Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,368 εγγεγραμμένα μέλη και 2,454,618 μηνύματα σε 77,785 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 272 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Εξετάσεις γαλλικού ινστιτούτου Δεκέμβριος 2014/Μάιος 2015

laurentides

Δραστήριο Μέλος

H laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H laurentides έγραψε: στις 15:20, 05-09-14:

Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα για όσους θα παρουσιαστούν σε κάποια εξέταση τώρα τον Δεκέμβρη ή τον ερχόμενο Μάιο
Εδώ ας λύνουμε απορίες ,ερωτήσεις και ας προτείνουμε οτιδήποτε αφορά στην προετοιμασία οποιουδήποτε πιστοποιητικού (De/alf , Sorbonne , TCF , TFLF κ.ο.κ.)
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Υποψήφιος διδάκτορας

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 179 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε: στις 15:54, 05-09-14:

Αν και δεν δινω εξετασεις στο γαλλικο το Δεκεμβρη θα μπορουσα να βοηθησω αν κπς χρειαζεται κατι...( γτ εχω παρει το Γ2 στα γαλλικα παλαιαοτερα)
1
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 16:29, 05-09-14:

Nταλφ C2 η Sorbonne C2;
Παράθεση

Guest 545651

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 545651 έγραψε: στις 16:35, 05-09-14:

Αν σου αρεσει η λογοτεχνια και δεν μπορεις το ακουστικο,sorbonne c2! Εγω προσωπικα δεν ημουν καθολου καλη στο ακουστικο :p α και δεν ειναι δυσκολο οπως λενε
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Υποψήφιος διδάκτορας

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 179 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε: στις 16:49, 05-09-14:

Γιατι να παιδευσαι με με λογοτεχνιες και τετοια(και στο λεω εγω που ειμαι της φιλοσοφικης)...καλυτερα dalf C2...εχουν την ιδια ακριβως αναγνωριση σε ελλαδα και εξωτερικο...και εγω το dalf C2 εχω...
παντως ο,τι κι αν αποφασισεις τελικα σου ετχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια!!
1
Παράθεση

Βάσω(Μαρία)

Απόφοιτος

H Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Βάσω(Μαρία) Don't forget.... έγραψε: στις 17:23, 05-09-14:

Γεια σας παιδιά. Φέτος τελείωσα με τις πανελλήνιες και τώρα έχει φοιτητικη ζωή. Το λοιπόν, στα μέσα της δευτερας λυκείου πήρα το Sorbonne C1 και τώρα σκέφτομαι να συνεχίσω για το C2 για να ''ξεμπερδεύω'' και να αρχισω κάποια άλλη γλώσσα σιγά σιγά. Με τα γαλλικά έχουμε αποστασιοποιηθεί λίγο μιας και παρεμβρήθηκαν οι γνωστές σε όλους πανελλήνιες. Ωστόσο επειδή έχω φίλους σε Γαλλία και Βέλγιο και τυχαίνει να μιλάμε βρίσκομαι σε καλή φόρμα απο την άποψη ότι καταλαβαινω τα πάντα απλά πιστεύω έχω λίγο πρόβλημα στη γραμματικη ακομη.. Εσείς πόσο χρόνο πιστεύετε θα χρειαστώ για να είμαι έτοιμη να δώσω το C2 και ποιο θα μου προτείνατε; Το DALF ή το Sorbonne? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Παράθεση

Guest 545651

Guest

O Guest 545651 έγραψε: στις 17:44, 05-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Βάσω(Μαρία)
Γεια σας παιδιά. Φέτος τελείωσα με τις πανελλήνιες και τώρα έχει φοιτητικη ζωή. Το λοιπόν, στα μέσα της δευτερας λυκείου πήρα το Sorbonne C1 και τώρα σκέφτομαι να συνεχίσω για το C2 για να ''ξεμπερδεύω'' και να αρχισω κάποια άλλη γλώσσα σιγά σιγά. Με τα γαλλικά έχουμε αποστασιοποιηθεί λίγο μιας και παρεμβρήθηκαν οι γνωστές σε όλους πανελλήνιες. Ωστόσο επειδή έχω φίλους σε Γαλλία και Βέλγιο και τυχαίνει να μιλάμε βρίσκομαι σε καλή φόρμα απο την άποψη ότι καταλαβαινω τα πάντα απλά πιστεύω έχω λίγο πρόβλημα στη γραμματικη ακομη.. Εσείς πόσο χρόνο πιστεύετε θα χρειαστώ για να είμαι έτοιμη να δώσω το C2 και ποιο θα μου προτείνατε; Το DALF ή το Sorbonne? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για το sorbonne θα εισαι ετοιμη το μαιο...θελει αρκετη δουλιτσα.....
Παράθεση

Βάσω(Μαρία)

Απόφοιτος

H Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Βάσω(Μαρία) Don't forget.... έγραψε: στις 18:14, 05-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από powerful_girl
Για το sorbonne θα εισαι ετοιμη το μαιο...θελει αρκετη δουλιτσα.....
Ίσως βέβαια να το τραβήξω και παραπίσω για τον Δεκέμβριο, για να μην αγχώνομαι. Καλά εννοείται ότι θέλει δουλεία, απλά τώρα έχουμε ξεμάθει!!
Παράθεση

Guest 545651

Guest

O Guest 545651 έγραψε: στις 18:20, 05-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Βάσω(Μαρία)
Ίσως βέβαια να το τραβήξω και παραπίσω για τον Δεκέμβριο, για να μην αγχώνομαι. Καλά εννοείται ότι θέλει δουλεία, απλά τώρα έχουμε ξεμάθει!!
Θα το δεις οτι δεν θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα... δεν χρειαζεται παντως ουτε να αγχωθεις ουτε να το τραβηξεις μεχρι δεκεμβριο...ολα θα γινουν ομαλα bonne chance :*
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Υποψήφιος διδάκτορας

O art1 Amantes amentes έγραψε: στις 18:55, 05-09-14:

Θα το δεις οτι δεν θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα... δεν χρειαζεται παντως ουτε να αγχωθεις ουτε να το τραβηξεις μεχρι δεκεμβριο...ολα θα γινουν ομαλα bonne chance :*
συμφωνω...θα τα καταφερεις και το μαιο !!
Παράθεση

Βάσω(Μαρία)

Απόφοιτος

H Βάσω(Μαρία) Don't forget.... έγραψε: στις 19:40, 05-09-14:

Επειδή κυριολεκτικά δεν ξερω πως ειναι η δομή μπορει κάποιος να μου την περιγράψει αν δεν τον βάζω σε κόπο; Βασικά στο C1 είχαμε λογοτεχνία. Να φανταστώ κατι ανάλογο θα υπαρχει και εδω στο C2 απλα σε πολυ μεγαλύτερο βαθμο ε;
Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

H laurentides έγραψε: στις 21:18, 05-09-14:

Εγώ σου προτείνω να πας σφαιράτη για Dalf C2 που αναγνωρίζεται 100% από τα γαλλικά και τα βελγικά Παν/μια αν δώσεις για Sorbonne C2 ενδεχομένως να μην στο δεχτούν και να χρειαστεί να δώσεις το αντίστοιχο IELTS των γαλλικών που είναι το TCF(test de connaissance du français). Τώρα ως προς την δομή του, το Sorbonne C2 περιλαμβάνει μετάφραση ενός κειμένου από τα γαλλικά στα ελληνικά και μετάφραση 5 προτάσεων από τα ελληνικά στα γαλλικά , το διάσημο πλέον compte-rendu και την απάντηση σε μια εκ των δυο ερωτήσεων (επιλέγεις) που θα αφορά πάνω στα 2 λογοτεχνικά έργα που θα είναι στην ύλη. Ενημερωτικά για το 2015-2016 τα λογοτεχνικά έργα που εξετάζονται είναι τα ακόλουθα Marcel PROUST, UN AMOUR DE SWANN και Albert CAMUS, LA PESTE. Τέλος εννοείται πως για το επίπεδο αυτό συνίσταται και γερή επανάληψη της γραμματικής και των φαινομένων που κρύβουν υπόγειες δυσκολίες μιας που σου δίνει επάρκεια γνώσης. Την γερή επανάληψη της γραμματικής οφείλεις να την κάνεις είτε παρουσιαστείς στο Dalf είτε στο Sorbonne.
Παράθεση

Βάσω(Μαρία)

Απόφοιτος

H Βάσω(Μαρία) Don't forget.... έγραψε: στις 21:29, 05-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από laurentides
Εγώ σου προτείνω να πας σφαιράτη για Dalf C2 που αναγνωρίζεται 100% από τα γαλλικά και τα βελγικά Παν/μια αν δώσεις για Sorbonne C2 ενδεχομένως να μην στο δεχτούν και να χρειαστεί να δώσεις το αντίστοιχο IELTS των γαλλικών που είναι το TCF(test de connaissance du français). Τώρα ως προς την δομή του, το Sorbonne C2 περιλαμβάνει μετάφραση ενός κειμένου από τα γαλλικά στα ελληνικά και μετάφραση 5 προτάσεων από τα ελληνικά στα γαλλικά , το διάσημο πλέον compte-rendu και την απάντηση σε μια εκ των δυο ερωτήσεων (επιλέγεις) που θα αφορά πάνω στα 2 λογοτεχνικά έργα που θα είναι στην ύλη. Ενημερωτικά για το 2015-2016 τα λογοτεχνικά έργα που εξετάζονται είναι τα ακόλουθα Marcel PROUST, UN AMOUR DE SWANN και Albert CAMUS, LA PESTE. Τέλος εννοείται πως για το επίπεδο αυτό συνίσταται και γερή επανάληψη της γραμματικής και των φαινομένων που κρύβουν υπόγειες δυσκολίες μιας που σου δίνει επάρκεια γνώσης. Την γερή επανάληψη της γραμματικής οφείλεις να την κάνεις είτε παρουσιαστείς στο Dalf είτε στο Sorbonne.
Ωραία σε ευχαριστώ πάρα πολυ! Τη δομή του DALF C2 την γνωρίζεις;
Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

H laurentides έγραψε: στις 21:48, 05-09-14:

http://www.ifa.gr/index.php/el/exame...tes/dalf-c1-c2
Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.

H peplin123 έγραψε: στις 17:26, 19-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από art1
Γιατι να παιδευσαι με με λογοτεχνιες και τετοια(και στο λεω εγω που ειμαι της φιλοσοφικης)...καλυτερα dalf C2...εχουν την ιδια ακριβως αναγνωριση σε ελλαδα και εξωτερικο...και εγω το dalf C2 εχω...
παντως ο,τι κι αν αποφασισεις τελικα σου ετχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια!!

Dalf σιγουρα...εκανα 10 μηνες γαλλικα και το πηρα...βεβαια με την προυποθεση ότι θα διαβασεις
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 15:27, 30-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από peplin123
Dalf σιγουρα...εκανα 10 μηνες γαλλικα και το πηρα...βεβαια με την προυποθεση ότι θα διαβασεις
Έκανες μόνο 10 μήνες Γαλλικά και πήρες το C2? Ή έκανες και παλαιότερα?
Παράθεση

Guest 545651

Guest

O Guest 545651 έγραψε: στις 16:00, 30-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
εγω το ειχα δωσει σε λιγοτερο
Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

H laurentides έγραψε: στις 16:56, 30-09-14:

Εξ'αρχής όμως;
Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.

H peplin123 έγραψε: στις 15:17, 02-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
10 μήνες έκανα συνολικα... ιδιαιτερο...αν διαβασεισ συστηματικα και ειναι και ο καθηγητης καλοσ μπορεις σε μια ακαδημαικη χρονια να το δωσεις πιστευω...

αληθεια; ποσο διαστημα εκανες μαθηματα;
1
Παράθεση

Guest 545651

Guest

O Guest 545651 έγραψε: στις 20:01, 03-10-14:

8 μηνες...μιλαω βεβαια για το sorbonne c2...για το dalf δεν ξερω...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    dimospap

Βρείτε παρόμοια