Τι θα ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές;

Τι θα ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 135)
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστκής Αριστεράς

    Ψήφοι: 40 29.6%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 33 24.4%
  • Ελιά - Δημοκρατική Παράταξη

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 6 4.4%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 5 3.7%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας

    Ψήφοι: 10 7.4%
  • Το Ποτάμι

    Ψήφοι: 14 10.4%
  • Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 5 3.7%
  • Δραχμή

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δημιουργία Ξανά

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 6 4.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 7.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αυτο που οι νεοδημοκρατες οοπότε έχουμε εκλογές δραστηριοποιουνται ξαφνικά στο φόρουμ με έχει βάλει σε σκέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ρε φίλε και εσύ έχεις αξιοπρέπεια,και εγώ και (σχεδόν) όλοι αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε λύση στο τεράστιο θέμα της χώρας μας. Και γενικά είναι εύκολο να μην μπορούν να σου καταλογίσυν τίποτα όταν δεν έχεις δοκιμαστεί ποτέ. Τελωσπάντων υποθέτω καλύτερα μία πεταμένη ψήφος παρά να περιμένεις να αρχίσει να βρέχει λεφτά.
Μα θα βρέξει λεφτά...όμως με πληθωρισμό μεσοπολεμικής Γερμανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτο που οι νεοδημοκρατες οοπότε έχουμε εκλογές δραστηριοποιουνται ξαφνικά στο φόρουμ με έχει βάλει σε σκέψεις.

νταξ δραστηριοποιούνται κι αλλου ( βλέπε πανεπιστήμια, σχολεία, απεργίες κλπ ) αλλά εκεί είναι απλά "σκεπτόμενοι ανεξάρτητοι πολίτες που σκέφτονται καθαρά και χωρίς κομματικές παρωπίδες"


In other news κλαίω που συγκρίνουμε κόμματα αποκλειστικά και μόνο βάσει των οικονομικών προγραμμάτων. κι αφού πουλάκια μου δέχεστε ότι κανένα κόμμα δεν έχει σοβαρό οικονομικό πρόγραμμα γιατί δεν κοιτάτε και τους άλλους 23523723 τομείς της αντζέντας; γιατί πολλούς αθώους αναποφάσιστους βλέπω ρε παιδί μου και παραξεύομαι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πάγκαλος : " Αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ θ αυτοκτονήσω " .
Μάς εκβιάζουν εν ψυχρώ να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ , οι αλήτες . "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Αυτο που οι νεοδημοκρατες οοπότε έχουμε εκλογές δραστηριοποιουνται ξαφνικά στο φόρουμ με έχει βάλει σε σκέψεις.

Για να σε απαλλάξω από τις σκέψεις, ο συγκεκριμένος νεοδημκράτης έμαθε για το φόρουμ πριν κάνα τρίμηνο και τότε γράφτηκε. Αν αυτό χαλάει την θεωρία σου, λυπάμαι. Και ούτε όλοι όσοι δεν συμφωνουν με την τρελή ζωάρα που πρέπει να πιστέψουμε ότι θα κάνουμε, είναι δαπίτες. Εγώ προσωπικά είδικα με την δαπ που έχουμε στο τμήμα ούτε καλημέρα δεν τους λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αυτο που οι νεοδημοκρατες οοπότε έχουμε εκλογές δραστηριοποιουνται ξαφνικά στο φόρουμ με έχει βάλει σε σκέψεις.
Φίλε εδώ το ΚΚΕ αν δε κάνω λάθος αρχίζει από την αρχή του θέματος
Για να σε απαλλάξω από τις σκέψεις, ο συγκεκριμένος νεοδημκράτης έμαθε για το φόρουμ πριν κάνα τρίμηνο και τότε γράφτηκε. Αν αυτό χαλάει την θεωρία σου, λυπάμαι. Και ούτε όλοι όσοι δεν συμφωνουν με την τρελή ζωάρα που πρέπει να πιστέψουμε ότι θα κάνουμε, είναι δαπίτες. Εγώ προσωπικά είδικα με την δαπ που έχουμε στο τμήμα ούτε καλημέρα δεν τους λεω.

Φίλε μάλλον εννοεί γενικά όχι μόνο εσένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
νταξ δραστηριοποιούνται κι αλλου ( βλέπε πανεπιστήμια, σχολεία, απεργίες κλπ ) αλλά εκεί είναι απλά "σκεπτόμενοι ανεξάρτητοι πολίτες που σκέφτονται καθαρά και χωρίς κομματικές παρωπίδες"


In other news κλαίω που συγκρίνουμε κόμματα αποκλειστικά και μόνο βάσει των οικονομικών προγραμμάτων. κι αφού πουλάκια μου δέχεστε ότι κανένα κόμμα δεν έχει σοβαρό οικονομικό πρόγραμμα γιατί δεν κοιτάτε και τους άλλους 23523723 τομείς της αντζέντας; γιατί πολλούς αθώους αναποφάσιστους βλέπω ρε παιδί μου και παραξεύομαι :hmm:

Ρε φιλε στην υπαρχουσα κατασταση η νοητικα καθυστερυμενος η αναισθητος πρεπει να εισαι για να μην βαλεις την οικονομικη πολιτικη ως τον σημαντικοτερα αξονα για να αποφασισεις τι θα ψηφησεις. Επισης οσο περιεργο και να σου φαινεται ενα πολυ μεγαλο μερος του λαου ειναι ακομα αναποφασιστο, νομιζω οτι ειναι δικαιωμα μας να μην εχουμε καταληξει ακομα τι θα ψηφησουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Μα θα βρέξει λεφτά...όμως με πληθωρισμό μεσοπολεμικής Γερμανίας.

Όχι ρε, δεν τα ξέρεις καλά. Μόνο στις κανονικές οικονομίες υπάρχει ο πληθωρισμός, σε χώρες με πρωθυπουργό που με το ένα χέρι χτυπάει το τραπέζι και με το άλλο χορεύει τις αγορές δεν ισχύουν τέτοια πράγματα. Σόβαρα όμως μην πας Γερμανία, στην κατοχή κυκλοφορούσαν χαρτονομίσματα 1000000000 δραχμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε φιλε στην υπαρχουσα κατασταση η νοητικα καθυστερυμενος η αναισθητος πρεπει να εισαι για να μην βαλεις την οικονομικη πολιτικη ως τον σημαντικοτερα αξονα για να αποφασισεις τι θα ψηφησεις. Επισης οσο περιεργο και να σου φαινεται ενα πολυ μεγαλο μερος του λαου ειναι ακομα αναποφασιστο, νομιζω οτι ειναι δικαιωμα μας να μην εχουμε καταληξει ακομα τι θα ψηφησουμε..

Σε παραθέτω:
Με αλλα λογια δεν πιστευω οτι ουτε το ΝΔ ουτε το ΠΑΣΟΚ επελεξε να περασει αυτα τα μετρα απλα για να γ@μησει το κοσμακι. Τα μετρα αυτα επιβληθηκαν απο τους δανειστες.
Άρα μας λες ότι ή είχαν κάποιο σχέδιο και δεν τους βγήκε ή δεν είχαν σχέδιο εξαρχής. Ο ΣΥΡΙΖΑ που λέει ότι έχει σχέδιο και επίσης έχει πει 2-3-5-15 προτάσεις και ιδέες γιατί στη περίπτωση που δεν καρποφορήσουν δεχόμαστε de facto πως πάμε για πτώχευση και δραχμή; Όταν έβγαινε ο Σαμαράς το 2011 και έλεγε πως θα επαναδιαπραγματευτεί το μνημόνιο και είναι λάθος και άλλες τέτοιες πίπες γιατί δεν έβγαινε κανείς να κράξει πως λέει ανυπόστατα πράγματα και θα μας πάει σε πτώχευση; Μόνο εγώ βλέπω ένα παραλογισμό εδώ πέρα;

Αν όμως πούμε μετά πως τρώμε κουτόχορτο και τρομοκρατία απ' τα κανάλια είμαστε κακοί. Είναι τυχαίο που πασχίζουν όλοι οι διεφθαρμένοι να πουλήσουν υπευθυνότητα; Είναι σαν να βάζεις ένα πλαφόν στα standards, ότι μπορείς να είσαι άχρηστος και να αποτύχεις αλλά δε θα φτάσεις ποτέ στον πάτο. Κάνε μετά τη σύνδεση:
- Ο Σαμαράς είναι πουλημένος και άχρηστος.
- Ναι αλλά ο Τσίπρας είναι τρελός.

Εγώ βλέπω από την αρχή του θέματος πως δεχόμαστε πως όλοι οι πολιτικοί ανέκαθεν δεν είχαν πλήρη βούληση και πάντα πράττουν όπως τους λένε απ' έξω. Πως η Ελλάδα έχει χάσει την εθνική κυριαρχία στα οικονομικά πως όποιος κι αν βγει θα κάνει τα ίδια. Πες ότι το δέχομαι. Ε τότε ρε μπαγλαμάδες γιατί δεν κρίνεις με άλλα κριτήρια; Με το αν έχουν κλέψει, αν είναι ρατσιστές, αν είναι συντηριτικοί ή προοδευτικοί κλπ.

Εσύ κατά λέξη είπες "κοινωνικα ειμαι καθετα εναντιος στην δεξιά". Πώς γίνεται να λες αυτό και από κάτω να μιλάς για δίλλημα;

Είναι σαν τις δημοσκοπήσεις: Πρώτο κόμμα το Α δεύτερο το Β. Καταλληλότερος για πρωθυπουργός όμως ο αρχηγός του Β. Αυτή τη μαλακία ποτέ δε τη κατάλαβα λες και ο ένας είναι πιο όμορφος. Όχι ρε κουραμπιέδες αυτό είναι προπαγάνδα καθαρή. Δεχτείτε το και πάτε παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Μπορεις να μου αναφερεις μια χωρα, εκτος απο την Β.Κορεα, ισως την Κινα και την Κουβα, που να μην εξαρταται απο τα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα και τους κεφαλαιουχους-μεγαλοεπενδυτες; Γιατι προφανως οταν μιλαμε σημερα για Μ.Δυναμεις δεν κανουμε λογο για τιποτα Αυτοκρατοριες, αλλα για αυτους που διακινουν τα χρηματα στην αγορα και προφανως κατευθυνουν τους ηγετες των μεγαλων οικονομιων.

Οι μεγαλοεπενδυτες ενδιαφερονται μονο για το κερδος.Αν μια χωρα εχει την οργανωση και τις συνθηκες για να επενδυσει καποιος, τοτε θα το κανουν.Δεν βλεπω πως κατευθυνουν τους ηγετες των μεγαλων οικονομιων.Αν θες, εξηγησε το λιγο.

Kαι όμως οι Μ.Δυνάμεις συνδιαμορφώνουν το πολιτικό τοπίο με την οικονομική πολιτική τους. Σαφώς και όπως ανέφερε κάποιος συνομιλητής σήμερα δεν έχουμε έθνη-αυτοκρατορίες εδαφών αλλά πολυπολιτισμικές αυτοκρατορίες του χρήματος. Οι νόμοι της αγοράς επιβάλλουν επενδύσεις. Για παράδειγμα, θα αναφερθώ στη Γερμανία, η οποία και αποτελεί μια ισχυρή αδιαφιλονίκητη οικονομική και πολιτική δύναμη σε διεθνές επίπεδο. Δεν είναι η κακιά η Μέρκελ ή η κάθε Μέρκελ ούτε η πολιτική της. Μην προσωποποιούμε την κατάσταση. Μην βλέπουμε το έργο ως ραγιάδες. Η Μέρκελ είναι ο πολιτικός εκφραστής μιας ιδεολογικής πολιτικής για τη χώρα της. Δεν μας πέφτει λόγος να ακυρώνουμε την επιλογή ψήφου Γερμανών πολιτών. Πίσω από αυτό ικανοποιεί και προωθεί οικονομικά συμφέροντα προς όφελος της Γερμανικής Οικονομίας. Εκεί πρέπει να δώσουμε προσοχή ως Έλληνες πολίτες. Από τη στιγμή που μπορεί η Γερμανική Οικονομία και επηρεάζει οικονομικούς δείκτες, μπορεί να διαμορφώνει και πολιτική.

Η Ελλάδα από την άλλη, ούσα κακοδομημένο κράτος με διαφθορά στο δημόσιο βίο και απουσία επιχειρηματικότητας, αποτελεί καλός πελάτης ξένων καταναλωτικών αγορών. Η Ελλάδα, αν ανατρέξουμε στην Ιστορία με την αμφιλεγόμενη στάση των Μ.Δυνάμεων-δανειστών, δεν ήταν πάντα συνεπής στις οικονομικές υποχρεώσεις της είτε σε επίπεδο δανεισμού, είτε σε επίπεδο διαχείρισης δημόσιου χρέους, είτε σε επίπεδο διαφάνειας της οικονομικής δημόσιας ζωής. Η κακή διοίκηση και η εξαρτώμενη πολιτική διαδοχή με πρόσωπα υπηρέτες ξένων διπλωματικών αποφάσεων, έχει ως αποτέλεσμα το σημερινό κράτος, που ονομάζεται Ελλάδα.

Μέχρι τη λήξη του Εμφυλίου πολέμου το Ην.Βασίλειο έπαιζε κυρίαρχο ρόλο στην πολιτική εξέλιξη του Ελληνικού θέματος δηλαδή, στην διαμόρφωση της Ελληνικής πολιτικής. Στην συνέχεια ανέλαβαν επίσημο και αποκλειστικό ρόλο οι ΗΠΑ μέχρι και σήμερα. Συνεχής ανάμειξη του Ην.Βασιλείου με άσχημα αποτελέσματα στην πολιτική αστάθεια και η ελλειμματική, μη παραγωγική οικονομία, συνέβαλαν σε ένα κράτος άναρχα δομημένο που αντί να εξυπηρετεί τον πολίτη εξυπηρετούσε μικρά φέουδα συντεχνιών και συμφέροντα μιας κοινωνικής τάξης ανθρώπων οι οποίοι εξαγόρασαν την αμφιλεγόμενη συμμετοχή τους στην Ελληνική επανάσταση του 1821 σε καλές θέσεις εξουσίας εκτοπίζοντας τους αγνούς πατριώτες Έλληνες στο περιθώριο της δημόσιας ζωής (και με άσχημες συμπεριφορές, βία,...κλπ).

Ο λαοπλάνος Κωλέττης (ως ο Τσίπρας της εποχής) και ο πουλημένος ανθέλληνας Μαυροκορδάτος που αντιτάχθηκαν στον Κυβερνήτη ουσιαστικά εκδήλωσαν την διπλωματική κόντρα και «θυμό» της Γαλλίας και του Ην.Βασιλείου αντίστοιχα, απέναντι στην Ρωσία λόγω της ιδεολογικής (και πολιτικής) σχέσης της που είχε με τον Κυβερνήτη. Η καριέρα και των δυο, ανταμείφθηκε με καλές θέσεις στην πολιτική και διπλωματική ζωή με αντάλλαγμα την τυφλή υποταγή στα ξένα συμφέροντα που τους στήριξαν.

Μετά από αυτό, νομίζω δεν έχει κάποιο νόημα να συνεχίσουμε τη συζήτηση. :)

Το ιδιο με την παραπανω απαντηση.Πως προωθουν οι ηγετες των μεγαλων κρατων οικονομικα συμφεροντα, μοναχα εκει που θελουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Σε παραθέτω:
Άρα μας λες ότι ή είχαν κάποιο σχέδιο και δεν τους βγήκε ή δεν είχαν σχέδιο εξαρχής. Ο ΣΥΡΙΖΑ που λέει ότι έχει σχέδιο και επίσης έχει πει 2-3-5-15 προτάσεις και ιδέες γιατί στη περίπτωση που δεν καρποφορήσουν δεχόμαστε de facto πως πάμε για πτώχευση και δραχμή; Όταν έβγαινε ο Σαμαράς το 2011 και έλεγε πως θα επαναδιαπραγματευτεί το μνημόνιο και είναι λάθος και άλλες τέτοιες πίπες γιατί δεν έβγαινε κανείς να κράξει πως λέει ανυπόστατα πράγματα και θα μας πάει σε πτώχευση; Μόνο εγώ βλέπω ένα παραλογισμό εδώ πέρα;

Αν όμως πούμε μετά πως τρώμε κουτόχορτο και τρομοκρατία απ' τα κανάλια είμαστε κακοί. Είναι τυχαίο που πασχίζουν όλοι οι διεφθαρμένοι να πουλήσουν υπευθυνότητα; Είναι σαν να βάζεις ένα πλαφόν στα standards, ότι μπορείς να είσαι άχρηστος και να αποτύχεις αλλά δε θα φτάσεις ποτέ στον πάτο. Κάνε μετά τη σύνδεση:
- Ο Σαμαράς είναι πουλημένος και άχρηστος.
- Ναι αλλά ο Τσίπρας είναι τρελός.

Εγώ βλέπω από την αρχή του θέματος πως δεχόμαστε πως όλοι οι πολιτικοί ανέκαθεν δεν είχαν πλήρη βούληση και πάντα πράττουν όπως τους λένε απ' έξω. Πως η Ελλάδα έχει χάσει την εθνική κυριαρχία στα οικονομικά πως όποιος κι αν βγει θα κάνει τα ίδια. Πες ότι το δέχομαι. Ε τότε ρε μπαγλαμάδες γιατί δεν κρίνεις με άλλα κριτήρια; Με το αν έχουν κλέψει, αν είναι ρατσιστές, αν είναι συντηριτικοί ή προοδευτικοί κλπ.

Εσύ κατά λέξη είπες "κοινωνικα ειμαι καθετα εναντιος στην δεξιά". Πώς γίνεται να λες αυτό και από κάτω να μιλάς για δίλλημα;

Είναι σαν τις δημοσκοπήσεις: Πρώτο κόμμα το Α δεύτερο το Β. Καταλληλότερος για πρωθυπουργός όμως ο αρχηγός του Β. Αυτή τη μαλακία ποτέ δε τη κατάλαβα λες και ο ένας είναι πιο όμορφος. Όχι ρε κουραμπιέδες αυτό είναι προπαγάνδα καθαρή. Δεχτείτε το και πάτε παρακάτω.

Αρχικα οποιος εχει διαφορετικη γνωμη μαζι σου δεν ειναι υποχρεωτικα κακοβουλος, προπαγανδισμενος etc. Αυτη ειναι ξεκαθαρα φασιστικη αντιληψη που θελω να πιστευω πως δεν εχεις. Τι σε κανει να νομιζεις οτι ο Σαμαρας δεν ηταν λαικιστης και αυτος?? Στο παραπανω ποστ ανεφερα οτι οι πολιτικοι ειναι στη συντρηπτικοι πλειοψηφια λαικιστες που θελουν να παρουν τις πιο πολλες ψηφους. Αυτο αρμοζει τοσο στη ΝΔ οσο και στο Συριζα. Δεν ψηφιζω με τη λογικη να βρω το κομμα που με αντιπροσωπευει αλλα να βρω το κομα που θα προκαλεσει τη λιγοτερη ζημια.

Σου ειπα οτι η οικονομικη πολιτικη ειναι το σημαντικοτερο κριτηριο για τη ψηφο αυτο δεν ειναι λογικα ισοδυναμο με το να πω οτι ειναι το μοναδικο κριτηριο. Συνεπως το σχολειο σου οτι δεν κρινω με αλλα κριτηρια ειναι απλως αστοχο. Απλα στα αλλα κριτηρια ειμαι ξεκαθαρος και δεν εχω αναγκη να τα σηζητησω με κανεναν. Και το σχολειο μου σχετικα με τη δεξια ακριβως αναφεροταν οτι ειμαι εναντιος σε ολα τα κοινωνικα θεματα με τον συντηρητισμο (πχ ρολος εκλησιας-κρατους, μειονοτητες etc). Αυτο ομως δεν με κανει και αριστερο(αν με το αριστερο ενουμαι σοσιαλιστη). Θα προτιμουσα βεβαια να αποφγουμε για χαρη της ακριβειας τις ταμπελες και να επιγκεντρωθουμε στα ουσιωδη θεματα.

Τωρα οσον αφορα την οικονομικη πολιτικη. Με απολυτη ειλικρινεια πες μου ποια ειναι τα σχεδια του Συριζα επειδη πραγματικα δεν το εχς καταλαβει. Υποστηριζω πολλες απο τις οικονομικες πολιτικες του (ενισχυση κοινωνικου κρατους, αυξηση συνταξεων etc). Το θεμα ειναι οτι δεν λεει πως θα βρει τα λευτα. Αν εκανες το κοπο να διαβασεις το ποστ μου απο πανω πιστευω οτι καταλαβες την οικονομικη πραγματικοτητα που ειμαστε. Πες λοιπον οτι ο Συριζα παει την επομενη μερα και με πλειοψηφια στη Βουλη βγαζει ενα νομο που διαγραφει ολα τα μνημονια. Αν οι Ευρωπαιοι απλα το δεχτουν, και συνεχισουν τη χρηματοδοτηση σαν να μην εχει συμβει τιποτα τοτε πραγματικα παραδεχομαι οτι η πολιτικη κριση μου ηταν λαθος και με χωρις ιχνος ειρωνειας παω και γινομαι μελος του Συριζα την επομενη μερα.

Βεβαια για τους λογους που ανεφερα παραπανω στο ποστ δεν νομιζω οι Ευρωπαιοι απλα να πουνε "Οκ κρ Τριπρα ετσι απλα δεν ειναι αναγκη να περνας μετρα , σου δινουμε τα λευτα των φορολογουμενων μας και καντα οτι θες" Κατα πασα πιθανοτητα απλα θα μας πουν συγνωμη αλλα τελος η χρηματοδοτηση (αν εκει ειναι διαφωνια σου δωσε μου επιχειρηματα γιατι να ειμαι οπτιμιστης, επειδη εγω υποστηριξα τους λογους πισω απο τον πεσιμισμο μου).Τοτε το κρατος αν θελει να συνεχισει να λειτουργει πρεπει de facto να βγει στη δραχμη ετσι ωστε να αρχισει να τυπωνει χρημα για να καλειψει τα εξοδα του. Εξοδος στη δραχμη εν μεσω κρισης θα οδηγησει κατα πασα πιθανοτητα σε ταιραστια υποτιμηση του νομισματος, υπερπληθωρισμο, ελειψη ρευστοτητας και επιπεδα κρισης και φτωχειας ασειλυπτα. Αν και απο το ποστ σου νομιζω οτι δεχεσαι οτι η δραχμη δεν ειναι καλη λυση συνεπως δεν θα το αναλυσω περαιτερω για να μην ξεφυγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Αστο ρε φίλε hidd, εσύ το εξήγησες όσο απλά και κατανοητά γίνεται. Το πρόβλημα δεν είναι ότι τα οικονομικα που απαιτούνται για να καταλάβει κανείς ότι το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ είναι λες και το έγραψε 5χρονο, αλλά ότι δεν θέλουν να το καταλάβουν. Πάντα θα πιστεύουν ότι τα λεφτά όντως υπάρχουν και η απερχόμενη κυβέρνηση τους τα κρύβει κάπου σαδιστικά. Δεν πείραζει χάσαμε 5 χρόνιά από την ζωή μας επειδή κάποιοι πίστεψαν το λεφτά υπάρχουν του 09, προφανώς ένας στους 5 Έλληνες δεν καταλαβαίνει μια βασική,λογική σκέψη και έτσι το λεφτά υπάρχουν του 15 θα είναι καταστροφικό. Και αν θες φίλε βασσίλη κάνε μου την χάρη και πες μου τις 2-15 προτάσεις που είναι εφαρμόσιμες την δοσμένη χρονική στιγμή του ΣΥΡΙΖΑ και αν μία όντως είναι οικονομικά βίωσιμη τότε δεν πρόκειται να ξαναμιλήσω καθώς θα έχω κατάλαβει και εγώ το καλό της πατρίδας μου και θα τρέξω να βοηθήσω τον σωτήρα να εκλεγεί. Μόνο μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου άρεσε αρκετά αυτό
https://luben.tv/blogosphere/politics/39747/

+
Θέλω να συμμετάσχουν στις εκλογές όσο το δυνατόν περισσότερα κόμματα διότι
π̶ι̶σ̶τ̶ε̶ύ̶ω̶ ̶π̶ω̶ς̶ ̶α̶υ̶τ̶ό̶ ̶ε̶ί̶ν̶α̶ι̶ ̶κ̶α̶λ̶υ̶τ̶έ̶ρ̶ο̶ ̶γ̶ι̶α̶ ̶τ̶ο̶ν̶ ̶κ̶α̶θ̶έ̶ν̶α̶ ̶μ̶α̶ς̶,̶ ̶κ̶α̶θ̶ώ̶ς̶ ̶η̶ ̶ε̶π̶ι̶λ̶ο̶γ̶ή̶ ̶ε̶ν̶ό̶ς̶ ̶σ̶υ̶ν̶δ̶υ̶α̶σ̶μ̶ο̶ύ̶ ̶π̶ο̶υ̶ ̶μ̶α̶ς̶ ̶ε̶κ̶φ̶ρ̶ά̶ζ̶ε̶ι̶ ̶ι̶δ̶ε̶ο̶λ̶ο̶γ̶ι̶κ̶ά̶ ̶τ̶ο̶ ̶μ̶έ̶γ̶ι̶σ̶τ̶ο̶ ̶ή̶ ̶μ̶α̶ς̶ ̶β̶ρ̶ί̶σ̶κ̶ε̶ι̶ ̶σ̶ύ̶μ̶φ̶ω̶ν̶ο̶υ̶ς̶ ̶μ̶ε̶ ̶τ̶ο̶ ̶ε̶ξ̶α̶γ̶γ̶ε̶λ̶θ̶έ̶ν̶ ̶π̶ρ̶ό̶γ̶ρ̶α̶μ̶μ̶ά̶ ̶τ̶ο̶υ̶ ̶ε̶ί̶ν̶α̶ι̶ ̶ν̶ο̶μ̶ο̶τ̶ε̶λ̶ε̶ι̶α̶κ̶ά̶ ̶π̶ι̶θ̶α̶ν̶ό̶τ̶ε̶ρ̶ο̶ ̶ν̶α̶ ̶π̶ε̶ρ̶α̶τ̶ω̶θ̶ε̶ί̶ ̶ε̶ν̶ ̶τ̶ο̶ι̶α̶ύ̶τ̶η̶ ̶π̶ε̶ρ̶ι̶π̶τ̶ώ̶σ̶ε̶ι̶
εξαντλούνται και τα σημειωματάρια μου, και το χαρτί Α4, και πρέπει με κάποιο τρόπο να αποκτήσω γραφική ύλη.

Αναμένω εναγωνίως τα 5λεπτα - 10λεπτα των κομμάτων, τα τεράστια τραπέζια με εκπροσώπους από τα πάντα, το/τα exit poll(s) την ημέρα των εκλογών που παίζει πάλι να βγει ότι να 'ναι (και τους πρόωρους πανηγυρισμούς που μπορεί να υπάρχουν λόγω αυτού), και το κλασσικό *ξερνάω* "μην πούμε σήμερα ποσοστά ή το τάδε πράγμα γιατί θα πουν ότι επηρεάζουμε την κοινή γνώμη" *ξερνάω πάλι* την ημέρα των εκλογών, που για κάποιο λόγο έχω στο μυαλό μου τον Πρετεντέρη να το λέει.

On topic: Δεν έχω αποφασίσει 100% που θα τη ρίξω (έχω αποφασίσει 80% σαν το Μελά..:whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου άρεσε αρκετά αυτό
https://luben.tv/blogosphere/politics/39747/

+
Θέλω να συμμετάσχουν στις εκλογές όσο το δυνατόν περισσότερα κόμματα διότι
π̶ι̶σ̶τ̶ε̶ύ̶ω̶ ̶π̶ω̶ς̶ ̶α̶υ̶τ̶ό̶ ̶ε̶ί̶ν̶α̶ι̶ ̶κ̶α̶λ̶υ̶τ̶έ̶ρ̶ο̶ ̶γ̶ι̶α̶ ̶τ̶ο̶ν̶ ̶κ̶α̶θ̶έ̶ν̶α̶ ̶μ̶α̶ς̶,̶ ̶κ̶α̶θ̶ώ̶ς̶ ̶η̶ ̶ε̶π̶ι̶λ̶ο̶γ̶ή̶ ̶ε̶ν̶ό̶ς̶ ̶σ̶υ̶ν̶δ̶υ̶α̶σ̶μ̶ο̶ύ̶ ̶π̶ο̶υ̶ ̶μ̶α̶ς̶ ̶ε̶κ̶φ̶ρ̶ά̶ζ̶ε̶ι̶ ̶ι̶δ̶ε̶ο̶λ̶ο̶γ̶ι̶κ̶ά̶ ̶τ̶ο̶ ̶μ̶έ̶γ̶ι̶σ̶τ̶ο̶ ̶ή̶ ̶μ̶α̶ς̶ ̶β̶ρ̶ί̶σ̶κ̶ε̶ι̶ ̶σ̶ύ̶μ̶φ̶ω̶ν̶ο̶υ̶ς̶ ̶μ̶ε̶ ̶τ̶ο̶ ̶ε̶ξ̶α̶γ̶γ̶ε̶λ̶θ̶έ̶ν̶ ̶π̶ρ̶ό̶γ̶ρ̶α̶μ̶μ̶ά̶ ̶τ̶ο̶υ̶ ̶ε̶ί̶ν̶α̶ι̶ ̶ν̶ο̶μ̶ο̶τ̶ε̶λ̶ε̶ι̶α̶κ̶ά̶ ̶π̶ι̶θ̶α̶ν̶ό̶τ̶ε̶ρ̶ο̶ ̶ν̶α̶ ̶π̶ε̶ρ̶α̶τ̶ω̶θ̶ε̶ί̶ ̶ε̶ν̶ ̶τ̶ο̶ι̶α̶ύ̶τ̶η̶ ̶π̶ε̶ρ̶ι̶π̶τ̶ώ̶σ̶ε̶ι̶
εξαντλούνται και τα σημειωματάρια μου, και το χαρτί Α4, και πρέπει με κάποιο τρόπο να αποκτήσω γραφική ύλη.

Αναμένω εναγωνίως τα 5λεπτα - 10λεπτα των κομμάτων, τα τεράστια τραπέζια με εκπροσώπους από τα πάντα, το/τα exit poll(s) την ημέρα των εκλογών που παίζει πάλι να βγει ότι να 'ναι (και τους πρόωρους πανηγυρισμούς που μπορεί να υπάρχουν λόγω αυτού), και το κλασσικό *ξερνάω* "μην πούμε σήμερα ποσοστά ή το τάδε πράγμα γιατί θα πουν ότι επηρεάζουμε την κοινή γνώμη" *ξερνάω πάλι* την ημέρα των εκλογών, που για κάποιο λόγο έχω στο μυαλό μου τον Πρετεντέρη να το λέει.

On topic: Δεν έχω αποφασίσει 100% που θα τη ρίξω (έχω αποφασίσει 80% σαν το Μελά..:whistle:)

Ένα μόνο είναι σίγουρο. Ο Κουτσούμπας το βράδυ της Κυριακής, θα είναι χαρούμενος διότι για μια ακόμη φορά το ΚΚΕ θα συνεχίσει στις «επάλξεις» του τον αγώνα ενάντια στην εκλεγείσα Κυβέρνηση της Πλουτοκρατίας, των Μονοπωλίων, του Μνημονίου, ο λαός θα πρέπει να συνεχίσει τον αγώνα του, ενώ τα συνήθη μέλη του Κόμματος εξασφαλίζουν μια ακόμη θητεία ισόβιου βουλευτού με σταθερό μηνιάτικο 8.000 €... μια από τα ίδια. Σε 3-4 χρόνια θα είμαι 3-4 χρόνια πιο μεγάλος και φορολογούμενος. Δεν βλέπω κάποια διαφορά γιατί απλά ακόμη έχω νοημοσύνη. Όσοι ψάχνουν ή ευελπιστούν σε διαφορές καλύτερα να περάσουν από κάποιον ψυχίατρο πριν πάνε στο τμήμα να ψηφίσουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αν ξαναβγεί ΝΔ έχω αλλάξει χώρα. Μόνο στην Ελλάδα τόσος παραλογισμός.
για αυτο ακριβώς αγαπητοί συμφουριτες πρέπει να βγέι ο σύριζα!

γιατι το παραπάνω εκφράζει την ελληνική νοοτροπία που δημιουργηθηκε το 2009 με το δντ, εκφράστηκε με τους αγανακτισμένους και δημιούργησε 3 διαμάντια κόμματα, τους ανελ την χρυσή αυγή και την δημαρ

μια νοοτροπία που δημιουργηθηκε μέσα απο τον μετασχηματισμό του Έλληνα απο σοσιαλιστή βολεψακια φοροδιαφυγα κομματόσκυλο των 80s κ 90s
σε κακομοίρη ταπεινωμένο αδικημένο και αγανακτισμένο πολίτη του σήμερα


οταν λοιπών βγει ο συριζα θα κληθει να αντιμετωπίσει πρώτα απ όλα αυτη την νοοτροπία και τις προσδοκίες που καλλιέργησε, και αυτή ακριβώς θα είναι η νεμεσις του συριζα και του νεοέλληνα-ραγιά
και για κάποιο λόγο δεν με χαλάει καθόλου μα καθόλου όλο αυτο που θα γίνει

@hidd άψογος σε όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Παιδια το βλεπετε πολυ ευρυτερα το θεμα και δεν υπαρχουν πια τετοιες ευρυτερες δυνατοτητες αναλυσης μεσα στην καταστροφη της ελλαδας να μιλαμε για δημοκρατια και πολιτισμικα θεματα οταν ειμαστε μεσα στην καταστροφη.
Εγω θα ψηφιζα ποταμι η δραση ομως....

Το θεμα ειναι απλο.Εχει βουηξει το διεθνες του τυπου με τους μεγαλυτερους αναλυτες και οικονομολογους και τις μεγαλυτερες εφημεριδες οτι πρεπει να δωθει ενα τελος στο ελληνικο δραμα.Αυτο το τελος σημαινει το κουρεμα του χρεους.Εαν δεν κουρεψουνε το χρεος τοτε η ελλαδα ειναι σε ενα φαυλο κυκλο και ολο θα χρεωνεται για να αποπληρωνει.Γιαυτο και μονο οσοι πιστοι πρεπει να βγει ο συριζα.ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΥΡΥΤΗΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗς ΕΥΡΥΤΗΤΑς ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ Η ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΣΜΙΚΗ ΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Υπαρχει μονο ενα παιχνιδι τακτικης προς τον μερκελισμο και τον σοιμπλεισμο της ευρωπης Αυτο το παιχνιδι θα δωθει απο εμας και απο την ισπανια.Η ισπανια κινειται στα δικα μας βηματα με το podemos και ζηταει απο την ελλαδα να κανει την αρχη .Εμεις απλα πρεπει να την κανουμε ,γιαυτο και εγω ο φιλελευθερος θα ψηφισω συριζα.Γιαυτο και εγω με τις εθνικες καταβολες μου θα ψηφισω συριζα.Γιαυτο και μονο και οχι για ευρυτητα οπτικης η οτι θελετε αλλο.Πρεπει να βγει ο συριζα σαν απαντηση στον σοιμπλε και στην μερκελ.Ο σαμαρας δεν το εχει καν στο τραπεζι το θεμα κουρεματος του χρεους και συμφωνει με τη μερκελ που λεει οτι το χρεος δεν πρεπει να κουρευτει ειναι ευρωπαικο θεσφατο να ξεχρεωνουμε τα χρεη μας και ο σαμαρας συμβαλει με το να συμφωνει και μονο.Λεει η μερκελ οχι κουρεμα του χρεους.Λεει ο σαμ οχι κουρεμα του χρεους και λυθηκε ετσι....δεν κανουν απολυτως τιποτα οι πολιτικοι μας για το φαυλο κυκλο που εχει μπει η ελλαδα και τις δυνατοτητες που μας δινει το ευρωπαικο διεθνες δικαιο.

ΓΙαυτο και οσοι σκεφτεστε να ψηφισετε μικρο κομμα ...πρωτα φροντιστε να παρει ο συριζα αυτοδυναμια ..ΠΡωτα ειναι απαραιτητη η αυτοδυναμια του συριζα.Και το ξαναλεω δεν ειμμαι συριζαιος ειμαι φιλελευθερος.Η αυτοδυναμια του συριζα ειναι περισσοτερο απο επιτακτικη και απαραιτητη σε αυτες τις πιο σημαντικες εκλογες που εχει περασει η ελλαδα.Στις εκλογες τις περασμενες δεν δωσαμε σε κανεναν εντολη και κανανε συγκυβερνηση.Ειμασταν μπερδεμενοι .Τωρα δεν μπορειτε να πειτε οτι δεν ξερουμε.Ξερουμε τι θελουν για το μελλον μας η μερκελ και ο σοιμπλε και ξερουμε τι θελουν κανουν στην ελλαδα.Τοσο καιρο δεν κανανε απολυτως τιποτα για εμας .Πρεπει να παρουν την απαντηση τους για ολον τον ευρωπαικο νοτο απο εμας.Η ισπανια βραζει..η αλλαγη ειναι στον αερα σε ολον τον νοτο.Μην ειστε στον μικροκοσμο σας

https://www.bloombergview.com/articles/2014-12-18/eus-greek-drama-needs-a-final-act
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αρχικα οποιος εχει διαφορετικη γνωμη μαζι σου δεν ειναι υποχρεωτικα κακοβουλος, προπαγανδισμενος etc. Αυτη ειναι ξεκαθαρα φασιστικη αντιληψη που θελω να πιστευω πως δεν εχεις.
Εγώ δεν στόχευσα κανέναν να πω εσύ είσαι έτσι ή αλλιώς. Απλά όταν βλέπω κάποια πράγματα που ακούγονται ξανά και ξανά και ξανά και χωρίς ποτέ να τεκμηριώνονται εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως πρόκειται για αποτελέσματα προπαγάνδας και όχι απόψεις που έχουν προκύψει από κριτική. Και πολλές φορές μας βολεύει κι όλας πχ βλέπεις άτομα 20 και 25 χρονών να μιλάνε με τόση σιγουριά και να πετάνε τσιτάτα του στυλ "ο Τσίπρας είναι ο νέος Ανδρέας Παπανδρέου" χωρίς να έχουν ζήσει τέτοιες εποχές αλλά νταξ σε κάνει να φαίνεσαι ψαγμένος οπότε συγχωρείται μάλλον. Έχω μιλήσει πολλές φορές για αυτό το αντιδραστικό στυλ όπου μας αρέσει να μην πιστεύουμε σε τίποτα και να βλέπουμε παντού κρυμμένα συμφέροντα ( αλλά όχι και σε πολύ μεγάλο βαθμό μη μας πουν και συνωμοσιολόγους ) και προσωπικά τέτοιες νοοτροπίες με ενοχούν και υποτιμούν τη νοημοσύνη μου οπότε σε τέτοιες περιτώσεις εγώ τέτοια παράλογα απλά θα τα καταδείξω κι όποιος νιώθει πως ταυτίζεται και προσβάλλεται δικαίωμά του.

Όπως αντίστοιχα αν βγω και πω πως πολλοί πχ χριστιανοί είναι κολλημένοι και δογματικοί θα πέσουν όλοι να με φάνε πως ακολουθώ φασιστικές αντιλήψεις το συμπέρασμα δικό σου.

Αυτό είναι και λίγο θέμα του καθενός πώς αντιλαμβάνεται την κριτική. Με έχεις δει ποτέ εμένα να παραπονιέμαι για το πώς χαρακτηρίζει ο καθένας αυτά που λέω ή αν μου κολλήσει κάποιος κάποια ταμπέλα; Λες και δίνω δεκάρα.

Σου ειπα οτι η οικονομικη πολιτικη ειναι το σημαντικοτερο κριτηριο για τη ψηφο αυτο δεν ειναι λογικα ισοδυναμο με το να πω οτι ειναι το μοναδικο κριτηριο. Συνεπως το σχολειο σου οτι δεν κρινω με αλλα κριτηρια ειναι απλως αστοχο. Απλα στα αλλα κριτηρια ειμαι ξεκαθαρος και δεν εχω αναγκη να τα σηζητησω με κανεναν. Και το σχολειο μου σχετικα με τη δεξια ακριβως αναφεροταν οτι ειμαι εναντιος σε ολα τα κοινωνικα θεματα με τον συντηρητισμο (πχ ρολος εκλησιας-κρατους, μειονοτητες etc). Αυτο ομως δεν με κανει και αριστερο(αν με το αριστερο ενουμαι σοσιαλιστη). Θα προτιμουσα βεβαια να αποφγουμε για χαρη της ακριβειας τις ταμπελες και να επιγκεντρωθουμε στα ουσιωδη θεματα.
Σε κάνει. Δεν διαχωρίζονται αυτά. Είναι πολύ απλό ο καθένας έχεις τις απόψεις του. Οι οποίες δεν περιορίζονται θέλω να πιστεύω στο χ ή ψ θέμα αλλά επεκτείνονται και σε πάρα πολλούς τομείς από γενικά θέματα όπως το πώς κατανέμεται ο πλούτος, το ρόλο του κράτους σαν φορέα και το σε τι βαθμό οι διαφορετικοί πολιτισμοί θα συνυπάρχουν μεταξύ τους μέχρι και πιο ειδικά θέματα όπως το σεβασμό προς το περιβάλλον, τις δυνάμεις καταστολής, την αντιμετώπιση του φασισμού κλπ. Ο καθένας λοιπόν σκέφτεται τέτοια θέματα και καταλήγει σε κάποιο πολιτικό ρεύμα είτε το καταλαβαίνει είτε όχι. Φυσικά δεν βάζω κόμματα σε αυτό καθώς πρώτον δεν εκπροσωπούνται όλα τα πολιτικά ρεύματα μέσα στη βουλή ( κι ούτε εκτός καλά καλά ) και γιατί φυσικά μπορεί να νιώθει κάποιος πως συμφωνεί με μια παράταξη αλλά τα πρόσωπά της να κρίνονται ακατάλληλα και διεφθαρμένα.

Αλλά το σημαντικό είναι να συνειδητοποιεί κάποιος ΤΙ ΘΕΛΕΙ. Όταν κάποιος φτάνει σε αυτό το σημείο καταλαβαίνει πως "διλλήματα" ( σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι διλλήματα ) του στυλ πού θα βρεθούν τα λεφτά είναι άστοχα.
πχ.
Έχεις κάποιον ο οποίος είναι υπέρ ενός δυνατού κοινωνικού κράτους, που δεν θα κάνει διακρίσεις, δεν θα φέρεται ρατσιστικά σε κανέναν, θα μεριμνεί για τους οικονομικά και κοινωνικά αδύναμους και θα φορολογεί με τέτοιο τρόπο ώστε να μην αμβλύνονται τα όρια των κοινωνικών ανισοτήτων. ΓΙΑΤΙ αυτόν τον άνθρωπο πρέπει να τον νοιάζει ποιον προτιμούν οι Ευρωπαίοι και αν θα πληρωθούν οι πιστωτές και πού θα πάνε τα επιτόκια και και και...
ΓΙΑΤΙ αυτός ο άνθρωπος να στηρίξει έναν υποτιθέμενο Σαμαρά ο οποίος βρίσκει αυτή τη στιγμή αυτά τα λεφτά όταν ΞΕΡΕΙ πως με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ΟΠΟΙΑ κι αν είναι αυτή η έκβαση των πραγμάτων στο τέλος ΚΑΝΕΝΑ από όσα προανέφερα πιο πάνω δεν θα γίνουν γιατί εκ των πραγμάτων ο Σαμαράς και ο οποιοσδήποτε άλλος σε κάθε περίπτωση μπορεί να κυμαίνεται ιδεολογικά ΑΛΛΟΥ.

Για αυτό λέω πως τέτοιες λογικές είναι λάθος. Και στη Γερμανία τη δεκαετία του 30 έτσι σκεφτόταν δυστυχώς ο κόσμος. Και βλέπεις ένα ολόκληρο έθνος ξαφνικά να γίνονται φασίστες όχι επειδή ξύπνησαν ένα ωραίο πρωί και έριξαν ένα κέρμα αλλά γιατί βγήκε ένας Χίτλερ και τους είπε "κοιτάξτε εγώ έχω τη λύση θα σας βρω δουλειά" ( και πράγματι τους βρήκε, σε στρατιωτικές βιομηχανίες ).

Τελικά αξίζει κάποιος να αλλάζει τα πιστεύω του και τις απόψεις του και να στηρίζει ανάλογα με το τι επιβάλλουν ( φαινομενικά ) οι καιροί; Ο Σαμαράς ό,τι κι αν λέει και ο ίδιος και οι δημοσιογράφοι σήμερα όταν και αν όλα τελειώσουν δεν θα γίνει ξαφνικά άλλος άνθρωπος. Θα συνεχίσει να κάνει ιδιωτικοποιήσεις, να υποβαθμίζει δημόσιες υπηρεσίες προς όφελος ιδιωτών, να ενισχύει τις δυνάμεις καταστολής, να εφαρμόζει οριζόντια μέτρα, να κρατά τους μισθούς σε χαμηλά επίπεδα ώστε να προσελκύονται ιδιώτες, να φυλακίζει μετανάστες σε σύγχρονα στρατόπεδα συγκέντρωσης, να συμμετέχει σε ιμπεριαλιστικούς πολέμους, να εμπλέκει την εκκλησία σε κρατικούς θεσμούς. Αυτά δεν είναι προϊόντα μνημονιακής πολιτικής. Είναι κλασική συντηριτική, δεξιά αντζέντα. Θέλει να στηρίξει κάποιος τέτοιες πολιτικές ας το κάνει αλλά μην ακούω "εγώ κατά τα άλλα διαφωνώ απλά ο μεν δεν μου δίνει οικονομικές λύσεις" λες και περνάμε τον καθένα από τεστ κοινωνικών φρονιμάτων εδώ πέρα και καλείται να δικαιολογηθεί.

Και μια που λέμε για το τι πιθανότητες έχει ο καθένας να βελτιώσει την οικονομία, προσωπικά δεν πιστεύω όπως έχουν πει κι άλλοι, πως είναι επιλογή του Σαμαρά να παίρνει τέτοια μέτρα αυτή τη στιγμή. Μπορεί ιδεολογικά με τον Τόμσεν να βρίσκονται στον ίδιο άξονα αλλά το να παίρνεις μέτρα τόσο σκληρά και σε τέτοιο χρονικό διάστημα είναι πολιτική αυτοκτονία. Άρα προφανώς και είναι ψέμα ότι υπάρχει πρόγραμμα. Και να υπήρχε πρόγραμμα απ' ότι φάνηκε δεν μπόρεσαν να το εφαρμόσουν και κατέληξαν να συνεχίζουν τη δουλειά του ΓΑΠ δηλαδή το "ναι σε όλα". Άρα μην ακούω ο μεν έχει λύσεις ο δε όχι. Ο μεν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ δεν έχει λύσεις και κάνει ό,τι του λένε και ο δε, λέει ότι έχει και μένει να δούμε αν μπορεί να τις εφαρμόσει. Αυτή είναι η αλήθεια αυτή τη στιγμή.
Προσωπικά δεν πιστεύω με σιγουριά πως αν βγει ο Τσίπρας θα μπορέσει να κάνει αυτά που λέει. Αλλά και να μην μπορέσει ( όπως δεν μπόρεσε κι ο Σαμαράς αν όντως είχε ) τότε το χειρότεορ σενάριο είναι ποιο άλλο; αυτό που έγινε και με το Σαμαρά. Δηλαδή να συνεχίσει στα χνάρια του προηγούμενου ακολουθώντας το μνημόνιο κατά γράμμα. Αυτά τα σενάρια περί δραχμής που ακούγονται είναι σενάρια φαντασίας. Καταρχήν κανένας μέσα στη βουλή εκτός από το ΚΚΕ δεν είναι υπέρ της δραχμής. Κατά δεύτερον ακόμη κι ως έσχατή λύση σε περίπτωση που βγει ΜΙΑ βρώμα με κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ πως παίζει τέτοιο σενάριο έχουν χάσει ήδη τη μισή εκλογική βάση. Και φυσικά και η ίδια η Ευρώπη χάνει από αυτό. Άρα σε τέτοιες ιστορίες εγώ το μόνο που μπορώ να πάρω στα σοβαρά είναι το τι σκοπιμότητες μπορεί να υπάρχουν από πίσω από αυτούς που τις αναπαράγουν.

Για το πολιτικό πρόγραμμα του κάθε κόμματος το θεωρώ αστείο να κάτσω να μιλήσω, οι θέσεις του καθενός υπάρχουν στο εκάστοτε site εγώ δεν προτίθεμαι να κάνω τον κομματικό παπαγάλο.
Τώρα για το τι αντίκρυσμα μπορούν να έχουν τέτοιες ιδέες στην Ευρώπη εγώ θα πω αυτό: Είναι κοινό μυστικό και μεταξύ διακεκριμένων οικονομολόγων πλέον πως η Ευρώπη σιγά σιγά καταρρέει γιατί υπάρχουν δομικά προβλήματα. Και έχει αποδειχτεί πως το ευρώ τελικά περισσότερο ωφέλησε τις χώρες του Βορρά παρά του Νότου. Υπάρχει ήδη ένα μεγάλο κύμα αντίδρασης μεταξύ πολλών χωρών για το ότι πολλά πράγματα πρέπει να αλλάξουν στον τρόπο που τα κράτη επικοινωνούν μεταξύ τους και κάποια θέματα πρέπει να επανεξεταστούν. Άλλωστε δεν είμαστε η μόνβ χώρα που περνά κρίση. Άρα αυτά τα σενάρια που ακούγονται δεν είναι επιστημονική φαντασία, έχουν βάση. Αυτό που μένει είναι να δούμε πώς θα εκμεταλλευτεί σε κάθε περίπτωση ο καθένας τα μέσα που έχει για να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα, Αν και κάτι μου λέει πως ό,τι και να λέμε πάλι για dejavu 2012 πάμε...

Εξοδος στη δραχμη εν μεσω κρισης θα οδηγησει κατα πασα πιθανοτητα σε ταιραστια υποτιμηση του νομισματος, υπερπληθωρισμο, ελειψη ρευστοτητας και επιπεδα κρισης και φτωχειας ασειλυπτα.
.....πλημμύρες, λεηλασίες, σεισμούς, φυσικές καταστροφές, κλείσιμο συνόρων, ντου από την Τουρκία, επιβολή στρατιωτικού νόμου...

edit: Για αυτή τη καραμέλα που ακούγεται συνέχεια και με υφάκι οικονομολόγου "δε γίνεται να διαγράψεις χρέος". Καταρχήν έχει ήδη διαγραφεί και μάλιστα 2 φορές με το PSI. Κατά δεύτερον όταν μιλάμε για μονομερείς ενέργειες είναι ηλίθιο να επιχειρηματολογείς αν κάτι γίνεται ή όχι. Επίσης αυτό είναι κάτι που ήδη έχει συμβεί στο παρελθόν από πολλές χώρες δεν είναι κάποια νέα ουάου θεωρία του 21ου αιώνα. Ο Χατζηστεφάνου με την ομάδα του έχει γυρίσει το Deptocracy που ερευνά αυτήν την ιστορία όποιον τον ενδιαφέρει το θέμα μπορεί να το δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
@GiorgosAsi το κούρεμα χρέους δέν είναι κάτι τόσο απλό..με ένα κούρεμα θα πληγούν πρώτα απ όλα οι ίδιοι οι έλληνες
https://aienaristeyein.com/2011/10/07/%CF%84%CE%B9-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%E2%80%9C%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%87%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85%CF%82%E2%80%9D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9/

με το προηγούμενο κούρεμα που είχε γίνει, έχασαν τα χρηματά τους κυρίως πάρα πολλοί έλληνες ομολογιούχοι..οι οποίοι έχασαν μέσα σε μία ημέρα όλη τους την περιουσία.. και τους οποίους για να μην ξεχνιόμαστε έχει υποσχεθεί ο σύριζα μόλις βγεί να τους ξαναδώσει τα χρήματα που έχασαν με το κούρεμα:P

σαφως και ένα τεράστιο κούρεμα χρέους θα λύσει το οικονομικό πρόβλημα του κράτους, αυτό όμως θα ρίξει δραματικα το βιωτικο επίπεδο σε επιπεδα πολύ πιο κάτω απο ότι είναι τώρα.. εγω προσωπικά συμφωνώ με αυτο, γτ δεν υπάρχει άλλη άμεση λύση..
αλλα καμιά σχέση με το πρόγραμμα του συριζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
@gaspar Κοιταξε η παλη για μια δικαιη οικονομια ειναι εκτος τοπου και χρονου.Περιοδο εχουμε ολοι μας.Το θεμα ειναι να ερθει η αναπτυξη...με αυτη τη λογικη ολοι λενε οτι πρεπει να υπαρξει αποσυρση η κουρεμα ωστε να φυγει αυτη η αγρια λιτοτητα.Ο συριζα εινια κομπλε γιαυτη τη δουλεια που θα του δωσουμε να κανει.Πιστευω πολυ στον συριζα σαν δυναμη ελπιδας αυτη τη στιγμη στην ελλαδα αν και ειμαι φιλελευθερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top