Ποιο Πολυτεχνειακό τμήμα είναι το δυσκολότερο;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δε νομίζω πως μπορούμε να πούμε η τάδε είναι πιο δύσκολη γιατί η καθεμιά έχει διαφορετικό αντικείμενο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Για ναυπηγούς και μηχανολόγους δεν ξέρω αλλά ανάμεσα στις υπόλοιπες μάλλον ΗΜΜΥ :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Για ναυπηγούς και μηχανολόγους δεν ξέρω αλλά ανάμεσα στις υπόλοιπες μάλλον ΗΜΜΥ :iagree:
Και εγω αυτη την αποψη εχω αλλα δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι πολύ σχετικό και εξαρτάται από το εκάστοτε ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Και εγω αυτη την αποψη εχω αλλα δεν ξερω...
Γιατί ενδιαφέρεσαι; Σκέφτεσαι πολυτεχνείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Γιατί ενδιαφέρεσαι; Σκέφτεσαι πολυτεχνείο;
ΗΜΜΥ θελω.Αλλα αυτο το θεμα το εκανα απο περιεργια αλλα και γιατι ο καθε μερα ακουω τον ταδε να μου λεει και οτι η δικια του σχολη ειναι η πιο δυσκολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΗΜΜΥ θελω.Αλλα αυτο το θεμα το εκανα απο περιεργια αλλα και γιατι ο καθε μερα ακουω τον ταδε να μου λεει και οτι η δικια του σχολη ειναι η πιο δυσκολη...

Ελληναράδες. Ο καθένας λέει ότι την έχει μεγαλύτερη. Τι περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ελληναράδες. Ο καθένας λέει ότι την έχει μεγαλύτερη. Τι περιμένεις.
:lol::lol::lol::lol:
Εσυ τι πιστευεις Civilara??
Για τ σχολη Ναυπηγων Μηχ/Μηχ τι εχεις ακουσει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Οι περισσότεροι πάντως λένε ότι η πιο δύσκολη σχολη είναι αυτή των ναυπηγών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εσυ τι πιστευεις Civilara??
Για τ σχολη Ναυπηγων Μηχ/Μηχ τι εχεις ακουσει??

Ένας συμμαθητής μου σπούδαζε στην σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Μου έλεγε ότι είναι πάρα πολύ δύσκολη και ότι έχουν πολλές εργασίες και εργαστήρια. Στην αρχή δεν τον πίστεψα μέχρι που έριξα μια ματιά από περιέργεια περισσότερο στον οδηγό σπουδών τους και μου έφυγε η μαγκιά. Είναι πολύ δύσκολη εφάμιλλη της σχολής μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ. Πολλοί λένε ότι είναι πιο δύσκολη από την σχολή μηχανολόγων μηχανιών ΕΜΠ. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι είναι στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας το οποίο είναι πολύ υψηλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ένας συμμαθητής μου σπούδαζε στην σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Μου έλεγε ότι είναι πάρα πολύ δύσκολη και ότι έχουν πολλές εργασίες και εργαστήρια. Στην αρχή δεν τον πίστεψα μέχρι που έριξα μια ματιά από περιέργεια περισσότερο στον οδηγό σπουδών τους και μου έφυγε η μαγκιά. Είναι πολύ δύσκολη εφάμιλλη της σχολής μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ. Πολλοί λένε ότι είναι πιο δύσκολη από την σχολή μηχανολόγων μηχανιών ΕΜΠ. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι είναι στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας το οποίο είναι πολύ υψηλό.
Αρα η γνωμη των περισσοτερων οτι η ΗΜ&ΜΥ ειναι η πιο δυσκολη δεν ισχυει τελικα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αρα η γνωμη των περισσοτερων οτι η ΗΜ&ΜΥ ειναι η πιο δυσκολη δεν ισχυει τελικα...;)

Είναι πολύ σχετικό. Ούτε ναι μπορώ να πω ούτε όχι. Γεγονός είναι ότι η σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ έχει λιγότερα μαθήματα από τις σχολές Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ, Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ. Αυτό όμως δεν την καθιστά κατ' ανάγκη ευκολότερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Είναι πολύ σχετικό. Ούτε ναι μπορώ να πω ούτε όχι. Γεγονός είναι ότι η σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ έχει λιγότερα μαθήματα από τις σχολές Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ, Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ. Αυτό όμως δεν την καθιστά κατ' ανάγκη ευκολότερη.
Αυτο ισχυει μονο στο ΕΜΠ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αυτο ισχυει μονο στο ΕΜΠ??

Όχι

Στην Πολυτεχνική σχολή ΑΠΘ η σειρά, όσον αφορά αυτές τις 4 σχολές, ξεκινώντας με αυτήν που έχει τα περισσότερα μαθήματα και κατλήγοντας σε αυτήν με τα λιγότερα είναι:

1) Πολιτικών Μηχανικών (64)
2) Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών (61)
3) Μηχανολόγων Μηχανικών (48)

Στο ΕΜΠ οι πολιτικοί μηχανικοί, μηχανολόγοι μηχανικοί, ναυπηγοί μηχανολόγοι μηχανικοί είναι στα ίδια (64-65), άντε να παίζουν 1 μάθημα και μετά ακολουθούν οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Όχι

Στην Πολυτεχνική σχολή ΑΠΘ η σειρά, όσον αφορά αυτές τις 4 σχολές, ξεκινώντας με αυτήν που έχει τα περισσότερα μαθήματα και κατλήγοντας σε αυτήν με τα λιγότερα είναι:

1) Πολιτικών Μηχανικών (64)
2) Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών (61)
3) Μηχανολόγων Μηχανικών (48)

Στο ΕΜΠ οι πολιτικοί μηχανικοί, μηχανολόγοι μηχανικοί, ναυπηγοί μηχνανολόγοι μηχανικοί είναι στα ίδια (64-65), άντε να παίζουν 1 μάθημα και μετά ακολουθούν οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες:no1:
Παντως μου φενεται μεγαλη η διαφορα των μαθηματων των μηχ/μηχ του ΕΜΠ και του ΑΠΘ.64-65 στο ΕΜΠ και 48 στο ΑΠΘ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είναι όντως τεράστια η διαφορά. Μιλάμε για χάσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ο αριθμός των μαθημάτων σε κάθε σχολή εξαρτάται από ένα και μόνο λόγο (πέρα από τα βασικά μαθήματα που πρέπει να υπάρχουν σε κάθε σχολή που πρεσβεύει δεδομένο αντικείμενο): στα μέλη ΔΕΠ που έχουν προσληφθεί από το ΥΠΕΠΘ.
Ελληνικό φαινόμενο είναι κάθε μέλος ΔΕΠ να διδάσκει μάθημα/μαθήματα που συνήθως περιστρέφονται στο αντικείμενο που είχε κάνει Διδακτορικό (άσχετα αν πλέον είναι ξεπερασμένο ή όχι).

Ο αριθμός των μαθημάτων είναι μία μικρή παράμετρος που (υπο)δηλώνει τη δυσκολία της σχολής, αλλά νομίζω σημαντικότερος είναι η "αυστηρότητα" των μελών ΔΕΠ στο σύνολό τους και ο όγκος ύλης που εμπεριέχεται σε κάθε μάθημα...

Από την άλλη, επειδή πλέον έχουμε περάσει στην "αναγκαιότητα" του μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών (μιλάω γενικά για τα πτυχία εδώ.... οκ υπάρχουν ακόμα μερικές εξαιρέσεις τύπου π.χ. αστυνομία, στρατός, δάσκαλος), συμβουλή μου είναι να αποκτήσετε όσο το δυνατό γρηγορότερα και αναίμακτα το πτυχίο σε δυνατό και ευρύ αντικείμενο (και αν συνδυάζει την αποδοχή του στην κοινωνία ακόμα καλύτερα, δηλαδή ξεκάθαρο εργασιακό αντικείμενο με δεδομένα/συκγεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα) και στη συνέχεια να εξειδικευτείς σε μεταπτυχιακό επίπεδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Νομιζω οι Ναυπηγοι ειναι η δυσκολοτερη σχολη στο πολυτεχνειο με δευτερη τους Μηχανολογους ( ισως να ειναι ιδια). Αρκετα ευκολα βγαινουν οι Πολιτικοι με τους Τοπογραφους. Χημικοι-Ηλεκτρολογοι στο ιδιο επιπεδο.

Civilara οι Μηχανολογοι ΑΠΘ εχουν 48 μαθηματα αλλα πιστευω καλυτερα δομημενα σε κατευθυνσεις απ οτι στο ΕΜΠ.Εδω τα εχουν βαλει ολα μεχρι το 3ο ετος. Πιστευω στο ΑΠΘ κανουν περισσοτερα ''τεχνολογικα-εφαρμοσμενα'' μαθηματα ενω στο ΕΜΠ δινουν μεγαλη βαση στο θεωρητικο μερος με πολλα δυσκολα μαθηματικα, υπολογιστικες κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Civilara οι Μηχανολογοι ΑΠΘ εχουν 48 μαθηματα αλλα πιστευω καλυτερα δομημενα σε κατευθυνσεις απ οτι στο ΕΜΠ.Εδω τα εχουν βαλει ολα μεχρι το 3ο ετος. Πιστευω στο ΑΠΘ κανουν περισσοτερα ''τεχνολογικα-εφαρμοσμενα'' μαθηματα ενω στο ΕΜΠ δινουν μεγαλη βαση στο θεωρητικο μερος με πολλα δυσκολα μαθηματικα, υπολογιστικες κλπ κλπ

Ίσως να είναι και έτσι. Αλλά δεν χτυπάει καλά δύο τμήματα της ίδιας ειδικότητας να έχουν τόσο διαφορετικούς οδηγούς σπουδών, τουλάχιστον εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Στην Πολυτεχνική σχολή ΑΠΘ η σειρά, όσον αφορά αυτές τις 4 σχολές, ξεκινώντας με αυτήν που έχει τα περισσότερα μαθήματα και κατλήγοντας σε αυτήν με τα λιγότερα είναι:

1) Πολιτικών Μηχανικών (64)
2) Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών (61)
3) Μηχανολόγων Μηχανικών (48)

Στο ΕΜΠ οι πολιτικοί μηχανικοί, μηχανολόγοι μηχανικοί, ναυπηγοί μηχανολόγοι μηχανικοί είναι στα ίδια (64-65), άντε να παίζουν 1 μάθημα και μετά ακολουθούν οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί.






αυτο ισχυει και στην πατρα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top