Ελεύθερες μετεγγραφές

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Κοίτα οι περιπτώσεις για ελεύθερη μετεγγραφή καθορίζονται σαφώς από τον σχετικό νόμο και είναι δύο 1) Στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου ή στην κοντινότερη περιοχή στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου που υπάρχει αντίστοιχη σχολή με τη σχολή επιτυχίας και 2) Στο Πανεπιστήμιο που φοιτά ήδη αδελφός ο οποίος είναι προπτυχιακός, ενεργός φοιτητής. Δεν υπάρχει καμία άλλη περίπτωση. Τώρα το σε ποια σχολή θα μπεις εξαρτάται από τη σειρά προτίμησης που θα τη δηλώσεις. Αν με το σύνολο των μορίων σου εισάγεσαι σε περισσότερα από ένα τμήματα τότε θα εισαχθείς σε αυτό που έχεις δηλώσει με προγενέστερη προτίμηση. Αν λοιπόν πετύχεις σε ένα τμήμα που υπάρχει και στην Κέρκυρα και στην Αθήνα τότε πιστεύω πως μπορείς να δηλώσεις και τις δύο πόλεις (δεν έχει διευκρινιστεί όμως αν κρίνεσαι πρώτα για τον τόπο κατοικίας σου ή για το ποιο εσύ επιλέγεις). Αν όμως πετύχεις σε ένα τμήμα που βρίσκεται μόνο στην Κέρκυρα ή μόνο στην Αθήνα είναι ευνόητο ότι θα ζητήσεις μετεγγραφή για την αντίστοιχη πόλη στην οποία υπάρχει το τμήμα.

Ναι αλλα απο τη στιγμη που μπορει να θεωρηθει τοπος κατοικιας η Αθηνα λογω του οτι εχω τον αδερφο μου που μενει,αρα εχω συμφεροντα τοτε δεν υπαρχει λογος να απορριφθει!! Θα καθοριστουν αυτα πιστευω σιγα σιγα και τν Τεταρτη θα γινει ανακοινωση απο το Λοβερδο για κατι αλλαγες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέχρι τώρα στα δικαιολογητικά που ζητούσαν να κατατεθούν ήταν λογαριασμός ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΝΕΡΟΥ από τον οποίο προέκυπτε η μόνιμη κατοικία ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ και βεβαίωση του αρμόδιου τμήματος από την οποία προέκυπτε η φοιτητική ιδιότητα του αδελφού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια θελω να κανω μια ερωτηση ελπιζω να μην ειναι βλακεια αλλα δεν μπορω να βρω στο ιντερνετ για να καταλαβω τι παιζει... εδωσα το 2013, περασα μαρκετινγκ & επικοινωνιας ΟΠΑ, θελω να κανω 10% και να δω αν μπορω να περασω σε καποια σχολη πληροφορικης [που και παλι δεν ειμαι σιγουρη αν θα παω τελικα...δεν ειναι ομως αυτο το θεμα], σκεφτομουν, επειδη πχ εγραψα στο 2ο+4ο πεδιο 14266, δεν επιασα το παπει με λιγα λογια, μηπως θα γινοταν να κανω κατι με τις μετεγγραφες δηλαδη να δηλωσω ξερω γω πατρα η κατι τετοιο και να με φερουν αθηνα... αλλα δεν ξερω ουτε ποια ειναι τα κριτηρια για να μπορεσω να κανω μετεγγραφη ουτε ποσο σιγουρο ειναι [δηλαδη ποσο ψηλα να βαλω την σχολη εκτος αθηνας στο μηχανογραφικο] ουτε σε ποιο τμημα απο ολα θα με φερουν.... στο λινκ που ειχατε δωσει στην αρχη του θεματος ειδα αυτο:

<<«Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, «Πληροφορικής» του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Πανεπιστημίου Πειραιώς, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, του Ιονίου Πανεπιστημίου, «Εφαρμοσμένης Πληροφορικής» του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, «Επιστήμης Υπολογιστών» του Πανεπιστημίου Κρήτης, «Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, και «Πληροφορικής και Τηλεματικής» του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου.>>
αυτο που με ενδιαφερει ειναι ομως αν εχω και τα κριτηρια και αν γινεται γενικα αυτο που λεω.. αν μπορει καποιος να μου πει θα το εκτιμησω ιδιαιτερα!!
αλλα μου φαινεται δεν ειδα πουθενα εισοδηματικα κριτηρια, που ειναι τα μονα που θα μπορουσα να πληρησω... =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μέχρι τώρα στα δικαιολογητικά που ζητούσαν να κατατεθούν ήταν λογαριασμός ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΝΕΡΟΥ από τον οποίο προέκυπτε η μόνιμη κατοικία ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ και βεβαίωση του αρμόδιου τμήματος από την οποία προέκυπτε η φοιτητική ιδιότητα του αδελφού.

Ελα ελα σωστα εχει ο πατερας μου τετοια ΑΘΗΝΑ!! ΔΙΚΙΟ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
GogoMal οι αντιστοιχίες των τμημάτων βρίσκονται στην υπουργική απόφαση αριθμ 168761/5-11-2013 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ αριθμ 2910 τΒ/12-11-2013. Τα κριτήρια για να πάρεις μετεγγραφή βρίσκονται στο άρθρο 53 του Ν.4264 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ αριθμ 118 τΑ/15-5-2014. Γκουγκλάροντας τα ΦΕΚ μπορείς να πάρεις τις πληροφορίες που θέλεις. Τώρα για το θέμα της σειράς που θα δηλώσεις τα τμήματα, προσωπικά νομίζω πως πρέπει να τα βάλεις με την απόλυτη σειρά της προσωπικής σου προτίμησης. Αφού έτσι και αλλιώς δικαιούσαι μετεγγραφής, τελικά θα πας στο κοντινότερό σου, αντίστοιχο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
παιδια εμεις ειμαστε 7 αδερφια, ειμαι ο 2ος και εχω περασει μηχ μηχ βολο,εχω μια μεγαλη αδερφη στο ΑΠΘ, Θεσσαλονικη ειναι και ο τοπος μονιμης κατοικιας των γονεων μου, αν κανω 10%(6%) και περασω σε καποια σχολη (παλι εκτος Θεσσαλονικης) θα μπορω να κανω αιτηση για μετεγγραφη στο ΑΠΘ;

και αν τελικα μπορω να κανω λετε να υπαρχει περιπτωση να με απορριψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
GogoMal οι αντιστοιχίες των τμημάτων βρίσκονται στην υπουργική απόφαση αριθμ 168761/5-11-2013 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ αριθμ 2910 τΒ/12-11-2013. Τα κριτήρια για να πάρεις μετεγγραφή βρίσκονται στο άρθρο 53 του Ν.4264 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ αριθμ 118 τΑ/15-5-2014. Γκουγκλάροντας τα ΦΕΚ μπορείς να πάρεις τις πληροφορίες που θέλεις. Τώρα για το θέμα της σειράς που θα δηλώσεις τα τμήματα, προσωπικά νομίζω πως πρέπει να τα βάλεις με την απόλυτη σειρά της προσωπικής σου προτίμησης. Αφού έτσι και αλλιώς δικαιούσαι μετεγγραφής, τελικά θα πας στο κοντινότερό σου, αντίστοιχο τμήμα.

μα πως θα παω αφου δεν εχει κανενα κριτηριο που να δικαιουμαι μετεγγραφη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα από αυτά που έγραψες κατάλαβα ότι δικαιούσαι μετεγγραφής. Αν δεν εμπίπτεις σε καμία κατηγορία τότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε. Πάντως για καλό και για κακό άκουσε αύριο τον Υπουργό που θα κάνει σχετικές δηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bdj96

Νεοφερμένος

Ο bdj96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλημερα
Μηπως γνωριζει κανεις τι θα ισχυσει τελικα για τις μεταγγραφες ατομων με κοινωνικα κριτηρια?Εγω στηριζομουν σε αυτο,αλλα τωρα πολυ μασημενα μου τα λενε το σχολειο και το υπουργειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικα γνωριζουμε τι θα ισχυσει με τις μετεγγραφες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lina stud

Νεοφερμένος

Η lina stud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τελικα γνωριζουμε τι θα ισχυσει με τις μετεγγραφες;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
παιδια εμεις ειμαστε 7 αδερφια, ειμαι ο 2ος και εχω περασει μηχ μηχ βολο,εχω μια μεγαλη αδερφη στο ΑΠΘ, Θεσσαλονικη ειναι και ο τοπος μονιμης κατοικιας των γονεων μου, αν κανω 10%(6%) και περασω σε καποια σχολη (παλι εκτος Θεσσαλονικης) θα μπορω να κανω αιτηση για μετεγγραφη στο ΑΠΘ;

και αν τελικα μπορω να κανω λετε να υπαρχει περιπτωση να με απορριψουν;

τι λετε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασφαλώς και μπορείς να κάνεις αίτηση. Η περίπτωσή σου δεν χωράει αμφισβήτηση αφού είσαι "τέκνο πολυτέκνων". Τώρα για το αν θα απορριφθεί ή όχι εξαρτάται από το τμήμα υποδοχής αλλά νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα καθώς πληροίς με το παραπάνω τα κριτήρια (7 αδέλφια). Μέσα στην εβδομάδα είπαν ότι θα δώσουν περισσότερες πληροφορίες για τις ελεύθερες μετεγγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια αυτο που ρωτησα εξαρχησ ειναι ποια ειναι τα κριτηρια.. αμα τα ηξερα δεν θα ρωτουσα και θα βρισκα μονη μ αν περναω η οχι στισ μετεγγραφεσ... ρωταω αν υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια γιατι δεν βρισκω καπου και θελω απλα να το σιγουρεψω... δεν μου χρειαζεται να ερθει καποιος ν μ τ παιξει εξυπνος ν μ πει αν δν εχω κριτηρια να μην το συζηταμε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι διαβάζω omg. Ας ανοίξουν τις πύλες να περάσει ο καθένας σε όποια σχολή θέλει τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forsak3n

Νεοφερμένος

Ο forsak3n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδιά με τις μετεγγραφές τι γίνεται?Από κει που λέγαμε για ''ελεύθερες'' τώρα ο υπουργός πέταξε στο μπαλάκι στα πανεπιστήμια και ακόμα ενδέχεται η υπουργική απόφαση να βγεί μετά τις 14/7! Στα τυφλά θα βάλουμε τις σχολές και μετά θα μας πουν ότι δε δικαιούμαστε μετεγγραφή? Φιρι φιρι το πανε να βρεθούν παιδιά προ εκπλήξεως και να χάσουν μια ολόκληρη χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ασφαλώς και μπορείς να κάνεις αίτηση. Η περίπτωσή σου δεν χωράει αμφισβήτηση αφού είσαι "τέκνο πολυτέκνων". Τώρα για το αν θα απορριφθεί ή όχι εξαρτάται από το τμήμα υποδοχής αλλά νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα καθώς πληροίς με το παραπάνω τα κριτήρια (7 αδέλφια). Μέσα στην εβδομάδα είπαν ότι θα δώσουν περισσότερες πληροφορίες για τις ελεύθερες μετεγγραφές.

το θεμα ειναι οτι εγω θα κανω 10%!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και με το 10% θεωρείσαι επιτυχών σε θέση εισαγωγής ΑΕΙ και ΤΕΙ του σχολικού έτους 2013-14. Δεν το έχω δει να το γράφει κάπου ξεκάθαρα αλλά ίσως να μην το κάνει επειδή είναι ευνόητο. Είναι εντελώς παράλογο να πιστέψουμε ότι τα κριτήρια της ελεύθερης μετεγγραφής θα ισχύσουν για το 90% και όχι για το 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
https://www.#####.gr/ διαβαζε εδω εχει πολυ κοσμο που ασχολειται
μαλλον τζιφος η υποθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
τωρα λενε κατι για 24.000 εισοδημα, αν μπει αυτο την εχουν βαψει πολλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top