Ποιο Πολυτεχνειακό τμήμα είναι το δυσκολότερο;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
το θέμα όμως, Δανάη, είναι να δεις μια σχολή συνολικά...

Αν εγώ σου πω πχ. ότι οι ΗΜΜυ έχουν θεωρία δικτύων στο 5ο, ΣΑΕ (Επίσης στο 5ο), αλγορίθμους (Στο 7ο στη Λ), ΣΑΕ ΙΙ (στο 7ο στη Σ) και διάφορα άλλα που δεν έχουν σχέση με εσάς και σας είναι παντελώς άγνωστα και επίσης σου πω ότι ..φτύνουμε αίμα για να τα περάσουμε [για να πάρεις και βαθμό u go far beyond that point) αυτό μου δίνει το "δικαίωμα" να βγάλω κάποιο συμπέρασμα ότι η ΗΜΜΥ είναι πιο δύσκολη σχολή από τους Ναυπηγούς?

Όχι.. γιατί είμαι σίγουρη ότι εσύ θα έρθεις να μου πεις για κάποια άλλα μαθήματα που εγώ δεν θα έχω ξανακούσει κ τα οποία είναι μανίκια...

στο δημοτικό μας μαθαίνανε... "δεν μπορείς να προσθέσεις μήλα με πορτοκάλια"... το ίδιο ισχύει και εδώ λιγότερο η περισσότερο...

[don't take this personally προφανώς :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
το θέμα όμως, Δανάη, είναι να δεις μια σχολή συνολικά...
Βασικά το θέμα ήταν σε ποια σχολή σπουδάζουμε. :P


Splitted people, συνεχίστε ελεύθερα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βασικά το θέμα ήταν σε ποια σχολή σπουδάζουμε. :P


Splitted people, συνεχίστε ελεύθερα. :D

ενοχλητικέ :pfff:

δεν μας αφήνεις να οφφ-τοπικιάσουμε με την ησυχία μας :laugh::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
το θέμα όμως, Δανάη, είναι να δεις μια σχολή συνολικά...

Αν εγώ σου πω πχ. ότι οι ΗΜΜυ έχουν θεωρία δικτύων στο 5ο, ΣΑΕ (Επίσης στο 5ο), αλγορίθμους (Στο 7ο στη Λ), ΣΑΕ ΙΙ (στο 7ο στη Σ) και διάφορα άλλα που δεν έχουν σχέση με εσάς και σας είναι παντελώς άγνωστα και επίσης σου πω ότι ..φτύνουμε αίμα για να τα περάσουμε [για να πάρεις και βαθμό u go far beyond that point) αυτό μου δίνει το "δικαίωμα" να βγάλω κάποιο συμπέρασμα ότι η ΗΜΜΥ είναι πιο δύσκολη σχολή από τους Ναυπηγούς?

Όχι.. γιατί είμαι σίγουρη ότι εσύ θα έρθεις να μου πεις για κάποια άλλα μαθήματα που εγώ δεν θα έχω ξανακούσει κ τα οποία είναι μανίκια...

στο δημοτικό μας μαθαίνανε... "δεν μπορείς να προσθέσεις μήλα με πορτοκάλια"... το ίδιο ισχύει και εδώ λιγότερο η περισσότερο...

[don't take this personally προφανώς :)]
φυσικά και δεν το παίρνω προσωπικά ήμαρτον :P

Δεν διαφωνώ με αυτά που λές...το ξέρω πως η σχολή σας είναι πολύ δύσκολη μάλιστα ένα διάστημα τη σκεφτόμουν να έρθω σε σας...βέβαια μόλις είδα τον οδηγό σπουδών άλλαξα αμέσως γνώμη!!:D

Απλά βασικά η ένστασή μου ήταν κυρίως για το συγκεκριμένο μάθημα γιατί έχω δει κ θέματα δικά σας ΚΑΙ ΞΕΡΩ πως σε μας τουλ αυτό είναι πολύ πιο δύσκολο για τους λόγους που εξήγησα πριν!

Από εκεί και πέρα δε δέχομαι ότι είστε πιο δύσκολη σχολή από εμας...ίσως έχετε άλλου τύπου δυσκολία...εκεί ναι συμφωνώ!
εμείς στο 4ο έτος παράλληλα με τα μαθήματα παίρνουμε θέμα μελέτης πλοίου! που σημαίνει ότι πρέπει να φτιάξουμε ένα πλοίο από την αρχή μέχρι το τέλος, τα πάντα! αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι κ ό,τι πιο εύκολο, είναι πρακτικά σαν δεύτερη διπλωματική!;)

Η δυσκολία πάντως είναι και κάτι σχετικό δλδ παίζει ρόλο και που έχεις κλίση,τι σου αρέσει! Αλλιως πχ κάνεις κάτι όταν σου αρέσει (και σου φαίνεται και πιο εύκολο) αλλιώς όταν δεεεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η δυσκολία πάντως είναι και κάτι σχετικό δλδ παίζει ρόλο και που έχεις κλίση,τι σου αρέσει! Αλλιως πχ κάνεις κάτι όταν σου αρέσει (και σου φαίνεται και πιο εύκολο) αλλιώς όταν δεεεν...

Όταν δεεεν, παθαίνεις αυτό που έχω πάθει εγώ που και μόνο που βλέπω τα βιβλία κάτι παθαίνω... :redface: Φαντάσου όταν πρέπει να τα διαβάσω κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Όταν δεεεν, παθαίνεις αυτό που έχω πάθει εγώ που και μόνο που βλέπω τα βιβλία κάτι παθαίνω... :redface: Φαντάσου όταν πρέπει να τα διαβάσω κιόλας.
:hehe: έλα βρε γιατί το λές αυτο? αφού μια χαρά τα πας! τι να πουν κι άλλοι που έχουν περάσει λιγότερα από.... 10 στα 30...!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Sorry για το off.

Λόγω pstn δε μπορώ να κάνω πολλαπλές παραθέσεις.

Είπα ότι θα πάρω ροές Λ (ότι μάθημα έχει το έχω σε αντίστοιχο στη σχολή μου) και Μ (και από κει έχω 1-2 αντίστοιχα). Γιατί να εξεταστώ και στα μαθηματά τα οποία τα έχω περάσει στη σχολή μου;

Btw, μπορεί κάποιος/α από τους ΗΜΜΥτες και κάποιος/α από τους Ναυπηγούς να μου δώσει τα θέματα που σας έβαλαν στη Αριθμητική Ανάλυση; Ή τουλ. να μου πει τι αφορούσαν και αν ήταν εφαρμογή μεθοδολογιών ή αποδεικτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Sorry για το off.

Λόγω pstn δε μπορώ να κάνω πολλαπλές παραθέσεις.

Είπα ότι θα πάρω ροές Λ (ότι μάθημα έχει το έχω σε αντίστοιχο στη σχολή μου) και Μ (και από κει έχω 1-2 αντίστοιχα). Γιατί να εξεταστώ και στα μαθηματά τα οποία τα έχω περάσει στη σχολή μου;

Btw, μπορεί κάποιος/α από τους ΗΜΜΥτες και κάποιος/α από τους Ναυπηγούς να μου δώσει τα θέματα που σας έβαλαν στη Αριθμητική Ανάλυση; Ή τουλ. να μου πει τι αφορούσαν και αν ήταν εφαρμογή μεθοδολογιών ή αποδεικτικά;

Τsip... Δεν το ξέρω με απόλυτη βεβαιότητα, αλλά πρέπει να ταυτίζονται ακριβώς τα περιεχόμενα των μαθημάτων (1) και να συμφωνήσει και ο καθηγητής σε αυτό (2). Από εκεί και πέρα και μιση Μ να πάρεις (δεν μπορείς να την πάρεις ως ολόκληρη-κύρια ροή) δλδ 4 μαθήματα και ολόκληρη Λ (δλδ 7 μαθήματα) και να είσαι super duper τυχερός που να σου αναγνωρίσουν ΟΛΟΙ οι καθηγητές ότι τα μαθήματα που έχεις κάνει ταυτίζονται πλήρως με αυτά που διδάσκουν αυτοί μιλάς για ...11 μαθήματα... 60-11=49 ;).

Και, απλώς αυτό που λέω είναι ότι όταν, πχ. σε συμφοιτήτρια μου που είχε περάσει το μάθημα "C" στην Κρήτη ΔΕΝ της το αναγνώρισαν όταν πήρε τη μεταγραφή [και πόσο δλδ, μπορεί να διαφέρει το πως ... διδάσκεται η C στην Κρήτη vs πώς διδάσκεται στην Αθήνα?!?!??!:confused:] υπάρχει μια...αντικειμενική δυσκολία στο να αναγνωριστούν μαθήματα [εκτός κι αν μπλέξεις σε έναν κύκλο ενστάσεων με αμφίβολα αποτελέσματα].

@Δανάη: ε τώρα για το συγκεκριμένο μάθημα τι να σου πω... Εγώ δεν θυμάμαι καλά καλά ότι είχαμε τέτοιο μάθημα, όπως καταλαβαίνεις μου είναι αδύνατο να μπω και σε συγκρίσεις :laugh:

Πάντως, to our defense :P, στο 9ο εξάμηνο, εφόσον διαλέξεις κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών, σε ένα μάθημα έχουμε εργασία στην οποία καλείσαι να κάνεις ραδιοκάλυψη (πραγματική) συγκεκριμένης περιοχής [βάση πραγματικών δεδομένων-πχ εγώ μελέτησα ραδιοκάλυψη της Κηφισίας από κηφισίας&Αλεξάνδρας μέχρι Ζηρίδειο(? δεν είμαι σίγουρη ότι λέγεται έτσι- μια μεγάάάάάάλη απότομη στροφή λίγο πριν φτάσεις κηφισσιά,που υπάρχει ένα άλσος)] και, αν δεν το κάνεις φτάνεις μέχρι το 8 με το γραπτό.

My point is... κάθε σχολή έχει αντικειμενικές (όπως και υποκειμενικές :P) διαφορετικές δυσκολίες.

Για το ότι η υποκειμενική δυσκολία έχει άμεση σχέση με το πόσο σου αρέσει αυτό που κάνεις... +1000 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Τsip... Δεν το ξέρω με απόλυτη βεβαιότητα, αλλά πρέπει να ταυτίζονται ακριβώς τα περιεχόμενα των μαθημάτων (1) και να συμφωνήσει και ο καθηγητής σε αυτό (2). Από εκεί και πέρα και μιση Μ να πάρεις (δεν μπορείς να την πάρεις ως ολόκληρη-κύρια ροή) δλδ 4 μαθήματα και ολόκληρη Λ (δλδ 7 μαθήματα) και να είσαι super duper τυχερός που να σου αναγνωρίσουν ΟΛΟΙ οι καθηγητές ότι τα μαθήματα που έχεις κάνει ταυτίζονται πλήρως με αυτά που διδάσκουν αυτοί μιλάς για ...11 μαθήματα... 60-11=49 ;).

Και, απλώς αυτό που λέω είναι ότι όταν, πχ. σε συμφοιτήτρια μου που είχε περάσει το μάθημα "C" στην Κρήτη ΔΕΝ της το αναγνώρισαν όταν πήρε τη μεταγραφή [και πόσο δλδ, μπορεί να διαφέρει το πως ... διδάσκεται η C στην Κρήτη vs πώς διδάσκεται στην Αθήνα?!?!??!:confused:] υπάρχει μια...αντικειμενική δυσκολία στο να αναγνωριστούν μαθήματα [εκτός κι αν μπλέξεις σε έναν κύκλο ενστάσεων με αμφίβολα αποτελέσματα].
11 μαθήματα + όσα θα γλυτώσω από το 1ο έτος αφού θα μπω με κατατακτήριες + τα υποχρεωτικά σας που έχουν σχέση με προγραμματισμό, πιστεύω ότι αν είμαι super duper τυχερός θα γλυτώσω πολύ περισσότερα από 11 μαθήματα μόνο.
Αλλά ακόμα και αν δεν είμαι τόσο τυχερός και αναγκαστώ να δώσω μερικά, δε νομίζω ότι θα δυσκολευτώ να τα περάσω.

Κάτι ακόμα, δεύτερο πτυχίο δεν θέλω μόνο για να μάθω κάτι παραπάνω για το αντικείμενο του μεταπτυχιακού μου. Σαν επαγγελματικό στόχο έχω το να γίνω αναλυτής σε κάποιο Πανεπιστήμιο ή σε κάποια μεγάλη επιχείρηση του ιδιωτικού τομέα. Αν κάνω και διδακτορικό, μπορώ κάποια στιγμή, αν δεν καταφέρω να βρω μια θεση αναλυτή, να διδάξω αριθμητική ανάλυση ή κάποιο μάθημα που να έχει σχέση με θεωρητική Πληρ/κη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν επιμένω για το θέμα της αναγνώρισης, γιατί δεν θέλω να φανώ "στριμμένη". ΜΑΚΑΡΙ να κάνω λάθος εγώ και σε 2-3 χρόνια να βγεις εσύ ο σωστός και εγώ η απαισιόδοξη :).

Πάντως, για όλα όσα αναφέρεις ως επαγγελματικούς στόχους... δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά δεν τα καλύπτει το πρώτο σου πτυχίο... :confused:

Στην "κλασσική" διαμάχη ΗΜΜΥ-Πληροφορική ΕΚΠΑ η... μόνιμη επωδός των ΗΜΜΥ είναι ακριβώς αυτή... Αν θέλεις να γίνεις αναλυτής/προγραμματιστής είναι καλύτερα να πας πληροφορική(!). Η ΗΜΜΥ δεν είναι για να βγεις (καθαρός) προγραμματιστής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Στους ΗΜΜΥ γίνεται έρευνα όμως, στις άλλες σχολές Πληρ/κης είναι ακόμα πολύ πίσω στο θέμα "έρευνα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Tsip, βαριέμαι να κάνω παραθέσεις (:P) αλλά θα σου πω το πολύ απλό σε σχέση με τα μαθήματα που σου δικαιολογούν. Δυο παιδιά μπήκαν στη σχολή μας στο ΕΜΠ με κατατακτήριες από το αντίστοιχο τμήμα του ΤΕΙ Αθηνών. Αυτό σημαίνει ότι το λογικό θα ήταν να τους δικαιλογήσουν τουλάχιστον καμιά 20αριά μαθήματα γιατί, οκ, ΤΕΙ μεν, αλλά σε κάποιους τομείς κάνουμε όντως τα ίδια. Παρ'όλα αυτά, εκτός από τα 3-4 μαθήματα που έδωσαν για να τους δεκτούν στη σχολή, απόσο ξέρω τους δικαιολόγησαν 10-12 μαθήματα, τουτέστιν αυτά του πρώτου έτους. Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι θα μπεις στο δεύτερο έτος και θα είσαι όντως στο δεύτερο έτος, θα έχεις γλιτώσει μόνο τα πολύ θεωρητικά του πρώτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Τέτρα, αν και ελπίζω ότι θα μου αναγνωρίσουν το ότι ξέρω τα μαθήματα, δε βασίζομαι σε αυτό. Ακόμα και αν δε μου τα αναγνωρίσουν, θα είμαι σε θέση σαν απόφοιτος της δυσκολότερης ίσως σχολής Πληροφορικής στην Ελλάδα να περάσω τα αντίστοιχα των ΗΜΜΥ χωρίς κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αχ βρε Τσιπουράκο, μακάρι, και στο εύχομαι από την καρδιά μου :), απλά τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο φαντάζεσαι. Και ο λόγος που στα λέμε όλοι εμείς εδώ δεν είναι για να σε αποθαρρύνουμε, σε καμία περίπτωση- απλά θέλουμε να είσαι προετοιμασμένος και σίγουρος ότι έχεις κάνει τη σωστή επιλογή, πρωτού μπεις σε αυτό το λούκι. :worry:

Τα παιδιά που προανέφερε ο Τετρα και που μπήκαν στη σχολή μας με κατατακτήριες από το ΤΕΙ Ναυπηγικής, ξέρουν παρα πολλά πράγματα, έχουν ειδικευτεί σε τομείς του αντικειμένου με τα οποία εμείς δεν έχουμε τριβεί (π.χ. έχουν κάνει οι ίδιοι συγκολλήσεις και αμμοβολή, ενώ εμείς απλά έχουμε δει πώς την κάνουν και έχουμε διαβάσει πώς γίνεται, αλλά μέχρι εκεί)
Τα μαθήματα στο ΕΜΠ είναι αρκετά θεωρητικά (σε σχέση με αυτά π.χ. του ΤΕΙ ή των άλλων σχολών) και έχουν πραγματικά μεγάλο βαθμό δυσκολίας... Δεν μπορείς να το καταλάβεις, εκτός αν παρακολουθήσεις τη σχολή. :worry:
Το ότι εσύ ξέρεις πολλά πράγματα όσον αφορά το αντικείμενο που σπουδάζεις, δεν το αμφισβητώ καθόλου, αλλά αυτό δεν σου εξασφαλίζει ότι θα περάσεις τα μαθήματα αέρα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Btw, μπορεί κάποιος/α από τους ΗΜΜΥτες και κάποιος/α από τους Ναυπηγούς να μου δώσει τα θέματα που σας έβαλαν στη Αριθμητική Ανάλυση; Ή τουλ. να μου πει τι αφορούσαν και αν ήταν εφαρμογή μεθοδολογιών ή αποδεικτικά;
θα σου έστελνα εγώ...αν είχα σκαννερ!:P
εφαρμογή μεθοδολογιών είναι πάντως ως επί το πλείστων (το σκότωσα λιγάκι...:redface:)

πάντως συμφωνώ και γω με τα άλλα παιδιά Τsip το πιο πιθανον είναι να παιδευτείς άδικα με τη 2η σχολή...:/: Και δεν το λέμε γιατί έχουμε κάτι μαζί σου και θέλουμε να σε αποθαρρύνουμε απλά καλό είναι να σκεφτείς όλες τις ενδεχόμενες εκδοχές και αν επιλέξεις τελικά να το κάνεις τουλάχιστον να είσαι προετοιμασμένος!:/:

@ Res: συμφωνώ μαζί σου! ποτέ δεν υποστήριξα εξάλλου ότι είστε εύκολη σχολή!:) Βασικά καμία σχολή του ΕΜΠ δεν είναι εύκολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μιας και δεν είχα διάβασμα (πολύ) σήμερα, έψαξα λίγο το θέμα και κάθησα και το σκέφτηκα. Μάλλον έχετε δίκιο :). Μάλλον θα φάω άδικα άλλα 4 χρόνια αν πάω για 2ο πτυχίο...

Στο μεταπτυχιακό που θέλω να κάνω γίνονται δεκτοί και απόφοιτοι Πανεπιστημίων Πληρ/κης, οπότε σκέφτομαι να πάω απ' ευθείας και το πολύ πολύ να δουλέψω λίγο ή πολύ παραπάνω μέσα στο μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Μιας και δεν είχα διάβασμα (πολύ) σήμερα, έψαξα λίγο το θέμα και κάθησα και το σκέφτηκα. Μάλλον έχετε δίκιο :). Μάλλον θα φάω άδικα άλλα 4 χρόνια αν πάω για 2ο πτυχίο...

Στο μεταπτυχιακό που θέλω να κάνω γίνονται δεκτοί και απόφοιτοι Πανεπιστημίων Πληρ/κης, οπότε σκέφτομαι να πάω απ' ευθείας και το πολύ πολύ να δουλέψω λίγο ή πολύ παραπάνω μέσα στο μεταπτυχιακό.
:thumbup: μπράβο πολύ χαίρομαι που τελικά γίνεται να πας απευθείας!:D
καλή τυχη σου εύχομαι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos88

Νεοφερμένος

Ο manos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παραπάνω έχουν γραφτεί τραγικά πράγματα.Αλίμονο αν συγκρίναμε δύο σχολές από τα θέματα της αριθμητικής ανάλυσης.Βέβαια έχω ακούσει και πιο τραγικά πράγματα ότι οι μηχανολόγοι της Πάτρας είναι πιο δύσκολη από τους ΗΜΜΥ ΑΠΘ λόγω των θεμάτων στην θερμοδυναμική(έλεος...).Τέσπα.....Γενικά ως φοιτητής ΤΗΜΜΥ δεν ασχολούμαι καθόλου με το τι γίνεται στις άλλες σχολές οι άλλοι ασχολούνται συνέχεια μαζί μου..........ΑΥΤΑ..........;)

Υ.Γ ΠΕΔΙΑ ΚΑΙ ΣΑΕ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παραπάνω έχουν γραφτεί τραγικά πράγματα.Αλίμονο αν συγκρίναμε δύο σχολές από τα θέματα της αριθμητικής ανάλυσης.Βέβαια έχω ακούσει και πιο τραγικά πράγματα ότι οι μηχανολόγοι της Πάτρας είναι πιο δύσκολη από τους ΗΜΜΥ ΑΠΘ λόγω των θεμάτων στην θερμοδυναμική(έλεος...).Τέσπα.....Γενικά ως φοιτητής ΤΗΜΜΥ δεν ασχολούμαι καθόλου με το τι γίνεται στις άλλες σχολές οι άλλοι ασχολούνται συνέχεια μαζί μου..........ΑΥΤΑ..........;)

Υ.Γ ΠΕΔΙΑ ΚΑΙ ΣΑΕ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Έπρεπε να σταματήσεις στο αλίμονο αν συγκρίναμε δύο σχολές... :redface:
Σε ό,τι αφορά τα επι μέρους μαθήματα, μπορεί όντως σε κάποια σχολή κάποιο μάθημα να είναι πιο ...απαιτητικό ας πούμε- αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι για το βαθμό δυσκολίας της ίδιας της σχολής :)

Θα το ξαναπω, για μένα δεν υπάρχει "εύκολη" σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ποια απο τις παρακατω πολυτεχνικες σχολες πιστευετε πως ειναι πιο δυσκολη??
1)Πολιτικών Μηχανικών
2)ΗΜ&ΜΥ
3)Μηχανολόγων Μηχανικών
4)Ναυπηγών Μηχ/γων Μηχ/κων
5)Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top