στο τελείως ιδανικό λοιπόν σενάριο που δεν χρειάζεται να ψάξεις πού θα μείνεις και να πληρώσεις γι' αυτό (μαζί με λογαριασμούς κλπ), χρειάζεσαι γύρω στα 400 δολλάρια τον μήνα και ίσως λέω και λίγα (τα μισά από αυτά θα πηγαίνουν στο φαγητό σου και θα είναι σαν να έχουν τρύπες οι τσέπες σου). Αυτό μας κάνει γύρω στα 5000 δολλάρια τον χρόνο μόνο για να τρως και να βγαίνεις. Θέλεις τουλάχιστον άλλα 1000 δολλάρια για ένα πήγαινε έλα σου στην Ελλάδα και πιθανόν αν κάποια στιγμή ξεχαστείς ή δεν μπορέσεις να προγραμματίσεις την επιστροφή σου μήνες πριν, να σου βγει πολύ πολύ περισσότερο.
Τα συγγράμματα εκεί δεν παρέχονται δωρεάν, οπότε θα σκας άλλο ένα 1000ρικο τον χρόνο για να τα αποκτήσεις.
Πρέπει να έχεις υποχρεωτικά ιατρική ασφάλιση η οποία επίσης κοστίζει αρκετά κατοστάρικα (ας πω γύρω στα 600 ευρώ τον χρόνο αν και παραείμαι αισιόδοξη) και δεν είμαι σίγουρη ότι αυτό σου το καλύπτει το πανεπιστήμιο.

Και φυσικά υπάρχει πάντα το σενάριο το πανεπιστήμιο να ΜΗΝ σου καλύψει την διαμονή, οπότε να χρειαστεί να σκάσεις γύρω στα 5000-6000 δολλάρια τον χρόνο για να νοικιάσεις μια τρύπα εκτός πανεπιστημιούπολης και να πληρώνεις και τα εισιτήρια των λεωφορείων/τραμ/μετρό.

Έχεις και ένα εφάπαξ έξοδο βίζας το οποίο είναι αρκετά υψηλό.
Για όποιον αμφισβητεί τα ποσά θεωρώντας τα τρελά, ας κάνει ένα search τον οδηγό του ιδρύματος Fulbright που γράφει τα προβλεπόμενα έξοδα αναλυτικά. Και εγώ τα κατέβασα κι άλλο για να μην ανατιναχτεί το κεφάλι μου. Ενδεικτικά να σας πω ότι ο αδερφός μου πριν κάποια χρόνια επιλέχτηκε με υποτροφία από το CTY (center for talented youth), στο Franklin&Marshall για θερινά μαθήματα 3 εβδομάδων, πλήρωσε μόνο βίζα και εισιτήρια (τα οποία κόστισαν γύρω στο 1,5 χιλιάρικο), και γυρνώντας μας είπε ότι υπήρχαν Αμερικάνοι που για 3 εβδομάδες έσκασαν 7000 ευρώ για να στείλουν τα 16χρονα παιδιά τους στο πρόγραμμα. All included αλλά φίλε, ήταν 7 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ.

Καταλαβαίνω το όνειρο για το Αμέρικα που έχεις, αλλά αν σκέφτεσαι τα 500 ευρώ που θα δώσεις για να κάνεις την αίτηση, πώς ακριβώς θα ανταπεξέλθεις μετά σε ένα πρόγραμμα που απαιτεί κάτι άπειρες χιλιάδες ευρώ τον χρόνο τον χρόνο για να σε μορφώσει? :/:

Περασα και γω στο cty greece αλλα δεν πηγα στο θερινο προγραμμα επςιδη ηταν 1000€ και επεφτε πανω στο σκακι. Εν πασει περιπτωση οι γονεις μου δεν ειναι σε θεση να διαθεσουν περισσοτερα απο αυτα που θα πληρωναν αν σπουδαζα ελλαδα, τα οποια δεν παυουν να ειναι ενα σεβαστο ποσο. Ωστοσο, αν εχεις περασει σε ivy, πιστευω οτι αξιζει να παρεις και καποιο δανειο, το οποιο σιγουρα θα εχεις τη δυνατοτητα να ξεπληρωσεις μετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Italian dream... δεν νομίζω να της είπε κανένας να μην πάει. Ειδικά πολλοί της είπαν να πάει αν μπορεί. Μάλιστα πιστεύω πως θα μπορούσε να περάσει σε κάποιο ivy, ειδικά αν πάει καλά στα sat, έχει ότι χρειάζεται. Το θέμα προκύπτει στο οικονομικό κυρίως κομμάτι γιατί η κοπέλα μάλλον νόμιζε ότι αν έχει πλήρη υποτροφία τα έξοδα Ελλάδας/Αμερικής θα είναι ίδια ενώ η πραγματικότητα είναι διαφορετική (άσε που η πλήρης υποτροφία είναι δύσκολη από μόνη της, πιο εύκολα δίνουν σε Αμερικανούς παρά ξένους πλήρη). Επίσης, επειδή φαίνεται να θέλει να πάει πολύ Αμερική, θέλουμε να την κάνουμε να καταλάβει πως αν σπουδάσει σε άλλη χώρα, είτε Ελλάδα είτε Ευρώπη, θα μπορεί πάλι να ζήσει και να δουλέψει στην Αμερική, εφόσον είναι αυτό το όνειρό της. Οι εταιρείες ψάχνουν αυτούς με τις γνώσεις και αν διαθέτει τα προσόντα δεν θα "κοπεί" επειδή δεν σπούδασε εκεί. Τέλος, για να καταλήξω, ξέρω κοπέλα που πήγε να σπουδάσει Αγγλία και τα παράτησε μετά τον πρώτο χρόνο επειδή δεν μπορούσε να καλύπτει τα έξοδα. Θα ήταν πολύ κακό η vcha να περάσει να πάει και μετά να γίνει κάτι τέτοιο και να χάσει τζάμπα χρόνο, ιδρώτα και χρήμα. Πρέπει να έχει πλήρη γνώση του τι την περιμένει. Εμείς εδώ μάλιστα δίνουμε γενικές πληροφορίες όσο έχουμε ψάξει μόνοι μας, καλύτερα να ρωτήσει κάποιο ειδικό (όχι γενικά καθηγητή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Συγγνώμη όμως, να ρωτήσω κάτι κι εγώ, γιατί έχετε πέσει όλοι να φάτε την κοπέλα λες και σας περιέγραψε το όνειρό της να δουλέψει ως αναπληρωτής αστροναύτης για αποστολές στο Δία, για λογαριασμό της ΝASA? Λίγα είναι δηλαδή τα "ελληνάκια" που σπουδάζουν κάθε χρόνο στην Αμερική, ή έστω κάνουν αίτηση/προετοιμάζονται για υποτροφίες; Μήπως είναι η πρώτη στην Ελλάδα που "είχε το θράσσος/αφέλεια" να ζητήσει πληροφορίες για τις μελλοντικές του σπουδές;

Έκατσα και ξαναδιάβασα όλα τα μηνύματα και ειλικρινά δεν βρήκα καμία αγενή/απότομη απάντηση ούτε πριν γίνει κάποια αναφορά σε χρήματα ούτε μετά, οπότε νομίζω πως υπερβάλλεις. Θέτουμε ερωτήσεις που η κοπέλα πρέπει να είσαι σε θέση να απαντήσει προτού πάρει μια τόσο μεγάλη απόφαση, όχι για να την στριμώξουμε στην γωνία.

Για να το ψάχνει τόσο στενά προφανώς έχει γίνει συζήτηση με τους γονείς και υπάρχει το περιθώριο, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να πέφτουμε να τσακίσουμε ένα άτομο για του οποίου την οικονομική/οικογενειακή κατάσταση δεν ξέρουμε τίποτα, και με αφορμή μία απλή ερώτηση!!

Ας μη γελιόμαστε, αλλιώς βλέπεις τα πράγματα ως μαθητής, αλλιώς ως φοιτητής. Όσοι απαντήσαμε έχουμε όλοι περάσει ή βρισκόμαστε ακόμα από την τριτοβάθμια εκπαίδευση, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό και, όπως είναι φυσικό, ξέρουμε πέντε πράγματα παραπάνω από έναν μαθητή λυκείου που δεν έχει την παραμικρή ιδέα του πόσο πρόκειται να του κοστίσει η φοιτητική ζωή. Όταν, λοιπόν, διαβάζω την παρακάτω φράση:

Οι γονεις μου ετσι κι απλιως θα πληρωναν αρκετα λεφτα το μηνα για να σπουδασω εντος ελλαδας, οποτε δεν υπαρχει περιπτωση με μια πληρη υποτροφια να ειναι αρκετα?
εγώ ξέρω εκ του ασφαλούς πως όχι, δεν θα είναι αρκετά. Γιατί βασισμένη σε όσα έχω σπαταλήσει και σε όσα έχω διαβάσει πως γράφουν τα παιδιά στο αντίστοιχο νήμα που υπάρχει στο φόρουμ για τα φοιτητικά έξοδα, υπολογίζω πως κυμαίνονται από 4.800 σε 7.200Ε/χρόνο, αν υποθέσουμε πως ένας φοιτητής παίρνει 400 ή 600Ε/μήνα (προσωπικά έχω περάσει κι από τις δύο φάσεις). Επομένως μιλάμε για μια μαθήτρια που δεν έχει ιδέα, και είναι λογικό να μην έχει ιδέα, του ποια είναι τα έξοδα στην Ελλάδα και ποια στην Αμερική, όπως πολύ αναλυτικά τα περιέγραψε η Ερινύς πιο πάνω.

Κι ύστερα ακολουθούν οι εξής φράσεις:

Θα ηθελα να παω σε κεντρο προετοιμασιας αλλα 1) μενω στην επαρχια και 2) νομιζω οτι ειναι πολυ ακριβαα.
Εν πασει περιπτωση οι γονεις μου δεν ειναι σε θεση να διαθεσουν περισσοτερα απο αυτα που θα πληρωναν αν σπουδαζα ελλαδα, τα οποια δεν παυουν να ειναι ενα σεβαστο ποσο. Ωστοσο, αν εχεις περασει σε ivy, πιστευω οτι αξιζει να παρεις και καποιο δανειο, το οποιο σιγουρα θα εχεις τη δυνατοτητα να ξεπληρωσεις μετα..
που αποσαφηνίζουν πως η κοπέλα κατανοεί πως δεν έχει την οικονομική δυνατότητα που a priori υποθέτεις ότι έχει (κι είναι λογικό γιατί μιλάμε για υπέρογκα ποσά). Κι εδώ προκύπτει η λύση του δανείου το οποίο υποθέτω πως θα παρθεί στην Ελλάδα και που, δεδομένης της υφιστάμενης οικονομικής κατάστασης, μου φαίνεται τουλάχιστον παρακινδυνευμένο. Και ναι, μην μου πεις πως είναι απόφαση των γονιών και θα το έχουν σκεφτεί καλά, γιατί δεν είναι πάντα έτσι. Οι γονείς είναι γονείς κι όταν αγαπάνε το παιδί τους και βλέπουν πόσες δυνατότητες έχει θα προτιμήσουν να κάνουν οποιαδήποτε θυσία για να μπορέσουν να του προσφέρουν τα πάντα. Αξίζει όμως το ρίσκο;

Εγώ προσωπικά ξέρω παιδιά που έφυγαν Αμερική με υποτροφία και παιδιά που αυτή τη στιγμή προετοιμάζονται, πέρσυ μία ελληνίδα μπήκε στο Yale από ελληνικό δημόσιο σχολείο! Γιατί λοιπόν απλά να μην απαντήσουμε στην ερωτηση της κοπέλας, να τη βοηθήσουμε όσο μπορούμε, χωρίς να παριστάνουμε τους πτυχιούχους οικονομολόγους/σωτήρες;;

Κι εγώ γνωρίζω παιδιά που έφυγαν για Αμερική αλλά το να λέμε απλώς ότι "ξέρω κάποιον που τα κατάφερε!" δεν βοηθάει σε τίποτα στην συζήτηση, το θέμα είναι πώς τα κατάφερε. Όσον αφορά την κοπέλα που μπήκε στο Yale, σύμφωνα με αυτό, πήρε υποτροφία ύψους $43.052 η οποία, υποθέτω, είναι για το πρώτο έτος και δεν καλύπτει καν πλήρως τα δίδακτρα:

The total Cost of Attendance for attending Yale in 2014-2015 is $63,250, which includes tuition ($45,800), room ($7,800), board ($6,200), and books and personal expenses ($3,450). Total cost of attendance (not only tuition) is used to calculate a student's need-based financial aid award.

μιλάμε, επομένως, για $20.000 επιπλέον τα οποία πρέπει να μπουν από την τσέπη της. Για αυτόν τον λόγο της πρότεινα να ψάξει για κάποιο κληροδότημα, γιατί όντως, αν καταφέρει να λάβει υποτροφία και από Ελλάδα και από το Παν/μιο υποδοχής, οι πιθανότητες αυξάνονται κάπως. Δεν παριστάνει κανείς τον οικονομολόγο, είναι απλή αριθμητική, τα νούμερα είναι εκεί και όποιος θέλει μπορεί να κάνει τις πράξεις.

Τέλος, να πω ότι οι υποτροφίες είναι για τον 1ο χρόνο και για να συνεχίσεις να παίρνεις καθ' όλη την διάρκεια των σπουδών σου, πρέπει να συνεχίσεις να είσαι πρώτος. Αλλά προσέξτε, δεν μιλάμε για πρώτος στην Ελλάδα, μιλάμε πως εκεί διαγωνίζεσαι τα μεγαλύτερα μυαλά του κόσμου (που στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν και την οικονομική δυνατότητα, άρα δεν κοστίζουν αλλά συνεισφέρουν, γιατί ας μην ξεχνάμε πως τα Παν/μια αυτά είναι επιχειρήσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vcha

Νεοφερμένος

Η vcha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδια, εγω θελω οσο το δυνατον πιο ρεαλιστικες απαντησεις, για να καταφερω να αποφασισω. Γνωριζω οτι τα εξοδα στην Αμερικη θα ειναι πολυ μεγαλυτερα, αλλα πιστευω πως αν εισαι σε τοπ πανεπιστημιο, δεν ειναι και τοσο ρισκο να χρεωθεις. Επισης, εγω μιλαω και για financial aid που προσφερουν βασικα τα mit,yale,harvard,princeton,amherst,dartmouth και οι υποτροφιες δινονται αναλογα με την οικονομικη σου αναγκη. Οι υποτροδιες συνεχιζουν να ισχυουν ολα τα χρονια που σπουδαζεις εκει αν δεν αλλαξει η οικονομικη σου κατασταση. Καλα ολα αυτα μεν, αλλα ειναι πολυ δυσκολο να μπεις δε. Γι αυτο εγω περιμενω να ακουσω αν εχω πιθανοτητες να με παρουνε ή αν ειναι χασιμο χρονου να δωσω sat.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ανάλογα πως τα πας στα sat. Αν έχεις κορυφαία sat, έχεις αρκετές πιθανότητες. Οι διακρίσεις και ο εθελοντισμός μετράνε πολύ πέρα από τα ξερά σκορ και τις βαθμολογίες, πρέπει να τα έχεις όλα για να μπεις σε τέτοιο πανεπιστήμιο. Πάντως όταν λέω καλά sat εννοώ τουλάχιστον 2265 και καλύτερα πάνω από 2390, εννοείται υψηλό βαθμό λυκείου (19+ μην πω κοντά στο 20), Μπες στο forum του collegeconfidential και ρώτα και εκεί. Επίσης υπάρχουν παιδιά που γράφουν τι έγραψαν/είχαν σαν προσόντα και αν τους δέχτηκαν ή όχι πχ αυτό που το βρήκα με μια σύντομη αναζήτηση στο google. Ωστόσο δεν ξέρω την εγκυρότητα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top