Πανελλήνιες ξανά: Παλιό ή νέο σύστημα;

MariaLin

Νεοφερμένος

Η MariaLin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα στο φορουμ!Λοιπόν, θα ήθελα τη βοήθειά σας!Εγώ είμαι παλιά απόφοιτη του 2001, τότε είχα δώσει 9 μαθήματα. Σκέφτομαι σοβαρά να δώσω του χρόνου εξετάσεις αλλά προβληματίζομαι για το αν με συμφέρει το παλιό ή το νέο σύστημα. Είμαι από θεωρητική κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για παιδαγωγικό ειδικής του Βόλου ή Αγγλική φιλολογία. 1)Ποια μαθήματα καλούμαι να δώσω;ισχύει πως πρέπει να δώσω μαθηματικά; 2)αν δώσω με το παλιό σύστημα θα διεκδικήσω το 10% των θέσεων; 3)ποιο είναι πιο εύκολο σύστημα από τα 2 για μένα που έχω να τα πιάσω τόσα χρόνια;Να σημειώσω πως είμαι εκπαιδευτικός ξένων γλωσσών :) Ευχαριστώ πολύ!

Εγώ είμαι απόφοιτη του 2010 με πτυχίο ελληνικής φιλολογίας και σκέφτομαι να δώσω και εγώ για την αγγλική φέτος. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν είναι καλύτερο να δώσω κατατακτήριες ή πανελλήνιες, και τα δύο έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Μπορείς βέβαια να δώσεις και τα δύο, οι κατακακτήριες είναι τον Δεκέμβρη και οι πανελλήνιες τον Μάη, οπότε χρόνος υπάρχει και για τα δύο. Το θέμα με τις πανελλήνιες είναι ότι 1. πολύ πιθανό να μη σου αναγνωρίζουν μαθήματα που έχεις παρακολουθήσει από το πρώτο πτυχίο (κυρίως γλωσσολογίες) και θα πρέπει να τα ξαναπαρακολουθήσεις- ξαναδώσεις. 2. δε θα γλυτώσεις τα 3 μαθήματα του πρώτου έτους που με τις κατατακτήριες θα τα έχεις "περασμένα". Από την άλλη, οι πανελλήνιες είναι πιο εύκολος διαγωνισμός, αλλά υπάρχει πάντα η επιλογή και των δύο... Εγώ σκέφτομαι να το προσπαθήσω έτσι, αν βρω χρόνο να διαβάσω για τον Δεκέμβρη...

Να συμπληρώσω ότι εάν δώσεις Πανελλήνιες με το νέο σύστημα θα εξεταστείς σε 1. Αρχαία Ελληνικά 2. Νέα Ελληνικά 3. Λατινικά 4. Ιστορία και 5. Αγγλικά. Με το παλιό δε νομίζω να συμφέρει, περισσότερα μαθήματα, περισσότερος κόπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι γενικού λυκείου που πήραν απολυτήριο το έτος 2014-2015 ή προγενέστερο αυτού και επιθυμούν το 2016 να είναι υποψήφιοι εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, θα δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις το 2016 σύμφωνα με το σύστημα των κατευθύνσεων όπως ίσχυε το έτος 2014-2015. Οι μαθητές της Γ΄ τάξης γενικού λυκείου κατά το έτος 2015-2016 θα δώσουν το 2016 πανελλήνιες εξετάσεις σύμφωνα με το νέο σύστημα των ομάδων προσανατολισμού. Οι θέσεις εισακτέων και οι βάσεις εισαγωγής θα είναι διαφορετικές για κάθε κατηγορία υποψηφίων.

Πώς βγήκε αυτό το συμπέρασμα;
Παραθέτω δηλώσεις του Γ.Γ του Υπ.Παιδείας στις 26/8/15 αναφορικά με το θέμα :https://m.youtube.com/watch?v=LEOlolihcEQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Μπορείς να δεις εδώ σχετικά με τις Ομάδες Προσανατολισμού, τα Πεδία και τα Μαθήματα που θα κληθείς να δώσεις με το Νέο σύστημα.
Τώρα, όσον αφορά, το πεδίο που θα επιλέξεις, αυτό εξαρτάται από το ποια στρατιωτική σχολή επιθυμείς. Εδώ μπορείς να βρεις αναλυτικά τα Πεδία των Στρατιωτικών Σχολών.

σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση, πάντως δεν αφορά εμένα η ερωτηση, τεσπα thanks:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ πάω με το καινούργιο σύστημα ..και πίστευα ότι μπορούσα να επιλεξω..τελικά τι παιζεται?;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Διπλές Πανελλαδικές Εξετάσεις του χρόνου, ανακοίνωσε στο esos ο Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Παιδείας, μιλώντας στο esos ο Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Παιδείας.
Ειδικότερα το χρόνου θα διενεργηθούν ταυτόχρονα Πανελλαδικές:

Α. Με το ισχύον σύστημα, προκειμένου να συμμετάσχουν οι απόφοιτοι Λυκείου παλαιοτέρων ετών

Β. Με το νέο σύστημα που θα αφορά μόνο τους μαθητές που θα φοιτήσουν το επόμενο σχολικό έτος στη Γ. Λυκείου.

Πηγή: esos.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλαδικές , συγκεντρώνοντας δυστυχώς 17.036 μόρια με στόχο τη Νομική , αλλά τελικά πέρασα στο Πολιτικό ΕΚΠΑ . Σκέφτομαι σοβαρά να ξαναδώσω πανελλαδικές προκειμένου να πιάσω την Νομική ,καθως οι βαθμοί μου - αν εξαιρέσουμε την λογοτεχνια η οποια ηταν η αιτια να μην μπω - ήταν πάρα πολύ καλοί δεδομένων των θεμάτων( 17.3 Αρχαία , 19.6 Λατινικα , 18.2 Ιστορια και 16.8 έκθεση ) . Ωστόσο , δεν είμαι σίγουρη αν όντως θέλω την Νομική ή την επιδιώκω καθως οι γονεις μου ειναι δικηγοροι και προσπαθουν να με " σπρωξουν " προς τη Νομική . Βρίσκομαι σε δίλλημα και δεν ξερω τι να κάνω . Σκέφτομαι επίσης την χρονια που πέρασε και ήταν ιδιαίτερα απαιτητική . Βέβαια , θα κάνω ιδιαίτερα στα μαθηματα που θα εξεταστώ ( 2 ώρες το κάθε μάθημα μου είπαν οτι ειναι αρκετες ) και ίσως με 4 ώρες διάβασμα είμαι εντάξει και να μην περάςω τα περςινά όπου οι ώρες διαβάσματος ήταν ατελείωτες και το σχολείο μου " έτρωγε " αρκετές ώρες . Τι λέτε να κάνω ; Ειμαι ιδιαίτερα προβληματισμένη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλαδικές , συγκεντρώνοντας δυστυχώς 17.036 μόρια με στόχο τη Νομική , αλλά τελικά πέρασα στο Πολιτικό ΕΚΠΑ . Σκέφτομαι σοβαρά να ξαναδώσω πανελλαδικές προκειμένου να πιάσω την Νομική ,καθως οι βαθμοί μου - αν εξαιρέσουμε την λογοτεχνια η οποια ηταν η αιτια να μην μπω - ήταν πάρα πολύ καλοί δεδομένων των θεμάτων( 17.3 Αρχαία , 19.6 Λατινικα , 18.2 Ιστορια και 16.8 έκθεση ) . Ωστόσο , δεν είμαι σίγουρη αν όντως θέλω την Νομική ή την επιδιώκω καθως οι γονεις μου ειναι δικηγοροι και προσπαθουν να με " σπρωξουν " προς τη Νομική . Βρίσκομαι σε δίλλημα και δεν ξερω τι να κάνω . Σκέφτομαι επίσης την χρονια που πέρασε και ήταν ιδιαίτερα απαιτητική . Βέβαια , θα κάνω ιδιαίτερα στα μαθηματα που θα εξεταστώ ( 2 ώρες το κάθε μάθημα μου είπαν οτι ειναι αρκετες ) και ίσως με 4 ώρες διάβασμα είμαι εντάξει και να μην περάςω τα περςινά όπου οι ώρες διαβάσματος ήταν ατελείωτες και το σχολείο μου " έτρωγε " αρκετές ώρες . Τι λέτε να κάνω ; Ειμαι ιδιαίτερα προβληματισμένη .
Καταρχάς συγχαρητήρια για το τμήμα που πέρασες!
Σχετικά με το θέμα, προσωπική μου άποψη είναι να κάνεις αυτό που θέλεις πραγματικά. Η σχολή στην οποία πέρασες (από ο,τι μου έχουν πει φίλοι), είναι πολύ ωραία και θα κάνεις και λίγο από Νομική. Εάν θέλεις συγκεκριμένα Νομική και το θες πραγματικά και πιστεύεις πως θα είσαι καλά εκεί, σε συμβουλεύω να την ακολουθήσεις. Όσον αφορά την άποψη των γονιών σου, καλό θα ήταν να την σεβαστείς, όμως κάνε αυτό που θες ο,τι και να σου λένε. Επίσης πιστεύω, πως αφού έχεις κάνει τόσο μεγάλη προσπάθεια για να φτάσεις στα 17.036 μόρια, δεν χρειάζεται να ξαναδώσεις και να ξανακουραστείς. Γιατί και για Νομική να ξαναδώσεις, υπάρχει η πιθανότητα να μην περάσεις πάλι.. τότε τι θα κάνεις;
Πάντως για εμένα, κάνε αυτό που αγαπάς και θες πραγματικά...
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Διπλές Πανελλαδικές Εξετάσεις του χρόνου, ανακοίνωσε στο esos ο Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Παιδείας, μιλώντας στο esos ο Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Παιδείας.
Ειδικότερα το χρόνου θα διενεργηθούν ταυτόχρονα Πανελλαδικές:

Α. Με το ισχύον σύστημα, προκειμένου να συμμετάσχουν οι απόφοιτοι Λυκείου παλαιοτέρων ετών

Β. Με το νέο σύστημα που θα αφορά μόνο τους μαθητές που θα φοιτήσουν το επόμενο σχολικό έτος στη Γ. Λυκείου.

Πηγή: esos.gr
Εγώ πάντως κατάλαβα ότι οι απόφοιτοι θα έχουν δυνατότητα επιλογής εξεταστικού συστήματος.:worry: Το λέει ξεκάθαρα στο 0.11 με 0.21.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου . Βασικά , και εγώ τώρα που έχω αρχίσει να το ψάχνω το θέμα , διαπίστωσα ότι το Πολιτικό ειναι μια καλή σχολή . Το μόνο που με ανησυχεί είναι οι επαγγελματικες προοπτικες απο το συγκεκτιμένο τμήμα , καθως - οπως γραφει και στο site της σχολης - ειναι απαραιτητο το μεταπτυχιακό . Με ενδιαφέρουν αρκετά θα έλεγα οι διεθνείς σχέσεις ( υπάρχει και τέτοια κατεύθυνση στη σχολή ) , καθως απο μικρή ήθελα να εργαστώ στην Ευρωπαικη Ένωση ή στο Ευρωπαικό Κοινοβούλιο . Ωστόσο , κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά δύσκολο καο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αποτυχίας . Επομένως αν δεν με πάρουν εκεί τι θα κάνω ; Από την άλλη , όλοι ισχυρίζονται ότι πρέπει ο καθένας να κάνει αυτό που αγαπά , ανεξάρτητα απο τις επαγγελματικές προοπτικές και την επαγγελματική αποκατάσταση . Είμαι ιδιαίτερα μπερδεμένη και δεν θέλω η απόφασή μου να είναι επιπολαια και να χαρακτηρίζεται από παρορμητικότητα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου . Βασικά , και εγώ τώρα που έχω αρχίσει να το ψάχνω το θέμα , διαπίστωσα ότι το Πολιτικό ειναι μια καλή σχολή . Το μόνο που με ανησυχεί είναι οι επαγγελματικες προοπτικες απο το συγκεκτιμένο τμήμα , καθως - οπως γραφει και στο site της σχολης - ειναι απαραιτητο το μεταπτυχιακό . Με ενδιαφέρουν αρκετά θα έλεγα οι διεθνείς σχέσεις ( υπάρχει και τέτοια κατεύθυνση στη σχολή ) , καθως απο μικρή ήθελα να εργαστώ στην Ευρωπαικη Ένωση ή στο Ευρωπαικό Κοινοβούλιο . Ωστόσο , κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά δύσκολο καο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αποτυχίας . Επομένως αν δεν με πάρουν εκεί τι θα κάνω ; Από την άλλη , όλοι ισχυρίζονται ότι πρέπει ο καθένας να κάνει αυτό που αγαπά , ανεξάρτητα απο τις επαγγελματικές προοπτικές και την επαγγελματική αποκατάσταση . Είμαι ιδιαίτερα μπερδεμένη και δεν θέλω η απόφασή μου να είναι επιπολαια και να χαρακτηρίζεται από παρορμητικότητα .
Γιατί δεν κάνεις και ένα μεταπτυχιακό στη Νομική ή σε κάτι παρόμοιο; Ακόμα και Νομική να επιλέξεις, το ίδιο πρόβλημα θα έχεις με την επαγγελματική αποκατάσταση.. (εκτός αν θες να γίνεις δικαστής, διπλωμάτης κλπ, κάτι το οποίο θα σου πάρει πολλά χρόνια σπουδές και είναι και ρίσκο). Μήπως θες να γίνεις και εσύ δικηγόρος; :P
Πάντως για εμένα, ακόμα και αν αποφασίσεις Νομική, μην αφήσεις την σχολή που πέρασες.. τελείωσε τη.. η κάνε κάποιο μεταπτυχιακό στη Νομική. Πάντως να ξέρεις, όταν αγαπάς τη δουλειά σου, δεν σου γίνεται ρουτίνα και πάντα βρίσκεις τρόπο να γίνεις αποδοτικός.. ;)

Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ο,τι και αν διαλέξεις και αποφασίσεις να κάνεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ είμαι απόφοιτη του 2010 με πτυχίο ελληνικής φιλολογίας και σκέφτομαι να δώσω και εγώ για την αγγλική φέτος. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν είναι καλύτερο να δώσω κατατακτήριες ή πανελλήνιες, και τα δύο έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Μπορείς βέβαια να δώσεις και τα δύο, οι κατακακτήριες είναι τον Δεκέμβρη και οι πανελλήνιες τον Μάη, οπότε χρόνος υπάρχει και για τα δύο. Το θέμα με τις πανελλήνιες είναι ότι 1. πολύ πιθανό να μη σου αναγνωρίζουν μαθήματα που έχεις παρακολουθήσει από το πρώτο πτυχίο (κυρίως γλωσσολογίες) και θα πρέπει να τα ξαναπαρακολουθήσεις- ξαναδώσεις. 2. δε θα γλυτώσεις τα 3 μαθήματα του πρώτου έτους που με τις κατατακτήριες θα τα έχεις "περασμένα". Από την άλλη, οι πανελλήνιες είναι πιο εύκολος διαγωνισμός, αλλά υπάρχει πάντα η επιλογή και των δύο... Εγώ σκέφτομαι να το προσπαθήσω έτσι, αν βρω χρόνο να διαβάσω για τον Δεκέμβρη...

Να συμπληρώσω ότι εάν δώσεις Πανελλήνιες με το νέο σύστημα θα εξεταστείς σε 1. Αρχαία Ελληνικά 2. Νέα Ελληνικά 3. Λατινικά 4. Ιστορία και 5. Αγγλικά. Με το παλιό δε νομίζω να συμφέρει, περισσότερα μαθήματα, περισσότερος κόπος...

Δε μπορω να πω οι κατατακτηριες ειναι μια καλη λυση αλλα οχι και η ευκολη. Αφου εχεις τελειωσει ελληνικη φιλολογια γιατι δε δινεις με το νεο συστημα; θα σου φαινονται γελοια τα μαθηματα τωρα που πλεον εισαι φιλολογος. Γνωμη μου παντα. Καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Γιατί δεν κάνεις και ένα μεταπτυχιακό στη Νομική ή σε κάτι παρόμοιο; Ακόμα και Νομική να επιλέξεις, το ίδιο πρόβλημα θα έχεις με την επαγγελματική αποκατάσταση.. (εκτός αν θες να γίνεις δικαστής, διπλωμάτης κλπ, κάτι το οποίο θα σου πάρει πολλά χρόνια σπουδές και είναι και ρίσκο). Μήπως θες να γίνεις και εσύ δικηγόρος; :P
Πάντως για εμένα, ακόμα και αν αποφασίσεις Νομική, μην αφήσεις την σχολή που πέρασες.. τελείωσε τη.. η κάνε κάποιο μεταπτυχιακό στη Νομική. Πάντως να ξέρεις, όταν αγαπάς τη δουλειά σου, δεν σου γίνεται ρουτίνα και πάντα βρίσκεις τρόπο να γίνεις αποδοτικός.. ;)

Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ο,τι και αν διαλέξεις και αποφασίσεις να κάνεις! :D
Εάν κάνει μεταπτυχιακό σχετικό με νομική, δεν αποκτά επαγγελματικά δικαιώματα νομικού.
Επίσης δεν έχουν καμία σχέση σε ό,τι αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση. Είπαμε, θέλει προσπάθεια από Νομική για να πετύχεις, αλλά μην το ξεφτιλίζουμε τελείως.

@Eva097: το πολιτικό είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα σχολή αλλά και με αρκετά δυσοίωνες προοπτικές, ειδικά στην Ελλάδα. Στάθμισέ τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισε. Πάντως, πήγαινε τον πρώτο καιρό στη σχολή να δεις τι παίζει και να επιβεβαιώσεις την όποια απόφασή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γιατί δεν κάνεις και ένα μεταπτυχιακό στη Νομική ή σε κάτι παρόμοιο; Ακόμα και Νομική να επιλέξεις, το ίδιο πρόβλημα θα έχεις με την επαγγελματική αποκατάσταση.. (εκτός αν θες να γίνεις δικαστής, διπλωμάτης κλπ, κάτι το οποίο θα σου πάρει πολλά χρόνια σπουδές και είναι και ρίσκο). Μήπως θες να γίνεις και εσύ δικηγόρος; :P
Πάντως για εμένα, ακόμα και αν αποφασίσεις Νομική, μην αφήσεις την σχολή που πέρασες.. τελείωσε τη.. η κάνε κάποιο μεταπτυχιακό στη Νομική. Πάντως να ξέρεις, όταν αγαπάς τη δουλειά σου, δεν σου γίνεται ρουτίνα και πάντα βρίσκεις τρόπο να γίνεις αποδοτικός.. ;)

Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ο,τι και αν διαλέξεις και αποφασίσεις να κάνεις! :D
Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν με ενδιέφερε η μάχιμη δικηγορία , αλλά Νομική δεν σημαίνει μόνο δικηγορία και ίσως μπορω να αξιοποιήσω το πτυχίο διαφορετικά . Βέβαια , το Πολιτικό όλοι λένε ότι ειναι μια αρκετα καλη σχολή , αλλα χωρις μελλον - και αυτο ειναι δυστυχως αληθεια - . Από την άλλη , δεν γνωρίζω αν μπορώ πχ να φοιτω παράλληλα και στο Πολιτικό και στην Νομική.. Πιστεύεις ότι αξίζει μια δεύτερη προσπάθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Καλησπέρα

Είμαστε αυτή την στιγμή 5 άτομα που δώσαμε Πανελλαδικές το 15' αλλά δεν καταφέραμε τους στόχους μας. Ετοιμαζόμαστε να ξανα δώσουμε το 16'...

1) Μόλις μάθαμε ότι μπορούμε να δώσουμε με το καινούργιο σύστημα, μόνο που υπάρχει ένα μπέρδευμα.
Μας είπαν πως με 4 μαθήματα (Μαθηματικά Κατε., ΑΕΠΠ, Οικονομία και Έκθεση) ανοίγουμε 2, 4 και 5 πεδίο (χωρίς φυσική). Εγώ, που ενδιαφέρομαι για Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ή/και (όποιο καταφέρουμε) Πολιτικών Μηχανικών ΠΕ και ΤΕ, ποιο σύστημα με συμφαίρει?! Γιατί μου φαίνεται λίγο περίεργο να μπεις Ηλεκτρολόγων για παράδειγμα χωρίς Φυσική...

2) Το ίδιο και για την Πληροφορική ΑΠΘ για παράδειγμα κάποιος, τι γίνετε...

3) Εάν μιλάμε για το παλιό, κάποιος που έδωσε το 15' μαθηματικά γενικής, μπορείς να αλλάξει σε βιολογία γενικής?!

Μέχρι την Παρασκεύη θα ξεκινήσουμε φροντιστήρια, Μαθηματικά Κατέ σίγουρα, αλλά τι γίνετε με την Φυσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella_r

Νεοφερμένος

Η stella_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια για μουσικες σχολες (που απ'οτι ειδα ανηκουν και στα 5 επιστημονικα παιδια) μπορω να δωσω απο το παιδιο των ανθρωπιστικων σπουδων αλλα αντι για λατινικα να δωσω βιολογια ?? δεν εχω καταλαβει τι γινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ούτε με το παλιό ούτε με το νέο. Να καταργηθεί η σαπίλα που λέγεται πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
1) Μόλις μάθαμε ότι μπορούμε να δώσουμε με το καινούργιο σύστημα, μόνο που υπάρχει ένα μπέρδευμα.
Μας είπαν πως με 4 μαθήματα (Μαθηματικά Κατε., ΑΕΠΠ, Οικονομία και Έκθεση) ανοίγουμε 2, 4 και 5 πεδίο (χωρίς φυσική). Εγώ, που ενδιαφέρομαι για Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ή/και (όποιο καταφέρουμε) Πολιτικών Μηχανικών ΠΕ και ΤΕ, ποιο σύστημα με συμφαίρει?! Γιατί μου φαίνεται λίγο περίεργο να μπεις Ηλεκτρολόγων για παράδειγμα χωρίς Φυσική..
2) Το ίδιο και για την Πληροφορική ΑΠΘ για παράδειγμα κάποιος, τι γίνετε...
Ρίξε μια ματιά στα τμήματα ανά πεδίο σύμφωνα με το νέο σύστημα:https://www.esos.gr/arthra/38556/oi-sholes-kata-epistimoniko-pedio-kai-oi-syntelestes-varytitas-mathimaton-gia-sholiko
Τα μαθήματα που αναφέρεις αφορούν το πεδίο Οικονομίας & Πληροφορικής .
Τα πολυτεχνεία ανήκουν στη Θετική{Μαθηματικά, Φυσική,Χημεία,Ν.Γλώσσα}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εάν θέλεις Πληροφορικός σε ΤΕΙ, δίνεις Χημεία και Φυσική..
Εάν θέλεις Πληροφορικός σε ΑΕΙ, δίνεις ΑΟΘ χωρίς Φυσική..

Άρα, εγώ πάλι δίνω χημεία για Ηλεκτρολόγους και Πολιτικούς Μηχανικούς, την οποία χημεία δεν έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου -.-

Εύγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Εάν θέλεις Πληροφορικός σε ΤΕΙ, δίνεις Χημεία και Φυσική..
Εάν θέλεις Πληροφορικός σε ΑΕΙ, δίνεις ΑΟΘ χωρίς Φυσική..

Άρα, εγώ πάλι δίνω χημεία για Ηλεκτρολόγους και Πολιτικούς Μηχανικούς, την οποία χημεία δεν έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου -.-

Εύγε...

Οι σχολές πληροφορικής(αει&τει) υπάγονται στο οικονομίας&πληροφορικής(εκτός από το τμήμα επιστήμης υπολογιστών που ανήκει αποκλειστικά στη Θετική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εγώ βλέπω τους Πληροφορικούς ΤΕΙ στο 2ο και τους Πληροφορικούς ΑΕΙ στο 5ο...

Δηλαδή Ηλεκτρολόγους και Πολιτικους τέλος, δεν γίνετε πλέον με το καινούργιο, πως θα δώσω Χημεία που δεν έχουμε κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top