TFLF C2

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Την Παρασκευή δίνω τα προφορικά του Sorbonne C1 και πιστεύω πως θα το πάρω με πολύ καλό βαθμό:).Η καθηγήτριά μου μου πρότεινε, αν θέλω,να συνεχίσω για το C2:clapup:,αλλά οι γονείς μου λένε πως δεν μπορούν να με πηγαινοφέρνουν στα μαθήματα για άλλους 6 μήνες περίπου,μέχρι το Δεκέμβριο (η καθηγήτρια που μου κάνει ιδιαίτερα μένει 25 χλμ μακριά),αλλά δεν είναι κρίμα να μείνω με ένα C1 στο χέρι?Να τελειώσω τα γαλλικά μου τόσο άδοξα μετά από τόσα χρόνια...? :cry_x::cry_x: Βλέποντας το άλλο θρεντ για το TFLF C1 σκέφτηκα μήπως γίνεται,αν διαβάζοντας άρθρα στο ίντερνετ και μαθαίνοτας τις άγνωστες λέξεις από λεξικά,και φυσικά κάνοντας κάποια τεστ,μήπως να έδινα το βελγικό TFLF C2?Λένε πως είναι πιο εύκολο από τα υπόλοιπα.Σκέφτηκα και το ΚΠΓ αλλά όσο να πεις,σίγουρα το TFLF θα αναγνωρίζεται πιο πολύ από το ΚΠΓ!Τι λέτε?Αξίζει τον κόπο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Αν σκεφτεσαι να πας για σπουδες η εργασια στο Βελγιο να το δωσεις. Αλλιως θα σου συνιδτουσα Νταλφ Γ2 η Σορμπον Γ2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Όχι,δε σκέφτομαι να ανέβω Βέλγιο,θέλω απλά να έχω ένα πιστοποιητικό γαλλικών επιπέδου C2 που να αναγνωρίζεται στο εξωτερικό:P!!!Θέλω να πάω ΓΑΛΛΙΑ:inlove: :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το C1 σου είναι παραπάνω από αρκετό, κανείς ποτέ στη Γαλλία δεν θα σου ζητήσει κάτι παραπάνω από αυτό. Ξένοι παλαιότεροι συμφοιτητές μου μιλούσαν μια χαρά και δεν είχαν ούτε Β2! Για αυτό κοίτα να μάθεις τη γλώσσα για εσένα και μόνο και όχι για να γεμίζεις τους τοίχους σου πιστοποιητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το C1 σου είναι παραπάνω από αρκετό, κανείς ποτέ στη Γαλλία δεν θα σου ζητήσει κάτι παραπάνω από αυτό. Ξένοι παλαιότεροι συμφοιτητές μου μιλούσαν μια χαρά και δεν είχαν ούτε Β2! Για αυτό κοίτα να μάθεις τη γλώσσα για εσένα και μόνο και όχι για να γεμίζεις τους τοίχους σου πιστοποιητικά.

Το ξέρω πως στη Γαλλία το C1 επαρκεί,αλλά το C2 το θέλω για προσωπική ικανοποίηση.Η καθηγήτριά μου μου λέει πως το επίπεδό μου είναι παραπάνω από C1 και πως μπορώ να το παλέψω για C2 αλλά για Σορμπόν/Νταλφ δεν νομίζω να μπορώ να προετοιμαστώ μόνος μου και οι γονείς μου λένε πως δεν μπορούν να κάνουν 50χλμ δύο φορές την εβδομάδα και να χάνουν τόση ώρα για να συνεχίσω για ένα πτυχίο που το θέλω μόνο για προσωπική ικανοποίηση!Τη γλώσσα τη χειρίζομαι άψογα.Μιλάω με πολλούς Γάλλους και συννενοούμαι άνετα.Μπορώ να γράψω άνετα μία έκθεση και να κατανοήσω τον προφορικό λόγο σε ταινίες,κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Mε το ΝΤΑΛΦ Γ2 και το Σορμπον Γ2 μπορεις να παρεις επαρκεια και να διδασκεις γαλλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ακόμα είμαι λίγο μικρός για καθηγητής...:PΌταν θα γίνω 18,θα έχω ήδη φύγει από την Ελλάδα και θα σπουδάζω στη Γαλλία,οπότε τι να την κάνω την επάρκεια?Να βοηθάω την καθηγήτρια στο σχολείο μου στο μάθημα?(το οποίο είναι κατώτερο του Α1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Aν ειναι να συνεχισεις θα σου συνιστουσα ανεπιφυλακτα το Dalf C2. Σε καποιες σχολες για μεταπτυχιακα π.χ ιατρικες σχολες (οταν δεχονται μικροαριθμο φοιτητων) σιγουρα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να σε δεχτουν απο ενα που εχει C1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Aν ειναι να συνεχισεις θα σου συνιστουσα ανεπιφυλακτα το Dalf C2. Σε καποιες σχολες για μεταπτυχιακα π.χ ιατρικες σχολες (οταν δεχονται μικροαριθμο φοιτητων) σιγουρα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να σε δεχτουν απο ενα που εχει C1

Δε θέλω να περάσω ιατρική ούτε μοριακή βιολογία ούτε πυρηνική φυσική:P!Το θέμα με μένα είναι πως είμαι των θεωρητικών!Γι'αυτό και προτιμώ το Sorbonne από το Dalf!Το TFLF μου ήρθε στο μυαλό για λόγους που ανέφερα πιο πάνω.Δλδ μόνο στο Βέλγιο έχει αξία?Παρίσι δε μετράει τίποτα?Μόνο Νταλφ-Σορμπόν?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πρώτα μας λες το θέλεις για προσωπική ικανοποίηση και μετά ρωτάς τι μετράει πιο πολύ. Το Σορμπόν Γ1 που έχεις μετράει παντού επομένως μην αγχώνεσαι άσκοπα. Όταν πας στη Γαλλία δώσε από κει το Γ2 για να έχεις και αυτό. Μην κάνεις τη ζωή σου δύσκολη εφόσον όπως λες τις γνώσεις τις έχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Προς το παρόν ο θέλω για προσωπική ικανοποίηση γιατί α)θα αισθάνομαι αδικημένος τη στιγμή που το επίπεδό μου είναι Γ2 εγώ να έχω Γ1 επειδή η καθηγήτριά μου μένει μακριά και δεύτερον,δεν θα μπορούσα να το ήθελα για τπτ άλλο,αφού 14 χρονών δεν μπορώ να βρω δουλειά!Αλλά να μην πάρω και κάτι που να μην αναγνωρίζεται στη μελλοντική χώρα κατοικίας μου!Αν το ήθελα για Ελλάδα,θα έδινα ΚΠΓ!Αλλά αν πας στη Σορβόννη με το ΚΠΓ θα σε κοιτάνε όλοι σαν να βλέπουν ούφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Προς το παρόν ο θέλω για προσωπική ικανοποίηση γιατί α)θα αισθάνομαι αδικημένος τη στιγμή που το επίπεδό μου είναι Γ2 εγώ να έχω Γ1 επειδή η καθηγήτριά μου μένει μακριά και δεύτερον,δεν θα μπορούσα να το ήθελα για τπτ άλλο,αφού 14 χρονών δεν μπορώ να βρω δουλειά!Αλλά να μην πάρω και κάτι που να μην αναγνωρίζεται στη μελλοντική χώρα κατοικίας μου!Αν το ήθελα για Ελλάδα,θα έδινα ΚΠΓ!Αλλά αν πας στη Σορβόννη με το ΚΠΓ θα σε κοιτάνε όλοι σαν να βλέπουν ούφο!
Είσαι πολύ μικρός και το Γ1 είναι ήδη πολύ καλή γνώση. Νομίζω ότι σου έχει γίνει λίγο έμμονη ιδέα, για αυτό προσπάθησε να το ξεπεράσεις και όταν είναι καιρός θα το πάρεις, εφόσον τώρα δεν μπορείς είναι και λίγο άδικο να απαιτείς από τους γονείς σου να κάνουν τόσα πήγαινε έλα για να πάρεις ένα χαρτί που άμεσα δεν σου χρειάζεται καν. Μην νιώθεις καθόλου αδικημένος, να νιώθεις ικανοποιημένος που έχεις καλό επίπεδο, γιατί σε τελική ανάλυση αυτό μετράει. Και εγώ ισπανικά μιλάω πολύ καλά αλλά έχω μόνο Β2 γιατί απλά δεν ασχολήθηκα να πάω να δώσω εξετάσεις. Και τι σημαίνει αυτό; ότι δεν έχω γνώσεις; σε καμία περίπτωση. Χαλάρωσε και ασχολήσου με κάτι άλλο και παράλληλα κράτα τριβή με τη γλώσσα αφού σου αρέσει και τόσο πολύ.
Και στο κάτω κάτω, είσαι ακόμα 14, μέχρι να ενηλικιωθείς μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά στα πιστοποιητικά και έτσι τότε μπορεί και εκ των πραγμάτων το Γ2 να είναι άχρηστο, κανείς δεν το ξέρει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι C2 πρεπει να δινει κανεις μετα τα...17-18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κι εγώ τι θα κάνω μέχρι τότε?:hmm:
Είδες που σου έχει γίνει έμμονη ιδέα; βρες κάποια άλλη δραστηριότητα και μην αναλώνεσαι σε πράγματα που μόνο άσχημα σε κάνουν να αισθάνεσαι. Οι γνώσεις μετράνε και όχι τα πιστοποιητικά, και στο κάτω κάτω μακάρι να είχαν κ άλλοι το Γ1 στα 14 τους όπως και εσύ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να βρω μία δραστηριότητα για να ασχολούμαι αλλά εδώ όπου είμαι...Μήπως να ασχοληθώ με το σχέδιο?Τώρα στις εξετάσεις επειδή τελείωνα πάντα πιο νωρίς,ζωγράφιζα στο πρόχειρο,και μπορώ να πω πως έκανα τέλεια πορτραίτα του επιτηρητή και των συμμαθητών μου που έγραφαν ακόμα!!!Αλλά το θέλω ακόμα το Γ2 στα γαλλικά.Στα αγγλικά έχω το λόουερ κι επειδή δεν έχω σκοπό να τα συνεχίσω,θέλω να έχω το Γ2 στα γαλλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Μπορεις να παρακολουθεις TV5 Monde για να τα συντηρεις σε καλο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Mε το ΝΤΑΛΦ Γ2 και το Σορμπον Γ2 μπορεις να παρεις επαρκεια και να διδασκεις γαλλικα



η επαρκεια σου δινει τη δυνατοτητα να διδαξεις γαλλικα σε φροντιστηριο ετσι;..καποιο άλλο πλεονεκτημα;ή μονο αυτό; ευχαριστω πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ο επαρκειούχος μπορεί να βγάλει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για κατ'οίκον μαθήματα ή διδασκαλία σε φροντιστήρια σωστά αλλά το επίπεδο C2/C3 προσφέρεται και για εμβάθυνση στην γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ο επαρκειούχος μπορεί να βγάλει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για κατ'οίκον μαθήματα ή διδασκαλία σε φροντιστήρια σωστά αλλά το επίπεδο C2/C3 προσφέρεται και για εμβάθυνση στην γλώσσα.


Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!..μονο αυτά δηλαδή προσφέρει;..για να ανοίξεις φροντιστηριο; ή κατι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top