Νομική vs Μουσικών Σπουδών

clfrick

Νεοφερμένος

Η clfrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους σας!
Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στη νομική Θεσ/νίκης και τα πράγματα δεν έχουν έρθει όπως ακριβώς τα περίμενα...
Η αλήθεια είναι ότι από μικρό παιδί το όνειρο μου ήταν να σπουδάσω μουσική ,μιας και ασχολούμαι με το πιάνο αρκετά χρόνια και έχω αγαπήσει την τέχνη της μουσικής. Ωστόσο η όλη κατάσταση της οικονομικής κρίσης στην Ελλάδα, καθώς και τα υψηλά μόρια που είχα βγάλει, με έστρεψαν σε μια σχόλη που θα μου προσέφερε κάποια επαγγελματική αποκατάσταση, αφού είναι αναμφισβήτητο ότι το πτυχίο της νομικής είναι ευρύ και ''βαρύ''! Στόχος μου, βεβαία, ήταν να τελειώσω τη νομική, ώστε να έχω το πτυχίο στα χέρια μου και ύστερα να σπουδάσω μουσική,(εσωτερικό ή εξωτερικό ή και τα δυο, μεταπτυχιακά, ειδίκευση κτλ) έτσι ώστε σε περίπτωση που δεν τα βγάζω πέρα (βιοποριστικά) με τη μουσική να εξασκήσω το πτυχίο της νομικής.
Όμως η νομική δεν μου έχει δώσει και την καλύτερη εντύπωση, τα μαθήματα δεν μου φαίνονται ενδιαφέροντα, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις, και βρίσκομαι σε δίλημμα : να μείνω και να ακολουθήσω το ''σχέδιο'' ή να φύγω με 10% για μουσική?
Το αποτέλεσμα και στις δυο περιπτώσεις θα είναι το ίδιο, γιατί είμαι αποφασισμένη ότι θα ασχοληθώ με τη μουσική! Όμως τα πράγματα στο μουσικό τομέα, ως επάγγελμα, είναι σχετικά ''τρομακτικά'', κάτι που πρέπει να δω με ρεαλιστική ματιά! Οπότε, όσο και αν αγαπώ τη μουσική το μέλλον με φοβίζει, και όσο και αν είμαι από τους ανθρώπους που υποστηρίζουν το ''κανε αυτό που θες'' νιώθω πως χρειάζομαι μια δικλίδα ασφάλειας που στην προκείμενη είναι το πτυχίο νομικής.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, και ευχαριστώ εκ των πρότερων.
Πιστεύω ότι οι γνώμες σας θα με βοηθήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top