Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής Κορίνθου

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ τοσο πολυ... Ολους βασικα...
Θα δηλωσω πρωτα το ειδικής στο βολο και μετα το Θεσσαλονίκης και μετα της κορινθου..να σου πω την αληθεια δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα .... Για το αν θα ειμαι δασκάλα η νηπιαγωγος αρκει να καταφερω κατι απο αυτα...μου αρεσουν πολυ τα παιδακια και εχω τεραστια υπομονη γι αυτο και θελω να επιλεξω το συγκεκριμένο επάγγελμά... Ειμαι σίγουρη δηλαδη οτι θελω να ασχοληθω με αυτο.... Κα επισης δασκαλα γενικης εινα κατι που και αυτο το θελω αλλα οι συνθηκες της Ελλάδας δεν νομιζω πως θα μου επιτρεψουν να το εξάσκησω Σκεφτηκα μηπως με βοηθησει αμα παρω τηλεφωνο στο τμημα της κορινθου για την μεταγγραφή....


Τιποτα δεν κανει!! Ευχομαι να πανε ολα οπως θες και με το καλο να ακουσουμε τα ευχαριστα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Χαχα.... Σε ευχαριστώ πραγματικα !! Εννοείται... :D ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδια να σας ρωτησω παλι ... Επειδη ειμαι μονογονεικη ισχυει αλλο οικονομικο εισοδημα ;;; διαβασα ενα αρθρο οτι στις μονογονεϊκές οικογένειές το κριτηριο για να παρεις μετεγγράφη δεν σταματει στις 9000 χιλιαδες αλλα στις 15000 .. Ηταν ομως άρθρο τπυ 2013 ... Ισχυει μεχρι φετος ;;;
Και επισης στο σχολειο μου ειπαν πως για μετεγγράφη χρειάζεται να εχω καποιο συγγενη στη πολη που ζηταω να παω ...



(.συγγνώμη που σας ζαλιζω απο χθες αλλα προσπαθω να συγκεντρωσω οσο το δυνατο περισσότερες πληροφορίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μονογονεική οικογένεια θεωρείται όταν έχεις γονέα που έχει αποβιώσει (βάσει εγκυκλίου μετεγγραφών και παίρνεις αν δεν κάνω λάθος (1) μόριο)
Όταν έχουν χωρίσει, έχοντας βγει η δικαστική απόφαση και δωθεί η επιμέλεια τότε μετράει το εισόδημα της μητέρας η του πατέρα αντίστοιχα μόνο.
Σε κάθε περίπτωση, το εισόδημα διαιρείται με τον αριθμό των μελών της οικογενείας και τα μόρια που παίρνεις είναι τα εξής:

Για κατά κεφαλήν εισόδημα: 0-3000 (5 μόρια)
Για κατά κεφαλήν εισόδημα: 3000-6000 (4 μόρια)
Για κατά κεφαλήν εισόδημα: 6000-9000 (3 μόρια)

*Αν δεν έχει βγεί δικαστική απόφαση και αν δεν έχει δωθεί η επιμέλεια τότε μετράει και των δύο γονέων το εισόδημα.

Όχι, δεν χρειάζεται να έχεις κανένα συγγενή. Ο μόνος περιορισμός που υπάρχει είναι ότι μετεγγράφεσαι αν όχι στην κεντρική πόλη που διαμένουν οι γονείς σου, στην πλησιέστερη πόλη αυτής, που έχει αντίστοιχη σχολή και μετριέται χιλιομετρικά. Αυτό που άλλαξε, πχ. πλέον δεν παίρνει μόριο αυτός που έχει αδελφό/η που σπουδάζει Αθήνα (πχ) αλλά παίρνει (1) μόριο όποιος έχει αδελφό/η που σπουδάζει σε διαφορετική πόλη από αυτή του διαμένει ο γονέας η οι γονείς σου, δίνοντας προτεραιότητα σε πόλη εκτός της Αθήνας και Θεσσαλονίκης (δηλαδή να πας να μείνεις με τον αδερφό/η σου παρά να πας στην Αθήνα- αυτό έχει σχέση νομίζω σε περίπτωση ισοβαθμίας, δηλαδή αν κάποιος έχει τα ίδια μόρια με εσένα αλλά αυτός δεν έχει αυτό το μόριο που έχεις εσύ, θα περάσει αυτός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Οχι δεν ειμαι απο διαζευγμένη οικογένεια .. Εχει πεθανει ο μπαμπας μου για αυτο λεω μονογονεικη .. Αα τωρα κατάλαβα δηλαδη για αδερφια εννοούν την συγγενια.... Οποτε το οικονομικό κριτηριο δεν με πιανει γιατι συνολικα της μαμας μου και το δικο μου ( : 2 ) ειναι κοντα στα 11000...
Αρα δεν νομιζω πως θα μου δωσουν με 3 μορια μονο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Οχι δεν ειμαι απο διαζευγμένη οικογένεια .. Εχει πεθανει ο μπαμπας μου για αυτο λεω μονογονεικη .. Αα τωρα κατάλαβα δηλαδη για αδερφια εννοούν την συγγενια.... Οποτε το οικονομικό κριτηριο δεν με πιανει γιατι συνολικα της μαμας μου και το δικο μου ( : 2 ) ειναι κοντα στα 11000...
Αρα δεν νομιζω πως θα μου δωσουν με 3 μορια μονο....


Παντως αν σου αρεσει δηλωσε κανενα παιδαγωγικο φετος μπορει να πεσουν αρκετα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αυτο σκεφτομαι παιδαγωγικο δημοτικης και υστερα βλεπουμε.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Απλά έχετε υπόψη για τα παιδαγωγικά δημοτικής ότι ακόμη ΔΕΝ έχουν δουλέψει οι αποφοιτήσαντες του 2012 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Οχι δεν ειμαι απο διαζευγμένη οικογένεια .. Εχει πεθανει ο μπαμπας μου για αυτο λεω μονογονεικη .. Αα τωρα κατάλαβα δηλαδη για αδερφια εννοούν την συγγενια.... Οποτε το οικονομικό κριτηριο δεν με πιανει γιατι συνολικα της μαμας μου και το δικο μου ( : 2 ) ειναι κοντα στα 11000...
Αρα δεν νομιζω πως θα μου δωσουν με 3 μορια μονο....

Έχει εισόδημα η μητέρα σου 22.000€ ετησίως και είσαι μοναχοπαίδι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Απλά έχετε υπόψη για τα παιδαγωγικά δημοτικής ότι ακόμη ΔΕΝ έχουν δουλέψει οι αποφοιτήσαντες του 2012 :)

Ναι ομως επειδη δεν γνωριζουμε στο εγγυς μελλον πως θα ειναι τα πραγματα,ας δηλωσουμε σχολες που μας αρεσουν και ας αφησουμε την αποκατασταση σε δευτερη μοιρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζι σου Dod .... Με ενθαρρυνεις πολυ... .
Μαλλον σε μπέρδεψα Chris1993.. Ας τα παρουμε απο την αρχη...
Στην οικογένεια ειμαστε 3 αδέρφια ο πατερας μου εχει πεθανει .. Εγω παιρνω την συνταξη η οποια ειναι ετησιως 6000 περιπου . η μητερα μου απο την δουλεια της παιρνει ετησιως 14000 .. Τα αδερφια μου ειναι ενηλικες και κανουν φορολογικες δηλωσεις μονοι τους... Γι αυτο το λογο δεν τα ανεφερω για την μετεγγράφη ... Πιο πανω αναφερθηκα για το οικονομικο κριτηριο της μετεγγραφης.....προκειμενου να δω αμα πληρω το οικονομικο κριτηριο προσθετω της μαμας μου και το δικο μου και το διαιρω δια 2 .... Ελπιζω τωρα να σε κατατοπισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζι σου Dod .... Με ενθαρρυνεις πολυ... .
Μαλλον σε μπέρδεψα Chris1993.. Ας τα παρουμε απο την αρχη...
Στην οικογένεια ειμαστε 3 αδέρφια ο πατερας μου εχει πεθανει .. Εγω παιρνω την συνταξη η οποια ειναι ετησιως 6000 περιπου . η μητερα μου απο την δουλεια της παιρνει ετησιως 14000 .. Τα αδερφια μου ειναι ενηλικες και κανουν φορολογικες δηλωσεις μονοι τους... Γι αυτο το λογο δεν τα ανεφερω για την μετεγγράφη ... Πιο πανω αναφερθηκα για το οικονομικο κριτηριο της μετεγγραφης.....προκειμενου να δω αμα πληρω το οικονομικο κριτηριο προσθετω της μαμας μου και το δικο μου και το διαιρω δια 2 .... Ελπιζω τωρα να σε κατατοπισα

Εγω σε ευχαριστω πολυ,και οτι απορια εχεις να ρωτας χωρις αγχος,φοβο και ντροπη,εξαλλου για αυτο φτιαχτηκε και αυτο το σαιτ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εχεις απόλυτο δικιο.... . ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Και να σκεφτεσαι αισιοδοξα! εσυ θα επιλεξεις την σχολη που τρελαινεσαι για αυτην,που ειναι το ονειρο σου και αν το αγαπας και το παλεψεις,μπορει στην Ελλαδα του 2020 κατι να μην βρουμε δουλεια,ομως θα ειμαστε ευτυχισμενοι γιατι πηραμε μια σωστη αποφαση(ετσι θελω να πιστευω :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Και εγω ετσι πιστευω Dod :) :).. Οποιος το θελει πραγματικα και το κυνηγάει, θα καταφέρει να ξεχωρισει και να πετυχει!! ... :P
0


(Αργησα να απαντησω λογω επίσκεψής μου στην πρωτεύουσά :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι, άρα καλά τα έβγαλες τα μόρια. :(
Μπορείς να ελπίζεις πάντως στις μετεγγραφές κατόπιν ένστασης, παραθέτοντας ποικίλους λόγους για να στηρίξεις την ένστασή σου. (λ.χ: ότι είναι αναγκαίο αφού δουλεύει η μητέρα σου να φέρνεις βόλτα το σπίτι κλπ, να τη στηρίζεις κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αποφασισα να δηλωσω μονο βολο το δημοτικης και υστερα το νηπιαγωγων... Δεν μπορω να ρισκαρω για μετεγγράφη.. Αμα δεν παρω απο την κορινθο τι θα κανω θα μεινω εκει ;; ;...οποτε θα παω στα σιγουρα και μετα βλεπω πως θα κινηθω.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αποφασισα να δηλωσω μονο βολο το δημοτικης και υστερα το νηπιαγωγων... Δεν μπορω να ρισκαρω για μετεγγράφη.. Αμα δεν παρω απο την κορινθο τι θα κανω θα μεινω εκει ;; ;...οποτε θα παω στα σιγουρα και μετα βλεπω πως θα κινηθω.. :)


Δηλωσε ολες τις πολεις δημοτικης και νηπιαγωγων,ποτε δεν ξερεις μπορει να πεσουν αρκετα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι ναι ... Ετσι θα κανω... !!

Απλα βολο δημοτικης και νηπιαγωγων θα ειναι οι πρωτες επιλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Βασικα εισαι θεωρητικη και εχεις παρει λατινικα και μαθηματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top