Ξένες γλώσσες και επαγγελματική αποκατάσταση

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν την πήρα από σπόντα, ήμουν πάντα πολύ καλός στα αγγλικά, μου άρεσαν σαν γλώσσα και εάν αρχίσω επανάληψη θα τα θυμηθώ αμέσως. Για αυτό ρωτάω μήπως υπάρχει πιθανότητα με ατομικό διάβασμα να καταφέρω να φτάσω σε καλό επίπεδο και να είμαι ικανός να δώσω. Αλλά αφού ως καθηγήτρια, με συμβουλεύετε ότι το καλύτερο θα ήταν να αρχίσω σε κάποιο φροντιστήριο, λόγω πείρας δεν μπορώ να σας αγνοήσω. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όσο καλός και να είσαι δεν μπορείς να πας από το Β2 στο Γ2 με προσωπικό διάβασμα. Είναι μεγάλο το άλμα. Προτείνω το φροντιστήριο ως πιο ποιοτική και οικονομική λύση. Όχι ότι δεν υπάρχουν ποιοτικά ιδιαίτερα, αλλά αυτά είναι και ακριβά και δυσεύρετα για το συγκεκριμένο επίπεδο. Το φροντιστήριο είναι πιο σίγουρη επιλογή και έχει το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης τριβής με τη γλώσσα (λόγω περισσότερων ωρών διδασκαλίας) αλλά και την πίεση της ομάδας. Μπαίνεις πιο εύκολα σε σειρά.

Μην πας με κλειστά τα μάτια όμως. Επέλεξε με προσοχή για να βρεις το πιο κατάλληλο για σένα. Και μην το αφήνεις για τελευταία στιγμή. Όλοι μου οι ενήλικες μαθητές όταν πλησιάζουν οι εξετάσεις λένε μακάρι να είχα αρχίσει 2 μήνες νωρίτερα.

Εσύ αν επιτρέπεται εφόσον έκανες στη Βρετανία και προπτυχιακό και μεταπτυχιακό και μετά δούλευες κιόλας -με άλλα λόγια είχες μπει για τα καλά στο νόημα της χώρας- τι σε ώθησε να γυρίσεις στην Ελλάδα;
(αν γύρισες για προσωπικό/οικογενειακό etc λόγο πάσο) πιο πολύ ρωτάω γιατί υποθέτω πως εκεί θα είχες πολύ περισσότερες ευκαιρίες να εξελιχθείς επαγγελματικά απ' ότι πχ να κάνεις ιδιαίτερα εδώ
Το πρώτο μου πτυχίο το έκανα στην Ελλάδα (όχι ότι έχει καμία σημασία, απλά το αναφέρω για την ιστορία). Οι λόγοι που επέστρεψα ήταν προσωπικοί / οικογενειακοί. Επαγγελματικά σαφώς με συνέφερε να μείνω στη Βρετανία. Ειλικρινά αν είχα μπορέσει να προβλέψω την κατάσταση στην Ελλάδα με την τροπή που πήρε, θα είχα ξεπεράσει τους οικογενειακούς λόγους με κάποιον άλλο τρόπο και θα είχα κάτσει στα αυγά μου. Όπως και να έχει, σκέφτομαι να ξαναφύγω.

Ιδιαίτερα δεν κάνω. Αν φτάσω σε αυτό το σημείο απελπισίας, νομίζω πως θα προτιμήσω να βγάλω ένα εισιτήριο για Λονδίνο και να επιστρέψω στον δυτικό πολιτισμό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Όσο καλός και να είσαι δεν μπορείς να πας από το Β2 στο Γ2 με προσωπικό διάβασμα. Είναι μεγάλο το άλμα. Προτείνω το φροντιστήριο ως πιο ποιοτική και οικονομική λύση. Όχι ότι δεν υπάρχουν ποιοτικά ιδιαίτερα, αλλά αυτά είναι και ακριβά και δυσεύρετα για το συγκεκριμένο επίπεδο. Το φροντιστήριο είναι πιο σίγουρη επιλογή και έχει το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης τριβής με τη γλώσσα (λόγω περισσότερων ωρών διδασκαλίας) αλλά και την πίεση της ομάδας. Μπαίνεις πιο εύκολα σε σειρά.

Μην πας με κλειστά τα μάτια όμως. Επέλεξε με προσοχή για να βρεις το πιο κατάλληλο για σένα. Και μην το αφήνεις για τελευταία στιγμή. Όλοι μου οι ενήλικες μαθητές όταν πλησιάζουν οι εξετάσεις λένε μακάρι να είχα αρχίσει 2 μήνες νωρίτερα.

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ιδιαίτερα δεν κάνω. Αν φτάσω σε αυτό το σημείο απελπισίας, νομίζω πως θα προτιμήσω να βγάλω ένα εισιτήριο για Λονδίνο και να επιστρέψω στον δυτικό πολιτισμό :D
Ελπίζω να μην χρειαστεί,
Πέρα από την αγγλική φιλολογία το άλλο σου πτυχίο σχετικά με τι είναι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ελπίζω να μην χρειαστεί,
Πέρα από την αγγλική φιλολογία το άλλο σου πτυχίο σχετικά με τι είναι;;
Πειράζει να μην πω; Προσπαθώ να διατηρήσω την ανωνυμία μου και ήδη έχω πει πολλά! (ποτέ δεν ξέρεις ποιος διαβάζει) ;)

Κι εγώ ελπίζω να μην χρειαστεί, αλλά αρχίζω να χάνω την ελπίδα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Οκ,
Από εμένα δεν κινδυνεύεις πάντως χαχαχα
Γενικά το ΚΠΓ των αγγλικών το έχεις δουλέψει;; Στο επίπεδο Γ είναι αρκετά δύσκολα τα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ποτέ δεν ξέρεις ποιος διαβάζει ;)

Γενικά το ΚΠΓ των αγγλικών το έχεις δουλέψει;; Στο επίπεδο Γ είναι αρκετά δύσκολα τα θέματα.
Όχι δεν έχω ασχοληθεί, κυρίως γιατί δεν μου το ζητάνε και δεύτερον γιατί δεν το θεωρώ έγκυρο και αξιόπιστο ως πιστοποιητικό. Το θέματα μπορεί να είναι δύσκολα, αλλά το ζητούμενο είναι να είναι αντίστοιχα για το επίπεδο. Αν τα θέματα είναι υπερβολικά δύσκολα, τότε αφήνεις μεγάλο χώρο στον παράγοντα τύχη, πράγμα που δεν είναι σωστό και μειώνει τη σοβαρότητα της εξέτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Στο κρατικο απο εμπειριες φιλων μου στην εκθεση να παρεις ενα 30 στα 60 ειναι αθλος....τα αλλα ποικιλουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ναι κ εγώ που είδα τα θέματα είναι αρκετά τσιμπημένα και στις υπόλοιπες γλώσσες, όχι μόνο αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι κ εγώ που είδα τα θέματα είναι αρκετά τσιμπημένα και στις υπόλοιπες γλώσσες, όχι μόνο αγγλικά.

Στο ΚΠγ θεωρώ εγώ ότι απλά δεν υπάρχει ''ομαλή'' πορεία από το ένα επίπεδο στο άλλο.
Στις άλλες γλώσσες δεν γνωρίζω αλλά στα γερμανικά, το επίπεδο Α είναι πολύ εύκολο. Έδινε μια φίλη μου πριν 3 χρόνια και αν και οι γνώσεις της δεν ήταν πολύ καλές της φάνηκε γελοίο. Έδωσε με φροντιστήριο μια φορά την βδομάδα από 1.5 ώρα:P ( φαντάσου ότι σε κάποια σχολεία, πολλές καθηγήτριες το επιλέγουν για τα παιδιά που κάνουν γερμανικά στο γυμνάσιο. Βγαίνει η ύλη θέλω να πω μόνο από το βιβλίο του υπουργείου + κανα 2-3 φυλλάδια παραπάνω σε κάθε θεματική ενότητα).
Το επίπεδο Β μετά θεωρώ πως είναι το πιο νορμάλ από όλα :P:P .
Το Γ από την άλλη είναι το πιο ''περίεργο'' από όλα.
Τον Ιανουάριο έδωσα το C2 του Goethe και το πήρα με ποσοστό 78% . Επειδή είμαι μαζόχα ( :redface: ) και για άλλους τέτοιους ωραίους λόγους τον Ιούνιο θα δώσω και το επίπεδο Γ του ΚΠγ ( αν είχα χρόνο θα έδινα και το ÖSD αλλά πουυυ:(:redface: ) . Το πιστεύεις ότι με δυσκολεύει πολύ περισσότερο η μορφολογία του;
Έχει πχ 2 ασκήσεις στην θεματική ενότητα της ''κατανόησης γραπτού λόγου'' που πρέπει να συμπληρώσεις τα κενά με λέξεις που στην κυριολεξία τις βγάζεις από το μυαλό σου. Άτοπη άσκηση. Η ίδια υπάρχει και στο ακουστικό.

Το μόνο θετικό που του βρίσκω σαν πτυχίο, είναι ότι τώρα που είναι διαβαθμισμένο είναι αρκετά δύσκολο να μην πάρεις πτυχίο.Αυτό που λέμε ''βάλε στόχο το φεγγάρι και αν δεν πετύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στα αστέρια'' ε, σε ρεαλιστική μορφή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Nina στη Βρετανία απ' ότι γνωρίζω δεν έχει καμιά σχέση το σύστημα πρόσληψης καθηγητών με το σύστημα που προσλαμβάνονται πχ οι αναπληρωτές στην Ελλάδα. Εδώ τους προσλαμβάνει απευθείας το υπουργείο. Εκεί, απ' ότι έχω διαβάσει, τους προσλαμβάνει το κάθε σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι, έτσι είναι. Τα σχολεία στη Βρετανία λειτουργούν αυτόνομα και μπορούν να προσλάβουν όποιον θέλουν χωρίς επετηρίδες, ΑΣΕΠ ή εξετάσεις. Αυτό ισχύει για όλο το προσωπικό τους: μόνιμο και προσωρινό διδακτικό προσωπικό, αναπληρωτές, βοηθητικό προσωπικό κλπ. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι λειτουργούν περίπου όπως λειτουργούν στην Ελλάδα τα φροντιστήρια (ούτε καν τα ιδιωτικά σχολεία) αλλά με μεγαλύτερο έλεγχο από το κράτος (αξιολόγηση έργου) και με χρηματοδότηση από τον εκάστοτε δήμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Έχω ακούσει ακόμη ότι και ο μισθός του καθηγητή/δασκάλου μπορεί να είναι διαφορετικός από δήμο σε δήμο. Επιπλέον ότι πέρα από τον καθηγητή υπάρχουν και οι καθηγητές part time, οι αναπληρωτές (αλλά καμιά σχέση με τον αναπληρωτή έτσι όπως τον εννοούμε στην Ελλάδα). Εκεί οι αναπληρωτές αν κατάλαβα καλά είναι κάτι σαν μπαλαντέρ δηλ είναι stand by και περιμένουν αν θα απουσιάσει κάποιος καθηγητής σε κάποιο σχολείο να τους πάρει το σχολείο τηλ για να τον αναπληρώσουν εκείνη την ημέρα.
Και μετά πέρα από τους καθηγητές υπάρχουν και οι βοηθοί των εκπαιδευτικών, όπου κι αυτοί χωρίζονται σε απλούς βοηθούς και βοηθούς με υψηλά προσόντα (και δεν ξέρω αν υπάρχει και τρίτος διαχωρισμός) και μετά υπάρχουν κάτι αντίστοιχο με παράλληλη στήριξη σε κάποιους μαθητές. Γενικά δηλαδή πέρα από τον εκπαιδευτικό υπάρχουν ένα σωρό ακόμη άτομα που συναποτελούν το εκπαιδευτικό προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κάπως έτσι είναι. Βασικά οι δάσκαλοι και οι καθηγητές είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Για τις προσλήψεις και τους μισθούς τους ισχύει σχεδόν ό,τι ισχύει για κάθε άλλο ιδιωτικό υπάλληλο ανά τον κόσμο (μισθολογικές διαφορές, αξιολόγηση κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ιδιωτικοί υπάλληλοι;; Τα σχολεία από τον προϋπολογισμό της τοπικής αυτοδιοίκησης δεν χρηματοδοτούνται;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ιδιωτικοί υπάλληλοι;; Τα σχολεία από τον προϋπολογισμό της τοπικής αυτοδιοίκησης δεν χρηματοδοτούνται;;
Η χρηματοδότηση είναι πολύπλοκο θέμα, ας πούμε ότι χρηματοδοτούνται από το κράτος (είτε μέσω της τοπικής αυτοδιοίκησης είτε απευθείας από το υπουργείο). Οι υπάληλοι των σχολείων δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι όπως στην Ελλάδα. Δεν προσλαμβάνονται από το κράτος, δεν έχουν μονιμότητα, δεν υπάρχει συγκεκριμένο μισθολόγιο κλπ. Οι όροι εργασίας τους μοιάζουν περισσότερο με τους όρους εργασίας των ιδιωτικών υπαλλήλων στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Στη Βρετανία γενικά δεν υπάρχει ο όρος δημόσιος υπάλληλος, όπως υπάρχει εδώ;;
Δηλ όλοι οι ας πούμε κρατικοί υπάλληλοι εκεί δουλεύουν με το καθεστώς που δουλεύουν και εκπαιδευτικοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Βασικά ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Πέρα από τη Βρετανία γνωρίζεις μήπως για άλλες χώρες της Ευρώπης πώς γίνονται οι προσλήψεις εκπαιδευτικών;; Στη Γαλλία πχ ή στα Βαλκάνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όποιος δεν ξέρει αγγλικά σήμερα θεωρείται αγράμματος. Είναι το πιο σημαντικό προσόν καθώς η αγορά πλέον είναι διεθνής και ότι και να αποφασίσετε να κάνετε θα το βρείτε μπροστά σας. Θες να διαβάσεις ένα βιβλίο που σε ενδιαφέρει π.χ. για πληροφορική, οικονομικά ή οτιδήποτε άλλο? Είναι στα Αγγλικά. Αν δεν ξέρεις Αγγλικά σήμερα έχεις τεράστιο μειονέκτημα. Γι'αυτό όποιοι το σκέφτονται καλό είναι να το κάνουν όσο πιο γρήγορα γίνεται. Και μιλάω πάντα για επίπεδο proficiency. Οτιδήποτε κάτω από proficiency δεν αξίζει τα λεφτά του, γιατί σε 2-3 χρόνια θα έχεις ξεχάσει πάνω από το 50% και θα είσαι πάλι όπως άρχισες.

Με προσωπικό διάβασμα, δηλαδή χωρίς φροντιστήριο/ιδιαίτερο γίνεται κάποιος φυσικά να μάθει, με την προϋπόθεση βέβαια ότι μπορεί να βάλει πρόγραμμα και να το τηρήσει. Είναι καλό βέβαια προτού πάει να δώσει να κάνει και 5-6 μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο κυρίως για κατευθύνσεις προς τις εξετάσεις, διόρθωση έκθεσης, speaking κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πέρα από τη Βρετανία γνωρίζεις μήπως για άλλες χώρες της Ευρώπης πώς γίνονται οι προσλήψεις εκπαιδευτικών;; Στη Γαλλία πχ ή στα Βαλκάνια
Όχι, δεν ξέρω.

Με προσωπικό διάβασμα, δηλαδή χωρίς φροντιστήριο/ιδιαίτερο γίνεται κάποιος φυσικά να μάθει, με την προϋπόθεση βέβαια ότι μπορεί να βάλει πρόγραμμα και να το τηρήσει. Είναι καλό βέβαια προτού πάει να δώσει να κάνει και 5-6 μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο κυρίως για κατευθύνσεις προς τις εξετάσεις, διόρθωση έκθεσης, speaking κτλ.
Δεν γίνεται να μάθει, τουλάχιστον όχι σωστά. Ακόμα και proficiency να έχεις, είναι δύσκολο να βελτιώσεις μόνος σου τα παραγωγικά skills (προφορικά και γραπτά) για τον απλούστατο λόγο ότι δεν αναγνωρίζεις τα λάθη σου (αν τα αναγνώριζες δεν θα τα έκανες).

Ο λόγος που δεν μπορείς να μάθεις με προσωπικό διάβασμα, πέραν του ότι το 99% των ανθρώπων δεν έχουν την απαραίτητη πειθαρχία και οργάνωση, είναι ότι δεν υπάρχουν μέθοδοι άνευ διδασκάλου για να σε κατευθύνουν. Επίσης από ένα επίπεδο και μετά, η αυτοδιόρθωση, ακόμα και με μέθοδο άνευ διδασκάλου, γίνεται ανέκδοτο γιατί η διαδικασία είναι περισσότερο πολύπλοκη από το τικάρισμα σωστών απαντήσεων.

Τα 5-6 μαθήματα σε φροντιστήριο είναι ραπανάκια για την όρεξη. Αν μπορούσαμε να δώσουμε ουσιαστικές κατευθυντήριες γραμμές σε 5-6 μαθήματα, τότε θα είχαμε 3μηνα προγράμματα προετοιμασίας και πολύ λέω.

Με όλα τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top