Φυσικό ή Πληροφορική με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εντάξει το ξέρω ότι δεν έχουν σχέση μεταξύ τους! :P
Κοιτώντας τα μαθήματα και των δύο σχολών βλέπω ότι και τα δύο με ενδιαφέρουν. ΠΟΛΥ.
Παρόλα αυτα νομίζω οτι το Φυσικό ίσως να είναι η πιο "ασφαλής επιλογή" με την έννοια ότι δεν είναι τόσο εξειδικευμένο και δίνει περισσότερες δυνατότητες. Από την άλλη κοιτώντας τα μαθήματα νομίζω ότι μου αρέσουν περισσότερο αυτά της Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοιατρική (Λαμία). Υπάρχει κάποιος που είναι φοιτητής ή εχει τελειώσει το τμήμα στη Λαμία να μου δώσει κάποιες πιο συγκεκριμένες πληροφορίες? Έχετε ακούσει αν το επίπεδο των σπουδών είναι υψηλό? Από τα τμήματα της Φυσικής αυτό της Πάτρας θα ήταν μια καλή επιλογή? Ευχαριστώ!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το Φυσικό δεν αποτελεί εναλλακτική επιλογή «σε περίπτωση που δεν πιάσω...». Αν πας με αυτή τη λογική, θα κολλήσεις. Το Φυσικό θέλει μια συνταγή: ή σ' αρέσουν η Φυσική και τα Μαθηματικά ή όχι. Ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει. Εννοώ μόνο Φυσική και Μαθηματικά. Δεν είναι business application Τμήμα όπως ένα Τμήμα Πολυτεχνείου. Εξάλλου γι' αυτό ανήκει στη Σχολή Θετικών Επιστημών. Μέχρι να τελειώσεις το Φυσικό, θα έχεις αναθεωρήσει πολλά ακόμη και το γεγονός αν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό. Το μεταπτυχιακό δεν είναι δεδομένη υπόθεση.

Το επίπεδο σπουδών σε κάθε Τμήμα Πανεπιστημίου είτε μιλάμε για 12.000 είτε για 19.000 μόρια, είναι ψηλό. Οι καθηγητές δεν κάνουν εκπτώσεις. Το πρόβλημα αποτελούν οι φοιτητές που πάνε να σπουδάσουν. Οι περισσότεροι δεν ανταποκρίνονται στην δυσκολία των μαθημάτων και κόβονται, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κακοί παιδαγωγοί-καθηγητές.

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Έχεις δίκιο για τη φυσική. Ξέρω ότι μου αρέσει πολυ, αλλά αυτό είναι σχετίκο με όσα έχω κάνει μέχρι τώρα. Κοιτάω τα μαθήματα της σχολής αλλά αυτο δεν σημαίνει ότι ξέρω και περί τίνος πρόκειται (yet)!:P Το τμήμα στη Λαμία με προβληματίζει περισότερο γιατί α) Δεν είναι πολύ γνωστό και β) (Σημαντικότερο) Από ότι έχω ακούσει τα εργαστήρια του είναι πολύ μικρά και όχι καλά εξοπλισμένα άρα πόσα μπορούν να κάνουν και οι καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Mαρακι καλα ολα αυτα, απο δουλεια τι σ αρεσει να κανεις? γτ φυσικες και πληροφορικες διαβαζεις και σπιτι σου στον ελευθερο χρονο αμα σ αρεσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αν διαβάζεις εσύ Φυσική και την μαθαίνεις στο σπίτι, πρέπει να εισαι παγκόσμιο φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι πιστεύω πως θα μπορούσα να ασχοληθώ με οποιοδήποτε απο τα δύο! Βρίσκω λίγο πιο ενδιαφέρουσα την βιοϊατρική αλλά η φυσική έχει περισσότερες διεξόδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ειναι καλο που σ αρεσουνε πολλα πραγματα και οχι ενα μονο. Βαλε καλυτερα φυσικο και αργοτερα το συνδυαζεις και με αλλα αντικειμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Και η φυσική πάντως κολλάει στην βϊοιατρική, "ξέρω" άτομο φυσικάριο που συνέχισε μεταπτυχιακό/διδακτορικό στις νευροεπιστήμες, αναπτυσσόμενος κλάδος με πολύ ευρύ πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Και η φυσική πάντως κολλάει στην βϊοιατρική, "ξέρω" άτομο φυσικάριο που συνέχισε μεταπτυχιακό/διδακτορικό στις νευροεπιστήμες, αναπτυσσόμενος κλάδος με πολύ ευρύ πεδίο.

Ωπ! Αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!!!:D Ξέρεις αν το μεταπτυχιακό το έκανε στην Ελλάδα?

Ειναι καλο που σ αρεσουνε πολλα πραγματα και οχι ενα μονο. Βαλε καλυτερα φυσικο και αργοτερα το συνδυαζεις και με αλλα αντικειμενα.

Ευχαριστώ για την άποψη, ακούγεται λογική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ωπ! Αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!!!:D Ξέρεις αν το μεταπτυχιακό το έκανε στην Ελλάδα?
Στο εξωτερικό το εκανε (χωρίς δίδακτρα). Στην Ελλάδα απ' όσο ξέρω αντίστοιχο ΠΜΣ υπάρχει μόνο στη Κρήτη. Αλλά γενικότερα στον τομέα Ιατρικής Φυσικής/Bιοφυσικής υπάρχει πολύ πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ!!!! Θα το ψάξω!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kαλά, τελείωνε μέχρι τότε το Φυσικό. Μετά θα έχεις χρόνο για τις Νευροεπιστήμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas95

Νεοφερμένος

Ο kostas95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω σπουδαζω λαμια πληροφορικη με εφαρμογες στην βιοιατρικη.. Το επιπεδο σπουδων οντως ειναι υψηλο και θεωρειται απ τις δυσκολες σχολες! Το θεμα των υποδομων που ανεφερες ισχυει. Τα εργαστηρια γινονται κανονικα απλα σε αρκετες ομαδες λιγων ατομων. Ο,τι αλλο θελεις να ρωτησεις πες μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εγω σπουδαζω λαμια πληροφορικη με εφαρμογες στην βιοιατρικη.. Το επιπεδο σπουδων οντως ειναι υψηλο και θεωρειται απ τις δυσκολες σχολες! Το θεμα των υποδομων που ανεφερες ισχυει. Τα εργαστηρια γινονται κανονικα απλα σε αρκετες ομαδες λιγων ατομων. Ο,τι αλλο θελεις να ρωτησεις πες μου!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μπορείς να μου πεις αν ξερεις πόσος είναι ο μέσος χρόνος αποφοίτησης? Από όσα έχεις δει και έχεις καταλάβει τι περιθώρια επαγγελματικής αποκατάστασης έχεις με τη σχολή? Εκτός από το ότι χωρίζεστε σε ομάδες, τα εργαστήρια είναι επαρκώς εξοπλισμένα? Και (υπόσχομαι:P ) η τελευταία ερώτηση: Η Λαμία προσφέρει οικονομικές και αξιοπρεπείς δυνατότητες στέγασης (μήπως υπάρχει εστία-σίτιση) ?
Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σε ζαλίζω (ΠΑΡΑ) πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas95

Νεοφερμένος

Ο kostas95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παρακαλω! Λοιπον, ατομα που εχουν τελειωσει στα 4 χρονια ειναι μετρημενα στα δαχτυλα των 2 χεριων :p
Απ οτι βλεπω 5-6 χρονια ειναι ο μεσος ορος αποφοιτησης στα ορια του ν+2 δηλαδη!
Απο πλευρας επαγγελματικης αποκαταστασης τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα,
υπαρχουν ατομα που τελειωνουν το πρωτο ετος και ακομα δεν ξερουν τι ακριβως θα κανουν..
Στο πτυχιο αναγνωριζονται τα εξης επαγγελματικα δικαιωματα.. https://dib.uth.gr/?q=node/30.
Παραπανω δυνατοτητες θα εχεις με το μεταπτυχιακο σου.. Με τα εργαστηρια μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενος,
ειναι επαρκως εξοπλισμενα (τουλαχιστον οσα εχω κανει, 2ο εξαμηνο ειμαι :p ).
Η Λαμια ειναι αρκετα φθηνη πολη για φοιτητες!Απλα μολις βγουν τα αποτελεσματα πρεπει να βιαστεις να βρεις σπιτι
γιατι μονο το πανεπιστημιο φετος θα παρει 170 (βιοιατρικη)+ 250 (πληροφορικη) ατομα και τα διαμερισματα που θα σε βολευουν ειναι σχετικα λιγα.
Απο σιτιση, εχει μεσα στην σχολη εστιατοριο και παιζει αναλογα με το εισοδημα! Η παιρνεις κατ'ευθειαν καρτα σιτισης με την εγγραφη σου η περιμενεις
μεχρι ιανουαριο η πληρωνεις (2.60 την ημερα νομιζω ειναι μεσημεριανο-βραδυνο..)
Δεν με ζαλιζεις, το ιδιο αγχος ειχα και γω περσυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παρακαλω! Λοιπον, ατομα που εχουν τελειωσει στα 4 χρονια ειναι μετρημενα στα δαχτυλα των 2 χεριων :p
Απ οτι βλεπω 5-6 χρονια ειναι ο μεσος ορος αποφοιτησης στα ορια του ν+2 δηλαδη!
Απο πλευρας επαγγελματικης αποκαταστασης τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα,
υπαρχουν ατομα που τελειωνουν το πρωτο ετος και ακομα δεν ξερουν τι ακριβως θα κανουν..
Στο πτυχιο αναγνωριζονται τα εξης επαγγελματικα δικαιωματα.. https://dib.uth.gr/?q=node/30.
Παραπανω δυνατοτητες θα εχεις με το μεταπτυχιακο σου.. Με τα εργαστηρια μπορω να πω πως ειμαι ευχαριστημενος,
ειναι επαρκως εξοπλισμενα (τουλαχιστον οσα εχω κανει, 2ο εξαμηνο ειμαι :p ).
Η Λαμια ειναι αρκετα φθηνη πολη για φοιτητες!Απλα μολις βγουν τα αποτελεσματα πρεπει να βιαστεις να βρεις σπιτι
γιατι μονο το πανεπιστημιο φετος θα παρει 170 (βιοιατρικη)+ 250 (πληροφορικη) ατομα και τα διαμερισματα που θα σε βολευουν ειναι σχετικα λιγα.
Απο σιτιση, εχει μεσα στην σχολη εστιατοριο και παιζει αναλογα με το εισοδημα! Η παιρνεις κατ'ευθειαν καρτα σιτισης με την εγγραφη σου η περιμενεις
μεχρι ιανουαριο η πληρωνεις (2.60 την ημερα νομιζω ειναι μεσημεριανο-βραδυνο..)
Δεν με ζαλιζεις, το ιδιο αγχος ειχα και γω περσυ!

Και πάλι ευχαριστώ πολύ! Έκανα το μηχανογραφικό τελικά σήμερα, και αν δεν περάσω Αθήνα μάλλον ερχομαι εκεί! Ειλικρινά με βοήθησες πάρα πολύ!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas95

Νεοφερμένος

Ο kostas95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παρακαλω! Αντε καλα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top