Θετικές επιστήμες: Ποια είναι η πιο ενδιαφέρουσα και γιατί

Ποιά επιστήμη θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσα; Φυσική,Χημεία ή Βιολογία και γιατι;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αναφέρετε κιόλας αν έχετε πραγματική γνώση και των τριών επιστημών(σε κάποιο βαθμό) και τι είναι ακριβώς αυτό που ίσως σας απωθεί στα πεδία που δεν επιλέγετε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εμένα η βιολογία ,κοίτα δεν έχω τρομερές γνώσεις 2ο έτος είμαι ιατρικής δεν έχουμε κάνει και πολύ βιολογία αλλά μου άρεσε από την Α λυκείου πολύ .Η φυσική,χημεία καλές είναι δεν λέω αλλά δεν μου παρακινούν το ενδιαφέρον να ψάξω και πράγματα μόνη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του, δίχως προκαταλήψεις και βλέποντας μια επιστήμη ως επιστήμη και όχι σαν μάθημα ή ακόμη χειρότερα ενα βαρετό μάθημα που πρέπει να περάσει, θα έλεγε πως η φυσική ειναι η πιο ενδιαφέρουσα επιστήμη.
Η επίδραση της ειναι καθημερινη, υπάρχει παντού και η χρήση της παίζει καθοριστικό ρόλο στην μελέτη και εξέλιξη του κόσμου μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του, δίχως προκαταλήψεις και βλέποντας μια επιστήμη ως επιστήμη και όχι σαν μάθημα ή ακόμη χειρότερα ενα βαρετό μάθημα που πρέπει να περάσει, θα έλεγε πως η φυσική ειναι η πιο ενδιαφέρουσα επιστήμη.
Η επίδραση της ειναι καθημερινη, υπάρχει παντού και η χρήση της παίζει καθοριστικό ρόλο στην μελέτη και εξέλιξη του κόσμου μας.

μία επιστήμη όποια και αν είναι αυτή δεν μπορεί να σταθεί μόνη της και να βοηθήσει στην εξέλιξη χωρίς την βοήθεια κάποιας άλλης
Αν το δει κανείς όπως το λες εσύ τότε νομίζω είναι η χημεία που μας παρέχει τα φάρμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι επιστήμες ειναι αλληλένδετες. Κάθε επιστήμη όμως καλύπτει τον δικό της τομέα. Δεν είπα ότι η φυσική ειναι η καλύτερη ή η βάση όλων αλλα ότι η επίδραση της φαίνεται στον καθένα μας, αρκεί να συλλογιστούμε το τι συμβαίνει τριγύρω μας. Εξου και το όνομα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μόνο τα μαθηματικά μπορούν να σταθούν μόνα τους απλά θεωρούνται τέχνη.Η φυσική,βιολογία,χημεία δεν είναι τίποτα χωρίς τα μαθηματικά τα οποία και χωρίς τις εφαρμογές τους στις προιγούμενες επιστήμες έχουν νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosp9

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Φυσική. Μου τραβάει το ενδιαφέρον γιατι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ συμβαίνει γύρω μας βασίζεται στην φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Βιολογια, Χημεια, Φυσικη με αυτη την σειρα. Εχω να ασχοληθω με φυσικες επιστημες απο το Λυκειο, μου αρεσαν γενικα αν και πηρρα Θεωρητικη, αλλα η Φυσικη παντα με δυσκολευε, ασχετως βαθμων. Ειδικα εκεινη η Φυσικη Α Λυκειου μου ειχε βγαλει την πιστη. Β Λυκειου αντιθετως την συμπαθησα αρκετα.

Αν διαλεγα σημερα ενα αντικειμενο σπουδων δεν αποκλειεται να ηταν η Μοριακη Βιολογια- Γενετικη ή η Βιοχημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Βιολογία. Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου φαίνεται ότι είναι η πιο ενδιαφέρουσα (χωρίς φυσικά να αχρηστεύω τις υπόλοιπες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Θα μπορουσα να ασχοληθω με το ιδιο ενδιαφερον και με τις 3. Αλλα επρεπε να διαλεξω μια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Μόνο τα μαθηματικά μπορούν να σταθούν μόνα τους απλά θεωρούνται τέχνη.Η φυσική,βιολογία,χημεία δεν είναι τίποτα χωρίς τα μαθηματικά τα οποία και χωρίς τις εφαρμογές τους στις προιγούμενες επιστήμες έχουν νόημα.

τα μαθηματικα δεν ειναι φυσικη επιστημη ομως,δεν ειναι καθαρη επιστημη,για φυσικες επιστημες μιλαμε
επισης η βιολογια μια χαρα μπορει να σταθει σε μεγαλο βαθμο μονη της.Στο θεμα μας
η φυσικη ειναι η πιο θεμελιωδης ολων και μου αρεσει,αν και την βρισκω απαιτητικη σε ολα της
ομως μου αρεσει και η βιολογια,που ειναι και πιο ευκολα προσιτη στον μεσο ανθρωπο,επισης εχω την αισθηση πως η βιολογια αυτην την στιγμη εχει περισσοτερο δρομο να καλυψει απο τις αλλες δυο,δηλαδη περισσοτερες πιθανοτητες να ανακαλυψει καποιος κατι σε αυτην
απο την αλλη και η χημεια μου παρακινει το ενδιαφερον στο κομματι που αφορα φαρμακευτικους σκοπους
ειναι πραγματικα ενα δυσκολο διλ/τριλημμα

ο μεγαλυτερος σεβασμος μου ωστοσο παει σιγουρα στους μεγαλους θεωρητικους φυσικους,σε αυτους τους προικισμενους απο τον Θεο γιγαντες της διανοησης,πιο σωστά στα επιτεύγματά τους,πως θα ήταν ο κόσμος μας χωρίς αυτά; η κατανόηση του κόσμου,ο τεχνολογικός πολιτισμός μας,η ιδια μας η καθημερινοτητα; μερα με την νυχτα κυριολεκτικα.

ας πουμε,λοιπον, με βραχεια κεφαλη φυσικη,αν και υποθετω στο τελος θα βγει βιολογια στην ψηφοφορια για τον λογο που ανεφερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ έβαλα και τις 3. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια... Κάποτε μπορούσα έως ότου άρχισα να ψάχνω περισσότερο για την καθεμία οπότε και κατέληξα να μου αρέσουν όλες... Όποιος μπορεί να ξεχωρίσει απλά νιώθω πως δεν είχε την ευκαιρία να μάθει περισσότερα για τις υπόλοιπες. Κι όταν λέω να μάθει όχι σε μια αίθουσα με ένα καθηγητή να του παραδίδει μάθημα, αλλά να ψάξει μόνος του και να καταλάβει τι συμβαίνει. Νομίζω πως οι περισσότεροι άνθρωποι θα απαντούσαν είτε φυσική είτε βιολογία αλλά σπανιότερα χημεία. Δεν ξέρω γιατί αλλά ίσως φταίει το σχολείο για το λόγο αυτό...
[...]
ομως μου αρεσει και η βιολογια,που ειναι και πιο ευκολα προσιτη στον μεσο ανθρωπο[...]

η αλήθεια είναι πως η φυσική θέλει κάποιες περισσότερες γνώσεις μαθηματικών όπως και η χημεία. Αντίθετα η βιολογία (τουλάχιστον αυτή που διδάσκεται στο σχολείο) δεν έχει μαθηματικά και πράξεις (όχι στο βαθμό των άλλων δύο) αλλά είναι μια επιστήμη η οποία βασίζεται κυρίως στην παρατήρηση. Απο κει και πέρα αποτελεί ένα μεγάλο όγκο πληροφοριών. Δυστυχώς η βιολογία δεν είναι πάντοτε προσιτή. Υπάρχουν μέρη της βιολογίας τα οποία γίνονται δύσκολα κατανοητά (μοριακή βιολογία, αλληλεπίδραση μεταξύ μορίων και κυττάρων, διάφορα cascades που ενεργοποιούνται κλπ) και άλλα που απαιτούν μεγαλύτερες γνώσεις (πχ Quantitative Biology ή Υπολογιστική Βιολογία). Αυτό που θελω να πω είναι πως για τον καθένα μας έχει διαφορετική έννοια το προσιτό. Εγώ θεωρώ πως περισσότερο προσιτή επιστήμη είναι η φυσική διότι υπάρχει ένας μεγάλος όγκος ντοκιμαντέρ, βιβλίων εκλαικευμένης επιστήμης και αρκετές εκδηλώσεις σχετικά μ αυτή (πχ η φυσική μαγεύει της εεφ για μαθητές λυκείου).

Κάθε επιστήμη είναι μοναδική και δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ τους. Τι θα ήταν η βιολογία χωρίς χημεία; Η χημεία χωρίς φυσική; Η φυσική χωρίς μαθηματικά; Οι συνδυασμοί τους είναι πολλοί και είναι αλληλοεξαρτούμενες. Εώς ότου κριθεί ο νικητής αυτής της διαμάχης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
τα μαθηματικα δεν ειναι φυσικη επιστημη ομως,δεν ειναι καθαρη επιστημη,για φυσικες επιστημες μιλαμε
επισης η βιολογια μια χαρα μπορει να σταθει σε μεγαλο βαθμο μονη της.Στο θεμα μας
η φυσικη ειναι η πιο θεμελιωδης ολων και μου αρεσει,αν και την βρισκω απαιτητικη σε ολα της
ομως μου αρεσει και η βιολογια,που ειναι και πιο ευκολα προσιτη στον μεσο ανθρωπο,επισης εχω την αισθηση πως η βιολογια αυτην την στιγμη εχει περισσοτερο δρομο να καλυψει απο τις αλλες δυο,δηλαδη περισσοτερες πιθανοτητες να ανακαλυψει καποιος κατι σε αυτην
απο την αλλη και η χημεια μου παρακινει το ενδιαφερον στο κομματι που αφορα φαρμακευτικους σκοπους
ειναι πραγματικα ενα δυσκολο διλ/τριλημμα

ο μεγαλυτερος σεβασμος μου ωστοσο παει σιγουρα στους μεγαλους θεωρητικους φυσικους,σε αυτους τους προικισμενους απο τον Θεο γιγαντες της διανοησης,πιο σωστά στα επιτεύγματά τους,πως θα ήταν ο κόσμος μας χωρίς αυτά; η κατανόηση του κόσμου,ο τεχνολογικός πολιτισμός μας,η ιδια μας η καθημερινοτητα; μερα με την νυχτα κυριολεκτικα.

ας πουμε,λοιπον, με βραχεια κεφαλη φυσικη,αν και υποθετω στο τελος θα βγει βιολογια στην ψηφοφορια για τον λογο που ανεφερα

Συμφωνώ απλά πρέπει να αναλογιστεί κανείς ότι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα κομμάτια της βιολογίας η γενετική και η βιοτεχνολογία βασίζονται σε μαθηματικά και στατιστική (Σίγουρα όχι όλοι οι κλάδοι της βιολογίας αλλά αρκετοί χρειάζονται μαθηματικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Tη Φυσική, την οποία πλέον τη βλέπω ως Μαθηματικά. Ή μάλλον δεν μπορώ να την ξεχωρίσω από τα Μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Tη Φυσική, την οποία πλέον τη βλέπω ως Μαθηματικά. Ή μάλλον δεν μπορώ να την ξεχωρίσω από τα Μαθηματικά.

για μενα ειναι πολυ μουφα επιστημες και οι 3 διοτι δεν εχουν ακριβεια οπως τα μαθηματικα.αν ακουσεις ενα φυσικο εναν χημικο ιδιαιτερα εναν φυσικο θα σου πει ειναι λογικο ειναι προφανες(ασχετοσυνη κατα 70% δηλωνει αυτο) ενω αν ακουσεις μαθηματικο ακομα και το 1+1 θα προσπαθησει να στο αποδειξει.δυστυχως η φυσικη και η χημεια αν υπηρχαν καλοι καθηγητες να τη διδαξουν θα ηταν ενδιαφερον αντικειμενο αλλα δυστυχως το 70% ειναι ασχετοι και αδαεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αν δεν αποδεικνυεται στην φυσικη τιποτα δεν ειναι προφανες.
υπαρχουν ενα σωρο θεωριες που ομως δεν εχουν αποδειχτει μαθηματικα,δεν εχουν θεση νομων.Εικασιες ειναι
επισης απαραιτητη ειναι και η πειραματικη επαληθευση
μολονοτι σε καποιες περιπτωσεις πλεον αυτη φανταζει αδυνατη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για να ειμαι ειλικρινης Dr k δεν ξερω οι τομεις που αναφερεις τι μαθηματικα χρησιμοποιουν πως και σε ποιο βαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
H Bιολογία όπως δείχνει η τρέχουσα έρευνα στον 21ο αιώνα έχει περισσότερη συγγένεια με τα Μαθηματικά, απ' ότι η Πληροφορική με τα Μαθηματικά. Πρόκειται για μια πολυθεματική προσέγγιση καθώς και έχει σχέση κάθε φορά με το μαθηματικό πρότυπο (μοντέλο) που προτείνεται ή μελετάται. Οι ενδεικτικοί τεράστιοι κλάδοι έρευνας των Μαθηματικών που μπορούν να δώσουν απαντήσεις σε διάφορα πολύπλοκα προβλήματα της Βιολογίας και εν γένει των Επιστημών Υγείας, είναι: τα Διακριτά Μαθηματικά, οι Διαφορικές Εξισώσεις και η Στατιστική. Συγκεκριμένα:

- Τα Διακριτά Μαθηματικά μπορούν να δώσουν απαντήσεις στην Υπολογιστική (Αλγοριθμική) Πολυπλοκότητα Δεδομένων ή και της (Υπολογιστικής) Γεωμετρίας Χημικών Μορίων ή και της Δυναμικής Βιολογικών Διεργασιών: για παράδειγμα στην Ανάλυση Βιολογικών Δεδομένων, ή στην Πολύπλοκη Δομή τoυ DNA. Γενικά με τα Διακριτά Μαθηματικά, επιχειρείται μια προσέγγιση με διακριτές δομές. Αναπτύσσεται και ο κλάδος της Θεωρητικής Πληροφορικής και των Δικτύων, αυτός των Νευρωνικών Δικτύων που μπορεί να παίξει κάποιο σημαντικό ρόλο στις Βιοεπιστήμες.

- Η Στατιστική δίνει κυρίως απαντήσεις σε ποσοτικά αποτελέσματα πειραματικών μετρήσεων (Bιομετρία ή Βιοστατιστική). Η ταξινόμηση των Αριθμητικών Δεδομένων επιχειρείται με τεχνικές της Οικονομετρίας / των Γραμμικών Μοντέλων από τη Στατιστική. Τρέχουσες εξελίξεις, έχουμε με τη συμβολή της Θεωρίας Πιθανοτήτων και της Επιχειρησιακής Έρευνας. Η ίδια φύση ακολουθεί μια Μαρκοβιανή διαδικασία γέννησης-θανάτου, ενώ οι φυσικοί νόμοι της εξέλιξης των ειδών ακολουθούν τις Θεωρίες Ισορροπίας του Nash.

- Οι Διαφορικές Εξισώσεις δίνουν κυρίως ποιοτικές απαντήσεις με τη χρήση (αλγοριθμικών) τεχνικών της Αριθμητικής Ανάλυσης. Οι Διαφορικές Εξισώσεις σχετίζονται με τη Δυναμική της Εξέλιξης ως προς το Χρόνο π.χ. κάποιας Ασθένειας, ή της Χημικής Δομής κάποιου Φαρμάκου. Εκεί βέβαια ανάλογα τις παραμέτρους που διέπουν το πρόβλημα, γίνεται διαχωρισμός με τις Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις π.χ. Φαινόμενα Διάχυσης (βλ. Νόμος Fick). Υποστηρικτικό ρόλο έχει η Κλασική Μηχανική και η Μηχανική Συνεχούς. Πλέον έχει σημειώσει σημαντική πρόοδο ένας εφαρμοσμένος κλάδος των Μαθηματικών, αυτός της Μη Γραμμικής Δυναμικής όπου με την Θεωρία του Χάους δίνονται θεωρητικές απαντήσεις όσον αφορά την Πολυπλοκότητα της Γεωμετρίας ή και των Μηχανισμών (Μη Γραμμικών Ταλαντώσεων) που διέπουν τη Βιολογική Διεργασία. Γίνονται προσπάθειες "συνεργασίας" με την Υπολογιστική Πολυπλοκότητα, που ανέφερα.

Η χώρα μας (σε αντίφαση με το μέγεθός της και τα προβλήματα που έχει) κατέχει σημαντικό μερίδιο έρευνας στους τομείς που ανέφερα, σε διεθνές επίπεδο, κάτι που δίνει μεγάλες ελπίδες για τα επόμενα χρόνια. Δυστυχώς όμως, για άλλους λόγους, η ευρύτερη κοινωνία εκτός ακαδημαϊκών πλαισίων είναι αρκετά χρόνια πίσω. Υποδομές, μυαλά και θέληση υπάρχουν, αλλά λείπει η κρατική στήριξη, λείπει το marketing του Ελληνικού Πανεπιστημίου. Δεν φτάνουν μόνο οι υποδομές, όταν λείπει η ανάλογη κουλτούρα. Δεν αναφέρομαι μόνο στο χρηματοδοτικό κομμάτι π.χ. μέσω ΕΣΠΑ, αλλά και στον τρόπο που επωφελείται η Ελληνική κοινωνία, από την επιστημονική έρευνα των παιδιών της. Σημαντικό πυλώνα αποτελεί το ΙΤΕ αλλά και τα διάφορα "διαμάντια" ερευνητικών ομάδων σε κεντρικά ή/και περιφερειακά Τμήματα, που συνεργάζονται σε μόνιμη βάση με μεγάλα ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού όπως της Γερμανίας, Γαλλίας και ΗΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
σε προπτυχιακο επιπεδο παντως λιγα πραγματα απο μαθηματικα βλεπω,διαβαζοντας το προγραμμα σπουδων.
τι ωραιες που ειναι οι φυσικες επιστημες μια φορα,με ποιες να συγκριθουν; με νομικες και πολυτεχνεια; με φιλολογιες;
σας παρακαλω
τις σεβομαι ολες,αλλα οι φυσικες επιστημες ειναι απλα στην κορυφη,ερευνας τις σκεψεις του Θεου και ειμαστε σε ενα σημειο της ιστοριας που εχουν αποκαλυφθει ουκ ολιγα(μεχρι να πλακωσει κανας Αινσταιν και να μας βγαλει απο τις ψευδαισθησεις μας!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mamademy

Νεοφερμένος

Η mamademy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
βιολογία περισσοτερο χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θεωρω ενδιαφέρουσες τις υπόλοιπες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top