Εκπόνηση Διπλωματικής - Προβληματισμοί

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Χαιρετώ την ταλαιπωρημένη παρέα μας που εκπονούμε διπλωματική :P είτε σε προπτυχιακό είτε σε μεταπτυχιακό είτε σε οποιοδήποτε άλλο επίπεδο που ίσως μου διαφεύγει. Στο παρόν θέμα θα συζητάμε για τις εμπειρίες και τις αγωνίες μας σε σχέση με τη διπλωματική. Θέτω κάποιος άξονες, μόνο για να διευκολύνω τη συζήτηση. Ωστόσο, εσείς μπορείτε να αναπτύσσετε ελεύθερα τις άποψεις σας.
Ακολουθούν οι άξονες προβληματισμού:
-Εύρεση πρωτογενών πηγών.
-Επάρκεια ή ανεπάρκεια πηγών στις βιβλιοθήκες.
-Μονομεθοδικές (ποσοτική ή ποιοτική) VS Πολυμεθοδικές έρευνες (συνδυασμός ποσοτικής και ποιοτικής)
-Δυσκολίες στην εύρεσης συμμετεχόντων

Μιας και άνοιξα το θέμα, ξεκινάω με τη δική μου εμπειρία. Το θέμα της διπλωματικής μου σχετίζεται με τον ρόλο της ηγεσίας στη σχολική αποτελεσματικότητα (αναφέρω τον γενικό άξονα, γιατί η καθηγήτρια μου έχει πει να μην αναφέρω τον ακριβή τίτλο). Είναι ένα θέμα στο οποίο δεν δυσκολεύτηκα να βρω την απαιτούμενη βιβλιογραφία. Ωστόσο, επειδή κάποια από τα βιβλία ή τα επιστημονικά περιοδικά ή άρθρα που χρειαζόμουν, δεν υπήρχαν ούτε online ούτε σε βιβλιοθήκες, αναγκάστηκα να τα αγοράσω. Ήδη η τελευταία παραγγελία μου ξεπέρασε τα 300 ευρώ. Θεωρώ όμως, συνάδελφοι/ισσες, ότι η ανεπάρκεια πηγών στις βιβλιοθήκες είναι ένα σοβαρό πρόβλημα για όλους/ες μας, δεδομένου ότι αναγκαζόμαστε να ξοδευόμαστε σε μια εποχή ιδιαίτερα δύσκολη λόγω κρίσης.
Επιπλέον, η καθηγήτρια μου πρότεινε να κάνω μικτή έρευνα, προκειμένου να αναπτύξω το θέμα σφαιρικά και να διασφαλιστεί μεγαλύτερος βαθμός εγκυρότητας. Η διαδικασία των συνεντεύξεων βέβαια με αγχώνει κάπως, διότι πολλές φορές οι συμμετέχοντες/ουσες δείχνουν δισταγμό ως προς το να συμμετέχουν στην έρευνα. Όταν μάλιστα συμμετέχουν, πολλές φορές απαντούν μονολεκτικά ή πολλές φορές είναι δυνατόν να μην απαντήσουν και καθόλου σε μια ερώτηση.
Εγώ θα κάνω το καλύτερο δυνατό έχοντας πάντα στο μυαλό μου τις όποιες αντιξοότητες. Αυτά προς στιγμής.
Καλή δύναμη σε όλους/ες μας! Καλό πτυχίο!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top