Πανελλήνιες ξανά: Παλιό ή νέο σύστημα;

ΑΓΓΕΛΟΣ2805

Νεοφερμένος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μαριλενα σ ευχαριστω πολυ!

Μανώλη σ ευχαριστω για την απάντηση !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Τεφαα κομοτηνης

φιλε για τεφαα που θελω..αν παρω βιολογια μαζι με αρχαια εκθεση ιστορια ανοιγω 1ο και 3ο πεδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Τεφαα κομοτηνης

φιλε για τεφαα που θελω..αν παρω βιολογια μαζι με αρχαια εκθεση ιστορια ανοιγω 1ο και 3ο πεδιο?
Τα ΤΕΦΑΑ βρίσκονται σε όλα τα επιστημονικά πεδία ,οπότε ό,τι συνδυασμό μαθημάτων και να κάνεις θα έχεις πρόσβαση σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimlar867

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τεφαα κομοτηνης

φιλε για τεφαα που θελω..αν παρω βιολογια μαζι με αρχαια εκθεση ιστορια ανοιγω 1ο και 3ο πεδιο?

Τα τεφαα ειναι σε ολα τα πεδια ανεξαρτητως κατευθυνσης..οποτε πας απο παντου...τωρα αν παρεις βιολογια μαζι με αρχαια εκθεση ιστορια ανοιγεις μονο τα παραϊατρικα του 3ου πεδιου και υπαρχει και απωλεια μοριων...αν θες να εισαι υποψηφιος σε δυο πεδια τοτε μαζι με αρχαια εκθεση ιστορια παιρνεις και λατινικα(1ο πεδιο) και βιολογια(παραϊατρικα 3ου πεδιου) συνολο 5 μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω 2 πραγματα
1) Καποιος που εδωσε πανελληνιες φετος (2015) και θελει να ξανα δωσει του χρονου για να μπει Η/υ τι μαθηματα πρεπει να δωσει? Με το καινουριο συστημα.
2) Καποιος που εχει τελειωσει το 2007 και θελει παιδαγωγικα τι δινει?
Επισης η ύλη με τα 4 μαθηματα θα ειναι πιο μεγάλη και διαφορετική από ότι δίναμε τόσα χρόνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννα17

Νεοφερμένος

Η Αννα17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
1 . Πρέπει να δώσεις
α) Μαθηματικά κ
β) ΑΕΕΠ
γ)ΑΟΘ
δ)Εκθεση
2. Δν ξέρω
Η ύλη στην οικονομία είναι ίδια ΑΕΕΠ νμζ ένα κεφάλαιο παραπάνω και μαθηματικά μειώθηκε έφυγαν μιγαδικοί κι κάτι από ολοκληρωματσ
Ελπίζω να βοήθησα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει Πληροφορική, να δώσει με το παλιό ή με το νέο; Θεωρείτε πως είναι δυνατό να μάθω ΑΟΘ και κάποια παραπάνω κεφάλαια (Μαθηματικά, ΑΕΠΠ, Έκφραση-Έκθεση) μόνο με τη βοήθεια σχολικών βοηθημάτων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!!! Συγχαρητήρια στα παιδιά που πέτυχαν στις σχολές που ήθελαν και καλό κουράγιο και υπομονή σε αυτούς που δεν καταφεραν να περάσουν εκεί που ήθελαν.
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω κάτι
Εάν κάποιος έδωσε την περίοδο 2013-14 και θέλει να ξαναδώσει φέτος πανελλήνιες και θέλει να περάσει στις στρατιωτικές σχολές , ποιο πεδίο να επιλέξει, πόσα μαθηματα θα δώσει ??? λογικά με το καινούργιο σύστημα ετσι??
Εάν ξερει κανεις κάτι ας απαντησει.
Ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!!! Συγχαρητήρια στα παιδιά που πέτυχαν στις σχολές που ήθελαν και καλό κουράγιο και υπομονή σε αυτούς που δεν καταφεραν να περάσουν εκεί που ήθελαν.
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω κάτι
Εάν κάποιος έδωσε την περίοδο 2013-14 και θέλει να ξαναδώσει φέτος πανελλήνιες και θέλει να περάσει στις στρατιωτικές σχολές , ποιο πεδίο να επιλέξει, πόσα μαθηματα θα δώσει ??? λογικά με το καινούργιο σύστημα ετσι??
Εάν ξερει κανεις κάτι ας απαντησει.
Ευχαριστώ.:)

Μπορείς να δεις εδώ σχετικά με τις Ομάδες Προσανατολισμού, τα Πεδία και τα Μαθήματα που θα κληθείς να δώσεις με το Νέο σύστημα.
Τώρα, όσον αφορά, το πεδίο που θα επιλέξεις, αυτό εξαρτάται από το ποια στρατιωτική σχολή επιθυμείς. Εδώ μπορείς να βρεις αναλυτικά τα Πεδία των Στρατιωτικών Σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννα17

Νεοφερμένος

Η Αννα17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει Πληροφορική, να δώσει με το παλιό ή με το νέο; Θεωρείτε πως είναι δυνατό να μάθω ΑΟΘ και κάποια παραπάνω κεφάλαια (Μαθηματικά, ΑΕΠΠ, Έκφραση-Έκθεση) μόνο με τη βοήθεια σχολικών βοηθημάτων;


Σαν μάθημα η ΑΟΘ ΕΙΝαι ένα εύκολο μάθημα αλλά πρέπει να κάνεις και πιο τσιμπημενες ασκήσεις αλλά αφού δν έχεις ξανά κάνει θα έπρεπε να κάνεις φροντιστήριο ... Όσο για τα μαθηματικά φέτος θα πρέπει να εμβαθυνεις και
Δν ξέρω πόσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό αν διαβάζεις μόνο από βοήθημα .... Όσο για ΑΕΕΠ δν ξέρω .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςΜπ

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςΜπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας αλανια.Φετος εδωσα πανελληνιες και λογω της σχεδον ανυπαρκτης επαναληψης που εκανα λογω κουρασης εγραψα 13 χιλιαρικα και περασα στο πολυτεχνειο κρητης στο τμημα μηχανικων ορυκτων πορων.Τωρα γνωριζοντας τα λαθη της προηγουμενης χρονιας λεω να ξαναπροσπαθησω.Εχω στοχο (οπως παντα ειχα) το χημικων μηχανικων ΑΠΘ και δευτερευον το γεωλογικο ΑΠΘ.Θα ηθελα να ρωτησω και τους νεους και τους παλιους αν συμφερει να δωσω με το καινουριο συστημα.Απλα προς ενημερωση σας ημουν τεχνολογικη και φετος δεν υπαρχει η δυνατοτητα για φροντηστηριο οποτε θα βολευτω με τα βοηθηματα.Επισης παρα τα 13 χιλιαρικα κατεχω πολυ καλα την υλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Συγχαρητηρια Γιωργο για τη σχολη που περασες. Αρχικα για να περασεις στα τμηματα που επιθυμεις πρεπει να εξαταστεις σε εκθεση, μαθηματικα, φυσικη & χημεια. Καταλαβαινω πως οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν υπαρχουν χρηματα για φροντιστηρια ομως λογω της τεχνολογικης κατευθυνσης που ησουν δεν εχεις διδακτει χημεια κατευθυνσης με αποτελεσμα να υπαρχουν κενα κατι που καλο θα ηταν να το αποφυγεις. Φετος μπορει να επεσαν οι βασεις του χρονου ομως δε γνωριζεις τι θα γινει μπορει το τμηνα χημ. Μηχ. να ανεβει. Οπως και να χει, καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςΜπ

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςΜπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Συγχαρητηρια Γιωργο για τη σχολη που περασες. Αρχικα για να περασεις στα τμηματα που επιθυμεις πρεπει να εξαταστεις σε εκθεση, μαθηματικα, φυσικη & χημεια. Καταλαβαινω πως οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν υπαρχουν χρηματα για φροντιστηρια ομως λογω της τεχνολογικης κατευθυνσης που ησουν δεν εχεις διδακτει χημεια κατευθυνσης με αποτελεσμα να υπαρχουν κενα κατι που καλο θα ηταν να το αποφυγεις. Φετος μπορει να επεσαν οι βασεις του χρονου ομως δε γνωριζεις τι θα γινει μπορει το τμηνα χημ. Μηχ. να ανεβει. Οπως και να χει, καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις!
Ευχαριστω για τα συγχαρητηρια και για την ενημερωση.Ετσι κι αλλιως ετεινα στο να ξαναδωσω με το δικο μας συστημα (αν και ακομα δεν ξερουμε τι ποσοστο θα μας δωσουν).Παντως οσον αφορα τις βασεις το 10% ειναι εξαιρετικα απροβλεπτο καθως ενω περσι το χημ.μηχ. ΑΠΘ ειχε κοντα στα 16400 φετος πηγε κοντα στα 18100 παρα την δυσκολια των θεματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ποσα μορια εβγαλες φετος; Κατα τη γνωμη μου καλυτερα να δωσεις με το καινουριο. Μονο 4 μαθηματα & ετσι θα εχει περισσοτερο χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ευχαριστω για τα συγχαρητηρια και για την ενημερωση.Ετσι κι αλλιως ετεινα στο να ξαναδωσω με το δικο μας συστημα (αν και ακομα δεν ξερουμε τι ποσοστο θα μας δωσουν).Παντως οσον αφορα τις βασεις το 10% ειναι εξαιρετικα απροβλεπτο καθως ενω περσι το χημ.μηχ. ΑΠΘ ειχε κοντα στα 16400 φετος πηγε κοντα στα 18100 παρα την δυσκολια των θεματων.
γνωμη μου ειναι να δωσεις με το παλιο συστημα εφοσον οι καιροι ειναι δυσκολοι οικονομικα και εφοσον κατεχεις την υλη. ..με σωστο διαβασμα και χωρις αγχος ο στοχος θα επιτευχθει σιγουρα με την δευτερη .το καινουριο δεν στο προτεινω γιατι θα εχεις να αντιμετωπισεις ενα καινουριο για εσενα μαθημα, την χημεια ..ο,τι και αν επιλεξεις ευχομαι καλη επιτυχια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
@chrispap1997 οι θέσεις όμως που διεκδικούν όσοι δίνουν με το παλιό είναι περιορισμένες στο 10% επί του συνόλου εισακτέων/τμήμα, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
@chrispap1997 οι θέσεις όμως που διεκδικούν όσοι δίνουν με το παλιό είναι περιορισμένες στο 10% επί του συνόλου εισακτέων/τμήμα, έτσι;
νομιζω ναι .ειναι λιγες αν και δεν εχουν ξεκαθαρισει πληρως τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςΜπ

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςΜπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
γνωμη μου ειναι να δωσεις με το παλιο συστημα εφοσον οι καιροι ειναι δυσκολοι οικονομικα και εφοσον κατεχεις την υλη. ..με σωστο διαβασμα και χωρις αγχος ο στοχος θα επιτευχθει σιγουρα με την δευτερη .το καινουριο δεν στο προτεινω γιατι θα εχεις να αντιμετωπισεις ενα καινουριο για εσενα μαθημα, την χημεια ..ο,τι και αν επιλεξεις ευχομαι καλη επιτυχια :)
Να σαι καλα και συγχαρητηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα στο φορουμ!Λοιπόν, θα ήθελα τη βοήθειά σας!Εγώ είμαι παλιά απόφοιτη του 2001, τότε είχα δώσει 9 μαθήματα. Σκέφτομαι σοβαρά να δώσω του χρόνου εξετάσεις αλλά προβληματίζομαι για το αν με συμφέρει το παλιό ή το νέο σύστημα. Είμαι από θεωρητική κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για παιδαγωγικό ειδικής του Βόλου ή Αγγλική φιλολογία. 1)Ποια μαθήματα καλούμαι να δώσω;ισχύει πως πρέπει να δώσω μαθηματικά; 2)αν δώσω με το παλιό σύστημα θα διεκδικήσω το 10% των θέσεων; 3)ποιο είναι πιο εύκολο σύστημα από τα 2 για μένα που έχω να τα πιάσω τόσα χρόνια;Να σημειώσω πως είμαι εκπαιδευτικός ξένων γλωσσών :) Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπέρα στο φορουμ!Λοιπόν, θα ήθελα τη βοήθειά σας!Εγώ είμαι παλιά απόφοιτη του 2001, τότε είχα δώσει 9 μαθήματα. Σκέφτομαι σοβαρά να δώσω του χρόνου εξετάσεις αλλά προβληματίζομαι για το αν με συμφέρει το παλιό ή το νέο σύστημα. Είμαι από θεωρητική κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για παιδαγωγικό ειδικής του Βόλου ή Αγγλική φιλολογία. 1)Ποια μαθήματα καλούμαι να δώσω;ισχύει πως πρέπει να δώσω μαθηματικά; 2)αν δώσω με το παλιό σύστημα θα διεκδικήσω το 10% των θέσεων; 3)ποιο είναι πιο εύκολο σύστημα από τα 2 για μένα που έχω να τα πιάσω τόσα χρόνια;Να σημειώσω πως είμαι εκπαιδευτικός ξένων γλωσσών :) Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα ..καλή δύναμη..καλωσηρθες στο club..λοιπόν..με το καινούργιο σύστημα για αγγλική φιλολογία θα δωσεις σίγουρα λατινικά αρχαία ιστορία έκθεση και αγγλικά..τώρα για τα μαθηματικά δεν γνωρίζω..ωστόσο όσον αφορά τα παιδαγωγικά στην περίπτωση αυτή σίγουρα δίνεις μαθηματικά γενικής παιδείας..τώρα με ποιο σύστημα θα δώσεις είναι καθαρά δική σου επιλογή..εγώ που καναδική φέτος προτιμησα το νέο σύστημα ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top