Κάλαντα

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αύριο δεν είναι που "τα λένε"; Θα μας χτυπάνε τα κουδούνια πρωί-πρωί. Σκέφτομαι να αποσυνδέσω από το βράδυ το κουδούνι μου και να το ξανασυνδέσω όταν ξυπνήσω. Πέρυσι άνοιξα σε 3-4 μεμονωμένα πιτσιρίκια ή "κομπανίες" που μου άρεσαν οι φάτσες τους από τη θυροτηλεόραση και πλήρωσα (χωρίς απόδειξη) από 2€ στα ατομικά και από 5€ στα ομαδικά. Μάλλον το ίδιο θα κάνω και φέτος.

...............


Η τελευταία φορά που είπα τα κάλαντα σε ξένους ήταν όταν πήγαινα στην Ε δημοτικού μαζί με συνεργάτες. (Ήταν το πρώτο και τελευταίο κομμάτι που τραγούδησα μπροστά σε κοινό). Μετά ντρεπόμουνα. Τα έλεγα όμως και μέχρι αρχές λυκείου αποκλειστικά στους γονείς μου, καθώς ήξερα ότι η αμοιβή θα ήταν ικανοποιητική.

.............


Απορώ, πώς το ΔΝΤ και η τρόικα δεν μας έχουν ακόμα βάλει να φορολογήσουμε και τα κάλαντα.

........

Εσείς λέγατε, θα πείτε τα κάλαντα; Έχετε να διηγηθείτε κάποιο σχετικό περιστατικό;

.........

Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εμείς θα πάμε να τα παίξουμε με την φιλαρμονική :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ωραια ειναι τα καλαντα,ωραιοτατο εθιμο,αλλα να τα λενε και σωστα

βλεπεις μεγαλα παιδια(αν ειναι μικρα παει και ρχεται ,λες ενταξει μωρα ειναι) μουρμουριζουν δυο λεξεις και μετα περιμενουν..ε γινεται αυτο; :D

μην ειμαστε μιζεροι αυριο,ακους κατι μαγαζια με το "μας τα πανε" απο τις 8 το πρωι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μόνο που σκέφτομαι ότι θα χτυπάνε το κουδούνι με πιάνει πονοκέφαλος. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Τι μου θύμησες ρε Δία τώρα.Οι καλές εποχές που λέγαμε τα κάλαντα.Ήδη από την προηγούμενη μέρα μαζευόμασταν 5-6 παιδιά και κάναμε πρόβες τα λόγια και τσακωνόμασταν για το ποιος θα κρατάει το κουτί με τα χρήματα.Θυμάμαι με τι χαρά ξύπναγα τη μέρα που θα λέγαμε τα κάλαντα.Δίναμε μέρος συνάντησης και ξεκινούσαμε όλοι μαζί κατά της 8 και πηγαίναμε από σπίτι σε σπίτι (μάλιστα θυμάμαι ότι κάναμε και λίστα με τα σπίτια που θα πηγαίναμε καθώς και τις ώρες που ήταν εκεί).Φέρναμε γύρους σε όλα τα σπίτια της γειτονιάς και κατά τις 11-12 σταματούσαμε.Συγκεντρωνόμασταν στο σπίτι κάποιου και μοιράζαμε τα χρήματα. Ήμασταν πολλοί άρα το μερίδιο του καθενός ήταν μικρό αλλά δεν είχε σημασία για εμάς το πόσα θα πάρουμε αλλά πηγαίναμε για την παρέα .Αξέχαστες στιγμές χαραγμένες για πάντα στο μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Εμένα μου κάνει εντύπωση κάποια παιδάκια που τα συνοδεύουν οι γονείς τους (μάλλον) να πουν τα κάλαντα και δεν νιώθουν καλά. Ντρέπονται. Γιατί όμως; :hmm: Πάντως ιδιαίτερη χαρά δίνουν τα πολύ μικρά παιδάκια (πρώτων τάξεων δημοτικού) που χαριτωμένα με την ψιλή φωνούλα τους λένε το τραγουδάκι με άγχος μην ξεχάσουν κανένα στίχο. :P :lol:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μαλλον απο φοβο τα συνοδευουν,ε με οσα ακουγονται δεν τους αδικω

ε ντρεπονται τα παιδια ,ξερεις κανενα παιδι να μην θεωρει τον εαυτο του μεγαλο; μεχρι τα 18 θελουμε να μας περνανε ολοι για μεγαλους ανθρωπους,μολις πατησουμε τα 35 παλευουμε να μικροδειχνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ο τυπος πισω τι καλτ φυσιογνωμια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ωραίες αναμνήσεις! Όταν ήμουν μικρή,πήγαινα με φίλες μου και λέγαμε τα κάλαντα. Η τελευταία φορά που πήγα πρέπει να ήταν στην α ή στη β γυμνασίου... Θυμάμαι χαρακτηριστικά που μια φορά είχα πάει με μια φίλη μου και ένας κύριος μας είχε δώσει από 20 ευρώ στη καθεμία! Επίσης πηγαίναμε σε ένα ζαχαροπλαστείο στη γειτονιά για να μας δώσουν κάποιο γλυκό ή σε βιβλιοπωλείο γιατί μας έδιναν μολύβια :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ωραίες αναμνήσεις! Όταν ήμουν μικρή,πήγαινα με φίλες μου και λέγαμε τα κάλαντα. Η τελευταία φορά που πήγα πρέπει να ήταν στην α ή στη β γυμνασίου... Θυμάμαι χαρακτηριστικά που μια φορά είχα πάει με μια φίλη μου και ένας κύριος μας είχε δώσει από 20 ευρώ στη καθεμία! Επίσης πηγαίναμε σε ένα ζαχαροπλαστείο στη γειτονιά για να μας δώσουν κάποιο γλυκό ή σε βιβλιοπωλείο γιατί μας έδιναν μολύβια :hehe:

Μικρές και πονηρές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ωραία τα κάλαντα, ενισχύουν τη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα και είναι και Tax-free μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
εγω λεω να τα πω στους γονεις μου να με χαρτζιλικωσουν για τα χριστουγεννα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
εγω λεω να τα πω στους γονεις μου να με χαρτζιλικωσουν για τα χριστουγεννα :P

Με την κοπέλα σου θα τα πείς; :P (αν έχεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ωραία ήταν τα κάλαντα. Θυμάμαι το προηγούμενο βράδυ δε μπορούσα να κοιμηθώ από την αγωνία :p . Έκανε κ κρύο , βάζαμε σκουφάκια, κασκόλ και πηγαίναμε με τα αδέρφια μου. Τι τέλεια :'( Και μετά κάναμε κόντρα με φίλους ποιος μάζεψε τα περισσότερα :hehe:
Ντάξει βέβαια το πρωί που θα χτυπάνε κουδούνια δε πρόκειται να σηκωθώ να ανοίξω :P Είναι κάτι σαϊνια που έρχονται και χτυπάνε από τις 5.Αν είναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Τι α/β γυμνασιου και δημοτικο ειναι αυτα... Εμεις ακομα παμε για καλαντα προφανως χωρις αμοιβη(μπορει να μας κερασουν απο γλυκο μεχρι τσιπουρο). Τα καλαντα τα σπανε. Μαζευομαστε 4-5 ατομα ο καθενας απο ενα οργανο και δινουμε ρεστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ωχ ναι αύριο είναι τα είχα ξεχάσει ;) . τι μου θυμίσατε τελευταία φορά που πήγα πρέπει να ήταν στην ε δημοτικού . βγαίναμε παρέα απο τις 9 το πρωί μέχρι τις 1 το μεσημέρι . μια φορά θυμάμαι κάναμε διάλειμμα και συνεχίσαμε και το απόγευμα. Αλλά για να καταλάβετε πόσο διαφορετικές ήταν οι εποχές πάντα θυμάμαι ότι υπήρχαν τουλάχιστον 1 με 2 άτομα που έδιναν 50 ευρω στον καθένα .το ρεκόρ μας ήταν το 2006 μάλλον τότε είχαμε βγει και το απόγευμα (μου έρχονται φλασιές ) που ήμασταν 6 άτομα και ο καθένας έφυγε με :D:D:D:D 380 ευρω:D:D:D:D ( σε αυτα δε συμπεριλαμβάνονταν γονεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ παιδια κάλαντα δεν εχω πει ποτε χωρις πλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Καλαντα εχω πει οταν πηγαινα δημοτικο(στις πρωτες ταξεις κυριως)και μονη μου γιατι ντρεπομουν.:redface:
Το εκανα μονο και μονο για να με φιλεψουν,αλλα και γιατι μου εδιναν κουραμπιεδες και μελομακαρονα..
Αλλα γενικα αυτο το εθιμο εχει την πλακα του και περνας καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Καλαντα εχω πει οταν πηγαινα δημοτικο(στις πρωτες ταξεις κυριως)και μονη μου γιατι ντρεπομουν.:redface:
Το εκανα μονο και μονο για να με φιλεψουν,αλλα και γιατι μου εδιναν κουραμπιεδες και μελομακαρονα..
Αλλα γενικα αυτο το εθιμο εχει την πλακα του και περνας καλα.

Tι ντρεπόσουν βρε; :redface: :P Από μικρές το μυαλό στη μάσα. :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top