ΣΜΑ (Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών) ή ΣΝΔ(Σχολή Ναυτικών Δοκίμων)- Μηχανικοί;

Giannisks

Νεοφερμένος

Ο Giannisks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εδωσα φετοσ παννεληνιεσ και πιστευω πωσ εχω γραψει αρκετα καλα.. Τωρα ομωσ που ειναι η ωρα του μηχανογραφικου ειμαι αναμεσα σε αυτεσ τισ τρισ σχολεσ.. Η ιδεα του στρατιωτικου μπορω να πω οτι μου αρεσει αλλα δεν ειναι οτι το θελω φανατικα.. Ολεσ εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τουσ .. Τι θα με συμβουλευατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν δεν είσαι σίγουρος ότι σ' αρέσει ο στρατιωτικός τρόπος ζωής τότε μη δηλώσεις καμία στρατιωτική σχολή. Φιλικά. Άκου έναν αξιωματικό:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giannisks

Νεοφερμένος

Ο Giannisks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αμα αναφερεσε στα 4 χρονια τησ σχολησ δεν νομιζω οτι θα εχω θεμα.. Ειναι η αδερφη μου στρατιωτικοσ και μου ειπε οτι συνηθηζεται ο τροοσ ζωησ.. Τωρα για μετα την σχολη τι το ιδιαιτερο θα εχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η φοίτηση στη σχολή είναι το λιγότερο. Αναφέρομαι στα επόμενα 40 χρόνια μετά την αποφοίτηση από την σχολή. Για τις γυναίκες είναι πιο εύκολος ο στρατός καθώς δεν έχουν θέμα ούτε με τα γένια ούτε με τα μαλλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giannisks

Νεοφερμένος

Ο Giannisks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οσα ατομα εχω ρωτησει απο το στρατο μου το πρωτινουν ανεπιφιλακτα να παω.. Ναι εχουν και καποια αρνητικα πχ συχνεσ μεταθεσεισ στην αεροπορια και ταξιδια στο ναυτικο. Αυτο που με προβληματιζει με το πολυτεχνειο ειναι τα χρονια σπουδων, το κοστοσ (γτ μονιο Αθηνα μπορω να παω που ειναι εκει η αδερφη μου) αλλα και η αποκατασταση μετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το θέμα είναι να μην το μετανιώσεις. Είναι πολλοί αυτοί που δηλώνουν στρατιωτική σχολή και το μετανιώνουν γιατί δεν έχουν συναίσθηση των δυσκολιών και του στρατιωτικού τρόπου ζωής. Αν το κάνεις για την αποκατάσταση ξεκινάς από λάθος αφετηρία αν και το καταλαβαίνω. Το θέμα είναι να γουστάρεις τον στρατιωτικό τρόπο ζωής. Θέλει και λίγο τρέλλα η στρατιωτική σχολή γενικά. Τη σχολή να τη δηλώσεις εφόσον το θέλεις εσύ και όχι οι άλλοι. κάτσε και σκέψου πολύ προσεκτικά τις επόμενες 3 εβδομάδες που έχεις καιρό. Μην πάρεις βιαστική απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannisks

Νεοφερμένος

Ο Giannisks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν το λεω μονο για την αποκατασταση.. Ανεκαθεν ηθελα να ασχοληθω με μηχανεσ.. Μου αρεσουν ομωσ αρκετα τα αεροπλανα και τα καραβια οπωσ και αλλεσ ιδηκοτητεσ τησ μηχανολογιασ οπωσ πχ μηχανικοσ ιατρικων μηχανηματων.. Θελω να ακουσω ομωσ γνωμεσ απο ατομα που εχουν τελειωσει πχ πολυτεχνιο ωστε να ξερω πως ειναι η κατασταση μετα το πτυχιο... Αμα τωρα παλι καταληξω οτι θελω να ασχοληθω μονο με καραβια η αεροπλανα τοτε θα παω στο στρατο αφου θα κανω κατι που θα μου αρεσει και θα ειμαι και σιγουρος για την δουλεια μου.. Για να καταληξω ομως θελω να μαθω πληροφοριεσ και απο αλλα ατομα σχετικα με αυτα τα τμηματα και τις προοπτικεσ τουσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Υπερ
Σταθερη δουλεια
Αρκετα ταξιδια με το Ναυτικο (αν και οχι Β. Αμερικη οπως παλιοτερα)
Δυνατοτητα συνεχισης των σπουδων σε πολυτεχνειο, παλιοτερα υπηρχαν θεσεις και σε πολυτεχνεια του εξωτερικου ακομα και στο ΜΙΤ. Τωρα δεν ξερω αν υπαρχουν

Κατα
Σταθερα λεφτα. Τα λεφτα ενος σημαιοφορου με ενος ανωτερου αξιωματικου δεν διαφερουν και τρομερα. Ο ενας παιρνει περιπου 1,000 και ο αλλος 1,800. Και ας εχει ο δευτερος 25-30 χρονια υπηρεσια.
Μετριο προς ασχημο εργασιακο περιβαλλον
Καμια δυνατοτητα αλλαγης. Απο τη στιγμη που θα βγεις αξιωματικος θα κανεις αυτη τη δουλεια για τουλαχιστον 30 χρονια. Πλεον προκειται να καταργηθει και το δικαιωμα προωρης συνταξιοδοτησης (με μειωμενα χρηματα) που εκμεταλλευονταν αρκετοι ωστε να εργαστουν στον ιδιωτικο τομεα.
Αρκετες μεταθεσεις επαρχια (για Αεροπορια αυτο)

Αυτο πιστευω να σε βοηθησει: Οποιος αξιωματικος εχει κατοχυρωσει δικαιωμα να φυγει, ριχνει μαυρη πετρα και εξαφανιζεται. Απο την ταξη του πατερα μου εχει φυγει το 80%, οι περισσοτεροι εθελοντικα. Αυτο λεει κατι για τις εργασιακες συνθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannisks

Νεοφερμένος

Ο Giannisks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ο πατέρας σου είναι αεροπορία ή ναυτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναυτικο. Αλλα οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι αν ξαναηταν 18 χρονων δεν θα εμπαινε σε στρατιωτικη σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannisks

Νεοφερμένος

Ο Giannisks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είναι και αυτή μια άποψη.. Άλλους
στρατιωτικούς βλέπεις να βάζουν τα παιδιά τους στο στρατό.. Τεσπα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. Καμία άλλη γνώμη πληροφορία ρε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top