Θα ζούσατε χωρίς Μουσική;

Glikia

Διάσημο μέλος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,560 μηνύματα.
η μουσικη ειναι ζωη!! δεν γινεται να ζησεις χωρις αυτην..σε συνοδευει αναλογα με την ψυχολογια σου και σε βοηθαει σε πολλα πραγματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Από ότι βλέπω συμφωνούμε σχεδόν όλοι! :D :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΧΩΡΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ;

Ζωή χωρίς μουσική=φαγητό χωρίς αλάτι

Ούτε χωρίς μουσική, ούτε χωρίς γυμναστική (αυτά τα πάνε πακέτο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VenusInFurs

Νεοφερμένος

Η VenusInFurs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θα επιβίωνα,ωστόσο δε θα ζούσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
δεν υφισταται ο ανθρωπος χωρις μουσικη, και να μην υπηρχε θα την ξανααρχιζαμε, αφου τα συναισθηματα μας εκφραζονται με τις τεριαστές νοτες, τον ρυθμό!
Καθαρά αν δεν υπηρχε μουσικη θα σημαινε οτι ο ανθρωπος ξέμεινε από συναισθηματα και έγινε πάλι απλά ένα ζώο...πόσο μου λείπουν οι εποχές που στην αρχαία ελλάδα όποιος δεν ηξερε απο μουσικη θεωρουταν αμόρφωτος και απαίδευτος, είχαν σωστη αποψη του τί αποτελεί τον άνθρωπο! Σημερα πάλι όποιος την επιλέγει από το να σπουδάσει κάτι επειδή "πρέπει" να σπουδασει, θεωρειται χαμενο κορμι κλπ κλπ....

(Υ.Γ. ασε που μεσω της μουσικης αγορασα και ολα τα gadget μου :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LadyPhantom

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
οχι εγω δεν θα ζουσα χωρις μουσικη ειναι τα παντα για μενα :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κι ένα παιδάκι της τρέχουσας γενιάς αν τον ρωτήσεις αν θα ζούσε χωρίς το tablet του θα έλεγε το ίδιο..
Θα ζούσε, εν τέλη, όμως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Σορρυ αλλά θα παίξω τον δικηγόρο του διαβόλου, ακόμη και αν θεωρώ την μουσική μια από τις μεγαλύτερες απολαύσεις που μπορεί να νιώσει ο άνθρωπος. Σκεφτείται ότι κάποιοι είναι κουφοί ,όχι απαραιτητα εκ γενετής. Ή ακόμα χειρότερα κατ' εμέ τυφλοί. Κι όμως αυτοί οι άνθρωποι προσπαθούν κάθε μέρα σαν όλους να ζήσουν όσο καλύτερα μπορούν και να γευτούν και να εκτιμήσουν την ζώη με όποιο τρόπο μπορούν. Δεν νομίζω μπορεί να πει κανείς σ' αυτούς ότι η ζωή τους είναι ανούσια.

Απλά πολλές φορές θεωρούμε κάποια πράγμα δεδομένα και τα εκτιμάμε πραγματικά μόνο όταν τα χάσουμε. Κάντε ένα μικρό τεστ στον εαυτό σας αν θέλετε. Περάστε μια βδομάδα χωρις να ακούσετε ούτε ενα τραγούδι, ούτε μια μελωδία, τίποτα. Μετά από τη μία βδομάδα παίξτε το αγαπημένο σας τραγούδι. Θα νιώσετε μια απόλαυση που δεν έχετε ξανανιώσει όλες τις προηγούμενες φορές που το ακούσατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θα ζούσα σε έναν κόσμο χωρίς μουσική. Πιστεύω ότι θα ήταν ένας καλύτερος κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν υπάρχει άνθρωπος που να μην του αρέσει η μουσική.
Ξέρω ένα παιδί, στο οποίο δεν αρέσει η μουσική...μου φαίνεται το πιο παράξενο πράγμα στον κόσμο αυτή τη στιγμή..χωρίς να σκεφτώ:eek:

Παιδιά...τι λέτε; Πώς θα ζήσουμε χωρίς μουσική;;;;; Η μουσική είναι τα πάντα. Για όλα τα γούστα, όλες τις διαθέσεις..είνα εκεί! Ποτέ χωρίς μουσική:whistle::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eμένα δε μου αρέσει η μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Eμένα δε μου αρέσει η μουσική.
Focko, τι λες τώρα;;;;;;;;:eek: Κανένα είδος;...κλασικό, ποπ, ραπ, τζαζ, παραδοσιακά...τίποτα; Δεν ακούς μουσική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Focko, τι λες τώρα;;;;;;;;:eek: Κανένα είδος;...κλασικό, ποπ, ραπ, τζαζ, παραδοσιακά...τίποτα; Δεν ακούς μουσική;

Λέω ότι ακούω rock για να πω κάτι και να είμαι In και
τζαζ γιατί είναι πιο ήρεμη.


Ξέρω και μερικά τραγούδια για να είμαι in και μου αρέσουν μερικά κομμάτια όταν τα ακούω πολύ ωραία και μου μένουν αλλά δε θα έλεγα ότι τρελαίνομαι κιόλας. Είχα και sporify για να παίζουν μουσική όταν έκανα πάρτυ στο σπίτι αλλά τώρα πλέον δεν έχω.

Μερικοί περπατάνε με μουσική, βάζουν δυνατά μουσική στα σπίτια τους και στα αυτοκίνητα .

Επίσης ακούω τραγούδια πολέ με βάση το στοίχο (π.χ. στα ελληνικά μου αρέσει ο Δεληβοριας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κι εγώ παλιά δεν άκουγα καθόλου, μόνο σε κάνα ταξίδι, άντε και κάνα hit της εποχής. Τώρα όμως ακούω πάρα πολύ, δεν μπορώ να ξεκολήσω. Συνολικά κάθε μέρα πρέπει να ακούω τουλάχιστον, ξαναλέω τουλάχιστον :P, μια ώρα μουσική, ειδικά τώρα με την εξεταστική. Πολλές φορές βάζω και μαζί με το διάβασμα.
Πιστεύω ότι είναι μέχρι να βρεις το είδος που σε εκφράζει, και ανάλογα με τα συναισθήματά σου κάθε περίοδο. Εγώ ακούω πολύ ροκ (stoner,metal, κανονικό ροκ κτλ.) και έντεχνο. Είναι πολύ διαφορετικά είδη αλλά μου αρέσουν και τα δυο πολύ.
Όταν ακούω ξένα θέλω οπωσδήποτε να ξέρω τους στίχους ή να μπορώ να τους καταλάβω (μερικές φορές στα σκληρά ροκ αυτό είναι αδύνατο :P ), θέλω το τραγούδι να με εκφράζει, αλλιώς το βαριέμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Eγω δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μην σου αρεσει η μουσικη και να ζεις χωρις μουσικη :confused: Για εμένα η μουσική έχει μεγάλη σημασία. Ακούω συνέχεια, όταν περπατάω στον δρόμο,στη διαδρομή κάποιου ταξιδιού... Και φυσικά όταν είμαι σπίτι ακούω μουσική από τα ηχεία που έχω για το λάπτοπ. Και επειδή ακριβώς με συντροφεύει ό,τι και να κάνω, το κάθε τραγούδι αποκτά ξεχωριστή σημασία για εμένα, μου θυμίζει καταστάσεις, γεγονότα, εκδρομές,ταξίδια,περιόδους της ζωής μου :P, ανθρώπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eγω δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μην σου αρεσει η μουσικη και να ζεις χωρις μουσικη :confused: Για εμένα η μουσική έχει μεγάλη σημασία. Ακούω συνέχεια, όταν περπατάω στον δρόμο,στη διαδρομή κάποιου ταξιδιού...

Θεωρώ πως είναι καλύτερο να βάζεις ράδιο στο ταξίδι να ακούς συζητήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Θεωρώ πως είναι καλύτερο να βάζεις ράδιο στο ταξίδι να ακούς συζητήσεις.

Ναι όταν ταξιδεύεις με παρέα οκ,αλλα αν είσαι μόνος σου ή θες να χαλαρώσεις λιγο και να άπομονωθεις καλύτερα να ακούς τη δίκη σου μουσική. Άσε που στο ράδιο βάζουν συνέχεια τα ίδια και τα ίδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Δεν γινεται να ζησουμε χωρις μουσικη.Ειναι παντου στην καθημερινοτητα μας.Ας πουμε και την τηλεοραση να ανοιξεις θα ακουσεις καποια μελωδια που συνοδευει ενα ρεπορταζ και μια διαφημιση.Ταινια να δεις παλι μουσικη θα εχει.Αν δεν υπηρχε μουσικη πιστευω πως ολα θα ηταν βαρετα και μονοτονα.
Για αυτο υπαρχουν και πολλα ειδη για να εκφραζονται τα ατομα με αυτο που τους αρεσει.Απο μικρη ακουγα μουσικη και απο γυμνασιο και μετα ειμαι με ενα mp3 στην τσεπη και περπατω στους δρομους ακουγοντας μουσικη κυριως ροκ αλλα και ποπ καμια φορα.Σε αυτη τη φαση λογω διαβασματος το εχω γυρισει και στην κλασικη μουσικη γιατι με βοηθα να συγκεντρωθω στις ασκησεις.Με βοηθα και πολυ το σποτιφαι που μπορω να βρω λιστες με διαφορα ειδη.Καθημερινα βαζω λιστες και ακουω οποτε ανοιγω το πισι ή και το κινητο.Τουλαχιστον μια ωρα την αφιεωρωνω εκει κανοντας και αλλα πραγματα παραλληλα(πχ γραφοντας εδω ή λυνοντας ασκησεις:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Θα επιβίωνα,ωστόσο δε θα ζούσα...

Αυτό!

Η μουσική για μένα είναι από τα σημαντικότερα κομμάτια της ζωής μου.Στο σπίτι,στον δρόμο,στην οδήγηση,παντού.Πραγματικά δε νομίζω να έχει υπάρξει ποτέ μέρα που να μην έβαλα να παίζει κάποιο τραγούδι.Θα ήταν τόσο χάλια μια μέρα χωρίς μουσική..Electronic/Alternative/experimental/post-punk είναι τα είδη μουσικής που ακούω συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top