Να καταργηθούν τα Λατινικά;

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο μάθημα; Πιστεύετε πως μας χρειάζεται; Αν ναι, πού; Η προσωπική μου άποψη;;: Είναι μια νεκρή, άχρηστη γλώσσα που δεν διδάσκεται καν στην Ιταλία. Διδάσκεται αποκλειστικά και μόνο στην Ελλάδα και στην Γερμανία (μόνο σε ιατρικές σχολές απλά και μόνο για μερικούς τύπους). Αυτά είναι λόγια και δικά μου, αλλά και καθηγητών μου που αναρωτιούνται γιατί τα διδάσκουν. Είναι κατά την άποψή μου μια τελείως νεκρή γλώσσα και δεν θα μας χρειαστεί πουθενά στο μέλλον. Αυτό πιστεύω (όπως και όλοι οι φιλόλογοι του σχολείου.. :P ) πείτε μου και τι πιστεύετε εσείς.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο μάθημα; Πιστεύετε πως μας χρειάζεται; Αν ναι, πού; Η προσωπική μου άποψη;;: Είναι μια νεκρή, άχρηστη γλώσσα που δεν διδάσκεται καν στην Ιταλία. Διδάσκεται αποκλειστικά και μόνο στην Ελλάδα και στην Γερμανία (μόνο σε ιατρικές σχολές απλά και μόνο για μερικούς τύπους). Αυτά είναι λόγια και δικά μου, αλλά και καθηγητών μου που αναρωτιούνται γιατί τα διδάσκουν. Είναι κατά την άποψή μου μια τελείως νεκρή γλώσσα και δεν θα μας χρειαστεί πουθενά στο μέλλον. Αυτό πιστεύω (όπως και όλοι οι φιλόλογοι του σχολείου.. :P ) πείτε μου και τι πιστεύετε εσείς.. :)

Για μένα είναι λανθασμένη αυτή η άποψη. Καταρχάς επάνω στα λατινικά έχουν βασιστεί όλες οι ευρωπαϊκές γλώσσες. Μέσω αυτής της γλώσσας έχουμε καταγράψει πάρα πολλά ιστορικά γεγονότα και καταστάσεις. Επίσης τα λατινικά δεν είναι μόνο για τις φιλολογίες αλλά είναι χρήσιμο εργαλείο και για τις κοινωνικές επιστήμες (λ.χ. στη νομική), λόγω της λατινικής ορολογίας. Ακόμα, τα λατινικά δεν διδάσκονται μόνο στην Γερμανία. Σε πολλά σχολεία του εξωτερικού υπάρχουν ως μάθημα επιλογής. Για παράδειγμα το μάθημα των λατινικών μπορεί κάποιος να το επιλέξει στις εξετάσεις του GCE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο μάθημα; Πιστεύετε πως μας χρειάζεται; Αν ναι, πού; Η προσωπική μου άποψη;;: Είναι μια νεκρή, άχρηστη γλώσσα που δεν διδάσκεται καν στην Ιταλία.
Δεν ξέρουν οι Ιταλοί, εμείς ξέρουμε περισσότερα. Εμείς είμαστε οι ειδικοί στις νεκρές γλώσσες, καθώς έχουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία να διδάσκουμε και αρχαία ελληνικά. Στα λατινικά θα κολλήσουμε;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Διδάσκονται σε περισσότερες χώρες.
Αυστρία π.χ. το έχουν ως προϋπόθεση εισαγωγής στην ιατρική σχολή. Τσεχία τα διδάσκονται στην ιατρική.
Προσωπικά είμαι υπέρ των λατινικών ως μάθημα επιλογής.
Δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν προσφέρουν τίποτα,διότι δεν ισχύει. Χάρη στα λατινικά,κατανοεί κανείς καλύτερα την σύνταξη και την γραμματική και όποιος έχει μάθει λατινικά,μαθαίνει εύκολα και ιταλικά/ισπανικά/γαλλικά.
Όταν είχα την ευκαιρία,να διαλέξω ανάμεσα στα λατινικά και γαλλικά,διάλεξα τα πρώτα και δεν μετάνιωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Δεν ξέρουν οι Ιταλοί, εμείς ξέρουμε περισσότερα. Εμείς είμαστε οι ειδικοί στις νεκρές γλώσσες, καθώς έχουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία να διδάσκουμε και αρχαία ελληνικά. Στα λατινικά θα κολλήσουμε;


Γι' αυτό δεν πάμε μπροστά σε αυτή τη χώρα. Νομίζεις ότι είναι τυχαίο ότι εισήγαγαν τα ελληνικά στα Γερμανικά σχολεία; Επίσης γιατί το Γερμανικό κράτος ίδρυσε πέντε σχολές ελληνική φιλολογίας. Αλλά βέβαια είναι οι Γερμανοί οι χαζοί και εμείς οι έξυπνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Νομίζεις ότι είναι τυχαίο ότι εισήγαγαν τα ελληνικά στα Γερμανικά σχολεία; Επίσης γιατί το Γερμανικό κράτος ίδρυσε πέντε σχολές ελληνική φιλολογίας.
Ναι, σε κάποια γαλλικά σχολεία υπάρχουν τα ελληνικά σα μάθημα επιλογής και οι μαθητές που τα διαλέγουν κάνουν (με δικά μας έξοδα) λίγες μέρες διακοπές στην Ελλάδα. Τώρα αυτά που γράφεις, αν πρόκειται για υποχρεωτικά μαθήματα, θα σε παρακαλούσα να τα τεκμηριώσεις. Για μαθήματα επιλογής ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ο καθένας διαλέγει ότι θέλει.Από μύθους καλά πάμε. Ξέρω, ξέρω: οι υπολογιστές μιλάνε ελληνικά, ο Bill υποχρεώνει τους υπαλλήλους του να διαβάζουν Θουκιδίδη, η γλώσσα μας για μία ψήφο δεν έγινε παγκόσμια, ο Κίσιγκερ θέλει να μας καταστρέψει τη γλώσσα και τη θρησκεία κλπ, κλπ, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εννοειται να καταργηθουν,δεν ειναι καν γλωσσα των προγονων μας ή εστω βαση της γλωσσας μας

τα αρχαια ελληνικα παλι να μην καταργηθουν για τους δυο παραπανω λογους και γιατι μαθαινοντας τα αποκτας προσβαση σε ωραιοτατη φιλολογια,ειναι και ωραια,παιχνιδιαρικα,πιο εξυπνα απο την μετεξελιξη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ναι, σε κάποια γαλλικά σχολεία υπάρχουν τα ελληνικά σα μάθημα επιλογής και οι μαθητές που τα διαλέγουν κάνουν (με δικά μας έξοδα) λίγες μέρες διακοπές στην Ελλάδα. Τώρα αυτά που γράφεις, αν πρόκειται για υποχρεωτικά μαθήματα, θα σε παρακαλούσα να τα τεκμηριώσεις. Για μαθήματα επιλογής ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ο καθένας διαλέγει ότι θέλει.Από μύθους καλά πάμε. Ξέρω, ξέρω: οι υπολογιστές μιλάνε ελληνικά, ο Bill υποχρεώνει τους υπαλλήλους του να διαβάζουν Θουκιδίδη, η γλώσσα μας για μία ψήφο δεν έγινε παγκόσμια, ο Κίσιγκερ θέλει να μας καταστρέψει τη γλώσσα και τη θρησκεία κλπ, κλπ, κλπ.

Κατά πρώτον δεν ανέφερα κάτι περί υποχρεωτικών μαθημάτων. Αλλά αφού θέλεις τεκμηριωμένη απάντηση διάβασε αυτά τα άρθρα:

https://www.protothema.gr/greece/article/237520/arxaia-ellhnika-sta-agglika-sxoleia-apo-to-2014/

https://sarantakos.wordpress.com/2010/04/01/microsoft-greek/
Το δεύτερο είναι επειδή έγινε λόγος περί υπολογιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παντως στην ελλαδα εχουμε υπερβολικα πολλες ωρες σε φιλολογικα μαθηματα και ελαχιστες σε τεχνολογια και φυσικη
μαθηματικα παλι οκ σε καλο επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
εννοειται να καταργηθουν,δεν ειναι καν γλωσσα των προγονων μας ή εστω βαση της γλωσσας μας

τα αρχαια ελληνικα παλι να μην καταργηθουν για τους δυο παραπανω λογους και γιατι μαθαινοντας τα αποκτας προσβαση σε ωραιοτατη φιλολογια,ειναι και ωραια,παιχνιδιαρικα,πιο εξυπνα απο την μετεξελιξη τους

Ούτε αυτή η άποψη, τουλάχιστον για εμένα, δεν είναι σωστή καθώς τα λατινικά έχουν τη μορφή που έχουν λόγω του ότι προήλθαν και βασίστηκαν επάνω στα αρχαία ελληνικά. Επομένως πως απορρίπτεις μια γλώσσα η οποία προήλθε από τη γλώσσα των προγόνων μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.

Δεν είναι πρωταπριλιάτικη φάρσα. Όντως η microsoft ήθελε να δημιουργήσει ένα λογισμικό το οποίο θα βασίζεται στη ελληνική, λόγω της μαθηματικής δόμησης που έχει, ασχέτως εάν αυτό δεν υλοποιήθηκε. Εγώ είμαι σίγουρος ότι σε λίγα χρόνια θα εκδοθεί ένα τέτοιο λογισμικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Εννοείς την πρωταπριλιάτικη φάρσα του 2010, jims?
Χα-χα-χα!! Με πρόλαβες. Και άλλες φορές έχουν γίνει παρόμοιες φάρσες. Μια πρωταπριλιά ένα ξένο περιοδικό έγραψε ότι στο Πήλιο βρέθηκαν ...οστά Κενταύρων (!) και οι ελληναράδες πανηγύριζαν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αναρτήθηκε την πρώτη απριλίου και ο δημιουργός του 'άρθρου' στην μία πηγή λέει ότι είναι πρωταπριλιάτικο αστείο. Η μόνη άλλη "πηγή" (yahoo) δεν λειτουργεί. Αν έχεις κάποια σοβαρή πηγή για το ότι η Microsoft όντως ήθελε να δημιουργήσει λογισμικό βασιζόμενο στην ελληνική (πληροφορική δεν σπουδάζω, αλλά από τον προγραμματισμό που ξέρω από χόμπι, δεν μπορώ να σκεφτώ λόγο για να χρησιμοποιήσει κανείς την ελληνική...) τότε ευχαρίστως να την διαβάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αναρτήθηκε την πρώτη απριλίου και ο δημιουργός του 'άρθρου' στην μία πηγή λέει ότι είναι πρωταπριλιάτικο αστείο. Η μόνη άλλη "πηγή" (yahoo) δεν λειτουργεί. Αν έχεις κάποια σοβαρή πηγή για το ότι η Microsoft όντως ήθελε να δημιουργήσει λογισμικό βασιζόμενο στην ελληνική (πληροφορική δεν σπουδάζω, αλλά από τον προγραμματισμό που ξέρω από χόμπι, δεν μπορώ να σκεφτώ λόγο για να χρησιμοποιήσει κανείς την ελληνική...) τότε ευχαρίστως να την διαβάσω!

H πηγή από την yahoo δεν υπάρχει γιατί όπως θα αντιλήφθηκες αυτό το άρθρο δημοσιεύτηκε το 2010 και είναι λογικό να έχει αποσυρθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε είναι πασίγνωστο πως πολλές μεγάλες εταιρείες πλέον γράφουν τα συστήματά τους σε ελληνικά. Πρόκειται για νέα επαναστατική τεχνολογία. Μετά τα: Procedural, Object Oriented, Declarative, Functional και Logical Programming, έχουμε και το ...Greek way. Με σήμα τον αρχαιοελληνικό μαίανδρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο άρθρο που έδωσα είχε χλευαστικό ύφος καθώς κάποιος πήρε αυτή την δημοσίευση ώστε να κάνει πρωταπριλιάτικο αστείο. Αλλά σίγουρα ακόμα και σε αυτό υπάρχει μια δόση αλήθειας, καθώς δεν γίνεται να σκέφτηκε και να έγραψε όλα αυτά απλά για να κάνει ένα πρωταπριλιάτικο αστείο. Από κάπου δηλαδή θα πήρε αφορμή και αυτός, διαβάζοντας ένα δημοσίευμα το οποίο πολύ πιθανόν να έλεγε μίαν αλήθεια και αυτός να το εξέλαβε ως κάποιο αστείο. Όμως υπάρχουν αρκετές δημοσιεύσεις τα τελευταία χρόνια οι οποίες αναφέρουν ότι εάν οι υπολογιστές στηρίζονταν στην αρχαία ελληνικά θα ήταν πιο ταχείς και σίγουρα πιο "έξυπνοι". Αυτές οι δημοσιεύσεις αναφέρονται στην υποστήριξη ριζών όπου στα αρχαία το νόημα μιας λέξης απορρέεται από μια απλούστερη ίδιας ρίζας. Ουσιαστικά δηλαδή να μην χρησιμοποιούνται οι γλώσσες μηχανές αλλά τα αρχαία, καθώς πρόκειται για μια γλώσσα που έχει μαθηματική δόμηση. Ωστόσο βέβαια τα αγγλικά παραμένουν στον προγραμματισμό, λόγω της αναγνώρισης που έχουν παγκοσμίως. Άλλωστε είναι δύσκολο για ένα πληροφορικάριο να γνωρίζει αρχαία.
Δεν λέω πως η άποψη μου είναι απολύτως σωστή (που δεν είναι μόνο δική μου), αλλά σίγουρα δεν μπορεί να απορριφθεί πλήρως.
Συγγνώμη που μακρυγόρησα για ένα άλλο θέμα το οποίο δεν αφορά το θέμα αυτού του τόπικ, αλλάέπρεπε να απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λοιπόν... κατ' αρχήν δεν υπάρχει περίπτωση η Microsoft να σκέφτηκε να φτιάξει λογισμικό βασισμένο στα ελληνικά επειδή τα ελληνικά είναι η καλύτερη γλώσσα του κόσμου (ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο).

Δεύτερον εγώ προσωπικά τα λατινικά τα βρήκα πολύ χρήσιμα ως μάθημα και ακόμα και τώρα (20+ χρόνια μετά και χωρίς να έχω κάνει λατινικά στο πανεπιστήμιο) θυμάμαι πράγματα και μπορώ να καταλάβω απλά κείμενα. Επίσης τα χρησιμοποιώ για να εξηγήσω γραμματικά και λεξιλογικά φαινόμενα σε μαθητές μου (είμαι καθηγήτρια αγγλικών), όπως επίσης και τα αρχαία. Πιστεύω πως για όσους ασχολούνται με τις γλώσσες, η γνώση λατινικών είναι απαραίτητη προϋπόθεση οπότε πιστεύω πως είναι χρήσιμα ως μάθημα επιλογής.

Είμαι κατά του να διδάσκονται όλοι οι μαθητές ανεξαιρέτως λατινικά όπως γενικά είμαι κατά του να διδάσκονται όλοι οι μαθητές τα πάντα για να αποκτήσουν και καλά πιο σφαιρικές γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Τα λατινικά είναι χρήσιμο μάθημα, όταν πήγαινα λύκειο ήμουν τεχνολογική δυστυχώς και δεν τα διδάχτηκα, ειχα διαλεξει κατεύθυνση σχεδόν στην τύχη... (να είναι καλά αυτοί που σκαρφιστήκαν το νεο τότε σύστημα που τώρα μαζεύουν σιγά σιγά) τώρα που τα μελετώ μόνος, βλέπω πως τα ελληνικά και τα αγγλικά που γνωρίζω συναντιούνται μέσα σε αυτή τη γλώσσα από διαφορετικές μπάντες, και είναι σαν να τα μιλούσα από πάντα…

Έτσι όπως είναι το εκπαιδευτικό σύστημα σήμερα.. δεν μπορώ να πω αν πρέπει να καταργηθούν τα λατινικά η όχι… σίγουρα το ότι είναι νεκρή γλώσσα δεν είναι επιχείρημα… είναι τόσο νεκρή όσο και τα αρχαία ελληνικά αν και τα αρχαία ελληνικά μου φαίνονται πιο νεκρά ακόμα…

Πιστεύω ότι το θέμα εδώ είναι να καταργηθούν οι πανελλαδικές και όχι τα λατινικά… Αν για παράδειγμα θέλεις να γίνεις ιστορικός η αρχαιολόγος, να δίνεις σοβαρές εξετάσεις μεταξύ άλλων και στα λατινικά εντος της αντίστοιχης σχολής… με αδίδακτα κείμενα, λατινική λογοτεχνία κτλ… και σαν αποτέλεσμα ή να περνάς ή να αποτυγχάνεις… όχι ‘’αν γράψω λίγο να μπω και γω κάπου μωρέ’’ κτλ… μήπως βγάλει και τίποτα επιστήμονες αυτή η χώρα κάποτε και όχι μόνο δημόσιους υπάλληλους… χωρίς παρεξήγηση πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο μάθημα; Πιστεύετε πως μας χρειάζεται; Αν ναι, πού; Η προσωπική μου άποψη;;: Είναι μια νεκρή, άχρηστη γλώσσα που δεν διδάσκεται καν στην Ιταλία. Διδάσκεται αποκλειστικά και μόνο στην Ελλάδα και στην Γερμανία (μόνο σε ιατρικές σχολές απλά και μόνο για μερικούς τύπους). Αυτά είναι λόγια και δικά μου, αλλά και καθηγητών μου που αναρωτιούνται γιατί τα διδάσκουν. Είναι κατά την άποψή μου μια τελείως νεκρή γλώσσα και δεν θα μας χρειαστεί πουθενά στο μέλλον. Αυτό πιστεύω (όπως και όλοι οι φιλόλογοι του σχολείου.. :P ) πείτε μου και τι πιστεύετε εσείς.. :)

Το μάθημα διδάσκεται στην Ιταλία και στην Ολλανδία και στη Γαλλία και σε πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης,
Μάλιστα στην Ιταλία δίνεται στα παιδιά ένα κείμενο στην αρχαία ελληνική και πρέπει να το μεταφράσουν στα λατινικά και τα ιταλικά.
Τώρα για το αν πρέπει ή όχι να διδάσκονται, δε νομίζω πως είναι κακό να τα μαθαίνουμε πάντως σίγουρα όχι με τον τρόπο με τον οποίο διδάσκονται και εξετάζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top