[22/5/2015] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 16 50.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 11 34.4%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 4 12.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 3.1%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
το ορόσημο πχ δίνει και έλλειψη αλλά αν το πάρεις σαν ορισμό του βιβλίου σου δεν θεωρείται γιατί είναι αποτέλεσμα μετατόπισης... είναι στην κρίση του κάθε βαθμολογητή και κάτι άλλο γιατί μου την δίνει στην ιατρική δεν κάνουμε 6 χρόνια βιολογία !!!! μια φορά κάνουμε σαν του λυκείου με λεπτομέρειες δεν ξέρουμε κάτι παραπάνω από εσάς τα θέματα πάντως ήταν εύκολα συγκριτικά με άλλα !!... αλλά θα σας λέμε ότι ήταν δύσκολα για να μην κλαίτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
εγω εβαλα ελειψη μετατοπιση
ο πουκαμισας εβγαλε οτι δεν ειναι ελλειψη
εχω χασει που εχω χασει πολλα δ3 και δ2 δεν ξερω μην χασω και το δ4
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο να χαθεί εντελώς το γενετικό υλικό και στο να "φανεί" ότι χάθηκε ενώ στην πραγματικότητα έχει μεταφερθεί σε ένα άλλο χρωματόσωμα. Στην πρώτη περίπτωση, το άτομο δεν εκφράζει καθόλου το συγκεκριμένο κομμάτι, ενώ στη δεύτερη, το άτομο είναι φυσιολογικό αλλά οι γαμέτες που δημιουργεί πιθανόν να εμφανίσουν πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
μου φανηκαν ευκολα και ηρεμησα και τους γονεις μου και οντως εγραψε αριστα αν τωρα εκανες προετοιμασια μονο με θεωρια κακως 15 και πολυ ..

απλα κλαιω:P:P....

και κάτι άλλο γιατί μου την δίνει στην ιατρική δεν κάνουμε 6 χρόνια βιολογία !!!! μια φορά κάνουμε σαν του λυκείου με λεπτομέρειες δεν ξέρουμε κάτι παραπάνω από εσάς τα θέματα πάντως ήταν εύκολα συγκριτικά με άλλα !!... αλλά θα σας λέμε ότι ήταν δύσκολα για να μην κλαίτε...

δε θα εμπιστευομουνα ενα γιατρο που γνωριζει την ιδια βιολογια με εμενα ...αλλα εσυ γνωριζεις καλυτερα αυτον τον τομεα...οσον αφορα το μαυρισμενο....δεκτο αυτο που λες...αλλα νομιζω οτι αν σε κανα μηνα βγουν τα στατιστικα και γινει φανερο οτι απο τους βαθμους τα θεματα δν ηταν τελικα και τοσο ευκολα....νομιζω οτι απαιτειται να γραψεις οτι λες επιεικως......μπουρδες:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
το ορόσημο πχ δίνει και έλλειψη αλλά αν το πάρεις σαν ορισμό του βιβλίου σου δεν θεωρείται γιατί είναι αποτέλεσμα μετατόπισης... είναι στην κρίση του κάθε βαθμολογητή και κάτι άλλο γιατί μου την δίνει στην ιατρική δεν κάνουμε 6 χρόνια βιολογία !!!! μια φορά κάνουμε σαν του λυκείου με λεπτομέρειες δεν ξέρουμε κάτι παραπάνω από εσάς τα θέματα πάντως ήταν εύκολα συγκριτικά με άλλα !!... αλλά θα σας λέμε ότι ήταν δύσκολα για να μην κλαίτε...


4/6/2014 ΕΣΥ είχες γράψει αυτό το σχόλιο
Η αδελφή μου δίνει φέτος και μέχρι τώρα έσκισε μαθηματικά 18,5+ βιολογία γενικής 19,8+ έκθεση 17+ σήμερα της φάνηκαν εύκολα και στο Δ4 έγραψε και τα δύο και της είπε ο καθηγητής της ότι θα της το πάρουν σωστό και ότι έδιναν έξι μονάδες γιατί τα ήθελαν και τα δύο ...λέτε αν πέσει σε κανέναν ιδιότροπο και δεν θέλει την μία από της δύο να της κόψει όλο το ερώτημα;

άντε ρε κομπλεξάρα ούτε ιατρική δεν παίζει να σπουδάσεις και κα΄θεσαι και μας πρίζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Κάπου εκεί θα είναι από 2-5 στο περίπου αλλά για να σου είπαν 2 τόσα θα είναι
Καλά έγραψες??
Όχι, έχω στενοχωρηθεί τόσο πολύ,γιατί για ακόμη μια φορά δεν πήγα όπως θα ήθελα.Έχω χάσει από το Γ4 που δεν κατάλαβα ότι πρόκειται για θνησιγόνο,από το Δ3 γιατί στο ποσοστό των ατόμων που εμφανίζουν φυσιολογικό φαινότυπο έβαλα όλα τα άτομα 100 τοις εκατό και από το Δ4 γιατί έγραψα έλλειψη ή κάποια άλλη αναδιάταξη,όπως μετατόπιση,χωρίς να εξηγήσω αναλυτικά για τη συγκεκριμένη άσκηση,αλλά περισσότερο έκανα μια θεωρητική προσέγγιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Στο περσινό 19 έγραψα που μας το έβαλαν στο φροντιστήριο. Έκανα μια βλακεια στο α έβαλα ένα άλλο πολλαπλής . Το γ είναι σωστό, ξέχασα δύο ενζυμα. Στο δ δε πήρα δύο περιπτώσεις και στο Δ4 έγραψα αμοιβαία μετατόπιση,και τα άλλα δύο ότι θα φανούν ως προσθήκη και έλλειψη.

Άστα να πάνε

απλα κλαιω:P:P....



δε θα εμπιστευομουνα ενα γιατρο που γνωριζει την ιδια βιολογια με εμενα ...αλλα εσυ γνωριζεις καλυτερα αυτον τον τομεα...οσον αφορα το μαυρισμενο....δεκτο αυτο που λες...αλλα νομιζω οτι αν σε κανα μηνα βγουν τα στατιστικα και γινει φανερο οτι απο τους βαθμους τα θεματα δν ηταν τελικα και τοσο ευκολα....νομιζω οτι απαιτειται να γραψεις οτι λες επιεικως......μπουρδες:whistle:
Καμία σχέση η ιατρική με την βιολογία !!!!! σε αυτήν την λούμπα πέφτουν όσοι είναι έξω από ιατρική δεν έχουν σχέση οι δύο επιστήμες μελετάνε αντικείμενα από διαφορετική σκοπιά

4/6/2014 ΕΣΥ είχες γράψει αυτό το σχόλιο
Η αδελφή μου δίνει φέτος και μέχρι τώρα έσκισε μαθηματικά 18,5+ βιολογία γενικής 19,8+ έκθεση 17+ σήμερα της φάνηκαν εύκολα και στο Δ4 έγραψε και τα δύο και της είπε ο καθηγητής της ότι θα της το πάρουν σωστό και ότι έδιναν έξι μονάδες γιατί τα ήθελαν και τα δύο ...λέτε αν πέσει σε κανέναν ιδιότροπο και δεν θέλει την μία από της δύο να της κόψει όλο το ερώτημα;

άντε ρε κομπλεξάρα ούτε ιατρική δεν παίζει να σπουδάσεις και κα΄θεσαι και μας πρίζεις
για να θεωρείς αυτά τα θέματα δύσκολα ...φαντάζομαι αν έδινες και πόσο θα έγραψες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Καμία σχέση η ιατρική με την βιολογία !!!!! σε αυτήν την λούμπα πέφτουν όσοι είναι έξω από ιατρική δεν έχουν σχέση οι δύο επιστήμες μελετάνε αντικείμενα από διαφορετική σκοπιά


για να θεωρείς αυτά τα θέματα δύσκολα ...φαντάζομαι αν έδινες και πόσο θα έγραψες ...


καλά συνεχίζεις και λες βλακείες?? πέρσι έγραφες πάλι οτι η αδερφή σου έγραψε σε όλα άριστα..φέτος έρχεσαι πάλι και λες τα ίδια..τί παίζει με την αδερφή σου για πες μας?? ή μήπως τα βγάζεις όλα απο το μυαλό σου και έρχεσαι εδώ για να κάνεις τους μαθητές που δώσανε να νιώσουν άσχημα??
σκάσε επιτέλους αφού δεν σπουδάζεις ιατρικής ποιόν κοροιδεύεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-V-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-V- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ρε παιδια σπουδαζετε ιατρικη..διαβασατε,δωσατε,πετυχατε και μπραβο σας. Τωρα ποιος ο λογος να ερχεστε στο φορουμ και να λετε ποσο ευκολα σας φανηκαν τα θεματα. Αν ερχεστε απο ενδιαφερον το καλυτερο που μπορειτε να κανετε ειναι να απαντατε σε ερωτησεις των παιδιων. Ουτε να λετε τι θα γραφατε αν δινατε,ουτε πως σας φανηκαν ουτε τι εκανε η μικρη σας αδερφη η το παιδι που του κανετε ιδαιτερα! Εγω προσωπικα δεν εχω σχεση με τη θετικη ουτε ξερω βιολογια,αλλα εδινε ενας φιλος μου και μπηκα να δω αποψεις! Ισως οντως τα θεματα να ηταν ευκολα η γελοια οπως λενε καποιοι(κατι για το οποιο αμφιβαλλω αν κρινω απο τη θετικη στο δικο μου σχολειο που οι μισοι εφυγαν κλαμμενοι). Ομως και παλι εσεις τι κερδιζετε με το να το τονιζετε και να αγχωνετε τους υποψηφιους; Ο αλλος(dalebarbie) εχει φαγωθει απο προχθες με την γενικη οτι ειναι ολα πανευκολα και ολοι γραφουν! Αν ειναι δυνατον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Όχι, έχω στενοχωρηθεί τόσο πολύ,γιατί για ακόμη μια φορά δεν πήγα όπως θα ήθελα.Έχω χάσει από το Γ4 που δεν κατάλαβα ότι πρόκειται για θνησιγόνο,από το Δ3 γιατί στο ποσοστό των ατόμων που εμφανίζουν φυσιολογικό φαινότυπο έβαλα όλα τα άτομα 100 τοις εκατό και από το Δ4 γιατί έγραψα έλλειψη ή κάποια άλλη αναδιάταξη,όπως μετατόπιση,χωρίς να εξηγήσω αναλυτικά για τη συγκεκριμένη άσκηση,αλλά περισσότερο έκανα μια θεωρητική προσέγγιση.
Παιδιά ας με βοηθήσει κάποιος. Πόσο να έγραψα;:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανδρέας_Π

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας_Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
1ο μου ποστ στο ischool, αλλα η αληθεια ειναι πως απο περυσι που ημουν υποψηφιος παρακολουθω το φορουμ...

Πιστευω πως τα σημερινα θεματα ηταν απο τα πιο δυσκολα και κακογραμμενα της βιολογιας κατευθυνσης, με αρκετα σημεια που χριζουν εναλλακτικων απαντησεων απο καποιον που εχει εστω και λιγες ελαχιστες παραπανω γνωσεις απο αυτες του σχολικου βιβλιου. Εξαλλου τι το βαζουν αυτο το "καθε επιστημονικα τεκμηριωμενη απαντηση ειναι αποδεκτη" αν δεν το εννοουν???

Αναλυτικα:
Θεματα Α και Β--> απλη αντιγραφη του βιβλιου, κανενα σχολιο

θεμα Γ
Γ1-->αρκετα εξυπνο και καλη επιλογη για θεμα Γ
Γ2-->γιατι να αναφερθει το πριμοσωμα?? εχει ηδη δρασει και δεν απαιτειται να δρασει περεταιρω για την ολοκληρωση της αντιγραφης. θα επρεπε να ρωτα ποια ενζυμα ειναι απαραιτητα για την πιστη (ωστε να αναφερθουν και τα επιδιορθωτικα) αντιγραφη ενος κλωνου dna και να μην αναφερεται στην εικονα που ειναι ηδη στη μεση της διεργασιας.
Γ3,4-->φυσιολογικης δυσκολιας, αλλα το γεγονος πως το θνησιγονο ειναι αυτοσωμικο δεν μπορει να προκυψει, παρα μονο αν καποιος θεωρησει πως αφου δινεται πως ισχυει ο 2ος νομος, τοτε θα πρεπει να μην εδραζεται στα φυλετικα, αφου σε αυτα εχω βρει πως εδραζεται η ιδιοτητα για το χρωμα (πραγμα που επιστημονικα ειναι λαθος, διοτι ειναι δυνατος και ο επιχιασμος ψευδοαυτοσωματικων περιοχων στα φυλετικα, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)

Θεμα Δ
Δ1-->περα απο τις απαντησεις που κυκλοφορουν, δεν καταλαβαινω γιατι κανενας δεν αναφερει την περιπτωση που τα νουκλεοτιδια του μαυρου πλαισιου (που μετατιθενται) να πανε να ενταχθουν στην αλλη ακρη (με τις κουκιδες) του αλλου δοσμενου χρωμοσωματος, ωστε τα δυνατα χρωμοσωματα να ειναι 8. Και αυτο πρακτικα αμοιβαια μετατοπιση θεωρειται για εναν μαθητη που δε γνωριζει τον ακριβη μηχανισμο της διαδικασιας(εξαλλου αν τον γνωριζε θα μπορουσε ευκολα να αιτιολογησει γιατι αμοιβαια μετατοπιση δε γινεται καν σε τελικα χρωμοσωμικα τμηματα).
Δ2-->απλο και κατανοητο
Δ3-->απαραδεκτο και λαθος σε ολα τα επιπεδα. Αρχικα με καρυοτυπικη αναλυση μπορουν να ανιχνευθουν αλλαγες που αφορουν τουλαχιστον εκατονταδες ΧΙΛΙΑΔΕΣ ζευγη βασεων και οχι 4 η 7 ζευγη βασεων, αλλιως θα καναμε διαγνωση της δρεπανοκυτταρικης αναιμιας με χρωση giemsa και μικροσκοπιο. Οσον αφορα το "φυσιολογικο φαινοτυπο" αν προκειται για απαντηση μαθητη, θα ελεγα πως πρεπει να διακριθουν περιπτωσεις, καθως δε γνωριζουμε αν η εν λογω περιοχη αποτελει ρυθμιστικο η κωδικοποιητικο dna, η απλως αχρηστο (junk). Στην πρωτη περιπτωση παλι θα επρεπε να διακρινουμε αν η αλλαγη σε ενα μονο απο τα 2 χρωμοσωματα μπορει να επιφερει βλαβες( δεδομενου πως το δευτερο θα ειναι φυσιολογικο απο το φυσιολογικο γαμετη), κ.ο.κ., ενω στη δευτερη θα προκυψουν 100% φυσιολογικοι απογονοι. Αν προκειται για απαντηση φοιτητη, τοτε λεμε απλα πως το θεμα ειναι λαθος, καθως τα ακρα των χρωμοσωματων ως θεσεις για τελομερικες επαναληψεις ειναι ομοια σε αλληλουχια.
Δ4-->η διατυπωση ως συνακτικο με χαλαει, αλλα καταλαβαινω εν τελει τι θελει (αν και οπως ειπα ολοι οι καρυοτυποι φυσιολογικοι θα ειναι!). Επισης, η αναφορα αμοιβαιας μετατοπισης στους απογονους με ΑΑΒβ και ΑαΒΒ ειναι μαλλον λανθασμενη, αφου θα επρεπε να αναφερθει πως εχει δημιουργηθει παραγωγο χρωμοσωμα ( εκτος υλης...). Τελος και η αναφορα διπλασιασμου ειναι αμφιλεγομενη, καθως στο σχολικο βιβλιο αναφερεται ως "...η επανάληψη ενος χρωμοσωμικού τμήματος στο χρωμόσωμα", δηλαδη στο ιδιο χρωμοσωμα και οχι σε καποιο αλλο.


Επισης να σημειωσω επειδη βλεπω λιγο hate για τους φοιτητες ιατρικης, πως και εγω ειμαι ενας απο αυτους, αλλα μου φανηκαν παρα πολυ δυσκολα και εκτος του πνευματος των πανελληνιων τα θεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Πάντως παιδιά αυτό που σε κάποια σχολεία οι μαθητές όλοι πετάνε από τη χαρά τους λόγω της ευκολίας ( ; ) των θεμάτων και κάποιοι σε άλλα κλαίνε με ξεπερνάει...

Προσωπικά, στο δικό μου σχολείο μίλησαν όλοι της Θετικής για πολύ δύσκολα θέματα στα οποία πλήρως να ανταποκριθούν μπόρεσαν δύο άτομα τα οποία δε παίζονται και θέλουν Ιατρική... Δεν είμαι Θετική οπότε δε μπορώ να κρίνω αλλά παιδιά μη σκάτε με ότι σας λένε.

Για να λένε τόσοι πολλοί που έδιναν σήμερα ότι ήταν δύσκολα, ε μάλλον θα ήταν.

Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΜΑΛΩΝΕΤΕ ΜΑΘΗΤΕΣ-ΦΟΙΤΗΤΕΣ.

Μπραβο σε οσους πηγαν καλα, τεχνολογικη ειμαι.. για να πω και την δικη μου αληθεια μερικα ατομα στο φροντ τα ειδα απογοητευμενα, μερικα ομως χαρουμενα.. Γενικα μαθητες που τους θεωρω καλους απο αλλα μαθηματα, το 17 το εχουν πιασει.

Καλη συνεχεια, και τα παλουκια τωρα ξεκινανε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Όχι, έχω στενοχωρηθεί τόσο πολύ,γιατί για ακόμη μια φορά δεν πήγα όπως θα ήθελα.Έχω χάσει από το Γ4 που δεν κατάλαβα ότι πρόκειται για θνησιγόνο,από το Δ3 γιατί στο ποσοστό των ατόμων που εμφανίζουν φυσιολογικό φαινότυπο έβαλα όλα τα άτομα 100 τοις εκατό και από το Δ4 γιατί έγραψα έλλειψη ή κάποια άλλη αναδιάταξη,όπως μετατόπιση,χωρίς να εξηγήσω αναλυτικά για τη συγκεκριμένη άσκηση,αλλά περισσότερο έκανα μια θεωρητική προσέγγιση.
Παιδιά πως το βλέπετε υπάρχει περίπτωση να δούμε εισακτέους στην ιατρική με 17+ στη βιολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου απαντήσετε : αν σας είπαν πως ειναι σωστοί και οι γαμέτες Aa,Bb,AB ,ab??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΜΑΛΩΝΕΤΕ ΜΑΘΗΤΕΣ-ΦΟΙΤΗΤΕΣ.

Μπραβο σε οσους πηγαν καλα, τεχνολογικη ειμαι.. για να πω και την δικη μου αληθεια μερικα ατομα στο φροντ τα ειδα απογοητευμενα, μερικα ομως χαρουμενα.. Γενικα μαθητες που τους θεωρω καλους απο αλλα μαθηματα, το 17 το εχουν πιασει.

Καλη συνεχεια, και τα παλουκια τωρα ξεκινανε!!

Συμφωνώ εγώ δεν έχω καμία πρόθεση να μαλώσω με τα παιδιά που δίνουν απλά κάπιοι νομίζουν ότι μιλάμε για να δείξουμε την ανωτερότητα μας και την εξυπνάδα μας κάτι που δεν ισχύει.Εάν ήθελα να κάνω κάποια σύγκριση σε γνώσεις βιολογίας θα έκανα με κάπιον φοιτητή ιατρικής του ίδιου εξαμήνου.Άλλωστε είναι λογικό να ξέρω πιο πολύ βιολογία από ένα παιδί που πάει 3η λυκείου όπως και ένας που έχει τελειώσει την ιατρική να ξέρει πιο πολλά από εμένα.

Παιδιά πως το βλέπετε υπάρχει περίπτωση να δούμε εισακτέους στην ιατρική με 17+ στη βιολογία;

Νομίζω ναι από ότι ακούω οι καλύτεροι βαθμοί είναι 17-18 τώρα βέβαια έχουμε μόνο ένα δείγμα παιδιών δεν ξέρουμε πως έγραψε όλη η Ελλάδα .Ανεξάρτητα βάσης πιστεύω εάν γράψεις καλά μαθηματικά και φυσική μπορείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Παιδιά πως το βλέπετε υπάρχει περίπτωση να δούμε εισακτέους στην ιατρική με 17+ στη βιολογία;
Εμένα θα μου απαντήσει κανείς ή θα συνεχίσετε να μαλώνετε.................;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic7943

Νεοφερμένος

Ο mic7943 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ειμαι μαθητης της γ λυκειου θετικη κατευθυνση και στοχευω σε υψηλοβαθμη σχολη, εκανα εγγραφη στο φορουμ μονο και μονο για να πω τη γνωμη μου για τα σημερινα θεματα. Για οσους λενε οτι τα θεματα ηταν ευκολα εχω να πω οτι το μονο που καταφερνουν ειναι να δημιουργουν αγχος και λογικα ειτε δεν ασχοληθηκαν τοσο ωστε να εντοπισουν τις ασαφειες των θεματων ή δεν εχουν γώση του αντικειμενου ή απλα τρολαρουν . Τα θέματα ηταν δυσκολα ακομα και για τους πολυ καλα διαβασμενους. Θεωρια δεν ειχε πολυ ,πραγμα κατα τη γνωμη μου σωστο καθως δεν πρεπει να ενισχυεται η παπαγαλια σε αυτο το μαθημα, και οι ασκησεις ηταν απαιτητικες. Το γ θεμα καλο και δυσκολο, ολοι ειχαμε λιγο πολυ κανει κατι αντιστοιχο στα φροντιστηρια οποτε απο εναν καλα διαβασμενο εβγαινε με σχετικη ευκολια. Το δ θεμα ξεκινησε καλα, τα πραγματα χαλασαν στο δ3. Το ερωτημα αυτο ηταν ασαφες ατοπο και απαραδεκτο. Εγω προσωπικα εβαλα οτι τα ποσοστα ειναι 25 και 50% χωρις ομως να θεωρω οτι οσοι εγραψαν 100% στο φαινοτυτπο κανουν λαθος. Απο την ιδια την εκφωνηση δεν προσδιοριζεται αν η συγκεκριμενη αλληλουχια περιεχει γονιδιο , αν μεταγραφεται ή αν ειναι απλα περιοχη με αγνωστη λειτουργια, κατα τη γνωμη μου στην απατηση πρεπει να παρουν σωστες και τις δυο απαντησεις. Οσον αφορα το δ4 με λιγη προσπαθεια καταλαβαινες τι ηθελε να πει, προσωπικα εβαλα αμοιβαια μετατοπιση στο ενα ατομο στα αλλα ελλειψη και επαναληψη ενος χρομοσωμικου τμηματος χωρις να ξερω αν πρεπει να το ονομασω μετατοπιση ή οχι. Γενικα το ολο διαγωνισμα ξεφευγε απο το πνευμα των πανελλαδικων και το θεωρω αδικο προς τους μαθητες της θετικης που στοχευουν σε πολυτεχνικες σχολες. Παρακαλω μην κρινεται τα θεματα και κυριως μην λετε οτι ηταν γελοια δεδομενου οτι πρωτον δεν δινατε και δευτερον πιθανως να εχετε γνωσεις που δεν εχει ενας μαθητης 3ης λυκειου ο οποιος δεν ασχολειται με τη βιολογια περα απο τα ορια του σχολικου. Παμεε για μαθηματικααα τωρααα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ας πω και εγώ τη γνώμη μου..ως μαθήτρια που είχε και το άγχος και την αγωνία των εξετάσεων.
Θεωρώ απόψεις του τύπου ήταν πανεύκολα και γελοία, τουλάχιστον αβάσιμες. Ο καθηγητής μου τα θεωρεί τα πιο δύσκολα των τελευταίων χρόνων, και εγώ θα συμφωνήσω. Η δυσκολία τους ήταν αποτέλεσμα κυρίως της μεγάλης ασάφειας που υπήρχε στα θέματα.
Θα ξεκινήσω από το Γ θέμα όπου δεν διευκρινίζει πότε πρέπει να γράψουμε το μόριο DNA δηλαδή έχουν αντικατασταθεί τα πρωταρχικά τμήματα ή όχι. Η λανθασμένη βάση που ενσωματώθηκε μπόρεσε να επιδιορθωθεί ή όχι. Μήπως πρέπει να πάρουμε περιπτώσεις; Ακόμη αναρωτιέμαι.
Η συνέχεια είναι ανάλογη. Ξεκινάει το Δ και βγάζω δύο περπτώσεις μία απλή μετατοπιση και μια μετατόπιση ύστερα από αναστροφή. Αν όμως μπορεί να γίνει στοο ένα απλή μετατόπιση και στο αλλο υστερα απο αναστροφη και το αντίστροφο;(δηλαδή 4?)
Μετά ακολουθεί αυτό με το φαινότυπο. Οι μισοί υποστηρίζουν ότι όλοι έχουν φυσιολογικό φαινότυπο και οι άλλοι οτι είναι μόνο 50%. Τα φροντιστήρια στις απαντήσεις ακόμη διαφωνούν. Και καταλήγω στο Δ4 όπου οι μαθητές κουρασμένοι από το μπέρδεμα των προηγούμενων ερωτήσεων αρχίζουν να ερευνούν ποια δομική χρωμοσωμική ανωμαλία είναι; Αμοιβαία μετατόπιση, σε ειδική περίπτωση αναστροφή έλλειψη βάσεων ή προσθήκη; Πάλι οι απαντήσεις που δίνονται διαφέρουν. Ομως πώς γίνεται να μιλάμε για δομικές όταν υπάρχει απλή έλλειψη κάποιων βάσεων μικρού αριθμού; Από τη διατύπωση δηλαδή το θέμα πάει λάθος.

Αν ακόμη θεωρούν ορισμένοι ότι ήταν εύκολα, μάλλον δεν το έψαξαν και πολύ. Στο δικό μου σχολείο πάντως όλοι οι μαθητές βγήκαν άφωνοι και απογοητευμένοι. Αυτά.

Καλή συνέχεια συμμαχητές!! Μια εβδομάδα ακόμη και το καλοκαίρι μας περιμένει!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικός σχολιασμός: (αν και παίζει να φάω κράξιμο ως φοιτήτρια Ιατρικής :P )

Θέμα Α: Θεωρία

Θέμα Β: Θεωρία (εντάξει, το Β1 ήταν δωράκι τώρα... τι να λέμε)

Θέμα Γ: Δύσκολο σε κάποια σημεία
Όταν είδα τη θυμίνη σκέφτηκα τσακ μπαμ αντιγραφή, αλλά σκάλωσα λίγο με την ουρακίλη, μέχρι να σκεφτώ ότι πρόκειται για πρωταρχικά τμήματα. Στην μετέπειτα ζωή απλά δε θα ρωτήσει ποτέ κανένας κάτι τέτοιο, γιατί θεωρούνται πολύ περισσότερο γρίφοι παρά απαραίτητες γνώσεις (για παράδειγμα, είναι απίθανο να έχεις τέτοια εργαστηριακά αποτελέσματα). Το κακό είναι ότι τα ερωτήματα δεν είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους, και αν κάποιος δεν πιάσει την αντιγραφή και πει μετάφραση, θα χάσει μονάδες κι από το επόμενο ερώτημα.
Άσκηση με θνησιγενές γονίδιο δεν έχει μπει ποτέ σε εξετάσεις, υπάρχει όμως σαν άσκηση του βιβλίου, εάν θυμάμαι σωστά. Μια μάλλον κλασική και βασική άσκηση, η οποία γίνεται συχνά και σε εργαστηριακό επίπεδο. (Στο συγκεκριμένο μάλιστα, αν αναφερθούμε στο γονίδιο του ενζύμου Α, αφού γνωρίζουμε από την εκφώνηση ότι τα ετερόζυγα άτομα εκφράζουν το γονίδιο του ενζύμου, ουσιαστικά ψάχνουμε να βρούμε τι διαταραχές έχουν τα άτομα χωρίς το ένζυμο Α. Αυτό όμως είναι πιο προχωρημένη γνώση που προφανώς δεν απαιτείται σε μαθητές Γ' Λυκείου).

Θέμα Δ: Δύσκολο σε γενικές γραμμές, γιατί δεν έχει σχεδόν καθόλου μονάδες που μπορεί κάποιος να πάρει από τη θεωρία.
Και πάλι ένα θέμα τελείως θεωρητικό. Μια μετατόπιση με τόσες λίγες βάσεις σίγουρα δε φαίνονται στον καρυότυπο. Έστω ότι το παραβλέπουμε αυτό.
Προσανατολισμός κτλ, κόψιμο και ράψιμο, πρέπει ένας μαθητής να προσέξει πολύ στην αντιγραφή, και να ενώσει τα 3' με τα 5' άκρα, αλλά και να θυμηθεί να "αναποδογυρίσει" τη διπλή αλυσίδα.
Το θέμα με φυσιολογικούς και "παθολογικούς" γαμέτες νομίζω σε κάποια άσκηση του βιβλίου πρέπει να υπήρχε, αλλά δε θυμάμαι και πολύ καλά. Γενικά, η διασταύρωση των γαμετών σε κάποιο μαθητή που δεν έχει αγχωθεί πολύ και απλά εφαρμόσει όσα γνωρίζει, μάλλον βγαίνει.
Το Δ4 είναι μάλλον απαιτητικό, καθώς θα πρέπει ο μαθητής να διαχωρίσει περιπτώσεις και να μιλήσει για κάθε μία ξεχωριστά. Εκείνο που νομίζω ότι θα χρειαζόταν να σχολιαστεί είναι η περιγραφή της (υποθετικής) παρατήρησης στο μικροσκόπιο καθώς και σε συντομία μια πιθανή εξήγηση της εικόνας που έχουμε στο μικροσκόπιο.

Γενικά σχόλια: Τα θέματα ήταν μάλλον δύσκολα. Ευνοούνται οι πολύ καλοί από εκείνους που πάνε προς ιατρικές κτλ γιατί μικρές απροσεξίες δε θα τους στερήσουν την εισαγωγή: όσοι έχουν πάνω από 18,5 είναι πολύ πιθανό να μπουν. Εκείνοι όμως που στοχεύουν σε σχολές του 16-17 θα δυσκολεύτηκαν αρκετά, παρά την προετοιμασία τους και ίσως να μην παρουσιάζουν πολύ μεγάλες διαφορές βαθμολογικά με κάποιους που δεν προετοιμάστηκαν τόσο πολύ. Πιθανώς να έχει αρκετό κόσμο από καλούς μαθητές στο 15-16.

Μάλλον θα ήταν καλύτερα να δίνει ο καθένας άλλα θέματα ανάλογα τη σχολή που θέλει να δηλώσει. Τα διαβαθμισμένα θέματα είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπουν.

Αυτά τα λίγα :)

Καλή επιτυχία στα επόμενα και καλά αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
dalebarbie Παρακολουθώντας τα μηνύματα σου ειλικρινά ποντάρω στο ότι σ'αρέσει να τρολάρεις και επιπλέον μαλον είσαι καποιος πουθενάς που γουστάρει να μπαίνει στο φορουμ και να αγχώνει παιδάκια. Δεν εξηγείται αλλιώς. Αν έχεις όρεξη να βοηθήσεις καλώς, αλλιώς μην το παίζεις ειδήμων. Καταντά κουραστικό. Διακρίνω αλαζονεία, την οποία υπολογίζω ότι μόνο στο φορουμ θα την βγάζεις. Επίσης λες οτι δεν είναι έλλειψη. Η πλειοψηφία των απαντήσεων στο διαδίκτυο υποστηρίζει ότι είναι. Και για να σε παραπέμψω στο βιβλίο "έλλειψη είναι η απώλεια γενετικού υλικού". Αν δεν έλειπε τμήμα απο το χρωμόσωμα τότε δεν θα υπήρχε λόγος να δημιουργηθεί αλλαγμένος φαινότυπος. Τα θέματα ηταν από τα πιο δύσκολα της δεκαετίας, για τον απλό λόγο ότι δε βασίζονταν στο βιβλίο αλλά ήθελαν αυτοσχεδιασμό, ψυχραιμία και λογική κρίση. Και όσο για το γιατί πολλοί είδαν μεταγραφή εξηγείται απλα(μιας και δεν μπορείς να δώσεις εσυ μια λογική εξήγηση): Οι ουρακίλες που υπήρχαν στο μόριο ξεγελούσαν πολλούς για μεταγραφή και πιθανότατα πάνω στο άγχος τους δεν πρόσεξαν τα υπόλοιπα δεδομενα. Μάλον ξέχασες εσύ πως είναι να είσαι υποψήφιος με τοση αγωνία και ανησυχίες και επιπλεον όποιος μπαίνει εδω μέσα να έχει ένα μ**ακα φοιτητή ιατρικής(αμφιβάλλω και για το πόσο φοιτητής ιατρικής είσαι) που κοκορεύεται συνεχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top