Ελεύθερες μετεγγραφές

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγώ άκουσα για πολύτεκνους και τρίτεκνους η μετεγγραφή θα είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ..για τους υπόλοιπους θα ισχύουν και άλλα κριτήρια..απλά θέλω να μου πει κάποιος που να ξέρει σίγουρα..

Σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορει καποιος να υποβαλλει ενα αξιοπιστο link με τις αντιστοιχιες των σχολων;
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Μπορει καποιος να υποβαλλει ενα αξιοπιστο link με τις αντιστοιχιες των σχολων;
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
επειδη δεν εχω καταλαβει καθολου τι ειναι οι ελευθερες μετεγγραφες θελω να ρωτησω:
εγω θελω να περασω μαθηματικο αθηνων. μενω μονιμα αθηνα και ο αδελφος μου σπουδαζει στο φυσικο αθηνων.
μετα το μαθηματικο αθηνων στο μηχανογραφικο μου θα δηλωσω ας πουμε μια αλλη σχολη π.χ. χημικο αθηνων.
ας υποθεσουμε οτι με τα μορια που εχω δεν πιανω σιγουρα το μαθηματικο αθηνων (1η επιλογη) και πιανω σιγουρα το χημικο αθηνων (2η επιλογη)
αλλα τωρα με τις μετεγγραφες αν εχω καταλαβει σωστα (μαλλον οχι), σκεφτομαι να δηλωσω π.χ. σαν δευτερη επιλογη μια αντιστοιχη σχολη π.χ. μαθηματικο ιωαννινων ωστε να ειναι αντιστοιχη σχολη και να κανω μετα μετεγγραφη σε μαθηματικο αθηνων.
φυσικα ομως προτιμω το χημικο αθηνων απο το μαθηματικο ιωαννινων αλλα αν ειναι το μαθηματικο ιωαννινων να μπορει να με στειλει στο μαθηματικο αθηνων τοτε δεν εχω προβλημα να παω για εναν χρονο στα ιωαννινα. ή να μην παω καθολου.
οι σχολες και οι επιλογες που εβαλα ειναι υποθετικες. πιστευω να καταλαβατε το σκεπτικο μου αν οχι πειτε μου να εξηγησω αναλυτικοτερα.
στεκει αυτο το σκεπτικο? μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει σωστα

Μπορει καποιος να υποβαλλει ενα αξιοπιστο link με τις αντιστοιχιες των σχολων;
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Μπορει καποιος να υποβαλλει ενα αξιοπιστο link με τις αντιστοιχιες των σχολων;
Ευχαριστω εκ των προτερων!
https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-...egkyklios-metagrafvn-foithtvn-esvterikoy.html

https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-.../581-antistoixia-tmhmatvn-gia-metagrafes.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
επειδη δεν εχω καταλαβει καθολου τι ειναι οι ελευθερες μετεγγραφες θελω να ρωτησω:
εγω θελω να περασω μαθηματικο αθηνων. μενω μονιμα αθηνα και ο αδελφος μου σπουδαζει στο φυσικο αθηνων.
μετα το μαθηματικο αθηνων στο μηχανογραφικο μου θα δηλωσω ας πουμε μια αλλη σχολη π.χ. χημικο αθηνων.
ας υποθεσουμε οτι με τα μορια που εχω δεν πιανω σιγουρα το μαθηματικο αθηνων (1η επιλογη) και πιανω σιγουρα το χημικο αθηνων (2η επιλογη)
αλλα τωρα με τις μετεγγραφες αν εχω καταλαβει σωστα (μαλλον οχι), σκεφτομαι να δηλωσω π.χ. σαν δευτερη επιλογη μια αντιστοιχη σχολη π.χ. μαθηματικο ιωαννινων ωστε να ειναι αντιστοιχη σχολη και να κανω μετα μετεγγραφη σε μαθηματικο αθηνων.
φυσικα ομως προτιμω το χημικο αθηνων απο το μαθηματικο ιωαννινων αλλα αν ειναι το μαθηματικο ιωαννινων να μπορει να με στειλει στο μαθηματικο αθηνων τοτε δεν εχω προβλημα να παω για εναν χρονο στα ιωαννινα. ή να μην παω καθολου.
οι σχολες και οι επιλογες που εβαλα ειναι υποθετικες. πιστευω να καταλαβατε το σκεπτικο μου αν οχι πειτε μου να εξηγησω αναλυτικοτερα.
στεκει αυτο το σκεπτικο? μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει σωστα


https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-...egkyklios-metagrafvn-foithtvn-esvterikoy.html

https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-.../581-antistoixia-tmhmatvn-gia-metagrafes.html
Εφόσον ο αδερφός σου δεν είναι σε διαφορετική πόλη από αυτή της μόνιμης κατοικίας των γονιών σου δεν δικαιούσαι σε καμία περίπτωση μετεγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Αν πληροίς τα εισοδηματικά κριτήρια, αλλά κανένα άλλο κριτήριο, δικαιούσαι μετεγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
έχω μια απορία , περνάω προσχολική αλεξανδρούπολης , ρόδου κτλ που έχουν πιο χαμηλή βάση. Μένω ρόδο αλλά η αδερφή μου σπουδάζει θεσσαλονίκη. Αν κάνω αίτηση για μετεγγραφή απο προσχολική αλεξανδρούπολης σε προσχολική θεσσ/νικης υπάρχει περίπτωση να με στείλουν ρόδο; (είμαστε κ τρίτεκνοι )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
ρωτάω κ εδώ , περνάω προσχολική αλεξανδρούπολης , ρόδου κτλ που έχουν πιο χαμηλή βάση. Μένω ρόδο αλλά η αδερφή μου σπουδάζει θεσσαλονίκη. Αν κάνω αίτηση για μετεγγραφή απο προσχολική αλεξανδρούπολης σε προσχολική θεσσ/νικης υπάρχει περίπτωση να με στείλουν ρόδο; (είμαστε κ τρίτεκνοι )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
???

Αν πληροίς τα εισοδηματικά κριτήρια, αλλά κανένα άλλο κριτήριο, δικαιούσαι μετεγγραφή;

Aν έχεις αδερφό/αδερφή στην πόλη που θες να κάνεις μετεγγραφή ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnmav

Νεοφερμένος

Η kwnmav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τι γίνεται για κάποιον ο οποίος έχει γονιό με αναπηρία; Ποσοστό πάνω από 60%. Σε αυτή την περίπτωση τι μεταγραφή δικαιούται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κατά κεφαλήν εισόδημα των 9000 ευρώ που καθορίστηκε, εννοείται το μεικτό εισόδημα όπως αυτό βεβαιώνεται με την ετήσια φορολογική δήλωση διαιρούμενο με τον αριθμό μελών της οικογένειας, συνυπολογιζομένων και των προστατευόμενων μελών της. Π.χ για μια τριμελή οικογένεια (γονείς και ένα παιδί) με εισόδημα 20000 ευρώ, το κατά κεφαλήν εισόδημα θεωρείται πως είναι 6833 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Το κατά κεφαλήν εισόδημα των 9000 ευρώ που καθορίστηκε, εννοείται το μεικτό εισόδημα όπως αυτό βεβαιώνεται με την ετήσια φορολογική δήλωση διαιρούμενο με τον αριθμό μελών της οικογένειας, συνυπολογιζομένων και των προστατευόμενων μελών της. Π.χ για μια τριμελή οικογένεια (γονείς και ένα παιδί) με εισόδημα 20000 ευρώ, το κατά κεφαλήν εισόδημα θεωρείται πως είναι 6833 ευρώ.

Δεν το καταλαβα αυτο..το 6833 πως προκυπτει δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει ο πολλαπλασιασμός του κατά κεφαλήν εισοδήματος επί τον αριθμό μελών της οικογένειας να μας δίνει το ακριβές ή στρογγυλεμένο προς τα πάνω μεικτό εισόδημα. Π.χ για μια τριμελή οικογένεια με εισόδημα 20000 ευρώ, το κατά κεφαλήν εισόδημα θεωρείται πως είναι 6833 ευρώ (20500 δια 3). Για μια πενταμελή οικογένεια με εισόδημα 30000 ευρώ, το κατά κεφαλήν εισόδημα θεωρείται πως είναι 6000 ευρώ (30000 δια 5). Για μια επταμελή οικογένεια με εισόδημα 45500 ευρώ, το κατά κεφαλήν εισόδημα θεωρείται πως είναι 6500 ευρώ (45500 δια 7).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamboxer

Νεοφερμένος

Η dreamboxer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
...και μια ερώτηση ...επειδή ακούω διαφορετικές απαντήσεις....
είμαστε 4μελη οικογένεια (εισόδημα κάτω από 30000, και κατοικώ στη Λαμία) και μάλλον ''περνώ''αει νοσηλευτική Σπαρης...επειδή είδα η αντιστοιχία είναι με το αει Αθήνας.....δικαιούμαι να αιτηθω μετεγγραφή για Αθήνα..???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Πρέπει ο πολλαπλασιασμός του κατά κεφαλήν εισοδήματος επί τον αριθμό μελών της οικογένειας να μας δίνει το ακριβές ή στρογγυλεμένο προς τα πάνω μεικτό εισόδημα. Π.χ για μια τριμελή οικογένεια με εισόδημα 20000 ευρώ, το κατά κεφαλήν εισόδημα θεωρείται πως είναι 6833 ευρώ (20500 δια 3). Για μια πενταμελή οικογένεια με εισόδημα 30000 ευρώ, το κατά κεφαλήν εισόδημα θεωρείται πως είναι 6000 ευρώ (30000 δια 5). Για μια επταμελή οικογένεια με εισόδημα 45500 ευρώ, το κατά κεφαλήν εισόδημα θεωρείται πως είναι 6500 ευρώ (45500 δια 7).

ας ελεγες απο την αρχη οτι με το 20000 εννοουσες 20500 και δεν θα χρειαζοταν ολο αυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
δεν ξέρει κανείς για αυτό που ρώτησα; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
δεν ξέρει κανείς για αυτό που ρώτησα; :/

Δεν μπορουν να σε "στειλουν" καπου που δεν δηλωσες. Η αιτηση σου θα λεει εκει που θελεις και ειτε θα γινει δεκτη ειτε οχι. Κατα 99% νομιζω μπορεις να πας στην πολη που σπουδαζει καποια αδελφη σου, αλλα ριξε μια ματια να εισαι σιγουρη. Παντως αυτο που λες να σε στειλουν καπου αλλου επειδη εκει μενεις δεν γινεται..Δεν εισαι πακετο να σε στειλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
...και μια ερώτηση ...επειδή ακούω διαφορετικές απαντήσεις....
είμαστε 4μελη οικογένεια (εισόδημα κάτω από 30000, και κατοικώ στη Λαμία) και μάλλον ''περνώ''αει νοσηλευτική Σπαρης...επειδή είδα η αντιστοιχία είναι με το αει Αθήνας.....δικαιούμαι να αιτηθω μετεγγραφή για Αθήνα..???

Το ίδιο θέλω να κάνω και εγω βέβαια μένω Χανιά αλλά έχω θείους και ξαδέρφια στην Αθήνα ανήκω στην κατηγορία των πολυτέκνων δικαιούμαι την μεταγραφή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Το ίδιο θέλω να κάνω και εγω βέβαια μένω Χανιά αλλά έχω θείους και ξαδέρφια στην Αθήνα ανήκω στην κατηγορία των πολυτέκνων δικαιούμαι την μεταγραφή?

Αν υπαρχει συγγενης και τριτεκνια/πολυτεκνια ΝΑΙ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Δεν μπορουν να σε "στειλουν" καπου που δεν δηλωσες. Η αιτηση σου θα λεει εκει που θελεις και ειτε θα γινει δεκτη ειτε οχι. Κατα 99% νομιζω μπορεις να πας στην πολη που σπουδαζει καποια αδελφη σου, αλλα ριξε μια ματια να εισαι σιγουρη. Παντως αυτο που λες να σε στειλουν καπου αλλου επειδη εκει μενεις δεν γινεται..Δεν εισαι πακετο να σε στειλουν.

οκ, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mk13ization

Νεοφερμένος

Ο mk13ization αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι ρε γιατί οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top