Τι θα ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές;

Τι θα ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 135)
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστκής Αριστεράς

    Ψήφοι: 40 29.6%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 33 24.4%
  • Ελιά - Δημοκρατική Παράταξη

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 6 4.4%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 5 3.7%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας

    Ψήφοι: 10 7.4%
  • Το Ποτάμι

    Ψήφοι: 14 10.4%
  • Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 5 3.7%
  • Δραχμή

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δημιουργία Ξανά

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 6 4.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 7.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Αν ξαναβγεί ΝΔ έχω αλλάξει χώρα. Μόνο στην Ελλάδα τόσος παραλογισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Αν ξαναβγεί ΝΔ έχω αλλάξει χώρα. Μόνο στην Ελλάδα τόσος παραλογισμός.

Φοβάμαι ότι το ίδιο θα πεις κάποια χρόνια αργότερα για το ΣΥΡΙΖΑ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ειδικά τα οικονομικά, μια μπουρδολογία είναι, θέλει να λέγεται και επιστήμη.
k.
Αφού δεν κάνουν πειράματα σε εργαστήρια και ούτε έχω δει οικονομολόγο να φοράει λευκή ρόμπα, πώς θα μπορούσαν τα οικονομικά να ήταν επιστήμη; Ποιος αθεόφοβος σκέφτηκε να ονομάσει ένα σύστημα οργανωμένων γνώσεων με σκοπό την παραγωγή νέας γνώσης όπως τα οικονομικά ως "επιστήμη"; Πάρε εκεί έναν μάστορα οικονομολόγο να δεις πως γίνεται η δουλειά και άσε πτυχία, επιστημονικές έρευνες και άλλες "μπουρδολογίες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ή οικονομικά;
Είχαμε δεν είχαμε, ήρθαμε στο θέμα μας πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγώ δεν θα ψηφίσω.

Δεν πιστεύω πως με την συγκεκριμένη κυβέρνηση θα γίνουν καλύτερα τα πράγματα. Όχι, δεν θα γίνουν. Έχετε δει να ανοίγει έστω και μια επιχείρηση στον τόπο σας? Έχετε δει ανθρώπους να βρίσκουν δουλειά? Πριν πόσα χρόνια μας έλεγε ο Σαμαράς ότι τα πράγματα θα αλλάξουν? Όχι μόνο δεν θα αλλάξουν, αλλά θα παραμείνουν έτσι, αν όχι χειρότερα, γιατί δεν θέλει να αλλάξουν.

Όμως δεν θα ψηφίσω επειδή βαρέθηκα την πολιτική και τα οικονομικά. Ειδικά τα οικονομικά, μια μπουρδολογία είναι, θέλει να λέγεται και επιστήμη (όπως και η πολιτική). Ο κανόνας του δυνατού είναι και τίποτα άλλο. Αυτός που είναι δυνατός κάνει κουμάντο. Το χρέος ανα πολίτη στον Καναδά είναι πολύ μεγαλύτερο εκεί, αλλά η ποιότητα ζωής πολύ καλύτερη (και σε πολλές άλλες χώρες). Θα μου πείτε ότι η Ελλάδα κάθε χρόνο έχει και μεγαλύτερο χρέος άρα θα πρέπει να αλλάξει η κατάσταση. Και αναρωτιέμαι εγώ ο άσχετος, πως ακριβώς θα μειώνει το χρέος αντί να το αυξάνει, όταν δεν υπάρχει δευτερογενής και ειδικά τριτογενής παραγωγή? Με καλαμπόκια? Ή με βαμβάκι? Πως ακριβώς θα το κάνει όταν τα μέτρα που περνάνε έχουν ακριβώς το αντίθετο αντίκτυπο? Όλοι να φεύγουν? Σκέφτεται κανένας τρελός να δημιουργήσει τίποτα στην Ελλάδα?

Εγώ λέω πως μας δουλεύουν. Αποχωρώ από αυτό το πανηγύρι που λέγεται πολιτική και εκλογές. Ένα τσίρκο είναι.
Εχεις δικιο! Δεν χρειαζεται να ψηφιζουμε. Ας αφησουμε τους αλλους να αποφασιζουν για μας. Εμεις απλα μπορουμε να διαμαρτυρομαστε για τα παλουκια που μας χωνει η καθε κυβερνηση και να κρινουμε εκ του ασφαλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ερχεται η αναπτυξη ερχετε η αναπυτυξη!!Θα διαγραφει το χρεος θα διαγραφει το χρεος!Θα καταργηθουν οι παννεληνιες θα καταργηθουν οι παννεληνιες!Θα φυγει η νεα δημοκρατια θα φυγει και το ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΛΟ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΛΟ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΑ.ΚΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗσ θα συμπραξει με τον συριζα.Ενα εχω να πω αιστοδιαλο αιστοδιαλο!ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΡΧΙΔΙΑ ΨΗΦΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ Η ΔΗΜΑΡ ειμαι αναποφασιστος ειμαι αναποφασιστος ειμαι αναμεσα σε ανελ και κκε να ψηφισω δεν ξερω τι να φηφισω.Καλη σας μερα καλη σας μερα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ή οικονομικά;
Είχαμε δεν είχαμε, ήρθαμε στο θέμα μας πάλι.
Ναι έχεις δίκιο, δεν έπρεπε να το αναφέρω με αυτόν τον τρόπο. Όμως δεν ανέφερα πουθενά ημμυ... Απλώς, έχει καταντήσει αηδία να κόβουν πράγματα από τους απλούς εργαζόμενους στο όνομα της ανάπτυξης, όταν αυτό που κάνουν είναι ηλίθιο και δεν βοηθάει σε τίποτα! Ας έρθει και μου πει, είτε το παιδί πιο πάνω είτε κάποιος άλλος, πως μειώνοντας τον βασικό μισθό στα 400 ευρώ θα ζήσουμε καλύτερα και θα αναπτυχθεί η χώρα. Ή πως το γεγονός ότι ο βασικός μισθός είναι 600-700-800 ευρώ είναι το πρόβλημα! Έναν να μου το πει ζητάω. Μετά εγώ φταίω που κοροϊδεύω τα οικονομικά (στο λύκειο σκεφτόμουν αρκετά να σπουδάσω οικονομικά παρεμπιπτόντως).
Εχεις δικιο! Δεν χρειαζεται να ψηφιζουμε. Ας αφησουμε τους αλλους να αποφασιζουν για μας. Εμεις απλα μπορουμε να διαμαρτυρομαστε για τα παλουκια που μας χωνει η καθε κυβερνηση και να κρινουμε εκ του ασφαλους.
Δεν διαμαρτύρομαι. Και δεν ψηφίζω γιατί δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να ψηφιστεί και να αξιωθεί να κάνει κάτι. Έτσι και αλλιώς τα πολύ μικρά κόμματα δεν προκειται ποτέ να πάρουν δύναμη. Δηλαδή εσύ μου προτείνεις αν κατάλαβα καλά, να ψηφίσω κάποιο κόμμα που βρίσκεται στην βουλή? Γιατί είτε να μην ψηφίσω είτε να ψηφίσω κάποιο κόμμα του 0.5% (το έχω κάνει), το ίδιο πράγμα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ερχεται η αναπτυξη ερχετε η αναπυτυξη!!Θα διαγραφει το χρεος θα διαγραφει το χρεος!Θα καταργηθουν οι παννεληνιες θα καταργηθουν οι παννεληνιες!Θα φυγει η νεα δημοκρατια θα φυγει και το ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΛΟ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΛΟ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΑ.ΚΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗσ θα συμπραξει με τον συριζα.Ενα εχω να πω αιστοδιαλο αιστοδιαλο!ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΡΧΙΔΙΑ ΨΗΦΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ Η ΔΗΜΑΡ ειμαι αναποφασιστος ειμαι αναποφασιστος ειμαι αναμεσα σε ανελ και κκε να ψηφισω δεν ξερω τι να φηφισω.Καλη σας μερα καλη σας μερα!!!!!

Από το 1830 έπρεπε να είχαν πάει πολλοί στο διάολο...αλλά πέρασαν 185 χρόνια βλακείας. :hmm: Θα περάσουν πάλι χρόνια κρίμα και άδικα. Πρέπει να είσαι αρκετά αφελής για να πιστεύεις ότι κάποιο κόμμα θα αλλάξει την υπάρχουσα κοινωνική κατάσταση. Όποιος και να βγει κυβέρνηση θα λάβει «ψήφο εμπιστοσύνης» από την Αμερικάνικη πρεσβεία. Δηλαδή, μια από τα ίδια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sickv2

Νεοφερμένος

Ο Sickv2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αυτο το poll μας βλεπει ο Τσιπρας και λεει οτι εχει την νεολαια μαζι του :vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ρε npb το ξέρω ότι είναι λαμογια όλοι αλλά πιστεύω δεν είναι λύση η αποχή.Εγω δεν σου είπα να ψηφίσεις ένα από τα γνωστά κόμματα ψήφισε ένα μικρό κόμμα όπως και εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Τα οικονομικά είναι μπουρδολογία επειδή στην Ελλάδα έχει μειωθεί ο βασικός μισθός;;; Μάλιστα,οκ και η φυσική είναι μπουρδολογία επειδή ξέρω γω δεν μπορούμε να πατάξουμε. Φίλε johnny μπορώ να ρωτήσω τι σπούδαζεις τελικά αφού στο λύκειο γλύτωσες από το να σπουδάσεις το εγκληματικό όργανο που έκοψε τον βασικό μισθό; Νομίζεις ότι εγώ και ο καθένας που δεν τρέχουμε να αγοράσουμε τις χιλιάδες ευρώ που θα έχουμε σε κανά μήνα δεν έχουμε ζοριστεί από την κρίση ή δεν περνάμε άσχημα; Είναι λύση να μην ψηφίζεις; Δηλαδή κάνεις αυτό που κάνουν σχεδόν όλοι οι συμπατριώτες μας, κατηγορείς τον παρόν σύστημα χωρίς να έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις. Φίλε mathguy το ίδιο ακριβώς ήθελα να πω και με πρόλαβες. Επιστήμονες είναι μόνο οι γιατροί και οι μηχανικοί στην Ελλαδάρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Το πρόβλημα Giorgos199666, είναι ότι πέρασαν 185 χρόνια και όχι 1,2,3,...,10 χρόνια. Τα χρόνια είναι πολλά, 185. Σκέψου λίγο τον αριθμό πόσο μεγάλος είναι. Χάθηκαν πολλές ευκαιρίες η Ελλάδα από μαχαλάς συμφερόντων και κοτζαμπάσηδων να γίνει σοβαρό κράτος με πολίτες και όχι υπηκόους. Αρκετές γενιές Ελλήνων ήταν νέοι, με οράματα, αγωνίστηκαν, έζησαν, γέρασαν και πέθαναν, κάποιοι άλλοι έδωσαν τη ζωή τους στα πεδία των μαχών (αν λάβουμε υπόψιν του πολέμους που έγιναν) και η Ελλάδα συνέχιζε την ίδια προδιαγεγραμμένη πορεία της. Η κάθε γενιά ελπίζει σε κάτι καλύτερο και αυτό είναι το φυσιολογικό. Η ύπαρξη της ελπίδας. Το αθεράπευτο και αδικαιολόγητο είναι να γίνονται τα ίδια λάθη και δυστυχώς η δική μας η γενιά δεν διαφέρει σε τίποτα από τις άλλες. Η αιτία βρίσκεται στα διαφορετικά συμφέροντα που έχει ο κάθε Έλληνας πολίτης ως προς τις προσδοκίες του από το κόμμα που τον εκφράζει. Όσο μπαίνει αυτό ως κριτήριο ψήφου, το αποτέλεσμα θα είναι ολέθριο για τις επόμενες γενιές Ελλήνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Δεν εχω αποφασισειτι θα ψηφησω ακομα αλλα θα εκφρασω τους προβληματισμους και οποιαδηποτε αποψη συνεισφορα ειναι ευπροσδεκτη. Ακολουθει ενα ταιραστιο ποστ αλλα θελω να αναλυσω πως ειλικρινα βλεπω την κατασταση αυτη τη στιγμη.

Λοιπον αρχικα να δηλωσω οτι τοσο απο οικονομικης οσο και απο ηθικης πλευρα αυστηρη λιτοτιτα σε διαρκεια κρισης θεωρω πως ειναι καταστροφικη επιλογη. Αν κανεις ενδιαφερεται ειμαι διατεθημενος να εξηγησω την οικονομικη θεωρια πισω απο αυτο.

Απο την αλλη ομως, το πολιτικο κοστος της λιτοτιτασ ειναι ταιραστιο (Το πασοκ απο 45+% πηγε στο 5%, η ΝΔ ενω ιστορικα ειχε γυρω στο 40% τωρα με το ζορι πιανει 20-25%, Η ΔΗΜΑΡ απο 5-8% δεν μπαινει καν στη βουλη). Συνεπως βλεπουμε πως τα κομματα που προχωρησαν σε λιτοτιτα πολιτικα καταστραφηκαν. Αυτο ασ βγαλουμε τον ιδεαλισμο στην ακρη δινει ενα πολυ ισχυρο κινητρο στους πολιτικους, καθαρα για εγωιστικους λογους (δηλαδη να εξασφαλησουν οσο το δυνατον περρισσοτερες ψηφους) να ειναι εναντια στη λιτοτητα. Με αλλα λογια δεν πιστευω οτι ουτε το ΝΔ ουτε το ΠΑΣΟΚ επελεξε να περασει αυτα τα μετρα απλα για να γ@μησει το κοσμακι. Τα μετρα αυτα επιβληθηκαν απο τους δανειστες.

Γιατι οι δανειστες επελεξαν να επιβαλουν τετοια αυστηρα μετρα?? α) Επειδη το πολιτικο κοστος στις ευρωπαικες χωρες για την χρηματοδοτηση της ελλαδος ειναι μεγαλο, συνεπως η τιμωριτικη λιτοτητα που μας επεβαλαν βοηθαει τους πολιτικους των αλλων χωρων να περασουν το πακετο χρηματοδοτησης για την ελλαδα στα εθνικα κοινοβουλια τουςς, μειονοντας το πολιτικο τους κοστος. Συνεπως λενε "ναι ξελασπωνουμε την ελλαδα με τους φορους σας αλλα θα την κανουμε να πληρωσει γι αυτο". Δεν λεω οτι συμφωνω με αυτο το σκεπτικο αλλα ειναι σε μεγαλο βαθμο μια πολιτικη πραγματικοτητα. β) Τα μετρα λιτοτητασ βασιζονται σε λαθος οικονομικη θεωρια (μη κευνεσιανικη), η οποια ασπαζεται σε μεγαλο βαθμο απο αρκετους γερμανους οικονομολους (με πιο γνωστο το προεδρο τησ κεντρικης τραπεζας της γερμανιας). Συνεπως μεγαλο μερος της ευρωπαικης ηγεσιας, οπως αρκετοι εχουν δηλωσει σε συνεντευξεις τους, πιστευυει πραγματικα οτι η λιτοτητα οντως ειναι απαραιτητη για να βγουμε απο τη κριση.

Δυστηχως για να διατηρησουμε οτι εχει απομεινει απο το κοινωνικο κρατος (δωρεαν παιδεια, υγεια, εκπαιδευση) πρεπει να υπαρχει καποιας μορφης χρηματοδοτησης του κρατους. Αυτη η χρηματοδοτηση μπορει να ερθει μεσω αυξηση φορων, αυτο βεβαια θα ηταν απιστευτα οδυνειρο για την μεση και χαμηλη ταξη καθως η φοροδοτικη ικανοτητα των πολιτων εχει φτασει στα ορια. Οσον αφορα τις επιχειρησεις η συντρηπτικη πλειοψηφια τους ειναι ζημιογονα, συνεπως αυξηση στη φορολογια τους θα οδηγουσε σε απολυσεις και κλεισιμο επιχειρησεων. Τελος αυξηση στην φορολογια των πολυ πλουσιων δεν θα ειχε αποτελεσμα καθως παντα υπαρχουν τροποι να την αποφυγεις (offshore, μετατοπιση σε αλλες χωρες με χαμηλη φορολογια etc).

Συνεπως το κρατος αν θελει να παραμεινει σε λειτουργια εχει 3 επιλογες. α) Να δανειστει απο τις αγορες β) Να αποκτησει εθνικο νομισμα γ) Να δανειστει απο τους εταιρους. Οσον αφορα την πρωτη επιλογη, το κοστος δανεισμου αυτη τη στιγμη ειναι απαγορευτικο (πανω απο 10% επιτοκιο), συνεπως δεν μπορουμε να βασιστουμε εκει. Οσον αφορα τη δευτερη λυση , ενω θεωριτικα θα μπορουσαμε να αποκτησουμε δικο μασ νομισμα και να τυπωννουμε χρημα για να χρηματοδοτησουμε τη κυβερνηση , η λυση αυτη ειμαι 99.9% σιγουρος οτι για οικονομικους λογους που βαριεμαι να εξηγω θα ηταν καταστροφικη και θα οδηγουσε σε περισσοτερη φτωχεια απ'οτι τωρα. Τελος η τριτη επιλογη ειναι αυτη που τοσο ο Συριζα οσο και η ΝΔ προτιμουν.

Ο Συριζα λεει οτι με καπιο μαγικο τροπο θα καταφερει να συνεχισει να δανειζεται απο τους εταιρους ενω παραλληλα θα σταματησει να εφαρμωζει τα μετρα που μας επιβαλουν. Μακαρι αυτο να γινοταν αλλα αν ηταν τοσο ευκολο, τοσο η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ για να αποφυγουν το πολιτικο κοστος θα το ειχαν κανει ηδη. Επισις ειναι κατι που η τροικα απλα δεν θα δεχτει. Η εξοδος της Ελλαδος απο την Ευρωζωνη η οποια θα γινει αν σταματησουν να μας δανειζουν, καθως αλλιως θα καταρεψει το κρατος εξαιτιας της ελειψης χρηματοδοτησης, ναι μεν θα ειναι αρνητικη γι αουτους αλλα πιστευω θα το προτιημησουν απο το να χαρισουν το χρεος σε Ελλαδα (και μετεπειτα στον υπολοιπο ευρωπαικο νοτο).

Συνεπως το διλημα μου ειναι, κοινωνικα ειμαι καθετα εναντιος στην δεξια, οικονομικα πιστευω οτι ο Συριζα ειτε κοροιδευει εμας ειτει κοροιδευουν τους ιδιους τους εαυτους. Δεν θελω να συνεχιστει αυτη η πολιτικη αλλα οσο η χωρα δεν εχει οικονομικη ανεξαρτησια για τους λογους που ανεφερα παραπανω αν θελουμε να παραμεινουμε στο ευρω (κατι που υποστηριζω, καθως η εναλακτικη θα σημαινε μεγαλυτερη φτωχει απότι σημερα). Οοιαδηποτε αποψη ευπροσδεκτη αρκη να ειναι τεκμηριωμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Κοιτα npb εγω έχω ένα έχω να πω ότι υπάρχουν πολλοί Έλληνες που ψηφίζουν οχι λόγω ιδεολγιας αλλά λόγω συμφερόντων.Πχ ακούω πολλοί που το παίζουν παράγοντες στην περιοχή μου και είναι πρώην πασοκοι τώρα θα ψηφίσουν ΣύριζαΓιατι άραγε;??????

Κοιτα npb εγω έχω ένα έχω να πω ότι υπάρχουν πολλοί Έλληνες που ψηφίζουν οχι λόγω ιδεολγιας αλλά λόγω συμφερόντων.Πχ ακούω πολλοί που το παίζουν παράγοντες στην περιοχή μου και είναι πρώην πασοκοι τώρα θα ψηφίσουν ΣύριζαΓιατι άραγε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
στην ψηφοφορια λειπει το κομμα της ενωσης κεντρωων του βασιλη λεβεντη.για ποιο λογο συμβαινει αυτο??παρακαλω να μπει στην ψηφοφορια ταχιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Η σκέψη σου είναι παρόμοια με την δικιά μου και είναι γενικά αυτά που ηθέλα να δείξω αλλά ειλικρινά βαριόμουν να γράψω. Καταλήγεις όμως στο μόνο συμπέρασμα που οποιοδήποτε λογικό άτομο καταλήγει. Άλλη επιλογή από την πολιτική της ΝΔ δεν υπάρχει και όπως είπα ακόμα και ιδεολογικά αντίθετος να είσαι, πρέπει να δεις ποιό είναι το λιγότερο κακό σενάριο. Ακόμα και αν βγεί ο ΣΥΡΙΖΑ την ίδια πολιτική θα ακολουθήσει απλά δεν είχε ας πω την πυγμή να το πει από τώρα. Παρολ'αυτά δεν βλέπω αλλή εφαρμόσιμη λύση από την λιτότητα σε καιρούς κρίσης οπότε αν θες, πες μου τι άλλη επιλογή βλέπεις εσύ οικονομικά, γιατί ηθικά οκ για όλους ήταν δύσκολα(στείλε πμ αν θες).

+1 για το death note, ήμουν με τον L!

στην ψηφοφορια λειπει το κομμα της ενωσης κεντρωων του βασιλη λεβεντη.για ποιο λογο συμβαινει αυτο??παρακαλω να μπει στην ψηφοφορια ταχιστα
Τι σοβαρά τώρα; Επίσης λείπουν και τα κόμματα "χαρίζω οικόπεδα" και "συνεχιστές του Καποδίστρια"(αυτά είναι κόμματα που κατέβηκαν επίσημα το 12) και απαιτώ να μπουν αμέσως!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά θα πω κάτι που τέλος πάντων είναι προσωπική άποψη.
Τώρα που ο ΓΑΠ θα φτιάξει νέο κόμμα πιστεύω και αυτό δεν αξίζει να το ψηφίσουμε.
Απλά το μόνο που θα αλλάξει είναι το όνομα και οχι τα πρόσωπα.
2ον τώρα για την ΝΔ ΛΑΟΣ ΧΑ πιστεύω και πάλι δεν αξίζει για 100000000 λόγους το καθένα
(για τη ΝΔ για όσους δε ξέρουν https://www.youtube.com/watch?v=FY_AcHcJN44 για το Πασοκ δε θα βάλω βίντεο μόνο Άκης θα πω).
Πιστεύω ότι η διαφορά Σύριζα ΝΔ δε θα ναι στις 2 μονάδες διαφορά αλλά πολύ παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Τι σοβαρά τώρα; Επίσης λείπουν και τα κόμματα "χαρίζω οικόπεδα" και "συνεχιστές του Καποδίστρια"(αυτά είναι κόμματα που κατέβηκαν επίσημα το 12) και απαιτώ να μπουν αμέσως!!:clapup::clapup:

Και όμως φίλε μου, έχουν μια αξιοπρέπεια από τα κόμματα της μεταπολίτευσης. Μπορεί μεν να είναι λίγο γραφικά σ' αυτά που λένε, αλλά πλέον πιο γραφικός φαίνεται ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Και όμως φίλε μου, έχουν μια αξιοπρέπεια από τα κόμματα της μεταπολίτευσης. Μπορεί μεν να είναι λίγο γραφικά σ' αυτά που λένε, αλλά πλέον πιο γραφικός φαίνεται ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. :)
Ρε φίλε και εσύ έχεις αξιοπρέπεια,και εγώ και (σχεδόν) όλοι αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε λύση στο τεράστιο θέμα της χώρας μας. Και γενικά είναι εύκολο να μην μπορούν να σου καταλογίσυν τίποτα όταν δεν έχεις δοκιμαστεί ποτέ. Τελωσπάντων υποθέτω καλύτερα μία πεταμένη ψήφος παρά να περιμένεις να αρχίσει να βρέχει λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top