Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής Κορίνθου

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι να δηλώσω αυτή τη σχολή και θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας.

Είναι εύκολη σχολή?? Πώς είναι τα μαθήματα?? Βατά?? Εύκολα?? Δύσκολα?? Απαιτητικά??
Μπορώ μετά να δουλέψω σαν δάσκαλος σε δημοτικό σχολείο??
Τέλος, οι πρακτικές που γίνονται??

Ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας ! Θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για αυτο το τμημα και ιδιαίτερά για το τμημα της πελοποννησου λογω μοριων (13. 926 στο 1 πεδίο ) ... Εμαθα οτι απο το τμημα αυτο μπορεις να βγεις δασκαλος της ειδικης αγωγης .. Ισχυει κατι τετοιο;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αα οκ.. Γιατι ετσι ακουσα οτι επιλέγεις στο 3 ή 4 ετος δεν θυμαμαι ακριβως , τη συγκεκριμένη κατέυθυνση της ειδικής αγωγης....
Ευχαριστώ πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Από τη διερεύνηση της αγοράς προκύπτει ότι:

Α. Οι απόφοιτοι της κατεύθυνσης Συνεχούς Εκπαίδευσης θα μπορούν να απασχοληθούν:

1. Σε οργανισμούς δημοσίου και ιδιωτικού χαρακτήρα που ασχολούνται με τον επαγγελματικό προσανατολισμό καθώς και με την οικονομική (επαγγελματική) και κοινωνική ενσωμάτωση μειονεκτουσών ομάδων και σε Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης.

2. Σε βιομηχανίες και στο δημόσιο με την ανάληψη μελετών και εκπόνηση επιχειρησιακών προγραμμάτων για την επαγγελματική κατάρτιση.

3. Σε επιχειρήσεις ως στελεχικό δυναμικό που είναι απαραίτητο στον νευραλγικό τομέα της κατάρτισης και επανακατάρτισης ενηλίκων, ιδιαίτερα στα δεδομένα των νέων τεχνολογιών.

4. Σε προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης ενηλίκων που ανήκουν στην ομάδα των λειτουργικά αναλφάβητων.

5. Σε προγράμματα διάδοσης της ελληνικής γλώσσας σε ενηλίκους άλλων χωρών.

Β. Οι απόφοιτοι της κατεύθυνσης Εκπαίδευσης Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες μπορούν να απασχοληθούν στον ιδιωτικό τομέα ως εξειδικευμένοι εκπαιδευτές στην ειδική αγωγή, καθώς επίσης σε αντίστοιχες υπηρεσίες του δημόσιου τομέα, π.χ. σε σχολεία, νοσοκομεία, κέντρα υγείας, κέντρα ψυχικής υγιεινής, δημοτικά και νομαρχιακά κέντρα ψυχοεκπαιδευτικής υποστήριξης

Περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσες να δεις και στο σάιτ του τμήματος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι ναι προσπαθησα να μπω στη σελιδα του Πανεπιστημιου και για καποιο λογο δεν ανοιγει απο το κινητο μου και σκέφτηκα να ζητησω βοηθεια απο σας..
Δηλαδή αν ακολουθησεις την κατέυθυνση Β βγαινεις κανονικα στην ειδικη αγωγη ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Βασικα διαφορετικα επαγγελματικα δικαιωματα δεν εχεις απο το εκπαιδευτικης και κοινωνικης πολιτικης και απο το κοινωνικης και εκπαιδευτικης πολιτικης? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Α μάλιστα κατάλαβα. Τι να σου πω δεν ξέρω και σίγουρα, στο ίντερνετ τα βρηκα και εγώ. Πάντως θα γνωρίζεις πως υπάρχει και τμήμα ειδικής αγωγής στο Βόλο σωστά; Βέβαια από όσο θυμάμαι είναι πιο υψηλή η βάση. Εχεις βρει κανένα άλλο τμήμα που να σε ενδιαφέρει; Απ οτι κατάλαβα θες να ασχοληθείς με την ειδική αγωγή. Μόνο αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μπερδεύεις το τμήμα της Κορίνθου με το αντίστοιχο της Θεσσαλονίκης (αλλάζει μόνο η σειρά των λέξεων κοινωνικής, εκπαιδευτικής).

Το τμήμα της Κορίνθου δεν έχει έχει δικαιώματα ως παιδαγωγικό ειδικής αγωγής με το αντίστοιχο της Θεσσαλονίκης, γι'αυτό και δεν υπάρχει η δυνατότητα μετεγγραφής.

Παραθέτω τα επαγγελματικά δικαιώματα αποφοίτων τμήματος της Κορίνθου:

Το Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής παράγει κατάλληλα εκπαιδευμένο
ανθρώπινο δυναμικό, το οποίο είναι σε θέση να καλλιεργεί και να προάγει τις κοινωνικές
επιστήμες, και ιδιαίτερα τα πεδία της κοινωνικής και της εκπαιδευτικής πολιτικής, καθώς
επίσης και να σχεδιάζει, να εποπτεύει, να υλοποιεί και να αξιολογεί παρεμβάσεις συναφείς
προς αυτά τα διεπιστημονικά πεδία. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος διαθέτουν τα επιστημονικά
εφόδια και τις γνώσεις για να απασχολούνται επαγγελματικά, σύμφωνα με τις κείμενες
διατάξεις, σε μια σειρά φορέων του στενού ή του ευρύτερου δημόσιου τομέα, στον λεγόμενο
τρίτο τομέα ή σε ιδιωτικούς φορείς, ως εξής:
 Ως επιστημονικά ή/και διοικητικά στελέχη σε φορείς που εποπτεύουν, σχεδιάζουν,
υλοποιούν και αξιολογούν κοινωνική πολιτική σε πεδία, όπως υγεία, κοινωνική ασφάλιση,
πρόνοια, απασχόληση, μεταναστευτική πολιτική, αντεγκληματική πολιτική,
σωφρονιστική, κ.ά.
 Ως επιστημονικά ή/και διοικητικά στελέχη σε Ιδρύματα Ανωτάτης Εκπαίδευσης, καθώς
και σε φορείς που εποπτεύουν, σχεδιάζουν, υλοποιούν και αξιολογούν εκπαιδευτική
πολιτική, είτε αυτή αφορά στον κεντρικό σχεδιασμό του εκπαιδευτικού συστήματος, είτε
ανά εκπαιδευτική βαθμίδα.
 Ως σχεδιαστές και εφαρμοστές προγραμμάτων κοινωνικής πολιτικής σε ειδικούς
φορείς(του δημόσιου ή του ιδιωτικού τομέα) κατάρτισης και εφαρμογής επιμέρους
προγραμμάτων που εστιάζουν σε κοινωνικές παρεμβάσεις για ευάλωτες κοινωνικές ομάδες
(παιδιά, ηλικιωμένους, κοινωνικά αποκλεισμένους, ανέργους κ.λπ.) και στην επανένταξη
ατόμων (νοσοκομεία, φυλακές, κέντρα απεξάρτησης κ.λπ.).
 Ως σχεδιαστές επιμορφωτικών προγραμμάτων για εκπαιδευτικούς και επιμορφωτές
εκπαιδευτικών σε ζητήματα εκπαιδευτικού σχεδιασμού και διοίκησης και εκπαιδευτικής
αξιολόγησης.
 Ως σχεδιαστές εκπαιδευτικών προγραμμάτων και προγραμμάτων κατάρτισης σε
φορείς επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, σε
εκπαιδευτικά προγράμματα για ειδικές ομάδες του πληθυσμού, σε φορείς άτυπων ή μη
τυπικών μορφών εκπαίδευσης ή σε φορείς που ασχολούνται με την ενημέρωση και
ευαισθητοποίηση του κοινού.
 Ως σχεδιαστές και εφαρμοστές πρόσθετου και εναλλακτικού εκπαιδευτικού ή
ενημερωτικού υλικού (έντυπου, ψηφιακού ή οπτικο-ακουστικού) για τις ανάγκες τόσο
των τυπικών όσο και των άτυπων και μη-τυπικών μορφών εκπαίδευσης, με στόχο την
24
εκπαίδευση και ενημέρωση για τις σύγχρονες εξελίξεις της γνώσης ή/και για κοινωνικά
προβλήματα.
 Ως ερευνητές, σε δημόσιους (π.χ. Εθνικό Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών) ή ιδιωτικούς
φορείς (ιδιωτικά γραφεία μελετών).
 Ως μέλη του Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στην
Ελλάδα και το εξωτερικό, εφόσον αποκτήσουν τα πρόσθετα προσόντα που προβλέπονται
από την σχετική νομοθεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Από της Θεσσαλονίκης μπορείς να βγεις δάσκαλος ειδικής αγωγής αν ακολουθήσεις τη συγκεκριμένη κατεύθυνση. Προσοχή με τις Κορίνθου διότι στην Ελλάδα δεν έχει αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα και φαντάζομαι ότι δεν θα θέλατε να καταλήξετε με ένα χαρτί πανεπιστημίου που δεν αντιστοιχεί πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι θα ηθελα πολυ να ασχολήθω με την ειδικη αγωγη.. Στο βολο το συγκεκριμένο τμημα της ειδικης εχει βαση κοντα στο 17 οποτε δεν το πιανω και θα ηθελα να αποφυγω την δευτερη φορα πανελληνιες... Διαβασα οτι εχει αντιστοιχία μεταγγραφης το τμημα της κορινθου για Θεσσαλονίκη.. Πληρω καποια κριτηρια της μονογονεικης και επειδη ειμαι τριτεκνη εχω τα διαιωματα των πολυτεκνων .. Δεν ξερω αμα δικαιουμαι σιγουρα... Πριν μαθω για αυτο το τμημα σκεφτόμουν για δημοτικης εκπαιδευσης με μεταπτυχιακό αργοτερα αλλα ειναι πανακριβο ?????? και ηλπιζα πως θα έβρισκα μια λύση σε αυτο το τμημα

Επομενως για να δηλωσω το τμημα της κορινθου πρεπει να ειμαι σιγουρη πως θα παρω μεταγγραφή για Θεσσαλονίκη.... Και πως θα το μαθω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ψάξε γρήγορα αν δικαιουσαι μετεγγραφή και αν ναι, πήγαινε στης Θεσ/νικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συγκεντρωνω συνολικά 3 μορια και δεν ξερω τι γινεται με το οικονομικο κριτηριο διοτι εγω εχω δικο μου εισοδημα.. Και η μητερα μου δικο της... Ουφφ δεν ξερω τι να κανω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Συγκεντρωνω συνολικά 3 μορια και δεν ξερω τι γινεται με το οικονομικο κριτηριο διοτι εγω εχω δικο μου εισοδημα.. Και η μητερα μου δικο της... Ουφφ δεν ξερω τι να κανω :(

Καταρχας,συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου και το αποτελεσμα!! Μην νιωθεις απελπισια και ας παρουμε τα πραγματα ενα-ενα.Αν σε ενδιαφερει η ειδικη αγωγη και ειδικοτερα θες να απασχοληθεις ως δασκαλα ειδικης αγωγης η νηπιαγωγος τοτε επελεξε του Βολου.Απο το τμημα της εκπαιδευτικης και κοινωνικης πολιτικης μπορεις να βγεις μονο δασκαλα ειδικης και οχι νηπιαγωγος απο οσο γνωριζω.Επομενως αν θες να σκεφτεις αργοτερα αν θελεις νηπιαγωγος η δασκαλα επελεξε του Βολου.Μην κοιτας τα μορια,φετος θα αλλαξουν αρκετα,εσυ δηλωσε τα με την σειρα που θελει η καρδια σου!!

Αν παλι σκεφτεσαι να εργαστεις και ως δασκαλα γενικης αγωγης τοτε δηλωσε καποιο παιδαγωγικο δημοτικης η νηπιαγωγων και επειτα κανε μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη για να εργαστεις και ως δασκαλα ειδικης αγωγης.
Ελπιζω να βοηθησα,ευελπιστω τα καλυτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ τοσο πολυ... Ολους βασικα...
Θα δηλωσω πρωτα το ειδικής στο βολο και μετα το Θεσσαλονίκης και μετα της κορινθου..να σου πω την αληθεια δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα .... Για το αν θα ειμαι δασκάλα η νηπιαγωγος αρκει να καταφερω κατι απο αυτα...μου αρεσουν πολυ τα παιδακια και εχω τεραστια υπομονη γι αυτο και θελω να επιλεξω το συγκεκριμένο επάγγελμά... Ειμαι σίγουρη δηλαδη οτι θελω να ασχοληθω με αυτο.... Κα επισης δασκαλα γενικης εινα κατι που και αυτο το θελω αλλα οι συνθηκες της Ελλάδας δεν νομιζω πως θα μου επιτρεψουν να το εξάσκησω Σκεφτηκα μηπως με βοηθησει αμα παρω τηλεφωνο στο τμημα της κορινθου για την μεταγγραφή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Της Κορινθου ειναι πολυ όμορφο το τμήμα παιδιά προοριζοταν για θέατρο καθ έγινε πανεπιςτημιο, βλέπει λιμάνι και εχει κόντα συντριβάνια , ενα άγαλμα πηγαςος και ειναι κοντά σε καφετέριες και πεζόδρομο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το τμήμα της Κορίνθου είναι ΜΗ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΟΜΕΝΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μμμμ απο μια φωτογραφια που ειδα συμφωνω μαζι σου ειναι πολυ ομορφο.. .. Αλλα ειναι λιγο μακρυα απο μενα για να μπορω να το δω απο κοντα :)

Τι εννοεις μη μετεγγραφομενο ;;;;;;

Διαβασα στο Ίντερνετ οτι υπαρχει αντιστοιχία για μετεγγράφη με της Θεσσαλονίκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, το άλλαξαν πέρσυ!
Πέρσυ ήταν η βάση 4 μόρια οπότε θαρρώ ότι έχεις ελπίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη98

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παλι καλα..
Ελπιζω να τα καταφερω και την παρω !!
Σε ευχαριστώ πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top