[22/5/2015] Νεοελληνική Λογοτεχνία

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 12 42.9%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 7 25.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 10.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 2 7.1%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 3 10.7%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 3.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν πολλά (έγραψα περίπου δέκα σελίδες) αλλά δεν θα τα έλεγα πολυ απαιτητικά.. Ναι δεν ήταν εύκολα, αλλά για κάποιον που εχει ασχοληθεί έστω και λίγο με τον κρητικό έβγαιναν αν κατάφερνε να μη χάσει την αυτοπεποίθηση του μετά απο το πρώτο σοκ και αν είχε το μυαλό του στον χρόνο.. Ίσως λίγο τσιμπημένη η άσκηση με το φως αλλά και πάλι μπορούσες να γράψεις, δεν ήταν εξωπραγματικό..

Για όσους είχαν διαβασει πρόσφατα πιστεύω δεν τους δυσκόλεψε κάτι πολύ εκτός απο τον όγκο.
Παιδιά του '98 μην κάνετε το ίδιο λάθος με μας :Ρ
Αυτό με το φως ήταν εντελώς στο φλου. Από κει και πέρα τα άλλα παλεύονταν κατά κάποιο τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Αυτό με το φως ήταν εντελώς στο φλου. Από κει και πέρα τα άλλα παλεύονταν κατά κάποιο τρόπο...

Συμφωνώ. Γενικά σε όλα τα θέματα χρειαζόταν να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει, δεν έφτανε η παπαγαλία. Εκτός απο το πρώτο για τα στοιχεία του δημοτικού τραγουδιού, που τα διδασκόμαστε απο το γυμνάσιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Παιδιά του '98 μην κάνετε το ίδιο λάθος με μας :Ρ

Για να μην πω κ παιδια των επαναληπτικων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Για να μην πω κ παιδια των επαναληπτικων..

Και σε εμάς τους ίδιους φυσικά, μη πάμε και στα υπόλοιπα μαθήματα με το ίδιο σκεπτικό (βλ.αρχαια).

#αριστοτεληςγιαπαντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annieyami

Νεοφερμένος

Η annieyami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ πριν έρθουν τα θέματα και από την αρχή της χρονιάς είχα πει πως θα πέσει Κρητικός. Δεν ξέρω γιατί μου είχε κολλήσει από την αρχή όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο. Ήμουν η μόνη από το τμήμα που χάρηκε. Η φιλόλογος που μου έκανε Λογοτεχνία μου είχε πει να προσέξω Κρητικό 4[21], Όνειρο το μπάνιο της Μοσχούλας Δαρείο και Ιωάννου. Εμένα προσωπικά μου φάνηκαν πολύ εύκολα τα θέματα, και πιστεύω πως έχω γράψει πολύ καλά. Και συμφωνώ πως δεν υπάρχουν αντισος, πανελλήνιες είναι, ΌΛΑ σος είναι. ( Πρέπει να έφαγα κανα δυο κατάρες από τα παιδιά σήμερα γιατί είχα λυσσάξει με τον Κρητικό αλλά δεν βαριέσαι ;P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά σε όλα τα θέματα χρειαζόταν να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει, δεν έφτανε η παπαγαλία.

Μου αρέσει πολύ αυτό. Από ότι φαίνεται θα είναι το χαρακτηριστικό των φετινών θεμάτων σε όλα τα μαθήματα (όσο επιτρέπει το σύστημα εξέτασης βέβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ αυτό. Από ότι φαίνεται θα είναι το χαρακτηριστικό των φετινών θεμάτων σε όλα τα μαθήματα (όσο επιτρέπει το σύστημα εξέτασης βέβαια).

Μακάρι, αν και στα Λατινικά τουλάχιστον ειναι αδύνατο... Η παπαγαλία καλά κρατεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης με τρελαίνουν. Τρολς πάνε κι έρχονται. Και καλα όλα τα αλλα (λεμε τώρα) αλλα Λογοτεχνία 70% 18+ ; Βγαλτε τη τουλάχιστον να μην αγχωνεται ο κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν πολλά (έγραψα περίπου δέκα σελίδες) αλλά δεν θα τα έλεγα πολυ απαιτητικά.. Ναι δεν ήταν εύκολα, αλλά για κάποιον που εχει ασχοληθεί έστω και λίγο με τον κρητικό έβγαιναν αν κατάφερνε να μη χάσει την αυτοπεποίθηση του μετά απο το πρώτο σοκ και αν είχε το μυαλό του στον χρόνο.. Ίσως λίγο τσιμπημένη η άσκηση με το φως αλλά και πάλι μπορούσες να γράψεις, δεν ήταν εξωπραγματικό..

Για όσους είχαν διαβασει πρόσφατα πιστεύω δεν τους δυσκόλεψε κάτι πολύ εκτός απο τον όγκο.
Παιδιά του '98 μην κάνετε το ίδιο λάθος με μας :Ρ

Ήταν να μη γίνει η αρχή το '11 με εμάς! :loltooth:
Γενικά συμφωνώ με την προλαλήσασα, ναι μεν είναι αρκετά, αλλά πολύ δύσκολα δεν μου φαίνονται. Βέβαια δεν είμαι αντικειμενική γιατί ήταν και το αγαπημένο μου μάθημα και το μόνο (μαζί με την έκθεση) που θα μπορούσα 4 χρόνια μετά να γράψω.

Ό,τι έγινε, έγινε παιδιά. Έτσι κι αλλιώς η λογοτεχνία δεν (πρέπει να) είναι το "σιγουράκι" κανενός.
Καλή επιτυχία στα υπόλοιπα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Με το που ακούστηκε στο σχολείο μας ή φράση " έπεσε κρητικος" , ακουγοντουσαν θρήνοι και οδυρμοι από ολες τις θεωρητικές χαχαχαχ :( .. έχασα 1 μοναδα από βλακεια στο Α1 Θέμα , ωστόσο πισυε πως έχω παραδώσει καλό γραπτό .. θα δείξει λοιπονν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
λοοοοολ καλά πώς μου έκοψε στις 8 παρά 20 να κάνω μια ανάγνωση 3-4-5 ενότητα...Πήγε πολύ καλά θαρρώ γενικά, εκτός από την τελευταία διαφορά που έγραψα, ήταν αρκετά υφέρπουσα και όχι τόσο προφανής. Το μόνο που αναθεματίζω είναι ότι ήμουν ξύπνια απ'τις 3 για δαρείο και παπαδιαμάντη και τσάμπα σπατάλησα τον ύπνο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Ρε παιδιά μόνο εγώ δεν πρόλαβα να απαντήσω μια ερώτηση?
Όλοι βγαίναν από τις 11 ώρα έξω!
Με αυτά που δεν πρόλαβα κατεβαίνω στο 16.5 και αν έχω κανένα λαθάκι + την υποκειμενικότητα υπολογίζω ένα 13 .... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-V-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-V- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ρε παιδιά μόνο εγώ δεν πρόλαβα να απαντήσω μια ερώτηση?
Όλοι βγαίναν από τις 11 ώρα έξω!
Με αυτά που δεν πρόλαβα κατεβαίνω στο 16.5 και αν έχω κανένα λαθάκι + την υποκειμενικότητα υπολογίζω ένα 13 .... :worry:

Καλα οσοι βγηκαν απο τις 11 μπορει να εχουν καποιες παραλειψεις λογω βιασυνης η να μην ηξεραν καποια θεματα και να τα παρατησαν..Εγω βγηκα οταν τελειωσε η ωρα και το παραλληλο ισα ισα μου βγηκε.Δυσκολο μου φαινεται να τα προλαβαν ολα σε 2 ωρες δεδομενου οτι ειχε 2 ερωτησεις αναλυσης στιχων και γενικα ζητουσαν αρκετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σοβαρα τωρα;;; Κρητικο;;; Ακομα δε μπορω να το πιστεψω... φανταζομαι εμειναν τα παιδια μολις το ειδαν... ( εκτος απο τον jj! :P ) Ωστοσο, το Α1 θαρρω πως ειναι ευκολο. Τα υπολοιπα ειναι δεν ειναι τσιμπημενα, κρυβουν τεραστια υποκειμενικοτητα και αυτο ειναι ο,τι χειροτερο για τη Λογοτεχνια. Μακαρι να τους φανουν διαχειρισιμα. Καλη επιτυχια! :D
Ο οποίος jj το έλεγε ότι χτυπάει η καμπάνα :hehe:
Πραγματικά, με το που ήρθαν τα θέματα, εγώ (βλέποντας) από μακριά κατάλαβα ότι ήταν ποίημα και συγκεκριμένα τα αντικλείδια, γιατί είχε το "κενό" και συνέχιζε από κάτω. Έλα, όμως, που όταν το πήρε η πρώτη κοπέλα φώναξε "ΚΡΗΤΙΚΟΣ", όλοι έπαθαν σοκ και γύρισαν προς το μέρος μου :hehe:

Οκ, ούτε εγώ τον είχα διαβάσει τόσο καλά τον κρητικό, γιατί σκέφτηκα "τι στο διάολο, θα μας μισούσαν αν έμπαινε". Πόσο μικρός και αθώος είμαι... Το καλό είναι ότι διατήρησα την ψυχραιμία μου και κατάφερα να φτάσω αισίως τις 7 σελίδες στις απαντήσεις μου. Για εμένα, που συχνά γράφω 2 παραγραφούλες των 10 σειρών η κάθε μία για κάθε απάντση, αυτό ήταν τεράστια πρόοδος. Δυστυχώς, όμως, δεν ξέρω πώς θα αξιολογηθούν οι απαντήσεις μου, καθώς δεν είναι οι γνωστές-άγνωστες που κυκλοφορούν στα φροντιστήρια, αλλά ένα κράμα δικών μου απαντήσεων, σκέψεων που μοιραζόμασταν στο σχολείο και ιδεών που διάβαζα στο internet καθ' όλη τη χρονιά.

Ελπίζω να αναγνωρισθεί η προσπάθεια μου για τη σύνθεση των απαντήσεων και να με πριμοδοτήσουν οι βαθμολογητές :P

Ακόμη κι αν δεν έγραψα καλά πάντως, θεωρώ πως ο Κρητικός είναι ένα από τα ωραιότερα και ομορφότερα ποίηματα της ελληνικής λογοτεχνίας. Αν ο Σολωμός δεν ήταν τεμπέλης (σαν εμένα κι αυτός) και τελείωνε τα έργα του, τότε αυτό το ποίημα θα άγγιζε την τελειότητα και θα αποτελούσε το αντίστοιχο των ομηρικών επών για την παγκόσμια λογοτεχνία, όσον αφορά τη νεότερη λογοτεχνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρε τζει τζει πολυ σε παω... :P

Παιδια ασχετο, σας εστειλαν καμια διευκρινιση οση ωρα γραφατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Αρε τζει τζει πολυ σε παω... :P

Παιδια ασχετο, σας εστειλαν καμια διευκρινιση οση ωρα γραφατε;


ναι ναι, μία μαλακία άνευ σημασίας, ούτε καν την κοίταξα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμη κι αν δεν έγραψα καλά πάντως, θεωρώ πως ο Κρητικός είναι ένα από τα ωραιότερα και ομορφότερα ποίηματα της ελληνικής λογοτεχνίας. Αν ο Σολωμός δεν ήταν τεμπέλης (σαν εμένα κι αυτός) και τελείωνε τα έργα του, τότε αυτό το ποίημα θα άγγιζε την τελειότητα και θα αποτελούσε το αντίστοιχο των ομηρικών επών για την παγκόσμια λογοτεχνία, όσον αφορά τη νεότερη λογοτεχνία.

Ειρωνικά το λες έτσι; :P

Τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης με τρελαίνουν. Τρολς πάνε κι έρχονται. Και καλα όλα τα αλλα (λεμε τώρα) αλλα Λογοτεχνία 70% 18+ ; Βγαλτε τη τουλάχιστον να μην αγχωνεται ο κόσμος.

Πρέπει να είναι τουλάχιστον αφελής για να πει κάποιος με σιγουριά ότι έγραψε τόσο στην λογοτεχνία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-V-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-V- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τα αποτελεσματα των δημοσκοπησεων μην τα κοιτατε καν..Πριν τις 11:00 αρχιζουν και εμφανιζονται οι πρωτοι αριστουχοι καθε φορα.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Χριστέ μου, τι ηταν κι αυτο σήμερα.

Ολοι είχαμε πειστεί πως θα πέσει ή Ιωάννου ή Δαρείος. Μεσα στην αίθουσα είχαμε σκάσει στα γέλια και μολις χτυπάει το κουδούνι καθόμαστε στις θέσεις μας. Μοιράζονται τα θέματα, η κοπέλα στο πρώτο θρανίο λέει "Ωωχ, Κρητικος". Ε κι εκει νομίζω το έχασαν ολοι. Το γέλιο κόπηκε, κλάματα και ξεφυσίματα.

Να πω την αληθεια, εγω νευρίασα αρκετά που μπήκε ο Κρητικος, δεδομένου του οτι υπάρχουν έργα στο βιβλίο που δεν εχουν εξεταστεί ΚΑΝ ολα αυτα τα χρονια, επομένως έπρεπε να τους δοθεί μια ευκαιρία. Αλλα φυσικά, ο κύριος Καψωμένος, λάτρης του Σολωμου, έπρεπε να εισηγηθεί την εξέταση του- ετσι λενε, δηλαδή.

Μου πήρε πέντε λεπτά να ηρεμήσω και να διαβάσω τα θέματα, ευτυχώς δεν απελπίστηκα. Το χεράκι αμέσως έτρεξε και κατέληξα να γραφω ως την τελευταία στιγμη.

Εννιά σελίδες έφτασα, ελπίζω κατι να ειναι σωστο.

Και να φανταστείτε δεν ειχα διαβάσει χθες το απόσπασμα 5, πεπεισμένος πως δεν πρόκειται να πέσει.
Μου αρεσε πολυ το θέμα Δ, και λόγω του ποιητή (ο Καρυωτάκης ειναι ο αγαπημένος μου), αλλα κυρίως επειδή ηταν παρα πολυ εύκολο. Οφθαλμοφανείς και οι διαφορές και οι ομοιότητες.

Ισως να μου κόψουν απο την ερώτηση με το φως (η οποια μου φάνηκε εντελως απροσδιόριστη και "χύμα") και απο την ερώτηση με τη γυναίκα-αρχέτυπο.

Κατα τα αλλα αισιοδοξώ, γιατι η Λογοτεχνία ειναι αγαπημένο μαθημα.

Τα θέματα γενικά θα τα χαρακτήριζα απρόβλεπτα, οχι δύσκολα. Ισως αυτο να ειναι πιο αρνητικό.

Αλλα ηταν εμφανές οτι προερχόταν απο μια διαφορετική επιτροπή, γιατι, όπως θα παρατηρήσατε, τα θέματα ηταν περισσότερο ερμηνευτικά απο άποψη προσέγγισης και δεν ήθελαν να αντιμετωπισθούν τεχνικά.

Κατανόηση του κειμένου χρειαζόταν, ωραίος λόγος και αποτύπωση των όσων αναφέρονται μεσα σε παρενθέσεις.
Και φυσικά οχι άγχος. Αρκετά αυτο με τις πανελλήνιες, απλές, ηλίθιες εξετασεις ειναι.


ΥΓ. Οταν ήρθε η διευκρίνιση, απλα άρχισα να βρίζω. Ηταν προκλητικότατο, κατα τη γνώμη μου, να στείλουν διευκρίνιση για κατι δευτερεύον, όπως η επεξήγηση του λεξιλογίου. Φυσικά, ετσι όφειλαν κι ετσι έπραξαν, δεν τους αδικώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ χθες το βράδυ μιλούσα με μια συμμαθήτριά μου στο τηλέφωνο ενώ έκανα μια ανάγνωση τον Κρητικό. Σε μια στιγμή πέφτει το μάτι μου σε μια λέξη. "Σύρριζα". Της κάνω για πλάκα "Να δεις που θα βάλουν Κρητικό και μάλιστα το συγκεκριμένο κομμάτι!" Σήμερα το πρωί λοιπον, διαβάζω -απελπισμένη- μια φορά το κείμενο με το που το πήρα στα χέρια μου. Βλέπω μια λέξη. "Σύρριζα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top