Μηχανολογία Ελλάδα ή εξωτερικό

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπερα,δημιούργησα το θεμα γιατι δεν βρηκα κατι τοσο συγκεκριμενο,ενδιαφερομαι για μηχανολογια και ερχομαι στο ερωτημα ελλαδα ή εξωτερικο,που και γιατι,υπαρχει η αποψη οτι στην ελλαδα εχουμε ποιο υψηλο επιπεδο γνωσεων απο το εξωτερικο,εσεις τι λετε;

Υ.Γ:Συγχωρεστε με εαν υπαρχει ηδη το θεμα και δεν το εχω δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Απο μια συντομη αναζητηση που εκανα συγκεκριμενα για σπουδες μηχανολογου μηχανικου στο διαδικτυο.Συγκεκριμενα στην γερμανια οπου ειδα τα μαθηματα καποιον πανεπιστημιων και το τι θεωρουν bachelor και τι master.Το συμπερασμα μου ειναι πως η γενικη εκπαιδευση μηχανολογου μηχανικου ειναι το bachelor δηλαδη δεν υπαρχει καποια ειδικευση και ενα χρονικο διαστημα πριν τελιωσεις κανεις πρακτικη, την ειδικευση θα την αποκτησεις στο master.Δηλαδη το bachelor στα συγκεκριμενα πανεπιστημια που ειδα ειναι αντιστοιχα στα Ελληνικα πολυτεχνεια τα πρωτα 6 εξαμηνα δηλαδη χωρις ακομα να εχεις αποκτησει ειδικοτητα,ενω το master τους ειναι τα αντιστοιχα εξαμηνα απο το 7ο μεχρι το 10ο οπου τελιωνεις.Μαλλον για αυτο το bachelor ειναι στα 3 χρονια και αλλα 2(νομιζω) το μαστερ οπως εμεις κανουμε 5χρονια εδω στην Ελλαδα.Καποια μαθηματα διαφερουν στα εξαμηνα.Οσο για το επιπεδο των σπουδων δεν μπορω να το κρινω διοτι δεν εχω παρακουλουθησει καποιο μαθημα κτλπ.

Υ.Γ Η παραπανω πληροφοριες δεν ειναι σιγουρα αληθεις μπορει να υπαρχει μεγαλη αποκλισει απο την αληθεια ισως και οχι.Δηλαδη σε καμια περιπτωση μην βασιστιτε σε αυτα χωρις να το ψαξετε και οι ιδιοι.
Εαν καπου κανω λαθος,παρακαλω ενημερωστε με ωστε να τα αλλαξω
Παρακαλω οποιος ξερει κατι παραπανω ας μας ενημερωσει εαν επιθυμει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Για ποια χωρς ενδιαφερεσε αγγλια ;
Επισης μπορεις να παρεις πτυχειο και απο πολυτεχνειο της ελλαδας (περνας στης ελλαδας)αλλα και απο το εξωτερικου μεσο καποιον προγραμματων που στελνουν φοιτητες για 2 χρονια σε καποιο αντιστιχο τμημα στο εξετερικο οπου πρεπει να περασεις 20 μαθηματα του εκει οδηγου σπουδων και ετσι οταν τελιωσεις και απο ελλαδα περνεις 2 πτυχεια απο 2 πανεπιστημια ( το προγραμμα ονομαζετε time νομιζω ).το τμημα του απθ συννεργαζετε με το πολυτεχνειο του παρισιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Για ποια χωρς ενδιαφερεσε αγγλια ;
Επισης μπορεις να παρεις πτυχειο και απο πολυτεχνειο της ελλαδας (περνας στης ελλαδας)αλλα και απο το εξωτερικου μεσο καποιον προγραμματων που στελνουν φοιτητες για 2 χρονια σε καποιο αντιστιχο τμημα στο εξετερικο οπου πρεπει να περασεις 20 μαθηματα του εκει οδηγου σπουδων και ετσι οταν τελιωσεις και απο ελλαδα περνεις 2 πτυχεια απο 2 πανεπιστημια ( το προγραμμα ονομαζετε time νομιζω ).το τμημα του απθ συννεργαζετε με το πολυτεχνειο του παρισιου
Ενδιαφερομαι κυριως για γερμανια,διοτι ειναι δωρεαν και εχω ακουσει για καλο επιπεδο στα πολυτεχνεια,αλλα εαν ποιασω τα μορια απθ ή πατρας θα το σκεφτομουνα πολυ σοβαρα να μεινω,ειδικα αν γινει αυτο που λενε πως το ιδιο πτυχιο θα ονομαστει σε bachelor και master,οσο για αυτο που ειπες για το προγραμμα time ειναι πολυ ενδιαφερον και θα το ψαξω.Αυτο που με δελεαζει να παω εξω ειναι οτι θα ειμαι μεσα στα πραγματα δηλαδη ολες η βιομηχανιες θα ειναι γυρω μου συν το οτι τα εργαστηρια ειναι παρα πολλα και στο βασικο τους πτυχιο δηλαδη το bachelor εχουν ενα διαστημα πρακτικη.Αλλα μετα μου λενε πως εδω εχουμε ανεβασμενο επιπεδο γνωσεων αλλα δεν μπορω να καταλαβω πανω σε τι το βασιζουν αυτο:hmm:,διοτι και εκει και εδω τα μαθηματα αλλαζουν ελαχιστα απο οσο νομιζω.Ελπιζω παντως να ισχυει.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Καλησπερα,δημιούργησα το θεμα γιατι δεν βρηκα κατι τοσο συγκεκριμενο,ενδιαφερομαι για μηχανολογια και ερχομαι στο ερωτημα ελλαδα ή εξωτερικο,που και γιατι,υπαρχει η αποψη οτι στην ελλαδα εχουμε ποιο υψηλο επιπεδο γνωσεων απο το εξωτερικο,εσεις τι λετε;

το ιδιο λενε στο mit καθε βραδυ και κλαινε οι φοιτητες του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Εδω η υλη που πρεπει να γινει σε ενα μαθημα ειναι μεγαλητερη απο οτι στη γερμανια .τωρα αυτο που λες για την πρακτικη και εδω εχει πρακτικη ειτε σε εταιτιες στο εσωτερικο ειτε καιστο εξωτερικο μεσω του iaste( ετσι νομιζω λεγεται).τωρα για την προοπτικη της γερμανιας σε κουβεντα με φιλο που ειναι στη γερμανια σε τμημα μηχανολογων με τονισε ιδιετερα αυτο με το κομματι της συνδεσεις με την αγορα εργασιας μετα το τελος των σπουδων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εδω η υλη που πρεπει να γινει σε ενα μαθημα ειναι μεγαλητερη απο οτι στη γερμανια
Ενταξει,με καλυψες ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εδω η υλη που πρεπει να γινει σε ενα μαθημα ειναι μεγαλητερη απο οτι στη γερμανια

Στη Γερμανία το ΚΑΣΤΡΟ των μηχανικών ?
Έχεις σπουδάσει στη Γερμανία και μπόρεσες να κάνεις σύγκριση στην ύλη των μαθημάτων??
Στο 2014 ζουμε ξυπνήστε επιτέλουςςςςς αν ήταν τοσο ρόδινα τα πράγματα στην Ελλάδα τότε και τα ΑΕΙ στο σύνολο θα ήταν στα 100 πρώτα παγκοσμίως..Έλεος πια με τις ανωτερότητες και τις βλαχιές του ελληναρα φοιτητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Αntis εδώ και 3 μήνες στο μεταπτυχιακό που κάνω σε δημόσιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο χωρίς δίδακτρα, για κάποιες εργασίες αναγκάστηκα να ψάξω σε δημοσιευμένα άρθρα στα αγγλικά σε βιβλιοθήκες του εξωτερικού με συνδρομή. Σκέψου ότι έψαχνα όλη τη βδομάδα για να προχωρήσω την άσκηση μισή σελίδα. Οι απαντήσεις και οι θεωρίες δεν υπάρχουν σε διεθνή βιβλιογραφία, ούτε στο google, επειδή είναι πρόσφατα θέματα έρευνας και μελέτης. Με αυτό θέλω να πω ότι μπορεί να έχουμε χίλια προβλήματα αλλά δεν θεωρώ ότι ο Καναδός ή ο Γερμανός κάνει καλύτερα πράγματα. Ίδιο παλούκι τρώμε αν ο καθηγητής του, έχει και αυτός τρελές απαιτήσεις.

Δεν είναι θέμα βλαχιάς του Ελληνάρα φοιτητή όσο με το αν θέλουμε να ισοπεδώνουμε τις φιλότιμες προσπάθειες που γίνονται. Όσο και να επιμένετε να λέτε ότι έξω κάνουν ανώτερα πράγματα, μπορώ να σας στείλω τι ακριβώς κάνουμε και να μου πείτε μετά ότι θέλετε. Έχετε ακουστά τον εκδοτικό οίκο Dovers Publications, Springer-Verlag, Cambridge University-Press, ...; Πώς γίνεται να κάνουμε διαφορετικά πράγματα όταν και ο συνάδελφος στο αντίστοιχο πρόγραμμα στο εξωτερικό κάνει την ίδια βιβλιογραφία;

Για να μην πείτε ότι μια τα λέω έτσι και μετά τα αλλάζω, ποτέ δεν θα πάψω να αναφέρομαι στις παθογένειες του Ελληνικού Πανεπιστημίου οι οποίες εστιάζονται σε βασικούς κανόνες συμπεριφοράς, δεοντολογίας και management της λειτουργικότητάς του. Όμως δεν παραβλέπω το θετικό αποτέλεσμα, όπου και αν υπάρχει. Δεν είναι όλα μαύρα. Η μάθηση, η ουσία της μάθησης, ...είναι καθαρά θέματα που δεν αφορούν το Πανεπιστήμιο. Κοινώς, αν δεν βρέξεις κώλο δεν τρώς ψάρι. Δεν γίνεται ο καθηγητής Πανεπιστημίου να γίνει λύτης ασκήσεων που δεν θέλει να λύσει ο φοιτητής, επειδή βαριέται. Σε όλο τον κόσμο, εκείνοι που προχωράνε είναι εκείνοι που θέλουν. Το Πανεπιστήμιο δεν φέρει καμία ευθύνη για την επαγγελματική πορεία του κάθε πτυχιούχου. Διότι ο κάθε πτυχιούχος αντιλαμβάνεται με διαφορετικό τρόπο την επιστήμη και την μάθηση...καθώς έχει και διαφορετικά κίνητρα, θέληση...κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αntis εδώ και 3 μήνες στο μεταπτυχιακό που κάνω σε δημόσιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο χωρίς δίδακτρα, για κάποιες εργασίες αναγκάστηκα να ψάξω σε δημοσιευμένα άρθρα στα αγγλικά σε βιβλιοθήκες του εξωτερικού με συνδρομή. Σκέψου ότι έψαχνα όλη τη βδομάδα για να προχωρήσω την άσκηση μισή σελίδα. Οι απαντήσεις και οι θεωρίες δεν υπάρχουν σε διεθνή βιβλιογραφία, ούτε στο google, επειδή είναι πρόσφατα θέματα έρευνας και μελέτης. Με αυτό θέλω να πω ότι μπορεί να έχουμε χίλια προβλήματα αλλά δεν θεωρώ ότι ο Καναδός ή ο Γερμανός κάνει καλύτερα πράγματα. Ίδιο παλούκι τρώμε αν ο καθηγητής του, έχει και αυτός τρελές απαιτήσεις.
Το θεμα ειναι οταν θα τελιωσεις της σπουδες σου θα μπορεις να εφαρμοσεις αυτα που μαθαινεις τοσα χρονια,δεν αντιλεγω ωραια η γνωση,το θεμα ειναι κατα ποσο μπορεις να την εφαρμοσεις πλεον αφου εχεις ελαχιστη πρακτικη;

Υ.Γ :Ο τονος μου ειναι φιλικος :D στην περιπτωση που φανει αλλιως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Filomathi οι προοπτικες του μηχανολογου στην ελλαδα ειναι μηδενικες. Ας εχει μεγαλη βαση, ας ειναι μουρατη σχολη. Οι περισσοτεροι δεν εργαζονται και οσοι εργαζονται βγαινουν ισα ισα, υποαμοιβονται και ζουν υπο καθεστως ''απειλης'' με απολυση. Το θεμα δηλαδη δεν ειναι οτι τελειωνοντας τη σχολη δεν βγαζεις πολλα λεφτα, ειναι οτι κινδυνευεις να μην μπορεις να ζησεις και να εξαρτασαι απ το χαρτζηλικι των γονιων σου μεχρι τα 40, χωρις περιθαλψη και χωρις να μπορεις να κανεις κατι αλλο περαν της επιβιωσης στην καλυτερη. Μην κοιτας τις παλιες εποχες που εβρισκε δουλεια ο μηχανολογος πριν τελειωσει τη σχολη και που ητανε μουρη η σχολη. Πηγαινε λοιπον εξωτερικο που το συστημα μεσα και εξω απ το πανεπιστημιο ειναι εξαιρετικο και που θα μπορεις να εργαστεις στο αντικειμενο σου. Αλλιως και τις μεγιστες γνωσεις να αποκτησεις δε θα χει κανενα νοημα γτ δε θα μπορεις να ζησεις. Στο σουπερ μαρκετ δεν ψωνιζεις με βαθμους πανελλαδικων και με το ποσο καλος εισαι στα στοιχεια μηχανων. Ψαξε την αγορα, ρωτα μηχανολογους 30ρηδες-40ρηδες και θα δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Aladdin,το ιδιο πραγμα σκεφτομουν και συμφωνω μαζι σου,απλα ειπα μηπως για καποιο λογο αξιζει ακομα να σπουδασει κανεις εδω στην ελλαδα,και οσο αυτο για της γνωσεις πιστευω πως αν τελιωσεις εκει της σπουδες σου και μετα θελεις και παραπανω γνωσεις εφοσεον θα εργαζεσαι και θα εχεις μια ανεση,της γνωσεις μπορεις να της κυνηγησεις και εκει μονος σου και ακομα καλυτερα να της παιρνεις μεσω της δουλειάς που θα εχεις εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Filomathi, στην αγορά εργασίας σε όλες τις επιστήμες εφαρμόζεται ένα ελάχιστο ποσοστό θεωρητικής γνώσης. Από το Πανεπιστήμιο σου μένει η κριτική σκέψη και άλλες δεξιότητες. Η θεωρία με τα χρόνια...φεύγει σαν το κύμα. Πουθενά στον κόσμο, δεν ζητάνε να εφαρμόσεις θεωρητικές τεχνικές π.χ. Στατικής ΙΙ ή Επιχειρησιακής Έρευνας. Η αγορά εργασίας και το επάγγελμα κατ' επέκταση είναι σε πιο συγκεκριμένα πλαίσια. Στέλεχος τραπέζης μου έλεγε ότι ζήτημα αν του χρησίμευσε ένα 5% από όσα έμαθε στην ΑΣΟΕΕ. Η δουλειά μαθαίνεται στην πράξη. Το Πανεπιστήμιο δεν έχει σχέση με δουλειές. Δεν είναι ΙΕΚ κατάρτισης. Η διαφορά με το εξωτερικό είναι ότι εκεί υπάρχει μεγαλύτερη αγορά εργασίας που σημαίνει ότι υπάρχει μεγαλύτερη προσφορά και φυσιολογική ζήτηση. Πάντα θα υπάρχει ένας προϊστάμενος που θα έχει καιρό για να βγει στη σύνταξη, άρα η θέση είναι πιασμένη. Η Ελλάδα έχει μικρή αγορά εργασίας, και μεγάλο ποσοστό νέων με καλές σπουδές. Υπάρχει μια ανομοιογένεια στα επαγγέλματα...καθώς τα τεχνικά επαγγέλματα ή τα αγροτικά επαγγέλματα, θεωρούνται "ταμπού" για την υπερηφάνεια του μέσου Έλληνα.

Επειδή ψάχνω για το εξωτερικό, βλέπω ότι υπάρχει ζήτηση κυρίως για δουλειές του ποδαριού από αυτές που έχουμε και στην Ελλάδα. Τόσα χρόνια σπουδές για να εργαστώ σερβιτόρος σε μπυραρία της Γερμανίας; Όχι φίλε μου. Προτιμώ να πάω να γίνω τσοπάνης και να έχω την ηρεμία μου. Οι καλές θέσεις είναι λίγες, είναι «πιασμένες», υπάρχει μεγάλη αναμονή ομοειδών πτυχιούχων και ανταγωνισμός διεθνής. Κάπου διάβασα ότι οι όροι του συμβολαίου εργασίας, δεν είναι και τόσο φιλικοί προς τον εργαζόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Επειδή ψάχνω για το εξωτερικό, βλέπω ότι υπάρχει ζήτηση κυρίως για δουλειές του ποδαριού από αυτές που έχουμε και στην Ελλάδα. Τόσα χρόνια σπουδές για να εργαστώ σερβιτόρος σε μπυραρία της Γερμανίας; Όχι φίλε μου. Προτιμώ να πάω να γίνω τσοπάνης και να έχω την ηρεμία μου. Οι καλές θέσεις είναι λίγες, είναι «πιασμένες», υπάρχει μεγάλη αναμονή ομοειδών πτυχιούχων και ανταγωνισμός διεθνής. Κάπου διάβασα ότι οι όροι του συμβολαίου εργασίας, δεν είναι και τόσο φιλικοί προς τον εργαζόμενο.

Δεν ξερω για την Γερμανια παντως στο βελγιο το 20% των μαθητων συνεχιζει στην τριτοβαθμια ποσο μαλλον σε πολυτεχνεια.Ως τμημα πρωτοετης στο πολυτεχνειο της πολης μου ειναι 70 ατομα .Ενας τελειοφοιτος που μας εκανε μαθημα πριν τελιωσει βρηκε δουλεια στην λιεγη για κατασκευη κινητηρων για αερομαχητικα.Ενας αλλος που μας εκανε μαθημα (σε καθε μαθημα πρεπει ν βρισκονται 2 φοιτητες 5 ετους) βρηκε δουλεια στην ευρωπαικη ενωση.Οποτε αυτο που λες οτι οσοι τελιωνουν μηχανικοι η καποια δυσκολη σχολη βρισκουν δουλειες του ποδαριου δεν ισχυει καθολου.

υγ:"Κάπου διάβασα ότι οι όροι του συμβολαίου εργασίας, δεν είναι και τόσο φιλικοί προς τον εργαζόμενο." Με δουλευεις ? Ελλαδα ζεις οχι δεν ειναι φιλικοι οι οροι εργασιας αλλα δεν υπαρχουν οροι εργασιας .


Πουθενα δεν ειναι ροδινα και για ν προκοψεις μονο η προσπαθεια σ θα μετρησει ουτε αμα σπουδαζεις Γερμανια ουτε Ελλαδα αλλα αυτο για τις δουλειες και τις συνθηκες οτι ειναι χειροτερες στο εξωτερικο που προσπαθεις ν αποδειξεις σε καθε μνμ σου ειναι το λιγοτερο γελοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Filomathi, στην αγορά εργασίας σε όλες τις επιστήμες εφαρμόζεται ένα ελάχιστο ποσοστό θεωρητικής γνώσης. Από το Πανεπιστήμιο σου μένει η κριτική σκέψη και άλλες δεξιότητες. Η θεωρία με τα χρόνια...φεύγει σαν το κύμα. Πουθενά στον κόσμο, δεν ζητάνε να εφαρμόσεις θεωρητικές τεχνικές π.χ. Στατικής ΙΙ ή Επιχειρησιακής Έρευνας. Η αγορά εργασίας και το επάγγελμα κατ' επέκταση είναι σε πιο συγκεκριμένα πλαίσια. Στέλεχος τραπέζης μου έλεγε ότι ζήτημα αν του χρησίμευσε ένα 5% από όσα έμαθε στην ΑΣΟΕΕ. Η δουλειά μαθαίνεται στην πράξη. Το Πανεπιστήμιο δεν έχει σχέση με δουλειές. Δεν είναι ΙΕΚ κατάρτισης.
Δεν εννουσα να γινουμε σαν ΙΕΚ που εκει μαθαινουν κυριολεκτικα μια τεχνη,εννουσα πως οτι κανεις στην θεωρια θα ηταν κατα της γνωμη μου πολυ χρησιμο να το δεις και στην πραγματικοτητα το πως γινεται,βλεπω ακομα τωρα που ειμαστε στο λυκειο που μας λεει καποια πραγματα ο καθηγητης στα μαθηματικα και στην φυσικη οπου οι εφαρμογες τους ειναι παντου(πχ εκθετικες συναρτησεις,παραγωγος,θερμοδυναμικη,κτλπ..) οπου προσωπικα καθομαι και ψαχνω το που εφαρμοζονται και ετσι μου τραβαει το ενδιαφερον να τα μαθω,και λεω πως αυτα επρεπε να μας τα δειχνουν στο σχολειο και οχι να μας λενε να ενας τυπος και τα παιδια απλα να τον αποστηθιζουν διχως να ξερουν τι ειναι αυτο και που χρησιμευει,τελος παντων το ιδιο θα επρεπε να γινεται και στο πανεπιστημιο αλλα πλεον με εργαστηρια ωστε σαν φοιτητης να ξερεις τι μαθαινεις και να μην βλεπεις μονο νουμερα και γραμματα αλλα αυτα τα νουμερα και τα γραμματα να τα μεταφραζεις ως εικονες.

Υ.Σ ελπιζω να εγινα κατανοητος :D,οσο για τον τονο μου παραμενει φιλικος χεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Oύτε οι όροι εργασίας στον ιδιωτικό τομέα του εξωτερικού (βλ. Γερμανία) είναι ανθρώπινοι. Η υποχρέωση περί τυπικών εργασιακών σχέσεων, του συνεχούς ελέγχου του εργαζομένου για την αποδοτικότητά του, απουσία κλαδικών συμβάσεων, ...είναι μερικές απάνθρωπες συμπεριφορές. Τουλάχιστον στην Ελλάδα υπάρχει λίγο και ο συναισθηματισμός μεταξύ των συναδέλφων.

Cherchez επειδή έχεις εμμονές μαζί μου, ξαναδιάβασε τι γράφω. Πουθενά δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι έξω είναι χειρότερα από την Ελλάδα. Απλά το εξωτερικό δεν είναι και ο εργασιακός παράδεισος. Εκεί θέλω να σταθώ. Πρέπει κάποτε να στηρίζουμε τη χώρα μας, σε κάποια σημεία. Δεν είναι όλα μαύρα. Σαφώς και έχουμε προβλήματα, αλλά οικονομική κρίση δεν έχει μόνο η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
. Με αυτό θέλω να πω ότι μπορεί να έχουμε χίλια προβλήματα αλλά δεν θεωρώ ότι ο Καναδός ή ο Γερμανός κάνει καλύτερα πράγματα. ις.Ίδιο παλούκι τρώμε αν ο καθηγητής του, έχει και αυτός τρελές απαιτήσε

nPb δεν εννοούσα αυτό ούτε έκανα παρομοίωση τους φοιτητές εδώ με τους εκεί. Είπα απλά ότι δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα με δυο λέξεις (λιγότερη ύλη, λες και σπούδασε εκεί για να ξέρει) και ότι στην Ελλάδα δεν ήμαστε ανώτεροι σε σχέση με τους φοιτητές των ξένων πανεπιστημίων..Εδώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα θεωρούμε όλα θεικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Oύτε οι όροι εργασίας στον ιδιωτικό τομέα του εξωτερικού (βλ. Γερμανία) είναι ανθρώπινοι. Η υποχρέωση περί τυπικών εργασιακών σχέσεων, του συνεχούς ελέγχου του εργαζομένου για την αποδοτικότητά του, απουσία κλαδικών συμβάσεων, ...είναι μερικές απάνθρωπες συμπεριφορές. Τουλάχιστον στην Ελλάδα υπάρχει λίγο και ο συναισθηματισμός μεταξύ των συναδέλφων.

Cherchez επειδή έχεις εμμονές μαζί μου, ξαναδιάβασε τι γράφω. Πουθενά δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι έξω είναι χειρότερα από την Ελλάδα. Απλά το εξωτερικό δεν είναι και ο εργασιακός παράδεισος. Εκεί θέλω να σταθώ. Πρέπει κάποτε να στηρίζουμε τη χώρα μας, σε κάποια σημεία. Δεν είναι όλα μαύρα. Σαφώς και έχουμε προβλήματα, αλλά οικονομική κρίση δεν έχει μόνο η Ελλάδα.

Δν εχω εμμονη μαζι σου γτ απλα σε βρισκω γελοιο. Αυτα που γραφεις ειναι προσβλητικα για ολα τ παιδια της ηλικιας μας που δουλευουν στην Ελλαδα και τρωνε τρομερη εκμεταλευση καθε μερα (βλεπε 12 ωρα για 400 ευρω χωρις ασφαλιση ).Οπως ειπα πουθενα δν ειναι ροδινα και η κριση ειναι παγκοσμια.Ομως αλλο κριση δεν θα αγορασω το νεο Ιphone και αλλο δεν εχω ενα ταισω την οικογενεια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
nPb δεν εννοούσα αυτό ούτε έκανα παρομοίωση τους φοιτητές εδώ με τους εκεί. Είπα απλά ότι δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα με δυο λέξεις (λιγότερη ύλη, λες και σπούδασε εκεί για να ξέρει) και ότι στην Ελλάδα δεν ήμαστε ανώτεροι σε σχέση με τους φοιτητές των ξένων πανεπιστημίων..Εδώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα θεωρούμε όλα θεικά.

Τι θεϊκά; Καθημερινά, μόνο αρνητικές ειδήσεις και μιζέρια βλέπουμε στην Ελλάδα. Ακόμη και οι νέοι άνθρωποι αντί να συμβάλλουμε κάπως να αλλάξει το κλίμα των ΜΜΕ, παραδινόμαστε άνευ όρων στην ισχύουσα κατάσταση. Κάποια πράγματα δεν έχουν σχέση με κονδύλια ή με μισθούς. Πιστεύω ότι είναι πλέον στο DNA μας να ευλογούμε το εξωτερικό, να μην κάνουμε κάτι για τη χώρα μας. Η υπερπροβολή των αρνητικών της χώρας μας, κάνει μεγάλη μερίδα ανθρώπων που δεν ξέρει αρκετά πράγματα να θέλουν να φύγουν από την Ελλάδα σήμερα κιόλας. Πιστεύουν ότι με 2-3 καλά λόγια και ωραίες περιγραφές του εξωτερικού, να ζήσουν αυτά που δεν μπορούν στην Ελλάδα. Όμως παραγνωρίζουν ότι στην επιστήμη ισχύει 1+1=2 παντού. Είτε μιλάμε για Ελλάδα, είτε για Ζιμπάμπουε, είτε για Καναδά, είτε για Κίνα, είτε για Φινλανδία,...οι κοινωνικές δομές ενδέχεται να διαφέρουν διότι έχουν να κάνουν με την κάθε κουλτούρα, πολιτισμό και νομικό πλαίσιο. Σίγουρα αλλού μπορεί να είναι καλύτερα σε 2-3 πράγματα. Αλλού μπορεί να είναι χειρότερα όμως. Το εξιδανικευμένο μέρος όμως, δεν υπάρχει. Ας ξεκινήσουμε πρώτα τι σκατοχαρακτήρες είστε εσείς οι ίδιοι που ψάχνετε μια χώρα με καλύτερα κοινωνικά και εργασιακά ιδανικά από την Ελλάδα. Όλοι μιλούν για μια καλύτερη Γερμανία, ένα καλύτερο Βέλγιο, μια καλύτερη Αγγλία, αλλά δεν μας λένε τι γνώμη έχουν για τα κοινά ανθρώπινα κοινωνικά αδιέξοδα; Η οικονομική και κοινωνική κρίση πλέον δεν είναι "φαινόμενο" Ελληνικό. Για ποιο λόγο να σας "δεχτεί" η άλλη χώρα; το άλλο κοινωνικό σύστημα;

Antis, δεν επιτίθεμαι σε σένα, προς θεού. Αναφέρομαι γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Εξω και γρηγορα.Απο καποιον που το μετανοιωσε.Επισης ψαξε και για Βελγιο-Ολλανδια εχει καλα τμηματα μηχανικων,αν μιλας καλα γερμανικα βεβαια βουρ για Γερμανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top