Διακοπές πριν τις σπουδές

stv97

Νεοφερμένος

Ο stv97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας, αυτες τις μερες σκεφτομουν πολυ σοβαρα το αν γινεται αυτο που κανουν για παραδειγμα στην Αμερικη, και εδω στην Ελλαδα.Να φυγεις αφου τελειωσεις το Λυκειο και να ταξιδεψεις,να αφιερωσεις χρονο στον εαυτο σου κτλ. το λεγομενο ''Gap year''. Αν δηλαδη περασω καπου θα πρεπει να παω κατευθειαν τον επομενο χρονο ή θα μπορω να λειψω και να παω αργοτερα? Αν γνωριζει καποιος απο εσας αν γινεται αυτο θα του ημουν υποχρεος να με διαφωτιζε στο θεμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γεια σας, αυτες τις μερες σκεφτομουν πολυ σοβαρα το αν γινεται αυτο που κανουν για παραδειγμα στην Αμερικη, και εδω στην Ελλαδα.Να φυγεις αφου τελειωσεις το Λυκειο και να ταξιδεψεις,να αφιερωσεις χρονο στον εαυτο σου κτλ. το λεγομενο ''Gap year''. Αν δηλαδη περασω καπου θα πρεπει να παω κατευθειαν τον επομενο χρονο ή θα μπορω να λειψω και να παω αργοτερα? Αν γνωριζει καποιος απο εσας αν γινεται αυτο θα του ημουν υποχρεος να με διαφωτιζε στο θεμα! :)
Άμα είσαι ματσωμένος, κάνεις ότι γουστάρεις...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Άμα είσαι ματσωμένος, κάνεις ότι γουστάρεις...


μπαλαντερ απαντηση για την πλειοψηφια των θεματων θα ελεγα ((τς τς τς τι ελλειψη δημιουργικοτητας ρε δια)

μπορεις να κανεις μια αναστολη σπουδων για ενα χρονο (μιας και τοσο θελεις) στη γραμματεια της σχολης σου κατα την οποια δε θα θεωρεισαι φοιτητης (οχι πασο, καρτα σιτισης, εξεταστικη κλπ) αλλα δεν διαγραφεσαι και διατηρειται ο υπολοιπος χρονος φοιτησης ανεγγιχτος δλδ οταν την ανακαλεσεις σου απομενουν ν+2. μπορεις βεβαιως μιας και ειναι ν+2 τα χρονια να τ αφησεις οπως ειναι με την εγγραφη σου μονο να φροντισεις να κανεις εγγραφη σε εξαμηνο ή δηλωση μθμτων (η οποια σε πολλα τμηματα θεωρειται ως εγγραφη) και ετσι εχεις χασει ενα χρονο σπουδων απο την αποψη οτι σου μενουν αλλα 5 (εσυ ξεκινας να διαβαζεις μαζι με τα πρωτακια εκεινης της χρονιας. (βεβαια ως λογο για αναστολη δε θα γραψεις ταξιδι αναψυχης αλλα αλλο σοβαρο λογο κλπ, ρωτας τη γραμματεια με τροπο και διακριτικα πως κανεις αναστολη σπουδων)
οκ?

επισης αυτες "οι διακοπες" ως gap year στην αμερικη συνηθως επιδιωκουν να περιλαβουν και εθελοντικη δουλεια ή αλλη εργασια κοντα σε αυτο που επιδιωκουν να σπουδασουν ή το γυρο του κοσμου ή σε αλλη ηπειρο (να ξεστραβωθουμε κι ολας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stv97

Νεοφερμένος

Ο stv97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι και εγω αυτο θελω να παω και για εθελοντικη εργασια αλλα και να παω σε αλλη Ηπειρο. Οπως ειπες να ξεστραβωθω και να δω τον κοσμο. Δηλαδη αυτο που εχω να κανω ειναι πω στη γραμματεια οτι θελω να κανω αναστολη των σπουδων αν καταλαβα σωστα. Θα χρειαστει να παω καποιο δικαιολογητικο ή οχι? Σε ευχαριστω κιολας για την κατατοπιστικη σου απαντηση :D

Δε θα διαφωνησω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
mmm δυστυχως για δικαιολογητικα δεν γνωριζω, ξερω οτι κανεις αιτηση οπου αναγραφεις τους λογους αλλα κατι περα απο θα ταν καλυτερα για την ωρα να επιμεινεις στη γραμματεια
συνηθως λενε οτι ειναι για οικονομικους/οικογενειακους λογους, ισως να περασει απο δω καποιος που ξερει αλλα το βασικοτερο ρωτα και εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stv97

Νεοφερμένος

Ο stv97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οκ σε ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας πω και εγώ τη γνώμη μου. Νομίζω ότι επειδή η νοοτροπία αλλάζει από χώρα σε χώρα (πόσο μάλλον από ήπειρο σε ήπειρο) καλό είναι να μην απομονώνουμε ένα κομμάτι και να θέλουμε να το ακολουθήσουμε. Δεν γνωρίζω καλά το εκπαιδευτικό σύστημα στην Αμερική αλλά ξέρω ότι απέχει όσο η νύχτα με τη μέρα από το δικό μας (πολλές επιλογές και ευελιξία στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση). Επίσης ξέρω ότι είναι πολύ συνηθισμένο για τους μαθητές να δουλεύουν part time ώστε να έχουν μαζέψει χρήματα για να κάνουν το gap year. Εγώ αν ήθελα να φύγω οπωσδήποτε θα προτιμούσα να κάνω erasmus ή να πήγαινα για πρακτική στο εξωτερικό όταν τελείωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Ας πω και εγώ τη γνώμη μου. Νομίζω ότι επειδή η νοοτροπία αλλάζει από χώρα σε χώρα (πόσο μάλλον από ήπειρο σε ήπειρο) καλό είναι να μην απομονώνουμε ένα κομμάτι και να θέλουμε να το ακολουθήσουμε. Δεν γνωρίζω καλά το εκπαιδευτικό σύστημα στην Αμερική αλλά ξέρω ότι απέχει όσο η νύχτα με τη μέρα από το δικό μας (πολλές επιλογές και ευελιξία στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση). Επίσης ξέρω ότι είναι πολύ συνηθισμένο για τους μαθητές να δουλεύουν part time ώστε να έχουν μαζέψει χρήματα για να κάνουν το gap year. Εγώ αν ήθελα να φύγω οπωσδήποτε θα προτιμούσα να κάνω erasmus ή να πήγαινα για πρακτική στο εξωτερικό όταν τελείωνα.
γιατι οχι και τα τρια;
και gap year και ερασμους και πρακτικη, μου φαινεται πως με το erasmus + μπορεις να τα κανεις και τα 2 τα τελευταια.
βεβαιως συμφωνω στο πρωτο κομματι της απαντησης σου αλλα τιποτα δεν ειναι αδυνατο εφοσον ε, ενταξει ας μην ειναι κατι τετοιο αποφαση μιας βραδιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stv97

Νεοφερμένος

Ο stv97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σιγουρα ειναι τελειως διαφορετικο το συστημα αλλα θεωρω πως θα με βοηθησει αρκετα αυτο αν το καταφερω να το κανω...εγω βασικα θελω να μεινω εξω για καποιο καιρο, οποτε θα ηταν καλο να το κανω πριν απο τις σπουδες μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top