Τι θα ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές;

Τι θα ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 135)
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστκής Αριστεράς

    Ψήφοι: 40 29.6%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 33 24.4%
  • Ελιά - Δημοκρατική Παράταξη

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 6 4.4%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 5 3.7%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας

    Ψήφοι: 10 7.4%
  • Το Ποτάμι

    Ψήφοι: 14 10.4%
  • Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 5 3.7%
  • Δραχμή

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δημιουργία Ξανά

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 6 4.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 7.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εκφράστε την πρόθεση της ψήφου σας. No trolling please.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Στις ευρωεκλογές ψήφισα ένα κόμμα του 0,91% (είμαι πολύ συγκεκριμένος, είναι εύκολο να βρεθεί η ψήφος μου :)).

Τώρα σκέφτομαι μήπως ψηφίσω μεγαλύτερο κόμμα... Για να γίνω και εδώ συγκεκριμένος, Το Ποτάμι. Θέλω σοβαρές μεταρρυθμίσεις στη χώρα, θέλω ανάπτυξη μέσω επενδύσεων και ιδιωτικής πρωτοβουλίας (δε βλέπω άλλο σοβαρό και σύγχρονο τρόπο), θέλω όμως και κράτος δικαίου, μακριά από τα κομματικά συμφέροντα και τις νοοτροπίες του παλαιοκομματισμού (και ναι, ο ΣΥΡΙΖΑ ανήκει καθαρά σε αυτό τον χώρο, είναι μια πιο ριζοσπαστική (σύμφωνα με τις τάσεις τις εποχής) έκδοση του παλαιού ΠΑΣΟΚ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εγω εχω επηρεαστει πολυ απο τη κριση δημοκρατιας και σκεφτομαι οτι θα ηθελα να ψηφισω καποια πιο συμμετοχικα δημοκρατικη παραταξη μπας και γινουμε ελβετια πολιτικα γιατι η ελληνικ κομματοκρατια ειναι ανυποφορη και ασυμφερουσατ το μονο που την νοιαζει ειναι η νομη της εξουσιας και οχι το συλλογικο. . .Επισης για το οικονομικο, θα ψηφιζα και εγω ποταμι..Αλλα θα ηθελα και εκει μια μικρη αλλαγη να πω την αμαρτιαμου.Θα ηθελα οι εργαζομενοι να εινναι και μετοχοι στις εταιρειες παρα πολυ για να πεσουν οι ανισοτητες.Αυτο το ποταμι δεν τοχει ουτε καν ως γοπα στη ταμπακιερα.Ψηφιζω τι να ψηφισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ξυπνατε μαγκες, τι ποταμια και οικολογους...τι φλωριές είναι αυτες?
δεν νοήτε αντιμνημονιακός αγανακτισμένος πολίτης που κλαιγόταν τόσα χρόνια να μήν ρίξει δαγκωτό σύριζα!
η τώρα ή ποτέ
μαζικά σύριζα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Παμε συριζα γιατι η κριση απλα ανακυκλωνεται τοσα χρονια με το δντ....αλλα τι θα κανουμε με την ευρωπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ναι παιδιά, καλή ιδέα πηγαίντε σύριζα. Το προγραμμά του είναι τελείως εφικτό. Δεν χρειάζεσαι οικονομικά, κάποιος που απλά πήρε αοθ στο λύκειο θα σου πει ότι φυσικά και γίνεται να διαγράψεις μονομερώς το χρέος σου. Και όταν γυρίσουμε στην δραχμή, και κόβει χρήμα σαν τρελός ο τσίπρας ούτε καν θα δημιουργηθεί πληθωρισμος, αυτά γίνονται σε άλλους που δεν είναι τόσο μάγκες.Επίσης καλή ιδέα οι εργαζόμενοι να είναι μέτοχοι, αλλά πολύ καταπιεστικό εγώ λεώ να μπούμε στα σπίτια των πλουσιών,νόμος είναι το δίκιο του εργάτη και όλο το κλασσικό ρεπερτόριο.

Υ.Γ. Μην είστε τόσο σίγουροι ότι θα πάμε σε εκλογές. Καλό το καουμποιλίκι που πουλάει ο σύριζα(και από ότι βλέπω αγοράζουν και κάποιοι) αλλά σκεφτείται πόσοι βουλευτές που δεν πρόκειται να ξαναβγούν, θα χάσουν 1,5 χρόνια μισθούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγω παιδια το 15 θα ψηφισω πρωτη φορα το σκεφτομαι ακομα.
Και οχι χα δεν θα ψηφισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Στασιμότητα παρατηρώ στη δημοσκόπιση :/
Ίσως είναι και λίγο αδιάκριτη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Στασιμότητα παρατηρώ στη δημοσκόπιση :/
Ίσως είναι και λίγο αδιάκριτη....

Εγώ δεν έχω ψηφίσει κάτι διότι, εφόσον μπορεί οι επόμενες εθνικές εκλογές να αργήσουν και παραπάνω από χρόνο, δε βλέπω λόγο να είμαι βέβαιος από τώρα τι θα ψηφίσω. Θεωρώ ότι θα ήμουν δογματικός. Βλέπω όμως ότι συνήθως οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ είναι κομματικοποιημένοι όπως ήταν εκείνοι του ΠΑΣΟΚ στο παρελθόν, το οποίο δεν είναι πολιτικά υγιές... Και άλλων κομμάτων σαφώς, απλώς σε μεγαλύτερο βαθμό του συγκεκριμένου θα έλεγα.

Φυσικά προκρίνω ορισμένα -λίγα- κόμματα από τα οποία θα σκεφτώ ποιο θα ψηφίσω. Πιθανώς Το Ποτάμι, διαφορετικά με βλέπω πάλι για τις ΓΕΦΥΡΕΣ (αν ξανακατέβουν μαζί Δημιουργία, ξανά! και δράση). Αλλά φυσικά αυτό εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό απ'όσα θα δω και θα ακούσω, κρίνοντας κριτικά πάντοτε, έως την ημέρα των εκλογών. Θεωρώ ότι αν ήξερα από τώρα την ψήφο μου και δε μπορούσε να συμβεί τίποτα που θα μου την αλλάξει, θα ήμουν αδαής (και "κομματόσκυλο").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
9 δεκαετίες αγώνας και θυσία το ΚΚΕ στην πρωτοπορία

Μαρέσει που βάζετε ΔΡΑΧΜΗ και δε βάζετε ΑΝΤΑΡΣΥΑ ξέρω γω που ειναι τριτη δυναμη στους φοιτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Θα ψηφίσω σύριζα όπως και τον Ιούνιο του 12.Η μόνη λύση.Υμαρτον να ξαναβγούν αυτοί ρε μάγκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Οι νεοδημοκράτες ντρέπονται να σχολιάσουν xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Θα ψηφίσω σύριζα όπως και τον Ιούνιο του 12.Η μόνη λύση.Υμαρτον να ξαναβγούν αυτοί ρε μάγκες...

lel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

edinCFC

Νεοφερμένος

Ο edinCFC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κατ 'αρχάς θα έπρεπε όλοι να απεύχεστε το ενδεχόμενο να γίνουν εκλογές. Εκλογές = στασιμότητα, αβεβαιότητα, πόλωση, ανάλωση σε μελλοντικές υποσχέσεις ξεχνώντας τα παρόντα προβλήματα.
Σε ενδεχόμενη ψηφοφορία πάντως κι όμως θα ψήφιζα Νέα Δημοκρατία, χωρίς να ντραπώ στο ελάχιστο, γιατί είναι το μόνο κόμμα που ταιριάζει με τις πολιτικές μου απόψεις και μου εμπνέει ασφάλεια για το μέλλον μου.
Μια ερώτηση προς όσους λένε ότι θα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ. Το ψηφίζατε και από χθες?! Πώς έγινε δηλαδή και ένα κόμμα του 3% δεκαπλασίασε τα ποσοστά του;Ξέρετε πραγματικά τι πρεσβεύει, τι είναι και τι θέλει να κάνει αυτή η Αριστερά? Αν ναι, με γεια σας και χαρά σας να το ψηφίσετε. Την ψήφο που έχει πολιτική βάση και τον ψηφοφόρο που έχει ιδεολογία που γνωρίζει και υπερασπίζεται, τα δέχομαι και τα επικροτώ. Την ψήφο από αντίδραση, από την άλλη, την ψήφο στο κόμμα Α απλά για να την 'μπω' στο κόμμα Β, που αντικειμενικά απέτυχε τα προηγούμενα χρόνια, την θεωρώ επιπόλαια και επικίνδυνη, από ανθρώπους που δεν έχουν πολιτική παιδεία και δρουν με την λογική "έλα μωρέ δεν θα είναι χειρότεροι από τους προηγούμενους, ας το δοκιμάσουμε και αυτό". 'Έχουμε φτάσει σε σημείο οι επιλογές της πλειοψηφίας να είναι άκρα-αριστερά, άκρα-δεξιά και ένας Κα(η)μένος. Πολιτικός εκφυλισμός.
Πραγματικά η Ελλάδα δεν έχει πιάσει ακόμη πάτο. Δεν είμαστε και στην καλύτερη θέση αλλά τα χειρότερα δεν τα έχουμε δει (Κύπρος, Αργεντινή). Αυτό που θέλει είναι ΥΠΟΜΟΝΗ. 2 μήνες παράταση το Μνημόνιο, 2 μήνες υπομονή, 4 μήνες παράταση, 4 υπομονή, θα τελειώσει. Αλλά όχι θα κάνουμε εκλογές, θα τα παγώσουμε όλα, ξανά στο μηδέν, από την αρχή. Γιατί ο κύριος Τσίπρας θέλει να το παίξει επαναστάτης.
Και για να τελειώνω, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί πρέπει να διαφωνούμε για την εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας; Δεν υπάρχει έστω ένα πρόσωπο κοινής αποδοχής σε αυτήν την χώρα, πέρα από τον κομματικό χώρο, να τον/την βάλουν εκεί να τελειώνει , χωρίς να πει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του απλώς για να διαφωνήσει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Νεα δημοκρατια!!.. Καθαρα για λογους σωρηριας της χωρας.Οσοι ψηφησαν συριζα θα πρεπει να σκεφτουν ξανα αν θελουν την δυστηχια η την σωτηρια, η σωτηρια θα ερθει σιγα σιγα και η χωρα θα ανακαμψει ..υπομονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Χρωστάμε μια ψήφο στο Βασίλη το Λεβεντη. Τόσα χρόνια τα 'λεγε, ο άνθρωπος μάλλον έχει καταλάβει πώς παίζεται το παιχνίδι. Και δεν ανήκω καν στο χώρο του συντηρητικού, παραδοσιακού κέντρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ψήφιζα ένα κόμμα που θα τα έβαζε με την οχτακομματική νοοτροπία του μέσου Έλληνα. Καληνύχτα και τα ξαναλέμε μετά από 30 χρόνια. Ακόμη και ΣΥΡΙΖΑ να ψηφίστε, να είστε έτοιμοι να δεχτείτε τις ροχάλες των παιδιών σας. Δεν έχει σημασία να ψηφίσω κάποιο κόμμα γιατί δεν μου λένε με ποια οικονομική εξωγενή δύναμη (ΗΠΑ, Γερμανία,...κλπ) θα αναλάβει την εξουσία. Οπότε δεν έχει σημασία το όνομα, αλλά η Μεγάλη Οικονομική Δύναμη που ελέγχει την αποικία «αρουραίων», την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
θα το σκεφτω ολο το επομενο διαστημα,παντως απορριπτω ΣΥΡΙΖΑ,ΝΔ και ΠΑΣΟΚ,γενικα κομματα που δεν ιεραρχουν ως προτεραιοτητα τους την αξιοκρατια και την ηλεκτρονικη διακυβερνηση για την καταπολεμηση της διαφθορας.Νομιζω μονο με αυτα τα δυο θα γινει ευρωπαικο κρατος η Ελλαδα

θα μου πειτε υπαρχει μηπως και κανενα κομμα που προτασσει αυτους τους στοχους;ε τουλαχιστον αν δεν τους προτασσει να μην επιδιωκει το εντελως αντιθετο.
τωρα οσον αφορα το μνημονιο,προφανως ειναι δομημενο λαθος και οντως η ελλαδα κατα καποιο τροπο χρησιμοποιηθηκε ως εξιλαστηριο θυμα.Χρειαζομαστε ενα κομμα με ρεαλιστικη προταση,αλλα που ειναι; πειτε μου και εμενα.
παντως απορριπτω ως απαραδεκτη την επιλογη της αποχης απο τις εκλογες,τοσα κομματα υπαρχουν ολο και καποιο θα προσεγγιζει,εστω, τις θεσεις του καθενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Χρειαζομαστε ενα κομμα με ρεαλιστικη προταση,αλλα που ειναι; πειτε μου και εμενα.
παντως απορριπτω ως απαραδεκτη την επιλογη της αποχης απο τις εκλογες,τοσα κομματα υπαρχουν ολο και καποιο θα προσεγγιζει,εστω, τις θεσεις του καθενος

Κομνηνέ (ούτε αυτοκράτορας να ήσουν) :P, δεν βρίσκω κάποιο κόμμα ή κώμα. Το πρόβλημα είναι ότι με τη λογική του μαυρισμένου, πέρασαν 180 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top