Πανελλήνιες ξανά: Παλιό ή νέο σύστημα;

Λένη Π.

Νεοφερμένος

Η Λένη Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά παιδιάα!!
Θέλω να ξαναδώσω,και έχω μια απορία.Τί γίνεται μ'αυτό το νέο σύστημα.
Τί διαφορά θα έχει να δώσω φέτος και τί του χρόνου; Τί με συμφέρει;

Ψάχνω στο google,αλλά δε μπόρω να καταλάβω τί παίζει.. Βοήθεια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
το νέο λύκειο σύμφωνα με τα ισχύουσα λεγόμενα θα δίνεις πανελλήνιες για ενα συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο (δεν είναι οπως με το παλιο που πχ αν ήσουν θεωρητική κατεύθυνση και επέλεγες βιολογία γενικής είχες πρόσβαση και στις επιστήμες υγείας).Επίσης με το νέο λύκειο δεν έχει προσδιοριστεί ακόμα σε ποια πεδία θα ανήκουν οι εκάστοτε σχολές-τμήματα.Τέλος το υπουργείο δεν έχει ξεκαθαρίσει πώς θα γίνεται η ένταξη των υποψήφιων σε σχολές πληροφορικής και στρατιωτικές-αστυνομικές σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Γειά παιδιάα!!
Θέλω να ξαναδώσω,και έχω μια απορία.Τί γίνεται μ'αυτό το νέο σύστημα.
Τί διαφορά θα έχει να δώσω φέτος και τί του χρόνου; Τί με συμφέρει;

Ψάχνω στο google,αλλά δε μπόρω να καταλάβω τί παίζει.. Βοήθεια; :hmm:

Φαντάζομαι ότι η ερώτησή σου αφορά την συμμετοχή σου στις πανελλήνιες ως απόφοιτος Λυκείου...

Λοιπόν, αν δώσεις φέτος (οι δηλώσεις συμμετοχής κατατίθενται συνήθως τέλη Γενάρη), θα δώσεις με το σύστημα που ξέρεις:

Διαλέγεις κατεύθυνση (Θεωρητική - Τεχνολογική - Θετική)
Δίνεις 6 ή 7 μαθήματα (Τα 4 της κατεύθυνσης, έκθεση, και μάθημα επιλογής ή αν θες 5ο πεδίο συν το ΑΟΘ)
Διεκδικείς τις ίδιες θέσεις με τα παιδιά που δίνουν μαζί σου.
Μπορείς να διαλέξεις σχολές από δυο πεδία.

Αν δώσεις του χρόνου, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.

Το ένα σενάριο είναι να δώσεις του χρόνου (που θα είναι σε ισχύ το νέο σύστημα) με τις ίδιες προυποθέσεις που θα έχουν τα παιδιά που θα δίνουν μαζί σου. Αυτό σημαίνει -μάλλον- ότι θα έχεις να διαλέξεις μια από τις 6 ομάδες των 4 μαθημάτων του Νέου Λυκείου, και μπορείς να περάσεις μόνο στις αντίστοιχες σχολές. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε την ύλη των μαθημάτων για του χρόνου, το μόνο που ξέρουμε είναι ότι οι ώρες διδασκαλίας θα είναι αυξημένες, πράγμα που υπονοεί και αύξηση της ύλης.

Το δεύτερο σενάριο είναι να δώσεις του χρόνου, με τις φετινές προυποθέσεις. Αυτό δεν έχει ξεκαθαριστεί αν θα είναι δυνατόν όμως, όπως φυσικά δεν έχουν ξεκαθαριστεί και οι λεπτομέρειες, όπως αν θα διεκδικείς τις ίδιες θέσεις με τα παιδιά που θα δώσουν του χρόνου ή ποσοστό επί των θέσεων. Όπως καταλαβαίνεις, αν διεκδικείς ποσοστό επί των θέσεων, οι βάσεις δεν είναι καθόλου σίγουρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lionslaw

Νεοφερμένος

Ο lionslaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Είμαι απόφοιτος 2013-2014. Να επισημάνω σε αυτό το σημείο πως τότε δεν έδωσα πανελλήνιες και πήρα απλά το απολυτήριο μου. Ενδιαφέρομαι να δώσω πανελλήνιες κατά το σχολικό έτος 2016-2017. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Θα δώσω με το παλιό σύστημα ή με το καινούριο; Θα μπορώ να επιλέξω ότι μαθήματα επιθυμώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Είμαι απόφοιτος 2013-2014. Να επισημάνω σε αυτό το σημείο πως τότε δεν έδωσα πανελλήνιες και πήρα απλά το απολυτήριο μου. Ενδιαφέρομαι να δώσω πανελλήνιες κατά το σχολικό έτος 2016-2017. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Θα δώσω με το παλιό σύστημα ή με το καινούριο; Θα μπορώ να επιλέξω ότι μαθήματα επιθυμώ;

Δυστυχώς δεν μπορείς να πάρεις απάντηση τώρα. Εδώ καλά-καλά δεν ξέρουμε με τι σύστημα θα δώσουν οι υποψήφιοι του έτους 2015-2016.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Γιατί δεν δίνεις με το παλιό σύστημα, αφού το 2016 θα διεξαχθούν εξετάσεις και με το παλιό και με το νέο σύστημα; Άσε που με το παλιό γνωρίζεις ποιά είναι η ύλη, οπότε θα έχεις την δυνατότητα να ξεκινήσεις αμέσως προετοιμασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lionslaw

Νεοφερμένος

Ο lionslaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν μπορείς να πάρεις απάντηση τώρα. Εδώ καλά-καλά δεν ξέρουμε με τι σύστημα θα δώσουν οι υποψήφιοι του έτους 2015-2016.

Γιατί δεν δίνεις με το παλιό σύστημα, αφού το 2016 θα διεξαχθούν εξετάσεις και με το παλιό και με το νέο σύστημα; Άσε που με το παλιό γνωρίζεις ποιά είναι η ύλη, οπότε θα έχεις την δυνατότητα να ξεκινήσεις αμέσως προετοιμασία.

Κατ' αρχάς θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.Φίλε σουρωτήρι, πιο πολύ ρώτησα γιατί παλιά μου καθηγήτρια μου είπε πως έπρεπε να δώσω φέτος γιατί δεν θα μπορώ πλέον επειδή άλλαξε το σύστημα. Γνωρίζω πως δεν υπάρχει κατι επίσημο ακόμα απλά έλεγα μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι. Εσύ φιλε Jims είσαι σίγουρος ότι του χρόνου θα δώσουν και με το παλιό αλλα και με το καινούριο ; Πάντως είναι πολυ δύσκολο να συμμετάσχω του χρόνου γιατί ειμαι φαντάρος. Σας ευχαριστώ και παλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Επίσημα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι. Απλά αυτό που είχε λεχθεί από την προηγούμενη κυβέρνηση είναι ότι για το σχολικό έτος 2015-2016 και 2016-2017 θα διεξαχθούν πανελλήνιες και με τα δύο συστήματα. Δεν βρίσκω λόγο να μην το εφαρμόσει η τωρινή κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Γιατί δεν δίνεις με το παλιό σύστημα, αφού το 2016 θα διεξαχθούν εξετάσεις και με το παλιό και με το νέο σύστημα; Άσε που με το παλιό γνωρίζεις ποιά είναι η ύλη, οπότε θα έχεις την δυνατότητα να ξεκινήσεις αμέσως προετοιμασία.
Η διεξαγωγή διπλών εξετάσεων ήταν κάτι που το δήλωσε ο παλιός Υπουργός Παιδείας. Ας περιμένουμε, τίποτα δεν είναι σίγουρο.


Κατ' αρχάς θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.Φίλε σουρωτήρι, πιο πολύ ρώτησα γιατί παλιά μου καθηγήτρια μου είπε πως έπρεπε να δώσω φέτος γιατί δεν θα μπορώ πλέον επειδή άλλαξε το σύστημα. Γνωρίζω πως δεν υπάρχει κατι επίσημο ακόμα απλά έλεγα μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι. Εσύ φιλε Jims είσαι σίγουρος ότι του χρόνου θα δώσουν και με το παλιό αλλα και με το καινούριο ; Πάντως είναι πολυ δύσκολο να συμμετάσχω του χρόνου γιατί ειμαι φαντάρος. Σας ευχαριστώ και παλι

Φυσικά και θα μπορείς να ξαναδώσεις όποτε θέλεις πανελλήνιες, ανεξαρτήτως συστήματος. Οι πανελλήνιες είναι ένας γραπτός διαγωνισμός του Δημοσίου, κανένας δεν μπορεί να σου απαγορεύσει να δώσεις. Απλά ίσως αλλάξουν οι συνθήκες.

Επίσημα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι. Απλά αυτό που είχε λεχθεί από την προηγούμενη κυβέρνηση είναι ότι για το σχολικό έτος 2015-2016 και 2016-2017 θα διεξαχθούν πανελλήνιες και με τα δύο συστήματα. Δεν βρίσκω λόγο να μην το εφαρμόσει η τωρινή κυβέρνηση.

Λόγους να μην αλλάξουν ή να αλλάξουν τα συστήματα μπορούμε να βρούμε δεκάδες ή και κανέναν. Το θέμα δεν είναι τι λόγους θα βρούμε εμείς, αλλά τι πραγματικά θα γίνει. Αν ο οποιοσδήποτε δεν βρίσκει λόγο να μην γίνει κάτι, αυτό δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά δεν θα γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lionslaw

Νεοφερμένος

Ο lionslaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Διάβασα κάπου πως να μην μπορούσες να δώσεις πανω απο μια φορά δεν υπήρχε καπου στο νομοσχέδιο του κ.Λβέρδου και θα ρυθμιζόταν με ΠΔ που δεν πρόλαβε να βγει γιατί άλλαξε η κυβέρνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι έτσι είναι.Πριν 1 ωρα το συζητουσαμε με πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mme1997

Νεοφερμένος

Η mme1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εδωσα φετος πανελληνιες(2014-2015) απο θεωρητικη κατευθυνση με μαθημα επιλογης βιολογια διοτι ηθελα να μπω σε τμημα του Βιολογικου. Δεν πετυχα, οποτε θα ηθελα να ξαναδωσω. Εχω καποιες ερωτησεις οποιος ξερει να μου τις απαντησει
1) Αν ξαναδωσω, θα δωσω βασει του νεου συστηματος;
2) Αν ναι, μπορω να αλλαξω κατευθυνση;

Υποθετω η απαντηση στη δευτερη ερωτηση θα ειναι αρνητικη, αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εδωσα φετος πανελληνιες(2014-2015) απο θεωρητικη κατευθυνση με μαθημα επιλογης βιολογια διοτι ηθελα να μπω σε τμημα του Βιολογικου. Δεν πετυχα, οποτε θα ηθελα να ξαναδωσω. Εχω καποιες ερωτησεις οποιος ξερει να μου τις απαντησει
1) Αν ξαναδωσω, θα δωσω βασει του νεου συστηματος;
2) Αν ναι, μπορω να αλλαξω κατευθυνση;

Υποθετω η απαντηση στη δευτερη ερωτηση θα ειναι αρνητικη, αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια

Μπορεις να αλλαξεις κατευθυνση νομιζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καλλιανα

Νεοφερμένος

Η καλλιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ειμαι σχεδον σιγουρη οτι μπορεις να αλλαξεις κατευθυνση αλλα το θεμα ειναι θα πρεπει να ξαναπαρακολουθησεις σχολειο ήοχι;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
ειμαι σχεδον σιγουρη οτι μπορεις να αλλαξεις κατευθυνση αλλα το θεμα ειναι θα πρεπει να ξαναπαρακολουθησεις σχολειο ήοχι;;;;;;;;;;;;;;;
Όχι,σιγά να μην πρέπει να πας πάλι σχολείο.Αφού την 3η λυκείου την έβγαλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allinel

Νεοφερμένος

Ο allinel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Είμαι απόφοιτος του 2015 και μάλλον περνάω επαρχία, οπότε σκέφτομαι ήδη να ξαναδώσω του χρόνου. Με ενδιαφέρει το παλιό σύστημα και είμαι από Τεχνολογική Κατεύθυνση. Φέτος εξετάστηκα σε 7 μαθήματα (και ΑΟΘ). Άραγε, καθώς δε με ενδιαφέρουν πλέον οι οικονμικές σχολές, μπορώ του χρόνου να δώσω μόνο τα 6 μαθήματα; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
μπορείς, αλλά το αοθ σου δίνει μόρια οπότε καλό είναι να το πάρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allinel

Νεοφερμένος

Ο allinel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
μπορείς, αλλά το αοθ σου δίνει μόρια οπότε καλό είναι να το πάρεις
Το σκέφτηκα και εγώ, αλλά είπα να μη φορτωθώ πάλι 7 μαθήματα... Πάντως σε ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
κρίμα είναι έχεις κάνει ήδη προετοιμασία και η ύλη είναι μικρή, θα σε βοηθήσει και αν γίνει στραβή σε άλλο μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allinel

Νεοφερμένος

Ο allinel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
κρίμα είναι έχεις κάνει ήδη προετοιμασία και η ύλη είναι μικρή, θα σε βοηθήσει και αν γίνει στραβή σε άλλο μάθημα
Πιστεύω ότι έχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ πολύ!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top