Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

vicktoria

Νεοφερμένος

Η Βικτωρια-οι φιλοι βικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Υπάρχει ένα και μοναδικό τμήμα στην Αλεξανδρούπολη.
Η βάση του είναι κοντά 17.000 μόρια και βρίσκεται στο 3ο πεδίο!
Λέτε να ανέβει σαν σχολή; Επειδή τώρα λένε πως προωθούνται οι σχολές της περιφέρειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
uparxei ena kai monadiko tmima stn ale3androupoli.
i vasi tou einai konta 17.000 moria kai vriskete sto 3o pedio!
lete na anevei san sxoli??epeidi twra lene pws proo9ounte oi sxoles
tis periferias....


ενδιαφερον σχολη ακουγεται...θα μπορουσες να μου αναλυσεις λιγο με τι ασχολειται η συγκεκριμενη σχολη και ποια η διαφορα της απο τη βιολογια(πχ Κρητης που ειναι η top βιολογια στην Ελλαδα)please???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι μπορουμε να πουμε κατι με σιγουρια... οι θεσεις εισακτεων θα αυξηθουν στην περιφερεια και αρα στη σχολη αυτη αλλα εξαρταται και απο τη δυσκολια των θεματων...
Γραψε οσο καλυτερα μπορεις και δηλωσε την αν τη θες ακομα και αν δεν πιστευεις οτι θα περασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicktoria

Νεοφερμένος

Η Βικτωρια-οι φιλοι βικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
η σχολη μοριακης βιολογιας ειναι μια και μοναδικη στν Ελλαδα γι αυτο και μ κινησε το ενδιαφερον.Να σου πω τωρα με τι ασχολειται :

Σκοπός της ίδρυσης του Τμήματος είναι η καλλιέργεια και προαγωγή της οικείας επιστήμης με την Ακαδημαϊκή και εφαρμοσμένη έρευνα και αναζήτηση, καθώς επίσης και η προσφορά στους φοιτητές των απαραίτητων εφοδίων για την επαγγελματική και επιστημονική τους εξέλιξη. Ειδικότερα το Τμήμα έχει ως αποστολή:
α) την καλλιέργεια και προαγωγή των βιοεπιστημών
β) την κατάρτιση επιστημόνων ικανών να ασκούν βασική έρευνα στις βιοεπιστήμες, να εφαρμόζουν τις γνώσεις και την εμπειρία τους στην Ιατρική Έρευνα, να συμμετέχουν στην οργάνωση της βιοτεχνολογίας και να διδάσκουν τις βιοεπιστήμες.



Επαγγελματικές Διέξοδοι

οι νέοι επιστήμονες θα έχουν τα εφόδια για να απορροφηθούν σε νέες θέσεις εργασίας στους εξής τομείς της Ελληνικής και Διεθνούς Οικονομίας:
- Φαρμακοβιομηχανία. Η Μοριακή Βιολογία έχει αναγνωριστεί ως πρωτοποριακός κλάδος της Βιομηχανίας φαρμάκων και εμβολίων.
- Διαγνωστικά εργαστήρια. Είναι γνωστό, πλέον, ότι διαγνωστικές και ευαίσθητες τεχνικές στηρίζονται σε τεχνικές Μοριακής Βιολογίας.
- Βιοτεχνολογικές εταιρίες. Αν και αυτός ο τομέας δεν είναι ακόμη αρκετά αναπτυγμένος στην Ελλάδα, ήδη τα πρώτα προϊόντα προερχόμενα από ζώα και φυτά γενετικά τροποποιημένα με τις μεθόδους της Γενετικής Μηχανικής έχουν εγκριθεί και καταναλώνονται σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες.
- Νοσηλευτικά Ιδρύματα. Η Μοριακή Ιατρική και η Γονιδιακή θεραπεία εξελίσσονται δυναμικά και εδραιώνουν τη θέση τους στη σύγχρονη Ιατρική σκέψη και πράξη. Οι απόφοιτοι θα είναι εξαιρετικοί πιθανοί συνεργάτες με γιατρούς τόσο σε διαγνωστικά όσο και σε θεραπευτικά θέματα.
- Πανεπιστημιακά και Ερευνητικά κέντρα. Οι απόφοιτοι θα στελεχώσουν διδακτικές θέσεις στη μέση και ανώτερη εκπαίδευση. Επίσης, θα έχουν κατάλληλο υπόβαθρο που θα τους επιτρέπει να ασκούν ερευνητικό έργο και να αναλάβουν πρωτοβουλίες σε τομείς, όπου η Μοριακή Βιολογία δεν έχει ακόμη διεισδύσει.-
-Εξειδικευμένο Προσωπικό. Απασχόληση στον τύπο, σε ιδιωτικές νομικές και ασφαλιστικές εταιρίες, καθώς και σε αντίστοιχες κρατικές υπηρεσίες αποτελούν θέσεις εργασίας των νέων επιστημών




Δηλαδη συνδυαζει βιολογια+ιατρικη!ερευνα+επιστημη!κατι που μ'αρεσει πολυ!
θεωρω οτι ειναι απ'τις καλυτερες σχολες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Αχ...πιο παλια εκει ηθελα να παω αλλα απο οτι μου λεει αυτος που μου κανει βιολογια το τμημα ειναι πολυ εξειδικευμενο και ψωμι εχει μονο στο εξωτερικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
πληγές ξύνεις..η αγάπη μου είναι αυτή η σχολή..είμαι θεωρητική..ΤΥΠΙΚΑ, μπορώ να περάσω..πρακτικά δε ξέρω κατά πόσο..αν δε τα καταφέρω να περάσω,θα πάω Αγγλία..
απο τις πιο όμορφες σχολές είναι :)

πιστεύω οτι θα έχει ανάπτυξη αρκετά μεγάλη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Συνηθως εκει πανε οσοι δεν περασουν ιατρικη και δε θελουν φαρμακευτικη...Αμα ειναι να πας αγγλια και σε ενδιαφερει η γενετικη τοτε μετα το περας της σχολης θα πρεπει εκει να καθησεις για δουλεια διοτι εδω στην ελλαδα...αστα...ειμαστε ακομη πολυυυυυυ πισω...Και εγω γουσταρω τρελα γενετικη...αλλα θελω και ιατρικη(αν τα καταφερω)...Οποτε σκεφτομαι αν περασω ιατρικη μεταπτυχιακο εξω στη γενετικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Επειδή με έχει απασχολήσει κι εμένα το θέμα, έχω ρωτήσει το βιολόγο του σχολείου μου και μου είπε πως είναι καλύτερα να πάει κανείς πρώτα βιολογία και μετά να κάνει μεταπτυχιακό στη γενετική. Και απ' ό,τι γράφει το δίκτυο Νέστωρ (https://195.251.20.34/studies.asp), οι απόφοιτοι Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη δεν μπορούν να εργαστούν μετά στη Β' θμια εκπαίδευση, ενώ οι απόφοιτοι Βιολογίας μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
ειναι πολυ δυσκολη σχολη παντως και πολλοι λιγοι μενουν μεχρι το τελος... επισης δεν προσφερεται για τους πτυχιουχους επαγγελματικη αποκατασταση στην ελλαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αχ...πιο παλια εκει ηθελα να παω αλλα απο οτι μου λεει αυτος που μου κανει βιολογια το τμημα ειναι πολυ εξειδικευμενο και ψωμι εχει μονο στο εξωτερικο...

έχει και στην Ελλάδα αλλά θέλει ψάξιμο και τύχη..Στην Ελλάδα βέβαια οι υποδομές είναι πολύ χειρότερες και δε συγκρίνονται με αυτές του εξωτερικού...αλλά και πάλι είναι κάτι μοναδικό, μη σου πω και καλύτερο απο την Ιατρική. Οι γιατροί γιατρεύουν...οι μοριακοί βιολόγοι-γενετιστές μπορούν να δουλέψουν σε επίπεδο τέτοιο ώστε να ερευνούν για την θεραπεία ασθενειών

αν δε τα καταφέρω να περάσω,θα πάω Αγγλία..
απο τις πιο όμορφες σχολές είναι :)

πιστεύω οτι θα έχει ανάπτυξη αρκετά μεγάλη ;)

Μεγαλύτερη ανάπτυξη υπάρχει στην Αμερική, μόνο που εκεί δεν επιτρέπονται οι δοκιμές στους ανθρώπους σε αντίθεση με την Ευρώπη...

Επειδή με έχει απασχολήσει κι εμένα το θέμα, έχω ρωτήσει το βιολόγο του σχολείου μου και μου είπε πως είναι καλύτερα να πάει κανείς πρώτα βιολογία και μετά να κάνει μεταπτυχιακό στη γενετική. Και απ' ό,τι γράφει το δίκτυο Νέστωρ (https://195.251.20.34/studies.asp), οι απόφοιτοι Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη δεν μπορούν να εργαστούν μετά στη Β' θμια εκπαίδευση, ενώ οι απόφοιτοι Βιολογίας μπορούν.

Αν θες να διδάσκεις Βιολογία, ναι να πας Βιολογικό...αλλά αν θες έρευνα τότε η Μοριακή Βιολογία-Γενετική είναι ότι καλύτερο...

ειναι πολυ δυσκολη σχολη παντως και πολλοι λιγοι μενουν μεχρι το τελος... επισης δεν προσφερεται για τους πτυχιουχους επαγγελματικη αποκατασταση στην ελλαδα...


Η σχολή πράγματι είναι πολύ δύσκολη και στηρίζεται στη θεωρία...οπότε ουσιαστικά δε μαθαίνεις τίποτα :P. Είναι καθαρά πρακτική σχολή και πρέπει να δουλέψεις και να εφαρμόσεις αυτά που έμαθες για να λέγεσαι Μοριακός Βιολόγος...


Με λίγα λόγια η σχολή δεν είναι καθόλου για τους τεμπέληδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αν θες να διδάσκεις Βιολογία, ναι να πας Βιολογικό...αλλά αν θες έρευνα τότε η Μοριακή Βιολογία-Γενετική είναι ό,τι καλύτερο...

Έρευνα θέλω, αλλά θέλω επίσης να εξετάσω το ζήτημα σφαιρικά. Η σχολή Βιολογίας δίνει περισσότερες βάσεις, αφού διδάσκει την επιστήμη αυτή από όλες τις πλευρές, και προσφέρει μια μετέπειτα εξειδίκευση. Επίσης, είναι πιο πρακτική, δεδομένου ότι προσφέρει ευρύτερες προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης και όχι μόνο στον ερευνητικό θέμα.

Τώρα, αν είναι καλύτερα για έρευνα η σχολή στην Αλεξανδρούπολη, δεν ξέρω. Ο βιολόγος του σχολείου μου πάντως μού είπε ότι δε δίνει τις βάσεις της Βιολογίας όπως θα έπρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ο βιολόγος του σχολείου μου πάντως μού είπε ότι δε δίνει τις βάσεις της Βιολογίας όπως θα έπρεπε.
Κι εμενα αυτο μου εχουν πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κατά τύχη, τον λένε και αυτόν Χρήστο (τον βιολόγο)!

Περίεργο, ε;

Είναι πως μένω κοντά στο Ηράκλειο, οπότε αν περάσω εκεί (που είναι και η καλύτερη σχολή Βιολογίας) θα μου ταιριάζει γάντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Και συνονοματος και συναδελφος :P (αν και δεν το βλεπω). Βασικα εγω ηθελα Βιολογια Αθηνων αλλα εγραψα αισχος στα Μαθηματικα και τις εχασα ολες τις Βιολογιες και τη Μοριακη Βιολογια. Μπορει να πιασω Βιοχημεια Λαρισας αν πεσει και απο κει και περα σιγουρα Χημικο Ιωαννινων. Μαλλον θα ξαναδωσω, αν και εχω καποιους δισταγμους. Μου αρεσει πολυ και η Χημεια σαν επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κρίμα... Αν όμως θες οπωσδήποτε Βιολογία, γιατί δεν ξαναδίνεις; Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Εκτός αν την ήθελες απλώς για να περάσεις σε κάποια οποιαδήποτε καλή σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Θελω πολυ τη Βιολογια, αλλα φοβαμαι παρα πολυ τα Μαθηματικα. Εχω μεγαλο προβλημα εκει, αλλα στα αλλα ειμαι πολυ καλος. Και επιπλεον ζοριστηκα παρα πολυ φετος, δοκιμαστηκαν απιστευτα τα νευρα και οι αντοχες μου. Δεν ξερω αν εχω τις (ψυχικες κυριως) αντοχες για να ξαναπερασω ολο αυτο... Αλλα κατα 98% θα ξαναδωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Νομίζω πως δε θα έχεις τα ίδια νεύρα - θα έχεις εμπειρία παραπάνω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Χα! Δεν ισχυει για μενα που ειμαι ελεεινα νευροσπαστος και αγχωτικος! Τεσπα τον Σεπτεμβρη εχω παρει αποφαση οτι ξεκιναω διαβασμα και... ο,τι προκυψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Έρευνα θέλω, αλλά θέλω επίσης να εξετάσω το ζήτημα σφαιρικά. Η σχολή Βιολογίας δίνει περισσότερες βάσεις, αφού διδάσκει την επιστήμη αυτή από όλες τις πλευρές, και προσφέρει μια μετέπειτα εξειδίκευση. Επίσης, είναι πιο πρακτική, δεδομένου ότι προσφέρει ευρύτερες προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης και όχι μόνο στον ερευνητικό θέμα.

τι εννοείς σφαιρικά;

Η Βιολογία φυσικά έχει ένα ευρύτερο φάσμα γνώσεων αλλά πρέπει να αναλογιστείς ότι δεν βρίσκεις εύκολα καλό μεταπτυχιακό...όλα κινούνται με τη μορφή λαδώματος στο Βιολογικό...σκοτώνονται μανούλες βασικά...τέσπα...αν σ'αρέσουν μαθήματα όπως η Ανατομία φυτών και διάφορα για ζώα κτλπ τότε πήγαινε Βιολογικό. Αν θες από την άλλη να ασχοληθείς εξ'ολοκλήρου με την έρευνα θα σ'έλεγα να προτιμήσεις την Αλεξανδρούπολη...και φυσικά θα προτιμήσουνε έναν Μοριακό Βιολόγο παρά ένα άτομο που βγήκε από Βιολογικό ;)

Τώρα όσων αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση θα συμφωνήσω μεν αλλά έχουν βγει γενιές και γενιές βιολόγων...είναι και αυτό ένα κορεσμένο επάγγελμα!

Τώρα, αν είναι καλύτερα για έρευνα η σχολή στην Αλεξανδρούπολη, δεν ξέρω. Ο βιολόγος του σχολείου μου πάντως μού είπε ότι δε δίνει τις βάσεις της Βιολογίας όπως θα έπρεπε.


Η αδερφή μου την τελείωσε τη σχολή αυτή οπότε κάτι παραπάνω δε θα ξέρω;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οντως και η Βιολογος που μου εκανε μαθημα μου εχει πει οτι το Βιολογικο εχει κατι μαθηματα οπως η φυτολογια που ειναι ζορι για τους περισσοτερους φοιτητες. Ομως πιστευω οτι το πτυχιο της Βιολογιας ειναι πιο γενικο και μπορεις να εξειδικευτεις με μεταπτυχιακο σε οποιον τομεα θες. Και νομιζω (προσωπικη αποψη) οτι θα προτιμησουν καποιον που εχει γενικες γνωσεις Βιολογιας και ειναι ειδικευμενος στη Μοριακη Βιολογια. Εχει πιο σφαιρικη γνωση της επιστημης. Γνωριζω οτι για να κανεις μεταπτυχιακο τα πραγματα ειναι δυσκολα αλλα πιστευω οτι αυτος ειναι ο καλυτερος δρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top