Πόσο δύσκολη είναι η Β' Λυκείου;

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Η Β λυκείου δεν θεωρείται δύσκολη τάξη.
Το διάβασμα για τα μαθηματα του σχολείου το πολυ να σου παίρνει 1 ωρα την ημέρα + το χρονο που θα αφιερώνεις για τα φροντιστήρια (τα οποια δεν ειναι απαραίτητο να ξεκινήσεις από τον Σεπτέμβρη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Σε σχέση με την Α πολύ δυσκολότερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Σε σχέση με την Α πολύ δυσκολότερη.
Φώτη ξεκίνησες προετοιμασία για τη Γ'; θα μείνεις πίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Όχι 12 Ιουνίου με 20 Ιουλίου έχω καλοκαιρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολη τάξη. Οκ, υπάρχει μια αισθητή διαφορά σε σχέση με την πρώτη λυκείου, αλλά με λίγο παραπάνω διάβασμα δεν είναι δύσκολη... τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Όχι εγώ δεν κατάλαβα τίποτα πέρσι.Εκτος από την άλγεβρα και την φυσική γενικής.Παλι και που έβγαλα 18.4 γιατί κανένα 17.9 περίμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολη τάξη. Οκ, υπάρχει μια αισθητή διαφορά σε σχέση με την πρώτη λυκείου, αλλά με λίγο παραπάνω διάβασμα δεν είναι δύσκολη... τι λέτε?

Η πρώτη μου φάνηκε πιο δύσκολη,ήταν μάλλον που χρειάστηκε να προσαρμοστώ στα δεδομένα του Λυκείου.Φέτος δεν κουράζομαι τόσο επειδή διαβάζω κυρίως τα μαθήματα που θα δώσω.Παρ'όλα αυτά όλα τα διαβάζω και οι καθηγητές κατανοούν την κατάστασή μας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται μια από τις δυσκολότερες τάξεις, για να μην πω η δυσκολότερη... Πολλά μαθήματα συγκριτικά με άλλες χρονιές, με το επίπεδο σχετικά υψηλό (εγώ περίμενα τουλάχιστον στα γενικής, οι απαιτήσεις να πέσουν, αλλά δυστυχώς όχι) Ακόμη, κατά τη γνώμη μου η ύλη είναι πολύ βαρετή, εκτός από τα μαθήματα της κατεύθυνσης (θετική είμαι), διότι ξανακάνουμε πράγματα που έχουμε διδαχτεί κυρίως στο Γυμνάσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ποσό δίκιο έχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται μια από τις δυσκολότερες τάξεις, για να μην πω η δυσκολότερη... Πολλά μαθήματα συγκριτικά με άλλες χρονιές, με το επίπεδο σχετικά υψηλό (εγώ περίμενα τουλάχιστον στα γενικής, οι απαιτήσεις να πέσουν, αλλά δυστυχώς όχι) Ακόμη, κατά τη γνώμη μου η ύλη είναι πολύ βαρετή, εκτός από τα μαθήματα της κατεύθυνσης (θετική είμαι), διότι ξανακάνουμε πράγματα που έχουμε διδαχτεί κυρίως στο Γυμνάσιο...

Και για τον αδερφό μου που είναι θετική του φαίνεται δύσκολη,ειδικά η Φυσική προσανατολισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ειναι η πιο χαλαρη ταξη του λυκειου η β λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Όντας θεωρητικός, δεν θα έλεγα ότι η Β' είναι δύσκολη. Αντίθετα, τα περισσότερα μαθήματα είναι σχετικά εύκολα (αν προσέχεις στο μάθημα βέβαια), ακόμα και τα κατεύθυνσης (με εξαίρεση το άγνωστο, που ούτε αυτό είναι κάτι το ακατόρθωτο αν πας φροντιστήριο ή δουλεύεις μόνος σου).

Όσον αφορά τη θετική... από όσο έχω ακούσει μόνο θετικά δεν είναι εκεί τα πράγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Πες τα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Χμμ βλέπω ότι δεν εχω ίδια άποψη με κανέναν από τους προλαλήσαντες και δεν συμφωνούμε σχεδόν σε τιποτα. Προσωπικά για μενα δεν υπήρξε β Λυκείου. Νιώθω ότι από πέρυσι ξεκινησε ο αγώνας των πανελληνίων και θα τελειώσει φέτος. Δεν ένιωσα καμία μεγάλη διαφορά από την β στην γ λυκείου που πολλοί νιώθουν για τον απλούστατο λόγο ότι άλλαξαν λίγα πράγματα για μενα. Δεν ένιωσα πότε αγωνία για το βαθμό μου σε ενα μάθημα Γενικής όπως η Αντιγόνη. Δεν με ένοιαξε ποτέ αν είναι εύκολο ή δύσκολο. Αν θέλει ο καθηγητής να μου δώσει τα θέματα να με διευκολύνει έχει καλώς αν πάλι Όχι θα συνεχίσω την ζωή μου χωρίς να με ενδιαφέρει καν τι θα γράψω. Προσωπική μου απόψη δεν πρέπει να υπάρχουν μαθήματα Γενικής σε β και γ λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Πας φροντιστήριο και διαβάζεις ότι σου λένε, μετά μαθαίνεις και το συνηθίζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Πιο χαλαρη ταξη του λυκειου ειναι ,κλαιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raphaela96

Νεοφερμένος

Η Raphaela96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για μένα είναι η πιο απαιτητική σχολική χρονιά.Συνέχεια συναντώ αδυναμίες.Και όταν λύνω ασκήσεις η ώρα περνά πολύ γρήγορα χωρις να τελειώνω εντος του ορίου(1-2ώρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μιας και πλέον επίσημα τελείωσα τη Β'Λυκείου, εμένα με δυσκόλεψε αρκετά λόγω του αριθμού των μαθημάτων και λόγω της κατεύθυνσης.. πολλά μαθήματα γενικής παιδείας, ιδιαίτερα απαιτητική η Φυσική και τα Μαθηματικά Κατ. (εξαρτάται βέβαια και από τις απαιτήσεις του καθηγητή/σχολείου). Δεν ήταν λίγες οι φορές που πολύ δύσκολα τα έφερνα εις πέρας με το φροντιστήριο και το σχολείο.. ειδικά αν σε ενδιαφέρει αρκετά ο βαθμός του σχολείου και δεν σου χαρίζονται ιδιαίτερα οι καθηγητές, τότε ναι θεωρώ πως είναι πολύ πιο δύσκολη σε σχέση με την Α'Λυκείου. Ειδικά άμα σε κάποια μαθήματα των πανελληνίων αρχίσεις την ύλη τους από φέτος, καλό κουράγιο.. εγώ τα ψιλοέφτυσα :P Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι να αρχίσουμε τα θερινά (σε 4 μέρες:Ρ) δεν πρόκειται να κάνω απολύτως τίποτα χΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Annanoula

Νεοφερμένος

Η Annanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Όχι δεν είναι τόσο δύσκολη.Άμα διαβάζεις και δεν έχεις κενά,όλα θα πάνε καλα... Στις ενδοσχολικές για μένα που διαβάζω,μου βγήκε η πιστη,γιατί σε 10 μερες,γράφαμε 16 μαθήματα,κάθε μέρα και δίπλα,οπότε καταλαβαίνεις..Μην αγχώνεσαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top