Πληροφορικής ή Οικονομία και Διοίκηση?

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Γειά σας παιδια! :) Λοιπόν θα ήθελα τις συμβουλές σας πανω στο θέμα. .
Φετος θα παω β' λυκείου επαλ και πρεπει να διαλεξω τομεα. Το θεμα ειναι οτι ενω τοσο καιρο ειχα κατασταλάξει στην οικονομια και διοικηση τωρα συνειδητοποιω οτι αυτος ο τομεας εχει φουλ μαθηματικα και δεν τα παω ΚΑΘΟΛΟΥ καλα. Ετσι το ξανασκεφτομαι για πληροφορική. .. Μου αρεσουν και οι 2 τομεις εξισου!
Εσεις τι θα με συμβουλευατε?;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλά μη νομίζεις ότι όσοι φοιτούν σε Τμήματα με αντικείμενο την Πληροφορική τα πάνε και τόσο καλά στα μαθηματικά τους. Ελάχιστοι επίσης, γουστάρουν και εν τέλει το αντικείμενο της Πληροφορικής, ασχέτως τι έλεγαν στο Λύκειο. Γι' αυτό, πρώτα από όλα, χτίσε όσο προλαβαίνεις το mathematical υπόβαθρό σου τουλάχιστον σε αυτά που κάνεις (και μάθε καλή Άλγεβρα, άνεση σε πραξούλες που τις γελάμε όταν μεγαλώνουμε αλλά τα λαθάκια στο Πανεπιστήμιο στοιχίζουν βαθμό/ούς ή και προβιβασμό). Τα μαθηματικά θα σε βοηθήσουν στη λογική του προγραμματισμού, όπως και το αντίθετο. Η διαδικασία επίλυσης μιας εξίσωσης με συνεπάγεται, βήμα-προς-βήμα είναι μια αλγοριθμική διαδικασία ασχέτως αν δεν το καταλαβαίνεις άμεσα. Σε αντικείμενα Πληροφορικής και Διοίκησης θα συναντήσεις μαθηματικά και φυσικά με έμμεσο τρόπο. Βέβαια υπάρχουν τομείς και επιστήμες που ασχολούνται με τη Διοίκηση προς...Νομική πλευρά (βλ. Πάντειος Σχολή). Η Διοίκηση έχει ποσοτικό και θεωρητικό μέρος: το ποσοτικό είναι η μαθηματική σκέψη, δηλαδή, θεωρία λήψης αποφάσεων, επιχειρησιακή έρευνα, πιθανοτικές μέθοδοι ρίσκου, κλπ κλπ τα οποία σε στρέφουν από Οικονομικές έως Μαθηματικές ...σπουδές αναλόγως τις προτιμήσεις. Μέχρι ώρας προσανατολίσου στο Λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πηγαινε πληροφορικη που δε θελει μαθηματικα και ειναι και η πιο πιασαρικη ειδικοτητα για δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
και η Διοίκηση είναι πιασάρικη. Στην Ελλάδα πουλάει να λες ότι σπουδάζεις Business Administration (είναι πολλά τα γράμματα). Επίσης έχει και πολλές κοπέλες που επιθυμούν να διοικήσουν την Durex, στου Ξαπλώπουλου, τα Λεφτά του (μαλάκα) Μπαμπά είναι δυο φορές δικά μου Λεφτά,...κ.α. επικερδείς επιχειρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Πηγαινε πληροφορικη που δε θελει μαθηματικα και ειναι και η πιο πιασαρικη ειδικοτητα για δουλεια.

θελει μαθηματικα και η πληροφορικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δε μιλαμε για πανεπιστημιο, για τομεα στο επαλ λεει η Δημητρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. :) Ωστόσο ξερει κανεις να μου πει ποιος απο τους 2 τομεις εχει σχετικα πιο "απλα" μαθηματικα? Και επισης ποιος εχει καλυτερες προδιαγραφες ως προς την επαγγελματικη αποκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Στον τομεα οικονομιας θα εχεις το μαθημα Οικονομικα Μαθηματικα ενα κιτρινο βιβλιο ειναι, το οποιο ειναι παλουκι για αυτους που πανε στο ενιαιο, οχι για σενα που εχεις κενα στα μαθηματικα και στην τελικη δε σ αρεσουν. Εχει μεσα για ραντες, δανεια, τοκους κλπ και ενα κομματι στατιστικη. Επισης θα εχεις αοθ 2 το οποιο δεν εχει κατι τραγικο απο μαθηματικα αλλα ειναι απαιτητικο. Τα υπολοιπα δεν εχουν κατι απο μαθηματικα. εκτος απ τις λογιστικες που παλι μπλεκεις με αριθμους-οχι φοβερα πραγματα βεβαια. Βασικα δεν ξερω που θες να το πας μετα, με τι θα ησουνα ευχαριστημενη. Μηπως σκεφτεσαι για καμμια σχολη εκτος απο την ειδικοτητα στο λυκειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Δεν εχω ιδεα η αληθεια ειναι. Ηθελα κατι σχετικα με τουριστικα και ξενοδοχειακα αλλα για αυτο θα πρεπει να επιλεξω τον τομεα της οικονομιας και τονιζω οτι το μυαλο μου δεν κοβει με τις πραξεις βλεπω αριθμους και παθαινω μπλακ άουτ. :P Μου αρεσει και η πληροφορικη σαν ιδεα αλλα ειμαι γενικα επικοινωνιακος τύπος, μου αρεσουν τα ταξιδια και με ελκυει λιγοτερο το σκεπτικο του να ειμαι μπροστα σε μια οθονη αντι να εχω επαφη με κοσμο. Ειμαι σε δίλημμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχω ιδεα η αληθεια ειναι. Ηθελα κατι σχετικα με τουριστικα και ξενοδοχειακα αλλα για αυτο θα πρεπει να επιλεξω τον τομεα της οικονομιας και τονιζω οτι το μυαλο μου δεν κοβει με τις πραξεις βλεπω αριθμους και παθαινω μπλακ άουτ. :P Μου αρεσει και η πληροφορικη σαν ιδεα αλλα ειμαι γενικα επικοινωνιακος τύπος, μου αρεσουν τα ταξιδια και με ελκυει λιγοτερο το σκεπτικο του να ειμαι μπροστα σε μια οθονη αντι να εχω επαφη με κοσμο. Ειμαι σε δίλημμα!

Θα σε βοηθησω, δε σ'αρεσει η πληροφορικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Νομιζω σ εχω καταλαβει Δημητρα, εισαι το ιδιο με μια φιλη μου, ακριβως τα ιδια μου λεγε τις προαλλες. Εφοσον το χεις με τον κοσμο δε σε συμφερει να μπλεξεις με υπολογιστες επιδιορθωσεις, λογισμικα κλπ. Το καλο ειναι οτι στα οικονομικα μαθηματικα εχουν μειωσει τις ωρες και κανεις μονο τα πρωτα κεφαλαια που ειναι πρακτικη αριθμητικη. Οπως αυτα που καναμε στο δημοτικο, απλη μεθοδο των 3 και τετοια. Τα δυσκολα τα χουν αφαιρεσει. Στην αναγκη κανεις και λιγα μαθηματα και σε κατατοπιζει ενας φροντιστης. Τα αλλα μαθηματα ειναι στο στοιχειο σου, δηλ επικοινωνια, διοικηση κλπ. Στον τομεα πληροφορικης εχει μαθηματικα μονο στο μαθημα ψηφιακες επικοινωνιες και μαλιστα πολυ υψηου επιπεδου. Στα υπολοιπα μαθηματα δεν εχει. Ενω στην οικονομια εχει και σε αλλα απλως ειναι βασικες γνωσεις, οχι τραβηγμενα. Μηπως ομως θα σ ενδιεφερε και καποια αλλη σχολη ακομα και ασχετη? πχ αστυνομια? που ειναι θεωρητικη σχολη, ειδικα για κοπελες που ειναι νοστιμες και επικοινωνιακες υπαρχουν στανταρ θεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μια σχολη ασχετη με το αντικειμενο που σκεφτομαι ειναι Εμπορικου Ναυτικου. Κατα τα ααλλα δεν νομιζω να με παιρνει για αλλες ασχετες σχολες γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα δώσω με ομαδα Α'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μετα την μετεξεταστικη μου περίοδο στα μαθηματικα της τρίτης γυμνάσιου,κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα διπλά σε κατατοπιστικά όσο αφορά τον επαγγελματικό προσανατολισμό άτομα μπορώ με άνεση να σου πώ ότι αν εχεις κενά στα βασικά μαθηματικά (αυτά της τρίτης γυμνασίου) δεν μπορείς να κανεις απολύτως τίποτα.Μιλώντας πάντα για την δική σου περίπτωση.Τα οικονομικά έχουν μέσα μαθηματικά,μη νομίζεις τίποτα το σπουδαιο.Στην πληροφορική διδάσκονται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ μαθηματικά.Τώρα τα κενά που έχεις στα μαθηματικά καλύπτονται πολύ εύκολα. ΟΜΩΣ αν αυτό δεν γίνει; Τι θα κάνεις οταν μπεις στο ΤΕΙ αργότερα; Σκέψου,η απόφαση είναι δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δες και την αστυνομια, ειναι πολυ καλη περιπτωση ειδικα για γυναικες. Τιποτα δεν κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Δηλαδη με λιγα λογια και να γλυτωσω τωρα τα μαθηματικα στο λυκειο θα με κυνηγησουν στη σχολη με την πληροφορικη. Αρα μαλλον τεινω τελικα προς οικονομια και διοικηση. Τι να πω μακαρι να μην μου φανει πολυ παλουκι...Θα βαλω τα δυνατα μου! Οσο αναφορα για αστυνομια δεν ξερω αν γινεται απο επαλ αλλα και να γινοταν θα κοβομουν λόγω υψους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Για αστυνομία και στρατιωτικές σχολές φυσικά γίνεται απο ΕΠΑΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αλήθεια; Δεν το ηξερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γιατί δεν προσπαθείς να καλύψεις τα κενά στα μαθηματικά και να περασεις εκεί που γουσταρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ειδη εχω κανει καποια ιδιαίτερα και με βοηθησαν πολυ να ξεκολλησω σε απλα πραγματα οπως εξισωσεις. Απλα με φοβιζει στην ειδικοτητα να μην ειναι κατι πολυ συνθετο και πολυπλοκο και δε μπορεσω να ανταπεξελθω.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Οπώς είπα πριν διδάσκονται βασικά μαθηματικά,τώρα το πολύπλοκο είναι σχετικό :p Το μυστικό κατανοήσεως των μαθηματικών είναι ένα. Χαρτί και μολύβι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top