[29/5/2015] Φυσική Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 52)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 11 21.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 13 25.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 8 15.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 6 11.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 8 15.4%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 6 11.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αν το πάμε έτσι σε όλα τα προηγούμενα χρόνια όλα τα θέματα είχαν ειπωθεί.(με εξαίρεση το 2013 που ήθελε την πυκνότητα και το 2005 στο θέμαδ).Τέλος πάντων,σε ευχαριστώ
Το δ4 ερωτημα δεν ειχε ξαναζητηθει ποτε μεχρι το 2012 .Και το 2011 θα ελεγα που τα θεματα δυσκολεψαν πολυ αγρια .Το θεμα του 2013 (θεμα δ) εκρινε την φυσικη σκεψη των υποψηφιων και ηταν ακρως πρωτοτυπο.....Ετσι ειναι η φυσικη ομως τι να κανουμε θετικο μαθημα ειναι .Αν βαζανε ενα πρωτοτυπο θεμα σημερα οπως του 13 θα ηθελα πολυ να ακουσω τι θα λεγοταν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους φοιτητές που από τις 10:30, έχοντας κάνει ένα απλό "σκανάρισμα" στα θέματα, έγραψαν το πόσο εύκολα ήταν, συγκρίνοντάς τα με τα "δικά τους" που ήταν τα πιο δύσκολα της δεκαετίας. Μπράβο τους, καθώς απέδειξαν ότι οι σημερινοί υποψήφιοι είναι χαζοί αφού τους φαίνονται δύσκολα θέματα που είτε υπάρχουν σε βιβλία είτε διδάχθηκαν σε όλα τα φροντιστήρια (μαζί με 10000 άλλα). Εύγε λοιπόν στους πανέξυπνους φοιτητές που επιβεβαίωσαν τη σοφία τους (στον εαυτό τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Επειδη ακουγοντε πολλα για την δυσκολια των θεματων κτλπ.
1ον) Οταν λεμε οτι τα θεματα ηταν ευκολα ή δυσκολα προφανως δεν συνυπολογιζουμε το αγχος και την πιεση του λυτη που σαφεστατα υπαρχει αλλα τα συσχετιζουμε με θεματα προηγουμενων ετων και με αλλα θεματα που θα μπορουσαν να ειχαν βαλει.

2ον) Οταν εδωσα περυσι καταλαβα γιατι μιλανε ετσι οι μπασκετμπολιστες για την εχθρικη ατμοσφαιρα στο αντιπαλο γηπεδο."Οταν μπαινεις στο παρκε τα ξεχνας ολα και εισαι 100% εκει".Κατι τετοιο θα πρεπει να συμβαινει και στους μαθητες οσο κι αν απολυτο ακουγεται.Με τοσες ασκησεις και τοσα διαγωνισματα θα πρεπει μετα το 1ο θεμα σιγα σιγα να φευγει το αγχος και η πιεση.

Αποψη μου ειναι οτι τα θεματα ηταν ΣΧΕΤΙΚΑ ευκολα στο ιδιο περιπου στυλ με περυσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Επειδη ακουγοντε πολλα για την δυσκολια των θεματων κτλπ.
1ον) Οταν λεμε οτι τα θεματα ηταν ευκολα ή δυσκολα προφανως δεν συνυπολογιζουμε το αγχος και την πιεση του λυτη που σαφεστατα υπαρχει αλλα τα συσχετιζουμε με θεματα προηγουμενων ετων και με αλλα θεματα που θα μπορουσαν να ειχαν βαλει.

2ον) Οταν εδωσα περυσι καταλαβα γιατι μιλανε ετσι οι μπασκετμπολιστες για την εχθρικη ατμοσφαιρα στο αντιπαλο γηπεδο."Οταν μπαινεις στο παρκε τα ξεχνας ολα και εισαι 100% εκει".Κατι τετοιο θα πρεπει να συμβαινει και στους μαθητες οσο κι αν απολυτο ακουγεται.Με τοσες ασκησεις και τοσα διαγωνισματα θα πρεπει μετα το 1ο θεμα σιγα σιγα να φευγει το αγχος και η πιεση.

Αποψη μου ειναι οτι τα θεματα ηταν ΣΧΕΤΙΚΑ ευκολα στο ιδιο περιπου στυλ με περυσι.

Επιτελους ενα σωστο ποστ! Ας αφησουμε ομως τα στατιστικα να μιλησουν απο μονα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Όποιος δεν πήρε χαρτί και στυλό να τα λύσει μέχρι το τέλος, παρακαλώ να σταματήσει να λέει μ*λακιες. Ματθαίο μάθε ορθογραφία ρε παλικάρι μου. Το ρημάδι το ακούγονται απ'το δημοτικό προσπαθουν να μας το μάθουν σωστά. Άλλα ξέχασα εσύ τα βρίσκεις εύκολα τα θέματα. Συγγνώμη που σε προσέβαλλα άπαιχτε λύτη μου.
*Αν θες να συσχετίσεις θέματα, τότε πρέπει να παραθέσεις και τα ανάλογα επιχειρήματα. Το Γ4 τι εξέτασε απο φυσικής άποψης; Παγίδα Νο2 (μετά το Β1) μιας και ΟΛΗ η ελλάδα στα βοηθήματα μαθιουδάκη(που λέτε ότι από κει μπήκαν οι ασκήσεις) όσες φορές έκανε διάγραμμα με ι^2 ήταν καμπύλη. Όπως επίσης και τεράστιος όγκος θεμάτων για το 3ωρο και για ένα μέσο μαθητή. Αλλά και πάλι ξέχασα ότι στη χρονιά που είχε γράψει ο καθένας απο σας είχαν πέσει τα πιο "δύσκολα" θέματα, γιατί σας βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πάντα οι ασκήσεις Μαθηματικών και Φυσικής, όταν τις βλέπεις...από τον καναπέ σου είναι πολύ "βατές" ενώ την ώρα της γραπτής εξέτασης, οι συνθήκες ψυχολογίας είναι τελείως διαφορετικές. Καλά αποτελέσματα σε όσους έγραψαν σήμερα. Εννοείται, ότι μην σας πάρει από κάτω αν δεν γράψετε καλά. Δεν χάθηκε ο κόσμος. Μη δίνετε σημασία στις "τρολλιές" αριστείας που προβάλλονται εδώ μέσα. Να πιστεύετε τον εαυτό σας και μόνο.
Να και ένα πόστ που σου φτιάχνει την διάθεση... :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η φυσική ήταν το χειρότερο μου. Το αστείο είναι ότι έγραψα καλύτερα από τα μαθηματικά, αλλά και πάλι δεν τα πήγα καλά.
Αλλά who cares? Freedoooooooom :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Προσωπική μου γνώμη, είναι ότι το περσινό Β1 με το διακρότημα, δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο το φετινό.....Πάντως σκεφτείται ότι φέτος μας τάραξαν σε όλα τα μαθήματα εμάς της θετικής. Διαβάσαμε και λύσαμε όλη τη χρονιά, του κόσμου τις ασκήσεις για να μας μείνει στο τέλος 1 μέρα για επανάληψη κι έχοντας καταρρακωθεί ψυχικά και σωματικά όλες τις προηγούμενες μέρες που δίναμε, πλην της Χημείας. Υπολογίστε αυτό τον παράγοντα και σκεφθείτε ότι πέρυσι το διάστημα που μεσολαβούσε, ήταν περίπου 4 μέρες, πριν τη Φυσική , άρα κάποιος καλά προετοιμασμένος προλάβανε να ''απογειώσει'' το διάβασμά του. Δηλαδή, πιστεύω ότι, πέρυσι ο περισσότερος χρόνος για διάβασμα στο εν λόγω μάθημα, τόσο πριν όσο και μετά τις εξετάσεις σε συνδυασμό με τα ΄΄βατά,,θέματα ευνόησε τους υποψηφίους περισσότερο από φέτος.Πιστεύω ότι φέτος οι επιδόσεις μας θα είναι χειρότερες από τις περσινές............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Αν θέλετε τη γνώμη καθηγητή, τα θέματα εκτος απο το Α ήταν από μέτρια ως δύσκολα. Είχαν πολλές παγίδες στις οποίες ακόμα και άριστοι μαθητές έπεσαν. Δεν υπήρχε σχεδόν καμία διαβάθμιση δυσκολίας. Ήταν θέματα που σκοπό έχουν να μπερδέψουν τους μαθητές. Αυτοι που εδω τα λένε εύκολα δεν έχουν κάτσει να τα λύσουν αλλά έριξαν μόνο μια ματιά.
Αυτή ήταν και η γνώμη των δικών μου καθηγητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic7943

Νεοφερμένος

Ο mic7943 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πω ρε παιδια ο τσακωμός που γινεται κάθε φορα για το αν τα θεματα ηταν εύκολα η οχι ειναι τοςο ανούσιος. Το θέμα ειναι ότι τελειώσαμε ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλο καλοκαιρι και καλη επιτυχια μαγκες! Αφηστε αυτους που δεν εγραφαν σημερα να λενε οτι θελουν απλα προσπαθουν πολυ σκληρα να το παιξουν καποiοι.

Οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερει ( Μπορει να ειπώθηκε πιο πριν nvm)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θα παρακαλέσω πολύ να σταματήσει ο εκτροχιασμός της συζήτησης που ξεκίνησε από την προηγούμενη σελίδα και συνεχίζει μέχρι τούδε. Γραφτήκατε σε ένα forum για να διαβάσετε (πρώτα) και να γράψετε (έπειτα) γνώμεις και απόψεις.

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφέρει την άποψη του, σε κόσμια πάντα πλαίσια, χωρίς να προσβάλλει το συνομιλητή του. Ο Διονύσης δεν ξέρω τι διάβασμα έκανε και δεν με ενδιαφέρει. Κατάφερε και πέρασε στην Ιατρική Αθηνών πέρσι και λέει ότι τα φετινά θέματα Φυσικής ήταν εύκολα. Αν ΔΕΝ σκοπεύετε να δηλώσετε Ιατρική Αθηνών, ΔΕΝ σας ενδιαφέρει πόσο εύκολα του φάνηκαν και δεν χρειάζετε να εκφράζετε τέτοια εχθρικότητα απέναντι του.

Διαφωνώ με την τακτική να μπαίνουν παλαιότεροι και να σχολιάζουν τα θέματα έκαστου έτους, διότι αναγνωρίζω ότι προκαλούν άγχος σε όσους ακόμα διαγωνίζονται. Ωστόσο, δεν μπορώ να φιμώσω κανέναν, οπότε, αν κάτι δεν μου αρέσει, έχω το δικαίωμα να επιλέξω να μην το διαβάσω.

Καλό καλοκαίρι σε όσους έφτασαν σήμερα στον τερματικό των πανελληνίων και καλή δύναμη και κουράγιο σε όσους συνεχίζουν την Τρίτη με το ΑΟΘ (σκίστε τους αλάνια) ή με κάποιο άλλο ειδικό μάθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Εγω που ειδα τα θεματα και τα ελυσα μου φανηκαν πραγματα γνωστα και δουλεμενα που ενας μαθητης με καλη προετοιμασια μπορει να ανταποκριθει ανετα!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εγω που ειδα τα θεματα και τα ελυσα μου φανηκαν πραγματα γνωστα και δουλεμενα που ενας μαθητης με καλη προετοιμασια μπορει να ανταποκριθει ανετα!
:)

panagiotis23 2015 Φοιτητης Ιατρικης :D

Λιγο ειρωνικο το μηνυμα η μου φαίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Δία πώς σου φαίνονται τα θέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δία πώς σου φαίνονται τα θέματα?

Ο θεός τηρεί σιγή ισχύος. Κάτι μου λέει, ότι πρώτα θα τα λύσει και μετά θα επανέλθει δυναμικά στο σχολιασμό. (Που είναι και το σωστό άλλωστε):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Τι βαθμό θεωρείτε ότι πρέπει να έχει γράψει ένα παιδί τεχνολογικής για να είναι σε καλό επίπεδο ; ....γιατί ξέρω σχοελείο που η τεχνολογική έγραψαν όλοι 11 και κάτω εκτός από ένα παιδί που έγραψε 15;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

imerward

Νεοφερμένος

Ο imerward αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τι βαθμό θεωρείτε ότι πρέπει να έχει γράψει ένα παιδί τεχνολογικής για να είναι σε καλό επίπεδο ; ....γιατί ξέρω σχοελείο που η τεχνολογική έγραψαν όλοι 11 και κάτω εκτός από ένα παιδί που έγραψε 15;
Κατα τη γνωμη μου οι βαθμολογιες θα κυμαινονται στα ιδια επιπεδα με αυτες των μαθηματικων τη Δευτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Επειδή ίσως έχω δείξει κακή εικόνα αυτό που θα ήθελα να πώ είναι: Παιδιά δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέστε! Όλοι κάνατε την προσπάθεια σας και δεν έχετε να δώσετε λογαριασμό σε κανέναν. Το σημαντικότερο είναι να τα χετε καλά με τον εαυτό σας και μην παίρνετε στα σοβαρά ό,τι ακούτε! Και καμια στραβή να τύχει στο πρόγραμμα είναι και αυτή! Και μην ξεχνάτε: Αν είναι δύσκολα, τότε θα είναι δύσκολα για όλους! Ο αριθμός των εισακτέων παραμένει ίδιος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Τα θεματα δεν ηταν ευκολα, αλλα ουτε και πολυ δυσκολα. Ειχαν παγιδες ( πολυ καλα την εκφωνηση για το ζητουμενο): Το Β1 νομιζω θα το εχουν κανει πολλοι λαθος λογω βιασυνης, το Β2 ευκολο, το Β3 ηταν χασιμο επαφης μετριο ( κι επειδη εγω εδωσα το '12, που το Δ ηταν χασιμο επαφης και ειδα καποιους παραπανω που γραφουν οτι ηταν δυσκολο το Β3, δεν ειχε καμια σχεση με το δικο μας και σας το λεω σαν ατομο που ελυσε το θεμα τοτε και ασχοληθηκα και με τα σημερινα). Γ θεμα πολλη προσοχη ( δεν ειναι δυσκολο, αλλα θελει προσεκτικη προσεγγιση) και το Δ ηταν οπως πρεπει να ειναι ενα τεταρτο θεμα ( αντε λιγο πιο δυσκολο). Ηθελε μεγαλη προσοχη επισης, ενα καλο σχημα βοηθουσε παρα πολυ. Γενικα τα βρηκα απαιτητικα, αλλα ενας καλα προετοιμασμενος θα γραψει αριστα. Νομιζω οτι το πραγματικο μαθημα που θα ξεχωρισει τους καλους θα ειναι η φυσικη, γιατι στα μαθηματικα ζορισαν υπερβολικα και καλοι-μετριοι θα ειναι χαμηλα ( αποψη μου φυσικα αυτο). ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΟΙΟΦΟΙΤΟΙ!!!! ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΥΠΕΡΟΧΑ, ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΠΟΤΕ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top