Η σημερινή αποδημία των Ελλήνων επιστημόνων

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Δεν ξέρω αν έχει ανοίξει παρόμοια συζήτηση γιαυτο τον λόγο είπα να αρχήσω εγώ μία.....
Θα φεύγατε μετανάστες στο εξωτερικό με την προοπτική μιας καλύτερης ζωής η θα θέλατε να το παλέψετε εδώ στην Ελλάδα μας;
Προσωπικά μόλις πάρω πτυχίο θέλω να φύγω για κάπου που θα υπάρχει περισσότερη αξιοκρατία απο εδώ και κάπου που θα μπορούν εκτιμήσουν τα προσόντα μου και τον αγώνα που έχω κάνει.
Εσείς τι σκέφτεστε για το μέλλον; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σύμφωνα με την λογική, στην Ελλάδα μετά από χρόνια θα έχουν μείνει μόνο λαμόγια; Γιατί αν φύγουν οι "βιοπαλεστές" (αυτοί που ψάχνουν το δίκιο, τόσα χρόνια τι έψαχναν όμως; :hmm: ) Έλληνες για να πάνε σε χώρες που βασιλεύει η αξιοκρατία (αλήθεια υπάρχουν χώρες με τέλεια κοινωνικά συστήματα; ποιες; :hmm: ) ποιοι θα μείνουν στην Ελλάδα; Οι βόρειοι Ευρωπαίοι που θα έχουν αγοράσει τη χώρα μας; Λυπηρό. Το εύκολο είναι να παραιτηθείς από τον αγώνα. Τόσα χρόνια μάθαμε στον αγώνα από την "κλαδική" και την "νεολαία", δηλ., το κόμμα. Η άλλη λύση ή μάλλον ιδέα ποια είναι; Τα νιάτα της χώρας αντί να προτείνουν ιδέες, σηκώνονται και φεύγουν "νύχτα" από τη χώρα; Προσωπικά θα νιώσω άσχημα να πω στα παιδιά μου μια μέρα, ότι σηκώθηκα και έφυγα από τη χώρα μου επειδή δεν υπήρχε μέλλον. Η επόμενη ερώτηση θα ήταν: «εσύ μπαμπά τι έκανες και δεν προσπάθησες να βελτιώσεις από τη θέση σου, τη χώρα; το έβαλες στα πόδια;». Καταλαβαίνεις ότι η ευθύνη των επιλογών μας, είτε ασχολούμαστε είτε όχι, με τα κοινά μας βαραίνει όλους μας εφόσον αποκαλούμαστε Έλληνες. Καλώς ή κακώς, η Ελλάδα μας, έχει μεγάλο "πολιτισμικό" βάρος για να πάει στα σκουπίδια. Όποιοι εκ των επιλογών τους, το επιδιώξουν, νομίζω ότι η Ιστορία θα αποκαλύψει ότι μάλλον στην Ελλάδα δεν κατοικούν Έλληνες στην ψυχή, στο συναίσθημα. Δεν θα ήθελα να είμαι ένας απ' αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Μου άρεσε η άποψη σου το να κάτσουμε εδώ οι νέοι να το παλέψουμε.....Δυστηχώς εγώ απλά το κοιτάω απο την άποψη ότι έχεις να παλέψεις με ένα κράτος ...ένα κράτος που θα σου επιβάλει υψηλή φορολογία ακόμα και ένα μπακάλικο να ανοίξεις και στο τέλος θα σε φάει η γραφειοκρατία και η φόροι οι οποίοι είναι και ένας λόγος για τους οποίους κλείνουν η μία επιχείρηση μετά την αλλή...Επίσης το βλέπω και απο μία άλλη άποψη..Καταρέει ο τομέας της υγείας στην χώρα....είναι μεγάλο ζήτημα να ξέρεις οτι άν αρρωστήσεις και πας σε ένα νοσοκομείο,ότι δεν έχουν ούτε ορό να σου βάλουν.....Απο άλλη άποψη ξέρεις πολύ καλά ότι εδώ αξιοκρατία δεν υπάρχει...μέχρι τις μέρες μας δουλειά βρίσκεις απο τον γνωστό του γνωστού...Και γενικά θεωρώ πέρα απο το βιοτικό επίπεδο που έχει πέσει στην χώρα μας δεν επικρατούν οι συνθήκες να κάνει κάποιος κάτι ''καλό'' εδώ λόγο των κυβερνώντων ...Δεν θεωρώ κακό το να μεταναστέυσω και να αξιοποιήσω τις γνώσεις μου στο εξωτερικό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Επειδη ημουν τυχερος και εχω ζησει ηδη στο εξωτερικο, θα ξαναεφευγα πολυ ευκολα. Για Ευρωπαικη χωρα βεβαια καθως δεν μπορεις να κοψεις και ολους τους δεσμους σου με την Ελλαδα, αναγκαστικα υπαρχουν ατομα πισω που δεν ειναι ωραιο να τα βλεπεις μια φορα το χρονο. Σιγουρα χρειαζονται νεοι ανθρωποι να ανοικοδομησουν την Ελλαδα (και οχι νεοι που να ονειρευονται μια θεση στο δημοσιο) και αν οταν αποφοιτησω μπορω να βρω μια δουλεια που να μου εξασφαλιζει μια αξιοπρεπη διαβιωση θα το σκεφτομουν να μεινω. Ολοι αναγνωριζουμε οτι λιγο πολυ η Ελλαδα ειναι μπουρδελο, αλλα ειναι το δικο μας μπουρδελο. Και με τα καλα του και με τα ασχημα, δεν μπορουμε να ξεκοψουμε τελειως και να την αφησουμε στην τυχη της. Μακαρι σε πεντε χρονια να εχουμε γινει σοβαρο κρατος που να μη σε διωχνει στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

''Ουσιαστικά η πατρίδα μου με έδιωξε''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Δεν ξέρω αν έχει ανοίξει παρόμοια συζήτηση γιαυτο τον λόγο είπα να αρχήσω εγώ μία.....
Θα φεύγατε μετανάστες στο εξωτερικό με την προοπτική μιας καλύτερης ζωής η θα θέλατε να το παλέψετε εδώ στην Ελλάδα μας;
Προσωπικά μόλις πάρω πτυχίο θέλω να φύγω για κάπου που θα υπάρχει περισσότερη αξιοκρατία απο εδώ και κάπου που θα μπορούν εκτιμήσουν τα προσόντα μου και τον αγώνα που έχω κάνει.
Εσείς τι σκέφτεστε για το μέλλον; ;)
Το αν θα εκτιμηθούν τα ουσιαστικά προσόντα σου (όχι αυτά που θεωρείς εσύ ως "προσόντα") εξαρτάται από την εργοδοσία κι όχι αν θα δραστηριοποιηθείς στην Ελλάδα ή τη Σουηδία π.χ.
Άμα πέσεις σε κάνα σκιτζή λογικό είναι να σ'εκμεταλλευτεί,άμα πέσεις σε σοβαρό εργοδότη και καλή εταιρία θα εκτιμηθούν όλα!

Όσοι φίλοι μου βρίσκονται τώρα για δουλειά Γερμανία και Ολλανδία μου λένε ότι ένας νέος μηχανικός παίρνει καθαρά πάνω κάτω 20 χιλιάρικα το χρόνο!Μ'αυτά τα χρήματα ίσα που βγάζουν τη χρονιά τη στιγμή που εγώ π.χ. με τον πρώτο μου μισθό αποταμιεύω minimum 500€ κάθε μήνα...

Άποψη μου είναι ότι αν μπορείς να βρεις μια δουλίτσα (έστω και με 400€-500€) πάνω σ'αυτό που σπούδασες (και που προφανώς θέλεις ν'ασχοληθείς) στην Ελλάδα,μη μπλέκεις με μεταναστεύσεις ακόμα...
Η βιασύνη σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι κακός σύμβουλος!Πιάσε μια δουλίτσα εδώ,απόκτησε μια σοβαρή πρακτική εμπειρία,κάνε και τη μετεκπαίδευση σου (μεταπτυχιακό,σεμινάρια ή ότι θεωρείς ότι θα βοηθήσει εσένα και το CV σου) και ταυτόχρονα "παρακολούθα" το "έξω" κι όταν παρουσιαστεί μια σοβαρή πρόταση με καλά λεφτά την αρπάζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παρελειψα βεβαια να αναφερθω στο γεγονος οτι μεγαλη μεριδα νεων Ελληνων μεταναστων πιστευει πως στη Γερμανια, στη Βρετανια ή τελος παντων σε καποια δυτικη χωρα, θα βρει τη γη της επαγγελιας. Ξερω περιπτωσεις που εφτασαν στο Βερολινο χωρις απολυτως καμια προετοιμασια, χωρις να γνωριζουν τη γλωσσα (ή εστω σε επιπεδο να πιασουν δουλεια) και χωρις γνωστους φιλους να τους βοηθησουν εστω στα πρωτα τους βηματα. Το εξωτερικο εχει σιγουρα περισσοτερες ευκαιριες και καλυτερες απολαβες για εναν νεο εργαζομενο αλλα δεν σε περιμενουν και με κοκκινα χαλια να σου δωσουν δουλεια με 50 χιλιαρικα το χρονο. Υπαρχει τρομερος ανταγωνισμος και επιβιωνουν μονο οι πραγματικα καλοι. Το να βγεις στο εξωτερικο απροετοιμαστος μονο με ενα πτυχιο και να καταληξεις να κανεις χαμαλοδουλεια ειναι ανουσιο. Τετοια μπορει να βρεις και στην Ελλαδα. Και για ενα νεο στα 23-24 που πιθανως δν εχει βγει καθολου απο τα συνορα της Ελλαδας, ειναι μεγαλο μανικι να συνηθισει τη ζωη σε ενα τελειως διαφορετικο περιβαλλον. Ειδικα αν ζουσε με τους γονεις του (οπως πολλοι απο εμας) πρεπει να ενηλικιωθει αποτομα και σε ενα ξενο περιβαλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Κοίτα το οτι οι φίλοι σου πέσανε στο τάδε εργοδότη δεν σε κάνει να μπορείς να αμφισβητήσεις έναν καλό βασικό μισθό στις βόρειες χώρες,ένα υψηλό βιοτικό επίπεδο,επίπεδο παιδείας υγείας και άλλων τομών...Εγώ προσωπικά πιστέυω ότι όσοι σπουδάζουμε και παλεύουμε αξίζουμε κάτι καλύτερο απο 400Ε τον μήνα χωρίς ασφάλεια.Και απλά πιστεύω ότι και να κάτσουμε δεν θα καταφέρουμε τίποτα όταν απο την χώρα λείπει ένα βασικό θεμέλιο...η παιδεία,...που λέμε ''όλα είναι θέμα παιδείας ' και έτσι είναι.....Προσωπική άποψη πάντα...

DarthFederer Συμφωνώ απλά οι συνθήκες ευρέσης εργασίας ,πρόνοιας κτλ..είναι σίγουρα καλύτερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Τα νιάτα της χώρας αντί να προτείνουν ιδέες, σηκώνονται και φεύγουν "νύχτα" από τη χώρα; Προσωπικά θα νιώσω άσχημα να πω στα παιδιά μου μια μέρα, ότι σηκώθηκα και έφυγα από τη χώρα μου επειδή δεν υπήρχε μέλλον. Η επόμενη ερώτηση θα ήταν: «εσύ μπαμπά τι έκανες και δεν προσπάθησες να βελτιώσεις από τη θέση σου, τη χώρα; το έβαλες στα πόδια;»...
Και τι να κάνουν δηλαδή,να κάτσουν να φάνε "περήφανα" τα σκατά των 300 χαραμοφάηδων και των συναυτώ;
Για μένα πιο ουσιαστική αντίδραση από την "αποχώρηση" δεν υπάρχει...με τη βία,τα όπλα,τις "κρεμάλες" και τα νεοναζιστικά καθεστώτα δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι!

Όσο για τα παιδιά μας,κάτσε να δούμε σε τι γλώσσα θα μας κάνουν (ΑΝ μας κάνουν) αυτές τις ερωτήσεις και μετά βλέπουμε!
Εγώ έχω την αίσθηση ότι τα παιδιά των Ελλήνων που έφυγαν για ένα καλύτερο μέλλον ευγνωμονούν τους γονείς τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε μια ευρωπαικη χωρα για να ζεις ανετα πρεπει να αμοιβεσαι με τουλαχιστον €2,000 μετα φορων το μηνα και αν εισαι σε ακριβη πολη οπως το Λονδινο, το Παρισι ή η Φρανκφουρτη μπορει και να μη σε φτανουν. Το κοστος ζωης ειναι υψηλοτερο σε σχεση με την Ελλαδα. Οταν για ενα καλο σπιτι μπορει να θες μεχρι και €700-800 το μηνα, βλεπεις οτι τα λεφτα δν ειναι τοσα πολλα οσα μπορεις να υπολογιζες πριν φυγεις απο την Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Στο εξωτερικό κι αν έχει υψηλή φορολόγηση απλά οι μισθοί είναι μεγαλύτεροι και ισοσταθμίζεται κάπως το πράγμα , στις Η.Π.Α απ'όσο ξέρω κάνουν φορολογική δήλωση κάθε τρίμηνο για να μην πω για το πόσα λεφτά δίνουν στις ασφάλειες , πάντως για να απαντήσω και στο ερώτημα αν θα μετανάστευα ίσως και να το έκανα αν εδώ πια δεν είχα άλλες διεξόδους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Oι τιμές όμως των προιόντων δεν είναι το ίδιο ακριβές και δεν έχεις και τα ζόρια που έχεις εδώ να τα λέμε και αυτά.και σπίτι πχ Γερμανία που έμενα Μόναχο 800Ε ναι...αλλα μέσα σε αυτή την τιμή είναι το ρεύμα,η θέρμανση ,το νέρο,δεν υπάρχουν κοινόχρηστα έξτρα....αν υπολογίσεις ότι πέρνεις και 2000Ε μήνα όπως λες δεν είναι και άσχημα τα πράματα.....Και απλά γενικά δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία κάποιον...οπως ειπε και ο Παργαλάτσος......Γιατί ντε και καλά αν μεταναστευσεις είσαι προδότης,η εγκατέληψες την χωρα σου,η εσυ ευθύνεσε για καποιο κακό κτλ... o.0 Μπορείς να προσφέρεις άλλωστε πίσω στην χώρα σου και απο το εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Oι τιμές όμως των προιόντων δεν είναι το ίδιο ακριβές και δεν έχεις και τα ζόρια που έχεις εδώ να τα λέμε και αυτά.και σπίτι πχ Γερμανία που έμενα Μόναχο 800Ε ναι...αλλα μέσα σε αυτή την τιμή είναι το ρεύμα,η θέρμανση ,το νέρο,δεν υπάρχουν κοινόχρηστα έξτρα....αν υπολογίσεις ότι πέρνεις και 2000Ε μήνα όπως λες δεν είναι και άσχημα τα πράματα.....Και απλά γενικά δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία κάποιον...οπως ειπε και ο Παργαλάτσος......Γιατί ντε και καλά αν μεταναστευσεις είσαι προδότης,η εγκατέληψες την χωρα σου,η εσυ ευθύνεσε για καποιο κακό κτλ... o.0 Μπορείς να προσφέρεις άλλωστε πίσω στην χώρα σου και απο το εξωτερικό...

Το χειμωνα παντα υπαρχουν κοινοχρηστα εξτρα γιατι περιλαμβανεται μια στανταρ καταναλωση, αν την ξεπερασεις πληρωνεις, αν εισαι κατω απο αυτη παιρνεις λεφτα. Επισης αν δεν κανω λαθος πληρωνεις ασφαλεια απο την τσεπη σου. Καποια πραγματα ειναι πιο φθηνα, καποια πιο ακριβα. Νοικι, λαχανικα, φαγητο εξω, εισιτηρια ΜΜΜ ειναι πιο ακριβα. Πιο φθηνα ειναι τα υπολοιπα ειδη του σουπερμαρκετ (οχι και τραγικες διαφορες βεβαια), λιγο πιο φθηνα ειναι τα καυσιμα, τηλεφωνο-ιντερνετ-καλωδιακη πανω κατω στα ιδια, πιο φθηνα τα μεταχειρισμενα αυτοκινητα (τα καινουρια πιο ακριβα), ρουχα παπουτσια λιγο πιο φθηνα (και μεγαλυτερη ποικιλια σε budget επιλογες), τελη κυκλοφοριας πιο φθηνα, ασφαλειες πιο φθηνες κι αμα θυμηθω τιποτα αλλο θα το συμπληρωσω μετα :P . Αυτα για Γερμανια, Βρετανια ειναι πιο ακριβη και Ολλανδια το ιδιο, το Βελγιο νομιζω ειναι πιο φθηνο. Καλα Σκανδιναβια και Ελβετια δεν το συζηταμε.

Αν βρει καποιος δουλεια με €800+ δν αξιζει να φυγει χωρις εργασικη εμπειρια απο την Ελλαδα (εξω την μετρανε πιο πολυ κι απο πτυχιο). Αν μπορεις να καβατζωσεις €2,500 μετα φορων τοτε παρε το πρωτο αεροπλανο για εξω :P

Ξεφυγαμε ισως λιγο αλλα εχει ενδιαφερον αυτη η συζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σε μια ευρωπαικη χωρα για να ζεις ανετα πρεπει να αμοιβεσαι με τουλαχιστον €2,000 μετα φορων το μηνα και αν εισαι σε ακριβη πολη οπως το Λονδινο, το Παρισι ή η Φρανκφουρτη μπορει και να μη σε φτανουν. Το κοστος ζωης ειναι υψηλοτερο σε σχεση με την Ελλαδα. Οταν για ενα καλο σπιτι μπορει να θες μεχρι και €700-800 το μηνα, βλεπεις οτι τα λεφτα δν ειναι τοσα πολλα οσα μπορεις να υπολογιζες πριν φυγεις απο την Ελλαδα.
Με 2.000€ το μήνα σε μικρότερες πόλεις της Γερμανίας (π.χ. Aachen,Freiburg κ.α.) είσαι "ίσα βάρκα ίσα νερά" κι αυτό εφόσον μένεις σε μικρό διαμέρισμα και δεν κάνεις περιττές σπατάλες!
Για μεγαλύτερες (και φυσικά για "πιο βόρεια") άστο καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Σίγουρα...κανείς δεν είπε ότι όλα θα είναι έτοιμα και ότι θα κολυμπάς στο χρήμα κατευθείαν ....αλλα σκέψου και εδώ με 500Ε τον μήνα δεν κάνεις τίποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Σύμφωνα με την τελευταία έκθεση της Κομισιόν, τα παρακάτω είναι τα επαγγέλματα με μέλλον στην Ελλάδα: Σερβιτόρος-μπάρμαν, ανιδείκευτος εργάτης, οδηγός-χειριστής μεταφορικού μέσου κ.λ.π.
Πηγή: https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113228355
Τί είπες φίλε nPb; Δεν συμφωνείς ότι μας οδηγούν τάχιστα σε συνθήκες τριτοκοσμικής χώρας; Το μέλλον μας είναι εδώ; Είναι λιποψυχία να ψάχνεις το μέλλον σου στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jjdjbakos

Νεοφερμένος

Ο jjdjbakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ανιδείκευτος εργάτης και οδηγός-χειριστής μεταφορικού μέσου ??
οοοοκ:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Με 2.000€ το μήνα σε μικρότερες πόλεις της Γερμανίας (π.χ. Aachen,Freiburg κ.α.) είσαι "ίσα βάρκα ίσα νερά" κι αυτό εφόσον μένεις σε μικρό διαμέρισμα και δεν κάνεις περιττές σπατάλες!
Για μεγαλύτερες (και φυσικά για "πιο βόρεια") άστο καλύτερα...

Δυτικη Γερμανια ειναι πολυ πιο ακριβη σε σχεση με Ανατολικη και Βαδη-Βυρτεμβεργη απο τα πιο ακριβα κρατιδια. Βερολινο καποιος με 2Κ καθαρα τη βγαζει αρκετα καλα γτ εχω αρκετους γνωστους με αυτα τα εισοδηματα. Οχι ομως να κανεις περιττα εξοδα (ταξιδια, ακριβα τηλεφωνα, φαγητο συχνα εξω κλπ). Μια μικρη δυτικη πολη ενδεχεται να ειναι πιο ακριβη απο μεγαλη :P

Βεβαια τωρα το αν θες 2,000 ή 2,200 δν εχει πολυ μεγαλη σημασια. Αυτο που ομως συμφωνουμε ειναι οτι δν ειναι τοσο ιδανικα οταν βλεπεις τις αμοιβες στο εξωτερικο γιατι το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
'Οπως και να το κάνουμε ρε παιδιά χειρότερα απο εδώ απο πολλές απόψεις δεν είναι....και απο υγεία,αξιοκρατία, συνθήκες εργασίας και ωράρια....Πιστεύω αποτελεί καλύτερη επιλογή....Εντύπωση μου έκανε η εκμετάλευση Ελλήνων στην Γερμανία απο Έλληνες....είχα ακούσει πολλές περιπτώσεις..

Μετανάστευση στη Γερμανία: Από το «φύγετε» στο «καλωσήρθατε»

Καλοδεχούμενη φαίνεται πως είναι η εισροή μεταναστών από τη Νότια και την Ανατολική Ευρώπη στη Γερμανία, καθώς σύμφωνα με το γερμανικό περιοδικό Spiegel η νέα γενιά μεταναστών αποτελείται από νέους ανθρώπους, πολύγλωσσους, με σπουδές και πτυχία. Ανθρώπους ικανούς να διασφαλίσουν την επιτυχία της γερμανικής οικονομίας. Επιμέλεια: Νίκος Τριγάζης

Τη δεκαετία του 1960, το πρώτο μεγάλο μεταναστευτικό ρεύμα έφτασε στη Δυτική Γερμανία από τη Νότια Ευρώπη. Τώρα είναι τα εγγόνια τους που έρχονται στη χώρα, αναζητώντας τις ευκαιρίες που δεν μπορούν να τους προσφέρει η πατρίδα τους, κυρίως λόγω της οικονομικής κρίσης.

Η πλειονότητα αυτής της φουρνιάς οικονομικών μεταναστών είναι κάτοχοι πτυχίου ή κάπου τίτλου ανώτερης εκπαίδευσης και έχουν μεγάλη εμπιστοσύνη στις ικανότητές τους, καθώς θεωρούν τους εαυτούς τους πολίτες της Ευρώπης, πιστεύοντας ότι μπορούν να γίνουν μέλη οποιασδήποτε χώρας της Γηραιάς Αλβιώνας.

Η Γερμανία, απ’ την πλευρά της, συνειδητοποιεί σιγά σιγά ότι οι μετανάστες δεν απειλούν την οικονομική ευμάρεια της χώρας. Αντίθετα την διατηρούν.

“Η νέα ποιότητα του μεταναστευτικού ρεύματος είναι θεόσταλτη”, δήλωσε η υπουργός Εργασίας Ούρσουλα Φον Ντερ Λέγιεν, που ανήκει στο κόμμα της Χριστιανοδημοκρατικής Ένωσης, γεγονός που κάνει τη δήλωση αυτή ακόμα πιο σημαντική, καθώς δεν ξεχνιούνται τα λόγια μέλους του κόμματος, μια δεκαετία πριν, ότι είναι προτιμότερο οι Γερμανοί να κάνουν παιδιά, απ’ το να αφήνουν Ινδούς μετανάστες να παίρνουν τις δουλειές τους στον τομέα των τεχνολογιών.

Η οικονομική ανάπτυξη της χώρας εξαρτάται από τους μετανάστες. Όσο αυξάνεται η ηλικία του πληθυσμού, ένας αυξανόμενος αριθμός συνταξιούχων πρέπει να καλυφθεί από ένα συρρικνωμένο εργατικό δυναμικό.

Σύμφωνα με τον Οργανισμό για την Οικονομική Συνεργασία και Ανάπτυξη, ακόμα κι αν απασχοληθούν περισσότερες γυναίκες και ηλικιωμένοι μέσα στην επόμενη δεκαετία, το εργατικό δυναμικό δε θα είναι αρκετά μεγάλο για να διασφαλίσει την καλή λειτουργία της γερμανικής οικονομίας, ενώ οι δημογράφοι κάνουν έναν απλό υπολογισμό. Αν η Γερμανία θέλει να διατηρήσει την οικονομική της δύναμη, πρέπει οι μετανάστες να ξεπεράσουν τους πολίτες που αφήνουν τη χώρα κατά 400.000.

Η χώρα θα έχει έλλειψη 5,5 εκ. εξειδικευμένων εργατών μέχρι το 2025, αναφέρει το Spiegel. Έλλειψη που ήδη γίνεται αντιληπτή από τους εργοδότες, καθώς 3 στις 4 εταιρίες αναφέρουν ότι δε βρίσκουν υπαλλήλους ικανούς να καλύψουν τα κενά τους.

Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που πολιτικοί και δημοσιογράφοι αποφάσισαν ότι η Γερμανία δεν έχει χώρο για άλλους μετανάστες, τους οποίους έβλεπαν ως απειλή.

Όμως, τα δημογραφικά αποτελέσματα και η έλλειψη εργατών αναγκάζουν τους Γερμανούς να ξεπεράσουν τους δισταγμούς τους και να υποδεχτούν με χαρά τους μετανάστες.

Και Έλληνες μετανάστες

Το πρώτο μισό του 2012 μετανάστευσαν στη Γερμανία 500.000 άνθρωποι. Ανάμεσα τους ήταν 26.382 Έλληνες, ενώ το ίδιο ταξίδι έκαναν 32.633 Ιταλοί, 27.056 Ισπανοί και 9.914 Πορτογάλοι. Τα πραγματικά νούμερα μπορεί να είναι μέχρι και 3 φορές μεγαλύτερα, καθώς πολλοί μετανάστες δεν δηλώνουν την άφιξή τους στις αρχές, σύμφωνα με τον Έλληνα Βασίλη Τσιάνο, ο οποίος εργάζεται ως ερευνητής στο πανεπιστήμιο του Αμβούργου. Ο μέσος όρος της ηλικίας των μεταναστών αυτών είναι τα 32 έτη.

Η Αλεξάνδρα Μάνη, είναι μια Ελληνίδα αναισθησιολόγος που δουλεύει στο νοσοκομείο του Στάνμπεργκ, ένα από τα πιο ακριβά μέρη της Γερμανίας. Πριν ένα χρόνο έχασε τη δουλειά της στην Αθήνα λόγω της κρίσης και αμέσως έκανε αίτηση στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Είναι παντρεμένη και έχει δύο παιδιά, ένα 6χρονο γιο και μια κόρη, τρεισίμιση ετών. Αν δεν είχε βρει αυτή τη δουλειά η Αλεξάνδρα, η οικογένειά της δε θα μπορούσε να αποπληρώσει τα δάνειο για το σπίτι τους, να συντηρήσει το αυτοκίνητό της και το ιδιωτικό σχολείο του γιου τους.

Στη Γερμανία υπάρχει ζήτηση για γιατρούς, ειδικά έξω από τις μεγάλες πόλεις. Στην Αλεξάνδρα προσφέρθηκε εργασία, κυρίως επειδή γνωρίζει άπταιστα γερμανικά, καθώς είχε σπουδάσει στην Αυστρία για 6 χρόνια. Η απόσταση από την οικογένειά της είναι πρόβλημα, αλλά τους μιλάει κάθε μέρα μέσω ίντερνετ και ταξιδεύει στην Αθήνα κάθε 3 εβδομάδες, ενώ η οικογένειά της την έχει επισκεφτεί ήδη 2 φορές.

“Η Γερμανία με υποδέχτηκε με ανοιχτή αγκαλιά”, δηλώνει η Ελληνίδα στο Spiegel. Υπάρχει μεγάλη ελληνική κοινότητα στο Μόναχο, αλλά συναναστρέφεται κυρίως με τους Γερμανούς φίλους της και λιγότερο με τους Έλληνες. Είναι πολύ ευχαριστημένη από τη ζωή της εκεί και δηλώνει ότι αν δε βρει σύντομα κάποια ικανοποιητική δουλειά στην Ελλάδα, θα μετακομίσει μόνιμα στη Γερμανία με την οικογένειά της.

Οι χώρες προέλευσης των μεταναστών είναι κυρίως χώρες της Ανατολικής Ευρώπης, παρότι τα δύο τελευταία χρόνια αυξήθηκε η εισροή μεταναστών από τη Νότια Ευρώπη. Πολλοί φτωχοί ανατολικοευρωπαίοι, παρασύρονται στη Γερμανία και αναγκάζονται να δουλέψουν για μισθούς πείνας στις κατασκευές, ενώ μερικοί καταλήγουν ακόμα και άστεγοι. Γι’ αυτό το θέμα έχει δεσμευτεί να λάβει μέτρα ο υπουργός Εσωτερικών, Χανς-Πέτερ Φρίντριχ.

Από το παρελθόν στο μέλλον

Συμφωνα με το Spiegel oι Γερμανοί συνειδητοποιούν, πλέον, ότι όχι μόνο πρέπει να αποδεχτούν την ύπαρξη των μεταναστών στον οικονομικό μηχανισμό τους, αλλά λόγω των πολλών οφελών που προσφέρει η εργασία τους, θα πρέπει να τους πείσουν να έρθουν να δουλέψουν στη Γερμανία. Γι’ αυτό έχουν δημιουργηθεί πολλά προγράμματα, όπου εξουσιοδοτημένοι υψηλόβαθμοι υπάλληλοι εταιριών ταξιδεύουν σε γειτονικές, και όχι μόνο, χώρες για προσηλυτίσουν εργάτες και εξειδικευμένους υπαλλήλους για τις εταιρίες τους.

Άλλωστε η Γερμανία έχει παρελθόν για εισροή εργατών από άλλες χώρες. Ήδη από το 1955, είχε υπογράψει συμφωνία με την Ιταλία, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν άλλες 7 τέτοιες συμφωνίες με χώρες, ανάμεσά τους και η Ελλάδα. Οι εργάτες υπέγραφαν σύμβαση για κάποια χρόνια και μετά έπρεπε να επιστρέψουν την πατρίδα τους.

Από το 1970 το σύστημα άρχισε να παρακμάζει, και με την κατάρρευση της γερμανικής οικονομίας, λόγω της πετρελαιακής κρίσης του 1973, αυτοί οι εργάτες δεν χρειάζονταν πια. Οι μετανάστες προτιμούσαν να φέρουν και τις οικογένειες τους και να κάνουν μια νέα αρχή στη Γερμανία, εξαιτίας, όμως, της λιγοστής εκπαίδευσής τους είχαν λίγες πιθανότητας εξεύρεσης εργασίας.

Αυτή η εικόνα έμεινε στα μυαλά των Γερμανών, οδηγώντας σε δηλώσεις όπως εκείνη του Γερμανού Καγκελάριου Χέλμουτ Κολ, το 1983, ότι “ο αριθμός των μεταναστών πρέπει να μειωθεί στο μισό”, ενώ την ίδια εποχή 15 συντηρητικοί, δεξιοί, καθηγητές πανεπιστημίου έγραψαν το “Μανιφέστο του Χέιντελμπεργκ”, με το οποίο εξέφραζαν τη λύπη τους για την εισροή εκατομμυρίων ξένων μεταναστών στη χώρα και την επιρροή τους στα θέματα της γλώσσας, της κουλτούρας και του εθνικού χαρακτήρα των Γερμανών.

Παρά τις προσπάθειες του κράτους η Γερμανία έγινε η τρίτη μεγαλύτερη μεταναστευτική χώρα του κόσμου, με ένα σύνολο 11 εκ. μεταναστών, η πλειονότητα των οποίων είχαν χαμηλό μορφωτικό επίπεδο.

Ο Γερμανός Καγκελάριος Γκέρχαρντ Σρέντερ ήταν ο πρώτος που προσπάθησε να αλλάξει την ποιότητα των μεταναστών που έρχονταν στη χώρα, δημιουργώντας το 2000, την “Πρωτοβουλία της Πράσινης Κάρτας” με σκοπό την πρόσληψη τεχνικών από χώρες εκτός της ΕΕ για 5 χρόνια. Η πρωτοβουλία αυτή είχε μικρή επιτυχία.

Η Γερμανία, παρά τις αξιοσημείωτες προσπάθειες που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια, έχει πολύ δρόμο να διανύσει μέχρι να καταφέρει να αποτελεί ιδανικό προορισμό για επαγγελματίες που ψάχνουν τη νέα χώρα εργασίας τους. Πράγμα που παραδέχονται κι οι ίδιοι, όπως η κ. Φον Ντερ Λέγιεν που πιστεύει ότι το κράτος μπορεί να προσφέρει περισσότερα προνόμια για να προσελκύσει τους καλύτερους δυνατούς επαγγελματίες στη χώρα.

Αλλά και οι εταιρίες μπορούν να κάνουν περισσότερα. Μπορεί να διαμαρτύρονται για το γεγονός ότι δε βρίσκουν κατάλληλους υποψηφίους για τις κενές θέσεις εργασίας που προσφέρουν αλλά έρευνες δείχνουν ότι μόνο 1 στις 4 εταιρίες αναζήτησαν εργατικό δυναμικό εκτός Γερμανίας.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι η συντηρητική κυβέρνηση της Άνγκελα Μέρκελ αφαιρεί αθόρυβα αλλά σταθερά κάθε εμπόδιο που αντιμετωπίζουν οι μετανάστες, με προγράμματα που εισάγει για να διευκολύνει την εισροή μεταναστών στη χώρα, ενώ ετοιμάζεται σχετικός νόμος.

Παρόμοιες κινήσεις κάνουν και μεγάλοι δήμοι της χώρας, όπως ο δήμος του Αμβούργου,την ίδια ώρα που τα πανεπιστήμια της χώρας προσπαθούν, με τη σειρά τους, να προσελκύσουν νεαρούς επαγγελματίες από το εξωτερικό,

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Σε μια ευρωπαικη χωρα για να ζεις ανετα πρεπει να αμοιβεσαι με τουλαχιστον €2,000 μετα φορων το μηνα και αν εισαι σε ακριβη πολη οπως το Λονδινο, το Παρισι ή η Φρανκφουρτη μπορει και να μη σε φτανουν. Το κοστος ζωης ειναι υψηλοτερο σε σχεση με την Ελλαδα. Οταν για ενα καλο σπιτι μπορει να θες μεχρι και €700-800 το μηνα, βλεπεις οτι τα λεφτα δν ειναι τοσα πολλα οσα μπορεις να υπολογιζες πριν φυγεις απο την Ελλαδα.
Σόρρυ αλλά μάλλον δεν έχεις ζήσει ποτε στο εξωτερικό. Το κόστος ζωής πχ στη Γερμανία είναι πολύ πιο χαμηλό από αυτό της Ελλάδας. Έχει να κάνει φυσικά και με την πόλη που ζεις ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top